Texelsohe Berichten N V. T. E. M. Een straalkachel verbruikt per element (500 W) 11/2 cent per uur. zeggen kunt, welke kosten er uit voort vloeien, wanneer het tot een spoedige uit voering komt. Ik twijfel niet aan de vele goede zijiden van het plan, maar we moe ten thans een dubbeltje driemaal omkee- ren, alvorens het uit te geven. Groote bedragen kunnen we nu niet missen. Ik twijfel er niet aan, of de Koog kan zich evengoed uitbreiden zonder uitbreidings plan. Toch ben ik hier, als hét wat de kos ten betreft uitvoerbaar is, met hart en ziel voor. Voorz.: Geen enkele oent behoeft ten koste te worden gelegd aan dit plan. Pas ^als we er vender op ingaan, komen de kos ten. De grondbezitters zullen, op hooger kosten komen door b.v. verplichte aanleg van wegen, bij verkoop van grond, maar deze grond z.al danook duurder verkocht kunnen worden. Ik ben het met dhr De Graaf niet eens, dat altijd eerst elk dub beltje omgekeerd moet worden. Als het is ter venruiming van de werkgelegenheid, verfraaiing der gemeente en bevordering van het vreemdelingenverkeer, is het geld niet weggegooid. Dan doen we verstandig. Dhr De Graaf zegt, toch gaarne te we ten ot er veel geld mee gemoeid is. Weth. Parlevliet: Dit is een moeilijke vpaag. Als de consequenties ons vooruit- gaven biengen, moet dhr De Graaf niet zeggen: lk wil er geen geld in sbeke(ii. Over een jaar b.v. pas kan blijken, dat we voor niet-voorzierre kosten komen te staan. Voorz.: Op het oogenblik zijn er geen geldelijke consequenties aan verbonden. Mochten we later voor uitgaven komen te staan, dan kan de raad zelf beslissen. Dhr De Graaf: Met het antwoord vair de voorz. ben ik tevredery Dhr Bruin: Ik juich het plan toe. Al leen spijt het me, dat we geen liitbinei-» dingsplari voqr heel Texel hebben. Aan het bouw-maar-raak moet toch eens een einde komen. Voorz. dankt voor ideze woorden en be vestigt, dat inderdaad aan het bouwen langs de wegen (lintbebouwing) een eind moet woiden gemaakt. Weth. Vlaming: Tereolit zei dhr Bruin, dat 'het bouw-maar-raak ophouden moét. Daarom is het plan voor de Koog ook st^kt,.noodzakelijk. Dhr De Graaf stemde destijds tegen de f 1000 voor lliet ontwer pen van een plan voor de Koog. Tlians juicht ,hij het plan toe en erkent hij dus, dat we er goed aan deden, het plan te doein ontwerpen. Ik hoop, dat dhr De Graat later zeggen za'I: Had ik ten op zichte van de oenten maar een loyaler standpunt ingenomen. De raad spreekt zich z.h.st. gunstig uit over het Kooger plan en besloten wordt het ter secretarie voor een ieder ter in zage te leggen. 'De vaststelling 'komt in een volgende vergadering aan de orde. 10. Aanbieding begrooting Algemeen Armbestuur voor 1934. In de Comm. van Onderzoek worden benoemd de heeren Dros, Leber en Hen- kes. Als reserve dhr Daalder. 11. Idem Gemeentebegrooting voor 1934 In de Comm. van Onderzoek worden benoemd de heeren Lap, Keijzer en Bu-uin. Als reserve din Kikkert. Dhr Bruin zal vermoedelijk verhinderd zijn. Daarom zou 'hij als reserve gaarne een lid van zijn fractie zien benoemd. Schertsend merkt dhr Kikkert onder algemeene vroolijkheid |dan op: lk ben ook van die kamt. Dlrr Henkes zal gaarne die Comm. ver gadering 's avonds houden. Voorz. ant woordt, dat hij dit met die voorz. der Comm. bespreken moet. De begrooting zal onder de leden cir- cnleeren. De Comm.