MUNHA imowm. /ATA f TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texeisohe Berichten Niet alleen gemak geef 't Geeft ook een gerust gevoel: Krijgt U onverwacht visite, Nóóit zit U met vuile boel. f* Zaterdag 4 November 1933. HERFST-TIJ. Elk jaargetijde heeft zijn eigen beko ring. Zoo ook de herfst. Na rijpheid en volheid, die de zomer ons geschonken heeft, de kalme rustige overgang naar koudere tijden. Wind, die ons de moeheid uit de leden blaast, dwarrelende bladeren, onstuimig water, dat meer element gaat worden dan object van schoonheid al leen, soms ook regen, meer vaak dan we wenschen. De huiselijkheid wordt vergroot, het ge zellige lamplicht schaart allen eerder om de gemeenschappelijke tafel en houdt hen daar langer bijeen. Het is de tijd van de feestjes, intiem en ook openbaar, van de tooneel- en mu ziekavonden, van de gezelschapsspelen, leestijd voor velen, studietijd voor anderen. Waar de zomer verspreidt en naar bui ten lokt, verzamelt de herfst; hij houdt allen bijeen in de stad, die nu weer iets eigens, iets van ons alleen is geworden, iets, dat we noode verlaten. Elk jaargetijde heeft zijn eigen beko ring. In elk is wat schoons te vinden en wat goeds, als we het maar willen zien. Zoo is het ook- met de menschen. Norschheid en stuurschheid zijn soms maar juist als regen en wind uiterlijkhe den, waarachter veel innigs en warms kan liggen. In ieder mensch zit iets goeds, maar ook dat moeten wij weten te zien. RECHTSVRAGEN. ERFDIENSTBAARHEDEN. Wanneer iemand een deel van zijin land verkoopt, waarover een weg leidt, naar een sloot of een openbare weg, of naar een stal, die anders langs een omweg zou zijn te bereiken, doet hij in de acte van verkoop door de notaris opnemen de erfdienstbaarheid van voetpad of rijpad (dreef) ot weg. Andere soorten van erf dienstbaarheden laten wij thans rusten. Deze erfdienstbaarheid wordt dus ge vestigd door die titel bij notariëele acte, ingeschreven in de openbare registers. De erfdienstbaarheid van weg is de ruimste en de verst strekkende, want zij omvat die van voetpad en rijweg. Hoe breed moeten nu die paden zijn? De wet geeft allereerst de bepaling der breedte in handen van partijen zelf, die dus bij de genoemde acte geheel vrij daarin zijn. Dit verdient de meeste aanbeveling. Im mers, 'hebben partijen dat niet gedaan, dan moeten de plaatselijke gebruiken uit komst geven, en dan komt men ingeval van oneenigheid op een zeer avontuurlijk gebied. De betere verkeersmiddelen heb ben aan het begrip „plaatselijk" een rui mer terrein geschonken, en men mag wei zeggen, dat daarvoor „gewestelijk" kan worden gelezen, sedert «enige tientallen van jaren. Concentratie van bedrijven en markten hebben ook hier minder scherpe begrenzingen van wetsbegrippen gebracht. tabletten VERSTOPPING JubileumSchool voor Chr. V.O. Woensdag 1 Nov. was het tien jaar geleden, dat mej. A. v.d. Heuvel als on derwijzeres aan de School voor Chjr. Volksonderwijs werd verbonden. Het heeft haar aan belangstelling niet ontbroken. Vergezeld van een hartelijk toespraakje van het hoofd der school, de heer Slort, werden haar door de meisjes van de 'hoogste klassen 'n paar schilderijtjes aan geboden. Deze dag viel tevens samen met het 10-jarig bestaan der school en met de ingebruikneming van het nieuwe ge deelte. Als aandenken kregen de kinderen een boekwerk en een tractatie. De officieele opening van het nieuwe lokaal zal volgende week plaats vinden. SPORTNIEUWS. Succes 1Texel 1: 61. Zondag j.l. vertrok Texel 1 met een 2-tal invallers naar Wieringen, vergezeld van een 20-tal supporters. Het weer was buitengewoon mooi en vol verwachting verbeidden wij het begin van de wedstrijd, die ons een; overwinning, zoo niet, toch een gelijk spel zou geven. Succes heeft nog nooit in Wieringen van T. kunnen winnen, zoodat wij vertrouwden, dat de traditie gehand- s'/// ATA schuurt- en reinigt alles !