TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Probeer 't ook eens. WEET DIT WEL. Texelsche Berichten CRISIS-AARDAPPEL-WET. Sluitende Begrooting 1934. Woensdag 4 October 1933. EEN BEETJE MAAR. Niet altijd is het leven, Zooals het wezen moet. En toch is het maar somtijds Een beetje, dat het dóet. Een beetje minder zorgen, Een beetje meer crediet! Een beetje harder werken, Al luiert men ook niet. Een beetie minder ruzie. Een beetje méér geplooid, Een beetje meer bedenken Een stijf hoofd wint het nooit. Een beetje minder laksheid, Een beetje meer gewaagd. Een beetje ondernemen, Is oorzaak, dat je slaagt. Een beetje minder drukte, Een beetje èèrder doen, Een meetje overtuiging, En vast staan in je schoen. Een beetje minder zeuren, Een beetje meer wat mans, Een beetje beter toezien, Want ieder krijgt zijn kans! Kennis is de eenige bagage, die men onderweg niet kan verliezen. Als ge een goed voornemen hebt, laat er geen gras over groeien; want spoedig kan groeien het gras over u. Mislukking is in 2eker opzicht de groote weg naar succes, omdat we, telkens als wij zien, wat tout is, er toe gebracht worden te zoeken naar wat juist is. Iedere nieuwe ervaring onthult de een of andere vergissing, die we een volgende maal zorgvuldig dienen te voorkomen. o— Vele scheppen aarde zijn moodig om de waarheid te begraven. o— Kwaadsprekendheid is als honig: niet alleen smaakt zij zoet, maar er "blijft ook altijd iets van kleven. Een zwaartillend mensoh is voor zaken doen niet gesdhikt; hij trekt de zaken met zidh mee naar beneden. Maar ook een luchthartig mensch is in de handel on bruikbaar. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 7 Oct. 1933, des namiddags te drie uur in de daarvoo> bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel 3 October 1933. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Ontslag-aanvrage van M.Kikkert als hoofd der O.L. School en als onder wijzer bij het vervolgonderwijs te Oosterend. 3. Goedkeuring rekening Algemeen Weeshuis over 1932. 4. Idem Algemeen Armbestuur over 1932. 5. Voorloopige vaststelling Gemeente- rekening over 1932. 6. Vaststelling vergoedingen bijzonder lager onderwijs. 7. Regeling met C. de Wijn betreffen de grondgebruik te Oudesclhild. 8. Bestemming voormalige zeevaart school tot u.I.o. school. 9. Aanbieding ointvverp-uitbreidingsplan voor de Koog. 10. Aanbieding begrooting Algemeen Armbestuur voor 1934. 11. Idem Gemaentebegrooting voor 1934 12. Financieele regelingen, dienst 1933. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater llllllllllllllllllllllllllillllllllilillllllllllllllllHilllWHl WEGENS ENORM SUCCES. Aangemoedigd door het groote succes, met het laatste programma geoogst, wordt hedenavond acht uur nog eenmaal de zelfde voorstelling gegeven. Zondag was de zaal uitverkocht. Zelfs moesten wel 100 personen worden teleurgesteld. Van avond zullen zij dus in dé gelegenheid worden gesteld, de waarlijk bijzondere films te gaan zien. Eerst de geluidsjour naals, die ditmaal hoogst interessant zijn, dan de teekenfilms, echt geestig, en te vens een zangnummer bevattend, dat zich onderscheidt door zijn bekoorlijke melo die. Vervolgens de Tom Mix-film met een spannende achtervolging per auto lahgs diepe ravijnen, een sensationeele bosch- brand, enz. en ten slotte Shanghai Ex press, welke film alom in den lande zoo veel succes boekte. (Zie de adv. in dit nummer.) I. DE VLEERMUIS? II. DE ONDERGANG VAN DE MARADOE. Voor Zaterdag en Zondag staan weer twee hoofdnummers op het programma. In de le plaats De Vleermuis, be werkt naar de beroemde operette van Joh. Strauss, in vijf acten. In de hoofd rollen Anny Ondra en Georg Alexander. Ten 2e De ondergang van de M ara- doe, en sensationeel liefdesdrama, dat zicli in liet woeste binnenland van Bor neo afspeelt. Als extra nummer wordt vertoond liet Huldigingsdefilé, dat 9 Sept. in het Sta dion gehouden werd, met H.M. de Konin gin, wier