TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT lust, kalmte en Zelf beheers ching HET GESCHENK. Texelsche Berichten Bij het overlijden van dr. A. Wagemaker. Zaterdag 11 November 1933. Het St. Nicolaasfeest nadert. Straks krij gen we Kerstmis. Velen breken zich het hoofd niet alleen met de vraag: hoe zal ik de noodige geschenken kunnen koopen, maar ook wat zal ik koopen. Sommige menschen hebben er zoo'n biezondere slag van een geëigend ca deautje uit te zoeken. Het zit 'm niet in de groote waarde, maar wel in de keuze. Eigenaardig dat zoo weinigen onzer het „juiste" geschenk weten te vinden voor 'n ander. Misschien is het omdat we bij het koo pen van een geschenk minder aan de(n) ander, doch, onbewust meer aan ons zelf denken. We kiezen wat we zelf mooi vinden. Het is zoo begrijpelijk, dat we een an der gaarne willen geven wat we zelf graag zouden willen hebben. Maar.... maar: vra gen we ons wel af wat die ander mooi zal vinden, wat aan de(n) ander 't liefst zou wezen? We doen zoo weinig moeite ons in het wezen van een ander in te denken. Het geschenk met Sinterklaas is daarvan een typisch voorbeeld. En daarom worden zoovele geschenken ongewaardeerd weggezet. Ze bereiken hun bestemming niet. Een man van groote verdiensten, wiens nagedachtenis bij ons Texe laars inhooge eere zal blijven. Hoewel wij niet onbekend wanen met de ernstige ziekte, waardoor de heer Wage maker sinds eenige weken was aangegre pen, kwam het einde wel zeer onver wacht. In de morgen van Woensdag ont vingen we 'het treurige bericht, dat de dood had overwonnen. Dr. Wagemaker was overleden, en had juist de leeftijd van 70 jaar en zes maanden bereikt. Een leven van rustelooze arbeid, van opoffering, en strijd was afgesloten, 'een leven, dat in menig opzicht aan anderen ten voorbeeld mag worden gesteld. Per bulletin deden wij Woensdag \an 't 'droeve nieuws kond. ,J Dokter Wagemaker overleden" was het gesprek van de dag. En we verwonderen ons daarover mëï, want als maar weinig ande.ren heeft de thans overledene zich voor onze ge meente in meer dan een opzicht verdien stelijk gemaakt. Een woord van diep ge voelde dankbaarheid vinde hier 'n plaats. Op 8 Mei 1863 werd Dr. Wagemaker te Tholen (Zeel.) geboren. Na volbrachte studie vestigde hij zich als arts te den Burg, waar dr. Stam zijn voorganger was. Juist 'een kwarteeuw oefende hij hier de do'kterspractijk uit, gedurende welke tijd hij zich door groote kennis en toewijding onderscheidde. Zijn krachtig gestel ver oorloofde hem de grootste moeilijkheden gemakkelijk uit de weg te ruimen. Met paard en rijtuig was hij de meeste dagen, lang onder weg. Dat het rijden over de veelal slechte of zelfs ongebaande wegen van die tijd geen pretje was, kunnen ounere 'Texelaars ons uitvoerig verha- halen. „Tusschen de wielen" werd veel werk afgedaan, maar ook bij het thuis komen lag er weer werk vooir uren geneed. Dat dr. Wagemaker voor zoo heel veel zaken, buiten zijn medische practijk, tijd vond, geeft een bewijs van zijn opvallend groote werkkracht, van zijn onvermoeide geest, van zijn nimmer versagend streven tot opbouw en vooruitgang. Naast zijn verdiensten op dokterster rein, 'die algemeen erkenning vonden, lig gen zij in de eerste plaats in zijn ruste-- looze strijd vooreen eigen verbinding tus schen Texel 'en de vaste wal; een strijd!, welke vinnig gestreden werd en groote offers eischte, maar welke met goede uitslag werd bekroond. Deze historie is overbekend. Hoe T.E.S.O. groeide en tot groote bloei kwam, we weten het allen. „Een goudmijn wordt deze onderneming, mits heel Texel er zijn schouders onder zet", 't Zijn de gedenkwaardige woorden, welke dokter Wagemaker sprak, toen de N.V. maar nauwelijks het Levenslicht had aanschouwd. Met kracht en klem heeft