Gemengd Nseuws Giften Algemeene Wijkverpleging. NN., Oosterend f5. V. d. V., Oosterend f 2,50. SPORTNIEUWS. Voetbal. Met het oog op het vriezend weer en de ongeregelde bootdienst zijn voor morgen geen voetbalwedstrijden vastgesteld. Korfbal. Competitiewedstrijden T.K.B.: Den Burg: Verdo-NigroELTO. Oudeschild: OKC—DOH. Aanv. 11 uur. De Cocksdorp: SVCDTS. Aanvang 2,30 uur. Bij aanhoudende vorst worden allewed- strijden afgelast. Zakennieuws. Mej. de Wed. Lap liet raden naar de naam van een pop, welke Klaasje gedoopt was. Er werd druk geraden, maar niet een kwam op de juiste naam, waarom de pop zal worden verloot onder de leer lingen van de le klasse van de o.l. school en de school voor Chr. Volksonderwijs. Zwanen. Gistermorgen trok over liet eiland een vlucht van wei 00 witte zwanen, hetgeen een biezonder fraaie aanbidt opleverde, legen de diep blauwe luclit maaicte het witte gevogelte een treffend mooi effect. IJSBEKiCHTEN. DEN BURG. Bij harde vorst in de al- geloopen nacht, zou liedenmiddag de baan van ijsciub Den Burg in de Eiemmer vootr leden alieen worden opengesteld. Bij ma tige vorst wordt de Daan eerst morgen omcieel geopend, voor niet-ieden tegen entree. Er zal dan ook voor muziek wor den gezorgd. De ïjstent werd jta gehouden inscnnjving verpacht aan de heer Joh. D. Bakker. O 11. DE ELEMERT, welke door de heer J. Zoetelief zal worden geëxploiteerd, zal bij vriezend weer morgen tegen entree worden opengesteld. Het ligt in de bedoe ling de baan des avonds te verlichten: (aanleg door die heer A.Knopperts). De heer M. Vonk zal voor mechanische muziek zorgen. De consumptietent werd gepacht door Gebr. Rijk. —o <U. DE LICHTKOOü achter liet R.K. Kerkhof wordt door gebr. Rijk onder, water gezet. Bij doorgaande vorst zal ook hier weldra gereden kunnen worden. o DE KOOG. In de omgeving van de Koog is weinig schaatsgelegenheid. Ze is nog verminderd door de drooglegging van Waalenburg. Evenwel is in de Bin- nen-Muij een vrij goede ijsbaan, het best bereikbaar door tie „Nederlanden". Er wordt deze dagen druk geschaatst. O OOST. De zee ligt hier nog vol ijs. Door het groote verschil tusschen de eb- en vloedstanden is het veel sneller en, heviger in beweging dan voorheen, waar door de visschers veel moeite hebben om hun schuiten voor schade te vrijwaren. Soms worden ze een eind door schotsen meegevoerd. Tot heden beliep geen enkel© schuit averij. IJsclub Oost heeft banen in de Putten en in het Zwin in, 'het Noor den. Zoodra het echter minder dan drie graden vriest wordt het ijs te zacht en minder goed berijdbaar. De kreek bij Jachtlust is goed en trekt steeds meer rijders. De ijsciub kan over deze baan de beschikking krijgen, onder voorwaarde, dat ook van niet-leden geen entree wordt verlangd, tenzij er een wedstrijd gehouden wordt. Dit aanbod heeft het bestuur niet aanvaard. o DE COCKSDORP heeft op de Rog- sloot een baan welke in goede conditie verkeert. Ze is dagelijks geopend, ook des avonds (dan wordt de baan verlicht.) Gis teren brachten autobussen van Boekei verscheidene liefhebbers naar hier. (Wij verzoeken onze correspondenten bericht omtrent nieuwe gelegenheden, in dien Woensdag nog bruikbaar. Red.) UITBREIDING SCHOOL VOOR CHR. VOLKONDERWIJS. Gistermiddag half drie had in tegen woordigheid van het Personeel, School bestuur, Ds. Visser, Kjerkeraad en andere genoodigden de officieel© opening plaats van het derde lokaal, waarmee de School voor Chr. V.O. alhier is uitgebreid. Nadat allen