TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Breng iMi in Uw huisgezin En het gemak ,u>oon+ bij U in. Texelsche Berichten Alg. Texelsche Middenstands-Vereeniging. /A het moderne Afwasch- en Reinigingsmiddel Zaterdag 18 November 1933. SINT NICOLAAS Sint Nicolaas staat voor de deur, Reeds ruiken wij alweer de geur. Van koek en taai en moppen. De zakenman is druk in touw, 't Is helpt man, 't is helpt vrouw, Ze weten van geen stoppen. Van alles staat weer voor het raam, De kinderen turen al tezaam, Met telbegeer'ge oogen, Naar kleurkrijt, boeken, vliegmachien, En wat al zoo meer is te zien: Ze zijn gansch opgetogen. Maar zakenman, wat geeft uw vlijt, Wanneer uw waar niet wijd en zijd Bekend is bij de menschen. Als gij het zoo maar loopen laat, Bereikt gij nooit DAT resultaat, Dat gij toch graag zo.udt wenschen. Daarom, volgt hier een goede raad: Wilt gij dat 't goed in zaken gaat, Zoo moet ge ADVERTEEREN. Een ieder leest de TESSELAAR, Dat is krant van zessen klaar Waarom niet te _probeeren3 Cliché's krijgt gij er gratis bij De 'drukkerij staat aan uw zij, Zal alles GOED verzorgen. Slaat NU de spijker op zijn koj>, Geeft NU uw advertentie op, Stelt 'het niet uit tot MORGEN. P.S. Een klein bewijs voor wie dit leest, Dat adverteeren vruchten geeft Ik geef het u, zoo noodig. 'k Miste mijn pen en adverteer •En zie ik krijg mijn ,,Swan"tje weer; Commentaar is overbodig. HU1B DE RIJMELAAR. De heer I. Vlessimg, voorz. van boven genoemde vereen., kon zijn groote vol doening uitspreken over de opkomst ter Donderdag in de Lindeboom gehouden ledenvergadering. Wel S6 van de 161 de den van hun belangstelling blijken. Voorz. meende hierin een teeken des tijds te kun nen zien. Maar zeker niet minder een verblijdend verschijnsel van verhoogde be langstelling in het werk van de A.T.M.V. Een circulaire, aan verscheidene niet-Le- iden gezonden, had het toetreden van ve len tot resultaat,-' al blijft nog steeds een bedroevend feit, dat nog menigeen buiten de Vereen, blijft staan en toch mee profiteert van wat zij voor allen bereikt. Spr. 'deelde mee, dat het bestuur trachten, zal hier de Philips-Radio-film te doen vertoonen. (Dit is bij een vorige gelegen-* heid reeds toegezegd). Verder bestaan plannen voor 't organiseeren van 'n mid- denstandstentoonstelling, gepaard gaan de met eenige feestelijkheden. Bovendien zal de heer S. Prins secr.-penn. begin van volgend jaar een lezing houden over het verbintenissenrecht, een onderwerp, waarin de leden stellig veel belang zullen stellen. Na lezing der notulen brengt de heer Prins een uitvoerig JAARVERSLAG uit. We omtleenen hieraan, dat de vereen, veel activiteit ,aan de dag legde, en, zoo niet in alle gevallen, dan toch in vele succes mocht boeken. Inzake de actie tegen strandvervuiling valt weinig te melden. Vlielands gemeentebestuur liet niets van zich 'hoonen. Of dat van Texel wat deed, is niet bekend. Wel weten we, dat een geheim rapport door den Helder is uit gebracht, waarin alle berichten van Texel omtrent vervuiling van het strand leugens worden genoemd. („Dat is kras". Red.) Het streven voor een late boot op Zon dagen in 'het zomerseizoen heeft doel ge troffen. De proef mag zeker geslaagd Iheeten. Ook is nu een beter aansluiting aan de snelbussen verkregen. Tariefver- lagen voor vrachtgoed werd door T.E.S.O. niet mogelijk geacht. De actie voor het behoud