toespraak door de bezoekers zal kunnen worden beluisterd. Van De Vleermuis volgt hier in liet kort de inhoudsbeschrijving: Het is camavalstijd. Hoe moeilijk het is de carnavalsstemming te weerstreven, on dervindt ook de kleine Adèle, liet kamer meisje van vrouwe Einstein, die onweer staanbaar naar liet feest getrokken wordt. Onder lustig gepraat passeeren de tal- looze maskers elkaar, onder hen ook Eisemstein en Falke, de laatste vermomd als Vleermuis. Met Falke haalt Eisenstein een goede grap uit: de volgende morgen ontwaakt de „Vleermuis in de vrije natuur, on der een boom, onder liet hoongelach van GERSTINVENTARISATIE, De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat met het oog op het verleenen van Rijkssteun aan de verbou wers van gerst, vanwege de Nederlandsche Graancentrale een inventarisatie zal plaats hebben van de in het jaar 1933 geteelde gerst. Voor het verstrekken door de verbou wers van de vereischte gegevens zal zitting worden gehouden in hotel „De Lindeboom" te Den Burg en in hotel „De Hoop" te De Cocksdorp op DONDERDAG 5 OCTOBER a. s. des namiddags van 4-7 uur en 8 tot 10 uur. Texel, 3 October 1933. De burgemeester voornoemd, W. B. OORT. ALLERLEI. DE WINTER DIENST van T.E. S.O. gaat 1 November in. Voor het vervolgonderwijs aan de School voor Chr. V.O. meldden zich tot heden 20 leerlingen aan. Zaterdag behandelt de raad het voorstel van B en W tot bestemming van de Z.V.S tot Ulo. Dat zal natuurlijk aangenomen worden. o De winkel van de heer |ac. Bakker, brood- en banketbakker aan de Binnenburg alhier, zal gerestaureerd worden. Hij krijgt een nieuw pui, wat het uiterlijk belangrijk ten goede zal komen. Vrijdag a.s. houdt het Consultatiebureau voor zuigelingen weer zitting. Moeders, gij moogt daar alleen met uw baby, niet ouder dan anderhalf jaar, verschijnen, wanneer het kindje gezond is. Voor zieke kinderen wende u zich altoos en zoo spoedig mo gelijk tot uw huisdokier. o— WAT IEDER BELANGHEB BENDE WETEN MOET. Van- 2 October af dient per 100 Kg. ontvangen te worden, alvorens vervoer- bewijs wordt verstrekt voor "consumptie aardappelen: heffing fl.— en administratiekosten t0.25 en 1/4 minimumprijs. Van 2 October af is toegestaan, dat de kooper de prijs, verminderd met 1/4 van de minimumprijs, rechtstreeks aan de teler betaalt. Geëischt wordt: le. dat op de aanvraag-vervoer de overeengekomen prijs nauwkeurig wordt vermeld, onderteekend door kooper en verkooper. 2e. dat mins tens de minimumprijs wordt overeenge komen. 3e. dat binnen tien dagen aan teler wordt betaald. Alleen en uitsluitend worden vervoer bewijzen afgegeven, als de verkoop aard appelen betreft van telers, die op de in ventarisatielijst vermeld zijn en dus als lid staan ingeschreven. Het is aan de leden verboden aan an dere dan erkende handelaren hun aard appelen te verkoopen. Aan telers mag niet langer vervoerbe wijs tegen betaling van: a. de heffing fl.-; b. administratiekosten f 0,25c. 1/4 mini mumprijs worden verstrekt voor verkoop in 't klein. Dit mag alleen nog geschie den, indien het district overtuigd is, dat zijn stadgenooten. De wraak zal zoet zijn. Eisemstein intussclien moet zijn nachtelijke uitspattingen met eenige dagen hechtenis boeten wegens veroorzaken van burenge rucht een straf, die 's nachts om 12 uur in zal gaan. De bal-masqué's zijn niet van de lucht. Dat van Prins Orlofsky belooft schitte rend te worden en natuurlijk ziet Adèle kans ook dit mee te maken. Falke over reedt Einstein om er ook heen te gaan. Nu de beide vrienden en Adèle verdwe nen zijn, ziet de tenor Alfred, een jeugd liefde van Rosalinde, zijn kans schoon. Hij stoort zich niet aan de bedenkingen, van Einstein's gade en hij doet alsof hij de lieer des huizes is. Totdat het nood lot verschijnt in de gedaante van Frank, de gevangenis-directeur, die Alfred voor Einstein houdt en hem achter slot en grendel doet zetten. Bij Prins Orlofsky gaat het intussclien