gezeten waren in de be stuurskamer voor de bouw waarvan een deel van de zolder in gebruik werd genomen nam als voorz. van 'het schoolbestuur de heer J. Hillen het woord. Hij sprak zijn voldoening uit over de groote belangstelling, Het speet hem, dat het Gemeentebestuur, door verblijf buiten 'de gemeente verhinderd was. De heer Epe deelde mee, door ambtsbezigheden niet aanwezig te kunnen zijn. Ook de heer M. W. de Graaf was verhinderd; hij zond een schriftelijke gelukwensch. Het stemt tot blijdschap, ging spr. verder, wanneer men ziet, dat de zaak, waaraan men zijn liefde en werkkracht verpand heeft, ziet toenemen in groei en bloei. De school, voor 10 jaar gesticht, blijkt in een behoefte te voorzien. Sinds twee jaren deed de behoefte aan een 3»e l|dkaal zich gevoelen maar thans is ook deze wensch in vervulling gegaan. We hebben nu een licht, luchtig en modern lokaal er bij, op uitbreiding nog berekend. Tevens werd de school verrijkt met een apart vertrek voor kleine vergaderingen, berging leermidde len, onderzoek door schoolarts, enz. Spr. bracht dank aan de heer Dun, Inspecteur L.O., aan B. en W. voor de welwillende medewerking, zooals die ook werd ondervonden van de Directeur van Gemeentewerken en de heer Veldstra, da- gelijksch opzichter; aan 'Ds Visser en 3e Kerkeraad. Spr. hoopte, dat Gods zegen zou rusten op dit werk, op het onderwijs in :het biezonder, en sloot met zijn tevre denheid riit te spreken over de wijze, waarop het werk was uitgevoerd. Het ge heel maakt een' degelijke en nette indruk. Uitvoerders waren: timmerman W. Bruin; metselaar H. Bakker; schilder J. Vonk, e'lectr. J. Agter en loodg. P. Oele. stoffeerders Moerbeek. De heer Slort, hoofd d.er school, ver kreeg hierna het woord. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat hij met Gods hulp er in was mogen slagen de school tot zulk een bloei te brengen. In de drie jaar, dat hij hier werkzaam is, steeg het aantal leerlingen van 63 tot 83. Om een vierde leerkracht te bekomen, zal de school 131 leerlingen moeten tellen. Daar aan is de school voorloopig niet toe, maar voor spr. is dat geen reden tot versagen. Hij sprak de wensch uit onder Gods zegen met zijn personeel te mogen voort gaan zijn beste krachten te wijden aan de arbeid, die hem en de onderwijzeressen lief is. Ds. Visser sprak hierna; hij gaf zijn vreugde te kennen over de bloei van het Chr. onderwijs, waaraan hij groote waar de toekende. Hij hoopte, dat de school er in slagen zal de kinderen nader te brengen tot Jezus, op zou voeden tot echte kinderen Gods. Als voorz. van de Kerkeraad bracht hij dank voor de invita tie aan deze Kerkeraad, welke zoo zeer met de school sympathiseert. Er is in den Burg geen relle schoolstrijd meer. De school is er en vraagt de sympathie van heel de Kerk. Moge de band tusschen school en kerk al hechter worden. Moge ook hier de geest des Hieenen werken Deze alleen kan ons door de moeilijke tijden heen helpen. Geen hoerageroep ot feestvertoon past in deze tijd. Wél be- bélijden van schuld, want veel hebben we misdreven. Met Gods zegen te vragen over wat hier tot stand is" gebracht ein digde spreker. De heer J. Kikkert sprak nog als lid van de kerkeraad en raadslid. Hij bracht B. en W. dank voor hun wijs beleid door tijdig op grond voor uitbreiding van de school beslag te leggen. Het Schoolbe stuur dankte hij voor zijn welwillendheid betoond door geduld te willen oefenen op verzoek van BenW. Spr. hoopte, dat de school bij