De Nieuwe ïexelsche Courant No. 4781 47ste Jaargang Woensdag 18 Oct. 1933 Van week tot week Duitschland verlaat de Ont wapeningsconferentie en de Volkenbond. HET VOORSPEL. WAT ER ACHTER ZAT. Texels»:he Berichten is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UlTü.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en De Rooij Der Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4 et ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.- iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 6,-; 8,-; 11,20; 2,35; 5,35. Van den Helder: 7,-; 10,-; 12,20; 4,15; 6,55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6.-; 8,-; 11,15; 5,20. Van den Helder: 7,9,— 12,20; 6,30 HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer i/j uur later.) 19 20 21 22 23 24 25 Oct 8,31 9.03 9,36 10,13 10,56 11,41 12 07 RI|WIELEN en R1ITUIGEN 5 19 ZATERDAGAVOND. De avondbladen van Zaterdag brachten het opzienbarend bericht, dat Duitschlands regeering besloten had, uit de Volkenbond te treden en de Ontwapeningsconferentie te verlaten. Om het volk gelegenheid te geven, zelf een uitspraak te doen, zullen voor een nieuwe Rijksdag verkiezingen worden gehouden op Zondag 12 Nov.a.s. Een bericht, dat zeer onverwacht kwam en een groote wijziging kan brengen in de politieke toestand binnen maar ook buiten Europa. Het voorspel doen we hier volgen. Toen men van Duitschlands plan nog niets af wist, stond het er aldus voor: De Fransche minister lichtte de wereld in over de groote overeenstemming tus- schen de mogendheden tegenover Duitsch- land's wapeningsplannen. Deze mededee- lingen werden nergens weersproken. Vol gens die afspraak zouden o.a. semi-mili- taire organisaties ontbonden moeten wor den wat n?et alleen de Duitsche S,A. zou treffen, maar ook Italië tot een her ziening van zijn „militie" zou moeten no pen. Engeland was zeer ongeduldig. Over het technische is nu genoeg gepraaf, zoo meende het, nu moeten er Te Genève spij kers met politieke koppen worden gesla gen. Het was duidelijk waar men heen wilde: Men geloofde niet meer aan eenige kans van slagen, ondanks alle vertoon van hoop, en wilde Duitschland belasten met de verantwoordelijkheid van de misluk king. Wanneer Duitschland dan deed waarmede het dreigde en zijn recht in eigen hand mam door zich niet langer gebonden te achten door de bepalingen, van Versailles, kon voor Europa een heel critieke periode aanbreken. Zou Duitsch land het risico daarvan aandurven De mogendheden oefenden dus groote druk uit op Duitschland. Ieder fronsde de wenkbrauwen tegen dat „herwonnen paradijs der militaristen". Intusschen vroeg de BELGISCHE minister van oor log een nieuw crediet van 750,000 frs. voor voltooiing van de landsverdediging. Intusschen ging ENGELAND zijn vloot versterken zooveel als de vlootverdragen veroorloven. Vreest dat ook al een Duit sche inval? Engeland denkt aan heel an dere dingen. Het voelt zich hiertoe aange zet door Amerika, dat hetzelfde doet. AMERIKA ziet geen oorlogsgevaar, maar wil slechts„werk verschaffen". Zoo wil het ons doen gelooven. Zonderlinge methode van hulp aan werkloozen, dwars tegen de juiste Amerikaansche theorie in, die in iedere nieuwe bewapening een ge vaar en de beEtenkeiijkste vorm van ver kwisting ziet. De waarheid is natuurlijk, dat Amerika zich in hooge mate veront rust voelt door de gebeurtenissen in het Verre Oosten. JAPAN gaat daar steeds wanhopiger doen. Het heet nu, dat er een militaire dictatuur dreigt. De RUSSEN, die tot nog toe voortdurend vpor de INRICHT INuEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van G. Duinker, te den Hoorn, om vergunning tot het aanbrengen van een oliestook-in- richting in zijne brood-, koek- en be schuitbakkerij aldaar, in het perceel, ka dastraal bekend in sectie F., no. 1237. Op Zaterdag 28 October 1933, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texiel, 14 October 1933. Burgem. en Wethouders voornoemd, K. VLAMING, Loco-B. De Secretaris, JONKER. Rijkskanselier Hitler op bezoek bij Hin denburg, de Rijkspresedent van Duitsch land. Japansche politiek teruggeweken zijn, schijnen nu tot de overtuiging gekomen, dat zij daarmede niet kunnen doorgaan, en laten opeens nijdige geluiden in de richting van Tokio hooren. Dat is zeker niet alleen, omdat zij zich veiliger voelen in Europa, na al die geslaagde verdragen van vriendschap. De zware wolken boven het Verre Oosten trekken zich in toene mend tempo dichter samen. En Amerika heeft blijkbaar het gevoel, niet buiten de windstooten te kunnen blijven, als een cycloon in de Stille Zuidzee losbreekt. Diplomatie is een kunst. Te Genève heeft Nederland voorgesteld hulp te bie den aan Duitsche vluchtelingen onder Volkenbondstoezicht. DultsciilanJ heeft die hulpactie eerst niet willen beletten. Dat was een lorrelijke houding. Maar het ging daarbij te werk op een manier, die de onsympathieke stemming van de rest van de Assemblée tegenover het Duit sche beleid slechts verergerde. Daarbij kwam daarna nog zijn plotseling verzet de heele actie dreigde tenminste als Volkenbondsactie daarop te stranden. Dit werd eerst gevolgd door een bekee ring ten goede. Door dit alles was de stemming tegenover de Duitschers nog slechts te wranger geworden. Zij kregen van alle kanten de wind van voren- Zelfs Italië, dat gaarne zoo omzichtig mogelijk tegenover Duitschland optreedt, zagen zij een positie kiezen, waarvan Berlijn zelf blijkbaar geschrokken is. Ook door de wijze, waarop zij probeerden, de Joden, die zij als volksgenooten verstooten, de daaruit voortvloeiende positie van een minderheid te onthouden, hebben zij ze ker geen sympathieën gered. De plotselinge stap van de Duitsche re geering om zich terug te trekken uit het georganiseerd internationaal ovefleg van Genève beteekent een breuk, welke voor Duitschland en voor Europa ernstige ge volgen kan hebben. Want de Duitsche re geering moge dan opnieuw verklaren dat zij een onverzettelijk vredesverlangen, een „vrecjeswil" zelfs, handhaaft en op basis van wede'rkeerigheid tot de meest vér gaande ontwapening en veiligheidsgaran tie bereid blijft de plotselinge verscherping van de tegenstelling tus- schen de drie Europeesche mogendheden en haar politieke aanhang mét inbegrip van Rusland eenerzijds en het nu vrijwil lig volkomen geïsoleerde Duitschland an derzijds, kan onmogelijk bijdragen tot ver sterking van de vertrouwenssfeer in Eu ropa. En deze is toch een levensvoor waarde voor het vinden van een vreed zame oplossing. Integendeel, zal de Duitsche stap in de andere landen een re actie van verdubbeld wantrouwen en waakzaamheid, zoo niet erger, 'ten gevolge hebben. Want alle pogingen van Duitsche kant, om de voorstelling te wekken, als zoude Europa van het derde rijk dat 1 mede in het belang van Europa de communistische opmarsch heeft verslagen en slechts in vrede en vriendschap met andere landen opbouwend werk wil ver richten, kunnen geen redelijke verklaring geven van de breuk met Genève. Moge de wereld voor een ramp, die de wereldoorlog zou moeten overtreffen, gespaard blijven. NET