1 De Nieuwe Texelsche Courant WÊËMj No. 4775 47ste Jaargang Woensdag 27 Sept. 1933 |P - J 1 Van week tot week Aan het ziekbed der wereld De wereld wapent zich. Oppassen voor Duitschland? Een Japansch gevaar? Maakt Japan zich gereed TexeSsohe Berichten V.V.V. TEXEL. y Uw advertentie in dit blad op Texel huis aan huis geluWL U1TG.: N V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Der Burg. Tel 11. rtDVERTENTIES: 1—5 regels 60 ei.- iedere regel meer 12 et. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4ct STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van den Helder: 7,-; 10,-; 12,20; 4,15; Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6.-; 8,-; 11,15; 5,20. Van den Helder: 7,— 9,— 12,20; 6,30 HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer i/j uur later.) 3,44 5.25 6,50 8,03 8,47 9,23 9 55 ZATERDAGAVOND. Terwijl de wereld thans meer dan ooit behoefte heeft aan internationale samen werking op elk gebied, vooral ook op eco nomisch gebied, bespeurt men daarvan, bitter weinig meer, beweegt de lijn zich nog steeds in de verkeerde richting, en stuiten pogingen om tot samenwerking te geraken, strijk en zet af op nationale, of beter: nationalistische pantsers, waarinde volken zich hullen in de verbeelding, dat zij het alleen wel af kunnen, dat zij an deren niet inoodig hebben, dat aanraking met anderen zelfs nadeelig voor hen is, en dat zoover mogelijk gaande afsluiting van anderen, de beste waarborg is voor eigen macht, kracht en veiligheid. o Vooral, zooals reeds gezegd, op eco nomisch gebied, komt dat sterk uit. De hooge invoerrechten, de contingenteerin- gen en verdere belemmerende handels- en, verkeersmaatregelen, waartoe de meeste volken zijn overgegaan eenige, zooals het onze, volstrekt niet uit eigen bewe ging, doch door de nood gedwongen spreken een al te duidelijke taal. President Roosevelt, zijn regeering en zijn verdere raadslieden, hebben te dezen opzichte, naar het oordeel van de Haagsche Post, veel op 'hun geweten, al zijn zij het spel niet begonnen. Met terzijdestelling der belangen van alle andere volken en zonder eenig ernstig overleg met die anderen heb ben zij Amerika geleid op wegen, die veel kans geven op mislukking, in welk gevaar Roosevelt volgens zijn eigen zeg gen „Amerika's laatste president" zal zijn, omdat dan de chaos zal volgen; en die, ook wanneer zij mocht leiden tot suc ces, met de belangen van het buitenland geen rekening houden. Dat het buiten land, nu de zaken eenmaal staan zooals ze staan, toch belang 'heeft bij het slagen van Roósevelt's plannen is een gevolg van het feit, dat mislukking nog veel falikan- ter zou uitkomen, Men heeft slechts de keuze tussc'hen twee kwade dingen en kiest derhalve het minst kwade. De dollar heeft intussohen een nieuw laagterecord bereikt het daarmee on geveer gelijke tred houdende pond ster ling dito zonder dat de beursfondsen daarvoor erg gevoelig of dankbaar zijn, hetgeen op zichzelf evenwel nog niet zoo heel veel beteekent, maar ook zonder dat de koopkracht en de kooplust der bevol king stijgen. En dat laatste is een leelijk ding. Immers vermeerderde, sterk ver meerderde koopkracht en kooplust der bevolking, vormen een der pijlers, waarop Roosevelt's stelsel rust. Met het vertrou wen en de eensgezindheid is het ook al niet gunstig gesteld. Met de ontwapening staat het slecht, erkent nu zelfs Henderson, de brave op timist, en met de komende ontwapenings conferentie, of eigenlijk de hervatting