^\s liaafd zou blijven. Maar: Texel heeft noch kunnen winnen, noch gelijk kunnen spelen, maar een zware nederlaag mee naar luiis gekregen. Om plm. half drie laat scheidsrechter Van der Hoven de aanvoerders tossen. Onze aanvoerder wint en de middenvoor van Succes brengt de bal aan het rollen, welke direct door onze voorhoede wordt overgenomen, welke het niet verder brengt dan tot de backs. De rechtsback speelt de bal naar Rijkers, een scherpe pass naar de rechtsbuiten, die volkomen ongedekt werd gelaten; een scherp hard schot, dat onze doelman verraste en Suc ces leidt na 5 minuten. Dit werkt ontmoe digend op onze 'jongens, "S. zit er gewel dig op, na goed samenspel komt de bal bij de midvoor, een schot en het is 20. Dit is T .te bar. even gaat de strijd gelijk op. Een vlugge ren van onze aanvoerder die besloten wordt met een hard schot, dat juist overgaat. Er wordt door onze iiLddemlinie slechts gespeeld, vooral Maar ten en Gommert spelen de ballen te hoog, zoodat onze voorhoede, die stuk voor stuk kleiner waren dan de S.-spelers niet bij de bal konden. Waarom toch niet langs de grond gespeeld. Langzaam maar zeker neemt S. het spel geheel in handen. W. wordt geen bal meer toegespeeld. De druk op ons doel wordt steeds grooter. Joost speelt een prima partij. Rein staat soms voor te schutteren, (de scbeidsr. is, wat de buitenspelregel betreft slecht op de hoogte), met als gevolg 2 doelpunten. De rust gaat in met 40 voor S. In de 2e helft gaf de wedstrijd een heel ander aspect. Rein en Jo spelen thans uit stekend, maar het verband tussclien mid denlinie is nog steeds zoek. Maarten laat zijn vleugel steeds vrij, zoodat Rein en Jo voor een zware taak komen te staan. Er wordt door T. nu enthousiast ge speeld, totdat ongeveer na een kwartier spelen een ongerechtigheid gebeurt in het deelgebied van S. De toegekende straf schop werd door Vlaming met een kalm onhoudbaar schot in een doelpunt omge zet, zoodat de eer tenminste gered was. Na de aftrap een aanval van S.deze wordt afgeslagen, de bal komt bij W., deze speelt vlug door naar Vlaming, maar door een misverstand tusschen beide krijgt de linksback de bal, en weg is de kans. Weer een aanval van S., Öe midvoor wordt met als gevolg een strafschop, waaruit S' 5e doelpunt ont staat. Het T-elftal speelt nu weder een een verloren wedstrijd. Er wordt van plaats gewisseld, onze linksb. speelt dan middenvoor, dan spil, maar het wil niet lukken. Plotseling breekt de rechtsbuiten van S., die vrij staat, door een pass naar de midvoor, die met een schitterend schot het half dozijn vol maakt. Spoedig hierna blaast de scheidsrechter, die ons maar ma tig kon voldoen, einde en heeft S., hoe wel eenigszins geflatteerd, verdiend ge wonnen; 2 doelpunten werden in buiten spelpositie gescoord, hiervan had sch. blijkbaar geen studie gemaakt. E>e groote fout van onze nederlaag lag voor een groot deel bjj onze middenlinie, die hoe dikwijls moet hier nog op gewe zen worden de ballen steeds te hoog speelt. In de eerste plaats geeft dit op onthoud van het spel, en is het een voor deel van grootere tegenstanders zooals dit hier het geval was. Wat onze spelers be treft: Jo speelde constant een goede wed strijd. Rein was na de rust goed, N. de Graat was goed, Maarten, Gommert en M.Koom moeten de ballen meer over de grond spelen en vlugger doorgeven. Onze voorhoede Verheijen was slecht, loopt veel te ver met de bal door en kan herru dan niet meer voor doel krijgen. J.Gieles, de tacticus, speelde, zooals we dat van hem gewoon zijn. W. eveneens. Gees werkt als altijd hard, maar schiet te wei nig, terwijl M. ook op de vleugel de bal niet te lang; moet houden, en vlugger moet afgeven. Zijn voorzetten zijn go ei, maar het tempo moet verhoogd worden. Dit geldt ook voor de meeste andere spelers. Dan komt alles terecht. Zondag naar Alkmaar. Er moet daar gewonnen worden. De l.b.