De Nieuwe Texelsche Courant -• v No. 4797 47ste Jaargang Woensdag 13 Dec. 1933 opVTeSrSea^ ifl Van week tot week Strijd tusschen Ierland Misdadigheid in de Vereen. Staten. a en Engeland. Onrustig Spanje. Ongelukkig China. fexeische Berichten oöp. Zuivelfabriek „De Eendracht". TEXELSCHECOUR is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. U1TÜ.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en De Rooij Den Burg. Tel. 11. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Hekier v v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7,50; 11,20; 2,35. Van den Helder: 6,50; 10,-; 12,20; 4,20. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7,30; 11,15; 5,20. Van den Helder: 9,— 12,20; 6,30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Vs uur later.) 14 15 16 17 18 19 20 Dec 5,50 6.51 7,43 8,29 9,15 10,03 10.47 LICHT OP RI|W1ELEN en RI1TU1GEN 4.16 ZATERDAGAVOND. Het is de moeite waard het oog te rich ten op de worsteling, die thans tusschen de regeering van Ierland en Engeland gaande Is. De Valera wil nu alles afschaf fen wat Ierland nog aan het Britsche Rijk bindt. Dat plan heeft liij in drie wetsvoor stellen belichaamd. De gouverneur-gene raal moet verdwijnen. Hij vertegenwoor digde wel niet meer de macht van Enge land over Ierland, doch slechts het gezag des komings; maar dit zou aan de afschaf fing van zijn ambt slechts te meer be.tee- kenis geven. De twee andere wetten zijn bestemd om deze maatregel tot in de uiterste staatsrechterlijke consequente door te trekken. Een beroep op de Privy Council, de groote geheime raad des ko- nings als opperste instantie in liet Brit-, sclie Rijk, moet in Ierland niet meer mo gelijk zijtn. Verder moet de koning het voorrecht, dat slechts zijn handteekening wetten kan bekrachtigen, voor Ierland ent- nomen worden. Dan is er niets meer over van het koninklijk gezag. En dat is ook de bedoeling van de republikeinsche Ier- sChe regeerimg. De duidelijkst zichtbare, uiterlijke band, die bet Britsche Rijk bij eenhoudt, is de personeele unie van da deelnemende staten onder het Engelsche koningshuis. Ierland wil republiek worden en die band afwerpen. Ierland wenscht zijns weegs te gaan. Het zou liefst het voor het grootste gedeelte Engelschge- zinde, protestantsche Noord-Ierland daar bij willen meenemen. Dat echter gaat niet; dat weet men te Dublin. Engeland, zou zich verplicht voelen, Noord-Ierland ge wapenderhand te steunen in zijn verzet tegen iedere poging tot inlijving, die Z.- Ierland zou ondernemen. Zelfs al gaf Engeland nu vrijwillig Zuid-Ierland zijn onafhankelijkheid, dan nog zou de kwestie van Noord-Ierland tusschen beide landen blijven staan. In Spanje zijn nu de verkiezingen afge- loopen. Rust hebben zij het land niet ge bracht. Vooiral het tweede bedrijf van de stemming is mét veel gewelddaden ge paard gegaan. De uiterste partijen waren blijkbaar zeer ontstemd over het succes, dat de groepen van rechts hadden be haald, en hebben dat. bewezen door hand tastelijkheden en zélfs door aanslagen. De handtastelijkheden waren overigens al on smakelijk genoeg. Men heeft nonnen, die ter stembus gingen, aangevallen, uit erger nis over het overwicht, dat de ijverig stemmende vrouwen aan de partijen van rechts gaven. Zóó erg is de onrust in het land geweest, dat de regeering ernstig voor een algemeene opstand van an^rchis- tisch ot syndicalistisch karakter heeft ge vreesd. Van de rechtsche groepen zijn nu bij slot van rekening 207 candidaten ge kozen van het in hoofdzaak republikein- sche centrum 167 .en van de eigenlijke linkerzijde 99 man. Een meerderheid is er ,dus niet in de Kamer van 473 leden. Een coalitie tusschen centrum en rechterzijde is nu zeer waarschijnlijk. Men zal moeten afwachten, wat hieruit geboren