De Nieuwe Texelsche Courant Bakkerij DE HOOP No. 4793 47ste Jaargang Woensdag 29 Nov. 1933 Gemeenteraad van Texei een goed adres voor prima kwaliteit tegen lage prijs Uw advertentie in dit blad wawJt op Texel huis aan liuis gelezen. is sinds 1 Jam 1930 In dit blad opgenomen. U1TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en De Rooij Den Burg. TeL 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.: iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordl driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7,50; 11,20; 2,35. Van den Helder: 6,50; 10,-; 12,20; 4,20. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7,30; 11,15; 5,20. Van den Helder: 9,12,20; 6,30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer 1/2 uur later.) 30 1 2 3 4 5 6 Nov 7,14 8.01 8,47 9,19 9,53 10,31 11.10 RIJWIELEN en RllTUIüEN 4 24 Zitting van Zaterdag 25 Nov. 1933, aanvangende te 10,55 uur v.m. Voorz.: de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.de heer C. Jonker, gem.-secr. De raad is voltallig. Voorzitter opent de vergadering en spreekt er zijn genoegen over uit, dat alle leden thans (voor het eerst sinds vele maanden) present zijn. Na leziing der notulen volgt 1. Ingekomen stukken. Mededeeling- ai. A. Verzoek Kamer van Koophandel om verlaging van de PERSONEELE BELAS TING voor bepaalde bedrijven (hotels, café-restaurants,enz.), minder ot geen be lasting op biljarts. Dit adres wordt op voorstel van BenW voor kennisgeving aangenomen. Een dergelijk verzoek van de Bond werd reeds eerder afgewezen. B. Verzoek K. v. Koophandel om bij WERKVERSCHAFFING particuliere aan nemers zooveel mogelijk gelegenheid te geven 'dat werk onder werkverschaffings- voarwaanden te laten uitvoeren. (Reeds volledig door 'ons opgenomen). Voorz. zal er rekening mee 'houden. Dhr Le ber: Ook de regeering staat dat streven voor. Voorz.: Als het financieel maar mogelijk is. Dhr Bruin: Ik ben er te gen, want alles zou dan werkverschaffing worden. Dhr Dogger: Dhr Bruin heeft gelijk. Weth. Parlevliet: Het gaat om wat we toch in werkverschaffing zou den laten doen. Dhr De Graaf: We moeten zuinig doen en dit is hier geen, hoofdmotief. Dhr Kikkert: Er zitv,eel iaan vast. Laat ons er later op terugko men. C. Adres van de hoeren A.Boon, C. J. Blom (M.A.KoLster) en L. Schagen, visch- handelaren te Oudeschild, met verzoek 'de ihuur voor het gebruik van een deel van de VISCHAFSLAG verschuldigd, met de helft te verlagen; tevens verzoeken zij de GARNALENZEEF weer van gemeente wege te laten bedienen, daar de Vereen. D.E.T1V. de zeef niet meer dienst wil laten doen. Zij beklagen zich er over, del de afslager niet onpartijdig handelt. Mij zou een afspraak hebben gemaakt met de visschers, waardoor de 'koopers worden benadeeld. Het conflict vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de visschers om streeks 'half Oct. besloten de producten zelt te verzenden. Voorz.: Het is een aangelegenheid met veel haken en oogen. door ruzie tussch-en visschers en koopers. Wat de huur betreft. Het gebouw kostte f7000 en beide par tijen zouden hiervan rente en aflossing opbrengen. De-koopers betalen vijf pet. van f3500, dus t'175 p. jr. Het gaat niet aan het verzoek, van niet eens alle koo