TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texeische Berichten Texels Gemeentebegroting 1934. Woensdag 11 October 1933. in. Uitg. 29671,14 13427,90 9862,45 6492,60 51289,06 S900.25 75752,06 11,63 14300,14 12S98.77 515.— 3S6,53 1086,59 200,— 8377,09 15S,60 28680,37 80000,— 4042,27 10213,25 230,40 2S02,50 33049,69 4013,07 AUTO VAN EEN PONT GEREDEN. Giften Algemeene Wijkverpleging. Wed. O., den B. f2,50. SPORTNIEUWS. Uitslagen 4e kl. A afd. I KNVB: Sucoes—Uitgeest 22; Schagen--Alk- maar 3—2; DTS—Alkm. Boys 1—4; Texef Vrone 31. De stand is nu: 4e kl. A afd. 1 K.N.V.B. gesp. gew. gel. verl. p. p.v. p.t Alkm. Boys 4 4 0 0 8 22 6 Uitgeest 3 2 10 5 6 3 Succes 4 2 1 1 5 12 9 Schagen 4 2 1 1 5 11 12 D.T.S 4 2 1 1 5 7 11 Alkmaar 3 1 0 2 2 6 Texel 3 1 0 2 2 5 7 Andijk 3 0 0 3 0 2 10 Vrone 4 0 0 4 0 6 18 Texel 1Vrone. Een wedstrijd van min der spelgehalte dan de vorige. Texel heeft haar 2 punten binnen. Laten we "hopen dat hiermee de brug gelegd is voor nog vele overwinningen; dat spoedig de spe lers op elkaar ingesteld zijn en dan met de snelheid, die we het vorige sei-> zoen zoo dikwijls konden waarnemen, de aanvallen zullen worden opgezet. Om precies 2 uur laat scheidsr. Geurts beginnen. Texel speelt met de vrij krach tige wind in de rug en reeds spoedig kan de V-keeper zijn talenten toonen als hij een hard schot van links te verwerken krijgt, wat hem uitstekend afgaat. T. is nu liet meest aan het bod en veelal moeten de gasten ten koste van een corner red den. Deze leveren niets op. Een voorzet van NieK gaat voor doel langs, waaruit Cees met een goede kopbal de eerste goal scoort. De aanvallen van V. zijn niet zon der gevaar, daar onze backs nog niet inge speeld zijn. De V-linksbuiten weet menig maal aan zijn bewaking te ontsnappen. Van de voorzetten weet de voorhoede geen gebruik te maken. Er wordt slecht geschoten. T. blijft meester van het ter rein. Jan en Gom geven dikwijls goed aan maar de V-backs weten de aanvallen dik wijls op zeer ruwe wijze te breken. V. weet door het missen van de T-backs en het niet uitloopen van Jaap, de partijen op gelijke voet te brengen. Het spel golft op en neer, vele strafschoppen wor den uitgedeeld, terwijl de buitenspelval verraderlijk openstaat, waar vooral Vr. gretig inloopt. Met een lange pass geeft Jan aan Niek, even voor de lijn krijgt hij de bal te pakken. Een scherpe voorzet volgt, maar voordat de keeper de bal in zijn handen heeft, is de midvoor zeer snel doorgeloopen. Hij geeft de keeper het na kijken. Een zeer verrassend moment. Tot de rust komt geen verandering meer. Na de rust wegen de partijen tegen el kaar op. Vrone weet dikwijls gevaarlijk door te breken. Maai- er wordt veel naast geschoten. In de voorhoede lukt het niet. Ant. Verh. kan haast geen. bal voor het doel krijgen, terwijl Niek wel wat erg voorzichtig te werk gaat. Vrone staat voortdurend buitenspel. Met het verstrij ken van de tijd stijgt de spanning. Men geeft V een goede kans om gelijk te ma- ken. Een aanval op het V-doel wordt corner gewerkt. Deze wordt afgeslagen, vanwaar de bal weer bij Rein belandt, die keurig voorzet. De bal wordt door de midvoor hard en onhoudbaar ingeschoten. Vr. speelt nu een verloren partij. In de stand komt geen verandering. T. heeft de punten binnen. Het T-eiftal viel als geheel tegen. In de voorhoede zal Gees zijn weg wel vin den. Rein is nog geen voorhoedespeler, maar op de vleugel ging het beter. Ant. was niet