wordt. Maar dit is wel zeker, dat zelfs in de te genwoordige Kamer de monarchisten geen kaïns hebben. De rrieeröerheid is nog altijd republikeinsch en de minderheid niet in alle deelen ijverig monarchistisch. Als we de positie van Roosevelt in zijn laind willen beoordeelen, zullen wij goed doen, het oog niet alleen gevestigd te hou den op zijn nog niet bijster geslaagde monetaire en economische experimenten, en de critiek, die deze van de kant van bekende Amerikaansche deskundigen uit lokken. Want er is nog heel iets anders en dat is de wijze waarop de openbare meening op de daden van Roosevelt rea geert. Voor haar is hij nog altijd de man van de daad, de man, die tenminste durft, handelen. In Amerika, hoe democratisch het ook zijn moge, voelt men op het oogetnblik de behoefte aan een sterk ge zag. En in dat opzicht steekt Roosevelt gunstig af bij zijn voorgangers; in ieder geval in de oogen der menigte. Men ver wacht van hem, dat hij mét kracht de bezem zal hanteeren, 'die Amerika behoeft. Een vloedgolf van misdadigheid gaat weer Over het land. Nu wat het dranksmokkelen betreft, de gouden tijd voorbij is, is ont voering van menschen tot het afpersen van losgeld, een nijvere tak van bedrijf gewor den. Menigmaal kost het de slachtoffers het leren. De anarchie blijkt zelfs uit de bestrijding van die misdaden. In Califor- mië zaten twee lieden wegens ontvoering, nogal van erg gemeen soort, in de gevan genis. De menigte heeft ze daaruit ge haald en na gruwelijke mishandeling, op gehangen. Vooral vrouwen moeten zich daarbij druk hebben gemaakt. Het ergste van het geval is, dat de gouverneur van Californië dit opzettelijk in de band heeft gewerkt en achteraf de lynchpartij heeft goedgekeurd. Dat is wel uiterste verwilde ring van het gezag, Uit eenige andere sta ten werden tegelijkertijd gruwelijke geval len van lyinchjustitie gemeld, uit het Zui den natuurlijk op negers. Daar is de open bare meening in het Noorden niet minder van opgeschrikt dan van de ontvoeringen. Velen hebben bet gevoel, dat juist in deze moeilijke tijd de hartstochten der menigte meer dan ooit in toom gehouden moéten worden. En zij verwachten, dat Roose velt daartoe in staat zal blijken. Het ongelukkige China krijgt geen rust. Het communisme in de centrale provin cies begon Tsjang Kaj-sjek voor de tweede maal weer wa't meester te worden. Nu komt de opstand in de provincie Foekien, waar de troepen zich van de re geering van Nanking onafhankelijk heb ben verklaard. Het geval is biezonder ern stig, omdat die troepen het 19de leger vormen dat zich in en buiten China be roemd hoeft gemaakt bij de verdediging van 'het gebied van Sjanghai tegen de Ja panners. Bij wijze van waarschuwing heeft de centrale regeering reeds eenige vliegtuigen naar Foekien gestuurd, die daar bommen hebben geworpen, welke wel alleen vreedzame burgers, die in China altijd het slachtoffer zijn van dergelijke militaire avonturen, zuflen hebben getrof fen. Men spreekt ook van een blokkade van de havens van de provincie Foekiien, die echter niet goed mogelijk schijnt, daar de Japanners deze alleen dulden, als hun handel er geen hinder van ondervindt. Daartoe zal ook wel hun wapenhandel ge rekend moeten worden. Dan echter wordt de ihieele blokkade nutteloos. Terwijl al dus in het Zuiden weer wanorde heerscht, heeft de burgemeester van Sjanghai het besluit genomen, de orde in zijn stad op hooger peil te brengen. Hij heeft eenige van de krachtigste figuren onder de, nu ontslagen, leiders van de Berlijnsche po litie naar Sjanghai ontboden, om daar de Ghineesche' politie te reorganlseeren. "De beeren hebben nog enkele verdienstelijke oud-collega's kunnen medenemen. Zoo heeft Sjanghai misschien voordeel van het geen er in Duitschland is geschied. TSJANG KAJ SJEK. N.V. T. E. M. Voorkom bevriezen van uw irui- ten door een electrische iraamver- warmer. De ledenvergadering van C. Z. De Een dracht, Maandag in De Zwaan belegd, werd bijgewoond door 38 leden. De heer C. Stoepker opent met een kort welkomstwoord. Veel opbeurend inieuws op Zuivelgebied is niet te melden, aldus spr. Het eenig lichtpuntje is, dat het zuivelpotje van regeeringswege, de f5.