ADVERTENTIES I 0pWoensdag20Sept MARKTBERICHTEN Over de as. Esperanto-Cursussen. Van de Zweedsche cursusieiaer werd thans bericht omvangen, dat hij a.s. Za terdag Zweden per ooot zal verlaren en plm. 27 Sept. op Texel hoopt te zijn. Met het oog hierop stelt de penmngm. van de Tex. Esp. bede ra tie het op prijs, vóór die datum in het bezit te zijn van f4.zijnue het eersie deel van net cur susgeld van iedere ingeschreven cursist. Voonoopig wordt alleen rekemng gehou den met personen, die het genoemae be drag betaald hebuen.. Dit met net oog op de bescnikbare ruimte in de lesloka len. lot op heden lieuen 197 personen zich inschrijven, doch net laat zich aan zien, dat niet alle personen aan de cur sussen zunen kunnen ueeinemen. Wilt u dus aosoluut aan de cursus deelnemen, dan is het in uw eigen beiang zoo u het nog niet deed, direct het be drag te storten of over te scltrijven op postrekening 132845 van de peunmgm.,üe heer W.N.Kelder, dén Burg, of te be talen in Boekhandel Parkstraat. Texels Bioscoop Theater. Gisteravond woonden we in „Texels Bi oscoop Theater" de eerste avondvoor stelling bij. levoren waren we in de ge legenheid een kijkje te nemen in de ca bine, „achter de schermen" derhalve, waar we in de geheimenissen van de bi oscoop- en geluidstecnniek werden inge wijd. We stonden voor een biezonder ver nuftig apparaat, waarmee geluid en beeld gelijktijdig kunnen worden gereprodu ceerd, in tegenstelling met andere, waar naast gramofoon-piaten weiden afge draaid op een z.g. gesynchroniseerde draaischijf, om zoo de indruk te geven, van een „geluidsfilm". Wat we hier za gen, was het nieuwste toestel, dat op dit «ebied „aan de markt" is. Een staaltje van de duif en het vertrouwen, waarmee de ondernemer de zaak heeft aangepakt. De levering, montage en instructie ge schiedde door de N.V. Kiftte-Techn.ek te Amsterdam, een betrouwbaar adres, dat vrijwel alle installaties voor geluidsfilms in den lande verzorgd heeft. Het toestel is van liet merk „Zeiss-lkon", dat terecht een wereldreputatie geniet. Dat films van celluloid vervaardigd en zeer brandbaar zijn is algemeen bekend. Men heeft wel proeven genomen met on brandbare films, maar deze zijn kostbaar der niet alleen, maar veel meer aan slij tage en breuk onderhevig bovendien. Toch is brandgevaar bij gebruik van celluloid- films zeer gering als de noodige voor zorgsmaatregelen maar getroffen zijn. En dat is hier het geval. De heele cabine is van cement vervaardigd en dus onbrand baar. Indien onverhoopt brand ontstaat, worden automatisch de openingen inde muur, welke de cabine van de zaal •scheidt, gesloten. De cabine wordt dan stroomloos gemaakt, waarbij 'het licht in de zaal „vanzelf" aangaat. Op de plaats, waar de film de lens passeert en dus warmte wordt ontwikkeld, zorgt 'n koude luohtstroom (door een exhauster) er voor, dat de rolprent daar geen last van ondervindt. Ecu technisch wonder op zichzelf is de foto-electrische-oel, een zeldzaam-vernuf- tig apparaat (lijkt wel een kleine radio lamp) mét beliul p waarvan de geluids- strook op de film in geluid wordt om gezet. Met behulp van koolspitsen wordt 'n lichtbron bekomen, welke 18000 kaars sterk wordt gerekend. Wist u dat wel 24 beeldjes per seconde de lens passee- iren en dat de filmtrommels zoo groot in doorsnee zijn, dat wel 35 mnt. aan een stuk kan worden gedraaid? We stappen nu uit de cabine en van deze geleêrdigheid af om ons bij het pro gramma te bepalen, dat zeker algemeen heeft voldaan. Sound-News (letterlijk Geluidsnieuws) gat het actueel wereldgebeuren in woord en beeld.Werkelijk zeer interessant Teekenfilms, een geliefkoosd gerecht van vrijwel ieder filmmenu, mochten natuurlijk niet ontbreken, evenmin als een gooi- en smijt-historie, waarbij zelfs de meest ver zuurde toeschouwer zijn gezicht niet in de plooi kan houden. Maarhét sucoes van de avond was natuurlijk de film met in de hoofdrol Maurioe Chevalier; die ster vond een kolfje naar zijn hand en kon zijn talenten ten volle