De Nieuwe Texelsche Courant No. 4795 47ste Jaargang Woensdag 6 Dec. 1933 Van week tot week Russische vriendschap. De strijd van Roosevelt. Frankrijk in nauwer contact met Duitschland De spanning tusschen Weenen en Berlijn. Frankrijks nieuwe Kabinet. Texelsche Berichten Uw advertentie in dit blad wckS op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. U1TÜ.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg ft.—; losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1-5 regels 50 ct- iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7,50; 11,20; 2,35. Van den Helder: 6,50; 10,-; 12,20; 4,20. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7,30; 11,15; 5,20. Van den Helder: 9,12,20; 6,30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer '/s uur later.) 7 8 9 10 11 12 13 Dec 11,48 12.09 12,53 1,37 2,25 3,30 4 42 LICHT OP RIJWIELEN en R1|TU1GEN 4.17 ZATERDAGAVOND. We hebben onlangs verteld, hoe Lit- wimot. de Sovjet-minister van buiten 1. za ken, als een gelukkig man rondliep te Washington. Nu zou hij dan terugkomen als eein roode Columbus, die Amerika op nieuw ontdekt en voor zijn land gewonnen, had. Reeds wachtte hem de glorierijke ontvangst. En alsof dit niet gelukkig ge noeg was, krijgt hij nog een uitnoodiging van Mussolini, om onmiddellijk, vóór hij naar Moskou terugkeert, naar Rome te komen voor de behandeling van dringen de aangelegenheden. Laten anderen van. slechte tiiden spreken," denkt Litwinof. Hij hoeft op het oogenblik zijn hand maar op te houden en verdragen, die eenige jaren geleden nog ondenkbaar le ken, vallen er vanzelf in. „Het is alles maar de kunst," zal hij verder peinzen, „om zijn fuiken goed uit te zetten". Héél Oost-Europa was bang geworden door de gebeurtenissen in Duitschland; toen hoef de Litwinof de mon-agressieverdragen, die Rusland's rug tegenover Japan dekken, maar in te oogsten. Amerika was door de gedragingen van Japan verontrust; en op eens was het gemakkelijk te winnen. Waar zou nu'bij Mussolini de schoen wringen? Officieele italiaamsche bladen verwelko men Litwinof reeds met aan de honderd jaar oude vriendschap tusschen Rusland en Italië te herinneren. Vriendschap door ■dik en dun blijkbaar. „Wat zou dat be- teekenen?" denkt Litwinof. En vol ver wachting klopt het hart. Engeland is begonnen Parijs aan te be velen, toch maar eens aan te hooren, wat Hitier het onder vier oogen wilde voor stellen. Dat was een groote aanmoediging voor de Franschen. Toen Hitier, na het verlaten van de Volkenbond, het denk beeld van een tweegesprek met Daladier voor het eerst opperde, wekte dit aan zienlijke argwaan in Engeland. Men zag er een poging in om Frankrijk van Enge land los te trekken. Het is een oud poli- tiek ideaal van Berlijn geweest, dat voor al tijdens de oorlog daar veel besproken is, om Frankrijk naar zich toe te halen. Men moest dan een gemeenschappelijk front vormen tegen Groot-Brittannië. Men noemde dit continentale politiek. Frank rijk zou zich aansluiten bij Duitschland en zijn vrienden. Met elkaar kon men dan heel Europa beheerschen, en in het overzeesche heel goede zaken doen. Mis schien heeft Hitler, toen hij begon Frank rijk het hot te maken, daar nog weer aan gedacht Want Berlijn is, na de vele te leurstellingen met Londen, zeer gebeten op de Engelschen. Daarom was Enge land wantrouwig. Frankrijk hield daar re kening mede, het wilde niet gevaar loo- pen, zich met Duitschland samen te iso- leeren. Berlijn heeft moeten inzien, dat het Vliegertje niet opging. Nu echter zijn de omstandigheden veranderd. EngelancHieeft gemerkt, dat het op Frankrijk kan reke nen, dat dit zich niet door de Duitschei vogelaar zal laten vangen. Als het zoo is, dan vindt Londen het zelfs biezonder nut tig. dat Berlijn en Parijs met elkaar pra ten. Misschien kunnen de Franschen dan Hitier overhalen op een behoorlijke basis weer over ontwapening te gaan spreken. MOND- EN KLAUWZEER. Met het oog op het heerschen van het mond- en klauwzeer onder het vee, raden Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel een ieder dringend aan de MELK TE KOKEN. Het gebruik van ongekookte melk le vert gevaar op voor de gezondheid. Texel, 16 October 1933. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT MOND- EN KLAUWZEER. