■- ?°°iPUROL Gemengd Njeuws Koopt Kinderpostzegels. De verkoop vangt Maandag aan. Steeds meer kinderen Vragen hulp. Het is de kinderbescherming in ver schillende vormen, die door de uitgifte van deze z.g. Weldadigheidszegels \Vordt gebaat, en wel doordat de opbrengst, die ma aftrek der 'frankeenvaarde overschiet, wordt verdeeld ander de veneenigingen, en instellingen, die zorgen voor kinderen, welke door hum lichamelijke gesteldheid of door de omgeving, waarin zij verkeeren. biezomdere opvoeding en verzorging noo- dig hebben-: de zwakke kinderen in va- cantiekolonies of buiten in gezinnen uit besteed; de kinderen, die gebrekkig ot achterlijk zijn en biezonder onderwijs en aparte opleiding noodig hebben om in de maatschappij bruikbaar te worden en de kinderen, die door de eigen ouders niet kunnen worden opgevoed, omdat daar verstandige leiding ontbreekt ot omdat ze moeilijk ot'bandeloos zijn. Meer dan 350 veneenigingen zijn er, die voor deze kin deren zorgen. Iedere vereen Lgimg heeft ihaar eigen karakter, haar eigen richting, haar eigen methode. Alle verrichten nut tig werk, noodzakelijk werk, want de kracht van een volk schuilt in een gees telijk èn lichamelijk gezonde jeugd. Koopt Kinderpostzegels, zooveel als GIJ KUNT. N.V. T. E. M. Verdrijf de ergste kou in uw slaapkamer met een Straalkachel. Geen onaangename lucht, walm en vocht. fing; j. ihet scheppen van gelegenheden tot ontspanning, rust, bezighetc|, (o. a. „Ons Landhuis" te Luntenen, rust- en ontspanningsoord voor S.H. (f3.50 per dag); k. opvoeding der dooven tot het waardig vervullen van hun plaats in le ven en maatschappij; 1. opvoeding der hoonenden tot een liefdevolle en begrij pende omgang -met dooven en slechthoo- renden. Nadere inlichtingen verstrekt Mej. Tine Marcus, Luntenen. SUNDERKLAAS. Het feest van Sumderklaas, dat ver bui ten ons eiland vermaardheid geniet, en zich ook meestal 'door een opgewekt ver toon van vele gemaskerden onderscheidt, heeft Dinsdag blijkbaar te veel van kou te dijden- géh-ad. Het kwik was tot 5 gra den onder nul gedaald en de animo der Sun de rk Lazen was daarmee in overeen stemming. Er waren veel kijkers, maar van 'de zijde van -de gemaskerden was het aantal gering. Typen, welke door origi naliteit of om andere reden de aandacht trokken-, moest je met een lantaarntje, zoeken. Verdienstelijk liebben zich zeker ge maakt de dames en iheeren van Oude schild, die met begeleiding van twee blaasinstrumenten, eenige liederen zon gen, waarvan 'er een bietrekking had op- 'de K.W. Bewaarschool te Oudeschild, ten bate waarvan gecollecteerd werd. We hopen, dat de kas met menige gulden op" diejae wijze is verrijkt. Van ide Sunderklazen kunnen we noe men. de 'Pinda-'Ohineezen, die in meerdere .exemplaren het feest een actueele glans trachtten te verleen-ende Gelaarsde Kat, de menschgeworden sprookjes-figuur in eigen persoon; oude besjes en bejaarde ilieertjes van allerlei slag en diverse pluir mage; reclame-figuren voor Droste-Cacao die zich in keurige pakjes gracieus aan den volke vertoonden; beren, door de vorst geen voedsel in de bossohen kun nende vinden, doorgedrongen in de dor pen, om daar hun slag te slaan; een echt paar, -dat met een pasgeboren, doch le venloos biggetje rondging, zoogenaamd om tegen de crisis-varkenswet te prótes- teenen (een onfrissChe vertoonimg, die geen navolging vinde)'n muziekgezelschap dat wanhopige pogingen deed, om aan eigen-fabrikaat-instrumenten geluid te ont lokken; verder nog eenige verkleeden, wie het blijkbaar om niets anders te doen was, da-n „niet herkend te