DRUKWERK DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder resorteerende bijkantoren werd gedurende de maand Sep. 1933 Ingelegd f 12224,94 Terugbetaald 8178.62 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 4046,32 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 4 FEESTAVOND VERDO NIGRO. Bovengenoemde korfbalclub hield Za terdagavond ter gelegenheid van het drie jarig bestaan in Pen's zaal een feest avond, die klonk als een klok. Even over achten riep voorz. Piet Vermeulen de ruim 200 aanwezigen een hartelijk wel kom toe. Hij sprak de wemsCh uit, dat deze avond weer genoeglijk zou verloopen en we kunnen ook gerust zeggen, "dat deze wenscli geheel in vervulling is gegaan. De lieer Miche's had op verzoek van het bestuur de leiding van deze avond op zich genomen en kweet zich hiervan op uitste kende wijze. De dames Annie Breesnee en Alie Roe per droegen achtereenvolgens Van A tot Z., en Lief en leed van Verdo Nigro voor, welke stukjes zij zelf hadden vervaardigd. Ze oogstten een welverdiend succes. Een echte pinda-man (Jn. Snieder) en een der leden van Van Dijks origineele Volendam- mers (Jb. Plaatsman) gaven vervolgens eenige vroolijke nummers teu beste, waar bij mej. Nel Vermeulen haar bekwaamheid op het gebied van klompendans demon streerde. De 'heeren Snieder en Bach ga ven nog eenige komische staaltjes van hun muzikaal talent. Als criticus trad de beer Kooi op. In de korte pauze werden een doos 'taartjes, een pot haring en "n worst verloot, die resp. aan de heeren P. Lan- geveld, Witte (Madura) en C. van Santen ten deel vielen. Hierna ving het bal aan, dat in de beste stemming verliep. Smidt's Band zorgde voor goede muziek. Verdo Nigra mag weer op een schitterend ge slaagde avond terugzien. W. VARA-AVOND. De zaal van hotel Texel was geheel bezet, toen de afdeeling Texel van de Vara daar Zondag een propaganda-avond gaf. De voorzitter, de heer Jn Henkes spTak een inleidend woord. Hij wees hierin op de z.i. gruwzame toestand, waarin zich op heden de wereld bevindt, vooral nu Duitschland gemeend heeft uit de Volkenbond te moeten treden. Hij memoreerde, dat Hit- Ier wel 80.000 personen in concentratie kampen deed opsluiten, de Joden ver dreef van huis en haard of hun het brood uit de mond nam. De kapitaalkrachtigen onder hen alleen worden gespaard, omdat men hun steun niet kan ontberen. In ons land tracht het nation.-soc. ook vaste voet te krijgen. Zelfs heeft Nationaal Herstel aan minister Colijn gevraagd de Vara op te heffen. Toch moet men zich over zoo veel aanmatiging niet druk maken, want slechts één pet. van het volk heeft Nat. N.V. T. E. M. 9 Een straalkachel brengt GEEN 9 9 WALM en VOCHT in uw kamer. 9 9 ONAANGENAME LUCHT, 9 9 ♦9*94SOO*9 9^9*949494 Herstel achter zich. Waar zou het heen. moeten, als ook hier het fascisme de baas werd? Spreker eindigde met Duitsch land als afschrikwekkend voorbeeld te stellen en aan te sporen tot eendracht in die strijd onder de roade vaan. Met zang van Jo Hekkert-Van Eysdien werd het programma geopend. Op alles zins verdienstelijke wijze zong zij „Moed", van Adama van Scheltema, met piano begeleiding van J.Kolvers, en, met accor- denn-accompagnement, „Boodschap op de hei" en „Volk, ontwaakt". Met een strijd lied van Martien Beversluis, „Wijeischen de Vrijheid", op muziek gezet door Jo Kolvers, besloot de zangeres het eerste deel van haar eerste optreden. Toen was de beurt aan de declamatrice, Jannie van Oogen, die de „luistervinken" met de kostelijke weeTgave van een tragi- comische