pers, in te willigen. De huur is al laag. Wat de zeef betreft: deze kwestie wordt door BenW geregeld. En de afsla ger heeft ons 'toegegeven, verkeerd ge handeld te hebben. De zaak zal nu wel in orde zijn. Dhr Kikkert: Wanneer 'door deafslager dik aan politiek wordt gedaan, moet hij daarvoor gestraft worden. Voorz.: Ts dat voor het publiek bestemd? Dhr Kikkert: Het is diep treurig, en mag gerust in de krant. Dhr Henkes geeft uitvoerig inlichtingen. De prijs daalde tot 4 ct. p. Kg. voor wulken, In hun belang hebben toen de visschers ge meend, zelf te moeten verzenden om een redelijke prijs te krijgen. Een strop voor Boterletters 75 cent per pond Banket stukjes 65 ct Amandelspeculaas met roomboter bereid 23 ct per half pond Gekruide 15 cent per half pond Pepernoten 15 Dikke taai 22 ct per pond Gembertaai 28 Klein taai 20 stuks a 25 ct. de koopers, maar de visscliers moeten toch eerst voor hun eigen boterham zor gen. Het is nimmer hun bedoeling ge weest, de gemeente te benalleelen. Spr. heeft er zelt voor gewaarschuwd, dat kosten moeten worden betaald over li-et volle bedrag, waarvoor opgehouden wordt. Dhr De Graat: De klacht van koopers komt wat laat. Weth. Parlevliet: Er is door ons al aan gewerkt. De afslager weet niet eens wat „politiek" is. Hij doet er niet aan. De koopers kunnen nu weer koopen. Dhr Lap: Afslager moet kooper en v-erkoopers dienen. Weth. Parlevliet: Dan moest hij wulken niet voor de een op 40 halve gld. en voor'fle ander op 60 inzetten.Dhr Dogger: De koo pers hebben getracht de zaak van de vis schers -omver te helpen. D. Vier adressen van de Moderne Be- stuurdersboind. Voorz.: Het spijt me, uitdrukking te mceten geven aan mijn teleurstelling over het feit, dat Raad eri Ben'W gebombar deerd wonden met vier brieven, waarvan het schrijven grooteudeels achterwege had kunnen blijven. De 1ste brief verzoekt om invoering van de regeling van loonuitkeering in werkverschaffing bij LICHTVERLET, in dien niet reeds ingevoerd. De brief kwam 20 Nov. in, maar de gevraagde regeling dieden we 2 Nov. reeds ingaan. Is zoo'n verzoek dan geen misbruik maken van onze tijd? Dhr Bruin: Is li-et volle percentage betaald? Voorz.: Het adres vraagt of 'de regeling is ingevoerd. 74 a ar "mat er ons geen Tijd "meer aan verknoeien. Weth. Parlevliet: De secr'. "W. Wasse naar, diie met dhr Bruin onderteek-ent, is nog wel voorz. van die afd. Landarb. Bond ook. Die kan er toch alles van wet-en. Het volle bedrag wordt betaald. Dhr Lap: De Bond wou een open deur intrappen. Dhr S.Keijzer: We stelten alle ver trouwen in BenW. Voorz.: De 2e bri-et verzoekt de goed- koope MARGARINE iniet meer uit te -clee - len op de plaats van de werkverschaffing, maar ze thuis te Bezorgen oT "in wJhkéls verkrijgbaar te stellen. De regeling ven nu, aldus-die brief, is 'n moneele vemncde- rimg en is als het geven van een aalmoes. Voorz. cleelt mee: het gaat om 157 pakjes voor 24 main tegen betaling. En kelen halen de margarine af. Het gaat me te ver hier van aalmoes en vernedering te spreken.Bovendien wordt wel verzocht goedkoope 'kolen tegen 'fl.per H.L. franco haven beschikbaar te stellen. Dat is inconsequent. Dhr Bruin: Het is of het u pijnlijk is. Toch is Let werL'.'j'khei-d. U vat