exVen TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Oostersche spreekwoorden. Gemeni ueuws EENZAAMHEID. Zwaarwichtigheid. Texelsohe Berichten Woensdag 13 Sept. 1933. Ik denk vaak aan de eenzaamheid Als aan een mensch, dat met mij lijdt En die ik bij liet toevertrouwen Steeds luist'rend weet, stil handgevouwen. Die alles met mij mededraagt En die niets pijnlijks zegt of vraagt, Die mijn gedachten raadt, begrijpt En mij zóó tot berusten rijpt.... o De eenzaamheid, die denken leert En booze drift ten goede keert Die innerlijke vrede schenkt Ons nader tot het leven brengt. Het zwaarwichtige trekt velen aan. We doen gaarne zwaarwichtig. We voe len ons zelf zwaarwichtig en alles wat we doen en zeggen. Voor ons zelf zijn we heel gewichtige personages. Wat anderen niet in ons ont dekken, waardeeren we zelf als biezondere persoonlijke eigenschappen. Daardoor voelen we ons in veel achter- uitgesteld, gepasseerd, geminacht, niet naar waarde geschatMen waardeert ons niet naar behooren. Het leven wordt ons daardoor zwaarder dan het behoeft. We kennen in ons leven niet die lichte toets, die de eigenschap van de ongekunsteld-blijmoedige is. Zelfs bij ons vermaak doen we zwaar wichtig. Dat gaat al jong zoo. Wanneer jonge menschen lustrum vieren, dan ne men ze heel gewichtige onderwerpen voor hun feestvieren en vervelen zichzelf en anderen. Zichzelf en anderen vermaken doen ze niet. Ze probeeren integendeel te „experimenteeren" en pogen te berei ken b.v. in de kunst, wat beroepsmenschen niet vermogen Bij alle noodige ernst wat minder zwaarwichtigheid, wat minder gewichtig- doen, wat luchtigere toon en lichtere le- venstoets zou voor onze samenleving een nuttig effect hebben. Men heeft honderd vijanden, maar men heeft slechts twee armen. Wanneer de rijke vecht, beschermt hij zijn gelaat, maar de arme tracht, wanneer hij vecht, zijn kleed te beschermen. O Meet tienmaal en snijdt slechts éénmaal. RECHTSVRAGEN. Abonnees kunnen kosteloos advies, ook in belastingkwesties bekomen. Voor porto twee postzegels bijsluiten. HUUR EN VERHUUR. De huurovereenkomst is die, waarbij verhuurder zich verbindt, om de huurder het genot eener zaak te doen hebben ge durende de huurtijd voor een door par tijen vastgestelde huurprijs. Hieruit volgt, dat de verhuurder het ongestoord genot moet garandeeren, het geen met zich brengt de levering aller eerst, en gedurende het gebruik: het on derhoud. Doein zich gebreken aan het ge huurde voor, dan moet de verhuurder daarvoor instaan, zelfs al had hij die ge breken niet gekend, met de verplichting, de huurder schadeloos te stellen. Voor de huurder bestaat daartegenover de verplichting het gehuurde naar de be stemming te gebruiken en wel als een „goed huisvader", zooals de wet dat noemt, jnet verbod, om de gedajante of in richting van het gehuurde te wijzigen. Wanneer de huurder dus een verandering laat aanbrengen, moet hij met deze regel rekening houden. Wat hij op eigen kosten liet maken, mag hij doen afbreken, mits daardoor het goed niet wordt beschadigd. De praktijk stuit hier op dit punt dikwijls op moeilijkheden, want de term „aard en nagelvast" is voor verschillende uitleg gingen vatbaar. Behoort de aangebrachte wijziging tot die zaken, welke onroerend worden, en dus onafscheidelijk van de hoofdzaak, dan is in elk geval het verbod van afbreken daarop toepasseljjk. Een duidelijke af spraak dient hierover te worden gemaakt. Juist doordat hierover nogal eens verschil van meening ontstaat, plegen huurder en verhuurder regelingen 'te treffen omtrent kostenverdeeling bij aanleg van gas of •waterleiding, en electricitëit, of wordt overeengekomen, dat de rente van de aan gebrachte verbeteringen aan de verhuur der wordt vergoed, zoo deze zelf op eigen kosten zijn bezit verbetert. