TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT BETROUWBARE MENSCHEtï Texelsche Berichten In de gevangenis. Gemengd Nieuws Zaterdag 9 December 1933. NA SINT NICOLAAS. Een straatjoch had de mijter op, De grim lag gansch vertreden. De wind hield wedloop met de baard Sint's roem hoort tot 't verleden. De taai is op, het geld is op, Wat nu nog te verliezen? Zoo, meent ge dat? Pas dan maar op Voor tanden en voor kiezen. De winkelier lacht in zijn baard, Hij mag de Sint wel lijden. Maar.... als de Sint vertrokken is, Komt fiscus binnenrijden. De dienstmaagd zoekt de stilte op, Geen ander mensch mag bij d'r, Zij slacht, onder een minnelied, Het hart dan van haar „vrijer". Kisten, kratten, manden, doozen Neemt de vuilnisman weer mee. Wij bewaren de herinnering, Pluseen leege port'menee. Een gansch betrouwbaar mens rii vraagt onbegrensd vertrouwen. Schiller. Betrouwbare menschen! Dat zijn voor namelijk die kalme, oprechte, ernstige menschen, die altijd streng en zonder om haal de waarheid zeggen. Zij hebben iels over zich, dat ons vertrouwen inboezemt. Door lijden en beproeving zijn zij ont daan geworden van al dat klatergoud, waarmede anderen getooid zijn, die hoogstens in staat blijken ons een beeije afleiding te bezorgen, doch aan wie wij niet gaarne onze intieme gedachten zou den toevertrouwen, of ons hart bloot leg gen. Zoekt ge iemand, die betrouwbaar is in woord en daad, die geen grappen maakt, maar op een ernstige vraag een ernstig antwoord geeft, die hart heeft voor 't geen u ter harte gaat ga dan tot iemand, waarvan ge weet, dt hij door lijden en beproeving gevormd is. Ratten-verdelging. Donderdag zijn bij een gedeeltelijke ontruiming van het terrein der gemeente- reiniging aan de Hallerweg alhier niet minder dan 126 ratten verdelgd. Het i>er- soneel heeft zich hiermee zeker verdien stelijk gemaakt en vooral de dank ver diend van de bewoners van deze buurt, die op dat rattengebroed allerminst ge steld zijn. Het gedierte kwam te voor schijn bij het opruimen van de groo'te hoeveelheden blik, tonnen en vaten, enz., die hier. in afwachting van het trans port naar Diepwaal waren opgeslagen. ALG. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. De afd. Texel van deze Vereen, verga derde Donderdag in De Oranjeboom. Tegenwoordig waren 21 leden. De voor zitter, de heer H. Leber, sprak over deze. groote opkomst de helft ongeveer van het ledental zijn voldoening uit en gaf vervolgens een overzicht van de gang van zaken in de loop van het jaar(Land- bouw-crisiswet, Kweekersoentrale, sanee ring). Na lezing der notuLen, door de secr., de heer dr. iir. M.D.Dijt, volgde behande ling van enkele ingekomen stukken. Een ervan vestigde de aandacht op het Mu seum voor Bloembollencultuur te Limmen en verzocht ten behoeve daarvan om me dewerking. Een ander stuk, afkomstig van de Comm. voor het Wetenschappelijk Onderzoek, bracht de noodzakelijkheid onder het oog van voortdurende steun van dit onderzoek, opdat het Nederlandsche product zijn goede naam kan behouden. De vergadering stemde hiermee volkomen in en besloot met 0,5 ct. per R.R. In de kosten te blijven bijdragen. BESTUUR. In de plaats van de heer J. Lst, aftr. en niet herkiesbaar, werd de Iheer H. Bruijn benoemd met 15 van de 21 stemmen (op voordracht van het bestuur). ALG. VERGADERING. Besloten werd ter voorziening in de Hoofdbestuur-vaca tures Jonkheer en Philippo te stemmen op ide heeren J. de Vrome en W. Murk, die geen voorstanders zijn van regeeringsbe- moeiïngen. Uitvoerig werd gediscussieerd over een voorstel van de afd. Voorhout om de mi nister ten behoeve van de cultuur, onder nader omschreven voorwaarden, om een cnediet te verzoeken. De hteer S. J. Flens zag er een poging in om kweekers, die diep in de put zitten, spoedig aan geld te helpen. Echter vreesde hij, dat schuld- eischers op het ontvangen geld spoedig beslag zouden leggen, waarom hij gaarne zou zien, dat maatregelen werden ge troffen om dit te