dat niet zoo. Weth. Viaming: Men heeft recht on margarine. Wie spreekt dan van aalmoes. Er wordt toch voor be taald ook.Dhr Epe: In de practijk heb ik nimmer iets van vernedering bespeurd, nooit een klacht géhoord. Wel van wie niets kunnen krijgen. Dhr Lap: Laat idihr Bruin na de vergadering klagers bij name noemen. Dhr Bruin: Ik hoet toch geen namen te noemen. In niet een gemeente gaat de distributie zoo. Mijn arbeiidersgevoel -verzet er zich tegen. Dhr Henkes: 24 personen lijkt me weinig. Als het via de winkels gaat, komen er meer. Weth. Parlevliet: Laten -die win keliers ons maar adressen opgeven. De minister verlangt uitdeeling van een cen traal punt uit. Dhr Daalder schrijft het adres toe aan een beetje hoogmoed van de arbeiders. Is het schande margarine te eten? Vele middenstanders zouden die margarine wel wenschen. Voorz.: Er zal zeker meer red-en tot jaloezie dan voor een gevoel van vernedering zijn. De 3e brief, al-dus voorz., verzoekt goedkoope BRANDSTOF van gemeente wege ter beschikking te willen stellen. Vorig jaar was de handelaar D. Vos be reid eierkolen te leveren tegen fl.per H.L. franco haven. (De prijs is f 1.-50). Misschien wil hij dat nu weer doen. Te den Helder is aan de gasfabriek cokes verkrijgbaar a f0,40 per H.L.op Texel f0.90. Ook cokes zou met hulp van de gemeente hier verkrijgbaar gesteld kunnen wonden. Vocrz. deelt mee, dat de arbei ders hun eigen organisaties hebben om zoo iets voor elkaar te zetten. Niet altijd op -de gemeente leunen. Dhr Bruin: Dat is voor mij een pijnlijk antwoord Zet dan ook de werkverschaffing stop Is het gemeentebestuur er niet om wat licht te brengen in deze donkere wereld der ar beiders? Weth. Vlaming: We gaan er ai iet op in, omdat geld voor kolen in min dering zou komen van het bedrag voor werkverschaffing. Dit mag niet gebeuren, vooral niet, nu door indeeling in klasse C 30 ct. per dag (nu f 1 ,S0) meer kan. worden uitgekeerd. Dhr Henbes acht de regeling buiten de gemeente om niet uitvoerbaar. Weth. Parlevliet: Gect ons een lijst van wie in aanmerking wil len komen. Wij zullen zooveel mogelijk Ihelpen. De -distributie blijft echter aan de organisaties. Dhr Bruin: Dhr Vos wil vast wel. Dhr Lap: De gemeente moet geen kolenhandelaar worden. Voorz.: We hebben van dhr Vos geen aanbieding gekregen Dhr Bruin vraagt stemming over h-et verzoek, in de 3e brief neergelegd. Dhr Kikkert: (schertsend) We kunnen ook wei spek, boter, melk distribueeren. Er is nog v-eel tusschen- -haindel uit te schakelen. Er wordt ge stemd. Het voorstel wordt verworpen. Alleen de Soc. Dem. fractie stemt voor. Voorz. wenscht ook stemming over de distributie vain margarine. Dhr De Graat: Mijn volte overtuiging is, dat wat dhr 'Bruin zegt niet uit de boezem dei- arbeiders voortkomt. Dh-r Epe: De Bond zou op zijn mek krijgen, wanneer de regeling veranderd wend. Het kan er secfits moeilijk-er op worden. Er wordt weer gestemd. Ook dit voorstel (2e brief) wordt verv. orpen. Alleen Soc. Dem. fractie stemt voor. Voorz. leest dan de 4e brief voor. Hier in wordt verzocht in de WERKVER SCHAFFING langer te laten werken, zoo- ails de Minister toestaat. In -de Toelichting bij de begrooting schrijven BenW, dat de arbeiders 113 per week