TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Eén - twee - drie Texelsche Berichten Gemengd Mieuws Woensdag 8 November 1933. IWARKT8ERESHTEN Een tweetal drielingen vierde de vijfde dezer zijn zesde verjaardag te Zeyenaar, waar zij de achting en genegenheid van tientallen burgers ondervonden. Te elfder ure dreigde het feest te wor den afgelastHoe dit kwam is niet bekendVermoedelijk is onze bericht gever hier de tel kwijtgeraakt. Burgemeester Oort zal de U.D.I.- avond ten bate van Texels Crisis-Comité als eere-voorzitter openen. —o— Op de Ringers-Filmavond (14 Nov.) zal niet slechts een propagandistische film worden vertoond. Het wordt een gezellig- ge avond met meerdere films en een lekker bakkie sukkelaad. Rijwielbelasting. Door de Politierechter te Alkmaar werd Maandag veroordeeld: D. B., we gens overtreding rijwielbelasting: f5 boete of een dag. SPORTNIEUWS. Van de drie vastgestelde wedstrijden is er slechts een gespeeld, n.l. Tex. Boys' B—Texel B. Uitslag 0—5. Door deze overwinning gaat Tex. B. met acht pun ten uit vier gespeelde wedstrijden fraai' aan de kop. SVC A wachtte tevergeefs op Tex. Boys A, die het blijkbaar niet noo- dig achten, eenig afbericht te zenden. Wat het gevolg hiervan zal zijn, zullen we onderling uitmaken. De wedstrijd Zee meeuwen A—Texel A ging bij verhinde ring van Texel A niet door. Programma voor 12 Nov.: Tex. A Tex. Boys B., sch. Dapper, aanv. '12 uur. Tex. Boys ATex. B., sch. Jb. Gie-' les, aanv. 12 uur; Zeemeeuwen A—SVC A sch. Jo Bruin, aanv. 12 uur. PJH. „Onder Valsdhe Vlag". Zondag woonden wij in Texels Bioscoop theater de vertooning bij van o.m. „Onder Valsche Vlag", welke film ons als zeer spannend en aangrijpend was aangekon digd. Dit was niets te veel gezegd. In dit genre was „Onder Valsche Vlag", een film uit het oorlogsjaar 1916, een der beste, welke hier zijn vertoond. Een paar comi- sche nummers, waaronder een amusante teekenfilm, en een actueele film met wereld nieuws van heinde en ver vormden het verdere filmmenue. Phn. 350 personen woonden deze voorstelling bij. W. Aardappelen onder de minimum-prijs. Het komt voor, dat aardappeltelers ge neigd zijn beneden minimumprijs te ver- koopen, omdat zij zich afvragen, of zij anders hun consumptie-aardappelen voor deze prijs wel kwijt kunnen. Toch hoeft men hierover niet ongerust te zijn. Moch ten er overschotten komen, zoo worden deze door de Organisatie voor minimum prijs gekocht. Deze prijs is voor de be langrijkste groep per 100 Kg- thans f2.—,, in December tot Maart f2.10, in Maart 't 2.20, in April f2.40, na 1 Mei f2,60.; Men behoeft dus ook niet tot verkoop over te gaan om bewaarkosten en risico te ontloopen; deze zijn in de oploopende prijs begrepen. Iedere aardappelteler is intussdhen verplicht de vastgestelde prij zen te handhaven. Tegen ontduiking zal streng worden opgetreden, zoowei tegen hem als tegen de kooper. Negentig jaar. Mw de Wed. Busselman, die Zaterdag ihaar 90e verjaardag mocht vieren, is aller- vrindelijkst in de bloemen gezet en heeft ook in andene vorm zooveel bewijzen van hartelijkheid en medeleven in ontvangst mogen nemen, dat een beschrijving van dit. verjaarfeest wel een zeer zonnig blad in ihaar levensboek vult. Moge nog menig jaartje worden toegevoegd aan de reeks van 90, welke op zoo