Uw advertentie Van wie de wereld spreekt. MEER DAN 2300 EX. DAT WIL WAT ZEGGEN op Texel huis aan huis gelezen JIE i •öjl sfoi "«-3 mm mÊm in de Texelsche Courant wordt ALCALA ZAMORA Span'je's President. NIGOLA TITULESCU Miin'ster van Binnienlandsdhte Zaken van Roemenië. *c> MARTINEZ BARRIOS Spanje's nieuwe minister-president. NORMAN H. DAVIS. De „Boodschapper" der Vereen. Staten. Omroep bemoeilijkt. Ik roep u op tegen die oensuur en tegen de fascistische om roep van de heer Vogt. Strijdt mee on der de Vara-vlag en schrijdt zoo met ons mee naar beter tijden. Een daverend applaus volgde op deze met gloed uitgesproken woorden. Jo Kolvers vervolgde met twee num mers voor accordeon, kwartet uit „Ri- goletto", van Verdi, en „Dichter und Bauer" van Suppé. Janny van Oogende- clameerde nog ,',Llet Middenstamdsdrama" van de Amerikaan O Henry en „Op tocht", van P.J. Troelstra. Het ontbrak wederom niet aan hartelijke bijval. De voordracht was ook perfect. Namens de Vara-afd. bood de heer J. Henkes de de- clamatrice een bouquet aan. Met het optreden van Jo Hekkert-Van Eysden werd het programma besloten. Begeleid door Jo Kolvers, zong zij „Slape- doe", „De roode vlag", „De roode Om roep", op passende wijze op muziek gezet door Jo Kolvers en ten slotte de „Inter nationale", staande meegezongen door het publiek. Ook mej. Hekkert mocht bloemen in ontvangst nemen. Evenals de de heer Kolvers heeft zij getoond een zeer te waardeenen kracht van de Vara te zijn. Met hartelijke dank voor de betoonde medewerking en de opwekking de Vara toCh vooral te steunen, omdat van deze omroep alleen hulp en steun, voor de arbeiders te wachten is, sloot die heer Henkes deze zeer goed geslaagde Vara- avond. Dertig zwanen. Vorige wreek trok een vlucht van 30 zwanen over onze gemeente. Men brengt dit wel in verbant met een op handen zijnde strenge winter. Laat o:ns hopen, dat „men" bedrogen uitkomt. Giften voor het Witte Kruis. C. V., Oost f 1.50. Wed. K-, den Burg f 2,50. N.N., Oosterend f 2.—^ STEUNT DE N.Z.R.M. Het najaar met zijn stormen is begon nen. Steunt gij reeds de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Maatschappij. Er is nog f 25.000 aan jaar lij lcsch/e bijdragen noodig. Zend heden uw bijdrage van f2.50 of meer aan de N.Z.H.R.M., Mauritskade 63, Amsterdam (O.) Postgiro 26363. Voor losse bijdragen is in Boekhandel Parkstraat een collectebus geplaatst. De Film „Uit Berg en Bosdh". We kondigden reeds aan, dat op Maan dag a.s. in Tex. Bioscooptheater een propagandafilm zal worden vertoond door de R. K. Vereen. „Herwonnen Lexrens- kracht". De film werd vervaardigd door Ansgar Hin en bestaat uit 5 acten. De toegangsprijs is op slechts 25 cent gesteld ten einde ieder belangstellende gelegenheid te geven deze film te gaan zien. Als propagandist treedt op de hieer H. B. Haver, van Utrecht. (Zie ook volgend nummer.) SPORTNIEUWS. Korfbal. Uitslagen competitiewedstrijden T.K.B.: den Burg: DOH—OKC 7—0; den Helder: ELTOVerdo Nigro 60; de Waal: DTS—SVC 3—2. Voetbal. Uitslagen 4e kl. A. afd. I: Andijk—' Texel 11; Uitgeest—Schagen 42; Alk maarDTS 31Alkm. BoysVrone 6-0. Texel 2Oud es luis 2—2; Texel 3— Callantsoog 1 3—4; Zeemeeuwen adsp. A Texel B 2—3. Texel 2Oudesluis 1: Texel 2 heeft in een spannende wedstrijd met Oudesluis de puntjes gedeeld. Beide partijen heb ben van de eerste tot de laatste minuut zich tot het uiterste gegeven. O. was tortuinlijker. Het le doelpunt