zullen krijgen. Thans komen ze nog maar tot f 12.06, waarom om f l.kolemtoeslag wordt ge vraagd. Voorz. licht toe, dat de ge vraagde uitbreiding van werkgelegenheid reeds ingevoerd was, toen de brief bin nenkwam. Toch spreekt deze van nalatig heid van BenW. Allemaal dikke woord-en. Dhr Bruin: Ons was dat niet bekend en dan is de vraag toch billijk. D-e hood stijgt. Voorz.: Als ons even om inlich tingen was gevraagd, zou v-eel wrevel en teleurstelling zijn voorkomen. Die brieven Lebben mij gehinderd. Het geeft ve-el tijd vermorsen, maar geen goed resultaat. Dhr Bruin: Als BenW geen criti-ek kun nen verdragenVoorz.: De Memorie van Toel. is verkeerd gelezen. In de 113 is de verzekering begrepen. Kolentoeslag ■zou ten koste van -de werkverschaffing komen. Weth. Parlevliet: Ten onrechte wordt ons nalatigheid verweten. Persoon lijk hoorde ik van een tewerkgestelde: ,,Die werkbeperkimg was maar go-eu, wamt anders waren ze mij nooit kwijtge» raakt. Wat moet ik i-n -het vrije bedrijf, waar de loonen zoo laag zijn H-et is d-e plicht van BenW, wanneer moodig, weer tot beperking ov-er t-e gaan. Een voorman van de C.T.A.B. schrijft een ingez. stuk in -de krant, waarin hij zijn tekort aan -hersens demonstreert. Niet f20.000, maar 170,000 is aan werkverschaffing uitbe taald. Wanneer d-e werkloozenkas te kort geeft, is dat niet onze schuld. Misschien moet eerst hét N.V.V. -daarover geno-orcf worden. Dhr Bruin p rotes te-er 1 én roept: „Telegraaf", Muss-ert. Dhr Hen kes protesteert eveneens. Het is een schande hier het N.V.V. bij te halen. - Dhr Bruin: Ik zal maar zwijgen, want ik -zou te ver gaan. Ik hoop, dat de arbei ders uit de kra-nt zullen vernemen, hoe het er mee gesteld is. Wij hebben g-een re clame te mak-en. Voorz.: Ik b-en het mei eens met weth. Partevli-et. Hij begeeft zich op zijpaden. Wordt stemming ge vraagd? Dhr Henkes: W-e zien er van af. We weten wel wat het wordt. E. Adres van dhr C. Daalder te Oost, die door -de T.E.M. ini-et coulant behan deld zou zijn. Het tari-et zoti niet juist zijn toegepast. Zal behandeld worden met -dhr De Rode, zoodra d-eze van zijn ziekte hersteld is. F. Adres van Volksonderwijs, Bond van Ned. Omderw., enz., waarin voor het be houd van het Vervolgonderwijs wordt gepleit. (We mamen het reeds in zijn ge heel op.) Wordt bij de begfooting Be handeld. 2. Regeling met liet Rijk inzake het hebben van -een gedeelte klimkerbc- stratimg en wandelpad op liet Koo gerslag Een weinig belangrijke aangelegenheid. Aan zekere formaliteiten moet voldaan wonden. Er zal aan wonden voldaan. 3. Wijziging Erfpadhtsovereenkoinst met I. Bonne. fn vorig nummer besproken. Wordt goedgevonden. Geen discussie. 4. Verkoop van gronden te den Burg. In vorig nummer besproken. Wordt goedgevonden. Geen discussie. 5. Idem van gronden te -en bij -de Koog In vorig nummer besproken. Dhr.Dogger vraagt, of het kampeerter rein op het pcroc-cl van de hoeren Michels on Burg-er niet te dicht bij de Koog komt. Voor/, antwoordt, dat het aan het eind van -de Koog komt, bovendien nog door een haag van de weg gescheiden. Dhr De Graaf is tevreden over de met verkoop bereikte resultaten. Ook de voorz. zegt, er over verheugd te zijn. Ook deze voorstellen worden goedge keurd. 