best. In de half-linie bleef Niek de Gr. onder onze verwachtingen. Jan G. was goed, terwijl ook Gom na de rust 'n pittige wedstrijd speelde. De achterhoede hebben we wel beter gezien. Jaap even eens. Vooral ha de rust went in de half- linie, door samenspel beter gespeeld. Het is juist dit spel, dat wij biezonder aanbe velen. Het op deze wijze doorgeven sterkt het vertrouwen onderling en bevordert het elkander begrijpen. Ook trekt het de tegenpartij in een andere richting. De vleugelspelers moeten niet anders dan uit noodzaak het heele veld afloopen om dan eerst bij de corner-hoek de voorzet te plaatsen. Zij moeten voor alles letten op de opstelling der nevenspelers ten opzichte van de voorhoede. Texel 2 had door terreinafkeuring vrij af. Wat voor a.s. Zondag op het program ma komt, kunnen we Donderdag pas aan de weet komen. o Texel. 3Rest van Texel. In een voor- ai voor de rust pittige wedstrijd, heeft T 3 gewonnen. Vrij spoedig geeft Andries het 3e de leiding, terwijl Maaiden no. 2 voor zijn rekening neemt met een goed schot. Dan zorgt Gem met een prachtig afstandschot voor 21 en Wim even la- i. IV. V. VI. On tv. Vroegere dien sten 11133,30 II. Alg. beheer 53264,73 Openb. veiligheid 322,17 Volksgezondheid 3661,12 Volkshuisvesting 5113, Openb. werken 20478,44 VII. Eigend., niet voor openb. dienst 3275,25 VIII. 2 Openb. gew. Lo.64139,04 3 Openb. vervolgond. 4 Openb. ulo 119S4,94 7 Biez. gew. l.o. 950. 5 Biez. vervolgond. 12 Ander l.o. 13 Middelb. ond. 450. 14 Hooger ond. 15 Nijverh. ond. 5954,55 16 Ander onderwijs IX 1 Ondersteuning behoeftigen 2756,05 2 id. werkloozen 52000r X. Landbouw 3991,08 XI. Handel en Nijverh. 2S17,50 XII. Belastingen 118260, XIV. Kasvoorzieningen 2700. XV. Overige ink. en uitgaven 33110,19 XVI. Gnvoorz. uitg. 396361,36 396361,36 TER TOELICHTING bij deze getal lenreeks het volgende: WEGEN. Ondanks de slechte tijdsom standigheden worden eenige voorname verkeerswegen terdege onder handen ge nomen. Zoo zullen b.v. Schilderwegj weg Waal-Oudeschild, zoor zoover van de ge meente, Hoornderweg en Driesprongweg geheel geasfalteerd worden. De straatweg te de Cocksdorp wordt verbeterd (aan- gevvalst). Voor rioleering te den Hoorn is f800 uitgetrokken, voor idem te Oos- teiend f200. Ook voor den Burg nog 'n bedrag ONDERWIJS. Voorgesteld wordt het openb. vervolgonderwijs OP TE HEF- ter voor de gelijkmaker. Theo maakt na een goed aangegeven bal no. 3. Tot de rust blijft de stand dan 32 voor T-test. Na de rust is T 3 (het meest aan bod. Het weet na heel veel moeite de stand 4-3 te brengen. Bij Rest viel het prima spel van Gem Dros op. 'Jan speelde in het doel een schitterende partij. o— Adsp. trainen Woensdagsavonds. Tot 12 iaar 6,458 uur. Daarna* de ouderen. Er is dan nog een biezondere mededeeling, te doen. Komt allen en oefent regelmatig. (Vervolg Sportnieuws Zaterdag a.s.) ULO-FEESTAVOND. Aan ons bericht over de operette, welke onder leiding van de heer en mevr. 