der'Z.V.S. heeft niet tot een goed resultaat mogen leiden. Beter ging het met de campagne onder de leus „Meel Leden". Het ledental klom van 86 op 161 (90 pet. er bij) en het bestuur werd uit gebreid met de heeren F. Zegel, Oude- schild; C. Timmer Sz., Oosterend; .J. Barends, de Cocksdorp; en L. Igesz. de Koog. Resultaat van de vergaderingen op de de dorpen, was o.m. het zenden van een Request aan de Tweede Kamer met het verzoek de Texelsche visschers te willen doen opnemen in de Zuiderzeesteunwet, een conferentie hierover met de Minister te den Haag, een request tegen 'de Om zetbelasting en een geslaagde poging ten behoeve van de Cocksdorp om tenten te mogen doen plaatsen op het strand aldaar. Applaus vertolt de dank der vergade ring na voorlezing van dit verslag. Voorz. brengt ten overvloede de secr.-penn. nog dank. REKENING. Saldo 19 Jan. 1933 f 104,84. Contributie f281,40. Totaal f386,24. Uitgaven f 145,31. In kas f240,93, De heeren F.Kikkert,de Cocksdorp en Joh. v.d. Slikke Oosterend, bevonden alles piek fijn in orde. Secr.-penn. wordt onder dank- zegging gedechargeerd. Voorz. deelt nog mee, dat het bestuur gemeend had, de (heer S. Prins voor zijn vele werk een gra tificatie te moeten toekennen. Deze wilde hiervan echter niets weten. De vergade ring geeft door applaus haar erkentelijk heid te kennen. BESTUUR. De aftredende heeren I. Vlessing en J. Barends worden herbe noemd met resp. S3 en 67 van de 86 stemmen. Beiden nemen hun benoeming aan (na afloop der vergadering wordt de heer Vlessing door het bestuur met alg. stemmen tot voorz. herkozen). VENTVERBOD. Voorz. leidt dit on derwerp in. Den "Helder beeft een soort ventverbod en nu wordt getracht ook op Texels iets dergelijks te krijgen. \vat ech ter zoo licht niet gaat. Bij de Comm. van Politie heeft voorz. te den Helder zijn licht reeds opgestoken. De 'heer Joh. Paflevliet deelt mee, dat dit punt in het college van BenW reeds besproken is. Een algeheel ventverbod zou niet wenschelijk zijn. Texel is geen wereldje op zichzelf èn is ook op andere gemeenten aangewezen. Wel zullen B.en W. voortaan het uitreiken van vergun ningen zooveel mogelijk beperken. Aan de bepaling, dat ieder venter een ventver- gunnnng moet hebben, zal meer de hand gehouden worden. Overigens kunnen de neringdoenden zelt die venters zooveel mogelijk 'doen verdwjjnen, door in prijs en kwaliteit vooraan te staan. Dan be merkt de venter wel.,dat hij op Texel niet wezen moet. In den Helder is de regeling .zoo, 'dat wie de laatste jaren niet in den Helder gerent heeft, daar niet licht voor een vergunning in aanmerking korrit. Voorz. deelt nog mee, dat de raad van Wieringen een voorstel tot invoering van een ventverbod als zijnde onuitvoerbaar afgekitst heeft. De heer Pisart zou voor Heldersche venters een uitzondering willen maken, omdat ook veel Texelaars m Ben Helder venten. Voorz.: "Invoe ring van een afsoluut ventverbod hier zou een brevet van onvermogen wezen; 't zou toonen, dat we hier te duur zijn. De heer Parlevliet: Met venters worden geen marskramers bedoeld, maar kooplui, die onze middenstand benadeelen. Door de strengen stijver aan te halen, zal getracht worden, hieraan paal en perk te stellen. De heer London klaagt over een bui- tenlandsdhe klompenhandelaar, die op de markt klompen beneden fabrieksprijs ver kocht, maar ze ook aan zijn leverancier niet betaalde. Voorz. merkt