TEXELSCHE COURANT GRATIS I RUWE HU/D Lezing over Mengvoeders. premies der veefondsen zouden lager zijn, indien geen open vormen meer voorkwa men. Ook de export lijdt er onder, want Z.-Afrika, Argentinië en Zweden b.v. ver bieden de invoer van reageerend vee. Niet in de laatste plaats is de bestrjjding voor onze gezondheid van belang. Terecht gaat liet publiek er meer op letten en wordt melk verlangd van t.b.c.-viij vee. Door een gunstige beschikking van de Crisis-Rundvee-Centrale kan de veehouder zijn reageerende koeien voordeelig van de (hand doen en zoo weldra over eën vrije stal beschikken. Er is niet één steekhou dend argument om buiten de Vereen, tot bestrijding te blijven staan. Tegenover een gering bedrag aan kosten staan groote financieele voordeelen, die vooral meetel len in deze tijd. Het moét in de toekomst zoover komen ,dat de invoer van reactie- dienen hier verboden wordtA evenals dat óp Terschelling ihet geval is. Wanneer de gelegenheid tot invoer van reactiedieren blijft bestaan er kunnen ook open vor men onder huizen zal de bestrijding nimmer haar einddoel bereiken: Op Texel alleen t.b.c.- vrije stallen. T5pr. besluit met eenige voorbeelden van elders, om aan te toonen, hoe doeltret-i 'fend de bestrijding wel werkt: meer le den, meer onderzochte koeien, maar op de duur minder reactiedieren, meer vrije stallen- Indien de fabriek de zekerheid heeft al leen melk te ontvangen van op t.b.c. on derzochte koeien, niet lijdende aan open tb.c., is pasteurisatie van wei niet noodig en kan een groote uitgaaf, welke anders vereischt wordt, achterwege blijven. De heer C. Stoep leer noodigt na deze woorden de vergadering uit de noodzake lijkheid uit te soreken van lid te zijn der Vereen. Texel tot bestrijding der t.b.c. Tevens stelt het bestuur voor na 1 April uitsluitend melk te accepteeren van leden, die ót lid zijn van genoemde vereen., öt die minstens éénmaal per jaar hun vee op t.b.c. laten onderzoeken. 'Bovendien zullen de leden zich moeten verplichten open lijders binnen 8 dagen te doen slach ten of van Texel te doen verwijderen. Geven zij hieraan geen gevolg, dan volgt uitsluiting of oplegging eener ihooge boete. Verder ligt ihet in de bedoeling van Ihet bestuur, zich mettertijd, na overleg met andere organisaties tot het Gemeente bestuur te wenden met het verzoek de in voer van reactiedieren te willen verbieden. In antwoord op eenige vragen, naar aanleiding van dit voorstel gesteld, wordt nog meegedeeld, dat het bestuur van Zui velfabriek Den Hoorn tegenover de t.b. c.-bestrijding eenzelfde houding aanneemt. Verlies van leden is door deze maatrege len dus niet te duchten. Van de leden, van de Eendracht is 90 pet. reeds lid van de T.BjC.-bestrijding. Het gaat dus om slechts enkelen, die zeker wel zullen in zien .dat eventueele open lijders uit h u n stallen de kwaliteit der melk, door alle anderen aangevoerd, bederven 'kunnen. Van dwang vvil het bestuur niet weten omdat de bestrijding met medewerking der veehouders alleen succes hebben kan. Daarom wordt toetreding als lid niet ver plicht gesteldwel dient men eenmaal per jaar zijn we op t.b.c. .te laten onderzoe ken. Op grond van een gunstige verkla ring van "de veearts kan men dan aan de fabriek blijven leveren. Losse leveranciers zullen zich aan dezelfde bepalingen moe ten onderwerpen. Slijters, die hun over- mélk aan de fabriek kwijt willen, zullen de melk moeten betrekken van leden der t.b.c.