'Jou- wersma-Koetzier door de leerlingen onzer Ulo zal worden opgevoerd de operette in twee acten, getiteld „De Woudkonin gin" kunnen we nog toevoegen, dat ze zal worden voorafgegaan door een too- neelstukje in een bedrijf. Dit wordt inge studeerd onder leiding van tie heer Kriek SANEERING. In het le blad vindt ge het besluit, dat de Kweekersoentrale ten opzichte van de inlevering van narcissen heeft genomen. Na het afdrukken bleek ons, dat voor Texel een SPECIALE regeling geldt. De ze vindt ge in de adv. in dit 2e blad. (Er' moet hier MEER dan één K.G. worden ingeleverd; elders WERD reeds meer in geleverd. Red.) Faillissement. Het faillissement van Jhr L.Stern, Sin gel "162, den Helder, vroeger alhier, is wegens gebrek aan actief geëindigd. Jaarvergadering R.K Landarb. Bond Afd. Dan Burg. Gisteravond vergaderde bovengenoemde afd. in het St. Janshuis. Aanwezig waren buiten het bestuur en de heer J.Dekker, lid vh. hoofdbestuur, 16 leden. Na lezing no tulen en jaarverslag deed penn. rek. en verantwoording. Batig saldo f33.01. Het bestuur werd met twee leden uitgebreid, Gekozen werd de heer J.Smit voor Oos terend en de heer H. Kiljan voor den Hoorn. De aftr. bestuursleden C. Bakker en A. Barhorst werden herkozen. Tot le den controle-comm. werden gekozen de heeren Anth. v.Heerwaarden, R. Smit Gz. en G. Schraag Jbz. Medegedeeld werd, dat er 23 Oct. een prop. film van het Sana torium Herwonnen Levenskracht in de zaal van de heer Pen zal worden gegeven. Entree 25 ct. Voorgesteld werd een reis- kas te vormen voor een reisje naar boven gemeld sanatorium in de zomer van 1934. Contributie zal 10 ct. per week bedragen. Een nieuw lid trad tot de afd. toe, zoodat afd. den Burg thans 38 leden telt. De uit- keering uit de werkloozenkas blijft als vorig jaar geregeld. (Zie verder volgend nummer. Sdhoolnieuws. Voor het vervolg onderwijs aan de R.K. school hebben zich 20 leerlingen aange meld. (Men leze echter, waf over het vervolgonderwijs in de Gemeentebegroo- ting vermeld staat). FEN. Het vervolgonderwijs aan de biez. scholen zal dan niet meer voor subsidie in aanmerking komen. Dat hiervoor nog wel gefd op de begrooting is uitgetrokken vindt zijn verklaring in het feit, dat voor het biez. vervolgonderwijs over 1932 nog moet worden betaald. Voor schoolreisjes is geen geld uitge trokken. (samen een verlaging van de uit gaven met ruim f3000). GEEN voorstellen tot verhooging van een of andere belasting of tot invoering van nieuwe belastingen zijn van BenW te wachten. Toch sluit de begrooting ondanks zeer belangrijke verhooging van de post werkloozenzorg van f50000 op fSOOOO. De post subsidie Alg. Armbestuur is verhoogd van f 7000 op f 15000. Van salarisverlaging maakt de beg roo ting geen gewag. Dit vermoedelijk in ver band met het feit, dat eind dezer maand het advies te wachten is, dat de Commis sie-Schouten inzake de salarieering van rijks-, provincie- en gemeente-personeel aan de regeering zal 'uitbrengen. Van de inhoud van dit advies zal af hangen óf de salarissen kunnen wonden gehandhaafd. Het stemt tot tevredenheid en het moet voor ons gemeentebestuur een groote vol doening wezen, dat de begrooting sluit, zonder dat BenW hun toevlucht hebben moeten nemen tot helastingverhooging of tot ingrijpende bezuinigingsmaatregelen. Zelfs zijn, zooals gemeld, eenige posten zeer belangrijk verhoogd, opdat het Alg. Armbestuur heter bestand zal zijn tegen de druk der slechte tijden en ook de gevol gen der werkloosheid tot minimale afme tingen kunnen worden teruggebracht. Voor zoover we daarover bij 'n vluch tige beschouwing oordeelen mogen, mag een woord van lof voor zulk werk niet ongeschreven blijven. Van een met wijs beleid ontworpen begrooting is het heil der gemeentelijke huishouding in groote mate afhankelijk. Vooral in crisistijden. Moge het moeizame werk van ons ge meentebestuur met goede uitslag worden bekroond. STERRENREGEN. Maandagavond waren