De Nieuwe Texelsche Courant No. 4779 47ste Jaargang Woensdag It Oct. 1933 Van week tot week Een wedloop tusschen Frankrijk en Duitschland. Fransche plannen. Frankrijk en Rusland. Amerika en Rusland tegen Japan. Gemeenteraad van Texel Uw advertentie in dit blad wondt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHECOURA is siods 1 Juni 1930 kn dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langevcki en De Rooij Den Burg. TeL 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6,-; 8,-; 11,20; 2,35; 5,35. Van den Helder: 7,-; 10,-; 12,20; 4,15; 6,55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6.-; 8,-; 11,15; 5,20. Van den Helder: 7,— 9,— 12,20; 6,30 HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer y2 uur later.) 12 13 14 15 16 17 18 Oct 1,48 3.01 4,27 5,42 6,36 7,22 7.58 LICHT OP RI|WIELEN en RIJTUIGEN 5.50 ZATERDAGAVOND. Indien men thans de kaart van Europa onder de politieke bril neemt, zal men on getwijfeld in die 'eerste plaats, waarnemen dat het zwaartepunt der politieke span ningen in Centraal-Europa is gelegen. Aller aandacht is geconcentreerd op wat daar gebeurt. Feitelijk is het voornamelijk een wed loop tusschen Frankrijk en Duitschland in het winnen van bondgenooten, daar beide landen trachten hun invloedssferen in de Donaulanden te versterken en uit te breiden. De Hongaarsche minister-president Gömbös schijnt op het standpunt te staan, dat nauwe samenwerking met Duitsch land noodig is en een ernstig tegenstan der van een aansluiting van Hongarije bij de Kleine Entente te zijn In privé-gesprekken heeft Gömbös kou wens verklaard, dat een vorming van een Donau-bloc, op de duur, niet zonder Duitschland tot stand zal kunnen komen. Verder is ihij voor een onmiddellijke herziening der vredesverdragen'n stand punt, hetwelk hij met de Duitschers deelt. De Oostenrijksche regeering zou bereid zijn tot het voeren van nieuwe onderhan delingen, waarbij dan echter als voor waarde voor een overeenkomst wordt ge steld, dat Oostenrijk zijn eigen binnen- lanclsche politiek ten opzichte der N.S. D.A.P. in Oostenrijk zou blijven volgen, (officieus.) Dat Duitschland dus momenteel zeer ac tief onderhandelingen voert, valt niet te ontkennen. In hoeverre deze pogingen echter zullen slagen, zal de naaste toekomst moeten uitwijzen. Ten opzichte van Duitschland zelf voert Frankrijk momenteel geen directe actieve politiek en neemt het geheel de plaats in van een toeschouwer. Dit neemt echter piet weg, dat het te- zelfder tijd niet ophoudt om zijn verschil lende politieke bondgenooten in Midden- Europa en de Balkan'tot een nauwere sa menwerking te verbinden. Naar het schijnt is het voora'l de Tsje chische minister van buitenlandsche zaken Benesj, bij wie de draden te samen ko men; hij wordt danook beschouwd als de groote tegenstander van de Duitsche Do- nau-politiek. De reis van Herriot naar Rusland is, naar uit Fransche militaire kringen be kend is geworden, biijkbaar niet uitslui tend als plezierreisje geschied, doch in nauwe samenwerking met de Fransche Generale Stat. Dat Frankrijk op dit oogenhlik, nu Rusland het met het fascistische Duitsch land niet al te best meer kan vinden, tracht om zelf een nauwere samenwerking met Rusland te bewerkstelligen, ligt al leszins voor de hand; idodh dat deze samenwerking niet alleen een economi-i sche, doch oök een militaire zou wor den, is een zeer merkwaardige omstandig heid. MIDDENSTANDERS j= Een abonnement bij I N.V. PROVINCIAAL BELANG j pIMBfiBT Handelsinformatie-en Incasso-1 Bureau voor den Middenstand,! opgericht 1864, biedt u in deze j tijden groote voordeelen. Een volledig prospectus, waar-j uit zulks duidelijk blijkt met een I exemplaar van de veertiendaag- j sche zeer verzorgde courant, j wordt op schriftelijke aanvrage! p.o. verstrekt. I NV. PROVINCIAAL BELANG j S Amstelstr. 