Bij Ruwe Handen Purol Vereeniging tot Bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee. Gemeentebegrooting 1934. N.V. T. E. M. Een straalkachel brengt GEEN ONAANGENAME LUCHT, WALM en VOCHT in uw kamer. den als lid van een te stichten af-deelijig, waaraan kapelaan Van Schijmdel een aanbevelend woord toevoegde, besloot de de heer Mol zijn propaganda-rede. Een pluimpje bracht hij nog aan de heer M. Witte, aan wiens activiteit te danken is, dat hier wel een afdeeling zal kunnen wor den gesticht. Bij de hierop volgende discussie stelde de heer M. Witte de vraag, hoe aan de hooge lichtprijzen en de hooge grondbe lasting hier een eind 'kan worden ge maakt. Ook informeerde hij naar de waarde van poststempelreclame. De heer Mol gat ten antwoord, dat men beide pun ten het best in de afdeeling behandelen kan. Hoe krachtiger deze is, hoe meer kans op verlaging van lasten. Inzake re clame worden door het Bondsbureau gra tis adviezen verstrekt. Een der aanwezigen betoogde, daf hij. meer heil zag in een vakorganisatie dan in 'n standsorganisatie, omdat deze zoo veel bedrijven met diverse belangen om vat. De heer Mol evenwel antwoord de, met er op te wijzen, dat de kerkelijke, overheid de standsorganisatie als primair aanwijst; de vakorganisatie komt in de tweede plaats. Men moet verder kijken dan eigen belang reikt en samen de strijd aanbinden tegen bet kwaad, dat de middenstand belaagt. Zoowel de Paus als de Bisschoppen dringen bij de katholieken met klem op organisatie aan, omdat zij dan alleen sterk staan in de maalstroom van de tijd. In de 25 jaar van zijn bestaan: heeft de R.K. Middenstandsorganisatie reeds zieer veel bereikt. Minder mooi is echter, dat nog velen buiten de Bond blij ven, werkeloos toezien, maar- wel profi- teeren van de goede resultaten van die Organisatie. Tot hen richten wij ons dan ook in de eerste plaats. Na nog eenige discussie wordt beslo ten tot stichting van een afdeeling over te gaan. Alle negen aanwezigen geven zich in beginsel als lid op. Als leden van Ihet voorloopig bestuur zullen optreden de heeren M. Witte, C.Schoenmaker en Jn. Ran. Met 'de wensch, dat de afd. weldra vele leden rijker zou rijn en de Ohr. groet sloot hierop, te elf uur, de heer Mol ideze geanimeerde vergadering. Giften voor het Witte Kruis. A. C., den Hoorn f2.—.' Aan het jaarverslag over bet vierde boekjaar (19311932) van bovengenoem de Vereeniging, door secr. Kagar weder om uitvoerig en met biezondene zorg sa mengesteld, is bet volgende ontleend. 'De omvang 'dwingt tot beperking- We zouden er wel een pagina mee kunnen vullen. De gang van zaken in de Vereen, stemt,, crisis ten spijt, tot groote dankbaarheid. De resultaten zijn zeer gunstig. Aan alle leden werd een z.g. tuberculi- natiestaat uitgereikt. De secr. spoort allen aan 'deze steeds bij te houden ter voor koming van tijdverlies en moeilijkheden in de toekomst. Het staat er met de financiën gunstig voor. Maar een kléin aantal open lijders is opgeruimd, terwijl de waarde der die ren belangrijk terugliep. Bovendien steeg het aantal leden, waardoor de ontvangsten grooter werden. De vergoeding van de kosten van onderzoek werd evenwel wat verlaagd. Verwacht wordt, dat deze post in de toekomst kleiner zal worden, even als de post subsidies open lijders", het geen echter, gezien de lage veeprijzen, geen verwondering