feestelijke wijze werd bekroond. Concert in de Doopsgez. Kerk. Voor ihet conoert in de Doopsgez. kerk (HEDEN-avond) wordt groote belangstel ling aan de dag gelegd en geen won der: mej. Dijt heeft als celliste een goede naam, terwijl ook de musicaliteit van de heer Tj. Dito, door een vroeger optreden alhier als violist in wijde kring bekend heid geniet. We hadden nimmer het ge noegen het orgelspel van de heer Oé Michels te beluisteren, maar van be voegde zijde verzekert men onSj dat hij 'n begaafd organist is, die met celliste jen violist de luisteraars een genotvolle avond verzekeren zal. Het programma vermeldt composities van Bach, Handel, Chopin, Mozart, Von Beethoven en andere klassie ken. Stellig mogen onze verwachtingen hoog gespannen zijn. Officieel veilingsbericht der Coop. P.T.V. „Texel". De prijzen der groote eieren waren Maandag wegens zeer geringe aanvoer hooger. Met de vorige week vergeleken, bedroeg het verschil in doorsnee 30 cent per honderd. De kleine eieren waren in prijs vrijwel gelijk aan die der vorige veiling. De aanvoer Van groote eieren liep in de afgeloopen week sterk terug. Biljartwedstrijd. Tal van personen woonden Zondag avond in De Oraaf's Lunchroom de bil jartwedstrijd tusschen de profs Koehot en Drost bij. Laatstgenoemde werd overwin naar. De grootste serie, welke gemaakt werd, bedroeg 194. Na de wedstrjjd werd nog een groot aantal kunst- en fantasie- stooten ten beste gegeven, welke ieders bewondering afdwongen. Uitslag aanbesteding. Architect Schermer heeft voor de heer L.Eelman de bouw aanbesteed van een Uitspanningszaal aan de Zwaanstraat. E)e uitslag was: Loodgieterswerk J.Agter f304; P. Oele f31 Si J.Kiljan f260. Timmerwerk: M. Blom f 1529; J. Koorn f 1398; P. van 't Hoog f 1384; P.J Kooger f1290. Timmer- en Metselwerk: I. Voigt f3670; J. Drijver f3335. Timmer- en Schilderwerk: M. Blom f1759. Metselwerk T. Witte f1445; C. Keijzer f1290; Jb. Graaf f1030. Schilderwerk: Vonk en Boon f312. Electra: J. Bruin f82; Dros' Centrale f65; A. Knopperts f58. Gegund aan laagste inschrijvers. OOST. Met zijn fiets de dijk af. Doordat de schoolgaande P.Bakelaar even omkeek, reed hij met zijn fiets al hier van de slechtbegaanbare zeedijk. Hij buitelde bij de steenglooilng neer, maar kwam door het lage water op het droge teredit. Zijn linkerhand werd ernstig ge blesseerd. Op advies van dokter Boswijk moest er te den Helder een foto van wor den genomen, om te onderzoeken, hoe het er mee gesteld is. De fiets werd lee-, lijk gehavend. S. HET NOORDEN. Stuur defect geraakt. Vrachtrijder A.M.v.L., van hier kreeg ter hoogte van de weegbrug in het Noor den een defect aan zijn stuurinrichting; waardoor hij de macht over zijn wagen verloor. De auto reed met een voorwiel :,n een diepe greppel. De drie inzittenden Van L. met twee zijner kinderen, kwamen op elkander te vallen. Gelukkig bekwa men ze geen Letsel. Met toegeschoten hulpvaardigen werd de auto weer op de weg gebracht. S. OOSTEREND Propagamdavergadering C.J.V. Fdadelfia. Deze vergadering, Donderdag gehou den, werd geopeh" met het zingen van Gez. 180:1, waarna Ds. Kok voorging in gebed. Hierna heette hij namens de C.J.V. Eiladelfia in de eerste plaats Ds. Groe- nenberg welkom,. Ondanks regen en wind was een groot aantal personen opgeko men. Ds. ze'tte