daarvan, dito. Geen wonder. Juist maakt de AMERIKAANSCHE regeering be kend .dat zij het nieuwe vlootprogram zal uitvoeren zonder eenige beperking en dat de werkzaamheden voor de bouw der nieuwe oorlogsschepen reeds zijn be gonnen. En de JAPANSCHE regeering deelt mede, dat zij een leening van een milliard yen zal uitschrijven, uitsluitend voor militaire uitgaven. Ook TURKIJE heeft aangekondigd zijn bewapening te willen uitbreiden en de Belgische minister van verdediging Devèze eischt 700 mil- lioen francs voor verdediging van de oos telijke grens en uitbreiding van het leger. Dit is allemaal antwapeniingsnieuws uit de laatste dagen. Onderwjjl zijn Ameri- kaansche en Engelsche onderhandelaars in Parijs met vertegenwoordigers der Fransche regeering aan het werk om het eens te worden over beperking dei" be wapening. Veel succes hadden de heeren tot heden niet. Frankrijk eischt dat een voortdurend en automatisch toezicht zal worden ingesteld op de bewapening en als dit voldoet, zou men na eenige tijd b.v. vijf jaar, kunnen overgaan tot ern stige beperking der bewapening, eveneens onder toezicht. Hiermee schijnen Amerika en Engeland het Iniet eens te zijn, evenmin als Italië en Duitschland, maar die staan er voorloopig nog buiten. Engeland is Ihet er o.a. niet mee eens, omdat het, on der drang der militaire en maritieme auto riteiten in den lande, geen toezicht op zijn bewapening duldt. Frankrijk zou, heet het, desnoods tevreden zijn als Engeland ei- buiten viel, maar op de andere punten zou het staan. In hoofdzaak natuurlijk wegens de gevaren die het land, en Frankrijk trou wens niet alleen, van Duitschlands kant dreigen. Over dit Duitsche gevaar en de ontwa pening zegt de Engelsche journalist Gar vin een hartig woord in de „Observer" Wanneer in het huidige Duitschland de na- tionaalsoeialisten op het oogenblik macht genoeg hadden, schrijft hij, clan zouden zij hun buren daartoe behoonen ook wij in flarden scheuren. Want hun fanatieke revolutie ontkent, veroordeelt en vernie tigt elk zedelijk beginsel ten behoeve waarvan de Volkenbond is gesticht en waarop de verwachtingen voor de vreüe waren gegrondvest. Wat tegenwoordig n Duitschland geschiedt, is vreeselijk ge noeg, maar nog vreeselijker is de blind heid daartegenover, waarmee men buiten Duitschland schijnt geslagen. Hetgeheele ontwapeningsvraagstuk evenals de herzie ning van :het vredesverdrag heeft door de Duitsche revolutie een totaal ander aspect gekregen. De goed-ingelichten weten het, doch weinigen zeggen het. Nu is echter de tijd aangebroken, om de waarheid te zeggen. Die waarheid is, dat de vrede vrij zeker nog gered kan worden door een, vast besluit om hem te handhaven en het vormen van een overweldigende combi natie daartoe. De tot dusverre in Genève gevolgde methoden kunnen de vrede on der tegenwoordige, totaal gewijzigde om standigheden niet redden. Behalve deze, volgens O., bedreiging van de vrede, de vooruitgang en de bescha ving hebben we de Japansche; deze be dreiging trekt steeds meer de aandacht, omdat zij voorturend gevaarlijker wordt. Wij hebben reeds gezien dat de Japansche regeering van plan is een reusachtige lee-. ning uit te schrijven uitsluitend voor mi litaire doeleinden. Het Japansche nationa lisme eischt Azië voor de Aziaten op zichzelf een voor Aziaten natuurlijke eiseh even natuurlijk, als wij Europeanen eischen: Europa voor de Europeanen, dus zonder Aziatische of Afrikaansche over- heerschers maar zeggen de Japanners, of