2300 ex. TEXELSCHE COURANT De uitplant van Sions en Spurren ADVERTEEREN DERDE BLAD. Texelsohe Berichten MEER DAN De Reclasseering roept... Zaterdag 7 October 1933. Z.V.S.UIo-sdhool. We deelden reeds mee, dat B. en W. de Raad zullen voorstellen het Ulo onder te brengen in de Z.V.S., daar met restau ratie van het tegenwoordige Ulo-gebouw wei f4000 gemoeid zou zijn. Daar de Z.V.S. ter ziele is gegaan en voor dit ge bouw geen beter bestemming te vinden zal zijn, zal het voorstel wel niet op be zwaren stuiten. Het gebouw zal eenige veranderingen moeten ondergaan (water closets, installatie met pomp, en tank, meer kapstokken, een spe&aal lokaal voor natuurkunde en onderwijs met behulp van een projectielantaarn, enz.) De kosten hiervan worden op f750 begroo't. Kerknieuws. Op uitnoodiging van de Kerkeraad zal hier 15 Oct. nog eens optreden in deN.H. kerk onze vroegere plaatsgenoot, Ds. Norel, thans pred.-directeur van het Di- aconessenhuisOvertoom, Amsterdam. Ned. Bijbeigenootsdhap. Donderdag zal Ds. B. Baljon, Herv. pred. te Halfweg, hier spreken in een vergadering van het Ned. Bijbelgenoot schap, te houden in de N.H. kerk. De bij eenkomst zal geopend worden door Ds. Van der Leer, Geref.. pred., en gesloten door Ds. Plug, Herv. pred. (aanvankelijk had Ds. Vis, Doopsgez. pred. zich hier toe bereid verklaard, maar deze is ver hinderd.) Medewerking zal verleend worden door het Herv. kerkkoor van den Hoorn, on der leiding van Ds. Van Petegem. De toegang zal vrij zijn. Verder bestaan plannen voor een ten toonstelling van bijbels, bijbelsche platen, enz., op bijbel- en zendingsgebied op drie nader te bepalen avonden. Woningbouw. De heer N. Schermer, architect alhier, heeft voor rekening van de heer E. Vles- sing aanbesteed de bouw van een zomer huis te de Koog. Ingekomen waren 24 biljetten. Laagste inschrijvers: timmer- en metselwerk J.Drijver; schilderwerk J. Vonk; loodg. J. Agter, electr. R.Daalder. Wolveemarkten 28 Sept.—4 Oct. Te Schagen, Leiden, Leeuwarden en Zwolle was de wolveehandel redelijk goed De prijzen voor de goedsoortige slacht schapen trokken misschien nog iets aan Voor lammeren vrijwel stationnair, ech ter niet minder. Rotterdam, Purmerend, Groningen en Sneek, groote aanvoer, minder vlug. Sneek voor vette lammeren iets lager, doch ook daar was een best slachtschaap evenals op andere markten Inog goed en flink prijshoudend te plaatsen. Bouwvergunningen. Sinds onze laatste opgaat zijn door B. en W. de volgende bouwverdunmingen verleend: De Cocksdorp, woonhuis met slagerij, G.J.Thies; den Burg, Wilh.laan, dubb. woonhuis, J.Vonk; de Waal, pakhuis, C. R. Keijser (na slooping); den Hoorn, verbouw woonhuis, J. Boon Iz.Ooster end, idem, C. Vlaming Gz.Eierland, bijbouw schuurtje, K. de Ridder; Oude- schild, café met woonhuis, Joh. D. Bak ker; Oosterend, woonhuis, J. Mulder; den Burg, Emmalaan, dubb. woonhuis, M. Bakker en Jac. Koorn; de Koog, dubb. woonhuis, J. A. Luysterburg, te Bussum (op staatsgrond)den Burg, verbouw win kel, Jac. Bakker Az.Everstekoog, zomer huisje, C. S. Ponger, Amstelveen, A'dam- scheweg 352; de Koog, woonhuis en ga rage, E. Vlessing; de Koog, zomerwoning mej. J. M. Groenewold, den Burg; den Burg, Koogerstr., verbouw woonhuis, M Kikkert, h.d s„ Oosterend; de Koog, Kaap wegje, bouw woonhuis, Jac. Groenhof. Onderhandsche verkooping. De heer