De Nieuwe Texelsche Courant No. 4771 46ste Jaargang Woensdag 13 Sept. 1933 Van week tot week Koopt met een glimlach, Ford doet niet mee, Gebrek aan geld en vertrouwen. „Afwachten" de boodschap. Wat er op Cuba gebeurde. Wat de Sovjets gelukte. Texelsche Berichten De 100 K.M. Prestatie-rit. Uw advertentie in dft iM op Texel huis aan huif geiaa is siads 1 Juni 1930 fai dit blad opgenomen. U1TU.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveki en De Rooij iten Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 00 ct.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6,-; 8,-; 11,20; 2,35; 5,35. Van den Helder: 7,-; 10,-; 12,20; 4,15; 6,55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6.-; 8,-; 11,15; 5,20. Van den Helder: 7,— 9,— 12,20; 6,30 HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 14 15 16 17 18 19 20 Sept 4,39 6.11 7,26 8,16 8,50 9,21 9.51 R1|WIELEN en RIJTUIGEN 7,56 AARDAPPELEN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die tot dusverre geen opgave hebben gedaan, van de door hen met verschillende aard appelsoorten beteelde oppervlakte, als nog in de gelegenheid worden gesteld, hunne verplichting te dien opzichte te voldoen; waarvoor zitting zal worden ge houden op Donderdag 14 September a.s. te dien Burg, van 7—9 uur nam. en wel in hotel De Lindeboom, en Eierland bij F. Bakker. Zij, die minder dan 10 ARE aardappe len hebben verbouwd, behoeven geen op gave te doen. Texel, 11 September 1933. De Burgemeester voornoemd, K. VLAMING, lo. B. ZATERDAGAVOND. De lezer weet, wat er in de Veneen. Staten gaande is. Met man en macht wondt er gewerkt aan de „economische wederopbouw". President Roosevelt heeft van het „Houd je glimlach" Ivan zijn voorganger Hoover „Koopt met een glim lach" gemaakt. Doe het desnoods zonder een glimlach, zoo licht hij toe, maar koopt in elk geval en veel en spoedig, liefst voor een paar millard dollar extra in de kortst mogelijke tijd. En van het Iaat-maar-waaien-stelsel, dat kort geleden gold, heeft hij gemaakt een zeer diepzin nig, maar ook zeer ingewikkeld en ge waagd stelsel van dwang en nog eens dwang, dat velen in de V.S. verbijstert en ook wel verontrust en tot tegenstand prikkelt. Hrj WEET HET BETER. Ford b.v., de groote auto-man, moet er niets van hebben en weigert de des betreffende code te aanvaarden. Mijn 40.000 arbeiders vroeger, in de goede tijd, had hij ver over de 100.000 zegt hij, zouden er op achteruitgaan als ik de code aanvaardde. Want zij verdienen nu per week reeds veel meer bij niet lan ger werktijd dan hetgeen als minimum- is voorgeschreven in de code uit De troit wordt buitendien gemeld, dat Ford ct over denkt om de loonen met 20 pet. te verhoogen. En daarbij houd ik niet van al die maatregelen van 'hoogerhand, die handel en nijverheid persen in een veel te eng keurslijf, zegt hij verder. Em Clarence Martin, de voorzitter der Amerikaansche vereeniging van advocaten, heeft in Grand Rapids de 56e jaarverga dering geopend met een opzienbarende rede, waarin hij hevige aanvallen richtte op de president en diens politiek. Hij verklaarde bij die gelgenheid, dat Roose velt door de bondsmaatregelen, beoogt, de souvereiniteit der afzonderlijke staten en daarmede de Amerik. republiek te veir- inietigen en door een sociale democratie te vervangen. Hij kenmerkte de Ameri- kaansche wet op de kinderarbeid als een werk, dat door communistische denkbeel den is ingegeven en