lustig toe. Falke wil zijn wraak voltooien en laat Rosalinde uitnoodigen op het bal te komen, waar zij haar man, die z.g. in de gevangenis zucht, in hoogst aange naam gezelschap zal aantreffen. Als Hon- gaarsclie gravin vermomd verschijnt ze op het feest, waar Eisenstein dadelijk tot over de ooren op haar verliefd wordt. In het park neemt zij echter zijn horloge weg, dat eens als bewijsstuk zal dienen. lil de gevangenis vindt Frank een tele gram, waarin de minister een inspectie aankondigt ,die de volgende ochtend zal plaatsvinden. Maarer zijn slechts vier gevangenen. Eisenstein is inmiddels in de gevange nis aangeland en thans barst de bom. Hij overlaadt Rosalinde mét de heftigste ver wijten, doch deze, zeker van haar zaak, houdt hem liet horloge onder de neus. Dan staat hij met de mond vol tanden. Prins Orlofsky en zijn gasten arrivee- ren nu ook en even later de minister. De handige Frank ziet kans liet lieele gezel schap netjes op te sluiten. Orlofsky en Adèle leiden de liooge bezoeker rond, die hoogst voldaan is over de volmaakte in richting, zich echter ecnigszims verwon derd toont over haar elegante tijdelijke bewoners. Eerst nu verklaart Falke de ge- lieeie toedracht aan Rosalinde. Alles is uit wraak door hem in elkaar gezet. Rosa- lindes eenige antwoord is een klinkende oorvijg Nauwelijks is de minister verdwenen, of de cellen worden geopend. Uitgelaten dwalen Je gasten door de gangen om zich tot een vroolijke dans te vereemigen. UITSLAG FOTO-WEDSTRIJD V.V.V. Men schrijft ons: Medio September was de termijn van inlevering van foto's voor de wedstrijd, uitgeschreven door de Propaganda-com- missie van V.V.V., verstreken. Er bleken 46 foto's ter beoordeeling te zijn aange boden. Uit deze inzendingen deed de jury bestaande uit mevr. M. Mulder-van Gelder (den Burg) mevr. R. C. Westbroekide Leeuw (de Cocksdorp) iem de heer L. Igesz (de Koog) gisteren ten huize van mevr. Mulder een keuze voor de toekenning van de drie uitgeloofde prijzen. De taak van de jury was geen gemakke lijke, daar niet alleen op artisticiteit en fraaiheid gelet behoorde te worden,doch meer nog op de geschiktheid voor re clame, waarbij het karakteristiek van Texel op de voorgrond zou komen. De le prijs a flO, uitgeloofd door de Burgemeester werd toegekend aan de heer W. B. Oort Jr., te Delft, (foto gezicht op Oosterend en Schapen in de Slufter). De 2e prijs a f7.50, uitgeloofd door de directie van het Julianahotel aan de heer J A. P. de Bruyn, te Utrecht (huisje Ja cob Hopman, de Koog). De 3e prijs a f 5.aan de héér W. 'L. Veenstra, te Bussum, (toren van Ooster end.) hij dit vorige jaren in dezelfde omvang ook heeft gedaan en hij een verzoek om erkenning als teler-handelaar by het district heeft ingediend. Aanvragen aan N. RAAP, Anna-Paulowna of P. DROS Bz., Eierland. De controleurs weigeren zakken te pfombeeren met de naad naar buiten. (Dit om openmaken der geplombeerde zakken te voorkomen). Aardappelen voor veevoeder dienen bij inlading te worden gekeurd. Bij vervoer per vrachtauto en overal, waar dit verder uitvoerbaar is, b.v. bij rechtstreeksche le vering aan veehouders, dient de betere methode van volledig stuksteken bij in lading te worden toegepast. Alleen waar dit voor de controle pradisch uitvoerbaar en wenschelijk is, kan stuksteken bij uit lading worden toegestaan. Vrijgesteld van kleuren kunnen worden ladingen, die ge heel uit kriel beneden maat 35 bestaan. De kosten van stuksteken of kleuren wor den door betrokkenen, voordat vervoer- bewijs ot bon wordt afgegeven, betaald De kosten voor het kleuren zijn voor loopig bepaald op 2 ct. per H.L. Aan de aardappeltelers is het verboden partijtjes van 10 Kg. ot kleiner at te le veren zonder speciale vergunning der Organisatie. Tegen fraude wordt streng gewaakt. Ons gemeentebestuur is er in geslaagd voor 1934 een sluitende begrooting op te maken, met inbegrip van een zeer aanzienlijk bedrag voor