op, dat ieder vrij is op de markt te verkoopen als hij zijn marktgeld betaalt. Zulke slechte zakenlui zijn echter geen „blijvertjes". De heer Parlevliet deelt mee, dat een nieuwe regeling voor de markt op komst is. Ze wordt zoo, dat kooplui van elders naar verhouding meer marktgeld moeten betalen dan ingezetenen. BOYCOT? De heer P.M.Koorn vraagt ot niet opgetreden dient te worden tegen grossiers, die aan particulieren Leveren. Bij de verdere bespreking blijkt, dat o.m. de heer Borjeson van Alkmaar zich hier aan schuldig zou maken. Voorz. geeft in overweging gezamenlijk de heer B. te verzoeken niet aan particulieren te Leve ren. Wil hij dit niet laten, dan boycotten. De Vereen, zal hierbij helpen, wat ze kan, ook aan de vaste wal, door contact te zoeken met zusterorganisaties. ZATERDAGAVOND-MARKT. Voorz. deelt mee, dat het heele bestuur gekant is tegen plannen om zoo'n markt hier op te richten. Bij zitten en opstaan wordt ge stemd over de vraag, hoe de vergadering er tegenover staat. ALLEN blijken met het bestuur mee te gaan. Een vingerwijzing voor B.enW. Terecht meent de voorz.. dat Texel zich aan een dergelijk experi ment NIET moet wagen. REKENING. Op voorstel van de heer Joh. P. Dros worden rekeningnazieners benoemd voor 1934. de heeren T. Buijs, J. Pisart en, reserve, Joh. P. Dros.,. POST. Deheer Joh. P. Dros verzoekt nog eens te willen trachten een beter postbestelling te krijgen voor Oudeschild. Een brief. Zaterdagmiddag twee uur ge post, gaat Maandagmorgen half 12 pas van Texel. De post van half elf 's mor gens wordt 's avonds pas bezorgd. Voorz. zegt steun toe. Alle hoop is ge vestigd op de nieuwe postdirecteur. REGLEMENT. De heer London ver zoekt om statuten en huishoudelijk regle ment. Het gevraagde zal, na gewijzigd te zijn, in druk verkrijgbaar worden ge steld. ADVERTEEREN. Dezelfde spreker geeft im overweging te adverteeren in de Texelsche Courant met: Koopt bij Texel sche Middenstanders. Voorz. deelt mee, dat dit in het bestuur ter sprake kan wor den gebracht, nu er wat geld in kas is. MARGARINE. De lieer P. M. Koorn vraagt, of de goedkoope margarine, nu via het gemeentebestuur verstrekt, niet door de winkeliers verkocht kan worden. De heer Parlevliet antwoordt, dat het maar om 30 afnemers gaat. Bovendien is voorschrift, dat de distribute van een cen traal punt uit plaats heeft. De heer Verstegen meent, dat er meer klanten zou den komen, indien de winkeliers de boter verkochten, hetgeen de heer Parlevliet doet opmerken, dat toch ook de winkelier voor zijn klant naar het raadhuis kan gaan. TENTEN. De heer Am. Daalder ver zoekt voortaan de kiosken te de Koog bij elkaar op één stuk land te doen plaat sen, opdat het geen badplaatskermis lijkt zooals thans. Voorz. deelt mee, dat het bestuur in deze aangelegenheid niet tot een bepaalde uitspraak gekomen is. De meeningen waren verdeeld. De heer Parlevliet merkt op, dat het gemeentebe stuur voornemens is een bepaald stuk land te de Koog voor kioskhouders aan te wij zen. Voorz. vertrouwt dat dit stuk land goed zichtbaar en gemakkelijk be reikbaar zal zijn. T.E.S.O. De heer A. de Wilt meent, dat de laatste boot van Texel en den Helder ■te vroeg gaat. Voorz. ondersteunt deze kladht en is er van overtuigd, dat de Mid denstand er sCha van ondervindt. Na 'half drie reeds zijn bijkans 8000 menschen hier voor de heele verdere dag van com