TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 13 December 1933. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder resorteerende bijkantoren werd gedurende de maand Nov. 1933 Ingelegd f 9502,82 Terugbetaald 9936.61 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 433,79 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 2 SPORTNIEUWS. D.L). schrijft ons: Texel 1 heeft vacantie tot 7 Januari. Programma 17 Dec. afd. 1 4e kl. A: Andijk-Uitgeest; Succes-Alkmaar; Scha- gen—Alkm. Boys; DTS—Vrone. 7 Jan.: Uitgeest-Succes; Alkmaar-Scha- geu; Alkm. BoysDTS; VroneTexel. 14 Jan.: Texel— Andijk; Schagen—Uit geest, DTSAlkmaar; VroneAlkm. Boys. 21 Jan.: Andijk—Succes; Uitgeest—Dl S; Alkmaar—Vrone; Alkm. Boys—Texel. We 'hopen .dat Texel 1 met nieuwe moed en goed sucoes het nieuwe jaar zal aanvangen. Texel 2 (heeft a.s. Zondag vrij. Texel 3 ontvangt HRC 9. We nemen aam, dat deze keer gewonnen wordt. Het elftal wordt a.s. Zaterdag bekend gemaakt AlLes natuurlijk onder voorbehoud. Het zou nog weer kunnen vriezen en dan gaat de ijssport voor. Er zal getracht worden om 12 uur de reeds eenige malen vastge stelde wedstrijd tegen Z den Helder te doen plaats hebben. Het elftal, dat in het veld gebracht, wordt is ongewijzigd (zie a.s. Zaterdag). J.l. Zondag speelde in het Olympisch Stadion te Amsterdam het Nederlandsche elftal tegen liet Oosténrijksche. (Dit laat ste staat bekend als de voetbalmeesters van het vasteland). Met slechts 10wis ten de gasten te winnen, welk doelpunt nog aan waarde verliest, wanneer we be rdenken, dat hiervan een misverstand de oorzaak was. Van der Meuten heeft met deze wedstrijd z.ijm voetballoopbaan afge sloten. Belangrijk is het aandeel, dat hij in wie successen heeft gehad. Met moeite zal de Technische Comm. een man terug vinden, die niet alleen zijn voetbalbe kwaamheden bezit, maar die tevens als aanvoerder zooveel waardeering verdie nen zal. We naderen al aardig de 14e Jan., de datum van de feestavond der S.V. Texel. Aan alle medewerkende adsp. wordt hier nog gemeld, dat hedenavond 7 uur weer gerepeteerd wordt. Zorgt er voor present te zijn, zorgt er ook voor alles van buiten te leeren. Ook al is er nog gelegenheid om schaatsen te rijden, gaat deze repetitie door. Hij, die om ongeldige reden wegblijft, wordt vervangen. Voor de Nutsbewaarsdhool. Naar men ons meedeelt zal Tooneelver- eeniging U.D.I. eind Januari op verzoek van het Bestuur der Nutsbewaarsdhool 'n uitvoering geven ten bate van de kas van deze school. Wie de pop won. De pop, door mej. de wed. Lap ver loot onder de leerlingen van de eerste klas der oJ. school en de school voor Chr. V.O. is ten deel gevallen aan Tekla Hellema, leerlinge van eerstgenoemde school. Botsing. Gistermorgen kwam op de hoek van Hollewalsweg en Gasthuisstraat de auto van H.K. in botsing met de bakfiets, bestuurd door B. Beide voertuigen liepen slechts geringe schade op. Taptoe Texelsdh Fanfare Bij gunstig weer maakt Texelsch Fan fare morgenavond 8 uur met fakkelver lichting een muzikale rondgang door het dorp. ZAALCONCERTEN. Op 25 en 27 Januari a.s. worden con certen gegeven voor donateurs en wel in Pen's Schouwburgzaal. Het ligt in de be doeling de concerten om beurten hier en in hotel Texel te geven. Op het programma prijken o.m. wer ken als Tannhaü9er, Calif van Bagdad, Waria, enz. Bovendien