-leden wordt verzocht eventueele op- en aanmerkingen zoo spoe dig mogelijk schriftelijk bij BenW in te dienen. RONDVRAAG. FIETSPADEN. Dhr Kikkert wijst op de slechte toestand van het fietspad Ger- ritslandendijkjeMonnikenweg 'terhoogte van het perceel van dhr Maarten Koorn. Hij vraagt bij de Staat (het pad is in on-, derhoud bij Staatsboschbeheer) op ver betering aan te dringen. Tevens wil hij verzoeken op de Fon teinsnol heideplaggen aan te brengen, zooals op Loodsmansduin. Thans is op de nol een kuil ontstaan, waardoor het uitzicht niet meer zoo mooi is. Weth. Parlevliet deelt mee dat hieraan door de staat reeds wordt gewerkt. MARGARINE. Dhr Bruin vraagt ot reeds ,een aanvang is gemaald mèt het verstrekken van 'Onvermengde margarine aan werkloozen, die daarvoor in de ter men vallen. Weth. Parlevliet deelt mee, dat 'de bestelling reeds gedaan en de mar garine gearriveerd is. Ten bewijze hiervan komt op verzoek daartoe de bode met 'n doos margarine de raadzaal in. U ziet, vervolgt weth. Parlevliet: U spreekt er van en het verlangde is er. (Dhr Bruin verstrekte ons nog_ deze ihliehtmgéhTerwijl tot nu toe aan wêrk- looze of armlastige (hoofden van gezinnen met vijf of meer kinderen deze margarine werd verstrekt, komen van 1 Oct. af ook de hoofden van gezinnen, die werkloos of armlastig zijn, met 4 kinderen 'hiervoor in aanmerking. Tévens mag deze marga rine voortaan verstrekt worden ten be hoeve van gezinnen met vier of meer kin deren, waarvan de gezinshoofden 3 mnd. of langer werkloos of armlastig zijn en steun ontvangen of bij een werkverschaf fing zijn te werk gesteld.) STEKELSHAKKEN. Weth. Vlaming meent, dat dit stekelshakken misschien wel een object voor werkverschaffing is. Hij spreekt de wensch uit, dat dit moge lijk zal blijken. NOG EENS: FIETSPADEN. Dhr Leber wijst op het pad Mienterglopstraatweg De Koog, dat in treurige toestand ver keert. Hij vraagt bij de Staat op verbete ring aan te dringen. BEGROOTING. Dhr De Graaf vraagt of er eenige zekerheid bestaat t.o. van de uitkeering van de Staat aan de gemeente. Voorz. zegt hierover na de openbare zitting mededeelingen te zullen doen. VEEINVOER. T>hr De Graaf vraagt vervolgens, hoe onlangs, ondanks het vee- invoerverbod, toch vee kon worden inge voerd. Voorz. antwoordt, dat de koop al gesloten was vóór de uitvaardiging van het verbod. De man was hiermee niet be kend. Daarom is .ontheffing verleend. Maar Ihet zal nu niet meer gebeuren. Het geval speelde zich af tijdens het Ioco-burgemeestersdhap van weth. Vla ming. Weth. Parlevliet licht nog 'toe: De invoer is toegestaan onder zeer be zwarende voorwaarden. Het vee is leerst aan boord gekeurd, vervolgens per as ver voerd en toen in, quarantaine gesteld, op dat de veearts er zich na een paar weken nog eens van kon overtuigen, dat alles in orde was. B.eiiW. hadden de indruk, dat de man niet loog en hebben daarom in dit speciaal geval ontheffing verleend. Hierna sluit de vóorz. de vergadering. Op de publieke tribune was geen belang stelling. N.V. T. E. M. Kille herfstdagen Een straalkachel geeft direct warmte. In prijzen vanaf f7.—r. O Ben garneercursus. Onder ide aandacht van belanghebben den wordt gebracht, dat hiér" een cursus zal worden gegeven in het opmaken en garneeren van taarten. Nimmer te voren werd daartoe op Texel gelegenheid gege ven. Voor menige bakker(sleerling) een kans, die hij niet moet laten voorbijgaan. Kerknieuws. Op 'de 12e en deze zomer reeds weerj laatste jeugddienst in de N H. kerk alhier op Zondagavond a.s. zal het N.H. Kerk koor enkele nummers ten geihoore brengen. Voor de lezeressen Met medewerking van de afd. Texel van Volksonderwijs zal op Dinsdagavond 31 Oct. door de bekende firma Engelen en Evers te Heeze in café den Burg aï- ihier een demonstratie gegeven worden op het gebied van Indanthren-breikatoen. (Everlasting). Ze zal