het doel van. de vergade ring uiteen en ging uit van Openb. "3:8, waarin wordt gezegd van de gemeente Fi- ladelfia: „Ik weet uw werken; zie ik heb een geopende deur voor u gegeven, en niemand kan die sluiten, want gij hebt kleine kracht. Gij hebt mijn Woord be waard en hebt mijn naam niet verloo chend". Spr. wees er op, dat Eiladelfia veel gemeen heeft met de stad van die naam: ze ligt vergeten. Toch moet en kan dit anders. E»e vereen, moet meer naar buiten dragen wat ze heeft. Ze moet en mag wijzen op Jezus Christus, die de deur geopend heeft, waardoor wij tot de Va der kunnen gaan. Verder wijst Ds. Kok er op, dat de C. J.V. meer zulke avonden wil beleggen. Dit gaat niet zonder kosten. Daarvoor moet getracht worden donateurs te krij gen a fl.— per jaar. 'Spr. Iaat zingen (No. 180), waarna Ds. Groenenberg zijn zijn onderwerp „Kagawa" zal behandelen. Spr. geeft een beschrijving van "liet land, waar Kagawa werkt, van Japan. Ja pan leeft voornamelijk van de industrie. Het is het dichtstbevolkte land ter wereld, 't Iheeft plm. 1000 inw. per vk. K.'M- (Bel gië 300). In Japan is de techniek de laatste jaren met r-euzesprongen vooruit- gegaani Het Westen heeft daarvoor meer jaren noodig gehad. In dit land werd Ka gawa 10 Juni 1888 geboren. Zijn vader stierf door zijn losbandig leven toen Ka gawa nog heel jong was. Een broer brengt door zijn losbandigheid het familiegoed er door: De appel valt dus niet ver van de boom. Dat dit niet altijd opgaat be wijst Kagawa. Hij komt thuis bij een oom waar hij zijn leergierigheid bevredigen- kan. OplS-jarige leeftijd raakt hij- in kennis met de Zending. Hij komt door be studeering van de bijbel tot bekeering. Zijn oom weigert hem dan de toegang tot. zijn huis. Door vrienden komt hij in het bezit van een studiebeurs. Hij leert dan voor de zending. Op 19-j. leeftijd begint hij het Evangelie van Jezus Christus te verkondigen. Dit doet hij 40 dagen huig; 40 dagen staat hij op de hoeken der stra- straten van Kobe, waarna hij ernstig ziek wordt. De t.li.c. grijpt hem aan. Op 21-j. leeftijd keert hij weer naar Kobe terug, waarna hij wonen gaat in een der vuilste buurten van Kobe, waar hij zijn werk weer opvat. Hij huurt een kamertje, leen krot van 3 hij 3 M„ en wil dan trach ten te wandelen in de voetstappen van Christus. Zoo gaat hij van Je gedachten uit, dat hij niemand buiten moet laten: alles wat hij op zijn weg ontmoet en geen woonplaats heeft, neemt hij op. De eerste die hij opneemt, is iemand met een ge vaarlijke huidziekte. Even komt de twijfel bij hem op om hem te laten staan, maar dan meent hij er In te zien, dat God liemj op de proef wil stellen. Hij neemt hem op, wat voor Kagawa tot gevolgen heeft, dat hij er bijkans blind door wordt. Zijn tweede slaapgenoote is een zenuwpatiënt, die vier jaren lang bij hem gelogeerd heeft. Zoo gaat hij door tot zijn kamer 10 personen herbergt; 19 jaren lang leeft hij zoo. In die tijd ziet hij kans de arbeiders te organiseeren. In 1921 breekt onderzijn leiding een groote staking uit, waardoor hij in de gevangenis terecht komt. Kagawa ziet de ellende, het gevaar, waarin de plattelandsbevolking verkeert. De boeren worden uitgemergeld; 60 tot 70 pet. van de opbrengst móeten zij aan de landeige naren afstaan. Daar komt hij tegen op. Hij bereikt