voortduring zou strekken tot eer van God en heil van heel de gemeente Nadat thee en sigaren waren rondge diend, sprailc nog de heer J. de Vries, als oudste lid en eere-lid der Veren. Hij zeide hartelijk verheugd te zijn over de uitbreiding en stemde met de woorden van Ds. Visser volkomen in. Hij brak een lans voor het Chr. onderwijs. Dat het bevattingsvermogen van het kind te gering zou zijn om het christelijke deug den te kunnen inprenten en de beginselen ider chr. leer bij te brengen, noemde spr. een leugen. Hij stelde een onbegrensd ver trouwen in het chr. onder wijs, waarvan hij «alle 'heil verwacht. Hij hoopte, dat ieder zijn belangen zou opdragen aan de heilige en rechtvaardige God. Hier komt het op aan, in deze 'duistere tijd meer dan ooit. Nadat gezamenlijk gezongen was Ps. 95 ■95 vs. 1 sloot Ds. Visser met dankgebed. ONZE LETTER-PUZZLE- De juiste oplossing van onze letter- puzzle Van|2 Dec. is, hoewel niet voor de poes, toch nog in 26 exemplaren door ons ontvangen. Bij loting is de prijs toegewe zen aan de heer J. Bruin, melkslijter, Oudeschild. Het antwoord op degestelde vraag was: „Goede waar voor weinig geld". GEWAARSCHUWD WORDT tegen Luxemburgsché vijf-franc-stukken, die veel overeenkomst vertoonen met de Nederlandsche gulden. Eeni- ge schijnen er op Texel in omloop te zijn. We weten van twee zaken lieden, die ze, onwetend, in beta ling aannamen. Later ontdekten zij pas bij de meur genomen te zijn. OUDESCHILD. Eigen Gebouw S.D.A.P. Reeds lang bestond er bij de Moderne Arbeidersbeweging behoefte aan een eigen veneemigingsgebouw. De beweging groeide meer en meer, nieuwe afdeelingen van diverse bonden werden opgericht en meer en meer werd gedacht over een eigen ge bouw. Van de heer Fr. Zegel werd aan de Achterweg bij de kerk een stukje grond gekocht, doch verder kwam het niet. Het bouwen van een zaal kostte veel geld, en dat ontbrak juist. Inmiddels maakte de beweging gebruik van de oude o.l. school, die de gemeente voor vergaderingen be schikbaar stelde. Dit beviel zoodanig, dat er ernstig over gedacht werd, dit gebouw llllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll flimilllll VOOR ONZE DAMMERS. |||||||||HI llllllülülülllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllll 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Fraai Meerslagprobleem. Stand: Zwart 3 dammen op 16, 18, 22; 7 sch. op 7, 8, 13, 14, 17, 191, 23; wit 15 sch. op 15, 24, 28, 30, 32—34, 36—38; 4043, 45. Wit wint door de schitterende oplossing 34—29, 32—27 (16:23) 40— 35!! (22:48), 35—30, 36—31!!, 37— 32!! (48:2S) 45—40!!!, 40:9, 15:33. O.L zijn de moeilijkste zetten van dit sublieme stukje 3227 en 3732. De manoeuvres met de drie zwarte dammen zijn werkelijk kunstig. te koopen. Een tweetal fancy-fairs en de opofferingsgezindheid van de leden had den n.l. ©en flink bedrag opgebracht. Zoo werd eindelijk de koop een feit en bezit de Texelsche Arbeidersbeweging 'n gebouw, dat aam alle eischen voldoet. Wanneer we het gebouw betreden, be vinden we ons in een ruime entree, welke tevens dienst kan doen als garderobe. Ook vinden we hier om de hoek van de deur de kassa. Uit de entree komen we in de traphal. Hieruit kunnen we de groote zaal betreden, doch ook bevindt zich hierin de trap, welke toegang geeft tot het ruime balcon, plaats biedende aan 75 per sonen. Van dit balcon af heeft men een mooi gezicht op het toomeel. Op bet bal con zijn gemakkelijke vaste banken ge plaatst implaats van stoelen. In