Uw advertentie TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT VAN HOOREN ZEGGEN WAAR OF NIET? Texelsche Berichten MEER DAN 2300 EX. DAT WIL WAT ZEGGEN. Gemengd Nieuws Woensdag 1 November 1933. LAFFE LASTERAARS. Wie lastert, bewijst, dat hij zelf niet deugt. Sommige menschen meenen, dat ze al tijd „praten" moeten. Als ze geen ander onderwerp hebben, vertellen ze maar klak keloos, wat ze over een ander, liefst voor minder goeds, gehoord hebben. Of 't juist is? Ze kunnen toch niet al les gaan onderzoeken. Toch vertellen ze het. Er zijn geen gevaarlijker praatjes dan vertelsels, die men „van hooien zeg gen" heeft. Weest er voorzichtig mee, lezer, die ze aanhoort en gij, lezer, die ze verbreidt vooral. Maar al te gemakke lijk wordt iemand zijn eer ontnomen, wordt iemands naam en daarmede ook zijn positie in de waagschaal gesteld. Laten we ons hoeden voor „van hoo ien zeggen". Wat is het ondankbaarste werk? Wachten. Wie is de lievelingsdichter van de meeste menschen? De hoop. En de IieveLngsschilder? De herinne ring. Wat is de prettigste bezigheid? Sla gen. MOND- EN KLAUWZEER. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat mond- en klauwzeer is geconstateerd bij het vee van: C. W. Bakker, de Westen. P. Bakker Dz., Koogerweg. P. Keijser Dz., Westenveg. Texel, 31 October 1933. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Verloting ten bate van de Nutsbewaarscfhool. Allen, die sympathiseeren met boven gemelde instelling, worden attent ge maakt op een vriendelijk verzoek, dat neergelegd is in eenadvertentie in dit nummer. Uitslag aanbesteding. De uitslag van de aanbesteding van de bouw van een dubbel zomerverblijf voor rekening van de heer J.A.Luysterburg, te Bussum, door de heer N.Schermer, ar chitect alhier, was als volgt: Timmerwerk: M. Blom f1940; P. v. 't Hoog f2020; P.J.Kooger f2030; J.Koorn f2179; J.Smit f2448. Timmer- en Schilderwerk: W.Bruin f2208; M. Blom f2350. Metselwerk: C. Keijzer f1925; T. Witte f2075; Jb. Oraaf f2150; L.Bruin f2176; 1. Voigt f 2290; J. Trap f2297. Metsel- en Timmerwerk: Jb. Drijver f4086. Schilderwerk: C.Timmer f278; J.Dekker f397; J.Vonk f464; C. Bremer f615. Loodgieterswerk P. Oele f489; J. Agter f504. Electra: Jb. Bruin f79; J. Agter f84; R.Daalder f88; A. Knopperts f89. Ingekomen 22 biljetten. Laagste inschrij vers waren: Timmerwerk M. Blom, Oude- schild; metselwerk, C. Keijzer, den Burg; schilderwerk C. Timmer, Oosterend; lood gieterswerk P. Oele, den Burg; electra Jb. Bruin, den Burg. Gunning zal nader bekend worden ge maakt. CRISIS-RUNDVEECENTRALE. Overname op 8 Nov. a s. Op Woensdag 8 Nov. a.s. zal de Crisis- Rundveecentrale hier gelegenheid geven tot verkoop van drachtig rundvee. Tot op heden zijn voor deze overname 45 koeien aangeboden, waaronder 10 pinken. De gelegenheid tot aanbieding van drachtig rundvee staat nog open. Aanmelding bij de heer A.J.Keijser, Koogerstraat, die met de Centrale correspondeert. Nadere biezonderheden worden in vol gend nummer gepubliceerd. Voor Texels Crisis-Comité. De uitvoering van U.D.I, ten bate van Texels Crisis-Comité in Pen's Schouw burgzaal is bepaald op Vrijdag 24 Nov. Opgevoerd wordt het blijspel „Een dag dame". N V. T. E M. Een straalkachel verbruikt per element (500 W) D/s cent per uur. Een negentigjarige. Het is een geluk, dat maar voor weini gen is weggelegd: de negen kruisjes te mogen passeeren, zonder dat des ouder- doms gebreken je het leven ondraaglijk ot zelfs maar moeilijk maken. Zaterdag zal onze plaatsgenoote, mjj- de Wed. Busselman haar 90e verjaardag vieren, welk heuglijk feit zeker in wijde kring feestelijk zal worden herdacht. Onze ju- bilaresse is ongewoon kras voor haar leeftijd en mag zich ten huize van haar dochter, aan de Molenstraat, verheugen in een rustig en onbekommerd