TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Het is maar een vraag. Sprokkelhout TexeSsche Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 27 Sept. 1933. illlllillllllllllllllllllllllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll f'HII EEN LACH EN EEN TRAAN. lllllllllHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllilllllllllllllllllllllll DE SOEP. Iemand kwam zich bij de politie be klagen, dat er tijdens het middagmaal bij hem ingebroken was. De dienstdoende inspecteur vroeg natuurlijk verwonderd ot men dan niets gehoord had, waarop de klager antwoordde: „Nee ziedu, we ate zoep". HIJ WIST RAAD. Ie chauffeur van een groote vrachtwa gen tegen collega: „As je nie weggaat meddie brik, sloa ik je voorgoed uit je huis en hoard". 2e dito: „Sel nie goan, ik hep nie-eens een woning". Ie dito: „Sel ik je d'r wel eentje, groaven, vrintje". Een eigenaar van een benzinevulstation droeg zijn knechts op niet meer aan de automobilisten te vragen: „Hoeveel liter, meneer?" maar: „Vol maten, meneer?" Het resultaat was verrassend. De ben- zine-omzet .steeg met 50 pet. Ook in zaken hebben kleine oorzaken dikwijls groote gevolgen. Er wordt beweerd, dat de gemiddelde vrouw een woordenkeus heeft van niet meer dan 300 woorden een kleine voorraad inderdaad, maar een omzet!! Tevredenheid met bereikte resultaten is het eerste teeken van zakelijke aftakeling. o De zakenman, die zonder een welomlijnd plan werkt, is als een gloeiworm met licht jes van achteren. Hij weet misschien waar hij geweest is, maar heeft er geen idee van waar hij terecht komt. o Onvriendelijke menschen zijn als doornige struiken. Niemand heeft ze graag in zijn tuintje. Uit „GOOD YEAR NEWS". EEN FABEL UIT 1933. Een ezel trof eens op zijn pad Een wrakke oude „Ford", Die steunend aan de wegberm stond Hij kon geen stap meer vort. „Wat ben jij eig'lijk voor een ding?" Vroeg 't grauwtje bij de hand. „Ik ben een auto, waarde heer," Zoo sprak de „Ford" pedant. „Hi, ja", zoo lachte langoor luid, „Dat is de moeite waard. Nou vriend, als'jij een auto bent, Dan ben ik vast een paard". HUIB DE RIJMELAAR. CONCERT. Men schrijft ons: Behoudens goedkeuring door B. en W. geeft Tex. Fanfare Zaterdag a.s. onder de bekwame leiding van de heer Dol een, concert in het Park. Het bestuur verzoekt het publiek nogmaals beleefd doch drin gend er zooveel mogelijk toe te willen medewerken, dat de muziek door de do nateurs en andere muziekliefhebbers aan dachtig kan worden beluisterd. Laat de jeugd haar „wild geraas" staken en loo- pe niemand tijdens het musioeeren heen en weer. Zakennieuws. De zaak in goud- en zilverwerken, uur werken en optische artikelen van de heer K. Mantje wordt volgende week ver plaatst van Gravenstraat naar Warmoes straat 42. o— De heer W. Rijk, Waalderstraat, opent binnenkort een groentenzaak in het per ceel aan de Vischmarkt, eerder in gebruik bij loodgieter N. de Graaf. ALLERLEI. Een ZEER GOEDKOOP weekblad met foto's, feuilleton, complete verhalen, pa gina voor de vrouw en voor de jeugd, humor in woord en beeld enz. is ons Zon dagsblad, 16 pagina's in koperdiepdruk. Prijs 50 ct. voor 13 nrs. Buiten den Burg 70 ct. ALLEEN voor abonne's. De Nutsbibliotheek, aangevuld met 40 nieuwe boeken, wordt Woensdag 4 Oct. opengesteld. Tot 