kreeg O. van de scheidsrechter cadeau, daar de linksbuiten in buitenspëlpositie de bal kreeg toegespeeld, wat O. het le doel punt bezorgde. Dan het schot van dichtbij tegen de paal, terwijl de grootste blunder of was het opzet? het niet toekennen van 'n strafschop was, toen de linksb. van O. de bal met de hand naast het doel werkte. Direct ontwikkelt zich een snel spel met T. het meest aanvallend. Vrij spoedig zendt Jn. Bruin een goed schot in. Hij geeft T. de leiding. O. blijft niet ontmoe digd en valt verwoed aan. Cobus en Jaap geren niet thuis. Bram zorgt voor de rest. Arie kan het niet vinden vanmiddag, tel kens komt de linksb. der gasten in het bezit van de bal. Zijn voorzetten zijn gevaarlijk. O. heeft succes, als dezelfde speler de bal in buitenspel toegespeeld krijgt, voorzet waarvan de midvoor weet te profiteeren. Als exren later de midhalf van O. de bal ver naar voren speelt,, komt Br. iets te laat uitloopen, de backs hinderen te laat en O. profiteert dank baar: 21. Hiermede komt de rust. Na de hervatting wordt verwoed ge speeld, deels om de gelijkmaker, deels om de voorsprong te vergrooten. T. heeft het geluk de doelman te passeeren, echter buitenspel. Jn.Br. door alles heen, alleen voor de keeper, schiet tegen deze aan. Weg de kans. Een algemeene aanval, voorzet van dichtbij, schot tegen de paal, weer mis. Texel komt steeds weer terug. Het heele elftal valt aan. Eindelijk een gelukkige treffer en de stand is gelijk. Nog worden enkele corners genomen zon der succes. Beide elftallen raken ver moeid. T. overrompelt nog eenmaal de achterhoede van O., keeper loopt uit, schot volgt, maar dan is de back terug geloopen, die de bal uit de doelmond slaat. Iedereen heeft dit gezien, behalve de scheidsr., die daar vlak bij staat. Op deze wijze heeft de arbiter zijn eigen club weer veiligjes op de bovenste plaats geholpen. In de stand komt geen veran dering. Texel 2 heeft gelijk gespeeld tegen Oudesluis en de scheidsrechter. Texel 3 heeft het tegen Callantsoog niet kunnen bolxxrerken. Alweer de fatale laat ste 10 minuten. Dan komt pas tot uiting, wat door training xrerkregen moet worden en dat isuithoudingsxrermogen. Texel maakt al spoedig 10, C. maakt dan ge lijk. Nog voor de rust is het 2(1. voor T.. Na de hervatting is het spoedig 311. Nü is de beurt aan C., idat regelmatig de stand opvoert tot 3—4. Als de spelers afgemat zijn, worden doelpunten gemaakt. Nu wordt het toch tijd om met deze slechte gewoonte te breken en te zorgen, dat tot de laatste minuut gespeeld kan wor den. o Texel B won van Zeemeeuwen. A in een pittig gespeelde wedstrijd. Al spoedig neemt Z. de leiding, profiteerde van het onzekere spel der backs. Ze weten er zelfs 20 van te maken. Herman maakt er dan 21 van. Na de rust is T. het meest in de aanval, maar het duurt nog vrij lang, eer de gelijkmaker er door Wim ingeschoten is. Steeds weer komt T. terug, maar even vaak is de kleine keeper op zijn post. In de laatste minuut weet Wim nog maals met een schuin schot te doelpunten. Alzoo zijn de eerste 2 doelpunten binnen. o— Programma a.s. Zondag: 4e kl. A. Afd. I: SuccesAndijk; DTSUitgeest; Vrone —Alkmaar; TexelAlkm. Boys. 2e kl. E NHVB: Oudesluis—HRC 5; Held. BoysSchagen 2; Helder 4Wa tervogels 1; Texel 2iHRC 4. 