M. Kikkert, h.d.s. te Oosterend, zal zich, na bekomen eervol ontslag, al hier vestigen gaan. Hij kocht onderhands de woning van mevr. de wed. De Waard aan de Koogerstraat. Kjnder-bioscoop. De heer K. Pen is voornemens a.s. Woensdagmiddag in zijn Bioscoop een jeugdvoorstelling te geven. Het is hem gelukt voor deze middag de beschikking te krijgen over ©en reeks films, welke de kinderen ©enige uren prettig zullen bezighouden. Biezonderheden volgen Woensdag nog. Accordeon-Concert. De heer N. de Graaf, verzoekt de aan dacht voor zijn annonce in dit nummer, waarin hij een accordeon-conoert in zijn Lunchroom aankondigt. Giften Algemeene Wijkverpleging. Wed. P.K., den Burg f 12,50. Dat zet zoden aan de dijk. Wie maakt ons ook eens zoo rijk? Welkom is ons elk bedrag, Geld is noodig, ied're dag. Minister Verschuur antwoordt. Wat moet Texel doen? Het komt op de teeltbewijzen aan. Dato 28 Sept. 1933 richtten de Texel- sche kweekersorganisaties zich met een telegram tot de Minister met 'iet doel grooter vrijheid te bekomen bij de uit plant van Sions en Spurren. Dato 4 Oct. werd hierop dit antwoord ontvangen In antwoord op nevensvermeld telegram houdende verzoek om de mogelijkheid te openen, uw kraam van de terzijde ge noemde narcissen-variëteiten te behouden in de aanvang, zooals deze was tijdens de registratie, heb ik de eer u het navol gende te berichten Indien uit de handels resultaten mocht blijken, dat genoemde variëteiten, voor zoover zij op Texel wor den geteeld, geheel door de export zijn afgenomen, ben ik bereid, door het ver- leenen van mijn goedkeuring aan de over dracht van teeltbewijzen, te bevorderen, dat zij, die uitsluitend narcissen in de genoemde variëteiten kweeken, hun kraam kunnen behouden op het peil van het plantjaar 1932—1933. Mocht eenig teler in de onmogelijkheid verkeeren, zich van teeltbewijzen te voor zien, dan ben ik bereid in biezondere gevallen te overwegen, of en zoo ja op welke wijze hierin kan worden tegemoet gekomen. De Minister van Economische Zaken J. J. VERSCHUUR. o Uit bovenstaande brief van de Minister blijkt, dat de actie, die door Texel is ge voerd, geen uitwerking heeft gehad. Het bewijs, dat de minister nu vraagt, is niet meer te leveren, juist OMDAT de minis ter niet tijdig heeft gereageerd op de Texelsche wenschen. Juist, omdat men de laatste weken twijfelde, of wel meer dan 50 pet. Sions en Spurren mocht worden uitgeplant, is er veel meer leverbaar naar de veilingen gestuurd, dan het geval zou zijn geweest, wanneer half Augustus, de zekerheid had bestaan, dat men de teelt i van Sions en Spurren niet had behoeven in te krimpen. Wil men dus meer dan 50 pet. planten, dan dient men te zorgen voor teeltbe wijzen. Veever voer. Sinds onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 756 schapen, 157 lammeren, IS varkens, 14 koeien, 14 kalveren, 4 paarden, 1 veulen DE KOOG. Het Uitbreidingsplan. Vandaag zal aan de Raad inzage wor den verleend van -net Uitbreidingsplan voor de Koog (zie vorig nr.) Is de raad van oordeel, dat zoo'n plan gevvenscht is, dan wordt liet minstens vier weken voor ieder ter secretarie ter inzage gelegd. Daarna behoort de Raad binnen drie maanden behoudens drie maanden verdaging inzake vaststelling te besluiten. Van het tijdstip af, dat het ont werp ter visie ligt, mogen bouwvergun ningen voor