1 Oct. kunnen leerlingen voor het vervolgonderwijs aan de School voor Chr. Volksonderwijs worden ingeschreven, (zie adv .vorig nr.) o De heer Goedhart te N.Vennep heeft zijn benoeming tot onderwijzer aan de School voor Chr. V.O. alhier aangenomen iiiiiiiiiiiiüiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiii llllllllllll Mededeelimgen llllllllllll llllllllllll van Texels Bioscoop-Theater llllllllllll lllllllllll!llllhll1llllillllllll!llllllllHIIHIimnH!IHIHI SHANGHAI EXPRESS. In de hoofdrol Mariene Dietrich (Shanghai Lily). Korte inhoud: Het groote station te Peking is een toonbeeld van rustelooze bedrijvigheid en Oostersche wanorde. Daar staat de kleurig beschilderde trein, de Shanghai Express, gereed voor de lange reis naar Shanghai de machtige locomotief staat stoomend en trillend ge reed voor het sein van vertrek, aan het hoofd van een indrukwekkende rij wagons Pullmans: voor de eerste klasse, open goederenwagens voor de talrijke Chinee- sclie passagiers en zwaar gepantserde wa gens met soldaten, want burgeroorlog woedt in China en als voorzorgsmaatregel wordt de trein door regeeringstroepen be waakt. In de eerste klasse is een cosmopoli- tisch gezelschap bijeen. Daar is in de eerste plaats Shanghai Lily, een berucht avonturierster; Henry Chang, een handelsman van ge mengd Chineesche en Westersche af komt; Hue Fey, een in Amerika opgevoed Chineesch meisje en Captain Donald Harvey, van het Brit- sche Roode Kruis, een vroegere vriend van Shanghai Lily, die hij uit wantrou wen verlaten heeft. Als de trein zich in beweging zet, biedt Sam Salt, een internationaal speler aan, om te wedden, dat de trein met een uur vertraging te Shanghai zal zijn. Niemand gaat op zijn aanbod in, en Henry Chang meent zelfs dat men gelukkig mag zijn als de trein Shanghai bereikt. Bij een klein station wordt de Shanghai Express het is oorlog in China door Chineesche regeeringstroepen aangehou- en alle passagiers moeten op het perron komen teneinde de paspoorten te later* inspecteeren. Een der passagiers wordt gearresteerd, waarna de anderen weer kunnen instappen, waarna de trein ver trekt, echter niet dan nadat Henry Chang een telegram verzonden heeft, dat een be vel inhoudt om de trein te middernacht bij een klein station aan te houden. Wanneer de machinist bij het station netje stopt om water in te nemen, wordt het personeel van de Express door rebel len overvallen en alle passagiers wor den in het kleine stationsgebouw bijeen gebracht. Ohang ontpopt zich thans als leider der rebellen, op wiens hoofd een prijs van 20.000 dollar staat. Alle passagiers wor den ondervraagd, van kostbaarheden be loofd en een van hen moét mei zware brandwonden boeten voor de beleediging, 'n de trein Ohang aangedaan. De door -de regeeringstroepen aan 't vorig station gearresteerde blijkt een van Chang's officieren te zijn, en om de re geering tot uitlevering van de man te be wegen, wil Chang thans Captain Harvey als gijzelaar vasthouden. Hij doet Shang hai Lily een voorstel bij hem te blijven, doch zij weigert. „Als de Poorten opengaan". Door eenige dames- en heerenleden van Dansclub T. O. P. alhier werd boven genoemd tooneelspel in 3 bedrijven, van de schrijvers Jos Smits en ]ac. Braun, in studie genomen. Het plan bestaat