De Nieuwe Texelsche Courant No. 4785 47ste Jaargang Woensdag 1 Nov. 1933 Van week tot week Donkere wolken in het Verre Oosten. Rusland en Amerika. Japan gevoelt zich bedreigd. Texelsche Berichten is sinds 1 Juni 1930 In dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en De Rooij Den Borg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 et - iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, word! driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7,50; 11,20; 2,35. Van den Helder: 6,50; 10,-; 12,20; 4,20. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7,30; 11,15; 5,20. Van den Helder: 9,— 12,20; 6,30. AUTOBUSDIENSTEN. DE COCKSDORP-DEN BURO v.v. Van de C.: 8.— 10,— 1,— 4,—. Van den Burg: 8.45; 11.— 3.45'; 5.30. Zondags van de C.: 9,30 vm.; van den Burg 10,30 vm. beteekent Woensdags en Zaterdags 1.15. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 2 3 4 5 6 7 8 Nov 8,23 8.57 9,34 10,08 10,43 11,22 RIJWIELEN en RljTUlGEN 5.06 ZATERDAGAVOND. De mensch pleegt zichzelf 't naastte zijn en wij, Europeanen beschouwen danook gaarne alles, wat ons kleine werelddeel beleeft als datgene wat in het middelpunt van alle belangstelling dient .te staan-. Maar zien we nu de wereld van de Stille Zuidzee in beweging komen, dan tillen we toch onwillekeurig ons hoofddeksel op uit respect voor de afmetingen die wij daar aanschouwen. Wij weten allen, dat don kere wolken zich samenpakken in het verre Oosten. Japan, Rusland, China en Amerika zijn daarbij gemoeid, met elkaar een S00 millioen menschen. Dramatische gebeurtenissen vallen gelukkig nog niette melden. Maar als de dingen niet beter loo- pen, 'dan zij er nu uitzien, bevinden wij ons ïeeds midden in 'een voorspel. De be trekkingen tusschen Tokio en Moskou raken met de dag meer gespannen. Ame rika ziet verontrust toe en is dlvast een, wedstrijd in liet bouwen van kruisers met japan begonnen. En in het voorgevoel van naderende gevaren, steekt Amerika de hand uit naar Rusland, waarmede het totnogtoe niet te doen wilde hebben. Steeds duidelijker zijn de berichten over toenadering geworden. Roosevelt en zijn kabinet hebben er in de laatste weken herhaaldelijk over beraadslaagd. En nu zien wij, dat de president der Vereen. Staten zich tot het hoofd der Sowjet-Unie heeft gericht, om hem tot het uitzenden, van een onderhandelaar uit te noodigen. Woorden, tusschen de hoofden van die twee staten van samen 300 millioen men schen onder de tegenwoordige omstandig heden gewisseld, kunnen belangrijker en van wereldschokkender kracht zijn~ dan menig dramatisch conflict dat wij in onze wereld beleven. Eerbied, toeschouwer, daar komen kolossen in beweging. Het gevolg van de correspondentie tus schen Roosevelt en Kalinin is, dat Litwi- nof naar Amerika gaat. Litwinof is een behendig diplomaat en een gemoedelijk man tegelijkertijd. In zijn 'hart is hij steeds vurig communist geweest, maar men merkt dat zoo niet als hij als diplomaat onder diplomaten optreedt; tenminste als het niet in de Russische kraam past om er de nadruk op te leggen. Litwinof spreekt vlot Engelsch; hij is n.l. jaren lang tandarts geweest te Londen en is bovendien met een Engelsche getrouwd. Roose velt zal wel eerst aan zijn Engelsch moe ten wennen. Men zegt, dat eens 'n Britsch gedelegeerde die hij in zijn, beste Erigelsch had toegesproken, hem volkomen te goe der trouw had geantwoord dat hij helaas geen „Russisch" verstond. (Geef mij maar Esperanto Wij zijn begonnen met er op te wijzen, dat de toenadering tusschen Amerika en MOND- EN KLAUWZEER. