De Nieuwe Texelsche Courant No. 4783 47s,Jaargang Woensdag 25 Oct. 1933 Duitsche plannen. en Oostenrijk. Van week tot week Uit Tsjecho-Slowakije Uit China en Siam. Texelsche Berichten TEXELSCHE COURANT it sinds 1 Juni 1930 ia dit blad opgenomen. Ui TO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en De Rcoij Der Burg. TeL 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.* iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wond driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Vain Texel: 6,-; 8,-; 11,20; 2,35; 5,35. Van den Helder: 7,-; 10,-; 12,20; 4,15; 6,55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6.-; 8,-; 11,15; 5,20. Van den Helder: 7,-; 9,-; 12,20; 6,30 HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer i/a uur later.) 26 27 28 29 30 31 1 Nov 1,07 2.40 4,18 5,37 6,30 7,11 7.47 LICHT OP RIIWIELEN en RIITUIGEN 5 06 MOND- EN KLAUWZEER. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering de verplichting om terstond aangifte te doen indien het vee verschijnselen van mond- en klauwzeer vertoont. Niet- of niet-tijdige aangifte kan ge straft worden met hechtenis van ten hoog ste éc'n jaar of geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Texel, 16 October '1933. lie burgemeester voornoemd, W. B. OORT. MOND- EN KLAUWZEER. Met het oog op het heerschen van het mond- en klauwzeer onder het vee, raden Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel een ieder dringend aam de MELK TE KOKEN. Het gebruik van ongekookte melk le vert gevaar op voor de gezondheid. Texel, 16 October 1933. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. ZATERDAGAVOND. In Londen en Parijs neemt men meer en meer aan, dat het vaste voornemen der Duitschers om zich opnieuw te bewape nen, de zoo opzienbarende besluiten heeft ingegeven om uit de Volkenbond te tre den en de Ontwapeningsconferentie te verlaten. Sir John Simon heeft zelfs ver klaard, dat hij de bewijzen daarvan heeft en de betreffende documenten zoo moodig zal publiceeren. Londen en Parijs zijn het er over eens, dat ze zulke iherbewa-i pening niet zullen dulden. Het ontwape- ningswerk echter zouden ze wel willen voortzetten. Aanvankelijk zag het er ove rigens naar uit, dat het vredeswerk te Ge- mève voor lange tijd gestaakt was, maar Daiadier, de Framsche premier, heeft in de Kamer verklaart, dat hij op de 2Ge October weer in de Volkenbondsstad aan wezig zal zijn, waar momenteel nog slechts de Amerikaansche Norman Davis en de president van de conferentie, Hen derson, zijn achtergebleven. Ook Was hington moet er vóór wezen, dat de omt- wapenlngspogimgen, ondanks het gebeur de, zullen worden voortgezet. Op 12 November worden in Duitsch- Iancl 'de nieuwe „verkiezi-i^gen" voor de Rjjksdag gehouden, maar op de candida- tenlijst worden alleen namen van Nat. Soc. toegelaten. Tevens zal een volksstemming worden gehouden over de politiek van de regeering. Met „ja" of „neen" aan te teek-enen op het stembiljet kan men tot uiting brengen, of men de regeeringspoli- tiek al dan niet goedkeurt. Zou één Duit- scher het durven bestaan, om. binnen de landsgrenzen .een „neen"-propaganda te voeren? De uitslag van de stemming zal Zich gemakkelijk laten voorspellen. N.V. T. E. M. Een straalkachel verbruikt per element (500 W) U/2 cent per uur. ADOLF HITLER. Benesj, de minister-president van Tsjeeho-Slowa'kije, isvanae week in Wee- men met Dollfuss gaan praten. Men zegt, dat hij de Oostenrijksche bondskanselier de raad is gaan geven, om de socialisten niet at te stooten, doch het met hen. op een vaderlandsch accoordje te gooien. Benesj zou de paladijn willen zijn van de Europeesche