14 Tel. 32000 (6 lijnen) H AMSTERDAM C. Voor Middenst. Federaties en Bonden j jjf kan een speciale overeenkomst getrof- i H fen worden ten behoeve hunner leden Blijkbaar zet Frankrijk hierbij de tra ditie voort van zijn in de vorige eeuw? gevoerde politiek, waarbij het er steeds op uit was een bondgenootschap met Rus land te sluiten en wei in de meest „enge" zin des Woords. Tn het Verre Oosten is de toestand eer aan het verergeren, dan dat er een ver betering in te constateeren valt. De Japansche Iandhonger komt duide lijk tot uiting in zijn expansie-politiek, waarbij het vooral het oog gericht schijnt te hebben op een deel van de Sovjet-Unie. Dat het Oosten een van Rusland's zwakke punten is, heeft men te Tokio al lang be grepen en vooral nu de staat Mansjoeko als vazal aan Japan verbonden is, voelt het zich sterker dan ooit, hetgeen trou wens blijkt uit zijn laatste optreden in zake de door de Russen gestelde eischen betreffende verkoop van de Chinee sche Spoorweg, welke door Mansjoeko loopt. Doch ook op de Phillippijinen heeft Ja pan het oog gericht. Het verwacht daar een optreden van Amerika. Voor het oogenblik is Amerika slechts bezig zijn eenigszins verouderde vloot te verbeteren en uit te breiden; Japan, daarentegen stelt nu ook zijn eischen en. zoodoende is de bewapeningswedloop tus schen beide mogendheden in volle gang. Amerika heeft echter niet alleen het Paci- ficprobleem onder de dogen te zien. Sinds de onlusten op Cuba een ernstig karakter begonnen aan te nemen, is het duidelijk gewonden ,dat de invloed der Amerikanen op economisch en tevens politiek gebied ook in het Amerikaansche werelddeel aan het tanen is. Als grondoorzaak van tie Cubuansche kwestie is wel degelijk de 'loenemeside haat der Cubanen tegen Wallstreet te be schouwden, dat meent door zijn geldmacht ■onbeperkt te kunnen optreden. Trouwens dit verschijnsel doet zich in zeer vele staten van Midden- en Zuid- Amerika voor. Men gaat daar ook lang zamerhand een Monroe leer toepassen, met het gevolg, dat de Amerikanen hun bezittingen in die landen niet meer zonder inmenging der plaatselijke overheid kun nen exploiteeren. Zoo worden de Amerikanen tenslotte bestreden met hetzelfde wapen, dat zij altijd tegen anderen hebben gebruikt. Zitting van Zaterdag 7 October 1933, aanvangende te drie uur nam. Voorz.de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.: de heer C. Jonker, gem.-secr. Afwezig: de heeren A. Epe en W.H.Lap De vergadering wordt te drie uur door de voorz. geopend, doch de openb. zitting werd onmiddellijk geschorst, daar de heer Wiegert Bruin, de ontwerper van het uitbreidingsplan voor de Koog, de raad daarover persoonlijk zou inlichten, welke mededeelingen voor publicatie niet ge schikt werden geoordeeld. Om half vijf werd de openbare vergade ring hervat. Het lezen der notulen nam bijkans 25 min. in beslag, zoodat tegen vijf uur pas met de afwerking van de 12 punten tellende agenda een aanvang kon worden gemaakt. Een uur later was de vergadering reeds ten einde. Een vlot ver loop dus. De notulen werden onveran derd goedgekeurd. Dhr Leber vraagt of al iets naders be kend is over opheffing school te Oost. Voorz. deelt mee van niet. Dhr Kikkert onderstreept gezegd te hebben, dat we gens gevaarlijk zwemwater plaatsing van een bord bij de Volharding gewenscht is. Dit in verband inet een ingez. stuk van V.V.V. de Codesdorp. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Voorz. doet mededeeling van A. Procesverbaal opname kas en boeken gemeente-ontv. op 2d Sept. Alles was in orde. ZADENDE DISTELS. B. Afd. Texel Holl. Mij. v. L. verzoekt maatregelen te nemen tegen het ongerief en de schade, veroorzaakt door zaadge- vende distels op landerijen, langs dijken en wegen. Voorz. stelt voor liet adres om prae-advies in handen van B. en W. te stellen. Weth. Parlevliet ziet er een. goed stuk werk in. Eenige stemmen: Een noodzakelijk iets. TROTTOIR SCHILDEREIND. C. Een adres van Schildereindbewo- iriers, perceelen 83 t.in. 91, Kok, üris- nigt en anderen, waarin zij verzoeken ein delijk eens te willen voldoen aan het reeds meermalen gedane verzoek voor hun wo ningen een tegeltrottoir aan te leggen. Zij hebben hiertoe immers grond afge staan en geld betaald. Anderen kregen er een trottoir voor, maar zij wachten daar op nog steeds. Voorz.: Het adres is gisteren pas inge komen. Ik stel voor het in handen van BenW te stellen. De raad zwijgt en vindt het blijkbaar goed, dat niet eventueele in williging nog wat wordt gewacht. PÈRSONEELE BELASTING. D. Een adres van de afd. Texel van de Bond van Koffiehuis- en Restauranthou ders en slijters, met liet verzoek een eind te willen maken aan de onbillijke heffing van personeele belasting, waarvan zij de dupe zijn Terwijl fabrieken, stallen, enz. van deze belasting vrijgesteld zijn, zijn hun bedrijven, waarin zij net als de an deren, hun brood moeten verdienen, daar aan onderworpen. Mede door de slechte tijd drukt deze heffing hun bedrijven zeer, vooral waar wel 20U opc. worden geheven en dus een drievoudige last daarop drukt. Voorz.: Dit laatste is op Texel niet hef geval. Overigens ligt het niet in de bedoe ling van ons college de belasting, van ge noemde bedrijven geliev-cn, te verminderen Eerder zouden we denken aan belasting- verhooging, b.v. door een VERMAKE LIJKHEIDSBELASTING. Ook dhr De Graaf betoogt, dat liet niet gaat, ons in .deze tijd van eenige bron van inkomen te ontdoen. Wetli. Parle vliet: Een gelukkige omstandigheid voor ■die bedrijven is, dat hier maar 75, elders' wel 200 opc. worden geheven. Dhr S. Keijzer en Leber laten zich i;n dezelfde, geest uit. Dhr Dogger: Men zou per ceelen met meer huui-waarde naar ver houding meer kunnen belasten. Weth. Parlevliet wil dhr Dogger antwoorden, maar ziet er van at en zegt alleen: U raakt er wel achter, dat u abuis is, 2. Ontslag aanvrage van M.Kikkert als hoofd der O.L. School en als onder wijzer bij het vervolgonderwijs te Oosterend. Bij schrijven van 9 Sept. wendde de heer Kikkert zich tot de raad met de mededeeling, dat de Pensioenraad hem Wegens ongesteldheid voor de verdere waarneming van zijin ambt ongeschikt oor deelt. Derhalve verzoekt hij hem ontslag te willen verleenen, bij voorkeur per 1 Nov. a.s. Voorz. spreekt met veel waard>eering over de arbeid van dhr Kikkert en stel' voor hem onder dankbetuiging het ge vraagde ontslag te verleenen met ingang van door BenW te bepalen datum. Weth. Vlaming sluit zich bij de waar- deerende woorden van de voorz. aan. Spr. meent wel -©enigszins tot oordeelen. bevoegd te zijn, ook t.o. van zijn ander wijs, daarbij meerma'len met dhr Kikkert deel van een bestuur of commissie uit maakte. Dhr Kikkert toonde steeds over scheidsmuren te kunnen heenzien en de rechte man op de rechte plaats te zijn, Spr. stelt voor, het ontslag op de moest eervolle wijze te verleenen. (applaus.) Dhr Keijzer: Ik heb dhr Kikkert leeren kennen als een man met een groot ver antwoordelijkheidsgevoel. Dit blijkt ook uit zijn verzoek. Hij acht zich onder deze omstandigheden niet langer verantwoord en liet zich keuren. Ik hoop, dat zijn op volger in zijn voetstappen zal treden.