De Nieuwe Texelsche Courant No. 4789 47ste Jaargang Woensdag 15 Nov. 1933 De Crematie van Dr. Wagemaker. Van week tot week Duitschiand terug naar Genève. Rusland dreigt Japan. Reiken Rusland en Amerika eikaar de hand Geen droog Amerika meer. Texelsche Berichten Uw advertentie m dit Mad wall op Texel huis aan huis gelezen. „Een menscli in den vollen zin des woords, naar de rust". is sinds 1 Juni 1930 ki dit blad opgenomen. UI TO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en De Rooij Den Burg. TeL 11. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.: iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7,50; 11,20; 2,35. Van den Helder: 6,50; 10,-; 12,20; 4,20. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7,30; 11,15; 5,20. Van den Helder: 9,12,20; 6,30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vs uur later.) 16 17 18 19 20 21 22 Nov 7,23 8.03 8,43 9,23 10,05 10,49 11.41 LICHT OP RIIW1ELEN en R1ITUIGEN 4 41 ZATERDAGAVOND. In ihet Engelsche Lagerhuis zijin deze week debatten gevoerd over de b uiten - landsche politiek. Natuurlijk stonden Duitschiand en zijn verhouding tot Ge nève in het middelpunt daarvan. Uit de rede van Sir John Simon bleek, dat de Engelsche regeering gaarne bereid was om het Duitschiand te vergemakkelijken naar Genève terug te komen. Hij schoen zelfs niet afkeerig, speciale onderhandelin gen tussdhen Berlijn en Parijs te aanvaar den. Dit is te merkwaardiger, omdat Hit- Ier deze zeker niet heeft voorgesteld om er Engeland aangenaam mee te zijn. Maar Londen heeft geen reden om te vreezeny dat Parijs het tegenover 'Berlijn verloo chenen zal. Parijs is zoo wantrouwig te genover Duitsdhland als ooit. Maar het bleek toch wel uit de debatten, dat Enge land heel veel aan 'het gelukken van de ontwapeningsconferentie gelegen was. Al leen uitersten als Churchill waren van meening, dat het eenige, wat nu over bleef voor Groot-Brittanië was: zich zoo veel mogelijk te versterken. In. de loop van het debat werd er van regeeringszijde telkens op gewezen, dat Engeland trouw zou 'blijven aan, de verplichtingen die het te 'Locarno had aangegaan. Deze verplich tingen kunnen ook Duitschiand ten goede komen als Frankrijk daartoe reden geeTt, maar daaraan dacht men blijkbaar niet. Het was als een waarschuwing aan Berlijn bedoeld, om niet eigenmachtig te bewape nen en vooral ook niet te zondigen tegen de door het verdrag van Versailles voor geschreven demilitarisatie van een strook van 50 K.M. breedte op de rechter Rijn oever. Want dan zou Engeland aan de zijde der Fransc'hen staan. In een officieele uiteenzetting van het nieuwe plan voor vijt jaren der Russische regeering kan men lezen, dat bet laatste jaar vele fabrieken ingericht zijn voor de landsverdediging. Dit zou de reden zijn van de groote inzinking der produc tie. Na dit jaar van voorbereiding is Rus land op eens veel stouter geworden te genover de Japanners. Keer op keer klampt de Russische gezant te Tokio de Japansche regeerimg met zeer bits gestelde protesten aan. Het hoofd van het Rus sische kabinet, Molotof, heeft op de voor avond van de 16e verjaardag der sow- jetregeering een rede gehouden, die be paald dreigend was voor Japan. Dezer dagen is de Russische gezant weer bij zijn Japansche collega geweest om zich erover te beklagen, dat Japansche bom menwerpers een verkenningsvlucht hadden gemaakt over Russisch grondgebied. To kio ontkende, dat er zoo iets gebeurd was. „Goed, dan zullen we erop schieten, als het weer gebeurt", heeft Moskou daarop geantwoord. Er is reden voor de Japan ners om bezorgd te zijn. Achten de Rus sen een oorlog onvermijdelijk, dan zullen Zij "die liefst in de winter voeren." Zij we ten uit de guefdla tegen de Japansche be zettingstroepen m "Siberië, die met het wegdringen der Japanners eindigde, hoe machteloos felle koude de Japansche sol daten maakt. Op het oogenblik zou men werkelijk uit het optreden der Russen de indruk kunnen krijgen, dat zij het daar heen willen drijven. Zooals nu zouden MOND- EN KLAUWZEER. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering de verplichting om terstond aangifte te doen indien het vee verschijnselen van mond- en klauwzeer vertoont. Niet- of niet-tijdige aangifte kan ge straft worden met hechtenis van ten hoog ste één jaar of geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Texel, 16 October 1933. De burgemeester voornoemd, W. 8. OORT MOND- EN KLAUWZEER. Met het oog op het hcerschcn van liet mond- en klauwzeer onder het vee, raden Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel een ieder dringend aan de MELK TE KOKEN. Het gebruik van ongekookte melk le vert gevaar op voor de gezondheid. Texel, 16 October 1933. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. zij voor een jaar nooit tegen de Japan ners hebben durven optreden. Het is zaak, de gebeurtenissen daar met aandacht te volgen. Litwinof is te Washington aangekomen. De Amerikaansche regeering is onmid dellijk de besprekingen met hem begon nen Huil heeft eerst met Ihem gepraat en daarna is hij door president Roosevelt ze'lt ontvangen. Roosevelt had de wensch uitgesproken, dat men niet te veel nadruk legde op de financieele onderhandelingen, idie bij gelegenheid van dit bezoek zouden worden gevoerd, daar de verzoening tus- sëhen de twee landen een zaak was, die in gehalte ver boven financieele transacties stond. Men legt dus alle nadruk op het politieke karakter van deze ontmoeting. Er waren journalisten onbescheiden ge- inoeg, om de Rus te vragen, of 'n Rus- sisch-Amerikaanscbe samenwerking tegen over Japan ter sprake zou komen. Na tuurlijk heeft Litwinof geglimlacht; inaar hij zal wel hebben opgepast, niet „veel zeggend te glimlachen". Intusscben zul len de Japanners dit bezoek met veel meer dan gewone belangstelling volgen. „De twee grootste republieken'zullen elkaar de hama reiken", hééft Lidwinóf gezegd. Het moet niet gezellig zijn, daar vijandig tus sdhen te zitten, te meer Jaar volgens de laatste berichten de onderhandelingen zóó vlot opschieten, dat de officieele erken ning der Sowjet-republiek door de Ver- eenigde Staten bij het verschijnen van dit nummer wellicht een reit is. Amerika is nu definitief nat geworden. Drie vierden van de staten moesten de schrapping van liet grondwetsartikel, met behulp, waarvan Amerika 'rooggelegd was, goedkeuren, vóór het werkelijk zijn kracht verloren had. 36 staten waren daar voor noodig. Toen de eerste stemmingen plaats vonden, wist men nog niet zoo heel zeker, hoe het loopen zou. Wie vroeger voor opheffing van het verbod durfde pleiten, werd onmiddellijk aLs een werk tuig of vriend van dronkaards en her bergiers gedoodverfd. Door de zee van misdaad en corruptie, die op de duur uit ihet verbod waren voortgekomen, was op dit punt een radicale verandering ingetre den. Tenslotte was het zoo geworden, dat wie voor het drankverbod opkwam, de schijn op zich laadde de belangen van smokkelaars en misdadigers te bepleiten. Bij de stemmingen in de verschillende sta ten bleken zelfs streken ,;nat" geworden, waarvan men dat nooit 'had gedacht. Nu heeft de „natte" beslissing in Pennsyl vania, Ohio en Utah, die op één dag ge vallen is, het getal der vereischte 36 sta ten volgemaakt. Droog Amerika hoort tot het verleden. De dranksmokkelaars echter zitten niet in de verlegenheid. Zij hebben hun "bédrijt 'bijtijds veranderd. Zij heffen nu, door middel van afdreiging, hun schatting bij de drankverkoopers op de legale alcohol, en hebben zich verder in ontvoeringen gespecialiseerd. Zoo regelt zich het economische leven van zelf en komt alles weer terecht. Zelfs belasting- penningen. Want van de week is in frankrijk een ter dood veroordeelde, die op zijn executie wacht, in boeien voor de rechter gebracht, waar hij zich te verant woorden had wegens ontduiking van auto belasting. Neen waarlijk, het is op aarde nog niet zoo saai Onder groote belangstelling had Zater dagmiddag te Driehuis-Westerveld de