kosteloos door ieder kunnen worden bijgewoond. Nadere bie- zonderheden hieromtrent vojgen nog. U.D.L en Texels Crisis Comité. Na jaren van rust zal LLD.L, de „Re derijkerskamer," 'die hier vroeger zoo vaak met sucoes opgetreden is, weer op de planken verschijnen. Het ligt in de bedoeling een tooneelavond te geven ten voordeele van Texels Crisis-Comité. Waarmee U.D.L voor de dag zal komen en wanneer, zal nog worden uitgemaakt. Maar dat bet een goede avond zal worden verwachten we zeker. Nieuwe telefoonaansluiting. Den Burg, tel. 45: Jac. Bakker Adrz., Binnenburg '23, Broodbakkerij. De Waal ,tel. 1D. C. Bruin, aardappel- handel en autotransport. Eierland, tel. 1P. Dros Bz.. NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT 1933. Uitslag parachute-race. Een kruis op Texels Zuidpunt. Naar de K.L.M. ons bij schrijven van 5 Oct. meedeelt, zijn van de 100 op '25, Augustus hier uitgeworpen parachutes 48 kaartjes ingezonden. De vinders van de kaartjes met de laagste drie nrs. kwamen voor 'een prijs in aanmerking. Het waren we konden het reeds melden, daar wij immers lijsten aanlegden met de nrs. en namen der vinders: 1. L. C. Halsema, Waalderstr. 14; 2. C. Schoenmaker, Gast- huisstr. 12; 3. P. Dijt, Koogerstr. 13. Naar verhouding zijn van Texel de meeste kaartjes ingezonden: 4S pet. te genover b.v. Dokkum maar 10 en Medem- blik maar 11 pet. Na Texel volgt Hulst met 21 kaartjes. 1 We herinnefen er aan, dat hier wel 74 parachutes gevonden werden. Blijkbaar hebben velen met een hoog nummer van doorzending van het kaartje afgezien. Voor de bestuurders was aan deze vlucht ook een wedstrijd verbonden. Op tien hun onbekende plaatsen, welke zij moesten passeenen, waren witte kruisen van 3 M. indoorsnee neergelegd. Wie de plaats van die kruisen het nauwkeurigst op een kaart aangaf, was winnaar van de eerste prijs. De K.L.M,-bestuurder J.B. Scholte legde bier met 94 punten beslag op. (1 kruis lag op Texels zuidpunt.) INLEVERING BLOEMBOLLEN. Laatste gelegenheid. De Ned. Bloembollenkweekersoentrale maakt o.m. bekend: NARCISSEN. Hieromtrent werd beslo ten nog 1 Kg. grove of fijne Narcissen (naar kweeker's keuze) per R.R. beteeld in het plantjaar 19321933 te doen inle- Ieder wordt er met nadruk op gewezen, dat na deze geen gelegenheid tot inleve ring meer gegeven zal worden, zoodat aan diegenen, die nog niet of niet geheel aan hun inleveringsplicht hebben voldaan, hierbij gelegenheid gegeven wordt het te weinig ingeleverde alsnog in te leveren. Hierna worden de inlevertngsdepöts defi nitie! gesloten. Met inbegrip van de in ide kennisgeving aan belanghebbenden genoemde hoeveel heden, moet men dus van narcissen in to taal'hebben ingeleverd: Grove 16 Kg. per R.R. of fijne 9y2 Kg.: per R.R. (zie adv.) SPORTNIEUWS. Korfbal. Uitslagen competitiewedstrijden T.K.B.: De Cocksdorp: SVC—ELTO 0—3; Den Burg: Verdo-NigroDOH 4—0; Den Hoorn: de ZwaluwDTS 22. Wandelen. Dc heer H. Meyer, secr. De Jutter en consul Rnau, afd. Wandelsport, Kanaal- weg 10S, den Helder, schrijft ons: Op 22 Oct. wordt in 21 centra van ons land een 30 K.M. marsch door de K.N. A.U. georganiseerd. Ook in de omgeving van den Helder. Dezie staat onder leiding van „De Jutter". Voornaamste bepalin gen: Deelnemers moeten minstens 14 jaar zijn. Ook niet-leden kunnen deelnemen. Aanvang 11 uur v.m. De tocht moet bin- enn 6 uur volbracht zijn. Startplaats Ca sino. den Helder. Imleggeld f0.50. In schrijving sluit 12 Oct. Belooning: een speciaal K.N.A.U.