hij noemde de bonds- strafwet het laatste bedrijf van het Ame rikaansche treurspel. De bondsstaten, zou den worden verlaagd tot administratieve districten, wanneer de economische nood maatregelen blijvende wetten zouden wor den. GENERAAL O'DUFFY. Generaal O'Duffy, in Ierland de lei der van het verzet tegen De Valera. Dit zijn een paar stemmen uit de zeer vele, die zich in de laatste tijd tegen Roosevelt's politiek en economie hebben verheven. Hij had daarmee tot lieden slechts matig succes. Op Labour Day zouden er zes millioen werkloozen min der zijn. Welnu, Labour Day is er ge weest en het gunstigste cijfer, dat wij aangaande de vermindering der werkloos heid lazen bleef nog beneden de drie millioen, dus minder dan de helft, terwijl er nog steeds 10 a 12 millioen werkloo zen zijn. Dat komt omdat er niet genoeg wordt gekocht, zegt Roosevelt en zegt Johnson. Ongetwijfeld. Maar dat er niet genoeg wordt gekocht komt omdat er geen geld genoeg is en ook wel omdat er geen vertrouwen genoeg is. Zoolang deze twee niet in voldoende mate aanwez'ig zijn, kan en zal er niet genoeg worden gekocht. De president heeft nu een beroep ge daan op de bankiers. Hij heeft een tele gram gezonden aan de in Chicago gehou den algemeene vergadering der Ameri kaansche bankiersvereeniging, en daarin o.a. het volgende gezegd: „Het Amerikaamsdhe volk heeft nooit te voren in zijn geschiedenis grooter be hoefte gehad aan moedige bankiers dan tegenwoordig. Ik vertrouw op hen bij de verwezenlijking van de veranderingen die thans in de algemeene toestand plaats grijpen en doe een beroep op u om u jmjet te onttrekken aan uw plicht bij de pogin gen tot herleving van de economisohe werkzaamheid en het tewerkstellen van arbeiders. Ik vertrouw, dat gij met mij zult samenwerken om aan de crediethe- Ihoeften van handel en nijverheid tegemoet te komen". De bankiers van hun kant zeggen, dat zij hun best doen, dat zij reeds een sterk percentage van de aangevraagde credie- tan hebben versterkt, en dat zij slechts die aanvragen hebben afgewezen welke hum niet gerechtvaardig:! schenen. Dat is ©en schrale troost voor de president en zijn medewerkers. Volgens de laatste be richten zien de regeerimg, de banken en, de zakenwereld de naaste toekomst wel met eenige hoop maar toch ook met groo te bezorgdheid tegemoet. Mocht de her- stelcampagne succes hebben, dan zou dit tot uitdrukking moeten komen in het eindigen van de achteruitgang, die in de laatste week van September het begin moeten worden van een besliste seizoen- verbetering. In de kleinhandel houdt de lichte verbetering aan maar in het bouw bedrijf en de groote nijverheid zijn nog weinig teekenen van opieving. Afwachten Blijft dus de boodschap. Niet slechts in Amerika trouwens. Bij hun talrijke andere zorgen hebben de Amerikanen er een nieuwe bijgekre- gen. Op Cuba, waarover zij éen soort toeziend-voogdijschap uitoefenen, die echter nog zeer discreet moet wonden toegepast, teneinde in Zukl-Amerika geen argwaan te wekken, is wederom een revo lutie uitgebroken. Een maand ongeveer geleden werd president Maehado met zijn regeerimg weggejaagd en nu is zijn opvol ger president Cespedes met zijn regee rimg weggejaagd, niet onwaarschijnlijk omdat de nieuwe negeering niet stevig genoeg optrad. Het waren ditmaal in de eerste plaats de soldaten, matrozen, kor poraals, onderofficieren, politieagenten en studenten, die de revolutie hebben ge