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater DE LACHENDE LUITENANT. Deze film wordt Vrijdag en Zondag a.s. als hoofdnummer in ons Theater ver toond. Ze maakt de hoofdschotel uit van een uitgebreid en zeer gevarieerd PARA- MÜUN 1 -programma, dat ook een ver wende gast zich goed zal laten smaken. O Aandacht verdient dat er gelegenheid tot plaatsbespreken (nestaat a 10 ct.; dat deze films voor personen van iedere leeftijd toegankelijk zijn en dat de zaal des avonds om half acht ge opend wordt. o „De Lachende Luitenant" is bewerkt naar de bekende operette „Een wals droom" en is een der beste Chevalier- films. Maurice Chevalier! Zijn eerste film reeds bracht in Amerika een onge kende sensatie teweeg. Nimmer tevoren plaatste een ster zich met één film voor aan in de rij van populaire filmartisten. De voornaamste filmsterren, die met Maurice optreden, zijn Claudette Col bert en Miriam Hopkins, twee prachtige volkomen tegenovergestelde vrouwen typen, de een donker en temperament vol, de ander zilverblond en zacht. Dat deze film alom zoo'n groot succes oogstte, is mede aan haar optreden te danken. —o Ten slotte enkele studio-geheimen, die wij u wel verklappen mogen De „buitenopnamen" werden binnen ge maakt, want hoe kon men anders in de winter het bloeiende Weensche Prater (groot park) te voorschijn too veren. Heele wagonladingen bloeiende boomen werden hiertoe uit Californië naai' de New-Yorkscbe Paramount-ateliers ge zonden. Een echte Weener zou geen verschil kunnen ontdekken, zoo na tuurlijk is de nabootsing. Diverse ge deelten van de stad werden nauwkeurig nagemaakt. Voor sommige opnamen wer den eöhte hobbelige keien in het nette atelier gebracht. Tien meisjes waren we ken lang bezig met het borduren van de sleepen der dames aan het Weensche Hof. Wanneer bij de opname Chevalier zong, werd hij door een orkest van 40 man be geleid. Zoo ontstond een film, die voorbestemd was een zegetocht te maken door de we reld van bioscooplievend publiek. o— P.S. Plaatsbespreken wordt aanbevo len. De belangstelling belooft groot te zijn. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder resorteerende bijkantoren werd gedurende de maand Aug. 1933 Ingelegd f 18277.84 Terugbetaald 10201.03 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 8076,81 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 5 OVERNAME SLACHTSCHAPEN. Gisteren zijn door de vleeschexporteur Walter Scholten, Alkmaar, van de 200 aangeboden slachtlammeren er 97 over genomen, totaal, naar taxatie, wegende 1806 Kg. Zooals bekend zal 371 ct. per Kg .slachtgewicht worden betaald. Dat wordt dus door elkaar fó,98 per exem plaar. DOKTER J. TIMMER f In de leeftijd van ruim 76 jaar is Maan dag te Haarlem overleden, onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Timmer, in leven arts, tot voor ruim 40 jaar praktiseerend alhier. Als medicus had hij een goede naam. De heer Timmer was een man, die zich nimmer op de voorgrond plaatste, maar toch zich aan maatschappelijk arbeid inooit onttrok. Van menige corporatie maakte hij deel uit als een werkzaam be stuurslid en altoos vond hij tijd en stond hij klaar .wanneer men bij hem aanklopte om raad en daad. Hoewel Haarlem sinds ruim 40 iaar^ijn woonplaats was, 'deed hij de band, welke hem aan vele Texelaars bond, nimmer ver slappen. o Op. Texel geboren, als de zoon van schipper Timmer, vestigde hij zich hier nadat hij zijn studies voltooid had. Na en kele jaren ging hij van Texel. Hij wensch- te zich te specialiseeren in zenuw- en ziels ziekten en vestigde zich te Haarlem, waar hij weldra optrad als directeur der Stich ting Chr. Vereen, tot Verpleging van Min vermogende lijders aan Vallende Ziekte. In Nov. 1906 werd hij voor de Liberale Unie gekozen tot lid van de Prov. Staten van welk college hij tot Juli 1910 deel uitmaakte. Van Oct. 1908 tot Oct. 1919 was hij lid van Haarlem's gemeenteraad. Tevens was dr. Timmer lid van de Comm. van Toezicht op het L.O., Comm. van de 'Stadsapotheek, curator van het gemeentelijk gymnasium en de laatste tijd lid van de Comm. van bestuur der ver- eenigde ziekenhuizen in N.