op de 2e Kerst dag een uitvoering te geven in de nieuwe tooneelzaal van de heer Pen. Woningbouw. De heer Jn. Vonk alhier korht van de. heer S.C.Eelman een perceel grounds aan de Wilhélmimalaam ter breedte van 13 M. voor de bouw van een dubbel woonhuis. De bouw zal geschieden door de aanne mers Voigt en Van 't Hoog. SCHIETWEDSTRIJD. Gistermiddag heeft de afd. Texel van de Biez. Vrijvv. Landstorm te de Koog op het strand bij het slag onder leiding van de plaatselijke commandant H.C.A. Kievits in tegenwoordigheid van vele auto riteiten schietwedstrijden gehouden. Onder deze autoriteiten merkten wij on der meer op burgemeester Oort, gen.-maj. Duijmaer van Twisk, voorz. Nation. Landstorm-Comm., kapitein Boulogne, se cretaris van deze Comm., majoor van Schelven, burgem. Middelhof, van Hoog- karspel, en de heer P.J. Oolders, resp. voorz. en ,secr. van de Gewestel. Land- Storm-Comm. Verband Alkmaar, burgem. Lovink, van Anna Paulowna, burgem. Driessen, van den Helder en verder de leden van de Plaatselijke Comm., de hee- ren H.P.Bolt, W. van Heerwaarden, M. W. de Graaf, A.Epe en P.Stoepker. Er werd met scherp I. op plm. 100 M. geschoten. Houding naar keuze. Het weer was gunstig. Na afloop be gon het wat te regenen. De uitslag was KONINGSSCHUTTERS P.B.Riteco 45 (electr. rijwiellamp), H. Zijm 44 (sigaren);H.C.A.Kievits 43, A.Bre mer 31. De Britsche ambassade te Shanghai heeft zich inmiddels met de Chineesche regeering in verbinding gesteld, en de gearresteerde man wordt per extra loco- motiet naar het station gebracht, waar de Shanghai Express nog steeds wordt vast gehouden. In de nacht kwelt Chang het Chineesche meisje Hue Fey dat een hartstochtelijke haat tegen hem opvat. Captain Harvey is toevallig getuige, als Chang het daarna Shanghai Lily op nieuw lastig maakt. Hij komt haar snel te hulp en slaat dan de man tegen de grond. Chang besluit zich te wreken, en daar hij op zich genomen heeft de Kapi tein levend terug te zenden, wil hij hem met een gloeiende pook van zijn oogen berooven. Shanghai Lily verneemt echter wat zijn plan is, en springt voor de Kar pitein, die zij hartstochtelijk lief heeft, in de bres, door zich op te offeren en Chang te beloven met hem mee te gaan. Inmiddels is de trein voor vertrek gereed. Hue Fey, het Chineesche meisje, be geeft zich naar het station, waar zij Chang opwacht en hem met een dolk neersteekt. Harvey snelt het gebouw binnen, en redt Shanghai Lily uit de handen van haar be wakers. waarna de trein zich in beweging zet. Harvey is uiterst koel tegen Shanghai, Lilv, daar de schijn geheel tegen haar is, en hij niet weet, dat zij slechts om hem te redden, in Chang's aanbod had toege stemd. Zij bekent echter alles aan Carmi- chael, een zendeling, die eveneens onder de passagiers is. Deze brengt llarvey onder het oog, Jat hij een geheel ver keerde meening omtrent de vrouw koestert. De Express is in Shanghai aangeko- komen en de passagiers gaan hun weg, Eerst dan begrijpt Captain Elarvey dat Shanghai Lily op het punt staat voorgoed uit zijn leven te verdwijnen. Hij beseft dat hij haar boven alles liefheeft en met de verzoening van dit menschenpaar komt het einde.