perceelen, gelegen binnen de grenzen van bet plan, alleen worden ver leend met toestemming van üed. Staten indien liet bouwplan niet strijdt met het uitbreidingsplan. De methode, die voor de in dustrie, voor iedere zaak de MEESTE vruchten afwerpt. Sir Francis Goodenough, voorzitter van de Uitvoerende Raad van het jaarlijksch Congres der British Commercial Oas Association te Bournemouth Ireeft dezer dagen uiteengezet, waarom de gasindus- strie, evenals zooveel andere ondernemin gen, meer adverteert. „Adverteeren", verklaarde hij enthousi ast, „is de stem van de industrie. Het is voor de industrie even noodzakelijk te tceren adverteeren, als het voor een kind noodig is, te Leeren spreken. Degelijk, opvoedend, informccrenu, betrouwbaar, adverteeren is thans een meer dan ooit onmisbaar middel tot instandhouding en uitbreiding van het gezonde zaken doen. Ik weet geen "betere, méér profijt afwer pende methode voor het besteden van geld dan te adverteeren". o— Heei Texel bereiken is al zeer eenvou dig ©n voordeelig. Plaats in dit blad een advertentie. Alle, letterlijk Alle Texe laars zullen haar lezen. Oplaag (die we gaarne door ieder gecontroleerd zien) OOSTERENO. Nut en Genoegen. Donderdagavond hield Nut en Genoe gen haar huishoudelijke vergadering. De voorz. kon slechts aan een klein aantal aanwezigen liet welkom toeroepen; spr. hoopte evenwel, dat de te houden be sprekingen zouden zijn in het belang van de vereeniging. Door afwezigheid van de penningmeester, werd door de voorzitter verslag gedaan van het financieel beheer Het afgeloopen boekjaar sloot met een batig saldo van f 18.04. Door overlijden en bedanken was het ledental met 5 ver minderd. echter konden daarentegen vijf nieuwe leden worden ingeschreven, zoo dat het aantal leden stationnair bleef. Bestuursverkiezing: Aan de beurt van aftreden waren de ine®ren A. Eelman Dz. en Joh. Roeper Nz. Deze laatste wensohte niet meer in aanmerkig te komen. In de plaats van de heer Roeper werd gekozen de heer P. Brans Az., terwijl de 'heer A. Eelman Dz. werd herkozen. Deze winter zullen drie vergaderingen worden gehouden en wel in de maanden, November, Januari en Februari. De datum voor de eerste te houden bijeenkomst werd vastgesteld op Zaterdag 18 Nov., voor welke avond men zal trachten een spreker van elders te engageeren. Op de uitgaven der vereen, dient zooveel moge lijk bezuinigd te worden, zonder evenwel ■de belangen der vereen, te veel te scha den, waarom ook met H.H. muzikanten een overeenkomst dient te worden geslo ten voor eventueel te geven dansmuziek, enz. Het bodeloon werd met f2.50 ver minderd. Verdere besprekingen leverden weinig belangrijks op Te half elf werd de vergadering door de voorz. gesloten. Vermeld zij nog, dat getracht zal wor den in de Jan.-vergad. een tooneelvoor- stelling te geven. NAGEKOMEN BERICHTEN, Den Haag: Maatregelen zijn in voorbereiding tot beperking van de on derwijzersopleiding en tot het verstrek ken van steun aan de middenstand, o.m. dioor credietverleening. Te Ee, bij Dokkum, zijn 30 school kinderen en op Terschelling 14 door een aan t.b.c. lijdend onderwijzer besmet. Met steun van overheid en particulieren wor den nu 26 kinderen in ©en sanatorium ver pleegd. Er komen nu wettelijke maatrege len tot uitoefening van voortdurend me disch toezicht op het personeel. —i Madrid: In heel Spanje is de be perkte staat van beleg afgekondigd we gens de na de regeeringscrisis groeien de onrust. (Ingezonden.) We vragen hulp aan wie in deze donkere tijd nog iets kunnen geven om het werk der reclasseering niet de dupe te laten worden van de beperking der Rijkssub sidie. De Reclasseering roept met te meet kracht, omdat juist in deze donkere tijd het werk der reclasseering nog meer noo dig en nuttig is dan in tijden van voor spoed. Wil het ruim 100 jaar bestaande „Ge nootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen" haar werk kunnen handha ven en ontplooien, dan zijn behalve per sonen, die zich voor het werk geven, ook noodig personen, die geld voor 't werk geren. Wat is dat werk? De „naam" van het Genootschap, stammend uit oude tijd, leidt allicht op een dwaalspoor. Het doei van het Genootschap is niet de zedelijke verbetering der gevangenen. Wij weten heel goed, dat als wij aan "het „zedelijk verbeteren" zouden gaan, we zouden kunnen beginnen bij ons zelf en zouden moeten eindigen bij ons allen. Het doel van het Genootschap is rnen- schen, die gederailleerd zijn, te reclassee- rem. Tegenwoordig zijn de meeste perso nen, die door het Genootschap worden geholpen, niet eens „gevangenen". Het werk van het Genootschap beoogt aller eerst om, als daartoe termen aanwezig zijn, de menschen niet tot „gevangenen" te zien worden of verworden. Het leven is een doolhof van paden, van goede en rechte, van kromme en slechte. Het is geen wonder, dat menig een zijn koers kwijt raakten via een krom of slecht pad terecht komt bij „Vrouwe Justitia". De etiquette bracht vroeger mede, dat zoo iemand dan verder met het etiquet „misdadiger" bestempeld, via de gevan genis weer in de doolhof der paden werd teruggezonden, zonder behoorlijk te zijn bijgelicht om beter de goede weg te kun nen vinden en houden. Tegenwoordig strekken het Genoot schapen andere reclasseeringsinstellingen de verdoolde de helpende hand toe en dragen, aTs daar termen voor aanwezig zijn, 't hunne er toe bij, hem, dank zij de „voorwaardelijke veroordeeling" veelal langs de gevangenis naar betere wegen te leiden. Hoe het Genootschap dat doet? In de eerste plaats door de rechter in rapporten over de delinquent en zijn om standigheden onpartijdig in te lichten. In de tweede plaats door lvet toezicht te aan vaarden en uit te oefenen op een „voor- waardelijk-veroordeeld'e" of „voorwaar- delijk-niet-vervolgde". In de derde plaats door ontslagen gevangenen de helpende en leidende hand te bieden. De Nederlandsche strafrechter heeft met een modern tempo de moderne be grippen op het gebied van het strafrecht toegepast en beeft het groote voordeel der reclasseering leeren kennen en erkend. Men heeft er geen idee van hoevelen die gestruikeld waren, door de reclasseering weer op de been geholpen en op het goede pad geleid zijn. De bedragen, die aan de reclasseering worden ten koste .gelegd, worden tien- en meervoudig bespaard, deels door de „verminderde", deels door de ondanks de groote bevolkingstoename „niet-gestegen-misdadigheid". Ook de Haagsche Departementen er kennen de gunstige werking der reclassee ring. Nog pas het vorig jaar heeft ook de Minister van 'Defensie een aanschrij ving laten uitgaan, waardoor ook bij de militaire rechtspraak de Reclasseering meer tot zijn recht zal komen. Maar