cre matie van de ontslapen, op ons eiland zoo zeer bekende en beminde „dokter Wage maker" plaats. Nadat te ongeveer half drie zich allen in de aula hadden veneenigd, van wiie er velen gebruik maakten de familie hun deelneming te betuigen, schaarde de groote stoet zich achter de met bloemen bedekte kist. Onder de vele belangstellenden merkten we op onze burgemeester, de heer W. B. Oort; P.Dros Az., W.H.Lap, H.W.Bakker, H. Keesom; J.A.O. Stompff, directeur T. E.S.O.Dr. Boswijk; Personeel T. E. S.O.; Jonas de Vries; D*. J.H.Vaandrager, vlootpredikant; J.Drijver, van Santpoort; J. C. Pull, oud-controleur van de P.T.'T. te Haarlem; Mr. A. Liesker, griffier Kan tongerecht te Haarlem; Mr. J.J. Polder man, Afd. Chef Ned. Handel Mij. te Haar lem; Ds. P. A. Vis, Emer. Doopsgezind pred., thans te Heemstede; Sam vlessing, toonkunstenaar, IJmuiden; oud-kapitein van T.E.S.O.: C. Duinker; Dr. 1. K. L. Sluyterman, voorz. Ned. Maatsch. tot Be vordering der 'Geneeskunst, afd. Haar lem; Dr. Hubert, geneesheer te Haarlem; Dr. A. v.d. Horst, oud-contr. Geneesheer v.d. R.v.B. en wie Texelaars of oud- Texelaars. Langzaam schreed de stoet voort te midden van het geboomte, links het hoog opgaande duin, de grond bedekt met reeds afgevallen bladeren. Hier en daar verwisselde een schichtig eekhoorntje van schuilhoek. De herfstzon schoot haar stralen door het geel getinte loover, elders twinkelend langs stam en struikgewas, waardoor zij ons de herfsttinten in volle pracht ten toon spreidde. Alles ademde hier rust, slechts nu en dan ondierbrokeri door het gedender van een voorbijvlie gende electrische trein. We schreden voort langs de graven van hen, die voorgingen. Hoog op het duin ligt het Crematorium. Daar aangekomen traden we onder de zachte tonen van het orgel, bespeeld door George Robert, de hall binnen. We ge voelden het weemoedige als een looden last. Velen, vooral ook vele Texelaars, zouden hier afscheid moeten nemen van een man, wie velen groote dank verschul digd zijn. Als eerste spreker trad naar voren onze Burgemeester. Namens het gemeentebe stuur en het overgroote deel van Texels bevolking wenschte hij een laatste eerbie dige groet aan de ontslapene te brengen. Voor Texel, zoo vervolgde hij, gevoelde hij vee'I, heeft hij geleefd en gewerkt in groote mate. Het lief en leed van Texel dat deelde hij. Juist dat was bet, waar door het neengaan van dokter Wagema ker zoovelen in werkelijke rouw deed dompelen. Dr. Wagemaker was niet alleen geneesheer, hij was ook de huisarts, die met zijn patiënten meeleefde. En onge twijfeld, ware het niet, dat Westerveld zoo ver af ligt, meerderen zouden opge komen zijn, om de geliefde doode_, d>e Uitslag aanbesteding. We laten hier thans de volledige (offi cieele) uitslag volgen van de aanbesteding van de bouw van een woonhuis met schuur voor de heer C. Zutphen Jr. tie de Koog, door arcihtect Schermer te den Burg: Timmerwerk: J.J.v.Wessem f 1695; W. Bruin f1660; M. Blom f1540; G.Zoete lief f1540; J.Bakker f1492, P. van 't Hoog f1395; J.Koorn f1374; P.J. Kooger f1350. Metselwerk: G.Logman f 1730C.Keijzer f1670; L.Bruim f1596; T. Witte f1525; J. Trap f1425. Timmer-, metsel- en schilderwerk: I. Voigt f 3190. Schilderwerk: C.Timmer f314; J.Dekker f288; C.Bremer f278; J. Vonk f262. Loodgieterswerk: J. Kiljan f255; P.Oele f204; J. Agter f188. Electra: A. Knopperts f38; R. Daalder f 36.—. Bestuur Dertig Polders. Bij Kon. Besluit is de heer IJ. Lap Az., te den Hoorn, herbenoemd tot heemraad van het Waterschap De Dertig Gemeen schappelijke Polders. Vobr Texels Crisis comité. De uitvoering ten bate van Texels Cri sis-Comité, welke U.D.I. op Vrijdag 24 dezer geven zal, is niet toegankelijk voor personen beneden 18 jaar. De kaarten voor deze avond gaan vlot van de hand. Wie van een plaats verze kerd wil zijn, voorzie zich van een plaats bewijs aan een van deze adressen; laatste eer te bewijzen. Een sterke per soonlijkheid, meelevende, meevoelende, die door zijn wilskracht ook