in elk geval denken ze er bij, onder Japansche leiding. Het liefst zouden de Japanners zien, dat de Aziatische landen, althans een groot gedeelte er van, vazal staten van Japan werden, zooals Korea en Mandsjoekwo. Dus ejgenlijk zou het neerkomen op: Azië voor de Japanners en dat is geen natuurlijke eisch meer. GENERAAL ARAKI, de nationalisti sche zeer invloedrijke Japansche minister van oorlog heeft onlangs een vlugschrift uitgegeven over Japan's positie in Azië. Daarin verklaart hij,, dat Japan Azië moet verlossen van de blanke overheer- schers. De staten van Azië zijn de ge dwongen slachtoffers der onderdrukking door het blanke ras. Japan kan en mag dit niet langer dulden. Het is zijn plicht, onverschillig welke blanke mogendheid die ergens in Azië de baas speelt, te be strijden en te verjagen. Dat eisdht de „Kwodo", de keizerlijke weg. Een bewijs van de kracht en de invloed van het nationalisme in Japan is te vinden in het feit, dat de regeeritig overweegt, de dictatuur in te stellen, daar zij vreest, dat het nationalisme zal leiden tot een ontijdige oorlog met Rusland en de V.S., en misschien zelfs met Engeland. Daar voor is Japan nog niet gereeO en dus mag er nog niets van komen. Voorts werd nog uit Tokio geseind, dat de regeering binnenkort de geheele ijzer- en staaln ij verheid onder staatstoe zicht zal stellen in de vorm van een soort gemengd bedrijf, voornamelijk met het oog op de militaire behoeften. De minis ter van handel en nijverheid wordt hoofd leider van het nieuwe reuzenbedrijf en is verplicht voortdurend overleg te plegen met de ministers van oorlog en marine. Zoo gaat het tegenwoordig toe in het land van de Rijzende Zon, die alle blanken uit Azië wil wegsdhroeien. DE KOOG. Het was Zaterdagavond ruim half negen, toen de 9ecr. van V.V.V. Texel, de iheer P. Fehrmann, in hotel „De Toe komst" aan een veertigtal aanwezigen meedeelde, dat de voorz., de heer Van Twisk, door ziekte verhinderd was te ko men. Hij stelde de aanwezigen voor, een stemming te houden over de vraag, of de vergadering zou doorgaan. Na een mon delinge stemming bleek de meerderheid; het doorgaan der vergadering te wen- schen, waarna die heer Fehrmann op ver zoek van het bestuur de leiding der ver gadering op zich nam. Meegedeeld wordt, dat er een NADEE LIG saldo was van f319,12. De secr. ad viseert bij T.E.S.O. om steun te vragen of 'het tekort te dekken door contributiever- hooging. De heer C.Groenhof zegt, dat de heer Lap, comm. van T.E.S.O., uitge- gclaten heeft, dat een eventueel tekort wel in orde zou komen. De heer C. P. Eelman vraagt, hoeveel leden V. V. V. heeft; secr. antwoordt 81. leden en toe- zegging van 6 nieuwe leden voor volgend jaar. Verder deelt de secr. mee, dat op de. bestuursvergadering is voorgesteld 25 ct. extra per bed te heffen. Hij wil hierover stemmen. De heer Halsema wil bij T.E. S.O. aankloppen, waarmee de vergadering accoord gaat. Vervolgens is CONTRIBUTIEWIJZI GING aan de orde. De secr.