4e kl. K NHVB: Texel 3Oudeschild 2; Held. Boys 2Callantsoog 1Water vogels 2—JVC 2. In het programma der NHVB kan nog wel verandering komen. Adsp. S.V. Texel: Woensdagavond 6,45 trainen jongens tot V2 jaar. Daarna tot 9,15 de ouderen. Komt allen. Door trai ning in goede conditie, jongens. Denkt daarom. D.D. Hercules 1—Texel 1 11. Vergezeld van een zestal supporters vertrok T. 1 Zondag naar Andijk. Na een gezellige autorit, welke plm. iy« uur duurde, eerst voorafgegaan door een exren gezellige bootreis, welke opgeluisterd werd door Schlager-muziek op een conoert-harmo- nica en niet te vergeten samenzang van voetballers, korfbalsters, korfballers, kwa men wij opgewekt en vol goede moed te Andijk aan. Na nog genoten te hebben van 'een voorafgaande wedstrijd, Hercules 3 tegen 'n andere ploeg uit de koolstreek, werd precies om 2 uur door scheidsrech ter Geurts (welke uitstekend voor zijn taak berekend was) de aanvoerder voor de toss geroepen. Onze aanvoerder xvint de toss en kiest 'het voordeel van de vrij straffe wind, welke van 'hoek tot hoek waaide, in de rug. Het veld is goed be speelbaar, maar drassig, waardoor de bal door een malsch buitje vrij moeilijk onder controle te krijgen is. Het spel gaat vrij snel op en neer met T. voortdurend in de aanval. Het eerste kwartier werd er door onze jongens uitstekend spel gegeven, zoodat H. bijna geen voet aan de bal krij gen. (Wij langs het lijntje voelden ons gerust en genoten van de verzuchtingen der supporters der thuisclub als „Wij gaan er dik in", „Wat spelen die Texe laars keurig en zoo sportief"). Geregeld werd in het doelgebied van H. gespeeld maar het schot ontbrak; dikwijls xvistW. aan de bewaking te ontsnappen, maar zijn schoten gingen juist oxrer of naast. Toch hing er een doelpunt in de lucht, hetwelk danodk kwam na plm. een halt uur spelen, door een keurig schot in moei lijke positie van onze midvoor. Tot de rust bleef de stand ongewijzigd. Het spel van voor de rust gaf hoop voor de 2e helft, daar T. altijd zijn beste spel tegen de wind speelt. Het was echter juist an dersom. Andijk met de wind in de rug werd langzamerhand sterker. Hoewel het xreldspei nog voor \reel xrerbetering vatbaar is, speelde onze achterhoede zeer onzeker. Ze steunde 'de voorhoede in het geheel niet meer. Was het vermoeidheid, of liet gladde veld? De bal bleef maar steeds op de T-!helft. Waarom niet over de grond gespeeld, steeds hooge ballen, waardoor onze backs steeds voor een moeilijke taak kwamen te staan en de voorhoede ge heel werkloos bleef. 'Het duurde danook niet lang, of de linksbinnen van H. maakte uit een doorgespeelde bal onhoud baar voor Gras de gelijkmaker. Er was één kwartier gespeeld. Het daar op volgende kwartier was de wedstrijd 'het aankijken nauwelijks waard. Van beide zijden werd erbarmelijk geknoeid, todat Texel eindelijk weer wakker werd geschud door gevaarlijke aanvallen op zijn doel. Het begon de zaak even ernstig op te vatten, werd geregeld sterker. De beide backs van H. in de laatste instantie de keeper moesten alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. De druk op het H-doel werd steeds grooter, met als ge volg ettelijke corners, welke geen resul taat opleverden. Reeds dachten we te juichen, toen W. de bal keurig tusschen de backs toegespeeld kreeg, er razen'a snel mee vandoor ging, maar helaas te vroeg schoot, waardoor de bal via de uit- loopende doelman juist naast ging. Bij exren de keeper passeeren was een zeker doelpunt het gevolg geweest. Het geluk was echter niet met ons. Vermelding ver dient nog een schitterend schot van