- Weth. Parlevliet: Den Burg wordt ver rijkt met een inwoner, die et; zijn mag. Voorz.: Gaarne neem ik het voorstel van dhr Vlaming over. Het wordt aan genomen zonder hoofdelijke stemming. 3. Goedkeuring rekening Algemeen Weeshuis over 1932. De gewone dienst sluit met een nade-e- lig saldo van f 1160,72, de kapitaaldienst met een overschot van f2084,12. De Comm. bestond uit de heeren De Graaf, Daalder en Henkes. Laatstgenoemde was verhinderd. De comm. adviseert de reke ning goed te keuren. Zoo geschiedt. OP RECORD-JACHT. De bekende Engelsche vlieger Kingsford Smith is gestart voor een poging om op het traject Engeland'Australië liet be staande re co td te verbeteren. 4. Idem Algemeen Armbestuur over 1932. De comm., bestaande uit de heeren Lap en Leber (dhr Epe was verhinderd), adviseert tot goedkeuring. Ontvangen was f 12807,33. Uitgegeven f 15445,87. Te kort f2738.54. De aandacht der comm. had getrokken het feit, dat voor zieken verpleging f3720 was besteed, terwijl f1300.was uitgetrokken. In 1931 was maar f1428 noodig geweest. Ter toelichting deelt de voorz. mee, dat -dit jaar zich enkele gevallen hebben voorgedaan op de grens van zenuwziekte en krankzinnigheid en van t.b.c., waar door de begrooting ver overschreden moest worden. Raming van deze post is altijd moeilijk. Goedkeuring volgt. 5. Voorloopige vaststelling Gemcehte- rekeninrt over 1932. De comm., bestaande uit dhr Kikkert, Dogger en Keijzer, adviseert tot goedkeu ring. De rekening wordt met alg. st. goedgekeurd. Volgens het reglement ont houden ide wethouders zich van stemming. 6. Vaststelling vergood in gen bijzonder lager onderwijs. Over 1931 is aan het gewoon lag. on derwijs aan 708,75 Ieerl. f 11657,41 ten koste gelegd. Per leerling dus f 16,45, Dus bedraagt de vergoeding voor de R.K. school voor 203,25 1. f3493,46; voor Ghr, School dear Burg voor 75 1. f 1233,75; voor Ohir. School Oosterend voor 89,75 I. 11476,39. Het openb. vervolgonderwijs aan 80 leerlkostte f1761,77. Dus f 22,02 per leerling. Dus krijgt de R.K.SdhooI voor 18 1. f396,36, de Ohr. School den Burg voor 16 1. f352,32. Aangenomen z.hjsb 7. Regeling met C. ide Wijn betreffen de grondgebruik te Oudesctiild. Van Mei 1897 dateert het contract tus schen de gemeente en de werf te Oudc- schikl, eerst door dhr Zwanenburg, thans door dhr C. de Wijn beheerd. Bij ideze overeenkomst kreeg de werf de beschik king over een perceel gronds van de gemeente, de gemeente die over een ge deelte haven. Bij de overdracht van de ha ven aan het rijk is deze aangelegenheid niet geregeld. Het rijk wil hiertoe thans overgaan. Het gaat om de vervulling van ■eenige formaliteiten, practisdh van weinig belang. Terecht spreekt dhr Kikkert van „oude koeien uit de haven ophalen". De raad verleent aan de voorgestelde regeling zijn goedkeuring. 8. Bestemming voormalige zeevaart school tot u.I.o. school. Hierover schreven we reeds in vorigie nummers. Dhr De Graat zegt, dat het voorstel z.i. de volle instemming van de raad heeft. i Dhr Dogger sluit zich hierbij geheel aan. Meer wordt er niet over gesproken. Aan genomen z.b.st. 9. Aanbieding ontwerp-uitbreidingsplan voor de Koog. In de aanvang van ons verslag deelden we reeds mee, dat dhr architect Wiegert Bruin de raad persoonlijk zijn plan toe lichtte. Hem gestelde vragen werden naar genoegen beantwoord en met behulp van krijt en een schoolbord werd, waar noo dig, zijn uitleg nog verduidelijkt. Ook dhr Tiessen, directeur van Gemeentewerken, was daarbij aanwezig om van advies te dienen. Dhr De Graat opent thans de 'discussie. Ik heb aan de totstandkoming van dit plan destijds niet meegewerkt. Maar dat doet niet ter zake. Ik juich thans toe, dat het er is, maar ik wil toch vragen, of u mij

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1