-stelt voor, de zakenlui in klassen te verdeelen. De groote zakenlui kunnen meer contributie betalen dan de kleine. De heer C.Eelman stelt voor de groote zakenlui als donateur te beschouwen, waarmee de heer P.Daal der het niet eens is. Over dit punt ont staat discussie. De secr. zegt deze zaak uit te stellen tot een volgende vergadering BRIEVENINZAGE. In de vorige be stuursvergadering is voorgesteld de brie ven niet meer ter inzage te leggen. De meening der vergadering wordt gevraagd. Enkele maken bezwaar. De secr. deelt mede, uit ervaring te weten, dat op aan vragen van prospectussen vele brieven worden verzonden. Er zijn er ,die op een aanvraag 20 brieven ontvingen. Dit heeft tengevolge, dat menscben elders meenen, dat hier steeds overvloed van plaats is en zonder verdere bespreking gerust naar Texel kunnen komen, wat in veel gevallen tot teleurstelling leidt. Na eenig debat wordt het bestuursvoorstel de brieven- inzage te laten VERVALLEN aangeno men met 22 stemmen vóór, 6 tegen en 11 blanco. Op de vraag van de heer C. Groenhof, of deze stemming geldig is, antwoordt de secr. bevestigend. VERBETERING KAART VAN TEXEL. De secr. zegt, dat de kaart van Texel veel te wenschen overlaat. Niet alle wegen en fietspaden zijn er op aangegeven. Zoo komt die naar de Mui er niet qp voor. Een goede kaart van Texel is van groot belang voor de vreemdelingen. Bij de Boekhandel verschijnt binnenkort een nieuwe kaart in druk. Die zou voor VVV dienstig kunnen zijn. Er wordt uit de ver gadering gevraagd, ot er ook pensions en Toen Mussolini (r) onlangs de Oosten- rijksche Bondskanselier Dollfuss (1.) in de badplaats Riccione ontving, namen de hooge oomes daar een heerlijk bad. Waarom ook niet? p i Btk: gnviT/ L '.M VAN DE VOLKENBOND De nieuwe Secretaris Generaal van. de Volkenbond, Avenol, de opvolger van Sir Eric Drummond. PAUL-BONCOUR Frankrijks Minister van Buitenlandsche Zaken. boerderijen op voorkomen. De iheer M.C. Langeveld vraagt, ot VVV zelf niet een kaart kan laten drukken. Dan kon dienaar eigen goeddunken worden ingericht. En kele leden zijn van meening, dat dit veel te duur zal worden. Sea.: Een goede kaart maken is niet ieders werk en moet in goede handen worden gegeven, the heer C.Maas vindt dat dit niet alleen belang rijk is; voor de Koog, maar voor heet Texel. Een andere kaart moet er komen. (De kaart wordt door een deskundige naar de nieuwste gegevens en in overleg met de drie V.V.V.'s bewerkt. Redd BESTUURSVERKIEZING. Volgens sta tuten treedt een lid af. De heer C.Kook- man is aan de beurt van aftreden, doch. terstond herkiesbaar. Na stemming tus- schen K. Gomes en C.Groenhof worden uitgebracht 21 stemmen op Gomes en 19 op Groenhof, zoodat de heer Gomes ge kozen was .Deze was echter niet ter ver gadering aanwezig. REKENING EN VERANTWOORDING. De heer C.Maas vindt, dat dit punt al leen thuishoort op de jaarvergadering. Secr. antwoordt, dat liet geschiedt met het oog op het tot T.E.S.O- te richten ver zoek om steun. De lieer C. Kuip: Als het geen jaarvergadering is, treedt er niemand at. (gelach) En is de verkiezing ongeldig. De heer C. Maas: Dat had het bestuur toch moeten weten. Kent dat de statuten dan niet? Op verzoek van secr. wondt door de heeren C.P.Eelman en W.Dal- meijer de rekening en verantwoording van de penningm. nagezien. Alles, wordt in orde bevonden. RONDVRAAG EN SLUITING. Secr. begint met eenige mededeelingen. Het fietspad de Koogden Burg verkeert in zeerslechte staat. Ook dat langs de duinen Hij adviseert een adres aan het gemeente bestuur te zenden met het verzoek hierin te voorzien. Voorts is het wensobelijk, borden te plaatsen, daar waar door de marine geschoten wordt, zooals bij De Mok; bij paal 6, zooals de heer Groenhof EXELSCHE COU is siads 1 Juni 1930 ki dit blad opgenomen. Van Texel: 6,-; 8,-; 11,20; 2,35; 5,35. 6,55. 28 29 30 1 2 3 4 Oct LICHT OP RIJWIELEN en RIJTUIGEN 7,22 OPGEFRISCHT? -11 nnn|^Hiign Hu jffiPV

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1