dan, dat de boeren zich orga niseeren, maar nu komt voor hem ook de eerste tegenstand: het Marxisme. Hij moet aanzien, dat zijn volgelingen hem verlaten. Daarna komt het Communisme, dat een demonische aanval op hem doet. tot hij bijna alleen overblijft. Maar het oog der regeering is op hem gevallen. Door zijn toedoen verdwijnen de krotwo ningen (kosten f 12.000.000). In de win ter 1930-'31 verkeert Kobe in groote el lende: werkloosheid en honger. Kagawa wordt belast met de sociale voorziening. Zijn salaris van f12,000 bestemt hij di rect om de ellende te bestrijden In 1929 begint hij zijn groote beweging: ge naamd „Een millioen zielen voor Chris tus". Later noemt hij ze „Koninkrijk Godsbeweging." Drie jaren spreekt hij voor stampvolle zalen. Inmiddels is bi) geheel blind geworden. Hij leidt jonge mannen op het platteland op voor zende ling. Spr. eindigt zijn boeiende rede met het woord van Kagawa: „O, God, doe uw kerk herleven en begin met mij", waarna hij Gezang 274:2 laat zingen. De heer H. Fenijm spreekt het slot woord. Spr. dankt Ds. 'Groenenberg. We weten, z^gt hij, dat u onze vereen.iging een nog even warm hart toedraagt, als toen u haar voorzitter was. We danken u hiervoor oprecht. Tot slot weid: Spir. de aanwezige jonge vrienden op om zich aan te sluiten bij de C.J.V., die Dinsdag avonds vergadering houdt in de consis toriekamer. Tot slot wordt nog gezongen (het Bondslied „Komt reiken wij elkander de trouwe broederhand", waarna Ds. Groenenberg de vergadering sluit met dankzegging. D. OUDESCH1LD Vissdherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier- 3 Nov.: 2480 Kg. wulken 2122 ct. 319 Kg. garnalen 1617 ct. 4 Nov.: 2157 Kg. wulken 2022 ct. 6 Nov.: 2168 Kg. wulken 20—22 ct. OP EEN ONBEWAAKTE overweg aan de Liendertscheweg is ©en. auto door een treiin 150 M. meegesleurd. De chauffeur en een moeder met haai- twee kinderen werden gedood. De vader was juist uit de auto gestapt, om te zien of er eeni trein kwam. Hij gaf de chauffeur eentee- ken, dat de weg vrij was, maar had de trein, die van andere kant kwam, niet ge zien- DE 45-j. arbeider Stol kwam te Uit hoorn In een groot reservoir met olie te vallen en verdronk. Hij laat ©en vrouwen 7 kinderen achter. BIJ HERWIJNEN reed een auto op 'n groep scholieren lm. Een hunner werd ge dood. EEN ROTTERDAMMER, die een drie- pijlenvlaggetje op zijn fiets meevoerde is tot één gulden boete veroordeeld. De rechter beschouwde het als een symbool van de S.D.A.P. TE ROTTERDAM is tegen 20 perso nen wegens aardappelsmokkelen proces verbaal opgemaakt. LINDBERGH heeft een bezoek ge bracht aan de Fokkerfabrieken te Amster dam. Hij toonde groote belangstelling voor het nieuwe vliegtuig, dat daar ge bouwd wordt en aan 36 personen plaats zal bieden. Het zal dienst doen op Indië; er zullen 4 slaap-compartimenten in ge bouwd worden. Lindbergh zal waarschijn lijk per schip naar Amerika terugkeeren. IN GEHEEL Japan zjjn communisten- razia's gehouden. 800 personen zijn ge- ïrresteerd. TE ALKMAAR is een 3S-j. kommies door een trein overreden en gedood. EEN1GE WEKEN geleden was Fries huid nog vrij van mond- en klauwzeer. Thans neemt de uitbreiding van deze ge vreesde ziekte, mede door de aanhouden de regen een ernstig karakter aan. Van 2228 Oct.: 16 2nieuwe gevallen. HET TWEEDE KAMERLID Schaper is ojp liet Hofplein te Rotterdam onwel geworden en in elkaar gezakt. De patiënt is naar het ziekenhuis overgebracht, De heer Schaper is lijdende aan een lichte hartaandoening. EEN WERVELSTORM heeft't N.W.van "Jamaica geteisterd. 