-bestrijding. In stemming gebracht, worden de voorstellen van het bestuur met op een na algemeene stemmen aangeno men. (Een lid stemde tegen, omdat hij van alle leden zou willen eischen, dat zij lid zijn of worden van de t.b.o-bestrij- ding) Vervolgens vraagt en verkrijgt het Be stuur machtiging le. voor de toekenning van dezelfde subsidie als vorig jaar voor mélkcontroleteden3e. de korting voor melk in klasse IV in de toekomst van 0,5 ct. op 0,2 ct. per Kg. te brengen. De voorwaarden voor toetreding van nieuwe leden in volgend boekjaar en voor de melklevering door losse leveranciers worden op voorstel van ihet bestuur on veranderd gelaten. 8ii de rondvraag wordt in arftwoorci op een vraag door secr. P. Meindertsma meegedeeld ,dat de afd. Eierland van de HolL Mij. zich in meerderheid voor het invoerverbod (neactie-dieren) uitsprak. De heer M.C.Keijser stelde de vraag, of de 'fabriek geen smeerkaas in de handel kan brengen, welke margarine zou kunnen vervangen. 'Het bestuur zal dit vraagstuk onder het oog zien. In antwoord op een vraag naar de uit voering van het plan om te den Burg een winkel te openen en producten der fa briek te gaan uitventen, deelt de voorz. BEZOEKT DE DR. L. L. ZAMENHOF— HERDENKING. Heel ons eiland trekke opwaarts, Als de Vrijdagavond naakt. Naar de Esperanto-Avond, Waar het vredesharte blaakt. 't Is de ZamenhofJherdenking, Die ons daar te zamen brengt. 't Is een avond, die ons vreugde, HIMNO - En la mondon venis nova sento; Tra la mondo iras forta voko. Per flugiloj de facila vento Nun de loko flugu g'i al loko. Ne al glavo sangon soifanta G'i la homan tiras familion Al la mond' eterne militanta G'i promesas sanktan harmonion. Leering en ontspanning schenkt. „Esperanto parolata" 't Is een heerlijk ideaal, Die het leeren, zij waardeeren, d' Internationale taal. Juist in deze donkere dagen, Waar geweld zich voorbereidt, Trachten wij elkaar te vinden, Zoeken wij saamhoorigheid. Zweed ot Franschman, Brit of Duitscher, 't Zijn onz' naasten allemaal. Niet de grenzen maken scheiding, Wat ons scheidt, dat is: De Taal Esperanto kent geen scheiding, Eéme ster en ééne taal, Overbrugge alle landen, is er schooner ideaal? HUIB DE RIJMELAAR. LA ESPERO. In de wereld kwam een nieuw voelen Door de wereld gaat een krachtige roep. Op vleugelen van een lichten wind Vliege het nu van plaats tot plaats. Niet tot een bloeddorstend zwaard Trekt het de menschelijke familie Aan de eeuwig oorlogvoerende wereld Belooft het een heilige harmonie Sub la sankta signo de l' Espero Kolektig'as pacaj batalantoj, Kaj rapide kreskas la afero Per laboro de la Esperantoj. Forte staras muroj de miljaroj Inter la popoloj dividitaj Sed dissaltos la obstinaj Per la sankta amo disbatitaj. Onder het heilige teekan der Hope Verzamelen zich vreedzame En snel groeit de zaak Door den arbeid der Hopenden. Stevig staan de eeuwenoude muren Tusschen de verdeelde volken, Maar de hardnekkige versper ringen zullen uiteenspringen. Uiteengeslagen door de heilige liefde. Sur neutrala lingva funda- mento. Komprenante unu la alian, La popoloj faros en konsento Unu grandan rondon familian. Nia diligenta kolegaro En laboro paca ne lacig'os, G'is la bela song'o de l'homaro Por eterna ben'efektivig'os. Op den grondslag eener neutrale taal. Elkander begrijpende, Zullen de volken in overeen stemming Een grooten familiekring vormen. Onze ijverige broederschap Zal in den vredesarbeid niet moe worden, Tot dat de schoone droom der menschheid, Tot eeuwigen zegen zal verwezenlijkt zijn. L. L. ZAMENHOF. mee, dat reeds een karretje besteld is. Met het zoeken naar een geschikt winkel pand ging het echter niet vlot. Van de baain is het plan hiermee echter niet. De heer S. Kuijper, de Waal, meent, dat het nu wel de gunstigste tijd is om te trachten tot samenwerking met den Hoorn te komen. Hij sprak een der vroeger felste tegenstanders van samensmelting, die nu daarvoor wel scheen te gevoelen. Voorz. oordeelt samengaan zeer ge- wenscht. Het zou de boeren groote voor deden bezorgen, hetgeen vooral in deze tijd niet mag \vbrden onderschat. Het