verhoeden. Immers gaat het om steun aan de kweekersbedrijven allereerst. De heer Dijt gaf in overweging aan deze bespreking niet te veel waarde toe te kennen. De regeering gaat todi haar eigen gang. Dat hebben we gezien bij de invoe ring van het saneeringsplan. Spr. advi seerde het voorstel van Voorhout niet te steunen. Niet alleen om de moeilijkheden, bij de terugbetaling van het cnediet, maar ook om de zware belasting van het vak, welke er het gevolg van is. De teelt zou er door verplaatst kunnen worden naar bet buitenland, dat toch al van de sanee- ring hier profiteert en door contingentee- ring nog meer voorsprong kan krijgen. Deze verplaatsing zou voor ons land, voor het vak in liet biezonder, een ware ramp zijn. Spr. was van meening, dat de kwee kers recht hebben op vergoeding, al is het ten deele, van de waarde der op last van de regeering ingeleverde bollen. Bij crcdietverleening zou het vak nog meer dan tot heden het geval is aan regeerings- l anden worden gefegd, wat spr. noodlot tig oordeelde. Algemeen deelde de vergadering de meening van de heer Dijt. Het voorstel- Voorhout, Lm stemming gebracht, werd verworpen met 18 stemmen tegen. TOT AFGEVAARDIGDE ter alg. ver gadering werd benoemd de heer M.D.Dijt. TENTOONSTELLING. In 1935 wordt te Heemstede een tentoonstelling gehou den. Er werd van gedachten gewisseld over de vraag, of de afdeeling collectief daaraan zal deelnemen. De vergadering besliste gunstig. Het bestuur zal zijn best, doen Texel zoo gunstig mogelijk te doen uitkomen, maar rekent danook op de volle medewerking der leden. NARCISVLIEG. Voorz. wees er op, dat alles in het werk moet worden gesteld om het euvel van de narcisvlieg tot een minimum te beperken. Door behoorlijke behandeling wordt schade zeker voorko men. Controleur Van Leeuwen zal straks nog strenger toezicht gaan uitoefenen. Waakt voor de goede naam van ons pro duct! De heer Flens stelde voor de Kwee kersoentrale te verzoeken, de saneerings- kuilen te doen bedekken met onge61uschte kalk. Anders worden het broedplaatsen voor de narcisvlieg. De leden stemden hiermee in. ACTIEPOTJE. De actie om te trachten het saneeringsplan in voor Texel gunstige zin gewijzigd te krijgen, heeft veel geld gekost. Het potje is leeg niet alleen,, er is nog een tekort bovendien. Voorgesteld wordt hierin door Bollencultuur voor 1/4, door het H.B.G. voor 3/4 te doen bijdra gen (in verhouding tot het ledental). De heer Flens uit zijn misnoegen over de be slissing van de Minister, die voor Texel zoo teleurstellend was. Zijn toezegging van aan Texels wenschen tegemoet te zullen komen, heeft hij niet gestand ge daan. Spr. was van meening, dat de Mi nister verkeerd ingelicht is en zou gaarne Z.Exc. en de Kweekerscentrale nog eens precies uiteenzetten, hoe de vork op Texel in de steel zit, ook al zou dit geen direct resultaat hebben. De vergadering ver klaarde zich hiermee accoord. RONDVRAAG. De beer S. J. Flens zou gaarne weten, hoe het met de uitplant van Sions en Spurrem staat in verhouding tot vorig jaar, opdat bij de verkoop hier mee rekening kan worden gehouden. Ver zocht werd het bestuur opgaaf te willen doen. Voorz. merkt nog op, dat ingevolge be sprekingen op de vorige vergadering thans bij T.E.S.O. zal worden aangedrongen op het laten varen van een late boot (plm. 7 uur van den Helder). Op een vraag van de heer P. de Graaf, deelde de voorz. mee, dat de huisbroei van bollen dit jaar niet doorgaat. De kas liet het niet toe en bovendien was de stemming vanwege de „saneering" niet gunstig. Voorz. bracht nog dank aan het aftre dend bestuurslid de 'heer 'J. List en sloot hierna de vergadering. ❖•#9#©#©#© O 9 N V. T. E. M. 9 Voorkom bevriezen van uw rui- O ten door een electriscbe raamver- warmer. O#*®*-©*®*# •♦©❖©♦•❖•O Wolveemarkt 30 Nov.