de beneden-zaal is plaats voor onge veer 250 personen. Hier vinden we het tooneel, hetwelk zich over de volle breedte van de zaal uitstrekt. Het buffet bevindt zich in de zijmuur tegen de tuin. waar het is uitgebouwd, zoodat dit van de zaal geen ruimte in beslag neemt. De riiimte onder 'het balcon kan ddor deuren wor den afgesloten. Hierdoor verkrijgt men een mooi vergaderlokaaltje voor kleine vergaderingen. Dit lokaal kan afzonderlijk worden verwarmd. Naast het tooneel bevinden zich ter zijden kleedkamertjes (dames en beeren). Deze kamertjes zijn vanaf het tooneel met trapjes gemakkelijk te bereiken en geheel van de zaal afgesloten. Voor het tooneel in de zijgevel vinden we de deur van de toilets, welke voorzien zijn van stroo- mend water. Tenslotte bevindt zich aan de straatzijde nog een overdekte rijwiel- bergplaats, welke geheel kan Worden at- gesloten. Uit het bovenstaande zal de indeeling en inrichting van het gebouw wel duidelijk zijn. Alleen kan nog worden opgemerkt, dat geen gebouwen of bijgebouwen zijn aangebracht. Alles is ondergebracht in reeds bestaand bouwwerk, welke oplos sing niet altijd even gemakkelijk is. De uitvoerders der werkzaamheden wa ren: A. de Kort, Oosterend, metselwerk Alb. Blom, Oudeschild, timmerwerk; S. Smit, den Burg, schilderwerk; Jb. Kiljan, loodg.werk, P. Hemelrijk, Oudeschild, electr. lichtinstallatie en verlichtingsarna- menten. Wanneer we nu het werk dezer aanne mers bekijken, blijkt dat allen zonder uitzondering hun uiterste best hebben ge daan om het werk keurig te kunnen op leveren. De stoelen werden geleverd door de fa. Vlessimg, een aantal klapstoelen door de fa Fr. Zegel, terwijl de gordijnen door de 'heer Jn. Snitjer geleverd zijn. Verder is de kleurencombinatie ver zorgd door de heer C. Al. Plomp. Deze comb .is heel goed gevonden en geeft het gebouw een prettige aanblik. Alles bijeengenomen, kan de Tex. Ar beidersbeweging trotsch zijn op haar nieuwe gebouw. Sdhroief verloren. Woensdag raakte schipper Bays, toen iflij trachtte de haren binnen te komen, vast in het drijfijs. Hij dreef snel af be neden de 'haven. D? Texelstroom va» schipper Mets wilde hem te hulp komen, doch daarbij sloeg de schroef op de grond of op de steenen, waardoor deze vernield werd. Het schip was daardoor hulpeloos. Het werd op zijn beurt, door schipper Bays, die inmiddels losgekomen was, naar de haven gesleept en de volgende dag naar Alkmaar om gerepareerd te worden. Schipper Duizendstra trachtte Donderdag de haven te bereiken, doch dit mislukte, hoewel hij reeds zoo dicht genaderd was dat een touw kon worden overgegooid. Tot heden is voor schaatsenrijders bij Oudeschild weinig gelegenheid. Uit de dagbladen van Woensdag: LE EINDHOVEN kwam de gehuwde electricien Klabber in aanraking met een machine, welke hij vergeten had stroom loos te stellen. Hij werd gedood. OM DE AARDAPPELHANDEL voor ondergang te behoeden hebben de groen teboeren van Turkije zich tot de regeering gewend met het verzoek om een Maard^ appeldag" per week at 'te kondigen, op welke dag een ieder een zekere hoeveel heid aardapelen eten ot althans koopen moet. Een dergelijk verzoek hebben de vischhandelaren ook onlangs aan de re- geering gericht. TE PARIJS heeft een handjg zwende laar op een valsch loterijbriefje een mil joen francs geïnd. DE ZWEEDSCHE ontdekkingsreiziger Sven Hedin heeft van de regeering 100.000 kronen gevraagd voor de verdere" voltooi ing van zijn werk in Midden-Azië. ZEER STRENGE