wordt een leutig blijspel in studie genomen. Met elkaar: een mooie avond, welke donateurs zeker waardeenen zullen. CRISIS-RUNDVEE-CENTRALE. OVERNAME VAN RUNDVEE. Men schrijft ons: Onder de aandacht van belanghebben den wordt gebracht, dat Vrijdag a.s. al leen zij hun dieren kunnen aanbieden, die daarvoor de desbetreffende antwoord kaarten hebben ontvangen. Deze kaart, waarop niets mag worden veranderd ot toegevoegd, moet bij de aanbieding door de eigenaar persoonlijk worden getoond en overgelegd. Bij nalatigheid kan over name niet plaats hebben en wordt men onverrichterzake afgewezen. Neem hier van dus goede nota. Er zullen meer dan 70 runderen ter overname worden aangeboden. Giften Algemeene Wijkverpleging. S. den Burg f 1. Uitslag aanbesteding. Maandag j.l. had door de Dertig Pol ders de aanbesteding plaats van het ver voeren van 200 M. betonbuis vanaf Ha ven naar opslagplaats Nieuwe weg, welk werk is aangenomen door vrachtrijder R. Kooiman alhier. DE SCHAATSEN ONDER. Van de baan op de Hemmer is Zondag een druk gebruik gemaakt. Het ijs was in goede conditie en Keijser's draaiorgel ver hoogde de piet. Gistermiddag zou, gelijk bulletins be kend maakten, door IJsclub Den Burg sohoonrijden worden gehouden voor pa ren. Door onvoldoende deelname (zes per sonen) vond deze wedstrijd echter geen doorgang. De baan was toch goed berijd baar. Het bestuur noodigt alsnog uit tot deelname aan dit concours, dat bij door gaande vorst vermoedelijk morgen gehou den zal worden. De ijsbaan op de Elemerf werd Maan dagavond opengesteld. Ze was goed te berijden en goed verlicht. Omtrent ijsbanen elders verwijzen we naar berichten van onze correspondenten. Terwijl we dit schrijven Dinsdagmid dag half -vijf hangt er een dikke mist Echter: al voorspelt De Bilt „Dooiweer" het kan verkeeren. De boot vaart intusschen weer als ge woonlijk. LAATSTE NIEUWS: De Bilt seint „Strenge vorst". o Ijsbaan De Elemert zal, behoudens on voorziene omstandigheden, heden geopend zijn (zie adv.) Zaker. nieuws. Het servies, uitgeloofd door Dros' Ma gazijn, is bij loting ten deel gevallen aan S. Heerschap, Warmoesstraat. Geraden werd: 10 uur (door twee per sonen). De juiste tijd was: 959—32. Kerknieuws. De aftredende leden van het kiescollege der N.H.-Kerk J.J. v. Wessem, T. Huis man en K.Duinker werden herkozen. Nieuwgekozen werd in de plaats van wij len G. Dros: K. Parievliet en in de vaca tures G. Schmidt en J. Hi lienAnt. Bak ker en W. Slort. Door notabelen werd als kerkvoogd (herkozen: W. N. Kelder. OUWE SUNDERKLAAS. Hoewel er gisteravond niet druk „ge- Sunderklaas-d werd, was een rondgang door het dorp toch wel de moeite waard (Sneeuwpoppen, bruidsstoet, Spanjaarden, Esperanto, vlinders, danseres, enz.) We ko men 'hier Zaterdag op terug. OUDESCHILD. HET EIGEN GEBOUW. Een groot aantal belangstellenden was Zaterdag aanwezig bij de opening van het gebouw der Tex. Moderne Arb. Bewe ging. De zangveneen. opende met een pit tig gezongen Internationale, waarna de heer H. Klimp een kort overzicht gaf van de totstandkoming van het gebouw. Spr. zeide, dat drie jaar geleden op een af- deelingsvergad. het plan is ontstaan om voor een eigen gebouw te werken. Daar toe behoorde eenige moed, doch daaraan heeft het onze beweging nooit ontbroken. Er was volharding noodig, doch in de ja renlange