op ander maat schappelijk gebied veel 'heeft tot stand gebracht. Texel is verplicht deze menseh te danken voor alles, dat hij heeft gedaan. Zich tot de familie wendende, hoopte spr., dat dit voor haar eon troost, zij het een kleine troost, mocht zijn. Met 'een blik op de baar gericht besloot hij zijn gloedvolle woorden met een „Rust zacht". De volgende spr., de heer P. Dros Az., kon als commissaris van TESO gewagen van zijn langjarige arbeid in deze onder neming. Zijn werk was een zegen en blijft een zegen. Met een enkel woord wenschte ook Dr. Boswijk, zijn opvolger als arts, te getui gen van hetgeen waarmee Dr. Wagema- jker, ondanks zijn drukke practijk, de liefde van zijn patiënten wist te veroveren. Thans is hij niet meer, op zijn harde arbeid is nu de rust gevolgd. Namens het geboete personeel sprak de de heer Juit. Beumkes. Spr. deed uitko- imen, dat het verlies van de nabestaanden wel ontzettend groot moest zijn. Met een „beste dokter, rust zacht", nam hij, na mens het gelieele personeel afsclieid van hem, die zij zoo zeer wisten te waardee- ren. Als laatste spreker trad naar voren, een vriend van de overledene, de heer Jo nas de Vries. Evenals in de natuur, .waar in we op deze schoone herfstmiddag een, zadite melodie beluisteren, Jiad hij ook een zachte mélodie in het leven van Dr. Wagemaker bespeurd. Hoe kon hij in een persoonlijk onderhoud getuigen van z'n liefde voor zijn gezin, zijn patiënten enj voor het eiland. Het waren ook deze eigenschappen, die hem steeds de groote moeilijkheden deden overwinnen, zelfs wan neer anderen de moeilijkheden te groot achtten. Spr. sprak de hoop uit, dat de heerlijke erfenis, van de warme liefde die iin alles sprak, de erfenis óók van te zijn. leen man in de maatschappij, de erfenis, voor het nageslacht moge zijn. Dan zal Dr. Wagemaker niet tevergeefs hebben geleefd. De rij van sprekers was hiermede ten eind. Onder orgelsjnel van Beethoven's „Die E'hne Gottes aus der Natur" daalde langzaam de met bloemen, bedekte kist, totdat zij aan ons oog werd onttrokken. Als de laatste tonen van hlet orgel zijn weggestorven, wordt hlet stil. Nadat daar op de zoon bedankte voor de betoonde belangstelling, was de plechtigheid ge ëindigd. o Texel heeft een van zijn getrouwen, van zijn werkers, van zijn vrienden moeten af staan. Maar zijin geest leeft voort. Moge 't ieder van ons gegeven zijn te denken in zijn geest; te treden im zijn spoor; te arbeiden naar zijn voorbeeld. Het moet de mooiste hulde zijn, wélke wij kunnen brengen aan zijn dierbare na gedachtenis. A. de Wilt, Weverstraat; Jn. Dekker, Steenenplaats; Boekhandel Parkstraat. —o In de pauze zullen voor 'n dubbeltje loten worden verkocht, kans gevende op 't winnen van een dezer prijzen: een taart van Bakkerij-Moojen; een taart van Bak kerij-Kikkert; worst van Slagerij "Ran, een gevulde fruitmand van Groenten- en Fruit handel Het Westland; .een ets van de N.V. Vlessing. Aan de opvoering van het kluchtspel „Een dag dame" zullen medewerken de dames J. Room-Wilkeshuis, A. van der Me uien-Flens, A. de Waal-Dogger, B.Lap, de heeren I. Vlessing, A. de Wilt, J. Dekker, S. J. de Waal en S. de Waal Cz. De meesten hunner zijn ervaren krachten, zoodat we goed spel mogen verwachten. Giften voor het Witte Kruis. N.N., Oosterend f 4. Onze plaatsgenoot, de heer J. A. Stompff, slaagde Vrijdag te den Haag voor het derde en laatste deel van het no tarieel examen. NAAR ONRUST We hebben een dezer dagen een tochtje naar Onrust gemaakt en zouden niet veel reden hebben, daarvan melding te maken, indien het niet onze aandacht had getrok ken, dat het zandbank-eilandje bezoek kreeg van een dame en een 'heer. Ook dit zou wéinig belangrijk zijn, maar fiet paartje was met een kano het Marsdiep overgestoken en dat wil voor deze tijd van het jaar nogal wat zeggen. Het be zoek duurde maar kort missdhien dach ten ze op een „onbewoond eiland" aam TEXELSCHE COURANT Examens.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1