-kruisje met lint. Da mes mogen niet meeloopen in trainings- of strandbroeken. Adres secr.: Kanaalweg 108, den Helder. Er wordt voor gezorgd, dat de Texelaars op de terugreis niet te laat voor dc boot komen. Officieel vellingsberidht der Loop. P.T.V. „Texel". De prijzen der eieren gingen Maandag weer in stijgende lijn. Het prijsverschil met de vorige week bedroeg 25 tot 35 ct. per honderd stuks. De kleine eieren wa- ongeveer gelijk in prijs. Enkele partijen waren 10 tot 15 ct .'hooger, doch het mee- rendeel was gelijk aan de vorige' veiling. De veiling had een traag verloop. Voor de groote eieren bestond tegen deze ver hoogde prijzen weinig animo tot koopien. De prijzen der veilingen en markten loo- pen nogal eenigszins uiteen. De produc tie der groote eieren neemt elke week flink af. N.V. T. E. M. Een straalkachel brengt GEEN WALM en VOCHT in uw kamer. ONAANGENAME LUCHT, OUDESCHILD. Meer lidlit. Ten einde het binnenvaren van de haven gemakkelijker te maken, zal de Marsdiep met een zoeklicht ter sterkte van eenige honderden kaars dank zij de reflectie wonden uitgerust. De lamp zal van het stuurhuis uit bediend kunnen worden. De installatie geschiedt door Dros' Auto-Cen trale. DEMOCRATIE OF DICTATUUR. Zondag sprak 'voor de Transportarbei ders en belangstellenden, de 'heer Ir. A., Dros over Democratie of Dictatuur. Spr. zegt, dat voor de oorlog deze vraag bijna niet denkbaar was. Toen werd als vanzelfsprekend aangenomen, dat de democratische regeering voor een be schaafd land de eenig juiste was. Als men; niet te vreden was, kwam dat, doordat er te weinig democratie was. En de socialis ten, voortbouwend op het roemrijk ver leden der dem., n.I. de Fransche revolutie, met haar prachtige roep van Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap, trachtten de dem. verder uit te bouwen door algemeen kiesrecht, door strijd tegen de oligrachie in de bedrijven etc. Doch in en na de oorlog zien we eerst Rusland in 1917 de dem. af zweren als schadelijk en gevaarlijk. En ook in de democratische W.-Europeesche landen en de V.S. was teleurstelling, om dat ook deze landen de oorlog waren in getrokken, niet voor de volksbelangen, doch voor imperialistische doeleinden en kapitalistische belangen van kleine groe pen. Daarnaast zien we, dat in de landen van W.-Europa, die na tfe revolution- naire toestanden van 1918 een dem. grondwet hadden, de sociale ellende was gebleven. Doch al deze regeeringen wa ren slechts in schijn volksregeering en men zag niet in, dat de zwakke dem niet in staat was, op korte termijn de sociale misstanden op te 'heffen. Door de gevolgen van de oorlog, infla tie en verkeerde rationalisatie, die groote werkloosheid veroorzaakte, werd het ra dicalisme naar links en naar rechts sterk in de 'hand gewerkt. En een 'volk met uiterst Iinksche en uiterst rechtsche groe pen is moeilijk dem. te regeeren. Daar naast werd de dem, ondanks haar jeugd en zwakheid toch een ernstig gevaar voor de heerscbende groepen van industrieelen, en bankkapitaal en men bestreed haar dus met alle middelen en steunde anti-deni - béwegingen. Landen, die in wezen nooit dem. waren, werpen zich na korte tijd van z. g. democratie in de armen, der dictatuur. Rusland in de oorlog, Polen, Hongarije, Italië, in 1933 Duitsch- land. 