Gij kijkt nimmer op uw neus, Groote brand op „Madura". E P W Jg Het Texelsch Museum—Nieuw- FS F§ straat den Burg is geopend: gg gg Maandags 10-12uur; Woensdags ffi U en Zaterdags 2—5 uur. ffi ffl Hotel- en pensionhouders zul- ffl IS len hun gasten een dienst bewij- BB ffl zen, door hen hierop attent te jg maken. BB indien ge zorgt zelf baas te zijn over Uw krant. „Samengoed is armoed" wordt zelf abonnee. - Voor enkele centen zijt gij eigenaar. UITSLAG WOLKEURING. Wie laten hier de officieele uitslag vol gen van de Zaterdag gehouden wolkeu ring. De jury bestond uit de Ihieeren E. Dz. Go vers, de bekende expert op ihet gebied van wol en schapenfokkerij, Bloe men en Trompetter, fabrikanten. Als ver tegenwoordiger van ihet Texelsch Scha penstamboek in N.H. nam de heer C. Roeper J.Cz. aan de keuring deel. We noemen resp. 1. de dieren, welker vacht gekeurd werd; 2. de eigenaar; 3. het aantal toegekende punten. IN HET WAAGGEBOUW op de Visdhmarkt. zijn de vachten, die daarvoor in aanmerking" kwamen, geëxposeerd. Vier 1-jarige ooien: F 1033,'P. Lap Kz., 1550; F 965 S. J. Keijser, 1366; F 441 Jb. Lap Kz., 1362; F 1136, Jb. Lap Kz., 1357; F 1031 IJ. Lap, 1300. Vier 2-jarige ooien: F 844, C. de Wit, 1184. Zes oudere ooien: Jb. Lap Kz., 2202; C. de Wit, 2124; Jb. Lap Kz., 1974; P. Lap Kz., 1961; IJ. Lap 1928. Éénjarige ram: F 1248, IJ. Lap, 448; F 1247, P. Lap Kz., 424; F 1251, Gebr. Koning, 410; F 1249 Jb. Lap Kz., 405; F 1276 IJ. Lap, 404; |.V. 6679 C. de Wit, 388; J.V. 6756 P. Lap Kz., 379; F 1255 H.C.Dijt, 363. Van deze acht vachten waren er zes van prima en twee van eerste kwaliteit. Ge middeld 7,33 Kg. "Oudere rammen: F 789 5 jr., P. Lap Kz., 413; F 441 9 iaar Jb. Lap Kz., 389; F 1029, 3 jaar, D.' C.Keijser, 376; F 1011 3 jaar, Jb. Eel- nran Gz., 374; F 965 4 jaar S.J.jKeijser, 374. Gemidd. gewicht 6,34 Kg. Gemiddeld zeer goede eerste kwaliteit. Dertig jaar in de bollen. Morgen, Donderdag 31 Aug., zal het dertig jaar geleden zijn, dat onze .plaats genoot, de heer Hendr. Sohrama in dienst trad bij de bollenkweekers Gebr. Kalis alhier.'Van zijn dertiende jaar af needs is de heer Sohrama in het vak. Geen won der, dat hii daarin thans een „boheboos" is. ALLERLEI. Zij, die aanspraak meenen te kunnen maken op een schoolkaart voor vrij ver voer per T.E.S.O., worden opmerkzaam gemaakt op de desbetreffende adv. in dit nummer. o— T.E.S.O. vraagt in dit nummer mms voor de levering van 200 ton steenkolen. Van de 100 parachutes. Vrijdag boven den Burg neergelaten, blijken er 76 hun bestemming te hebben bereikt. No. 70 kwam in handen van mej. J.C. Stokking, Kanaalstr. 5,Apeldoorn; no. 14 vond de heer Boomkens, van Amster dam, tijdelijk te de Koog. SPORTNIEUWS. Korfbal. Uitslag van de Zondag gehouden serie- wedstrijden van K.V.K.V. te Alkmaar, waarin drie vereenigingen van de Texel- sche Korfbalbond meespeelden. Groep I: The Haarlem Boys I—K.V.K.V. II 2-0; K.V.K.V. II—Verdó Nigfo 1—3; Verdo NigroThe Haarlem Boys 121. Groep II: Excelsior I—O.D.I.S. I 1—0; D.O.H.— lExoelsior I 1—1; O.D.I.S. I—D..O.H. 0-3. Groep III: Groen Geel IV—K.V.K.V. Ill 1—2 Ready IIGroengeel IV 50; K.V.K.V. Ill—Ready II 0—3. Groep IV: Jong Leven 1 The Haarlem Boys II 1—0; Sparta II en III—E.L.T.O. 3—1The Haarlem Boys II—Sparta II en III 1—4; E.L.T.O.