90 pet. van de bana- nenoogst is verwoest. Vele boerenwonin gen werden vernield. 10 personen kwamen om. ALLE FILMS, waarbij leden van het gele ras in een slecht daglicht worden geplaatst, zijn in China verboden. EEN VLIEGTUIG stortte in New Yer- sey op een huis. Door de benzine raakte, het in brand. De piloot, twee passagiers en vijf bewoners van het huis kwamen om IN TAL van plaatsen op Cuba is het nog steeds rumoerig. Te Havanna zijn weer eenige bomaanslagen gepleegd en hadden schietpartijen plaats. Verschei dene personen zijn gewond. DE REGEERINGSTROEPEN zijn thans in Siatn de toestand meester. De rust is weergekeerd. De koning bevindt zich nog te Singora. TIJDENS EEN FILMOPNAME te Bal- zars moest een aantal boeren een kasteel „bestormen". Zij vatten dit echter zoo ernstig op, dat 40 licht gewond werden. BIJ DE brand in een huurkazerne te New-York.Brooklyn zijn S negers om gekomen. OP HET JOODSCHE kerkhof te Holman hebben Nazi's grafschennis ge pleegd. 54 grafsteenen werden omgewor pen, boomen uit de grond gehaald en liet lijkenhuis beschadigd. Illlll^ Stel je voor, zeg, ik kan 's HUIK avonds als het wat donker wordt liijjj* geen letter meer lezen, lillik Dat is niet zoo mooi. En wat zegt de dokter? Illlll^ Wat dokter. Mijn hospita schroeft de stoppen er pas in als jj||||«. ik eerst het geld voor het licht lillllV betaald heb. CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen voor dit nummer teveel sportnieuws. Een gedeelte moeten we in volgend inr. opnemen. Alles opnemen, maar dan in beknopte vorm lijkt ons voortaan beter. Mogen, we hiertoe op de medewerking van inzenders van sportbe richten rekenen RED. S3 BURGERLIJKE STAND DER a GEMEENTE TEXEL. B van 4 tot en met 7 Nov. 1933. GETROUWD: Jacob Wille en Johanna Godefrida van Sarnbeek kdeponeerd ten Raadhuize) BB aS Et.VONDEN VOORWERPEN. BES 1 haakpen met haakwerk. PREDIKBEURTEN Donderdag 9 Nov. til LV. GEMEENTE. Waal 'sav bah' 8 Bijbellezing. Oosterend, 'sav half 8 Bijbellezing. Zondag 12 Nov HERV. GEMEENTE. Burg, vm 10 uur Ds. Visser Ma andcollecte. Oudeschild, nm 7 uur ds. Visser. (Zang van Kleinkoor) Waal. vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Oen Hoorn, vm 10 uur ds. Van Petegem Zendingscollecte. Oosterend, vm 10 uur ds. Kok deCocksdorp vm 10 uur ds Plug Zendingscollecte. Zuid-Eierland nm. 3 uur ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. Dankuur voor het gewas. nm. 3 uur dezelfde Dm Burg N av. half acht dezelfde gebouw Tcx Fanfare. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm 10 uur ds Terschegget van Amsterdam, nm 3 uur dezelfde Dankuur voor het gewas. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur Ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Smidts. Eterveiling, Hollands Noordei kwartier tlkmaar 4 Nov- Kipeieren. Aanvoer 68.000. 56 58 K G. 5,20 a 5,80 per 100 stuks 58 60 K.G 5 50 a 6,10 60 62 5.90 a 6,30 62 64 6 00 a 6,50 64/66 ,0 a -,0 Kleine eieren 3,50 a 4 40 18000 eendeieren 3,70 a 3,90

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5