werkloozenz.org en toch ZONDER met een voorstel tot belastingverhooging te behoeven ko men. GOED AFGELOOPEN. PAARD IN EEN PUT GEZAKT, Toen gister de heer C.Kalis met zijn paard en wagen liet glop inreed maast de woning van de lieer M.H.Zijm aan de Wilhelmimalaan, zakte liet paard door't halfvergane deksel van een zich daar be- vindende put. Alleen zijn voorpooten ble ven op de begane grond. Een aantal toe geschoten personen slaagde er met behulp van touwen in liet paard op de kant van de put te krijgen Het bleek slechts een lichte verwonding aan een poot en aam de lies te hebben opgeloopen. CONCERT TEXELSCH FANFARE. Een talrijk publiek heeft Zaterdag het concert bijgewoond, dat Texelsoh F"anfare onder leiding van de lieer Joh. Dol hier gat in liet Park. Zonder aarzeling rang schikken we dit concert onder de beste, welke ons corps heeft doen genieten. Be houdens enkele tekortkomingen, heeft 't Fanfare zich uitstekend geweerd en ge tuigenis atgeiega van zijn capaciteiten, weiioe oaiiK zij Set talent van de heer Dol, dirigent, op voortreffelijke wijze tot ontwikkeling zijn gebracht. Het meerma len enthousiast en langdurig applaus was zeer op zijn plaats. We hebben met muziekkenners over dit concert van gedachten gewisseld. Ook zij hadden veel waardeering voor liet con cert van Zaterdag 1.1. Uitnemend was de inzet met De Bruin's Feestmarsch, mooi geïnstrumen teerd met een klankrijk trio. Le Farfadet, van Strauwen, maakte het de spelers niet gemakkelijk. Het stelt aam de slagvaar digheid van de spelers hooge eischen. De goede voordracht van de trombole-solo frok de aandacht. De wals Am Meenes- strande was een juweeltje, uitmuntend door goede voordracht. (Het was als hoorde je de golfjes aan het zeestrand kabbelenDe inleiding door tuba en bariton, later door de bugels overgeno men, was onverbeterlijk. De ouverture Marie Henriette 'hopen we ook) mog me nigmaal te mogen beluisteren De opge wekte stemming, waardoor dit muziek werk zich kenmerkt, stempelde het tot een der aantrekkelijkste nummers van het programma. Goed gespeeld werd ook, van dezelfde componist (Montagne) Fan tasie Ballet, waarin het de bugels en sopraan-saxophoon waren, die de vlugge figuurtjes fraai deden rollen, overeen komstig de aard vam dit muziekwerk. Een oude bekende, maar steeds weer welkom, lis ons Le Trouvène, potpourri sur 1' opera de Vcrdi. Het corps deed dezie compositie goed tot haar recht komen. De Tuba-solo werd goed gespeeld, maar de lage bouw van de muziektent moet oorzaak zijn, dat hij minder toon gaf dan gewenscht was. Met de opge wekte rnarsch Sons of the Brave, van Bidgood, werd het programma besloten De bas-solo deed het zeer goed en de. technische moeilijkheden, wélke het trio opleverde, werden door piston en bugels keurig opgelost. Met elkaar een conoert waarop corps em directeur met trotsch mogen terugzien. De rust in liet Park tijdens de muziek liet niet te wenscban over. Het politietoe zicht was im orde. NAGEKOMEN BERICHTEN. MOORDAANSLAG OP DOLLFUSS. Gisteren is ieen revolveraanslag ge pleegd op de Oostenrijksohe Bondskanse lier Dollfuss. Hij werd licht gewond'. De dader zou gegrepen zijn. De dagbladen van beden bevatten nade re biezonderheden. BEKEND BOKSER OVERLEDEN. De Amerik. bokser Young Stribling, wie onlangs wegens een motorongeval een been moest worden afgezet, is thans overleden. BLOEDIGE REVOLUTIE OP CUBA. Het door de opstandelingen belegerde hotel is totaal verwoest en door het ge peupel leeggeplunderd. Er vielen honder den dooden en gewonden. E>e menigte heeft de voormalige sergeant, thans ko lonel, Batista, tot „kleine Napoleon van Cuba" uitgeroepen. Het laatste nieuws brengen de dagbla den van heden. DIJKVERZAKKING IN ZEELAND. Im de Nieuwe N. Bevelandsohe Polder is de zeedijk over een lengte van 50 M. weggezakt. Het gevaar bestaat, dat de z.g. Bohemen zal inloopen. O O O O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5