- o VAN DE FILM Liefhebbers van een amusementsfilm hebben aan „De Heeren van Maxim" hun hart opgehaald. De muziek van Oscar Strauss verleende aan deze film een groote attractie. Het nieuws in woord en beeld' riep verscheidene gebeurtenissen in eigen land in herinnering terug: de aankomst van het Italiaansch eskader onder Balbo; wedstrijden in het Stadion, waar mej. Schuurman het record hardloopen 100 M voor dames verbeterde; het optreden van Dajos Beia's Orkest, enz. De teekenfilm werd vertegenwoordigd door Aladin's Tooverlainp, een allergeestigst stuk, waar op vooral ©en dolle klucht „Hatsjie, wat ben ik verkouden", de lachspieren geducht in beweging bracht. Zaterdag was de zaai matig, Zondag vrij goed bezet. o— Moesten „De Heeren van Maxim" het over Ihet geheel afleggen bij die film van de vorige week, met Chevalier (De Lachende Luitenant), beide films zullen overtroffen worden door „Shanghai Ex press, ©en film, bestaande uit negen dee- len, welke voor a.s. Zaterdag en Zondag op het programma staat. SCHERPSCHUTTERS: A. de Visser 44 (electr. rijwiellamp), J.H.Schraag 43 (theelichtje), G.Bakker W. Lz. 43 (broodtrommel), S.Lap Kz. 43 (si garen), D.Trap 42 (vaasje) C.Bakker W. Cz. 39 (vulpen), P.M.Graaf 39, H. Schra- ma 38, S.Lap B.Sz. 38, S.Zijm Mz. 37, N.Ran 33, J.G.Vlaming 32, J. van Heer- waarden 32, A.Timmer Cz. 31, J.Drijver 27, S.P.Troost 27, C.A. Eelman 21. SCHUTTERS I. M.W.Bakker 43 (electr, fietslamp), L. Th. Graat 42 (sigaren), Jac. Wiitte Hz. 39 (theelichtje), P.Riemens 39 (fiets pomp), P.J.Witte Cz. 39 (waterstel), Th. van Sambeek 38 (portemonnaie), Joh. Daalder 36, P.Vlaming J.C.z. 34, A. Bar horst 33, S.Lap B.C.z. 32, C.Gieles Cz. 32, Jn.Dernison 30, G.Bremer Cz. 28, J.J. Wan Swinderen 25, Jb.Gomes 25, G. de Jong 13 (inlasschen: N.Kikkert Jz. 36) SCHUTTERS II. C.Stoepker 41 (electr. rijwiellamp), Aint. Barhorst 40 (portefeuille), A. v.d.Brink 40 (waterstel), Joh.Hopman 37 (sigaren), 'L. van Kooten 32 (vaas), W.Barhorst 32 (fietspomp), W.Z.Stolk 26, Joh. Wiitte Cz. 25, Jb.Rijk Wz. 23, A. van Groningen 20, H.Mulder 11, Mart. Witte 10, D Koopman 3, W.L. van den Berg 1. Om zes uur werden in de Lindeboom: door generaal Duijmaer de prijzen met een toepasselijk woord uitgereikt. De prijs voor de beste schutter was door bur gemeester Oort uitgeloofd. Na de prijsuitreiking vereenigden de deelnemers zich aan een gemeenschappe lijke maaltijd, na afloop waarvan de hee ren Middelhof, Duijmaer, Oort en Ool ders nog eenige woorden ter opwekking en van dank gesproken hebben. (Op de ze gisteravond gehouden bijeenkomst ko men we in volgend nr. terug). Aan het strand maakte fotograaf Nauta een goedgeslaagde foto, welke tegen 25 ct. verkrijgbaar is. CURSUS-VOLKSONDERW1JS. Men schrijft ons: De cursus costuunvnaaien gaat door Er is voor de cursus ouderen nog plaats. Cursus Engelsch, Fransoh, Duitsch en het Handwerkclubje gaan .bij gebrek aan be langstelling niet door. Voor cursus Handenarbeid den Burg en Oosterend worden nog nieuwe leerlingen gevraagd. Cursus Typen en Steno gaat waar schijnlijk door. Voor de Vrouw. Men verzoekt ons de aandacht te vra gen voor de annonce in dit nr., waarin mej. T. Hoekstra haar cursussen aankon digt en eenige andere mededeelimgen doet, welke voor dames van belang zijn. EIERLAND. Onweerssdiade. Tijdens een kort onweer, dat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in het biezonder boven liet N.