leventje, dat menig oudje haar kan benijden. Het moet voor de familie vier geslachten wonen hier onder één dakeen groote voldoening zijn haar zoo'n levensavond te mogen bereiden. SPORTNIEUWS. Korfbal. DOHSVC. Als de lieer A. Kiewiet de beide twaalftallen in het veld fluit, komt SVC met 5 dames uit. DOH laat danook een dame uitvallen. Het spel gaat direct in snel tempo, waarbij D in de aanval is. Na 10 mnt. weet W.Kiewiiet aan D. de leiding te geven. Er wordt weer flink aangepakt, en ai heel gauw is het Jo Dob, die de stand op 20 brengt. Ook na het verwisselen heeft D. het spel in han den, maar van doelpunten komt voor de rust niets meer. Na de rust wordt direct weer flink aangepakt. Vele mooie schoten worden er op de korf gelost, maar het ge luk was niet mee. D. begint nu met een meer open en vlugger spel. Na geruime tijd weet Koos Gieles met een prachtig schot de stand op 30 te brengen. S. laat de moed niet zakken en komt weer opzet ten, maai het was week D. die de stand door Pranger vergrootte40. Weder om werd van vak verwisseld en probeer de S. met een paar snelle aanvallen een tegenpunt te krijgen, wat echter niet ge lukte. Van D. weet J.Kiewiet de stand op 50 te brengen en daarna op '60. Nog eenmaal wordt van vak verwisseld, maar gauw kwam het einde. Het was een pret tige wedstrijd. De Leiding was in goede handen. W.K. Voetbal. Adsp. comp.. Uitslag van Zondag 29 October Texel ATex. Boys A 31. Texel B SVC A 2—0; Tex. Boys BZeemeeu wen A 113. Wedstrijd voor Zondag: Zeemeeuwen ATexel A; aa-nv. 12 uur, sch. Dapper. SVC ATex. Boys A; aanv. 2 uur, sch. Jb. Lampers. Tex. Boys BTex. B, aan vang 2 uur, sch. Jb. Oieles. De stand is: gesp. gevv. gel. verl. pnt. v t Texel B 3 3 0 0 69 3 Zeem. A 3 1 1 1 3 16 5 Tex. Boys A3 1 1 1 3 7 4 S.V.C. A 2 1 0 1 2 14 2 Texel A 2 1 0 1 2 3—2 Tex. Boys B3 0 0 3 01- 32 P.H. Uitslag verkoopïng. De uitslag van de gisteren door mr. J. W. van der Heide gehouden verkoo- ping, in hotel Texel .was als volgt: Kooper van huis, schuur en erf; pak huis en erf en alle perceelen land: R. P. Keijser Cz., den Burg, voor f22700.—. Het woonhuis Binnenburg en de schuur aan het Suiker weg je werden voor de heer C. H. de Waal gekocht. Sdhoolnieuws. De uitbreiding van de School voor Chr. Volksonderwijs is gereedgekomen en zal Donderdag met eenige feestelijkheid in ge bruik worden genomen. Een jubileum. Heden is het 120 jaar geleden, dat mej. J. Koopman als onderwijzeres in onze gemeente in dienst trad. Eerst was zij ruim vier jaar verbonden aan de o.l. school te den Hoorn, daarna werd zij overgeplaatst naar die te den Burg. Stellig zal het mej. Koopman, die wij kennen als een bekwaam en ijverig paeda- goge en die in de harten van haar leer lingen en hun ouders een iruime plaats heeft ingenomen, aan hartelijke belang stelling niet ontbreken. Van Everlasting tot Imitatie-Smyrna-werk Van de zeer goed geslaagde demon stratie der Everiasting-fabrieken volgt het verslag in volgend nummer. Bestrijding Rundwee-t.be. In de gisteravond gehouden vergadering is de subsidie der Vereen, voor afge slachte open lijders op f 17,50 bepaald (in twee gevallen op f30 en f40) Met deze bedragen moeten de opbrengsten, in het le blad genoemd, dus nog worden verhoogd. In de plaats van de heer A. Comman deur, niet herkiesbaar, werd de heer 'C. Witte Pz. benoemd. De Rïngers-Film. Op Dinsdag 14 Nov. zal voor de leden van het Nut in Texels Bioscoop-Theater o.m. de Ringers-Film vertoond worden. Deze rolprent geeft een interessant beeld van de omvangrijke Ringers-Chocolade- fabrieken. Bovendien zal de bezoekers een kop chocolade „gratis cadeau voor niemandal" worden aangeboden. Biljart-kunst. Zondagavond S uur zullen de biljart profs Koehof en Drost in De Graaf's Lunchroom hun vaardigheid op het groene laken