— per koe, eindelijk zal worden uitbetaald. Na lezing der notulen door sea". P. Meiindertsma doet voorz. mededeelingen omtrent exploitatie van liet bedrijf. De goede samenwerking van de be stuursleden is als steeds behouden geble ven. Bezocht werden de najaarsbeurs te Utrecht, Bondsvergadering te Alkmaar, Jaarvergad. Ajg. Ned Zuivelbond te Utrecht. Kaasmaker Holtrop vertrok als be drijfsleider-kaasmaker naar de Purmer. Hiij was een der beste krachten, die met reel toewijding werkte. Tot ass. kaas maker werd hier benoemd J. Halbertsma. De kwaliteit der boter was deze zomer biezonder goed. De meeste malen stond onze fabriek op de twee-wekelijkscbe bo- terkeuring te Alkmaar bovenaan of in de voorste gelederen. De koelinstallatie heeft dit resultaat gunstig beïnvloed. Op de car tons wordt de datum van de productie ge stempeld. De verbruikers zullen dit zeker waardeerem. Ze kunnen nagaan, of zij versche boter ontvangen. E>e boter kan wedijveren met de allerbeste soorten. Dq kaas was in de voorzomer uitstekend, in de nazomer afwijkend. Bij onderzoek bleek, dat dit euvel veroorzaakt werd door water, waarin eiwitsplitsende bacteriën voorkwamen (in de tijd van watergebrek voor koeien en schoonmaak). In de toe komst hoopt men dit te kunnen voorko men In de afzet komt steeds meer systeem en vastigheid. Langzamerhand komt de fa briek in het bezit van voordeeliger rela- laties. Het boteroverschot ging tot Juli via de C.Z.C. naar Engeland. Tijdens het badseizoen bleef alle boter op Texel, daarna waren er een paar melkinrichtin gen aan de vaste wal, die wekelijks afna men. Het beginsel is op Texel zooveel) mogelijk producten te plaatsen, goede waar tegen de laagst mogelijke prijs. De kleimverkoop van boter heeft zich uitste kend gehandhaafd, die van kaas nam 30 40 ct. toe. Een groot gedeelte kaas werd direct aan geregelde afnemers geleverd. Een flinke partij werd geplaatst via hét pakhuis te Alkmaar en de rest als gewoon via de markt. De voordeden van eem pakhuis te Alkmaar treden duidelijk aan de dag. Ete melkaanvoer van 1 Ajrril tot heden bedroeg plm. 3 millioen Kg., dat is 380.000 Kg. minder dan verléden jaar deze tijd. De FINANCIEN staan er ondanks be langrijk minder melkaanvoer door de droogte, weer uitstekend voor. Het saldo is ruim voldoende voor flinke afsluiting van het Ioopende boekjaar. Weer belang irijk sterker dan dit jaar zal fte Vereen, het nieuwe boekjaar beginnen. TE BETREUREN is, dat bij de verwer king van de melk jaarlijks nog zooveel duizenden guldens worden vermorst, doordat alle melk niet op een centraal punt wordt verwerkt. De mindere aanvoer door de droogte, welke 10 pet. van de aanvoer zal beloopen, geeft al een schade post in de exploitatie van duizenden gul dens. Wanneer men bedenkt, dat op Texel van alle geproduceerde melk nog maar ruim de helft aan onze fabriek wordt ge leverd, kan men nagaan, welk enorm be drag j-aarlijks zou worden bespaard. o,,p de expï. kosten. Vraag maar eens naar de expl. kosten van een fabriek, welke twee- drie- .of viermaal zooveel melk verwerkt als hier. De toekomst zal op Texel vol doende leeren, of het juist is, hierop tel kens weer de aandacht te vestigen. HET ONDERZOEK VAN BEDRIJFS- WATER, op verschillende boerderijen in gebruik, door het Bondslaboratorium te Alkmaar, 'had dit resultaat: Op een paar uitzonderingen na werden duizenden