-decl onzer ge meente woedde, sloeg de bliksem iu de telefoonpaal nabij hoeve De Oorsprong, bewoond door de fam. Kievit alhier. De kop van de paal werd zwaar beschadigd, De draad naar de woning werd vernield. TERSCHELLING. VAN DE LUTINE. De bergingsbooten „Neptunus"en „Vol harding" van Doeksen en Dros hebben, de laatste dagen weer geregeld op liet wrak der „Lutine" kunnen werken. Zater dagnamiddag werden verscheidene platen huidkoper, waarin nog spijkers van het bekende Lutine-merk, naar boven gebracht. Ook werd geborgen een stuk wrakhout, met koperen bouten, alsmede een stuk ballastijzer van ongeveer 250 pond. Het is merkwaardig, hoe hard en gaaf het hout is, dat nu meer dan honderddertig jaar on der water heeft gezeten. HET RIJKSDAG-BRANDPROCES. In de zaak van Van der Lubbe is weinig Iidlit gekomen. Gedurende het geheelc proces was hij (althans scheen hij) dezelfde stomme. Van de Duitsche verdachte Torg- ler heeft men ook nog steeds geen ver klaring kunnen loskrijgen. De eenige sen satie, die het proces Zaterdag opleverde, was de arrestatie van twee Russische ver slaggevers, die van hun bed gelicht wer den, doch later weer op vrije voeten zijn gesteld. Volgens de Russische pers had de arrestatie plaats met het oog op ver rassende onthullingen, die het proces zou kunnen doen. Van der Lubbe weigerde voedsel tot zich te nemen om zoo te ver zwakken, dat hij niet meer in staat zou zijn het proces bij 'te wonen. Vervolgens is gehoord de Bulgaar DU mitrot, die wegens liet aanstichten van een opstand in Bulgarije reeds tot levens lang en tot doodstraf veroordeeld is. Hij nam echter op tijd de wijk naar Duitsoh- Iand, zoodat die Bulgaarsohe straffen hem, naar hij zekle, weinig interesseerden. Krachtig ontkende hij ook maar 'iets met de brand uit te staan te hebben. Wel gaf hij toe ©en vurig communist te zijn. De Bulgaar Popof, bracht ook al niets aan het licht. Ook hij zeide met klem niets met ide brand te maken te hebben. Dat hij ©en vurig communist was en vele jaren in Moskou had doorgebracht, gaf hij vol mondig toe. At "deze verklaringen hoorde Van der Lubbe roerloos aan. Later is Torgler nog eens gehoord. Hij is een van de weinige communisten, die na Hitiers staatsgreep Duitschland niet verliet ,maar onvermoeid doorging met de belangen van zijn partij 'te verdedigen. NAGEKOMEN BERICHTEN. i Den Helder. Vrijdagavond a.s. n.m. half acht wordt door burgem. Driessen in het Militair Tehuis Spoorstraat een Es- per an t o - Ten to ons te 11 ing ge o pen d Groningen. De op Texel welbe kende doopsgez predikant ds. J.D.Dozy is bevorderd tot doctor in de godgeleerd heid. Staatsloterij. De f25000 viel op no. 17852. De Rijksdagbrand: Van der Lubben zwijgt nog op de meeste vragen. Vol gens de behandelende geneesheer is hier van opzet sprake. Hij verklaarde de brand met vuurwerkmakers te hebben ge sticht. Italië: In de Abruzzen heeft een hevige aardbeving plaats gehad. Er zou den 12 dooden en 150 gewonden zijn. Rusland: Alle Duitsche dagblad correspondenten moeten binnen drie da gen Rusland verlaten. N.O. Mexico is getroffen door een hevige aardbeving. Er zijn vele honder den dooden. (Uitvoerige berichten in de dagbladen van vandaag). O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5