democratie. Zijn eigen regee ring heeft nu officieel het wetsontwerp ingediend, onderteekend door de soc.a- listische minister van Justitie (in Tsjecho- Slowakije), waarbij alle anti-democra tische partijen, van links en van rechts, worden ontbonden, uit de volksvertegen woordiging worden verbannen en van alle uitingsmogelijkheden worden beroofd. Ambtenaren, die van een verboden bewe ging lid blijven, worden ontslagen, enz. De methoden lijken ons niet zooveel van de Oostenrijksche te verschillen; ze tref fen alleen in andere richting. E»e toestand der Ghineesche bevolking in het overstroomde gebied van de Gele Rivier moet nog schrikbarend wezen: 20 miliioen menscben worden met de dood bedreigd'. Ellendig ziet 'het er ook uit in Siam, waar d-e laatste tijd herhaaldelijk revolu ties uitbreken. De keizer van Siam is reeds :en keer dooi- 'n volksbeweging gedwongen geworden om aan het land een constitu- liom-eele regeeri-ngsvorm te geven-, maar nu is er weer een uit de primsémkliek, welke het land altijd bestuurd heeft, in verzet gekomen tegen d-e volksregeering. Nabij d-e hoofdstad Bangkok is verbitterd gestreden tussch-en de rege-eringstroepen en de opstandelingen, welke laatstan daar bij in de minderheid bleven, maar "3e op standige prins wordt gesteund door de vloot, zoodat hij op de duur missohien toch wel winnen zal. KEIZER PRAJADHIPOK VAN SIAM. HERWONNEN LEVENSKRACHT DE FILM BERG EN BOSCH. Het plaatselijk comité van actie ten be hoeve van de R.K. Vereen, ter bestrij ding van -de t.b.c. „Herwonnen Levens kracht" heeft haar propagandistische ar beid flink ingezet. H-et organiseerde op Maandag 1.1. in Texels Bioscoop Theater een film- en propaganda-avond, welke door een zeer talrijk publiek werd bijge woond en stellig vrucht zal dragen. Als voorzitter sprak de heer H. Zijm een inleidend woord. Hierin zeide hij, dat het comité vertegenwoordigers telt van de afd. Texel van R.K. Volksbond, R.K. Landarbeidersbond, R.K. Bouwvakarbei dersbond en R.K. Overheidspersoneel. Het beijvert zich belangstelling te wekken en aan te wakkeren voorde Vereen. „Her wonnen Levenskracht", opdat de sana toria dezer Vereen, hun zegenrijke arbeid kunnen voortzetten en uitbreiden. Door deel te nemen in de Reiskas voor 10 ct. per week kan ieder belangstellende vol gende zomer een bezoek brengen aan het nieuwe sanatorium te Bilthoven, zonder dat -dit een financieel bezwaar behoeft op te leveren. Hierna werd een aanvang gemaakt met de vertooning van de film „Berg en Bosch", opgenomen in het oude sanato rium te Apeldoorn. Op overtuigende wijze gaf deze documentaire film een beeld van de gunstige ligging, de groote uitge strektheid, de voorbeeldige inrichting van en verpleging in dit sanatorium, waaraan reeds duizenden gezondheidsherstel mogen danken. Beter dan -een lang betoog of dikke geschriften toont deze film, wat Herwonnen Levenskracht voor de onge lukkige lijders aan t.b.c. wil do-en, doet en deed. H-et sanatorium strijdt met de beste in Europa om de voorrang en mag zich, dank zij directeur Bronkhorst, erkend en gezaghebbend specialist op liet gebied van t.b.c.