J. Gieles, dat de staanpaal scheerde. Hier mede was het pleit beslist. Geurts blies spoedig daarna einde. Eenigszins teleur gesteld, met aan de andere zijde xmeugde, zochten we de bus weer op, waar men ons opwachtte met een sleepende wals, zoodat het leed wreer-spoedig was ver geten en de reis onder de aangrijpende melodieën van Jaap's mondharmonica een gezellig xrerloop had. Officieel veilingsberiaht der Coop. P.T.V. „Texel". Door de steeds afnemende productie liepen de prijzen der eieren in de afge- loopen xveek flink naar boven. Op de Maandag gehouden veiling was dit ook van invloed. De prijzen per Kg. liepen vanaf 89 tot 92 ct. De kleine eieren wa ren ook belangrijk hooger. De Kg.-prijs hiervan liep vanaf 70 tot 75 ct. De han-i del is op deze hooge prijzen trekkend. N V. T. E M. Een straalkacliel verbruikt per element (500 W) 1 y2 oent per uur. MOND- EN KLAUWZEER OP TEXEL. Ondanks de uitvaardiging van een xree- invoerverbod zijn toch gevallen van mond en klauwzeer in onze gemeente opgetre den. Een officieele publicatie in dit num mer maakt er melding van. Men vraagt zich af, hoe deze ziekte hier zoo maar uitbreken kan, terwijl invoer van besmet vee uitgesloten is. De meest aannemelijke verklaring lijkt ons, dat vogels uit besmette streken smet- stot hebben overgebracht. Zoo weten we b.v., dat in de Zijpe mond- en klauw zeer Iheerscht en dat voortdurend eenden heen en weer vliegen tusschen de eenden kooi aldaar en die op Texel. (De ringen wijzen dat uit). Wanneer de vogels hier in een of andere sloot neerstrijken is de kans groot, dat zij het water verontreini gen met smetstof, welke zij uit mond- en klauxvzeergebieden aan de vaste wal mee nemen. Slaat deze raadgevingen niet in de wind: 1. Zet uw vee ten spoedigste op stal; dat xrermindeft de kans op besmetting. 2. Geef, zoodra ge verschijnselen van mond- en klauwzeer meent te ontdekken, ONVERWIJLD daarvan kennis aan de Burgemeester. 3. KOOK DE MELK. Anders brengt ge uw gezondheid in gevaar. VERBOUW AARDAPPELEN 1934. Alleen nog tot 1 November a.s. zal toe treding als lid der Aardappelorganisatie mogelijk zijn. Alleen zij, die oxrer eigen verbouwde voorraden aardappelen be schikken, mogen nog worden aangenomen Deze stopzetting der toetreding houdt verband met de mogelijkheid, dat de ver plichte beperking van de aardappelteelt welke in overweging is, in 1934 tot Stand zal komen. Een scherpe scheiding tus schen leden der G.A.O. en niet-Ieden is hierbij noodzakelijk, daar de eerste uit de aard der zaak, wegens hun bewijs van xrerbouw en grootte der productie en medewerking aan de steunregeling 1933 het meeste recht hebben op xrerbouxv in 1934. DE COCKSDORP. Kerknieuws. 'Het viertal voor de predikants-vacature te Kruiningen is als volgt opgemaakt: J. Mortier te Zalk, W.A. Plug, te Cocks- dorp, W.C. Posthumus Meyes te Rotter dam en H. Stoel te Veenwouden. DE KOOG. Woningbouw. Bij onderhandsche aanbesteding werd de bouxv van een zomerhuisje alhier voor de heer C. S. Ponger te Amstelxreen in massa opgedragen aan de heer H. Bak ker, Hoogte, (timmerman P. A. van 't Hoog loodgieter J. Agter, schilder J. Vonk.) Architect Schermer, den Burg, zal voor de heer J.A. Luysterburg, te Bussum, aan besteden de bouw van een dubbele zomer woning alhier, (zie adv.) DE WAAL. Sportnieuws. D.T.S.S.V.C.: 3—2. Doordat SVC een half uur te laat was, wordt om 3 uur

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2