hij het goede recht van T.E.S.O. aange toond en verdedigd. Door zijn meester schap over het gesproken woord, maar bovenal door zijn onverzettelijke wils kracht en onüitbluschbaar enthousiasme heeft hij het werk, dat hij zich als een tweede levenstaak had gesteld, volbracht; een arbeid, welks gouden vruchten Texel in zoo ruime mate ten deel „gevallen zijn en nog zullen ten goede komen. Want het zaad, door dr. Wagemaker gestrooid, wies welig op en belooft thans jaar op jaar een rijkere oogst. Het moet verwondering wekken, dat dr. Wagemaker ook op ander gebied nog zoo veel en zoo belangrijke arbeid heeft kun nen verrichten. In tal van besturen be kleedde hij een leidende functie en was hij de man, van wie de bezielende kracht uitging. Van Witte Kruis-afd. en Alg. Tex. Wijkverpleging, welke beide instel lingen op Texel zoo zegenrijke arbeid ver richten, was dr. Wagemaker de oprich ter. Veel dank waren destijds Tex. Fan fare, IJsclub en Gymnastiekvereen. „Spar ta" aan hem verschuldigd. Ook in de stichting -eener gasfabriek had hij een zeer werkzaam aandeel. De eerste-steens door zijn zoon Abram gelegd, houdt hier aan de herinnering nog levendig. Geen wonder, dat het bericht van zijn vertrek uit de gemeente in 1019 teleur-, stelling wekte in wijde kring. Velen maak ten zich op om aan „hun" dokter Wagema ker te toonen, hoe men zijn werken waar deerde. Het was een ontroerend afscheid, dat een van de prettigste herinneringen zijns levens moet zijn gebleven. Dr. Wagemaker vestigde zich in 1919 te Heemstede, maar bleef Texel trouw en T.E.S.O. welker president-commissaris- hij bleef tot het laatst in het biezonder. Nog bij het afscheid van kapitein Duinker op 3 October heeft hij Texel bezocht. Het was zijn laatste gang. Vóór enkele we ken greep hem een ziekte aan, welke hem Woensdag de oogen voor goed heeft doen sluiten. Een Leven van strijden, wor stelen en overwinnen is beëindigd. Dr. Wagemaker is niet meer, maar levendig blijft de herinnering aan wat hij, Texel ten heil, heeft gewrocht. We beseffen, hoe zwaar deze slag de familie treft, in het biezonder dokters trouwe gade, die deelgenoot was in zijn successen en immer, waar noodig, gereed stond om mee te helpen, op te beunen, wanneer zijn taak te zwaar dreigde te worden. Ook U, geachte mevrouw, danken wij voor hetgeen uw echtgenoot naar wij weten met uw volle sympathie en steun tot stand vermocht te brengen. In T.E.S.O.'s Raad van Commissarissen laat dr. Wagemaker een Ledige plaats achter, die uiterst moeilijk door een even, bekwame en toegewijde kracht zal kunnen worden vervuld. Rust zacht, vriend van Texel, dr. Wage maker. Gij 'hadt in ons hart een ruime plaats ingenomen en zult die behouden ook, gelijk gij verdient. o— Hedenmiddag zal het stoffelijk over schot worden gecremeerd te Westerveld. Avro- Avond. Het Avro-actie-comité deelt ons mede, dat omtrent dé datum van een 'hier te ge ven Avro-avond nog niets met zekerheid bekend is. De Avro-Directie schrijft ech ter aan het Comité: „Wacht u rustig af. Zoodra wij u een beslissing kunnen geven, doen wij u dat weten". Van de baan is een Avro-avond voordit seizoen nog niet. De Groote Gedadhte. Op 1 Dec. a.s. zal voor de leden van afd. Texel en Eierland der Holl. Mij. van Landbouw in Texels Bioscoop-Theater Vertoond worden de film De Groote Ge dachte, met welke gedachte bedoeld wordt de Coöperatie-gedachte, welke de film wil trachten, meer ingang te doen vinden. SPORTNIEUWS. Verwachtingen van „Het Groentje". Texel zal op zijn terrein Schagen ont vangen, waarvan de eilandbewoners wel licht verliezen zullen. Succes geven wij thuis een goede kans tegen 'DTS. Ook Andijlc achten wij in staat op eigen terrein van Vrone te winnen. Tenslotte zal Uit geest zich in eigen omgeving herstellen