-plaats wordt nu bezet door een nieuwe speler. We hopen, dat dit een aanwinst mag zijn. G.A.D. DE COCKSDORP. Egypte-Zending. Voor de Zondagsschooljeugd was Maandag de langverwachte avond aange broken, waarop de lieer F. P. de Haan,, van Oostwierum, bij lichtbeelden zou kun nen vertellen over Egypte en de Neder- landsche Zending in het land der Pyra- miden. Na opening met gebed en liet zingen van Gez. 147:2 vertoonde de heer De Haan niet minder dan ruim 80 plaatjes, betrekking hebbend op Egypte, het Mo hammedanisme, de Koptisciie godsdienst, liet zendingswerk te Caiioub en Barrage, de Pyramiden, enz., enz. De plaatjes, zoowel ais liet vertellen, hadden de on verdeelde aandacht der kinderen. De be langstelling steeg ten top, toen de heer De Haan, vertellende over de toestanden op schoolgebied in Egypte, eenige ge sluierde meisjes en een dito onderwijzeres liet zien, ditmaal niet op het doek, maar in levenden lijve. Er werd een collecte voor de Nederl. Zending in Egypte gehouden. Nadat Ds. W.A.Plug de spreker be dankt 'had en liet Zendingswerk in liet land van de Nijl in aller belangstelling was aanbevolen, werd de samenkomst na het zingen van Gez. 245:1 en 2 met dankgebed gesloten. Uit het land van de Nijl. Ook de Eierlandsohe Zondagsschool kinderen hebben hun Egypte-avond ge had. Omdat er te Eierland geen electrisch licht is, werden de kinderen per autobus naar de Cocksdorp gebracht, waar de heer F. P. de Haan van Oostwierum hen niet minder dan 80 plaatjes vertoonde, alle betrekking hebbende op Egypte, de zieden en gewoonten van dat oude laind, de gebruiken van de Islam en de Kop- tische godsdienst en natuurlijk vooral op de arbeid der reeds sedert 1866 in Egypte werkende Ned. Zending. Deze ar beid geschiedt door prediking, school onderwijs, Bijbelcolportage, "Evangelisatie bij koffiemaaltijden en vooral ook door .een dokter, die alleen ieder jaar tusschen de 12000 en 15000 oogpatiënten helpt. Spreker vertelde van merkwaardige gene zingen. De belangstelling van die kinderen was groot, vooral toen verteld werd van het gevecht van zendeling Spillenaar met een slang en van de genezing van een blind geboren meisje. Nadat een der onderwijzeressen een woord van dank gesproken had, ging de heer De Haan in dankgebed voor. Na 50 jaar trouwe dienst. Dinsdag j.l. 'heeft de heer G.Blom te Vlieland zijn 50-jarige diensttijd bij het Staatsbedrijf der Posterijen beëindigd. De laatste rit naar het Posthuis op West- Vlieland de 18000ste op deze re gendag was triest, droevig, zooals het eind van de historie zelf triest en somber is. De Historie. Op Nov. 1668 werd door de Stad Amsterdam het brievenvervoer van de hoofdstad naar TexelVlieland ingesteld. Met zeilschuitjes en met kar en paard (dikwijls ook alleen te paard) werd de post elke dag over het eiland, door de onbedijkte waandgronden en over de eindelooze Vliëhors vervoerd. Op 1 April 1927 werd deze postdienst TexelVlie land opgeheven, wegens z'n onbelangrijk heid. Maar voor de betrokken gezinnen, die er een bestaan in hadden gevonden, was de opheffing een ramp. De familie BLOM was van vader op zoon meer dan 150 jaar aan deze postdienst verbonden, vergroeid met een Staatsbedrijf en toch geen staatsambtenaar; anderhalve eeuw dezelfde werkgever de Staat en geen pensioen De nevenbetrekking hulpbesteller