ontplooien. „De Laöhende Luitenant" heeft wel bewonde raars gehad en heeft ze nog en heeft er mede toe bijgedragen, dat na de première op Woensdag ook deze eerste avondvoor stelling een gunstige indruk bij de bios coopliefhebbers heeft achtergelaten. Wie gisteravond verhinderd was, zal zeker morgen dit programma gaan zien. Het loont de moeite en brengt voor de lief hebber een prettige afwisseling in de da- gelijksche sleur van het jachtende leven. Verloren en teruggevend en. Zes jaar geleden verloor de heer A v.d. Slikke zijn trouwring. Waar was hem niet bekend. U kunt zich dus zijn verba zing en vreugd voorstellen, 'toen deze week de tuinman, die dokter Vellinga's tuin opknapte, hem de ring terugbracht. Ter opheldering diene, dat de heer Van der Slikke jaren als chauffeur bij voor gangers van dokter V. in' dienst was en dat de ring een inscriptie droeg, die de tuinman de weg wees. Feestavond. Hedenavond 8 uur luidt Feestcommis sie Den Burg haar feestavond in. Toe gang alleen voor houders van startkaar ten 1-Testatierit. Muziek van de Texelsche Jazzband. Inzet hoeve Labora. Hoeve Labora zal door notaris Mulder ten verzoeke van de heer P. de Beurs wor den verkocht (vrijwillig). Gisteren had de inzet plaats: I. de gebouwen met 28.75.30 H.A. - landtil 500, II. 24.59.20 H.A. land: f5800.— III. dubbele arbeiderswoning met 10 A. 70 c.A. land: f900. Totaal f18200.—. Verkoop bij toeslag óp 29 Sept. a.s. OOS I EREND. Gezellige avond „Excelsior". Door het muziekcorps alhier werd Woensdagavond een gezellige avond ge geven voor wie hadden meegeholpen tot het welslagen van de Bazar. Het Gebouw voor Chr. Belangen had men een gezellig aanzien gegeven, door de bloemen, welke men had aangebracht. De voorzitter opende met te laten zingen Ps. 25| 2 en ging voor in gebed. Hierna heette hij al len hartelijk welkom. De directeur ving vervolgens aan met de K.V.W.-marsch. Deze marsch werd gratis verstrekt door de K.V.W.sigaren-fabrikanten. De direc teur raadde aan van dit merk eens een doosje te koopen. Wanneer de sigaren in de smaak vallen als de muziek, van deze fabrikanten, vinden ze zeker aftrek. De heer C. Bremer Az. gaf een voordracht ten beste en overhandigde na een hartelijk speechje het netto-opbrengstbedrag ba zar aan de penningmeester. Dat deze een vergenoegd gezicht zette, laat zich raden. De penningmeester gaf nog een Tort over zicht van zijn financiën, bracht hulde aan alle helpers en besloot met een driewerf hoera voor de bazar-commissie. De di- directeur bracht hulde door „Lang zal hij leven" te laten spelen. Verder werd de avond gezellig 'doorgebracht met zang, muziek en voordrachten. Ongeveer half 12 sloot de heer P.Kui per Sr., met te laten zingen Ps. 33:11. Hij ging voor in dankgebed. D. Vierdaagsdhe reis H.V. Meisjesvercreniging (Ingezonden.) Op Zaterdag 9 Sept. begon de Gere formeerde Meisjesvereen. H.V. „Wees een Zegen" een vierdaagseh uitstapje naar Amsterdam. We hadden prachtig weer De Marsdiep bracht ons naar den Helder; het was 'n heerlijke tocht, de zon scheen heerlijk en we genoten allen. In den Held- der aangekomen ging 't naar het station en kwamen we te landen in onze gereser veerde wagons. Er werd 'heel wat ge babbeld en gezongen. In Amsterdam aan gekomen werden we afgehaald door Ds en Mw. Bushes We zagen direct, dat de stad in feesttooi was ter eere van de Ko ningin. Eerst gingen we huiswaarts om ons te verkwikken met brood en koffie, hetgeen we ons heerlijk lieten smaken. Toen zijn we direct weer op stap ge gaan om -een goed plaatsje te veroveren, daar de Koningin door de stad zou rij den. Eindelijk hoorden we, dat Zij in aantocht was. De koets was bespannen met vier paarden. Wat hebben we ge- wuifd en hoera geroepen met de menigte, die zich langs de straten had opgesteld. Vervolgens zijn we naar de Stadionsweg gegaan, waar het défilé passeeren zou. 