zeker vele on zer lezers getuige van de interessante ster renregen, welke zich die avond tus- schen 7,- en 9,30 uur vertoonde. Om streeks 8,30 uur telden we binnen één minuut plm. 50 „vallende sterren" (Hier over in volgend nummer meer). OUDESCH1LD Vissdherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: 6 October: 2452 Kg. wulken 4-12 ct. Daar de markt overvoerd was, kon Zaterdag en Maandag niet gevischt wor den. Verleden week zijn 'n vijftal vracht auto's van Texel naar de Wieringermeer vertrokken, om daar basaltslag te rijden voor een nieuw aan te leggen weg. Men moest hiervoor van een kleine pont ge bruik maken. Vrijdagmiddag reed de auto van de lieer H. van Boven, bestuurd door J.P.Burger, met een volle vracht het pont op. De pontbaM liet de pont met teveel kracht op de Wal Ioopen, waardoor de auto een schok kreeg en zich in bewegijng zette, met het noodlottig gevolg, dat het pontje achterover sloeg. Op het ge- geschreeuw van de omstanders sprong B. uit de auto, doch door de zwaaiende beweging, werd hij in het water geslin gerd, dat ter plaatse wel zeer diep was. Een schipper bracht de drenkeling echter op het droge. De auto bleef me't de voor wielen aan de pont hangen. Er wefd een kraanwagen uit Hoorn gerequireerd, doch deze kon de auto pas op het droge bren* gen, nadat hij eerst van de pont was los gegooid. Tot laat in de nacht was men iiiermee bezig. De auto was slechts wei nig beschadigd, doch de kosten van ber ging zijn niet gering. Van Boven was niet verzekerd. Vissdlrersveracn. D E.T.V. Zondag vergaderde D.E.T.V. ter be spreking van de wulkenvisscherij. Door het ongelimiteerd visschen was er een te veel op de markt, met het gevolg, dat de prijs bijna tot nul daalde. Daar men van de kooplui geen medewerking verwachtte om te komen tot ©en gezonde regeling der vangst stelde het bestuur voor, zelf de zaak in handen te nemen en de wulken via de vereen te verkoopen. De leden, die bijna voltallig waren, opgekomen, gingen na eenige discussie hiermee accoord. Ook de deputatie van Terschellinger visschers, die mede aanwezig was. Men besloot, zich met de Belgische kooper in verbinding te stellen, teneinde hem voor het plan te winnen. Zoolang de ondefhandelig loopt, zal niet worden gevischt. Het feit, dat alleen bij Texel wordt gevischt en wel door de heele vloot, op een 5-tal schuiten na, die bij Wieringen bezig zijn, werkt de uitvoering van 'het plan in de hand. Het bestuur deelt nog, mee, goede moed te hebben, dat ook de kooper zal meewer ken, daar ook deze bij een regelmatige aanvoer belang heeft. PRINS HENDRIK-POLDER. Diefstal van kippen. Het is hier weer niet pluis. Een dag of wat terig vermiste de heer A. van Len ten alhier uit een hok met 34 kippen eent tiental exemplaren. Kort daarop werden er ook eenige ontvreemd ten nadeelc van de lieer- Teun Zegel alhier, die er de po litie mee in 'kennis stelde. Een onderzoek wordt ingesteld. OOSTEREND. Auto contra rijwiel. Vrijdagmiddag is een auto, bestuiud door Herm. Kooger, van Oudeschild, bij het achteruitrijden in botsing gekomen met de wielrijder J. Vlaming, die wel twee M. op zij geschoven, maar niet gedeerd werd. De fiets was licht beschadigd. Het ongeval had plaats in de bocht Peper straatKerkstraat. Ned. Bijbelgenootschap. De vergadering van bovengenoemd ge nootschap wordt morgen hier gehou den en niet te den Burg, gelijk ons eerst werd gemeld. (zie adv.) DE COCKSDORP. V V V. De Cocksdorp. Maandagavond