kan wekken. Het aantal leden bedroeg 208, zes wer den afgeschreven, n.l. drie wegens ophef fing van bedrijf, twee wegens het houden van „handelsstallen" en één wegens niet nakomen van 'de verplichtingen als lid (dit lid had al twee jaar een vrije stal) 27 nieuwe leden traden toe. Totaal thans 229 leden. Het had grooter kunnen zijn, maar 8 Febr. 1933 moest gepubliceerd worden, dat nieuwe leden niet meer moch ten wonden aangenomen. (Thans is toetre- treding onder zekere voorwaarden weer mogelijk; zie ons blad van 28 dezer). De medewerking der leden was over het geheel te prijzen. Wie bovengenoemde staat nauwkeurig bijhoudt, bespaart aan de veearts veel werk. Doe 'dat dus allen. ONDERZOEK. De veearts onderzocht alle 229 bedrijven. Door de s-ecr. wenden 916 staten en registers opgemaakt en bij gewerkt. Eén lid plaatste een neageerende koe tussehen vrije, met het gevolg, dat bin nenkort eenige dezer koeien ook reageer den. Bij onderzoek bleek, dat de neagee rende koe 'n open lijder, en dus 'n wande lende smetstoffabriek was geworden. Ben afschrikwekkend voorbeeld! Maak gebruik Een werk van groote omvang is altoos de samenstelling van een gemeentebegroo ting geweest. Maar, vooral in deze voor velen zoo benauwde tijd moet het biezon- der veel tijd en hoofdbreken gekost heb ben, alvorens het boekwerk met vermel ding van de begroote inkomsten en uit gaven voor het komende jaar gereed was Wij hebben alle waardeering voor deze arbeid, die vermoedelijk door maar weini gen op de juiste waarde wordt geschat, maar van welks juiste verrichting toch het materieel welzijn afhankelijk moet worden gesteld der gansche gemeente. De begrooting sluit „als een bus", ter wijl nochthans geen belasting verhoogd wordt en eenige posten tot steun in deze moeilijke tijden (Armbestuur, werkloozen) zeer belangrijk zijn vergroot. Dat liet vervolgonderwijs het kind van de reke ning wordt en ook de bijdrage in de kos ten van schoolreisjes komt te vervallen (behoudens goedkeuring door de raad) is een droevig feit. Maar wat betreft dat vervolgonderwijs stemmen we met o.ns gemeentebestuur in, dat de belangstelling van de zijde van ouders en kinderen niet zelden miniem was, waarin inderdaad een motief voor (hopen we tijdelijke) ophef fing aanwezig is. We doen hier uit de cijferreeksen een greep: STAANGELD KERMIS. Het ligt niet in de bedoeling van B.enW. voor te stel len de kermis op te heffen. Voor 1934 wordt een opbrengst geraamd van flSOO. Vorig jaar werd geraamd f2000.welk bedrag dit jaar ook inderdaad opgebracht is. Heffing voor AFSLAG V1SCH en voor gebruik van het afslaggebouw. Vorig jaar geraamd op f1200. Thans op f800. Vol gens de laatst vastgestelde rekening was de opbrengst wel f 1261,04. Een aanmer kelijke teruggang dus. O De post jaarwedden personeel ten dienste van de OPENB. WERKEN wordt lager geraamd, daar- B.enW. voorstellen de betrekking van gemeentereiniger voors hands niet te vervullen. Vandaar thans f6050 uitgetrokken in plaats van f7400. o Post onderhoud STRATEN en PLEI NEN, vorig jaar geraamd op f1525, thans op f 1450. Onder meer is geld uitgetrok ken voor verbetering vari een gedeelte Warmoesstraat, idem Dorpsstraat Oude- sdhild, idem kant versterken straat De Cocksdorp. Post onderhoud WEGEN en VOETPA DEN. Raming verlaagd van f9250 op f8150. Hiervan ten laste van 'teer- en basaltwegen