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering de verplichting om terstond aangifte te doen indien het vee verschijnselen van mond- en klauwzeer vertoont. Niet- of niet-tijdige aangifte kan ge straft worden met hechtenis van ten hoog ste één jaar of geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Texel, 16 October 1933. De burgemeester voornoemd, W. B. OORT. AIOND- EN KLAUWZEER. Met het oog op het heerschen van het mond- en klauwzeer onder het vee, raden Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel een ieder dringend aan de MELK TE KOKEN. Het gebruik van ongekookte melk le vert gevaar op voor de gezondheid. Texel, 16 October 1933. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. N.V. T. E. M. Kille herfstdagen Een straalkachel geeft direct warmte. In prijzen vanaf f7.—. Rusland, waarnaar Moskou zooveel jaren vergeefs heeft gehaakt, weinig opwek kende oorzaken heeft. De stap van Roo sevelt is heel duidelijk als een dreigement tegen Japan bedoeld, een vermaning om rustig te blijven. Tokio vindt dan ook deze nieuwe vriendschap beelemaal niet prettig Het heeft er zich half critisch, half zoetsappig over geuit; zwijgen kon bet er niet over. Zal nu dit gebaar der Amerika nen de onstuimige nationalisten in Japan wat tot kalmte stemmen? Juist in deze da gen is in 'in bespreking van de Japanscbe Keizer met eenige van zijn ministers het besluit genomen, dat leger en vloot zoo veel mogelijk moeten versterkt. De drei gende toestand in de Groote Ooeaan en op het Aziatische vasteland werd uitdruk kelijk als reden daarvoor genoemd. Toch kunnen 'de Japanners weten, dat de Ame rikanen hen niet zullen aanvallen', daar deze nu eenmaal geen voorstanders zijn van groote oorlogen, terwijl de Russen bij een conflict altijd meer te verliezen dan te winnen hebben. Heel Oost-Siberië staat daarbij voor ben op het spel. Spreken de Japanners over oorlogsgevaar, dan is het slechts een gevaar ,dat zij in de hand heb-' ben. Stap voor stap zijn de Russen voor hen uit Mandsjoerije teruggeweken. Nu staan hun troepen aan de Russische grens, Een stap daarover heen beteekent oorlog. Rusland bereidt zich met kracht daarop voor. Als Tokio pessimistisch is, weten wij dus wat er te wachten staat. In diplomatieke kringen in Europa be schouwt men danook de toestand aan de Siberische grens als veel onmiddellijker gevaarlijk, dan wat in onze buurt ge schiedt. Daarentegen acht men de oorlog tusschen Amerika en Japan, die de Japan ners nu weer als onvermijdelijk beschou wen, nog volstrekt niet zoo waarschijnlijk. Deze kan slechts langs lang niet eenvou dige politieke omwegen ontbranden. Aan de Mandsjoerijsch-Russische grens echter staan Japanners en Russen tot de tanden gewapend onmiddellijk tegenover elkaar. De Russen zijn veel prikkelbaarder ge worden. Tot voor kort hebben zij de ge voeligheden der Japanners ontzien, maar dat doen ze nu volstrekt niet meer. Te Tokio wordt men daardoor slechts te op gewondener. De Russen hebben documen ten gepubliceerd, waaruit zou blijken, d"at Japan bepaald ruzie heeft gezocht in Mandsjoerije om beslag te kunnen leggen op de Russische spoorwegrechten. De Ja,- panners zitten met die documenten blijk baar verlegen. In ieder vechtseizoen heeft hun zucht tot uitbreiding van grondgebied hen verder voortgedreven op bet Aziati sche vasteland. Men vreest daarom het conflict voor het komende voorjaar. Maar het is, als de Russen de strijd toch onver mijdelijk achten, mogelijk, dat zij het voor jaar niet afwachten, daar hun troepen de Siberische winter veel beter verdragen dan de Japanners. Er is dus alle reden om bezorgd naar het Verre Oosten te Rijnen. Maar mocht de strijd uitbreken, dan hoeft dat nog geen gevaar voor Eu ropa te beteekenen, tenminste geen on middellijk gevaar. Want het zou heel goed tot het Oosten beperkt kunnen blijven. „NIEUW LEVEN". Het eerste optreden van de Oosterender Zangvereen. „Nieuw Leven", directeur de heer M. Kikkert, Zaterdag in Pen's Schouwburgzaal, heeft laat het ons dadelijk zeggen een over liet geheel zeer bevredigende indruk achtergelaten. Het