worden". Dat was al zooals ge ziet een schrale oogst, Wel kunnen we nog vermelden, dat de anti-lawaai-campagne van de Telegraaf ook -op Texel ingang heeft gevonden. Een vrachtauto reed met een paar gemasker den een rondje, daarbij een helsch kabaal veroorzakend door een sleep metalen voorwerpen (bussen, deksels, ketels, enz.) welke ze voorttrok. We hebben nog niet uitgevonden, of we hierin» een bewijs van instemming of van afkeuring met (van) bovengenoemde campagne moeten zien. We hopen Dinsdag te mogen consta tesnen, dat ons Sunderklaasfeest „nooit verloren gaat"; dat er nog pit en geest zit in de TexelsChe .jongelui en dat men er wat moeite voor over heeft om voor de dag te kunnen komen met wat de be schouwing en de vermelding werkelijk verdient. Een dankbaar gebruik werd van de ge tegenheid tot dansen gemaakt. Tot één TLÜUjüUK. tydasit uur was het druk in de hotels, waar de beentjes van de vloer gingen bij de tonen van „jazz", draaiorgel- of harmonicamu- ziek. Gebr. Van Meurs heeft het in de Oranjeboom aan veel belangstelling niet anbroken.Van Dijk's origineele Volendam- mers bezorgden vooral later op de avond hotel Texel een druk bezoek Het Gelegen- lieidsgebouw van L. Eelman was vrij goed bezet. Eehnan's Band en Keijser's Draai orgel zorgden afwisselend voor balmuziek. Het gansche feest verliep ordelijk. Liet zij ook Dinsdag zoo. OUDESCHILD. Dat liep goed af. Woensaagmorgen raakte de aanhang wagen, welke achter de vrachtauto van de vrachtrijder R.K. bevestigd was, los. Het gebeurde od de we^ Den BurgOude schild. De wagen 'kwam over het fietspad terecht op 't ijs in de sloot naast de weg, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Met eenige moeite werd de vluchteling weer in het juiste spoor gebracht. Mededeelüigen van Texels Bioscoop-Theater MADAME BUTTERFLY. In de hoofdrol Sylvia Sydney. Korte inhoudsbeschrijving: Luitenant Pimkerton en luitenant Barton van de Amerikaansche Marine krijgen in een Japansch-e haven voor onbepaalde tijd verlof aan wal te gaan. Op zoek naar amusement komen ze terecht in Goro's Geisha-huis. Terwijl zij zich daar amuaee- ren ziet Pinkerton plotseling op de rijst papieren wand de schaduw van een dan send Japansch meisje in een aangrenzend vertrek. Het is Gho-Gho San, die daar wacht tot de welgestelde edelman Yama- dori komt om haar te trouwen. Zij is de telg van een aanzienlijk Japansch ge slacht, in Goro's huis gebracht, om de fa miliefortuin, die geslonken is, door een rijk huwelijk te herstellen. Pinkerton staat op en verlaat zijn ge zellin. Hij stapt 'de andere kamer binnen doch Cho-Cho San, die geschrokken is, vlucht in de tuin. Hij volgt haar, weet haar te grijpen en slaat zijn armen om het kLeiine Japansche vrouwtje heen .Cho- Cho's angst vermengt zich plotseling met eein aangenaam gevoel en zij beantwoordt de liefdesbetuigingen van de knappe Ame rikaan Deze kan nu aan rn'.ets anders meer 'denken dan aan de charme, de schoon heid en de bekoorlijke naïeviteit van het Japansche meisje. In de plaats van Yama- dori, die kwaad weggeloopen is, trouwt Pinkerton met haar en in hun Japansche huisje smaken zij het geluk, zooals zij zich nimmer 'hadden kunnen droomen. „Madame Butterfly" (Vlindertje), zoo- Gho-Oho San zich noemt, aanbidt baai- krachtige aantrekkelijke Amerikaansche echtgenoot en hij bemint haar als geen ander. Op een dag vindt zij in Pinkerton's koffer het portret van een mooi Ameri- kaamsch meisje. Hij verklaart, dat zij niet meer dan een vriendin van hem Is en Butterfly is tevreden. Een paar dagen later komt luitenant Barton