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering de verplichting om terstond aangifte te doen indien het vee verschijnselen van mond- en klauwzeer vertoont. Niet- of niet-tijdige aangifte kan ge straft worden met hechtenis van ten hoog ste één jaar of geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Texd, 16 October 1933. De burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Daar moet het toch heen. En hoe langer men dat op zijn beloop laat, des te grooter is de politieke schade, die deze kwestie aanricht. Er is nieuw kwaad bloed gezet tusschen Weenen en Berlijn, daar 'Oostenrijksche grenswachters een soldaat van de Duit- sche Rijksweer, over de grens heen, op Duitsch gebied hebben doodgeschoten. Het lijkt inderdaad op een schending van de grens. Intusschen heeft Dollfuss alvast officieel zijn leedwezen aan de Duitsdlie regeering betuigd. Groote beteekenis zal het geval waarschijnlijk niet krijgen. Toch heerscht er in die buurt lievige spanning' Hitier zelf en de Minister voor de Rijks- weer zijn voor de begrafenis naar Neuren berg gegaan. Bij die plechtigheid zijn er zeer krachtige woorden gesproken. "Maar die verdragen de Duitsche broeders aan weerszijden van de grens heel goed van elkaar. Men weegt er, wat gezegd wordt, niet op een goudschaaltje af. 'In Frankrijk regeert nu, waarschijnlijk weer voor zeer "korte tijd, een kabinet-' C'hautemps. Men houdt de dingen gaande, tot Herriot weer in staat zal zijn, het be wind in eigen handen 'te nemen. "Men heeft hem intusschen reeds biezondere be voegdheden gegeven op het gebied van de buitenlandsche politiek. Te Berlijn heeft men dat met vreugde vernomen. Herriot is te Bertijm zeer populair, want hij is toch maar "de man, die het, tegen een sterke openbare meening in Frank rijk in, heeft aangedurfd, te Lausanne de verdere eischen van schadeloosstelling te gen Duitschland te laten vallen. Men hoopt nu te Berlijn, dat hij ook op hef gebied der ontwapening meer zal aandur ven dan andere Franschen. Chautemps moet zoo gauw mogelijk in deKamer de noodige financieele wetten aangenomen krijgen, om in de ontwrichte Fransche staatsfinanciën orde te scheppen Laat ons voor 'hem het beste wenschen. Het is niet alleen een Fransch belang, ■dat de franc „veilig gesteld" wordt. In Amerika krijgt de strijd voor en tegen de politiek van president Roose velt in het algemeen, en tegen zijn dol- larpolitiek in het biezonder, steeds hevi ger karakter. Vele van Roosevelt's mede werkers zijn ót op Straat geze't, óf zij hebben hem verlaten. Uit de groote bank wereld, uit de kringen van het Federal Reserve systeem, uit de groote zakenwe reld, van overal komt het geroep om een stabilisatie van de dollar. Roosevelt blijft echter onverzettelijk. Hij spreekt van de „leugen van de gou'den dollar", waarmede hij de veranderlijkheid 'van de waarde van de gouden dollar, in waren uitgedrukt, bedoelt. Is zijn dollar juister? Tot de wei nige bekende mannen, die het in deze da gen voor 'hem opnemen, behoort nog de bekende senator Borah. Intusschen stijgt de ontevredenheid in het land. Veel kunst-' matig optimisme heeft weer plaats ge maakt voor ontmoediging. Men zou Roo sevelt nog te eer vertrouwen willen schen ken, als niet zoovele van de belofte die (hij gedaan en van de verwachtingen, die hij gewekt ihee'ft, hadden teleurgesteld. Nu loont hij gevaar op de duur een zeer een zaam man te worden als de dingen niet nog een keer ten goede nemen. Kunt gij 25 cent uitsparen? Inkomstenbelasting 1933'34, biljet ten, gedateerd September, had 1 Decem ber voor de helft betaald moeten zijn. Wie nog in gebreke bleef, zij er hierbij; aan herinnerd. Vermoedelijk gaan morgen de aanmaningen reeds in zee. Maakt dus spoed. (De kosten van onze „aanmaning" zijn in de abonnementsprijs van ons blad begrepen.) LANDELIJKE RIJVEREEN. TEXEL. De vergadering van de L.R. Texel, Za terdag in De Zwaan gehouden, werd be halve door voorz. en secr. door tien leden bijgewoond. Voorz. H. Keesom heette al len welkom. De penningin. was door ziekte verhinderd verslag te doen van de toestand der financiën, maar de heer Keesom kon er wel van meededen, dat het er financieel met de Veneen. gunstig voorstond. Secretaris Joh.Kikkert las vervolgens het jaarverslag voor, waar we uit opmaken, dat de vereen, een heel mooi jaar achter de rug heeft. De 2e Pinksterdag was wel een zeer geslaagde. Niet minder dan 70 paarden namen aan de afstandsrit deel. Ooed geslaagd waren ook de demonstra ties aan de Koog en op andere dorpen. Verder nam Texel nog deel aan het con cours op WleringenVoor het caroussel- ïijden ontving men een eervolle vermel ding, terwijl in het springconcours een derde prijs weid bemachtigd. Een lid werd verloren, maar twee nieuwe kwa men er voor in de plaats. Voorz. dankte de secr. voor zijn verslag en viroeg de ver gadering ot de instructeur (tevens secre taris) goed voldeed. Een volmondig „ja" was 'het antwoord. ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN DE VELLEN HINGEN ER BIJ. 