publiek was in vrij grooten getale opgekomen we schatten van 250 per sonen en toonde zich dankbaar cn vol daan. Het applaus, dat de uitvoering be sloot, zwol aan tot een ovatie en ver- klankie wel duidelijk hoezeer de zang, deze avond in zijn geheel, waardeering heeft gevonden. Wie het programma beschouwde en daarop nummers prijken zag als „Bruids koor", (uit Lohengrin, van Wagner), „(Ro zen uit het Zuiden" en „Aan de schoone blauwe Donau" (van Strauss), zal onwil lekeurig gedacht hebben: „Niet voor de poes. Zal dat wel terechtkomen Er waren meer nummers, die heusch geen „lichte kost" waren. De lieer Kikkert iieeft met zijn zangers(sters) echter knap de meeste moeilijkheden overwonnen, wat kennis verraadt niet alleen, maar ook doet zien, wat onvermoeide en ijverige studie vermag. Er waren nummers die ons zeer konden bekoren, door hun voortreffelijke klankeen lie id, juiste opvatting, zoodat we van een zeer verzorgde uitvoering kon den spreken* Vooral de vrouwenstemmen waren zeer te waandeeren; sopraantjes heeft Nieuw Levenom trotsch op te zijn. Het mannelijk stemmenniateriaal was wat schraal vertegenwoordigd, hetgeen '11 enkel nummer yiinder tot zijn recht deed komen. De eind-indruk blijft nochtans een zeer bevredigende. Nieuw Leven mag met voldoening op deze avond terugzien. Van een afzonderlijke bespreking van de achttien programma-nummers zien wij af. De nummers van Strauss, zoo zouden we nog willen melden, zaten er goed in en „deden" het best, vele moeilijkheden ten spijt. Ook „Bruidskoor", (toch heusch geen kleinigheid) en „Zondag", van P. Har'tog, trokken mede door goede kwali teiten onze aandacht. Ter afwisseling werden eenige voor drachten voor het voetlicht gebracht. De beste vonden we „De Olieman" (van Louis Davids), die een Fordje had opge daan. De heeren Jan Lips en Sijp Lange veld hebben met dit geestig lied aardig succes gehad. Mej. Trien Hoogerwert en de lieer Jac. Bakker voerden een stukje op, getiteld „Metamorphose", een liefdes historie met op de achtergrond 'een 'rijke erfenis. „Zoo de ouden zongen, piepen de jongen" werd ten beste gegeven door de dames Neeltje Boon Pd. en Anne Keijzer en de 'heeren Sijp Langeveld en P.Bur ger. Dat ook een oude bok wel een groen, blaadje lust, werd hierin duidelijk gede monstreerd. Hoofdnummer van 't bijpro gramma was „Het verlote landhuis aan de groote weg". Medewerkers waren JLips, de rentenier; P. Burger, de tamboer; Jac. Bakker, de a.s. 'huiseigenaar; C. Brans, de superieur van de tamboer; S.Langeveld,de schutter; Nel Eelman, vischvrouw; Trien Hoogervverf, waschvrouw; Neeltje Mantje, „orgeldraaister". De rentenier komt op '11 lootje in het bezit van een landhuis, maar wordt in zijn illusie, door rustig zijn oude dag te kunnen slijten, zoo wreed teleur gesteld, dat 'hij het gaarne voor weinig geld van de hand doen. Een weinig béi duidend stukje, dat echter goed was inge studeerd. Het tooneel met boschtafereel, voor het eerst in gebruik, maakte een keu rig effect. Een gezellig bal besloot de goed ge slaagde avond. Pluimveeteelt-Vereeniging Den Helder an Omstreken. Het bestuur van bovengemelde vereeni ging deelt mee, dat in December een Ju bileum-tentoonstelling zal worden gehou den. Als prijzen zijn beschikbaar een me- craiile van H.M. de Koningin voor de afd. Groote Hoenders; idem van H.M. Konin gin Moeder voor de afd. postduiven; idem van H.K.H. Prinses Juliana voor de afd. Sierduiven; idem van Z.K.H. Prins Hendrik voor de afd. Krielhoenders; idem van de Comm. der Koningin voor de afd. Konijnen. Verder worden uitgeloofd medailles van de Admiraal, de gemeente Den Helder, de Burgemeester, enz. De fa. C. R. Keijser en Co. stelt 500 a 600 pond voer beschikbaar voor de voe dering der dieren op ie tentoonstelling.. Het zal een ware feesttentoonstelling zijn. De