demonstreeren. (Zie Zaterdag de adv) Concert. Men schrijft ons: De heer Tj. Dito, muziekleeraar alhier, die Zaterdagavond optreedt als solist op het concert, dat zal worden gegeven door „Helder's Gemeng koor" en „Morgen rood" in de Concertzaal Casino te den Helder, zal aan de vleugel worden bege leid door de lieer Theo Brouwer, van Texel. |j| EIERLAND. Auto ccmtra telefoonpaal. Ter hoogte van „de Volharding" had in de nacht van Zaterdag op Zondag oen auto-ongeval plaats, dat gelukkig zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Een viertal jongelui had een uitvoering te Den Burg bijgewoond en keerde met een auto van de lieer C. Dros, uit Eierland, huiswaarts. Bij het passeeren van een fietser, remde de chauffeur, de heer J. Bakker, te sterk, waardoor de snelrijdende auto slipte en tegen een telefoonpaal te recht kwam. "De zijkant werd ingedeukt. Toch kon men met de auto de reis ver volgen. DE KOOG. Woningbouw. Architect Schermer, te den Burg zal de bouw aanbesteden van een woonhuis voor de heer C. Zutfen Jr., alhier. Er spoelt hout aan Gisteren spoelde hier vrij veel hout aan, meerendeels battings en platen; het hout is gemerkt „U L E A", gedeeltelijk „Kurt" en „AE". OOST. Bern oude „bom" gestrand. Vrijdagmorgen werd van de dijk alhier een schip waargenomen zonder eenige tuigage. Het kwam uit zuidelijke richting Door de eb kon het de kant niet meer be neiken en raakte liet op „de Schild" aan, 'de grond. Met een boot zijn visschers op verkenning uitgegaan. Ze bemerkten, dat het een heel oude „bom" was, gedeeltelijk gesloopt en geheel verlaten. Vermoedelijk is het wrak 's nachts tjjdens 'hét storm weer en bij het hooge water ergens los geslagen. Toen die vibe'd op"kwam, be stond er gevaar voor de achter Oost verankerd liggende schuiten en bootjes. Er kwam echter weinig water, zoodat het wrak weï wat nader kwam, maar weer vastraakte. In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn visschers er in geslaagd, met behulp van touwen en ankers het wrak achter Oost vast te leggen. Het wrak bleek afkomstig van den Hel der. De visschers, die het hier hebben vastgelegd, stelden zich in verbinding mét 4e eigenaar, "teneinde tot een accoohd te komen. Het wrak trok Zondag vele be zoekers. OUDESCHILD. Vissdherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier. 27 Oct.: 1608 Kg. wulken 2024 ct. 28 Oct.: 2008 Kg. wulken 20—22 ct. DOOR GAS BEDWELMD. Aam ©an groot gevaar ontsnapt. Maandagmiddag heeft zich op de mo- torkotter TX 39 een ernstig geval van gasbedwelming voorgedaan. Schipper P. v.d. Vis en zijn knecht A. Vonk waren geruime tijd bezig met de motor, waaraan iets haperde. Ook een broer van»de schip per, J.v.d. Vis, beurtschipper op Harlin- gen hielp een handje mee. Ze hadden de z.g. „lampen" laten branden. Deze werden ojp de duur gloeiend, waardoor de olie snel verdampte. Het gas, dat hierdoor ont stond, kon door de motorkap niet vol doende ontsnappen. Het bleef in de ma chinekamer hangen, met het gevolg, dat de mannen onwel werden. Ze zagen nog kans de trap op 'te gaan, doch op het dek raakten twee hunner het bewustzijn kwijt. Schipper J.v.d. Vis begon hevig te bra ken, doch was spoedig daarop weer vrij goed. Erger waren de anderen er aan toe. Omstanders trachtten onmiddellijk hen bij te brengen, door kunstmatige ademhaling. Dit gelukte echter niet. Hierop riep ha venmeester Hemelrijk telefonisch de hxjjp in van dokter Boswijk, die spoedig tér plaatse verscheen, en constateerde, dat het een zeer ernstig geval van gasvergiftiging was. Een zuurstofapparaat moest er nood zakelijk aan te pas komen. Dit bleek ech ter niet te den Burg aanwezig, doch te de Koog. Het duurde geruime tijd, voor het te Oudeschild arriveerde. Met behulp van het apparaat werden de mannen toen spoedig bijgebracht. Ze klaagden echter over hevige pijnen in 't hoofd en 'het zal ook nog wel eenige da- in de Texelsche Courant wordt op Texel huls aan huis gelezen - dagen duren, voordat ze de nadeelige ge volgen van deze gebeurtenis te boven zijm. Het is dus nogal goed afgeloopen, doch....