van haar nederlaag tegen de Alkmaarsche Boys, nu zij bezoek krijgt van Alkmaar. Uit de Alkmaar-rubriek kunnen we ver melden, dat verslaggever begint te consta- teeren, dat Texel verdiend heeft gewon nen, terwijl we onder Alkmaarsche brie ven" lezen: „Het mag een feit wezen, j dat de Texelaars ondanks hun minder gunstige positie op de ranglijst tot zeer goede dingen in staat zijn". Dit laatste vooral zal zeker voor onze spelers een prikkel zijn om a.s. Zondag te gen Schagen zich weer te geven, de ge- heele wedstrijd door. Het voetballievend publiek verwacht een zeer goede wed strijd en we twijfelen er dan ook niet aan, Daarom, Texel 1, laat u van uw beste zijde zien, we hebben de puntjes noodig. Texel 2 gaat wederom op bezoek, nu bij Helder 4. Denkt niet aan een zacht eitje, mannen! De vorige Zondag wist dit elf tal van Schagen 2 met 32 te winnen. Dat wil dus zeggen: aanpakken, een drachtig samenwerken met de wil om te winnen Dan alleen kan het gelukken en daar rekenen we alvast op. Een goede geest in de ploeg is van groote waarde. Vertrek 11 uur boot. Aanvang wedstrijd 12,30 uur. Texel 3 gaat Oudeschild 2 bekampen. Beide elftallen wisten het nog niet tot een overwinning te brengen, Doe je best, jongens. Goed met overleg en de eerste punten We hopen het. Deze wedstrijd vangt om 2 uur aan. Vertrek vanaf Schil- dereind bij Emmalaan uiterlijk half twee. Veel succes! Volgens het programma van de N.H. V.B. spelen op 19. Nov. Texel 2 en 3 thuis. o— Adspiranten. Om 12 uur speelt Texel A Tex. Boys B. Dit wordt weer een moeilijke wedstrijd voor A., daar het zeer waarschijnlijk een eenzijdige wedstrijd wordt. Zorgt echter doo" keurig en listig spel de tegenpartij tot het maken van openingen te noodzaken, lintusschen heb ben jullie een goede kans om een paar puntjes te verzamelen. Texel B zal minstens zoo goed moe ten spelen tegen de Boys A als zij tegen SVC A deden. Denkt om jullie kans, jongens. Laat ze je niet ontgaan. Goed open spel, goed schie.ten, en samen werken tot de laatste minuut. Texel A onveranderd. Res. W.Langeveld Texel B L Kuiper wordt vervangen door Ab. Keijser. L. Kuiper reserve. D.D. keeren weer terug na het. gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Wol veehandel 2—8 Nov. De wol veehandel was te Zutphen, Scha gen, Leiden, Leeuwarden, Utrecht, Rotter dam en Groningen algemeen flauwer ge stemd. Te Zwolle, Purmerend en Sneek was de handel echter iets vlugger en ruim prijshoudend, als gevolg van een korter aanbod. Afzet van NederLandsdhe wol. In de vergadering der Eerste Afd. van het Kon. Ned. Landbouwcomité te den Haag, werd mededeeling gedaan van de conclusies eener bespreking tusschen ver tegenwoordigers van "Holl. Mij. van Land bouw en diverse bij de Nederlandsche wo In ij verheid betrokken personen, o.m. aangaande de mogelijkheid van een meer der gebruik van inlandsche wol door deze nijverheid. Tevens werd daarbij nagegaan ot eventueel de schapenhouderij zou kun nen worden gesteund door middel van verhooging van de wolprijs. Besloten werd, zoo mogelijk in samen werking met de andere Centrale Land bouw Organisaties, stappen te doen bij de Regeering in overeenstemming met deze conclusies. Gaarne hadden we gelezen, welke die conclusies waren. Meer vermeldt het Or gaan der H.M. echter niet. De meester vraagt: „Wie kan illilli mij een bewijs aanvoeren, dat de |!