medailles zuilen door de Admiraal worden uitgereikt. Nadere inlichtingen ver strekt het Secretariaat, gevestigd Schagen- straat 111, den Helder. ALBERT LEBRUN, President der Fransehe republiek. R K. MIDDENSTAND. Het slechte weer 'heeft zeker zijn in vloed doen gelden op het bezoek aan de vergadering iu liet St. Janshuis alhier tot. stichting van een afd. van de R.K. Mid denstandsbond. Een negental personen Slechts gaf aan de oproep gevolg. De heer J. Mol, ambtenaar van de R.K, Middenstandsbond, bracht na opening op de gebruikelijke wijze dank aan hen, die deze vergadering hadden voorbereid als mede aan de Texelsche Courant, voor Ihaar doelmatige propaganda, zonder welke de opkomst, aldus spr., onder deze slechte omstandigheden veel slechter zou zijn geweest. Doel van deze avond is, ging spr. ver der, tot oprichting van een afdeeling te komen. Nog steeds zien te weinig men schen het nut van organisatie in. Ware het anders, de R.K. Middenstanders zou den ook hier sinds lang een afdeeling heb ben. Men let te veel op het enge pla,ati selijk belang en ziet daardoor niet de ge varen, welke van buitenaf de Middenstand bedreigen, Zwaar is veelal de strijd, die gestieden moet worden om het hoofd bo ven water te houden. Men is bezig de Middenstand uit te bannen als zijnde overbodig. Het warenhuis en het filiaal bedrijf dringen zidh meer en meer op de voorgrond. Door zijn doelmatige reclame vergroot het zijn voorsprong op 'liet mid- denstandsbedrijf meer en meer. In Duitschland ziet men, dat men van Tiet fascisme ten onrechte heil voor de mid denstand verwacht. Door organisatie al teen vermag de Middenstand met sucoes aan het grootbedrijf het hoofd te bieden. In menig opzicht zijn verbeteringen aan te brengen: beter winkelinrichting, om gang met de klanten, étalage, oordeelkun dige inkoop en vooral: MEER RECLAME MAKEN. Niet vanzelf ia menig grootbe drijf tot groote bloei gekomen. Van re- clamemi'ddeten, van adverteeren, maken deze bedrijven immers een ruim gebruik. Door collectieve reclame kan ook de Mid denstand met geringe kosten zijn doel be reiken. Veel midden standers steunen het groot- bodrijt door daar 'hun inkoopen te doen. Laat dit na. Ge helpt er uw "Concurrent mee vooruit tot scha van uzelf. Koopt bij Middenstanders. Het socialisme en het communisme zijn de Middenstand iniet gunstig gezind. Zij willen deze stand zelfs opruimen. Zij staan socialisatie voor. In de groote ste den 'heeft men' af verschillende gemeente bedrijven. Hierin schuilt een gevaar voor de Middenstand. Het grootste gevaar echter ligt in de Middenstand zelf, in de onderlinge on- cenigheid, welke 'het gevolg is van on eerlijke concurrentie. Deze stoot het pu bliek af en 'het grootbedrijf plukt er de vruchten van. Samenwerking, solidariteit, onderling begrijpen en waandeeren. Deze factoren zijn onontbeerlijk voor een gezond mid denstands-bedrijfsleven. Door Krachtige or ganisatie kunnen misstanden uit de weg worden geruimd, kan bij de regeering tets worden bereikt, wanneer een aanslag op ons bedrijfsleven in voorbereiding is is, of gepleegd wordt. De contribut e van de r.k. Middenst. Bond bedraagt plm. f7.50 per jaar, geen hoog bedrag, daar de Bond vooraf in deze tijd ontzaglijk veel arbeid te verrichten heeft. Bovendien ontvangt men daarvoor gratis rechtsk. advies, gratis het wekelijksch Bondsorgaan men kan tegen een laag ta rief gebruik maken van het informatie- en incassobureau; ook betalen leden, die bij de Bona een brand-, glas- of autoverzeke ring sluiten, maar een gering bedrag aan premie. Door het Santos-fonds, gevormd door vrijwillige bijdragen, wordt sanato- riumverpleging van aan t.b.c.-lijdende standgenooten mogelijk gemaakt. Met een krachtige opwekking toe te tre- TEXELSCHE COURANTI LICHT OP

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1