-bestijding, i-n een w-erel-dreputa- tie verheugen. Aan de toespraak van de heer H. B. Haver, secr. van H. L„ te Utrecht, ont kenen we het volgende: De R.K. Arbeidersbeweging is ertrotsch op, sanatoria te bezitten als di-e te Bilt hoven en Apeldoorn. Al hetgeen in de strijd tegen de t.b.c. dienstig kan zijn, vindt men daar bijeen; er kan operatief worden ingegrepen, er is gelegenheid voor Rihöntgen-onderzoek; -de nazorg -heefteen wereldnaam. £0&«3*©*©« 3 N.V. T. E. M. Kille herfstdagen Een straalkachel geeft direct warmte. In prijzen vanaf f7. Spreker beantwoordt d-e vraag: „Wat is t.b.c." en wijst op de rampzalige gevolg-eu welke vooral vroeger de „tering", de „witte pest" na zicli sleepte. Gelukkig is er in dit opzicht groote vooruitgang merkbaar; de wetenschap heeft groote vorderingen gemaakt. We-et ge echter wel, dat ons land nog 80 ii 90 duizend t.b.c.j- lijders telt. Achtduizend van hen moesten noodig in een sanatorium worden ver pleegd om een behoorlijke kans op ge nezing te hebben. Zooveel ruimte hebben de sanatoria in ons land echter niet be schikbaar. Vandaar, -dat -er per jaar in ons land wél 6500 personen aan t.b.c. sterven. (In -de oorlogsjaren wel 14000). Door tij dig onderkennen van de kwaal en me dische hulp zouden de me-esten van hen behouden kunnen zijn. Geld schiet echter te kort om dit te bereiken. Leden van d-e R.K. Arb. Beweging dragen per week een cent voor d-e t.b.c.-bestrijding af.. Dat zet weinig zoden aan de dijk, wanneer men weet, dat per jaar plm. 350 perso nen verpleegd worden en dat de v-er- piëegtijd gemiddeld 11 a 12 rnn-d. is. Steeds is het aantal aanvragen grooler dan het aantal beschikbare plaats-en. De z.g. wachtlijst telt wel 130 patiënten- He laas wordt ze voor enkelen wel eens e-en doodenlijst. Helpt door financ. steun hieraan een eind te maken. Van d-e gansch-e bevolking kan men 92 pet. met t.b.c.-bacillen geïnfecteerd be schouwen. Wordt men -door een of andere ziekte aangegrepen, worden we zwakker of bevangt ons een zware verkoudheid, •dan loopt men gevaar, dat die bacillen talrijker worden, de overhand krijgen en o-ns t.b.c.-patiënt maken, teder onzer vrij wel staat hieraan bloot. Daarom ALLEN de strij-d aangebonden tegen de t.b.c., steunt onze speldjesdagen, koopt onze ka lender of abonneert u op -ons Maandblad Zonnebloemen. Neemt déél aan de ^Vrij willige Stuiveractie. Zegtniet: 't Is cri sistijd, want juist in deze slechte tijd ligt d-e t.b.c. op -de loer en kan ze meer slacht offers maken dan ooit. Het nieuwe sana torium kostte f 1,7 millioen -en jaarlijks nog verslindt de verpleging vele 'duizen den guldens. Teder katholiek rekene het zich tot plicht daartoe zijn steentje bij te dragen. Dat het geld op uitmuntende wijze besteed wordt spreekt zonneklaar uit d-e zoo goed geslaagde film. Met een hartelijk woord van dank aan de heer Haver voor -diens gloedvolle re de besloot hierna de heer H. Zijm deze mooie propaganda-avond. Hij wekte nog op tot steun van de Stuivers-actie en wees er nog op, dat de dubbeltjes voor de reiskas kunnen worden gestort Zon dags van 12—121/2 uur in het St. Janshuis, te Oudeschiid in het Bondsgebouw, te de Cocksdorp bij de secr. van de R.K. Land arbeiders Bond. Ulllllllllillilllllllllllllllllllllllllllllll' lllllliliil mm llllllllllll Mededeelingen ililllllllll llllllllllll vaal Texels Bioscoop-Theater llllllllllll lllllilllllllliiilllllllllllUllllilltillllllllllllUllllHIlUlli KIJK UIT, HAROLD. Deze week Vrijdag en Zondag (let wel, niet Zaterdag), een Harold Llpyd film,een van zijn beste. Dat wordt dus een recht vroolijke avoittd met bovendien nog een. reeks andere zorgvuldig gekozen num mers. Van liet hoofdnummer volgt hier een korte inhoudsbeschrijving. De „Tanner-Schoeneii-Mij." opent een filiaal op Hawaii. Tanner^ de President, is met zijn vrouw en zijn knappe secre taresse Mary, overeengekomen, om de lei der van het filiaal, Endicótt, eens "flink op zijn hart te drukken, dat lijj bij een volgend bezoek resultaten wil zieri. Ha- raid Home, de duivelstoejager van Endi- cott's winkel, wil graag vooruit in de we reld, vooral na een toevallige kennisma king met de lieve Mary. Op