(. het was op het kantje at. Men is wel eenige uren vergeefs bezig geweest om liet bewustzijn te doem terugkeeren. (Onmiddellijk de dokter waarschuwen zou beter zijn geweest. Red.) Uit het geval blijkt intusschen, dat men niet te voorzichtig kan zijn in met motor- dampen bezwangerde ruimten. Het geval verwekte op de haven veel consternatie. Ook op de andere schepen, die nog in de haven lagen. Een zwager van Van der Vis raakte geheel overstuur, cm verloor ook eenige oogenblikken zipi bewustzijn. DE COCKSDORP. DE WATERWOLF VREET VERDER. Dreigend ovorstroomingsgevaar. Nu storm- en regenvlagen wederom hun „spel" zijn begonnen, heeft de „water wolf" zijn vernielend werk aan de noord punt van ons eiland weer met kracht ter hand genomen. Tijdens het laatste stormachtige weer hebben strand en dui nen weer eenige „veeren" moeten laten. Op het meest bedreigde punt Ten oosten van het Eierlandsclie Huis kan men niet meer langs de Voet der duinen loopen, ook bij laag water niet. Hier valt de af gebrokkelde kust bijna loodrecht in zee. Nu het wel zoo goed als zeker is, dat hier deze winter een doorbraak moet plaats hebben, heeft de eigenaar van het EierlandscheHuis de lage duintjes, die z.icli op het land bevinden, onderling door dijkjes doen verbinden, waardoor een ge deelte van de landerijen, behoorende bij deze hofstede, althans voor onmiddellijke overstrooming worden behoed. Feestavomd-S.V.C. Zaterdagavond had in hotel „De Hoop" de feestelijke overdracht der wisselbekers plaats. T>ngeveer kwart over 8 opent de voorz., de heer Van 't Noordeinde, met een schitterende speech deze naar aller wemsch geslaagde avond. lm de eerste plaats brengt het bestuur dank aan allen, die hebben meegeholpen deze avond te doen slagen, in liet biezonder aan de hee- ren Jn.v.d.Kooij, Kalf en het B.'BuB.- orkest. Na deze speech worden de bekers, gewonnen door DOH en Vierdo Nigro, bij monde van mej. C.W.Kalis aan de aan voerders der genoemde clubs overgedra gen. Hierna treedt de lieer Kalf als humo rist op AI dadelijk blijkt, dat het bestuur van SVC zich in hem niet vergist heeft. „Haal toCh uit den vreemde niet, wat ons eigen eiland biedt". Dit geldt' hier. De heer Kalf is'n humorist van de beste soort. Het eerste nummer van zijn programma, getiteld „De Schoonmaaktijd", doet even als de andere nummers, de heele zaal schudden van het lachen. Ter afwisseling geeft de E.H.B.O. van S.V.C. 'n schim menspel ten beste („Een blindedarm-ope ratie"). Na afloop van het officieele gedeelte wordt onder leiding van de heer Boom met dansen begonnen. De uren vliegen om, tot groot misnoegen der danslief hebbers. Zoo verloopt deze avond tot de heer Boom de finale aankondigd. Jb.L. PRINS HENDRIK-POLDER. Van ©en auto, melk en watier- Zondagavond omstreeks halt acht is de melkrijder P. Verseput, ter hoogte van Maria Hoeve met zijn met bussen meTk geladen auto in de sloot gereden. Volgens de heer Verseput was 't ongeval te wijten aan het feit, dat de naderende tentwagen van de heer Timmer (Horntje) onvoldoende verlicht was. "De auto kon hierdoor niet tijdig uitwijken, slipte en kwam op haar zijkant in de sloot terecht. De chauffeur kwam met de schrik en een nat pak vrij. De Iheer JReij heeft met zijn kraanwagen de auto weer op het goede pad gebracht. De materi- eele schade is vrij groot. Uit de dagbladen van Zaterdag: DE CH1NEESCHE regeering heeft een wet uitgevaardigd, waarbij het ver boden is, buitcnlandsche goederen boycotten.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5