-Holl. Sinds tal van jaren maakte dr. Timmer deel uit van Waalenburg's polderbestuur. Dr. Timmer was voorz. van de genees kundige kring en van het Dep. Haarlem der Ned. Mij. tot Bevordering van de geneeskunst, vice-voorz. van de afd. der Lib. Unie, voorz. van het prov. comité der Wilhelmina-Vereen, tot verbetering en verheffing der krankzinnigenverpleging Gedurende 28 jaar is hij voorzitter ge weest van de Sociëteit Vereen iging en te vens was hij lid van de kerkeraad der Doopsgez. gemeente en bestuurslid van 't Doopsgez. weeshuis te Haarlem. In de kringen van zijn nog vele vrien den en bekenden op ons eiland, zal het bericht van zijn verscheiden met droefheid worden vernomen. De begrafenis zal plaats hebben te Haarlem op Vrijdag a.s. Hij ruste in vrede. SPORTNIEUWS. De oefenwedstrijd Texel IH.R.C. II, hier Zondag gespeeld, eindigde met 6G yoor T. Rust 2—1 voor T. (Een verslag ontvingen we nog niet. D.D. was verhin derd. Van A.D. hopen we 't voor liet vol gend nr. te ontvangen.) Giften Alg.meene Wijkverpleging. Fam. Knn., f10, Giften voor het Witte Kruis. J. de R.j Eierland f 1,i. J. Z., Kerkeplaats, f 1.50. Sdhoolnieuws. De jongeheer Guus Hillen Jz. is te den Helder toegelaten tot de klasse timmer lieden aan de Ambachtsschool aldaar. ZOO SPRAK. MINISTER GOEBBELS (Duitschland) Wij dulden naast ons geen partij. Krach tens onze sterkte vernietigen wij de an dere partijen. Wanneer ze zichzelf niet ontbinden, doen wij het. Toen wij het Marxisme vernietigden, is het Centrum (R.K.) ons in de armen gevallen. De weg naar de totale staat is ingeslagen en moet tot het einde bewandeld worden. E>e partijenstaat is definitief dood. Het heele parlementaire gedoe was groote be driegerij. Hitler is in Duitschland thans onbeperkt heerscher. —o LANSBURY (leider Eng. Labour-frac- tie in het Lagerhuis)Moet er geen on derzoek ingesteld worden naar de bewa pening van Duitschland? De Labour-op- positie ziet met bezorgdheid een herbe wapening van Duitschland onder de man nen, die thans in Duitschland de macht in handen hebben. Dit is een zeer groote bedreiging van de vrede, niet alleen in Europa maar voor de geheele wereld. LORD ROTHERMERE (Engelsch kran tenmagnaat).: Geweldig is liet, wat Hitier tot dusver in Duitschland heeft gepres teerd. De resultaten kenmerken hem als een groote persoonlijkheid. Hitler is voor Duitschland een zegen, schier een wonder. o Z.H. DE PAUS (over de Jodenvervol ging in Duitschland)Deze vervolging is een bewijs van armoede voor de be schaving van een groot volk. Jezus Chris tus, de Moeder Gods en Hun familie, de Apostelen, de Profeten en vele Heiligen waren van het Joodsche ras en de Bijbel is een Hebrceuwscbe schepping. De Arische rassen hebben geen enkel recht op superioriteit boven de Semieten. o EX-KEIZER WILHELM: Hitler heeft bereikt, wat nog niemand tot stand 'heeft kunnen brengen: hij heeft het geheele Duitsche volk één gemeenschappelijke geest ingeblazen. Hij heeft in geheel Duitschland een golf van nationaal gevoel gewekt, gelijk dat nooit tevoren in de geheele gescliiedenis het geval is geweest, o LUDENDORFF (was Duitsch gene raal in de oorlogstijd): Ik vrees, dat ik uit de woorden van sommige Duitsche mi nisters moet opmaken, dat de Duitschers moeten rekenen op meer geweld. Dit zal leiden tot een uiterlijke