f6350, ten laste van rijwiel paden f1075. Gelet op de geringe belangstelling, die van de z'jjde van ouders en'kinderen me't betrekking tot het vervolgonderwijs ge toond werd en- in aanmerking nemende, dat de kinderen vóór het bereiken van de 14-jarige leeftijd de lagere school toch niet mogen verlaten, achten wij aldus motiveeren B. en W. hun voorstel de uitgaven voor het VERVOLGONDER WIJS in deze tijd niet gemotiveerd. Aan salarissen en leermiddelen voor het openb. vervolgonderwijs werd volgens de laatst- vastgestelde rekening ruim f1200 besteed. Hier tegenover stond een ontvangst van f60 schoolgeld. Een post van beteekenis is die van f9800, uitgetrokken voor de overbrenging plaatsing en verpleging van arme KRANK ZINNIGEN. Vorig jaar was f 10600 ge raamd. Volgens de laatst vastgestelde re kening was deze post f9998,53 groot. O Subsidie ALG. ARMBESTUUR wordt thans inplaats van op f7000 op f 15000 begroot. Dat dit noodig zal zijn-, blijkt uit de ingediende begrooting van het Arm bestuur. Volgens laatste gemeenterekening heeft -de subsidie f7000 bedragen. o Groote bedragen zullen weer met on dersteuning van WERKLOOZEN gemoeid zijn. Aan werkverschaffing is, volgens laatst vastgestelde rekening f21367 be steed. Thans wordt in- plaats van f 57000, zooals vorig jaar, fSO.OOO uitgetrokken. Wc lezen in de toelichting: Wij mccncn er op te moeten rekenen, dat door de ongunstige resultaten van de boerenbe drijven en de visscherij, de werkloosheid in 1934 nog omvangrijker zal rijn dan dit jaar. Het is dit voorjaar voorgeko men, dat hier 400 werkzoekenden stonden ingeschreven. Gedurende deze zomer wa ren 50 tot 80 arbeiders 3 of meer dagen, per week te werk gesteld. Thans zijn B.enW. van de veronderstel ling uitgegaan, dat 500 arbeiders lid zijn van In werloozenkas en de tewerkgesteiden meermalen één of meer dagen per week bij anderen werk vinden. Gerekend wordt met een weekloon van f 13.verzeke ringspremie inbegrepen. SUBSIDIE T.E.S.O. in de kosten van autobusdi-ensten, wordt weer, op grond van gedane toezegging, op f750 geraamd. —o Opbrengst vervoer van de POST moet lager worden geraamd (van f3100 op f2000) ingevolge het nieuwe contract met ■de Staat. o— SUBSIDIE openb. middelen van ver voer en vergoeding voor postvervoer wordt in plaats van op f 5000 op f 3500 geraamd ingevolge de nieuwe overeen komst met de heer T. Reuvers. SUBSIDIE aan werkloozenkassen werd vorig jaar op f2500 begroot, thans op f6000.—. o— Voorgesteld wordt het SUBSIDIE aan het Alg. Militair Tehuis te den Helder, groot f25.in te trekken. B.enW. moti veeren 'dit voorstel aldus: Er ïïgt de laat ste jaren maar een gering aantal mili tairen van Texel te den Helder in garni zoen, zoodat onder -de tegenwoordige om standigheden subsidie niet langer verant woord 7s. van „aankoopkaarien" om tegen zulke schade gewaarborgd te zijn. In 229 bedrijven werden 3455 dieren onderzocht, van welke 387 positief rea^ geerden of 11,2 pet. Van de onderzochte dieren waren 2461 boven 2 jaar (367 re actiedieren ot 14,9 pet.) en 994 stuks be neden 2 jaar (20 reactiedieren of 2 pet.) Er werden 12 open lijders gevonden, (vorig jaar 25). Uit deze cijfers spreekt het groote nut van deze Vereen, wel zeer duidelijk. Van de 229 aangesloten stallen waren er aan Ihet eind van het boekjaar 132t.b.c.