6. Aankoop van gronden te -en bij -de Koog. In vorig nummer besproken. Voorz. leidt de bespreking in. Er wordt een daad gevraagd om iets te winnen in het belang van de Koog. Dlrr De Graaf: Wij willen het voorst-el steunen. Het moet in d-e Koog's voor-deel zijn. Ik stond er eerst sceptisch tegenover. Dhr Dros: Sinds we er zoo aardig grond vcr- koope-n, zijn ook mijn gedachten ten gunste van de Koog gewijzigd. 'Dhr Bruin en Leb-er spreken In dezelfde geest. Dhr Keijzer zegt er nimmer kwaad in gezien te hebben. Dhr Lap zou nog een vierkant perceel van dh-r LI. Dalmcijer er bij willen koopen. Hij ziet in h-et voor stel veel heil, maar geeft in overweging, de grond spoedig bouwrijp te maken en te verkavelen. Voorz. dankt voor de blijken van instemming. Verkaveling zal oinder het oog worden gezien. Weth. Vlammig wil een groot deel van de lof overbrengen -op gem.-secr. Jonker, die al les heeft uitgezocht en berekend. Llij heeft -ons een hart onder d-e -ri-em gesto ken. Al zijn gaven en krachten heeft hij aangewend om tot dit resultaat te komen (handgeklap vertolkt -cle instemming van de gansche raad met -deze woorden). Aangenomen z.h.st. Voorz. schorst de vergadering tot half idrie. Het is nu 1 uur. o Wanneer -d-e vergadering weer wordt hervat -komt aan d-e or-d-e. 7. Subsi-die em goedkeuring begroo ting Algemeen Armbestuur voor 1934. Iin -de Comm. van Onderzoek hadden zitting -de heeren Dros, 'Leb-er en H-enkes. De'begrooting sluit met f 19,255,56, inbe grepen f15000 subs. De Comm. adviseert tot goedkeuring. Dhr Leber hoopt, dat over '34 -de b-egrootimg nu sluit. Goed gekeurd. 8. Vaststelling gemeente-b-egrootimg voor 1934. Voorz leidt de discussie in: We staan nu voor het voornaamste deel van onze taak van heden. Tem eerste, dank ik de secretaris, die er zooveel werk aan gehad heeft. Vorig jaar kon nog aan een vaste lijn worden vastgehouden. Maar inu was zijn taak véél mo-eilijker doordat veel posten ni-et vaststonden en steeds nieuwe wijzigingen konden komen. We mogen ih-em -er dankbaar voor zijn, dat hij -de begrooti-ng toch sluitend heeft gekre gen. Weth. Parlevliet krijgt eerst hetwooird: Weth. Parlevliet: Ik wil ln het kort 'n beeld geven van de financ. toestand der gemeente. Over 1933 hebben we aan al onze financ. verpliohting-en kunnen vol doen zond-er kasmoeilijkheden t-e hebben gehad. We hebben zelfs d-e T.E.M. tijde- delijk aan kasvoorsohotten kunnen helpen. Onze aflossingen hebben we op fij-d kun nen voldoen, waardoor onze ou-de schuld buiten die van d-e T.E.M., met f26000 is gedaald. Nieuwe schulden zijn gemaakt tot een bedrag van f 28000, waardoor onze schuldenlast totaal met f2000 is gestegen, wat, gezien wat we daarvoor kregen, niet ongunstig kan worden genoemd, (grand Joh. Roeper, den Burg; aankoop Vlijt, Eierland.) De werkloosheid is een punt van voortdurende zorg van het .gemeente bestuur en zijn ambtenaren. Of steeds ten volle aan alle wenschen der werkloozen kan worden voldaan begin ik in twijfel te trekken, geLet op de eischen, -die ver schillende arbeidersorganisaties stellen waarutt ik moet afleiden, -dat bun voor mannen de meest elementaire begrippen TEXELSCHE COU LICHT OP

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1