|jj|4> aarde rond is?" lil^ Leerling: „De scheefgéloopen illljj* hakken van mijn schoenen, mees- IIIIII4 ter. DE RIJKSDAGVERKIEZING. HERMANN GöRING. Duitschlands Minister-President. De dagbladen van Maandag brengen de uitslag van de morgen in Duitschland te houden verkiezingen voor de Rijksdag. KON 'S MORGENS NIET AAN'T WERK omdat bet hoesten hem 's nachts zoo Iliad afgemat. „Door een verwaarloosde verkoudheid kreeg ik het op mijn borst, waardoor ik het verschrikkelijk benauwd had. Ik kon 's morgens niet naar mijn werk gaan, omdat ik 's nachts niet sliep van be nauwdheid. Na 't gebruik van Abdijsiroop trad een algeheelc verandering in. Ik kon weer rustig diep ademhalen, mijn werk verrichten en slapen Ik voel mij nu zoo goed als nooit tevoren en dank dat mijns inziens alleen aan de Abdij siroop". Zoo schrijft ons de heer J. H. te B., wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. De op bijzondere wijze samengestelde Abdijsiroop werkt heerlijk slijmoplossend, verzachtend, hoeststillend; verruimt Uw ademhaling en tast Uw hoest in de grond oorzaak aan, vermijdt etterige slijmvor- ming en ontsteking. Door Abdijsiroop te nemen hebt Gij iets bijzonders voor borst en keel en op iederen leeftijd kunt Ge Abdijsiroop gebruiken. Thans per flesch fl.f 1.50, f2.75. Ge bespoedigt Uw genezing door buitenshuis Abdijsiroop- Bonbons („gestolde" Abdijsiroop") te ge bruiken. 35 cent en 60 cent per doos. OOSTEREND ORGELBESPELING door de heer Kruithof, van Kampen, in de Geref. Kerk. Om ongeveer acht uur opent de lieer Joh. A. Eelman de vergadering door te laten zingen Ps. 33:2. hlij leest vervolgens Ps. 33 en gaat voor in gebed. Spr. neet allen hartelijk welkom, inzonderheid de de heer Kruithof, van Kampen, overgeko men om ons te laten genieten van zijn spel en zijn zang. De 'heer K. zal ter afwisse ling van orgelspel, zang en meditatie voorlezen. 19e 'heer Kruithof laat ons eerst een orgelsolo hooren en toont zich een meester op zijn instrument. We moeten daarbij in aanmerking nemen, dat de or ganen van gehoor en gevoel wel sterk moeten zijn ontwikkeld, daar de lieer K. een blinde is. Bij no. 2 begeleidt de heer K. met het orgel zijn volte klare stem. Van de Dititsche tekst geeft het pro gramma de vertaling. No. 3: orgelspel als fantasie op Ps. 66, gevolgd door Ohr. liederen als: Er ruisCht doof de wolken; Scheepke onder Jezus hoede, enz., waarbij het publiek kon meezingen. Ook no. 4 geeft zang en orgelspel. De vergadering zingt vervolgens Ps. 146:6. Hierna leest de heer K-, met behulp van blindenschrift, een meditatie naar aanleiding van Mare. 10 vers 46c en 47, waarin wordt gezegd: Zat de zoon van Timëus, Bar Timëus, de blinde, aan de weg, bedelende. En boo- rende, dat het Jezus, de Nazarener was, begon hij te roepen en te zeggen: Jezus, gij zone Davids, ontferm u mijner. De strekking is, dat niet lichamelijk blind, hoe verschrikkelijk ook, het ergste is, wat iemand kan overkomen. Het ergste is, wanneer iemand geestelijk blind is, hetgeen wij van nature allen zijn, wanneer wij niet door Gods Geest de genadegaven krijgen te aanschouwen, welke God voor ons heeft weggelegd. Na deze meditatie wordt door de heer K. hartelijk dank ge bracht aan de kerkeraa'd voor het afstaan van het kerkgebouw en de broeders Eel man en Van den Brink voor hun leiding deze avond. Verder wordt dank gebracht aan de verdere aanwezigen. Ten slotte vraagt spr. de collecte wel te willen ge denken als loon voor zijn arbeid, opdat hij in de behoefte van zijn gezin kan trachten te voorzien. Onder het zingen van de Lofzang van Zach. vers 4 en 5 wordt gecollecteerd. De heer K. speelt nu nog een fantasie op Ps. 42 en „Gemoeds rust",' orgel en zang. Dit nummer valt ze ker niet het minst in de smaak. Broeder V. d. Brink sluit door te laten zingen Ps. 150:1 en 2 en gaat voor in dankgebed. 't Was voorzeker een mooie avond en een schoone gelegenheid om te steunen, wie niet op de gewone wijze in Ihet on derhoud van zich en de zijnen kan voor zien. Moge 'zijn arbeid wel beloond zijn. Éi Östermann Sr Co's Handel Mij. N.V., A'dam: Fabrieken te Jutphaas bij D.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5