de koorden der beurs worden in den Haag zóó toegesnoerd, dat er ook voor erkend nuttig werk minder beschikbaar wordt ge steld. Zoo is het Genootschap genoodzaakt om wat bet uit de openbare kas niet meer ontvangt, uit openbare collecten te ont vangen. In de week van 9 tot 15 October zal in alle dorpen op ons êiland een col lecte worden gehouden, die wij gaarne van harte aanbevelen. Mevr. OORTOort. Ds. ALB. VIS. Zakennieuws. Hotel-café De Oranjeboom is een nieuwe attractie rijker geworden, een z.g. Russisch biljart, gefabriceerd dooi de firma J. de Wijnter en Zn. (e Antwer pen, welke door de heer Joh. v.d. Slikkc, te Oosterend, vertegenwoordigd wordt. Het spel wordt gespeeld met twee bal len, een kegeltje en een keu. In het „la ken" bevinden zich acht gaten, waarin de ballen terecht moeten komen. Een spel, waarvoor elders reeds een wijde kring van belangstelling bestaat en dat ook hier zeker beoefenaars zal vinden. Donderdag hebben Gebr. Rijk aan de Vischmarkt hun Qroentenlial en fruitwin kel geopend. Een blik in die zaak doet zien, dat zij ruim gesorteerd zijn en over de prijs kan men meteen een oordeel vellen, daar groenten en fruit zooveel mogelijk zijn geprijsd. Ook het vertrek achter de winkel is voor de zaaik in ge bruik genomen. o— Het tooneel in de schouwburgzaal ,n De Oranjeboom wordt thans van decors voorzien. Leverancier is het Atelier W. J. Doesburg, te A'dam Het tooneel krijgt schermen en coulissen voor een straat- en een boschtafereel alsmede decors voor vier diverse vertrekken (salon, burger- kamer, moderne kamer en kantoor). De herzen (bovenaan) worden met 40 lampen teegerust. Alle schermen kunnen worden opgeheschen, en alles is er op berekend, tooneeirerander.ngieii in m'nimale tijd tot stand te kunnen doen brengen. Voor Ca baret-voorstellingen kan van pluche gor dijnen gebruik worden gemaakt. Zeker voor deze zaal een groote aan winst. Aardappelhandel. Als handelaar-grossier in aardappelen op Texel zijn door de Nederl. Aardappel- centrale erkend: N.V. Verkoopbureau v.h. M. D. Dijt, l.i., den Burg. C. Bruin Pz„ den Burg én D. C. Bruin, de Waal. E n Zaterdag-avondmarkt. In de gisteravond in hotel Texel ge houden, vrij goed bezochte vergadering van belanghebbenden, is met alg. stem men besloten bij het Gemeentebestuur stappen te doen om te komen tot stich ting van een Zaterdag-avondmarkt te den Burg. Vissdherij. Nadat Maandag de wulkenvisscherij was opengesteld, is direct het grootste deel der vloot hiermee begonnen. Er schijnen weer minder wulken te zijn dan vorig jaar. Wanneer men 100 kilo heeft, behoort men tot de gelukkigen. De kor moet daarvoor ontelbare malen zijn op gehaald. De prijs, die de eerste dag vari eerde van 18—30 ct., daalde al spoedig vrij belangrijk, hoewel de aanvoer niet steeg De oesters zijn bijna geheel weg, soms wordt er op een heele dag niet een gevangen Met de garnalenvisscherij is liet nog steeds het oude liedje.. Afslag is er niet. Enkelen visschen gezouten of ongezouten op bestel. De prijs is 10 ct. en er kan var? 50 tot 100 kilo geleverd worden. Eventu- eele meerdere vangst gaat als puf naar Gebrs. Blom. Aangevoerd werd 26 October: 2673 kg. wulken 1829 ct. 30 Oct. 1888 kg. wul ken 23—30 ct. 4 Oct. 2628 Kg. wulken 920 ct. 5 Oct. 2938 Kg. 1416 ct. OUDESCHILD.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 9