municatie met de vaste wal verstoken. De heer F.Zegel brengt in het midden, dat voor twee jaar een proef genomen werd met een late boot gedurende November, Van den 'Helder at' werd door gem'idd. drie personen per keer van deze boot gebruik gemaakt. De heer H. Reij schrijft dit aan te weinig publiciteit toe. Voorz. wijst hierbij op het belang van vervoer van goederen en post. Of T.E. S.O. er niets mee verdient mag geen ge wicht in de schaal leggen. De heer S. Prins, die vaak voor ambtsbezigheden maar den Helder en Wieringen reist, zegt dagelijks het gemis van een betere ver binding te gevoelen. De heer Zegel geeft in overweging 'm adres bij T.E.S.O. in te dienen. Het zal ernstig bekeken, worden. De heer H.K.W. Verstegen: Thans wordt door reizigers op Texel maar weinig verteerd. De boot gaat te vroeg. De heer F.Zegel: Nu moeten ze daar door wel eens overnachten ook. "De heer Verstegen: Laat dan de boot een maal per week varen. De heer Zegel (schertsend)Dat doen we ook, Zondags nl.. Dankbaar memoreert de voorz., dat TESO meermalen zijn medewerking verleende, (zie boven.) Spr. vertrouwt, dat een adres aan TESO serieus onderzocht zal worden. De heer T. Buijs merkt op, dat de boot weleens te laat komt voor de autobus naar Alkmaar, waarop de voorz. meedeelt, dat dit een gevolg kan zijn van slecht tij en veel vrachtgoed. Aan de medewerking van TESO en haar personeel ligt het niet. Bovendien kan men de kapitein verzoeken een vlaggetje te hijschen, wanneer men met de bus mee moet. De chauffeurs wachten dan zoo mogelijk. NIEUWE BOOT. De heer J. de Wit zou gaarne zien, dat de nieuwe boot froote snelheid heeft, waarop de heer egel antwoordt, dat deze wel zal mee vallen. Bovendien is er een premie op ge steld. ADVERTEEREN. De heer Dros, den Hoorn (bakkerij), wil geadverteerd' zien: Koopt bij Middenstanders. De heer Moerbeek zou de contributie wel willen venhoogen, om meer te kunnen advertee- ren en vraagt of niet een eigen orgaan kan worden uitgegeven. Voorz. ziet in hooger contributie geen heil. Dit bedrag moet f 1,50 blijven waarvoor men dan ook nog kostelooze rechtskundige advie zen kan bekomen. De heer "Parlevliet ziet geen nut in een eigen orgaan. Het plaatselijk blad, immers, aldus spreker, bereikt ieder Texelaar (oplaag ver over 2300 ex.; aantal gezinnen op Texel plm. 2000). T.E.M. TE DUUR? De heer London protesteert tegen het te hooge vastrecht tarief van de T.E.M. Voorz. wil eerst het verslag over dit jaar afwachten. Het bedrijf moet zichzelf kunnen bedruipen. De heer Parlevliet brengt in het mid den, dat de 'T.E.M. niet, zooals bedrijven elders, groote winsten maakt, welke in de gemeentekas vloeien. De T.E.M. gebruikt de winst voor afschrijving alleen, terwijl Den Haag b.v. er miljoenen uit treKt voor gemeentezaken. De heer Pisart Toch is den Haag met zijn licht goedkoo- per: f 1.80 vastrecht, 25 ct. meterhuur en 3.5 ct. per K.W,U. De TEM moest min der afschrijven en het vastrecht verlagen. De heer Parlevliet: Gezien de schuld schrijft de TEM m i. niet te veel af. Bo vendien is Texel niet met een groote stad te vergelijken. De lieer Joh. P. Dros: Amsterdam rekent drie ct. voor kracht stroom ,'de T.E.M. wel 18 ct. Voorz.: Toch is de TEM nog goedkoop verge leken bij b.v. Buitenpost. Evenwel is op Texel het vastrecht te hoog ALLERLEI. De heer Dros, Oosterend, garagehouder, vraagt maatregelen tegen de nieuwe