't Was prachtig, vooral de Graal en de Padvinders trokken de aandacht. Toen we zoo de heele middag geloopen, geze ten en gestaan hadden, kwam de Christ. Jeugdvereen. S.O.S. van Amsterdam voor bij. Daar kenden we enkele meisjes van. Die waren kort geleden bij ons op bezoek geweest. Ze vroegen, of we meegingen. Daar waren we natuurlijk allemaal voor. We hadden ons moeten opgeven, maar het voornaamste was, dat we ook de Ko ningin onze hulde konden brengen. In het Stadion aangekomen, zagen we eerst niets dan hoofden en vlaggetjes. We moesten het heele Stadion rondloopen en daar za gen we opeens de Koninklijke Familie zitten. We kwamen op dat moment oogen te kort, vlakbij ging er een luid hoera op. voor onze geliefde Koningin. Onder- grondsch verlieten we het Stadion en zoo hadden we onverwachts ook mee gecléfi- leerd. Het was een onvergetelijke dag Onze Amsterdamsche vriendinnen brach ten ons naar het huis van Ds. Buskes, waar we zouden eten. Toen we de inwen dige mensch versterkt hadden, bracht mevr. Buskes ons naar verschillende ken nissen, waar we mochten logeeren. Heel vriendelijk werden we ontvangen. Afge sproken was, dat we er Zondag zouden blijven. Maandag ging de heele club met brood „gewapend" naar Artis, waar we ongeveer de heele dag geweest zijn. 's Avonds zouden we de gast zijn van de Christ. Jeugdvereen. S.O.S. „Sterk ons Streven", waar we een gezellige avond hebben doorgebracht. Tot slot riepen we elkaar een hartelijk vaarwel en tot weer zien toe.. Dinsdagmorgen bezochten we het Rijksmuseum. En na 'smiddags onze kennissen hartelijk bedankt te hebben voor de heerlijke dagen, die we er hadden doorgebracht, gingen we nog even de stad in. In de Bijenkorf nog even geke- Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater DIE HERREN VON MAXIM. Verwacht wordt „Die Herren von Maxim" met in de hoofdrollen Lee Parry, Leo Slezak, Oskar Karlweis en Joh. Rie- man. Een dolle klucht met leuke muziek, onder uitstekende regie opgenomen. Een ©erste klas amusementsfilm en bovendien ©en van de allernieuwste, getuige het feit, dat ze in Amsterdam nog niet ver toond is. Daar zal binnenkort in het Roxy Theater de eerste vertooning plaats hebben. Een film, die het „doen" zal. ken en een en ander gekocht en toen naar het Slation. Hoogst voldaan over de heer lijke dagen, die we in Amsterdam door- georacht hadden, keerden we naar Texel terug. M. E. Kooger. Leeft het zeegrasbedrij'f weer op? Naar men ons meedeelt, zijn dezer da gen door de heer F.Duinker, zeegrasbe- drijf te Nieuweschild, weer enkele hon derden kilo's zeegras opgevischt. Daar verschillende bedrijven op Nieuweschild en elders geheel op het zeegrasbedrijf spe ciaal zijn ingericht, is dit zeker ©en ver blijdend teeken. Het geeft hoop voor de toekomst. Ook door verschillende paling- visschers wordt de laatste tijd weer meer groeiend zeegras aangetroffen. D. N.V. T. E. M. ELECTRISCH KOKEN NIET DUURDER DAN MET ANDERE BRANDSTOF. DE KOOG. ALSOF HET OORLOG WAS Toen begin dezer week de vrachtauto met matrozen, die hier eenige dagen als kustwacht dienst hebben gedaan, ons dorj} binnenreden, hebben vele bewoners van de Koog onwillekeurig even terugge dacht aan de eerste mobilisatiedagen, toen plotseling matrozen verschenen en inkwartiering vorderden. Ditmaal was de situatie niet zoo ernstig nu het slechts oefeningen gold; inkwartiering bij de bur gerij werd ook niet verlangd, daar de manschappen in een kampschuur werden ondergeoracht en eventueele sombere ge dachten aan de sombere mobilisatiedagen zullen aanstonds verdreven zijn door het vroolijk gezang der kustverdedigers. Het Kaapduin heett als sein- en onservatie- post gedurende deze week een tijdelijke verandering ondergaan: een telefoonkan toor en legertent aan de duinvoet en boven op de tuintop de seininstallatie, be staande uit een hooge mast, door touw werk omgeven en daarnaast op de grand een openluchtmagazijn van seinvlaggen van allerlei kleur en vorm. Er is dezer •dagen druk geseind met de op zee ma- noeuvreerende oorlogsschepen. Het was een voortdurend hijschen en strijken van vlaggen langs het touwwerk. Een en an der gaf bet Kaapduin