maakt. Ze zijn begonnen met alle officie ren van leger, vloot en politie gevangen te nemen, de president en zijn regeerimg KOOPT MET EEN GLIMLACH. Rechts: President Roosevelt. Links: Gen. Johnson. af te zetten en een junta te vormen, die liet bewind overnam. De nieuwe voorloo- pige regeering bestaat uit de communis tische journalist Carbo, de hoogteeraar San Martin en de sergeant Battista. Het heet dat de regeering in min of meer com munistische richting zal werken, lm een proclamatie heeft zij verklaard, dat zij leven en eigendom van alle burgers zal beschermen en de finamcieele verplichtin gen van de staat zal nalc'omen. "De 'toe ziende voogd heeft onderwijl oorlogs schepen naar Cuba gezonden „teneinde de belangen der Amerikanen te beschermen". En hij schijnt nog meer oorlogsschepen te zullen zjenden en desnoods ook lan dingstroepen. Een regiment mariniers staat tenminste al klaar. Het is voor de Amerikanen een lastig geval en voor de Cubanen een ellendig geval. Twee revo luties kort na elkaar en tusschen beide in 'n wervelstorm, die honderdtallen dooden en gewonden veroorzaakte, benevens groote verwoestingen over vrijwel het geheele land. pas - MAARSCHALK P1LSOEDSKI. De Poolsche maarschalk Jozef Pil- soedski zal ©en bezoek aan Moskou bren gen. Waar zal dat toe leiden? Terwijl de Duitsch nationaal-socialisten in Neurenberg feestvierden, sloten de Italiaansche fascisten in Rome een zeer vergaand verdrag van vrede, vriendschap en monagressie (niet aanvallen) met de Russische communisten; kwam uit War schau de mededeeling, dat maarschalk PILSOEDSKI waarschijnlijk binnenkort 'n vriendscha_psbezoek aan Moskou zou bren gen; en werd de Fransche staatsman Her- riot op zijn Russische reis overstelpt met beleefdheden. o In Rusland is men bovendien zeer te vreden over 't sluiten van het Italiaansch- Russisch verdrag. De officieuse „Izwes- tia" schreef er over, met een steek in de richting van Duitschland: „Italië had, in tegenstelling met zekere nadoemers van het fascisme, genoeg historische zin om de groeiende wereldmacht van Rusland te begrijpen. Het onderteekenen van het ver drag juist thans beteekent, dat Italië er de nadruk op wil leggen, dat liet geen strekking tegen de Sovjetregeering wil ge legd zien in het verdrag van vier, waartoe het het initiatief nam. De onderteekening van bet verdrag juist thans, nu Ide Sovjet- diplomatie een reeks van groote over winningen behaalde op het gebied harer vredespolitiek, terwijl het er in slaagde vriendschappelijke betrekkingen aan te knoopen met verschillende mogendheden, welke haar eerst vijandig gezind waren, toomt aan, dat Rusland niet voornemens is zijn politiek jegens Italië te wijzigen, maar integendeel zijn betrekkingen met dat land wenscht te versterken. Rusland wil in vrede leven met alle landen zonder onderscheid, hetzij zij een kapitalistische politiek voeren onder 't vaandel van de mocratie, bourgeoisie of fascisme". De Sovjet-diploinatie heeft inderdaad in de laatste tijd een reeks van groote overwinningen behaald, dit wordt door ieder erkend. Maar de omstandigheden hebben Rusland ten zeerste geholpen, wij hebben daar al meer op gewezen. N. V. T. E. M. ELECTRISCH KOKEN BEVAL I UITS TEKEND. Meer dan zestig dames en hee- ren volbrachten de tocht. De Feestcommissie alhier heeft succes gehad met haar prestatie-rit per rijwiel over 1U0 K.M., welke Zondag op Texel gereden werd. Meer dan 80 startkaarten