vorst heerscht in Roemenië. Op vele plaatsen vriest het 45 graden. De scheepvaart ligt stil. TE HOMMERTS is een 16-j.meisje door het ijs gezakt en verdronken. Uit de dagbladen van Donderdag: EEN HEVIGE BRAND woedde bij de lamilie Löwie in de Daendelstraat te den Haag Twee jongetjes van drie en zes jaar en een meisje van 18, zuster van mevr. Löwie kwamen om 'het leven. De vader der kinderen die nog een poging deed om hen te redden, werd zwaar gewond, en is aan de gevolgen overleden. Vermoede- is de brand ontstaan door een gasradi- ator. Een compagnon van de heer Löwie werd gewond. Mevrouw wist tijdig te vluchten. EEN SCHIEDAMSCHE distilleerderij heeft een order uit Amerika ontvangen: levering van 1500 kisten sterke drank. IN ONS LAND worden nu wekelijks 4000 koeien tot vleesch in blik verwerkt. Dit komt neer op de helft van de Neder landsche vleeschproductie. LEIDEN. In het laboratorium van de fiima T iele man en Dros ontplofte een gasmeter. Groote schade werd aangericht. Een gangmuur stortte in. TlE 'BERGEN (N.H.) is een 23-j. on getrouwde Duitsche dienstbode gearres teerd. Zij had haar kindje, dat uitbesteed was, opgezocht. >an zonder dat men het mierde koperschilvers ingegeven. HES.D KAMERLID Cramer heeft de m n ster de volgende vragen gesteld Is et le Minister bekend, dat de laatste dagen n Noord-Holland dwangbevelen wor»en uitgereikt aan tuinders, die niet in staat zijn de pqlderlasten te betalen en dat bij hïet-betaling tot executie zal wor den overgegaan? Is de Minister bereid maatregelen te nemen, waardoor de exe cutie wordt voorkomen EEN TORPEDO, door een Zweedsche torpedojager afgeschoten, veranderde plot seling van baan, waardoor het schip zelf werd getroffen. De achtersteven werd be schadigd. LINDBERGH, die oorspronkelijk van plan was om per schip naar Amerika terug te keeren, heeft zijn plan gewijzigd en is de Oceaan overgevlogen. Hij is thans veilig in Brazilië gedaald. DE SCHADE, welke België door mond- en klauwzeer heeft geleden, wordt op 70 mlllioen francs geschat. KOUDE. In de Siciliaansche provincie Caltanissetta zijn door noodweer 5 per sonen omgekomen. Op schier alle spoor lijnen moest de dienst gestaakt worden. LINDBERGH'S vlucht over de Zuide lijke Atl. Oceaan 'had zonder een enkel incident plaats als gevolg van het fraaie weer. Hij had 15 uur 55 minuten noodig. EEN GEHEIMZINNIGE ziekte is op een der eilanden, bewoond door de San- Blas-Indianen uitgebroken, waardoor reeds meer dan honderd kinderen zijn gestorven. De Amerikaansche doktoren weten nog n:et, met wat voor een ziekte men hier. te doen heeft. Uit de dagbladen, van Vrijdag: DE TWEEDE KAMER nam met 56 33 stemmen het wetsontwerp tot korting van .de Indische Pensioenen aan. VOOR KERSTMIS worden in Duitsch- laind uit de concentratiekampen 5000 ge vangenen ontslagen. TE SANTIAGO is een typhusepidemie uitgebroken. Er zijn reeds 2000 slachtof- - fers. ♦llllllllllll Ik ben bezig een boek te ♦llllllllllll lezen, dat van groote invloed ♦llllllllllll op ons huwelijksgeluk kan zijn. ♦llllllllllll —Zeker weer een kookboek! MOND- EN KLAUWZEER. Mond- en klauwzeer is geconstateerd op hoeve P Koopman en B. C Lap, P.H. Polder; J. C. Bakker, Wed. J. Beumkesen Wed, H. Schoenmaker, Den Hoorn. Het vee is hersteld bijP. Keijser Dz., Westerweg; C W Bakker, de Westen en D. Roeper. Akenbuurt. Texel, 8 December 1933. Bnrgem. en Wethouders voornoemd, W 8 OORT De Secretaris, JONKER.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 6