een ongewoon kleurrijk aanzien, vooral toen watervlieg tuigen op geringe hoogte boven de sein mast cirkelden. Moge gehoopt worden, dat deze oefeningen nooit in werkelijk oor logsbedrijf behoeven te worden omgezet. V.V.V. TEXEL. Volgende week Zaterdag vergadert hier V.V.V. Texel. De agenda vermeldt o.m. bestuursverkiezing en wijziging der con tributie. Ook zal gesproken worden over ieen nieuwe kaart van Texel. Door de N.V. vJh. Lamgeveld en de Rooij is de uitgave van een nieuwe kaart, op groot formaat en met duidelijke vermelding o.m. van 'de fietspaden, in voorbereiding. HET NOORDEN.' Met lucifers gespeeld. Dinsdagmorgen ontstond brand op het erf van de heer S. Ellen, in het Noorden. Kleine jongens hadden lucifers weten te bemachtigen en staken hiermee een los pak steno in brand. Het vuur deelde zich al spoedig mee aan het nabij gelegen schuurtje waarnaast een hooiklamp stond. De vrouw des huizes wist echter door haar cordaat optreden erger te voorko men. D. Uit de dagbladen van Dinsdag: ONTSLAG. De N.V Fabriek van wol len dekens „De Blauwe Klok" v.h. Zuur deeg, te Leiden, zet 1 October haar be drijf stil. Het personeel van ruim vijftig- personen is ontslag aangezegd. De fabriek bestaat bijna 130 jaren. PREDIKBEURTEN, Zondag 17 Sept HERV. GEMEENTE. Den Burg, DRIE UUR ds. van Petegem. OudeNChild, vm 10 uur ds. van Petegem Bediening H Doop. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Doop. Oen Hoorn, nm 8 uur ds. Kok. Oostereod, vm 10 uur ds. Kok Cocksdorp, nm 8 "ur ds. van Petegem GEREFORMEERDE KERK. Josterend, vm 10 uur ds. v. d Leer. H. Avondmaal. nm. 3 uur dezelfde Den Burg 's av. half acht dezelfde gebouw Tex Fanfare. GERF.F. KERK (H.V.) Oosterend vm. 10 uur Leesdienst nmi. 3 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Vis Avondmaal. v^oop. Centr. cierveiling Purnaercnd G.A. Aanvoer op 12 Sept. L54000 stuks 70,80 K.G. f„ 4,60 èf 5,10 65/66 4,10 4,30 63,64 4,00 4,20 60 62 3.70 4,10 58 59 3,60 4 00 56 57 3,50 3,70 53 55 3,20 3.50 50,52 3,00 3,30 40 48 2,00 2,80 40000 eendeieren 3.40 a 3,60 oude kippen p. st f 0,40 k f 1,20 oude hanen 0, - a 0,- Jonge hanen 0.30 a L00 Oude kippen per KG 0,32 a 0,42 Jonge hanen per KG 0,35 a 0^48 Schapen 14 Sept. 0 paarden 0 a —0 100 koeien (vette) 140 a 210 66 Gelde koeien mag. 60 a 110 11 graskalveren 25 a 35 322 lammeren 5,00 a 9,00 394 vette schapen 8,00 a 16,00 16 Nuchtere kalveren 10,00 a 20,00 22 vette varkens per kg 0,34 a 0,37 94 biggen 9 a 12, - Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 68000 Kipeieren 3,60 a 4,00 400 eendeieren f3,20 a 3 30 Alkmaar, 15 Sept. Tarwe 4,— a 5,00 Haver 5 75 a 6 25 Gerst 4 25 a 5 25 Groene erwten (groote) 16.75 a 23, Groene erwten (kleine) 10,— a 11,50 Grauwe erwten (meuwe) 14,— a 27,— Vale erwten 14,— a 31, BË3 BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. van 13 tot en met 15 Sept. 1933. ONDERTROUWD: Cornelis HendricusJo seph Smit en Aleida Wibbina Timmer OVERLFDEN Dirkje Koopman, oud 66 jr. echtgeno 'te van Jan Meijers. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) 1 KG chocclade. if] 1883 1933 8B hopen onze geliefde Ouders, SE Behuwd- en Grootouders S. Jz. Z1JM RB en gj A. MAAS gj hun 50-jarige Echtvereeniging te herdenken Hun dankbare Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen. Texel, Sept. 1933. Heden overleed in St. Lidwina- ziekenhuis te Den Helder, voorzien van de H. H Sacramenten der Ster venden, Mejuffrouw CATHARINA MARIA LAMPE, in den ouderdom van 67 jaren. DE FAMILIE. Den Burg-Texel, 14 Sept. 1933. De uitvaartdienst zal plaats hebben 's morgens 9 uur in de R. K. Kerk te Den Burg. Heden overleed te Dordrecht na een kortstondige ziekte onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer JACOB CORNELIS LA WENDE, Echtgenoot van Maria Johanna Brouwer, in den ouderdom van 66 jaar. Namens de Kinderen en Kleinkind, Th H. LAWENDE. C. E. LAWENDE Spigt. JACOB CORNELIS LAWENDE Den Burg-Texel, Sept. 1933.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6