eiwit- splitsende bacteriën, colibacteriën en an dere gevaarlijke organismen aangetoond Vooral het water uit kolken was slecht; dat van pompen ïn de helft van liet aan- JOHN D. ROCKEFELLER De Amerikaansche petroleum-miiliairdair, die volgend jaar 95 jaar hoopt te wor den. Thans is hij bedlegerig. tal onderzochte gevallen; van regenwater- bakken nicest matig tot slecht. Er wordt op gewezen, dat het maken van houten pompen on gewen sclit is. IJzeren pompen en dan buiten de stal zijn het meest aan te bevelen. Het water der fabriek uit beide pom pen was geheel steriel (geheel vrij van schadelijke bestanddeelen). Monsters daar van zijn door dir. Schey persoonlijk ge nomen en onderzocht. Het zoutgehalte van het koelwater (uit de diepe put) neemt belangrijk toe. Ijzer is hoegenaamd niet aanwezig, zoodat dit water als koelwater geschikt blijft. Tot zoover de mededeelingen van de voorz. Hierna brengt de Financ. comm. haar rapport uit. Het luidt alleszins «mistig. VERKIEZING. De bestuursleuen C. Roeper Mz. en M. Zuidewind worden her kozen evenals de leden van de financ. comm., J. Roepen*, J. G. Flens en P. J. Koorn. REGLEMENT. Eenige wijzigingen van het huish. reglement, overeenkomstig de Statuten, worden hierna vastgesteld. Ze zijn niet van ingrijpende aard. In de in structie voor melkvervoer wordt eveneens eenige verandering gebracht. ELK JAAR OPNIEUW HAD ZIJ GESPRONGEN HANDEN EN LIPPEN. 't Was een gruwelijke last en het deed geweldig zeer. Het bloed stond er altijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed ik erop. Het beet geweldig, maar telkens kwamen de kloven terug. Gewone huidcrêmes hiel pen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Nu wrijf ik eiken ochtend en avond Kloosterbalsem erop. Dat doet géén zeer en de huid is en blijft prachtig glad en gezond, ook al kom ik met mijn handen vaak in het water. Het was een uitkomst." Zoo schrijft ons Mej. H. d. J. te 's-H., wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Kloosterbalsem kost per pot v. 20 Gr. 60 cent en v. 50 Gr. f 1, en is overal verkrijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snijwonden. Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij rheumatiek, spit, enz. T.B.C. ONDER HET RUNDVEE. He heer Boer, directeur, houdt een in leiding over de bestrijding van t.b.c. on der het rundvee. Deze bestrijding staat i nhet oentrum der belangstelling en ver dient aller aandacht ook terecht, vooral van niet-Ieden der Veneen. Texel, welke deze bestrijding tof doel heeft. TOT 1 JA NUARI n.l. kan nog inschrijv'ng van nieuwe leden plaats hebben (secretaris J. C. Kager). Spr. gaat de voorgescmedems van de bestrijding na, zet uiteen wat reactie- dienen en z.g. open lijders zijn en komt vervolgens tot de wijze waarop zich de t.b.c. bij het vee openbaart: slechte groei; droge, vaste huid, geringer melkgift, hoes ten, enz. Door middel van enting met tuterculine stelt de veearts vast, of het dier lijdende is aan t.b.c. Open vormen dienen onmiddellijk na 't constateenen te worden afgeslacht. Reactiedieren moeten van de andere gescheiden worden gehou den, want wanneer een van die dieren open lijder wordt, kan het de gansche stal besmetten. Volgens prof." Bang komt van de 100 kalveren 99 pet. vrij van t.b.c. ter wereld. Houdt ze dus vrij door ihet ne men van voorzorgsmaatregelen. (Reactie dieren aan het benedenemd van de drink- goot b.v.). Besmetting kan plaats hebben door karnemelk en wei, zoo deze niet ge pasteuriseerd zijn. De fabriek pasteuri seert de karnemelk en overweegt ook de wei deze bewerking te laten ondergaan, indien dit noodzakelijk mocht blijken. De schade, welke de t.b.c. aan: de rund veestapel toebrengt, is niet gering. De

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 1