—>6 Dec. De wolveehandel was te Leiden,'Zwolle en Leeuwarden stug en ondanks korter aanbod flauwer. Te Snee'k en Groningen verliep de handel bij flink aanbod sleoht en iets lager. Rotterdam daarente gen was bij beperkter aanvoer „Iets" heter, terwijl Purmerend bij matige omzet nog ruim de vorige-weeks-prijs noteerde. Zakennieuws. De prijs, uitgeloofd door de winkelier J Stam, alhier, werd gewonnen door de jongedame Jet Huisman Cd. Zij raadde 10 uuir 9 <mnt. 8 sec., terwijl bet horloge bleef stilstaan op 10 uur 8 imnt. 33 sec. Jet was er van allen het dichtst bij. ♦Illillllllll Hoe moet ik dit blikje -#111111111111 openmaken? ♦Illillllllll De gebruiksaanwijzing zit er in, mevrouw. Het is het lot van duizenden en een ieder weet het. Maar bijna niemand kent het. Het zijn de naamloozen en vergete- nen, die achter de ijzeren deuren voor langere of kortere tijd zijn weggesloten- en die door de reclasseerders, leden van het Ned. Genootschap tot zedelijke ver betering der gevangenen, niet vergeten worden. Het is geen weekelijke philantropie, die zij beoefenen, maar een stuk groot maat schappelijk werk, dat de geheele ge meenschap ten goede komt. Want zij we ten, dat de „gevallenen" toch alleen dan weer hun verloren plaats in de maat schappij kunnen heroveren, wanneer zij moreel versterkt straks weer het leren opnieuw kunnen beginnen. Daarom 'be zoekt de reclasseering de gevangene in de eenzaamheid van de cel en daarom 'leidt zij de ontslagen gevangene in de maatschappij en voedt hem op. Een eeuw van ervaring heeft het Genootschap ge leerd, hoe harteloos wreed een deel van de menschheid kan zijn tegenover hen, die vielen, hoe de overtreder met het on dergaan van zijn straf slechts naar de vorm zijn boete heeft voleindigd, doch zijn leven lang met de vinger wordt nage wezen. Maak u los van het vooroordeel en zeg niet, dat het u niet aangaat, of „dat ze maar beter hadden moeten oppassen" „want dat men altijd eerlijk moet zijn ook onder moeilijke omstandigheden". Als dit eens uw vader, uw broer of uw zoon was, zoudt u dan ook zeggen, dat „de boeven maar in de gevangenis moeten blijven" Of zoudt u ons dan willen helpen in onze poging hem op te richten Ja, u zoudt ons willen steunen. HET NED. GENOOTSCHAP tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen. Postgiro no. 113779. DE RUSSISCHE regeering geeft bij herhaling postzegels en briefkaarten uit met Esperanto-opschiriften. Een heirinne- ringszegel ter eere van Tolstoj van 28 kopeken is uitgegeven, benevens twee wel dadigheidszegels van 1 en '2 roebel, met Russische en Esperantotekst. Overwegende, dat Esperanto in vele landen reeds is aangenomen als z.g. „dui delijke taal" in het telegrafisch verkeer en de JAPANSCHE telegraafdienst ook Esperanto als zoodanig heeft erkend, heeft het hoofd van de Postdienst te Nagasaki Esperanto-cursussen georganiseerd voor zijn personeel. Een 120-tal ambtenaren volgt de cursus. Vain het 24e Internat. Esp. Congres te PARIJS was de president van Frankrijk Alb. Lebrun, beschermheer. Gezien het groote voordeel en genoe gen, dat kennis van Esperanto biedt, zal ieder ONTWIKKELD persoon, die met zijn tijd meeleeft, Esperanto leeren. Onze groote taalgeleerde Dr. Gerlach Royen zegt: „Esperanto is een -dringende eisch van de tegenwoordige tijd". De FRANSCHE Academie van Weten schappen noemde Esperanto een „Mees terwerk van logica en eenvoud". De VOLKENBOND verklaarde, na on derzoek, dat Esperanto achtmaal gemak kelijker te leeren is, dan welke andere 'taal ook. Esperamto-studie is inderdaad geen „blokwerk" doch veeleer.een ONTSPAN NING, vooral voor hen, die weten wat talenstudie is. Met nadruk zij er nog op gewezen, dat Esperanto NOOIT de moedertaal kan of wil Verdringen. Het wil alleen zijn de dienares van het internationaal verkeer. Maar hiervoor is dan oók geen andere taai'dan Esperanto geschikt te aanvaarden HERDENKING—DR. ZAMENHOF. De aandacht van allen, die belang stellen in de wereldtaal Esperanto wordt gevestigd op de zeer biezondere herden kingsavond, welke de Tex. Esp. Fe deratie Vrijdag a.s. in Pen's Schouw burgzaal belegt. De heer J. Ravestein, uit den Haag, zal een interessante