strijid voor ons mooie ideaal heb ben wij geleerd pal te staan. En zoo "is dan eindelijk ons doel bereikt. Het eerste geld werd verkregen door wat de leden offerden op vergad. etc., doch hiermee schoten we niet op. Rentélooze voorschot ten, fancyfairs en verlotingen brachten ons mede door de groote opofferingsgezind heid der leden een groo'tere som in het laadje. We probeerden toen een "gebouw te krijgen, doch moesten eers't nog tal- looze moeilijkheden en tegenwerking over winnen voor wij zoover wanen. Spr. bracht dank aan de ontwerper en aanne mers, die alle prima werk hebben gele verd. Eveneens werd dank gébracht aan de coöperatieve beweging uit den Helder, die financieele steun had verleend. Het gebouw' is gereed en we 'hopen, dat het aan de verwachtingen zal voldoen. Gij kimt er genieten van zang en spel, gij kunt bijeenkomen om samen te getuigen voor ons mooie ideaal en gij kunt u ver heugen over het feit, dat in eensgezind heid iets belangrijks is tot stand gebracht. Doch het moeilijkste, een sluitende exploi tatie moet nog komen. Spr. richt zich tot de'jongeren, wie het niet onverschillig kan zijn in welke richting de ontwikkeling- der Maatschappij zal gaan. Wilt gij liet gebouw dienstbaar maken aan de strijd voor 'n betere samenleving, dan is voort durende steun dringend noodig. Er zijn nog duizenden, die bij ons hooren en liet is noodig, hen bij ons te brengen. We worden van alle kanten bedreigd, de Inter nationale wordt verboden, allerlei belem meringen worden ons in de weg gelegd, doch hier zijn wij vrij om te spreken. Laat het taal zijn die bij een ernstig mensch past. Laat ons in eensgezindheid verder werken, opdat de buitenwereld kan getuigen: ze strijden niet alleen voor een mooi ideaal, doch ook in volle kameraad schap. Houdt liet gebouw in eere en help ons in onze strijd. Hienna ver-kregen verschillende genoo- digden liet woord. Allereerst vertegen woordigers van de Heldersche beweging, die van hun medeleven hadden blijk gege ven. De lieer Paap, vertegenw. van de S. DA R. afd. den Helder zeide, dat den Hel der een gebouw heeft gehad, docli dooi de gebeurtenissen met de Zeven Provin ciën heeft zij liet verloren. Eerst dan be seft men, wat men mist. Houdt daarom uw gebouw in eere. Spr. overhandigde daarop een envelop met "inhoud. De heer Geeltjes, vertegenw. van de Heldersche bestuurdersbond, schonk liet portret van de groote voorganger, P. J. Troelstra. De lieer Smit van de Coop, be weging uit den Helder, zeide, dat hijzelf in een Eigengebouwcomm. heeft gezeten. Hij wist wat een stuk werk er verzet moet worden. De cooperators weten ook, wat voor een steun een dergelijk gebouw kan zijn. Maak het tot een centrum van pro paganda en verdedig liet tegen de reacTie, opdat het nimmer zoo ver zal komen als in Duitschland. Ook deze spr. gaf een en velop met inhoud. Wim Braakensiek van de A.J.C. wensch- te namens de arbeidersjeugd uit den Hel der de beweging geluk rne't haar aanwinst en bood een fraai schilderij aan, „De Mijnwerker" van Toorop. De heer J. P. Standaart bood namens de leden dei- Moderne Arbeidersbeweging een biljart aan. Mevr. M. Smit-Fluiter bracht de geluk- wenschen over van liet Gewest Noord- Holland v.d. Soc. Dem. Vrouweiiclub en van de Vrouwenclub afd. den Helder. Spr. bood een mooie vaas en een aantal asch- bakjes