bestuur zit danook niet stil. Nadat voorz. nog heeft meegedeeld, dat een 10-tal buurtcommissies zal wor den gevormd, welke commissies tot taak krijgen .controle uit te oefenen op de boerderijen van leden in hun omgeving (zindelijke melkwinning, reine stallen, enz.) duit (hij de vergadering. Hij spreekt daarbij de wensdh uit, dat ieder paraat blijve en meewerke de organisatie uit te breiden. Hoe grooter zij is, hoe meer winst zij kan afwerpen. Ieder werke door woord en daad aan de opbouw mee. De directeur zal gaarne, waar noodig, van voorlichting dienen. Van prima grondstof alleen is een prima product te fabrioeeren! DOOR IR. L. DE VRIES. Voor de leden der afd. Texel en Eier land der Holl. Mij. van Landbouw hield de heer ir. L. de Vries, rijksveeteeltconsu- lent, Vrijdagavond in hotel Texel, na een inleidend woord van de heer C. Keij- ser Hz., voorz. afd. Texel, een lezing over Mengvoeders voor koeien en schapen. Hoewel het onderwerp aan belangrijklreid en actualiteit niets te wensdhen overliet, en de spreker als een aangenaam causeur en een eerste deskundige beleend staat, gaf aan de oproep maar nauwelijks een der tigtal leden gehoor. Van het verhandelde volgt hier een overzicht. In de laatste vijf jaar heeft de meng- voederfabricatie een reusachtige vlucht ge nomen. Blijkbaar voorzien deze voeders in een bestaande behoefte, waarom het (zeker 'de moeite loont er onze aandacht bij te bepalen. Als alle vraagstukken heeft dat der mengvoederfabricage IiCht- en schaduwzijden. Wij zullen beide onder het oog zien- 't Waren particuliere pluimveevoerfabri- kanten, welke het initiatief namen tot de fabricage van mengvoeders. In navolging van 'hen wordt door anderen ook voor rundvee., varkens, mengvoer in de handel gebracht. En met sucoes. Kennis van de leer de veevoederimg ontbreekt veelal of is maar sChaarsch aanwezig. Wie meng voeders gebruik, maakt geen grove fouten bij de samenstelling van het dagelijksch rantsoen. Hierin ligt een van de redenen, van het steeds toenemend gebruik. Er zijn in de handel mengvoeders voor varkens, „van de wieg tot de dood"; voor'melk koeien mengvoeders, passende naast hooi of naast stroo, bieten en aardappelenvoor kalveren, pluimvee, schapen. Alvorens de beteekenis der mengvoeders aan een beschouwing te onderwerpen, is het goed de eischen na te gaan, waaraan het dagelijksoh rantsoen moet voldoen i 1. De eiwitverhoudimg moet in orde zijn, d.w.z. de verhouding tusschen de hoeveel heden verteerbaar eiwit en de z.g. zét- meelwaarde. Deze verhouding is op de vertering van groote invloed. 2. Verder moet rekening gehouden worden met de biologische waarde. Eiwit in granen b.v. is onvolwaardig; dat in dierlijke voe dingsmiddelen, zooals melk, diermeel, daarentegen 'hoogwaardig. 3. Met de be hoefte aan aschbestanddeelen moet reke ning gehouden worden.'Om een voorbeeld te geven: Bij toediening van voedsel met te weinig kalk, ontwikkelt het dier zich onvoldoende; wordt zijn vatbaarheid voor Ziekten grooter. 4. Met de aanwezigheid van vitaminen moet soms rekening worden gehouden (bijmengen van gedroogde gist, levertraan). 5. Het voedsel moet smake lijk zijn. Dit bevordert de vertering en daarmee de groei. 6. De specifieke wer king 'der voedingsmiddelen moet niet uit het oog worden verloren. Cocosmeêl b.v. veFhoogt het vetgehalte van de mik, ter wijl raapkoek 'het verlaagt. 