hield VVV De Cocks dorp een algemeene vergadering in het café van de heer Nota. De voorz., de heer, T. Alderlieste kon aan ruim 30 leden, het welkom toeroepen. Nadat de notulen door de secr. waren gelezen, ging men over tot liet kiezen van een nieuwe penning meester. Door vertre k van Tie heer C.Kilc- kert was deze functie reeds eenige tijd va cant. Met algemeene stemmen, werd be noemd de heer P. Koster.. Bij de rond vraag wees Tlhr M.Bakker er op, uat de borden aan het strand met bet opschrift „Gevaarlijk terrein", niet doelmatig zjjn, n.f. te onduidelijk; hierin zal worden voor zien. De heer P.Buis bepleit het plaatsen van wegwijzers op enkele kruispunten. De heer P.Zoetelief vindt, dat er in de Gids te weinig gezegd wordt van ons mooie strand. De secr. merkt hierbij op, dat, toen de Gids verscheen, we nog niet de beschikking hadden over het strand. Verder wijst dhr P.Zoetelief op de slechte toestand, waarin onze dorpsstraat ver keert. Hij zegt: „Als je er bij ongeluk af raakt, weet je er niet meer op te komen", en vraagt of V.V.V. in dezen niet haar invloed Iran doen gelden. Besloten wordt een adres met verzoek om verbetering tot Ben W. te richten. De lieer Brinks merkt op dat er hier pensionhouders zijn, die geen lid van de vereenigiing zijn en stelt voor hen aan te zoeken, om als lid toe te treden. Dhr. T.Reuvers waagt of het niet mogelijk zo uzijn, enkele reddingsmidde len aan het strand gereed te houden, al was het maar een gordel met lijn. Aan het einde der vergad. brengt dhr J.v.'t Noordeinde de voorz. hulde en dank voor zijn onvermoeide ijver en taaie vol harding, waarmede hij de belangen van de vereen in het afgeloopen seizoen heef ij behartigd, vooral inzake 't verkrijgen van de beschikking over een gedeelte strand, wat heel wat voeten in de aarde heefd ge had. Hierna dankt de voorz. dhr Van 't Noondeinde voor diens waardeerende woorden, de secr. voor zijn werk en de leden voor hun belangstelling en sluit de vergadering. Mededeelingen van Tcxels Bioscoop-Theater FILMS, DIE TREKKEN. De vele bezoekers van Zaterdag en Zondag hebben kunuen getuigen van de goede kwaliteiten dei toen vertoonde films Blonk De Ondergang van de Maradoe niet uit door verrukkelijke natuurtafereelen en hield ze U niei in ademlooze spanning? Gaf de film 'van het Huldigingsdéfilé niet een overzichtelijk beeld van dat grootsch evenement, waarin de toespraak der Ko ningin liet hoogtepunt uitmaakte Heeft niet De Vleermuis door Oskar Strauss' on volprezen muziek een zeer goede indruk achtergelaten Eenzelfde roep zat uitgaan van de films van deze week. Ja, Martha Eggerth zal u wellicht nog meer voldoening geven. Ze treedt met de populaire kluchtspeler Max Hansen op in een operette vol ge zellige muziek en allerhande avonturen. „De Vrouwen-Diplomaat" heet deze film, die HET succes was in de groote ste den, avond aan avond en week aan week. Ge kent wellicht Martha Eggerth van de radio of gramofoon? Ze is eenig en zingt u „schlagers", die ge nimmer vergeet. De liefhebber zal zich bij het zien en, hooren van deze amoureuze, muzikale co rned ie zeker kostelijk amuseeren,. Let wel: de voorstellingen worden deze week op VRIJdag en Zondag, gegeven. HEDEN-middag wacht de kinderen 'n mooi programma. Een gansche middag bioscoop voor 25 of 30 ct. De met zorg gekozen films waarborgen eenige uren van leering en vermaak. (Adv.)

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5