rede hou den en ter toelichting eenige films vertoo- nen, meest door hemzelf vervaardigd. Zoo'n avond komt niet spoedig weer. Een advertentie in dit nummer geeft na dere biezonderheden. De entree bedraagt slechts 25 ct., programma inbegrepen. Leden en cursisten vrij. TER DOOD VEROORDEELD, De neger Haywood Patterson, die bij de hernieuwde behandeling der Scotts- boro-affaire (waarin Haywood en een aantal andere negers wegens een over val op twee blanke meisjes terecht ston den) voor de derde maal ter dood is ver oordeeld, heeft zich in de gevangenis ver loofd met een negerin, genaamd Mattie Johnson. Mocht Haywood wonden vrij gesproken, dan zullen zij samen in het huwelijk treden. Mattie is niet de eenige, wier genegen heid uitgaat naar de veroordeelde neger. Haywood ontvangt stapels post uit alle staien der Unie van jongedames, die in vurige bewoordingen uiting geven aan haar genegenheid voor de neger, die nog altijd door velen als onschuldig wordt be- sdhouwd. ZIJ WERD EEN ANDER MENSCH en gaf het ook aan haar kleine meid. „Alles heb ik geprobeerd, omdat ik zoo benauwd werd door hoestbuien, dat ik zelfs mijn bezigheden niet meer kon ver richten. Ik was kortademig en leed daarbij aan zware hoofdpijnen. Mijn man raadde mij aan Abdijsiroop te koopen. Taaie slijm kwam bij het gebruik los, waardoor de ademhaling gemakkelijker werd. Ik heb de behandeling een tijdje voortgezet en kan verklaren met de Abdijsiroop een geheel ander mensch te zijn geworden. Ook voor mijn kleine meid gebruik ik het steeds met goed resultaat". Zoo schrijft ons Mevr. J. v. K., te M., wier origineele brief voor teder ter inzage ligt. Iedereen die van borstbenauwdheden te lijden lieeft, zal verstandig doen redding te zoeken bij de vanouds beroemde Akker's Abdijsiroop. Moeders vooral zullen goed doen Abdij siroop aan hun kinderen te geven als zij hebben kou gevat en overdag of 's nachts beginnen te hoesten. Abdijsiroop heeft een zuiverende, verzachtende werking op de ademhalingsorganen, dank zij haar bijzondere samenstelling uit kruiden extracten. Thans per flesch f 1f 1,50 en f2,75. Alom verkrijgbaar. Abdijsiroop- Bonbons („gestolde" Abdijsiroop) voor buitenshuis f 0,35 en f0,60 per doos. DEN HAAG. In een hier gehouden bestuursvergadering van de ceiitr. Vereen, voor de goclistilleerdhandel zijn ter sprake gekomen de verzoekschriften, gericht tot gemeentebesturen, teneinde verlaging te verkrijgen van de grondslag voor de pers. belas.,ng voor die café- en restaurant-be-' drijven een en ander ingevolge de nieuwe wet. Nog veef gemeenten ook Texel staan afwijzend tegenover dergelijke ver zoeken, waaruit volgens het bestuur blijkt, dat men zich geen begrip heeft gevormd van de allerslechtste toestand, waarin het café-restaurantbedrijf zich bevindt. Speci aal heeft het bestuur de ervaring opge daan, dat verschillende gemeenten het verzoek afwijzen op de onjuiste gronden, dat het rijk ten onrechte het offer vraagt van de gemeenten, inplaats van het zelf voor zijn rekening te nemen. 'Het "bestuur spreekt de hoop uit, dat de verschillende gemeenten, die nog afwijzend tegenover het verzoek standen, alsnog tot inwilli ging der verzoeken zullen overgaan, ook in haar eigen finantieel belang. DE POPULAIRSTE courant van Sow- jet-Rusland is de Knestjanskaja Gaseta. Zij heeft een totale oplaag van 3,3 mill- exemplaren. IN DE HAVEN van Figuera da Foz in Portugal kapseisde een motorlogger. Ver moedelijk zijn 12 personen verdronken. DE OOSTENRIJKSCHE Bisschops conferentie heeft alte geestelijken uitge- noodigd hun politieke mandaten neer te leggen. IN RENNES is een boer begraven, die kort voor de trekking een loterijbriefje had gekocht. Op dit biljet is nu een prijs gewonnen. Het zonderlinge is echter, dal Se boer het briefje mee iin zijn kist ge kregen heeft. De fam'l'e verzocht het üjk te mogen opgraven. HU1B DE RIJMELAAR. de internationale taal MAAR TOCH. ..u

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5