|- vrij (58 pet.) Er wordt als het ware strijd gevoerd om in de kortst mogelijke tijd een vrije stal te hebben. Zelfs zijn stallen gezuiverd door 'de verkoop van alle re actiedieren. Moge dit vieel navolging vin den. Wat goed georganiseerde bestrijding in korte tijd vermag, leeren bovenstaande cij fers. Ze geven moed voor de totekomst. (De secr. had de toename van het le dental, van het aantal onderzochte dieren van het aantal reactiedieren en open lij ders in een grafiek vastgelegd, waaruit de gunstjge gang van zaken in één oog opslag af te lezen was. Een mooi stuk werk) Van de 12 afgemaakte open lijders was de hoogste opbrengst f79,67 (D. Maas)één bracht niets op (sterk ver dacht van t.b.c.)van de overige was de laagste f 14,67. Totaal f577,24. Subsidie voor elk f50—. De secr. brengt versTag uit van de ver gadering der Prov. Verteen. te Alkmaar,, waar de heer 't Hoofd een lezing 'hield over de t.b.c. vrije opfok, (melk uit vrije stallen; wei, karnemelk, enz. eerst pa- steuriseeren; oppassen, dat het jonge vee geen besmet water drinkt; elk dier zijn eigen voerbak; tot de vereen., welke de t.b.c. krachtdadig bestrijden, rekende de heer 't Hoofd Opmeer en Texel. Bij inzage der administratie, toonde spr. zich alleszins tevreden. Dat er onder het jonge ree hier zoo weinig reactiedieren rijn, is zeker een geruststellend feit.} Het jaarverslag wijst op de Crisis- Rundvee-Centrale en de gelegenheid om drachtige reactiedieren kwijt te raken. De secr. beveelt de leden aan hiervan gebruik te maken. Met 'de wensch, dat ieder naar vermo gen de t.b.c.-bestrijding onder het rund vee steunen en propageeren zal in het belang in hoogste instantie van de volksgezondheid, sluit de secr. zijn wei- doorwerkt verslag. SPORTNIEUWS. Uitslagen afd. 1, 4e kl. A.: SuccesTexel 61; AndijkSdhagen 6 —3; Uitgeest-Vrone 1-0; Alkmaar—Aikm. Boys 13. 4e kl. A afd. 1 K.N.V.B. gesp. gew. gel. verl. p. p.v. p.t Alkm. Boys 7 7 0 0 14 33 8 Uitgeest 6 4 2 0 10 13 7 Succes 5 3 1 1 7 18 10 D.T.S 6 2 2 2 6 12 14 Schagen 6 2 1 3 5 16 22 Alkmaar 6 2 0 4 4 14 13 Texel 6 1 1 4 3 8 15 Andijk 5 1 1 3 3 9 17 Vrone 7 1 0 6 2 10 27 Texel 2 wist het in Schagen tot een gelijk spel 22 te brengen. Het 3e elftal kreeg weer een pil van 0—5 te slikken.- Adsp. A won met 31 van Texelsche Boys A in een wedstrijd, waarin T. meest al in de aanval was. Goede aanvallen wer den opgezet, maar het juiste schot was vaak zoek, de voorzetten meestal te dicht bij het doel, zoodat de B-keeper meestal reddend kon ingrijpen. Enkele goede scho ten van Jan bezorgde hem nogal eenige moeite. Voor de rust neemt vrij spoedig A. door Theo de leiding. Kort hierna een plotselinge aanval van de B's, de backs blijven staan en de B-midvoor zorgt voor de gelijkmaker. Tot de rust blijft de stand onveranderd. Na de hervatting hetzelfde spelletje, T. in de aanval, enkele sne'Uq doorbraken van 3e B's, maar Séze worden alle afgeslagen. Na 10 min. neemt T. op nieuw de leiding, terwijl even voor het einde no. 3 de overwinning brengt. De leiding was in goede handen. Texei BSVC A. In een spannende wedstrijd heeft B gewonnen door beter spel en "hard werken. Wel was de achter-- hoede van S. veel zwaarder, maar door goed samenwerken wisten de T-jongens dikwijls goede aanvallen op te zetten. Na 10 min. maakt Wim de eerste goal. Tot de rust is liet zwoegen om de leiding. Onze achterhoede en vooral ook de spii