aanraden van zijn kostbaas, wie het door eigen sdiuld niet voor de wind is gegaan, studeert Ha rold ijverig de zinnetjes en voorsohriften waarmee de bedienden'in Tan-nerts winkel de klanten te woord moeten staan. Endicott laat hem op een dag verkoo- pen en is dan zoo 'tevreden, dat hij hem als volslagen bediende aanstelt. Maar dam gebeurt -er wat: Zijn kostbaas heeft een invitatie gevonden voor een soireé op de Embassy Club. Harold huurt een rok en begeeft zicli naar de Club, waar hij al gauw kennis maakt met Tanner. Deze pro beert Harold uit te hooren over diens za ken, docli Harold weet er zich handig uit red-den. Mary vertelt hem, dat de Tan ners weldra naar Amerika zullen terug- keeren en dat het wel leuk zou zijn, als Harold -de terugreis op dezelfde boot zou kunnen rnaloen. Harold knoopt dit in zijn oor en vijf minuten voor het vertrek van de boot gaat hij aan boord om een pakje aan een der passagiers af te geven en tegelijker tijd afscheid te nemen vaji Mary. De eerste, die hem gewaar wordt, is Tanner, Deze stelt zich veel voor van 3e terugreis in gezelschap van een schoenenfabrikamt en voor dat Harold er zich uit kan red den, 'is het schip reeds vertrokken met Harold aan boord als blinde passagier. Het kost hem alle moeite om zijn rol te blijven spelen. Hij slaapt aan dek en zijn cenig stevig maal aan boord is een diner op invitatie van Tanner. Tegen het einde der reis begint Tanner wrevelig te worden over Harold's stilzwij gen over diens „zaken". Tanner is tot de ontdekking gekomen, dat hij zijn inschriif- biljet op een groote schoenenleveranlie aan het leger de volgende dag 'in Los Angelo's moet inleverenjterwijl de boot eerst over twee dagen San Francisco be reikt. Om zich uit zijn eigen misère te redden, besluit Haroid de inschrijving per soonlijk op tijd te Los Angelos in te die- men. Hoe hij -dat klaar speelt? Hij Ver stopt zich in een postzak, die door een postvliegtuig van boord wordt gehaald. Hij landt behouden te Los Angelos, doch. wanneer de postzak naar het -hoofdkan toor wordt gebracht, komt hij terecht op de stellage van -eenige schilders, die juist de gevels van een hoog huis aan liet ver ven zijn. Na een serie halsbrekende avon turen wordt hij -door de concierge van het gebouw door een raam naar binnen ge haald. Het Lnschrij f biljet kan hij net nog op tijd inleveren. Als belooning voor de bewezen diensten- biedt Tanner 'hem aan directeur te worden van nel Westelijk District van de Tanner Mij., terwijl het huwelijk met Mary niet lang op zien Iaat ■wachten. Van Zuid maar Noord. Maandagmorgen is door de heer R. Stoepker bij het aardappelselectiebedrijf, Laagte, een ballonnetje gevonden, dat blijkens een daaraan bevestigde kaart, bij gelegenheid van een ballonwedstrij-d te Hoensbroek (L.) opgelaten was. OOST. Qesterteelt. De uitgezaaide oesters op de peroeelen bij het Overdi-ep hebben het dit seizoen best gemaakt. Van allerhande zeevuil als „flap" en bedorven wier hebben ze dit jaar niet te lijden gehad. Ook waren alle peroeelen niet bezaaid, alleen maar de beste, daar h-et vorige seizoen de andere peroeél-en minder goed voldeden. Wel zijn er met d-e laatste storm veel mosselen overgeslagen. Dit kan de kwaliteit niet ongunstig meer beïvlóeden. Het geeft al leen met het opvisschen wat extra werk. Scheepvaart. Met het vervoeren van suikerbieten en stroo is men weer diruk bezig. De bie ten zijn alle bestemd voor de Suiker fabriek „Holland" te Halfweg, het stroo wordt weggehaald door de fa. Van Bek- kurn, te Purmerend. Aan de loswal _geeft dat alles weer groote bedrijvigheid.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1