verkeersbelasting op vracht auto's. Voorz. verwijst hiertoe naar de Bond van Bedrijfautöhouders, die reeds druk aan het werk is. De heer P. M. Koorn wenscht de uit zonderingsbepalingen inzake winkelslui ting in de zomer voor het heele eiland1 van kracht te doen zijn. Voorz. zegt onderzoek toe, maar wil eerst de wets wijziging, te den Haag, in voorbereiding, afwachten. De heer N. Gomes, 'de Koog, vraagt, wat te doen tegen de hooge tabaksbe lasting. De vergunning zal geen f5. maar voortaan f50 moeten kosten, waar door kleine winkeliers en seizoenkiosken wel gedwongen worden de verkoop van tabaksartiloelen op te geven. Voorz. verwacht weinig heil van een tegen-actie. De tabakshandel zelt schijnt er dooi- ge baat te zijn. De beunhazerij wordt er door genekt. Hierna volgt sluiting met dank voor de prettige besprekingen de opwekking door meer leden te weiwen, de A.T.M.V. nog sterker te maken. DOOR BEKLEMMENDE BENAUWD HEID LEKEN 40 TREDEN 40 K M. „Als ik begon te hoesten duurde liet wel een kwartier voor ik tot bedaren kwam. Ik was zoo vermoeid en afgemat, dat ik niet heen of weer kon. Toen ik echter met Abdijsiroop begon, ging ik met den dag vooruit en na het gebruik van een flesCh ben ik weer geheel de oude geworden in 4 dagen tijd. Ik klim bij ons de trap op van 40 treden zonder hoest of benauwdheid. Voor mijn zoontje waar voor ik verschillende middelen heb ge bruikt zonder succes, heb ik altijd een tlesch Abdijsiroop in huis, welke hem direct helpt". Zoo schrijft ons de heer D. D. v. E. te A., Wiens origineele brief voor iedereen ter inzage ligt. Akker's Abdijsiroop bevrijdt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte verwekkende stoffen- Abdijsiroop verruimt de ademhaling, verdrijft benauwdheden, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Onovertroffen bij Hoest, Bronchites, In fluenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Thans per flesch fl.f 1.50 en f2.75 Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdij siroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop) even geneeskrachtig! 35 en 60 ct. p. doos. Voor Texels Crisis-Comité Voor de verloting ten bate van ons Crisis-Comité, te houden in de pauze van de U.D.I.-uitvoering op Vrijdag ajs., is van Dros' Magazijn nog ontvangen een dozijn roestvrije tafelmesjes met herts hoornen heft. De aandacht wordt gevestigd op de ge legenheid tot plaatsbespreken (zie adv.) Loting om half een, precies. o De figuur, waar het kluchtspel van U. D.I. om draait, is de vrijgezel Chenry, wie een rijke erfenis in uitzicht is gesteld, uit te betalen na vijf jaar onder voor- {waande,dat hij spoedig in het huwelijk zal treden. Hij is pas verloofd, maar heeft, om zijn schulden te kunnen voldoen, de inotaris wijs gemaakt, dat 'hij reeds ge trouwd is. De notaris geeft hem een voorschot, maar komt op zekere dag een onderzoek instellen. Dan dreigt het be- idrog aan het licht te komen. Een tante van zijn verloofde en het keukenmeisje werpen zich achtereenvolgens als Cherry's echtgenoote op en zelfs een kind komt er aan te pas, om de notaris om de tuin te leiden. Een reeks dolle verwikkelingen is hiervan het gevolg en het is werkelijk amusant te beleven, hoe alles 'ten slotte op zijn pootjes terecht komt. We vernemen nog, dat aan de aanklee- E. Ostcrmann Co's Handel Mij. N.V., A'dam. Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5