—Jong Leven I 2—0. Tusschenronde D.O.H.Verdo Nigro CUBA Machado, de ex-president van Cuba, gekiekt op de Bahama-eilanden, op zijn doorreis naar Canada. Cuba's nieuwe president is er inmiddels in geslaagd de orde op het eiland te her stellen. Daar doelwerpen tweemaal geen be slissing bracht, werd door tossen Verdo Nigro als winnaar aangewezen. Ready II 'Sparta II en III 2—0. Om derde en vierde prijs: D.O.H. den Buig—'Sparta II en III Am sterdam 1—1. Bij het doelwerpen behaalde Sparta de derde prijs. Om eerste en tweede prijs: Ready II, den Haag—tVerdo Nigro, den Burg 30. Einduitslag: Ready II le prijs; Verdo Nigro 2e; Sparta II en III 3e; D.O.H. 4e. Uit dit toumooi blijkt, dat de vereeni gingen van de Texelsche Korfbalbond op dergelijke tounnooien nog lang geen slecht figuur slaan. Voetbal. Voor Texel een verloren Zondag. Voet bal kwam een zeker gedeelte der leden nog niet gelegen. Het was te warm, alsof dat Donderdag ook waar te nemen was; het leek meer op herfst. Bovendien zal een groot gedeelte van de spelers, dat wel aanwezig was, ook liever naar zee en ien strand gegaan zijn, maar ze begrepen beter hun verplichtingen als lid en zoo behoort het te zijn. Enfin, als lret weer eens gelegen komt, hopen we, dat zij er dan ook eens aan willen denken, dat dik wijls vóór een wedstrijd is vastgesteld, heel wat werk gedaan moet worden. Het is gerust niet „trek maar aan het touwtje" ien ihet is voor elkaar. Als zij wat meer belang gingen stellen in de vereen.-huis houding, zouden ze werkelijk niet verge- tan, dat ze naast het lidmaatschap, ook d-e consequenties be'hooren te aanvaar den. De elftal-eomin. meende uit deze wed strijden gegevens te verzamelen. Het was nog niet noodig. Dan een volgende keer maar weer. Missdhien is het dan geen zomer meer. Om 12 uur waren olm. 9 man van Texel III present, waaronder reeds de reserves. Ondanks ihet verschil en de warmte is er nog aardig parti) gegeven. Met 63 won Zeemeeuwen 2. Texel heeft 2 doelpunten in eigen doel geschoten. Voor de rust waren er momenten, dat T. met snelle uitvallen nog gevaarlijk kon zijn. Het le T.-doelpunt was al tweemaal door de kee per gestopt. Tenslotte werd de terug springende bal hard ingeschoten. Wim zorgde voor no. 2. Bert maakte uit een soloren no. 3. Z. heeft veel aanvallen op gezet, maar te lang spelen en niet links kunnen trappen, waren oorzaak, dat veel al te laat, maar ook dikwijls te hoog ge- sohoten werd. Tegen liet einde was de fut er uit en was men blij, het eindsignaal te vernemen. O Na heel wat gescharrel kon tenslotte de wedstrijd Texel I De Mok aanvan gen. Twee spelers bleven weg en moesten vervangen Worden, waardoor er geen scheidsrechter aanwezig was, die n.l. het elftal moest completeeren. Van T. f ble ven 3 ispielers over, de rest kwam uit 2 en 3. Het bleek ook vrij spoedig, dat de M. de beste papieren had, hoewel aanvanke lijk nog vrij goed partij gegeven werd. Met een handsbal nam de Mok de leiding, de beide volgende doelpunten zouden ge annuleerd moeten worden wegens buiten spel, de 4e goal, werd door treuzelen der achterhoede gemaakt. T. weet uit een strafschop de stand op 14 te brengen. Dan is het rust. Met 19 verloor Texel ten slotte, „dank" zij de wegblijvers. De Mok zal deze overwinning wel niet zoo aangenaam zijn. Liever had ze T. 1 tegenover zich gezien. Texel I zou wer kelijk alle zeilen hebben moeten bijzetten om niet te verliezen. De aanval was eeft goed geheel met snelle spelers, die door tastend waren en konden schieten. De spelers van de Mok zullen wel begrijpen, dat hier het bestuur van „Texel" geen blaam treft. Het had liever een ander beter elftal in. het veld gezien, hetgeen wel blijkt uit de bekendmaking van Zater dag in de Texelsche Courant. o A A 'v. .mL 'SSgSSfei PALESTINA. De Joodsche stad Tel Aviv