wenden uitge reikt en we hadden het mooiste weer dat een Septembermaand maai- geven kaïn. Wel stond er op de open weg een klein briesje, dat in tie loop van de dag aam kracht ietwat won, het heeft de talrijke dames en heercn gezien het succes niet gedeerd. Het was ©en briesje uit het O.N.O., dat later wat naar liet N. liep. Oudste deelnemer was de 49-jarige Leon de Puiselaar, van het Hoentje, een wielrijder van het zuiverste water, ge boortig uit België, waar hij in zijn jonge jaren op de wielerbaan menig rondje reed en een goede leerschool door„liep". Me nige jonge gast kan ten aanzien van uit houdingsvermogen van hem een lesje ne men. Naar we vernemen, gaat hij, wonen de aan het Horntje, dagelijks in de Witte Hoek, onder de Cocksdorp te werk en legt hij dus iedere dag een aardige af stand al peddelend af. De jongste rijder was Joop Jellema, van de Koog, die 12 jaren telt, maar des ondanks de rit glansrijk volbradit, ver binnen de vastgestelde tijd. Om negen uur v.m. had, onder tamelijk groote belangstelling, de start plaats. Uit gangspunt was hotel De -Oranjeboom, waar ieder zijn kaart moest laten afteeke- nen. Een zestal deelnemers reed om 9 uur \»an de Koog af, een viertal ving aan te de Cocksdorp. De afstand den Burgide Cocksdorp en terug zou driemaal gereden moeten worden (ziesmaal 15 K.M.) en de afstand den Burg len de Koog en terug eenmaal (tweemaal .5 K.M.). Totaal 100 K.M. (nauwkeuriger 106 K.M.). Te den Burg, de Cocksdorp en de Koog waren con troleposten gevestigd, alsmede op een enkele „geheime" plaats onderweg. Het was 10,30 uur, toen de eerste rij ders, om inegen uur van den Burg naar de Cocksdorp vertrokken, wieer op de Groeneplaats verschenen. De deelnemers, Jac. Plaatsman, de Waal; Leon de Puiselaar, Horntje; Coi Reij, Boogaard; L.Roeper, Schoonoord, bij wie zich later ook Simon Rijk, Waal- derstraat, voegde, hadden de rit het eerst volbracht. Zij kwamen, na onderweg plm. 40 rrunt. gerust te hebben, om 2 u; 18 mint. thuis en reden gemiddeld van de 106 JCM, er 24 per uur, hetgeen een „knap gan getje" mag worden genoemd. ToCh was ;het volstrekt onnoodig, zich zoo in te spannen, daar men tot 7 uur n.tn. ge legenheid had om de tocht te volbrengen- mevr. Klumper-Eelman was van de da mes haantje (kippetje)-de-voorste. Om 3 u. 19 had zij de rit er op zitten. Speciale vermelding verdienen nog de oudere da mes, mevr. Kil jan en mevr. Moenis, die de gansche rit, ondanks band-pech, ruim binnen de vastgestelde tijd aflegden. De grootste ploeg vormden de 13 leden van de Zang- en openette-vereeniging Harmonie, van den Helder, die, na be hoorlijk tijd voor rusten te hebben ge- lnomen om 3 u. 50 „binnen" warem Hier volgen de namen van haar en hen, die de rit volbrachten: Jac. Plaatsman, Leon de Puiselaar, L.Roeper, Cor Reij, Simon Rijk, Joop Jellema, dames Kiljan, Moenis, KlumperEelman; Jac. Kok, R. Oosten, D. Wiarda, R. Landman, J. Snit- jer, M. en N. v.d. Slikke, B. Kievit, H., Vermeulen, H. Neijens, Jac. Schrama, W. Ran, D. Koorn, M. Geense, Nel Slot, A. Koonn, F. Holman, Potlimann, Hans Post, Jaap Jonker, M. Dros, Jenny Pen, Annie Keijser, A. Durieux, Cor Ran, Jac. Dijt, F. C. Geense, B. Bosman, D. Eelman, S. Verseput, E. Roorda, Coba Reij, O.Bakker, Jo Blokker, Vera de Grave, Orfa de Grave, Miek Biersteker, Ali Roeper, Annie Bneesnee. TEXELSCHECOURA LICHT OP ZEGT ROOSEVELT

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1