7. Ten slotte dient de 'kwaliteit van het slachtproduct in aanmerking te worden genomen. De kennis van al deze eischen is lang niet algemeen verbreid. Nu is het zelfs de knapste kop niet mogelijk een voor 100 pet juist rantsoen samen te stellen, doch naar het volmaakte behooren we toch te streven. Om dit te kunnen moeten we kennis hebben van de leer der veevoeding en hieraan ontbreekt het juist in de Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt haar tot het Nieuwe Jaar Abonu. prijs nog geen 6 ct per week. Buiten den Burg nog geen 8 ct. meeste gevallen. De mengvoeders komen daarom zoo goed te pas. Ze voorkomen, dat de veehouder bij de voeding van zjjn vee groote fouten maakt. Als verdere voordeelen kunnen worden aangemerkt: grooter verscheidenheid van voedingsmid delen, tijdbesparing, minder 'opslagruimte vereischt, juister verdeeling door machi nale menging van voedingsmiddelen, als vischmeel, levertraan, enz., die maar In gefinge hoeveelheid behoeven te worden opgenomen, (mits de machine goed wordt bediend). Een voordeel is ook, dat moei lijk te voeren voedingsmiddelen, b. v. palmpitmeel, zonder bezwaar genuttigd worden, wanneer ze een bestanddeel uit maken van een mengvoer. Zooals men ziet: de voordeelen van mengvoer kun nen vele en veelzijdig zijn. Echter: zullen mengvoeders voordeelig zijn, dan moeten zij zich aanpassen bij de soort ,de kwaliteit en de hoeveelheid van de voedermiddelen uit eigen bedrijf. Hier kunnen bezwaren liggen; voor varkens echter zijn deze bezwaren het geringst. Een loonende varkensfókkerij ëfscht weidegang ot groenvoer. Bij de voeding van fökvarkens behooren voedingsmidde len uit eigen bedrijf de grootste rol te spelen; minder bij de voeding van rnest- varhens. Hierbij komen de mengvoeders goed te pas. Op de vraag, of onder alle omstan digheden aanwending van mengvoeders aanbeveling verdient, moet een ontken nend antwoord worden gegeven. Hoofd zaak is, dat ze zich aanpassen bij de bedrijfsvoedermiddelen. Is dit niet het ge val, dan zijn mengvoieders zéker niet de gewenschte. Leveranciers kunnen voor be paalde streken passende mengvoeders ver krijgbaar stellen. Is het niet mogelijk met speciale eischen rekening te houden, dan worden wel z.g. kernvoeders verkrijgbaar gesteld. Dit zijn mengsels van voeidings- middelen, welke slechts in geringe hoe veelheden in het dagelijksch voedsel be hooren voor te komen. Deze voeders wor den zoo met graanmeel vermengd tot het gewenschte voer wordt verkregen. Het fabrioeeren van mengvoer neemt 'n steeds grooter vlucht en het is de taak van de voorlichtingsdienst die in goede banen te leiden. Voor oneerlijke fabrikanten en hande laren biedt dit mengen een geschikte ge legenheid tot knoeien (toevoeging van waardelooze of minderwaardige stoffen, foutieve samenstelling). Jammer, dat het Landbouwproefstation mengvoeders niet op procentische samenstelling kan onder zoeken. Zoo kan het b.v. wel constateeren, dat lijnmeel aanwezig is, maar niet hoe veel Daarom: betrek uw mengvoeder van een als betrouwbaar bekend staande han delaar of fabrikant. Of ook voor schapen mengvoer aanbe veling verdient? Ze kunnen fouten bij de voeding tot een minimum beperken. Nood zakelijk zijn ze echter niet. Floogstens zou men ze wenschelijk kunnen noemen. Alles hangt af van de vraag, of grove fouten worden gemaakt bij de toediening van het dagelijksch rantsoen. Daar schapen in de vriie lucht worden gevoederd verdient toe diening van mengvoer in de vorm van korrels of brokken aanbeveling. Zulk voer is dan wat duurder. Of men het zelf be reiden of koopeti zal, hangt van de prijs af. Hiermee eindigde spr. zijn aandachtig beluisterde causerie. Van de gé'legenheid tot 'het stellen van vragen werd door en kele leden gebruik gemaakt. Met dank aan Ir. de Vries voor zijn leerzame uiteenzetting, sloot hierna de voorz. deze bijeenkomst. +illlilllllli Typheuze koortsen hebben ♦iiiiiiiiiili een halve idioot van me ge- *111111111111 maakt. «.111111111111 Een halve? Heb je ze dan llllllilllll twee keer gehad? Schra/e Lippen Gesprongen Handen DE INTERNATIONALE TAAL baroj. strijders.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2