op bezoek en hij verwondert zich over Butterfly's blij heid, daar hij en Pinkerton toch op hei) punt staan met hun schip te vertrekken. Deze deelt hem mede, dat hij nog niets van zijn vertrek aan Butterfly heeft ver teld, daar hij de laatste uren samen niet wilde bederven. Zij gaan dineeren in een hotel en daar verneemt Butterfly van een aindere officier van het vertrek van- het schip. Pinkerton traoht alles uit te leggen. Maai- zij doet hem beloven terug te ko men. „Natuurlijk kom ik terug", zegt Pinkerton, die zich ellendig voelt en niet in staat is, de waarheid te zeggen. j,Als -de roodborstjes nestelen?" vraagt de "aan biddelijke Cho-Cho San. Pinkerton knikt. Driemaal hebben de roodborstjes reeds genesteld, maar vergeefs wacht Butterfly op de terugkomst van haar man. En met haar wacht een kindje, hun jongen. „Zorg" heeft ze 'hem genoemd. „Maar van de dag af dat je vader terugkomt, zal je Vreugde heeten"Pinkerton echter is intussohen getrouwd met het mooie Amerikaansche meisje van het portret. De Amerikaansche vloot is weer in de stad. „Van nu at 'heet je Vreugde", ver telt zij haar baby. Zij wacht voor het venster, dat uitkijkt op de ankerplaats. De nacht valt, de ochtend gloorteindelijk daar ziet zij Pinkerton. Als deze haar met een gelaal vol wroeging de waarheid komt vertellen, ziet zij ook het mooie meisje van het portret en zij begrijpt alles. "Als Pinkerton vertrokken is, neemt ~/m ar- scneTd van baar kindje. „Voortaan zui' je altijd Zorg heeten". Ze laat hem naar haar grootvaders huis brengen. Maar wat wordt er van Cho-Cho San? Zal zij berusten of trachten Pinkerton tot inkeer te brengen? Zal ze haar kind nog terugzien? We zullen u het verdere relaas niet verklappen. Dan blijft voor bezoekers van de bioscoop de spanning er in. MARIA DIETRICH. De dochter van Mariene Dietrich, Ma ria, treedt voor de eerste maal in een film op en wel in „Kathariina 11 van Rus land". Zij vervult de rol van Koning'n als kind. Maria's moeder zal de Koningin zijn. VOOR RUSSISCHE rekening is te Rotterdam een half miljoen Kg. v ar keus- vleesch aangekocht. Rusland heeft ook nog behoefte aan vrachtschei>en. De aan koop hiervan in ons land is nog niet erg gelukt, daar zij aan Rusland uitslui tend a contant geleverd worden. Enkele sléepbooten zijn wel £a contant) ver- kobht. DS. KERSTEN keurde het in Minister Cojiju ten strengste af, dat hij tegenwoor dig was bij de onthulling van een beeld van een katholieke Bisschop. Min. Colijn antwoordde: Die bisschop was een groot en goed Nederlander. HET GEBROKEN GEWEERTJE valt volgens Kerk en Vrede iniet onder het uniform-verbod. Het vertegenwoordigt geen staatkundige richting en is reeds dertig jaren liet internationaal antimilita ristisch symbool. Ook het „Kerk en Vred'e"-insigne, het kruis met het ge broken geweer, valt buiten het uniform verbad. DE MINISTER van Binnenl. Zaken deelde mede, dat de zendapparatuur in één hand behoort te komen, voor welk doel 'een gemengd bedrijf zal worden ge sticht. De AVRO had ernstig bezwaar, doch zal meewerken. VOOR DE BOUW van een zwembad te Eindhoven verleende dr. A. F. Philips een voorschot van f 340.000. Ete gemeente wilde geen voorschot geven. HET AANTAL Joden in België be draagt plm. 80,000, van wie de helft in Antwerpen. JAPAN. Het ministerie van Marine vraagt een verhooging met '25 miljoen jen (plm. 12,5 millioen gld) van het op de begrooting toegestane bedrag. EEN UITBARSTING van de vulkaan Izalco in San Salvador heeft een paniek veroorzaakt tot ver in de omgeving. Een breede lavastroom 'heeft zes boerenhoeven