voor het Posthuis en „omstreken" bleef tot heden aan Blom opgedragen. En thans na 50 jaar met dankbetuiging voor de den lande bewezen diensten ont slagen en met de hoop „nog lang van een welverdiende rust te mogen genieten". Als gepensionneerd Staatsdienaar! Genie ten van een pensioen van f60.p. jaar, één gulden vijftien in de week! DR SVEN HEDIN. De wereldbekende Zweedsche ontdek kingsreiziger, die van liet Nanking-üou- vernement opdracht heeft ontvangen, tot het organiseeron van het bimnetnlandsch verkeer in China. Het goud van „de Lutine" Het Committee of Lloyds heeft besloten de concessie voor de berging te verlengen niet twaalf maanden, tot 23 Nov. 1934. ZIJ WERD EEN ANDER MENSCH cm gaf Ihiet ook aan Ihaar kleine mieiid. „Alles heb ik geprobeerd, omdat ik zoo benauwd werd door hoestbuien, dat ik zelfs mijn bezigheden niet meer kon ver richten. Ik was kortademig en leed daarbij aan zware hoofdpijnen. Mijn man raadde mij aan Abdijsiroop te koopen. Taaie slijm kwam bij liet gebruik los, waardoor de ademhaling gemakkelijker werd. Ik heb de behandeling een tijdje voortgezet en kan verklaren met de Abdijsiroop een geheel ander mensch te zijn geworden. Ook voor mijn kleine meid gebruik ik het steeds met goed resultaat". Zoo schrijft ons Mevr. J. v. K„ te M., wier origineele birief voor ieder ter inzage ligt. ledereen die van borstbenauw'dheden te lijden heeft, zal verstandig doen redding te zoeken bij de vanouds beroemde Akker's Abdijsiroop. Moeders vooral zullen goed doem Abdij siroop aan him kinderen te geven als zij hebben kou gevat en overdag of 's nachts beginnen te hoesten. Abdijsiroop Leeft een zuiverende, verzachtende werking op de ademhalingsorganen, dank zij haar bijzondere samenstelling uit kruiden extracten. Thans per flesch fl,f 1,50 en f 2,75. Alom verkrijgbaar. Abdijsiroop- Bonbons („gestolde" Abdijsiroop) voor buitenshuis f0,35 en f0,60 per doos. Illllllllillllillllüüülllllllllillllllllllllliill De prijs in deze wedstrijd is toegekend aan M arretje Kortenhoeve.il, te Heemstede. Zij zond dit leuke rijmpje in bij de netjes opgeplakte plaat van Mickic Muis: Met drie oogen en vijf pooten Reis ik zoo door stad en land. Maar 't meest van al heb ik genoten Aan 't mooie Koogerstrand. o Annie Zijm, Hollewalsweg, rijmde: Hoera, voor Micky Muis, de guit, Hij draait ons op een plaatje. Dan zien we strakjes onze snuit Gewis in het kleuterblaadje. Jopie Logman, Molenstraat: Denkt er om, hoor, jongens, meisjes, Mickie zet je op het portret. Kijkt dus allen lachend naar hem. Want dat geeft hem heel veel pret. Haar zusje Nelly schreef: Mickie zal een foto maken Van de vriendjes van Oom Ko. Laten wij nu allen lachen, Want ons Mickie wil het zoo. Alle goede puzzl'aars zullen de kmip- piaat op carton ontvangen. Wel 31 briefjes heb ik ontvangen, waar over ik best tevreden ben. PRIJSRAADSEL. De oplossing is: Juist uiers ra fel kapot; jurk. Bij loting won Wim Roeper, Waalderstr. de prijs. NIEUWE PRIJSVRAAG. Je kunt van de letters van de 2 woorden: ,,'Texelsche Courant", allerlei woorden maken, b.v.leer, Cor, les, enz. Nu kan. een prijs gewonnen worden door hem of haar, die de meeste woorden weet te ma ken. Het moeten allemaal HOLLAND- SCHE woorden zijn. Onderaan schrijf je: TOTAAL WOORDEN. Doe je best, want je kunt er tientallen vinden. Inzenden vóór Donderdag met opgaaf van naam, voornaam, leeftijd en adres. De beste groeten aan allen van OOM KO. TEGEN Bij Apoth. es DrooUtca iÉ.Qatcpm'ann Co'sharvdqi.f-fij.NiV.. Amsterdam. ,,,l •r >sv4J. FabrieKen te Jutphaas bij Utrecht E1ERLAND. VLIELAND. TERSCHELLING. VOOR DE JEUGD. IHtmilip KNIPPEN, PLAKKEN EN RIJMEN. O

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5