schets van B. de Klerk eenige oogenblikken van vroolijkheid bezorgde. Wie haar voor de raSio beluisterden, zul len met genoegen de zangeres zoowef als deze actrioe hebben gehoord en aan schouwd .Beiden spreidden hun ontegen- zeggelijk groot talent ten toon en mochten na hartelijk verwelkomd te zijn als „oiide bekenden van de radio", een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Jo Kolvers sloot het muzikaal program ma voor de pauze met de marsch „Alto Kameraden" en Adam's ouverture „Si j' étais roi". op accordeon. Beide num mers genoten een voortreffelijke vertol king, het publiek toonde zich zeer erken telijk. Vervolgens hield de heer A. de Vries, Vara-voorz., zijn propaganda-speech. Het schijnt, dat de omroep, die zich de „Algemecne" noemt, lees: de Omroep van de teer Vogt, de fascistische, op Texel nogal wat te beteekenen heeft, Daarom, aldus spr., is het goed, het goed recht van de Vara hier eens naar voren te brengen. Ik noem u argumenten, welke gij in de strijd tegen de „Algemecne" kunt aanvoeren. De Vara werd in 1925 ge sticht en is een machtig middel in onze strijd voor het socialisme, waarin ook de vrouwen krachtig meestrijden. Dit laatste is een factor van gewicht. Belangrijk is ook ons Instituut voor Arbeidersontwikke ling, dat bouwt aan de geestelijke verhef fing van het proletariaat. In cle huidige maatschappij staan de ontwikkelingskan sen voor rijk en arm niet gelijk. Het ar beiderskind komt veelal aan middelbaar en hooger onderwijs niet toe, toch wordt dit onderwijs mede bekostigd uit de open bare kassen, waarin ook de arbeider zijn belastinggeld stort. Om aan deze misstand tegemoet te komen, is het I.V.A. opge richt. Wij hebben ook een eigen omroep be vochten, een machtig middel ter propa ganda, meer nog dan de pers, daar men de radio ongestoord beluisteren kan, maar niet altijd gemakkelijk een „roode krant" in huis kan halen. Er zijn nog Vara-leden en partijgenooten die geen blad van de Arbeiderspers lezen. Dat is zeer verkeerd. Duldt geen „neutraal" blad in uw wo ning. Strijdt mee voor onze eigen om roep, die van groote invloed is nu ons land wel 700,000 luidsprekers telt en ze ker w|el 3 a 4 imaal zooveel personen, die ons kunnen beluisteren. Dat er veel „an dersdenkenden" zijn, die op de Vara af stemmen en er waardeering voor hebben, bewijzen hun brieven, die in ons archief zuinig worden bewaard. Dank zij het zendtijdbesluit kreeg de Vara tyi van de zendtijdde arbeiders ma ken ook een vierde deel uit van het Ne- derlandsche volk. Toch scheeuwt de teer Vogt van „Onrecht", terwijl het Vrij zinnig deel van ons volk, welks omroep de Avro is, niet eens Vj deel uitmaakt en nog aan het afsterven is. De teer Vogt mag blij zijn als hij zijn 50 uren houdt. Ten onrechte beweert hij ,dat onze partij en die der comm. in Duitschland ineen gestort zijn. Waarheid is, dat we daar met de knoet afgeranseld zijn en zwijgen moe ten. De idee leeft nog. Duitschland heeft in 1914 de oorlog gewild, en ook thans twijfel ik aan de vredeswil van Hitier, al beweert hij van goeden wille te zijn. Lees maar eens in Duitsche staats-sdhool- boekjes na, wat Duitschland zooal bij zijn gebied wil inlijven. Daarom: geen dictatuur hier, maar vrij heid van drukpers en gesproken woord, democratische regeeringsvorm, opdat het volk kan uitmaken hoe het zal worden geregeerd. De Radio-Controle-Commissie staat in dienst van het kapitaal, hetgeen onze - TEXELSCHE COURANT LICHT OP VLUG EN GOEDKOOP

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1