weggevaagd. De omtrek is door ©en dichte agdhregen bedekt. De bevolking vlucht met have en goed weg uit de streek. TE ESSEN is een vrouw, die haar drie kinderen in een kanaal had verdronken, ter dood veroordeeld. "ZAL ZIJ INSTORTEN? Wij beelden hier Jeruzatem's Heilige Graf-Kerk af. Ze wordt met instorting bedreigd en zeker zou de restauratie reeds Ier hand genomen zijn, zoo niet diverse kerkgenootschappen op het bezit van deze loerk aanspraak maakten. DE ENGELSCHE generaal Grozier heeft verklaard, dat Engeland met een andere mogendheid is het bezit was van de gevaarlijkste gifgassen, welke er be staan. Tevergeefs heeft men geprobeerd om tegen deze gassen maskers te con- strueeren. IN EEN ZIEKENHUIS te Lissabon is een bedelaar gestorven, die een groot aantal misdaden op zijn geweten bad. Eenige minuten voordat hij stiert riep hij uit: „Ik ben de eenige schuldige aaneen vneeselijke misdaad. Een ander zit nu needs jaren lang in de gevangenis, terwijl hij onschuldig is. Hij heeft daar al die tijd voor mij gezeten. Thans wil ik bekennen". Toen hij dit gezegd had, sneed de dood zijn bekentenis af, zoodat men nu nog niet weet, wie de onschuldig veroordeelde is. Uit de dagbladen van Woensdag: BIJ HET PASSEEREN van een onbe waakte overweg bij Reuver is een 60-j. landbouwer door een trein gegrepen en en gedood. ZWAK IJS. Op de Westeinder [dassen bij Aalsmeer zijn twee jongens van 9 jaar door het ijs gezakt en verdronken. DE REOEERING is voornemens een verkeersbelasting in te voeren. De op brengst wordt op 9 miljoen gulden ge raamd. Voorgesteld wordt rijwielen met aanuangmotoren voortaan te belasten als motorrijwielen. Voor de belasting van personen-auto's wordt de grondslag van f6.op f8,gebracht. Voor autobussen van fS op f 10 met bovendien belasting per zitplaats. De verhoogde belasting voor motorrijtuigen zal ingaan op 1 Mei 1934; voor rijwielen 1 Augustus. IN EEN TREIN tusschen Utrecht en Amsterdam werd ter hoogte van Abcoude een 50-j. heer door een onbekend persoon met een ploertendooder op het hoofd ge slagen. Daarna trachtte de aanvaller de heer te berooven, wat hem echter niet gelukte. Een van hen heeft toen aan de noodrem getrokken. De aanvaller is in de duisternis ontkomen. Na verbonden te zijn kon de aangevallene huiswaarts kee- ■ren. IN EEN Israël, ziekenhuis te Warschau is een communistische cel ontdekt; 40 doktoren en 53 verplegers zijn gearres teerd. TE ANKARA is een campagne tegen het rooken begonnen. Tot nu toe waren de Turken de grootste sigarettenrookers Ier wereld. Het tabaks-monopolie wordt door de anti-rook-campagne in gevaar gebracht. Gesprongen handen -Ruwe huid Bij Apothekers en Drogisten LANDBOUW EN VEETEELT. ZEG HET MET BOLLEN. Voor onze bolgewassen breekt met rassche schreden de tijd aan, waarop zij het bloemenminnend_ publiek zullen gaan •rekoren. Van meerdere bol tentrekkers hoorden wij de mededeeling, dat zij een aanvang hebben gemaakt met geprepareer de hyacinthen ien tulpen, meerendeels Scarlet due, in de kassen te brengen. Zon der buitengewone omstandigheden kunnen wij er dus op rekenen, dat weldra er pot ten hyacinthen en tulpen in onze bloe menwinkels te koop zullen zijn. De leuze „Koop Nederlandsch Fabrikaat" mogen we ook hier wel aanheffen. Koopt deze bloemen en ge steunt een echt nationale cultuur. Voor zoover ons bekend, doen de bollen het goed, zoodat de liefhebbers er van verzekerd zullen zijn, dat zij veel gemot kunnen hebben van bloemen, die door alten zullen worden gewaardeerd. 'M. „Hobaho".

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2