't Gebeurde door kokend lieete olie en mijn rechterhand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Klooster balsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voor stelling van maken, hoe dat in eens heer lijk verzachtte. Ik geef U de heilige ver zekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon". Zoo schrijft ons Mevr. H. Fr. te 's-Gr., wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Klooster balsem kost per pot van 20 gram 60 ct. en van 50 gram f 1,— en is overal ver krijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snijwonden. Ook ongeëvenaard als wrijf- middel bij rheumatiek, spit en spierpijn. FEESTAVOND. Dan volgen de bespre kingen omtrent een feestavond. De verga dering betuigt hiermee haar instemming. De secr. zou op de feestavond 't liefst weer een ruiterstuk opvoeren, 't Is jam mer, dat deze stukken niet talrijk zijn. Een avond zooals verleden jaar, met eenige kleine stukjes, slaat niet zoo in. Gerrit Koorn stelt voor, bij de opvoering van een stuk, zoo noodig, de hulp van enkele buiten de veneeniging staande Texelsche spelers in te roepen. Ook de voorzitter heeft een diergelijk voorstel. Tenslotte wordt besToten om in 't laatst van Januari in hotel Texel een feestavond te organisaeren. Bij de heer G.Logman zal men zijn licht omtrent een geschikt stuk opsteken. De 'Rijvereen. van Wieringen zal worden uitgenoodigd. De secr. deelt nog mee, dat een nieuw carousselnummer zal worden ingestudeerd Tevens zal tijdens de paardensportdag 'n nieuw nummer worcLen ingelascht, n.l. Ihet rijden van de bok voor één-, twee- ien vierspannen. Dit jaar wordt niet meer ge oefend. De manege zal intusschen opge knapt worden. Op een vraag van de heer W.v.d. Wal, deelt de voorz. medev dat als de paarden tijdens het oefenen ot tijdens een demon stratie een ongeluk overkomt, de verzeke ring niets uitbetaalt. Voor een klein be drag is men echter ook hiertegen verze kerd. De secr. wil de volgende Sportdag eens flink uitkomen. Het springconcours zal worden uitgebreid. 'Hiermee is men aan het eind van de besprekingen, welke een prettig verloop hadden. De voorz. brengt ier dank voor en sluit met de wensch, dat de komende sport- en feestdagen een goed verloop zullen hebben. P.S. In het verslag van de jachtrit werd gemeld, dat in galop naar de Den nen werd gereden. Er had moeten staan „in draf". De bepaling maximum lOmnt. draf, 10 mnt. stap, wordt nimmer over treden. GROOTE SCHOONMAAK. Boeien en tonnen hebban in het winter seizoen veel te lijden, maar hebben vooral dan hun gewichtige taak te vervullen. Vandaar dat ze met zorg wonden geïn specteerd en van tijd tot tijd aan een groote schoonmaak wonden onderworpen. Hier verrijst zoo'n gevaarte uit het zilte nat. «crftnmjsmn OcriCeöeöftmfe DE DOODSTRAF. Van de weder-invoering van tie dood straf 'in Oostenrijk wondt den volke op groote biljetten kond gedaan. Een aan plakker zien we hier bezig. SPORTNIEUWS. Korfbal. De competitieuitslagen zijn: O.K.C.—de Zwaluw 0—0. DOH-Verdo Nigro 0—6*. wegens verlaten van het veld bij 0—1 stand. In de stand komt weinig verandering- De Zwaluw neemt door beter doelgemid- de'lde de plaats in van D.T.S, Over Mengvoeders. Vrijdag a.s. zal de heer L. de Vries in hotel Texel voor de leden van de Holl. Mij. van Landbouw een lezing houden over mengvoeders voor koeien en schapen Den actueel onderwerp. We kennen tie Iheer De Vries als een vlot spreker en een eerste deskundige, zoodat een be langrijke avond voor leden te wachten staat. DE GROOTE GEDACHTE. Een vrij talrijk publiek leden van de afd. Texel en Eierland der Holl. Mij. van Landbouw en genoodigden woonde Vrijdag in Texels Bioscoop Theater de vertooning bij van de film De Groote Gedaéhte. Zooals we reeds meedeelden had ze betrekking op het coöperatie-wezen Na een openingswoord van de voorz. der afd. Texel, de lieer C. Keijser Hz\ hield de 'heer Kleynhout, adjunct-secr. der'Holl. Mij. een inleiding, mede ter toe lichting van de film. We geven hier een samenvatting: De film heeft speciaal betrekking op coöperatieve aankoop op het gebied van de landbouw en wel in het b'ezon'de die door het Centraal Bureau. Doel van coöperatie is te trachten, door samen werking, tot ihoogere maatschappelijke welstand te geraxen. Men heeft coöpera ties op allerlei gebied (aankoop en afzet van producten,' productie van boter, kaas, enz.) De coöperatie-gedachte dag'teekent van 1844, toen een groep wevers te Rochdale (Engeland) een winkelvereeniging stichtte (coop, verbruiksver.) In 1896 werd in ons land de eerste poging gewaagd en wel te Lomneker door burgemeester Jacobs. Deze kwam tot de conclusie, dat door te hooge prijzen en door knoeierij menig ingezetene TEXELSCHECOURA Hi

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1