schijn van rust maar nooit tot die geestelijke eenheid die ik voor onze natie zou wenschen op een tijdstip, dat vele buitenlandsche gevaren rondom dreigen. Uit de dagbladen van Dinsdag: EX-COMMANDANT P. Eikenboom is wegens muiterij en de vermeestering van De Zeven Provinciën venvezen naar het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag. ROTTERDAM. Eind Augustus waren er 2460 woningen in aanbouw. Onbe woond waren 6615 woningen, waarvan 359 woningen met winkel c.a. m VLUG. NET LAGE PRIJS. WIJ LEVEREN U Aanplakbiljetten. Adreskaarten. Bonboeken. Briefkaarten. Briefpapier. Catalogussen. Circulaires. Convocaties. Doorschrijfboeken. Diploma's. Enveloppes. Etiquettes Gcboortekaarten. Kwitanties. Labels. Ondertrouwkaarten. Programma's. Plakadressen. Prijskaarten. Prijslijsten. Periodieken. Prospectussen. Reglementen. Rekeningen. Raambiljetten. Reclamekartons. Reclamebiljetten. Rouwcirculaires. Strooibiljetten. Toegansbewijzen. Visitekaarten. Winkelbonnen. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. AMSTERDAM. Groote drukte en geest drift heersdhte hier tijdens het bezoek van H.M. de Koningin "ter gelegenheid van haar 35-j. regeeringsjubilcmn. In het Sta dion werd de Koninklijke Familie toege sproken door ds. Hoogcnluiyze, na tl at 1000 zangers haar het Kroningslied van 1898 hadden toegezongen. Hierop ant woordde de Koningin, welk antwoord ook per radio werd uitgezonden. 30.000 men schen hadden een plaats in het Stadion gezocht. Er had een défilé plaats, het welk 6 uur duurde en waaraan 45000 menschen deelnamen. Op de Dam was het nog nooit zoo druk geweest als deze dag. DE UITZENDING door de Phoni van de huldiging in het Stadion is door de In dische luisteraars uitstekend ontvangen. Men heeft de rede van de Koningin woor delijk kunnen verstaan. IR. ALBARDA en mr. dr. Westerman, leden Tweede Kamer hebben ieder een amendement ingediend op het ontwerp- uoiformverbod. De eerste beoogt vaandels en banieren aan het verbod te onttrekken. De tweede wil ook kleine insignes onder de wet brengen. LAATSTE NIEUWS. DE TROONREDE, uit te spreken door H.M. de Koningin op 19 dezer, zal voor DE EERSTE MAAL PER RADIO wor den uitgezonden (Tel.) BURGEMEESTER DE RAADT, van Muiden, door fotograaf Ibèlings zwaar ge wond, is herstellende. De burgerij zal hem bij zijn thuiskomst uit het ziekenhuis hul digen. De zwaar gewonde De B. is over leden. TEGEN EEN ONERVAREN chauffeur, die een auto in het kanaal bij Rockanje reed, waardoor -een dame en vter jonge meisjes verdronken, is een maand voor waardelijke hechtenis geëischt. HYGIENE en VEILIGHEID. TOMATEN EN ONZE GEZONDHEID. Tomaten behooren tot de gezondste voedselsoorten en kunnen gemakkelijk overal worden gekweekt, waar voldoende zon komt. Hieraan hebben de planten nog meer behoefte dan aan vocht; krijgen zij onvoldoende zon, dan blijven de tomaten zuur en zijn ongeschikt om rauw gegeten te worden. Welk een uitstekend voedingsmiddel to maten vormen, blijkt wel hieruit, dat Turksche en Servische lastdragers er hun hoofdvoedsel van maken, wanneer zij daartoe in de gelegenheid zijn. Zij eten ze dan in de vorm van tomatensla met uien Ook de Bulgaarschie boeren, die zooals bekend zeer oud worden, eten dit gerecht vaak. Tomatensap bevat veel phosphor, cal cium, kalium, appelzuur, lycopine en wat het belangrijkste is alle vitami nen en een groote hoeveelheid organi sche voedingszouten. Wij kunnen er ons dus slechts over verheugen, dat het vere bruik voortdurend stijgt. Ook voor zieken zijn tomaten uitste kend, vooral tijdens het herstellen. Ze versterken het weerstandsvermogen. Het tomatensap heeft dus een zeer veelzijdige genezende kracht en voedings waarde.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5