'Bij het falen der dem. komt nog de fout der arb. beweging zelf, die zich te veel van de massa afzonderde. Marx had het zeer zeker geniaal gezien, dat alleen een geordende productie, met de prod, mid delen in de 'hand der overheid, onder toezicht van gemeensohapsorganien, de maatschappij zou kunnen redden uit de chaos en dat dit alleen bewerkstelligd zou kunnen worden door de klassen der ontrechten. Doch door het moderne kapi talisme leiden ook groote groepen van middenstanders, kleine boeren en intellec- tueelen ©en kommervol bestaan en men had ook deze groepen het groote ideaal van rechtvaardigheid en menschel ijkheid moeten voorhouden. Dit is echter niet gebeurd ©n zoo werden groote groepen door de democratie verstooten. Van de drie mogelijke staatsvormen, absolute monarchie, democratie of dicta tuur, zijn thans alleen de laatste 2 van be lang. Dictatuur, d.w.z. het -door een kleine groep of één persoon van bovenaf op leggen van besluiten, maatregelen en wet ten en ideze doorzetten en handhaven met alle middelen, desnoods met geweld, be drog ,spionnage en moord. Democratie d.w.z. opbouw van onderaf, rustend op het gezag van lireede lagen der bevolking. De ideeën worden niet opge drongen, doch na overweging aanvaard, omdat ze redelijk zijn. De democratie eischt, dat breede lagen der bevolking meedenken over belangrijke vraagstukken, waardoor zij geschoold worden en tot ware staatsburgers worden opgevoed. Het is de trots der sociaal-democratie dat zij de ontmenschelijkte menigte van S0 jaar geleden, die lange dagen werkte tegen hongerloonen en in krotten woonde,' en die slechts belangstelling had voor een glas jenever, heeft opgevoed tot belang stelling voor politiek, doch ook voor kunst, cultuur en wetenschap. Zoo werd onlangs door een. arbeiderskoor de Mattheus Passion, dat prachtige stuk mu- muziek, gezongen. Nog breedere lagen moeten geschoold worden, willen zij ooit tot het socialisme komen en dat moet, wil de wereld niet ten onder gaan in steeds terugkeerende crises. De diktatuur heeft belang bij 'n domme massa om haar door middel van pers of radio haar meening te kunnen opdringen en elk zelfstandig denken te verstikken. De diktatuur wil, dat de geestelijke be langstelling verdwijnt. Dat is het beste voor de diktatuur, want leeghoofden la ten zich beter drillen. Diktatuur duldt geen critiek van de tegenpartij tot schade der regeering. Verantwoording is de dik- tator aan niemand schuldig en elke leiJ der slechts aan degene, die boven hem staat. In de diktatuur overwint het ge weld, in de dem. het verstand en de nede-i lijkheid. Daarom is diktatuur ook uit den booze, als hij moet dienen om een'edel doel, b.v. het socialisme te bereiken. Ge weld kweekt tegengeweld en machtswel lust en geen enkel volle zal dit op de duur verdragen. De aard van de West-Euro peaan is nuchter, kalm en critisch, hij houdt van bezonnen daden en is niet gauw enthousiast. In tegenstelling met'n Italiaan, die licht ontvlambaar is, of een Duitscher, die een kromme rug naar bo ven zet en trapt naar beneden. Wij be hoeven daarom nooit fatalistisch te zijn en te meenen, dat het fascisme ook hier zal zegevieren. In 1918 meende Troelstra dat de nevojutie niet bij de grens zou stil houden, toch was het zoo. Zou men nu denken, dat de contra-revolutie wel de grens zou overschrijden? Laten wij niet versagen en voortbouwen aan 'die 'demo cratie, waarin ieder nienscti xecFit heeft om zijn eigen leven te leven met ge lijke ontwikkelingskansen. Onder de de mocratie zullen de besten zich opwerken tot leider, niet door erfrecht of macht, doch door hun bekwaamheden. Democratie stelt hooge eischen aan de menschheiü en als wij thans in de wereld een terugval van de dem. constateeren» dan is dat >een vlucht voor de verantwoor delijkheid, die zijn verklaring vindt in het feit, dat de volken nog niet rijp voor de democratie waren, .doordat deze te plot seling is gekomen, y ,K Doch straks zullen diegenen, die de dik-

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2