is het cen trum van de Zionistische kolonisatiebewe- ging in Palestina. In groote scharen ko men Joodsche vluchtelingen naar hier, waar hun een rustig bestaan kan worden verzekerd. Vrijdagavond speelden Tex. Boys A Texel A. Texel A in nieuwe opstelling. Om 7 uur zou de wedstrijd aanvangen. Door het niet aanwezig zijn der gasthee- ren werd ongeveer 40 min. te laat begon nen, terwijl na een kwartier de B's com pleet waren. De B's gaan veel ten aanval, maar Ben ien Klaas weten voorloopig het doel schoon te houden. De eerste paar T.- aanvallen worden afgeslagen, enkele scho ten gaan naast. Als Piet N. eenige goede kansen over geschoten heeft, gaat T.'s linksbuiten er vandoor, een lage voorzet volgt, welke door kléine Dick keurig in- Ogpunterd wordt. T. komt meer en meer opzetten. Op flinke afstand lost Wim plot seling een mooi schot. HJj vergroot de voorsprang. Met de B.'s het minst in de aaiuyai verstrijkt de tijd. Een penalty wordt niet benut door de B.'s. Riet N. maakt een goed doelpunt. Ondanks hun zwoegen blijven verdere doelpunten uit en heeft Texel A gewonnen met 2L D.D. Kerknieuws. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem be noemde tot kapelaan alhier de weleerw. heer L. J. van Schijndel, neomist te Warmond. De heer kapelaan F. Boelrijk alhier, tverd benoemd te Bennebroek. Officieel veilingsberidht d©T Coop. P.T.V. „Texel". Sterke prijsstijging. In de afgeloopen week liepen de prij zen der eieren sterk naar boven. Van re- geeringswege werd op alle eieren voor export ©en toeslag gegeven. Voorheen betrof dit alleen de kleine eieren, maar nu kwamen groote eieren ook hiervoor in aanmerking. Het ligt in de bedoeling ook de pluimveehouders op deze wijze eeinige steun te verkenen in verband met ide ver hoogde prijzen van de granen. Mede was de afnemende productie op de prijzen van danige invloed. Het prijsverschil met de vorige week bedroeg 60 tot 70 ct. pei' 100 stuks. De prijs per Kg. liep vanat 70 tot 72.1/2 ct. DE COCKSDORP. Oorzaak onbekend. Het woon huis liep geen gevaar. Van Zondag op Maandagnacht, te on geveer 3 uur, brak brand uit op de hof stede „Madura", bewoond door de heer M. Witte. Het geklep van de brandklok deed vele Cocksdorpers met schrik ont waken. Een roode gloed aan de Z.-Weste lijke hemel wees spoedig de plaats van de brand aan. De brandspuit van de Cocks- dorp werd te voorschijn gehaald en per auto inaar de plaats des onheils vervoerd. Hier werd ze in gereedheid gebracht om de belendende gebouwen, een paar arbei derswoningen zoo noodig te beschermen. Gebrek aan water was oorzaak, dat de spuit weinig kon uitrichten. Ook de mo torspuit van den Burg, die spoedig ter plaatse verscheen, gaf bijna niets dan modder. Gelukkig was er weinig wind uit zuidelijke richting, ^odat het woonhuis van de heer Witte geen gevaar liep. Beide Iamdbouwschuren, gevuld met graan en hooi, benevens eenige graan- en stroo- klampen, werd een prooi der vlammen. Ook de dorschmaohine van de heer Jan. Rensens, die naast de graanklampen stond werd op de locomobiel na, door het vuur verteerd. Een auto, enkele landbouwma chines en eenige kalveren konden tijdig in veiligheid worden gebracht. Van een partij bloembollen kon een gedeelte worden ge red. Toen de brand "op z'n felst woedde,, werden een paar vaten olie door het vuur aangetast. Sissend spoot de bran dende vloeistof als een vuurzuil omhoog. Dit leverde een fantastisch schouwspel op. Weldra was de nog vrij nieuwe boer derij 'n rookende en smeulende puinhoop. Behalve de bloembollen 'was alles ver