speel den een prima partij. Na de rust weer dat zelfde zwoegen, waarbij de bal meestal van achterhoede tot achterhoede gaat. 10 mnt. voor het einde zorgt W. Verseput voor een 2e doelpunt. Met 20 voor te staan, beieekent een goede kans. Maar S. zette de tanden de tanden op elkaar en weet T. op eigen helft terug te dringen, doch tot doelpunten komt het niet meer. Met deze overwinnirig gaat B. weer een stap in de goede richting. o Texel 1 stelde teleur, door tegen Succes met zoo'n groot verschil te verliezen. We hopen dat, vanaf Zondag a.s. de rollen omgedraaid worden. Het wordt tijd, dat er weer -eens wat puntjes binnenkomen. Succes heeft een prima elftal. Texel 3 moest ook nu weer het loodje leggen. Misschien, dat a.s. Zondag de eerste overwinning 'komt. —o Programma a.s. Zondag, a'fd. 1 4e kl. A, KNVB. SchagenSucces; DTS—An dijk; Alkm. BoysUitgeest; Alkmaar Texel. NHVB 2e kl. E: Helder 4Schagen 2; HRC 4HRC 5: OudesluisTexel; Held. Boys—'W atervogers. 4e kl. K.: JVC 2Callantsoog; Texel 3 HRC 9; Helder 6—HRC 8; Held. Boys 2Oudeschild 2. Van d-e elftalcommissie Texel 1. Vertrek 11 uur. Jac.Gras D.Zuidewind Jo Ran R.Ran J.Gieles N. de Graaf M.Vlaming C.Zuidema Winter G.Witvliet J.Appeldoorn. Res.: G. A. Dros. Texel 2. Vertrek 11 uur. A. Daalder Jac.HelsIoot Jb.Geus M.Koom A.Dros Bz. J.Molenaar P.Bruin A.Verheijen J.Bruin A.Huizinga A. I-dema. Res.: D.Visser. Texel 3: Joh.Bruin H.Stolk A.Dros Dz. G.Dros 'Dz. W.Stiggelbout A.v.d.Slikke A.Stolk C.Keijser Lz. A.Pen P.Neijens P. Kikkert o Zaterdagmiddag oefenwedstrijd Adsp.: Elftal C (wit) L.Goënga Jb.Koorn C.Witte L.Schot H.Boon F.v.Zeijlen Ab.Keijser Jn.Rab W.Langeveld Joh.Kik kert Nic. Kuiper D.Noordijk W.Roeper D.Huizinga L.Rijk H. Broekman P.Keijser C.Zutphen A.Lap J.v.Huizen H.Pen Elftal D. (groen-zwart) W.Geus Aanvang 2,15 uur. Res. A.Zegel O Van alle elftallen bij verhindering afbe- richt Schildereind 63, vóór Vrijdagavond S uur. Zij, die Texel willen vergezellen naar, Alkmaar, geven zich op bij G.Dros Dz., penn., Weverstr.,. eveneens vóór Vrijdag avond 8 uur. Schagen 2—Texel 2: 2—2. Texel 2trapt af en gaat direct ten aanval, doch Scha gen weet 'het spel te verplaatsen en er ontstaan -dan benauwde oogenblikken voor 'het T-doel. Na een schot tegen de boven lat, blijft de 'bal dicht voor het doel 'zwe ven, doch Ab. weet nog op h-et nippertje te redden. Het is echter slechts uitstel van executie. Als eren later een kalm schot wordt ingezonden, kan Bram na kijken. Tot aan -de rust blijft Schagen ui de meerderheid, doch de verdediging van T. 2 weet ?land te houd-en. Na de rust gaat T. -direct ten aanval. Joh. Bruin weet de keeper uit het doel te lokken en bezorgt met een kalm halletje rijin dub de gelijkmaker. Hierdoor aangemoedigd, blijft T. aanvallen. Bij een mooie kans voor open doel, wordt Jn.Bruin in de rug aangevallen. De hiervoor toegekende pe nalty wordt door Arie in een goal om gezet: 12. Schagen begint nu iets for- scher te spelen en zet alles op om 'gelijk! te maken, doch geruime tijd weet T. stand te houden. Dan, bij een benauwd oogemblik voor het T^doel zaUJn.M. die de 'heele wedstrijd nogal veel achter bleef op Bram terug spélen, doch plaatst buiten diens bereik in 'het doel: 2—2. Bijna zou T. nog verloren hebben, daar Schagen even voor het einde een

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2