zekerd. O Eigenaresse van de hoeve is mevr. Ver- DUITSCHLAND. Thomas Mann, een Duitsch schrijver van naam, bezitter van de Nobelprijs, ver toeft als een balling in het buitenland. Men verwacht evenwel, dat hij verlof zal bekomen om zich weer in Duitschland te vestigen. duin-Jochems. De oorzaak van de brand is geheel on bekend. Naar de heer Witte ons verzeker de is het gerucht, als zou hooibroei de brand hebben veroorzaakt, van alle grond ontbloot, daar bij een nog kort te voren ingesteld onderzoek van broei niets is ge bleken. Men tast dus geheel in het duister. Nader vernemen we nog, dat behalve een dorschmachine nog een stroopers, een moderne transporteur met motor en zeven boerenwagen met gareelen door het vuur zijn vernield. Groot was de voorraad graan welke verteerd werd; o.m. 500 mud gedorschte tarwe; ook gerst van drie bun ders. Bovendien een groote partij haver en van drie jaar wol. Behouden werden een oud wagenhuis, ©en zelfbinder, hooihark en een waterkar. Naar brandmeester M.W. de Graaf ons verzekerde, had hij nimmer te voren een brand van een omvang en hevigheid als deze op Texel meegemaakt. Naar men zich wellicht herinneren zal jzijin 3 Nov .1920 op Madura huis met schuur, toen onder één kap gebouwd, in vlammen opgegaan door 'het vallen van een brandende' petroleumlamp. Elf koeien en drie paarden kwamen daarbij om. N.V. T. E. M. ELECTR1SCH KOKEN NIET DUURDER DAN MET ANDERE BRANDSTOF. F loralia-temto onstelling. De uitslag van de hier Zaterdag en Zondag gehouden bloemententoonstelling ls als volgt: Bladbesonia's. .1. P. de Graat Mz.2. A. Laan eerv. vermelding C. Laan en W. de Graat. Geranium's: 1. C. Laan; 2. Jn. v. Heer waarden; eerv. vermelding A. Blom. Bolbegonia's: 1. W. v.d. Kooij; 2. W. de Graaf; eerv. vermelding C.v.d.Vliet, De groepsprijs viel ten deel aan de heer M.W. de Graat, een eerv. vermelding ontvingen hierbij C. Laan en P. de Graaf. Van de bouquetten snijbloemen werd de le pr. toegekend aan de jongejuffr. M. 'Blom; de 2e aan de jongejuffr. Tr. Kik kert en de 3e aan de jongeheer A. NiR boet, Mej. R. Nieboer ontving een eerv. vermelding. De heer F. Kikkert stelde zich in het bezit van een taart door het aantal erwten in een flesch bij schatting het dichtst te benaderen. Er bevonden zich in de flesch 1683 erwten; de heer Kikkert had 1690 geraden. De naam van de pop (Sonja) werd door niemand geraden. Ze werd bij loting toegewezen aan de jongeheer M.P. Reuvers. Esperanto-tentooinstelliing. De Esperanto-tentoonstelling alhier is zeer goed geslaagd. Niet alleen was de belangstelling verrassend groot, zoodat het lokaal meermalen te klein was om alle kijkers te kunnen bevatten, maar ook de inschrijving voor de a.s. cursus overtrof de verwachtingen. Niet minder dan 36 personen zullen de lessen 'hier gaan vol gen, zoodat in totaal zich op 'Texel thans meer dan 140 personen voor de Esp. cur sussen hebben aangemeld, hetgeen een buitengewoon succes mag worden ge noemd. Hartelijk wordt dank gebracht aan het hoofd ider school alhiier en echtgenoote, aan wier medewerking mede het sucoes te de Cocksdorp mag worden toegeschreven. Prettig werd samengewerkt met het be stuur van „Floralia", welks tentoonstel ling in de naastliggende lokalen was aan gericht. Ook hiervoor een woord van dank. Niet in de laatste plaats dank aan ons gemeentebestuur, dat de Esperanto-be- weging zoo gunstig gezind is en welwil lend alle o.l. scholen in de gemeente voor tentoonstellingen en cursussen beschik baar stelde.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2