aan. Mevr. Pongers-v. Eelen schonk namens de S.D.V.C. afd. Texel eveneens een mooi portret van Troelstra. Verder was nog een prachtige bestuurstafel ca deau gedaan door de 'heer J. P. Standaart, terwijl de heer W.Was9emaar namens de afd. de Cocksdorp en Eierland en de iheer Jac. Bruin namens de Tex. Bestuurders- band gelukwenschten en aanspoorden tot volharding in de strijd. Als hekkesluiter declameert mevr. S. MetsBacker een door haar gemaakt ge dicht, waarin op zeer verdienstelijke wijze eenige historische feiten betreffende de beweging waren verwerkt. Het bracht de lachspieren menigmaal in beweging. Een schriftelijke gelukweusch met gift was ingekomen van liet Partijbestuur der S.D. AP., terwijl ook N.V.V. en vooral de Centrale Arb. Verz. en Depositobank royaal van hun goede gezindheid hadden blijk gegeven. Een tweetal mooie bloemen manden waren voorts geschonken door de architect en de aannemer van de electri- sche installatie P. Hemelrijk. De heer Klimp dankte allen hartelijk voorde vele blijken van belangstelling, die zeer gewaardeerd werden. Hij hoopte, dat de gevers nog vele malen van het gebouw gebruik zouden maken. De Stem des Volks onder leiding van de heer C. M. Plomp zong toen De So- ciaiistenmarsch Zomermorgen en Aan de Strijders. De nummers oogstten veel sucoes, vooral Zomermorgen werd heel mooi gezongen. In de pauze bracht een inoo'i theemeu bel beschikbaar gesteld door de fam. Pongers f30 op. Eigenaar werd de heer J. J. Verbrugge, uit Eierland. Benige dames vertoonden nog op ver dienstelijke wijze eenige volksdansen, n.l. Engelsche oogstdans, De Zonnebloem en Lange Rei. P.A.L.V.U. voerde op een een- acter „Uitgediend" een schets uit het ar beidersleven. Tot slot zong de zangvereen. Het lied van de Vlag, Ontwapening en Nacht, ter wijl als extra-nummer nogmaals werd gevraagd om Zomermorgen. Geëindigd werd met de Internationale, waarvan een couplet door de aanwezigen uit volle borst werd meegezongen. De heer Joh. Hemelrijk, voorz. van de Slem des Volks, bood de beer Plomp als waardeer'ng voor het vele werk een fraaie bloemenmand aan, welke attentie door de directeur zeer wérd gewaardeerd. Na een opwekking van de heer Plorqp om allen lid te worden van de zangvereen. daar vooral aan mannelijke krachten, bas sen en tenoren groote behoefte is, begon een gezellig bal, dat tot een uur duurde. ALS HET GLAD IS. Maandag gleed de vrouw van de heer D. Maas uit op een stoep. Ze kwam daar bij zoo ongelukkig te vallen, dat ze een pols brak. VERGADERING IJSCLUB. De vergadering der 1 Jsclub weer zeer slecht bezocht. Er waren maar 6 belang stellenden aanwezig. De voorz., de lieer C. Dijker opende, waarna secr. S. Hin de notulen las. We gens ziekte van de penningmeester J.Bur ger, werd diens verslag door de secreta ris gelezen. De vereen, staat er niet slecht voor. Er was vorig jaar in kas f 44,23, ontvangen aan contributie en entree's tl 16,83. Uitgegeven voor huur van de baan, baanvegers, etc. f81,47. Thans in kas f79,59. Hierna werd rapport uitgebracht over een vergadering der vveJstrijdcommissie, waarin o. a. de voorwaarden voor deel name werden uiteengezet.. Bestuursverkiezing. Aftredend waren de de heeren J. Blom en S. Hin (beiden lier- kiesbaar.) De lieer J.Burger stelde zich niet meer beschikbaar. Bij de eerste stem ming werden de heeren S. Hin en J.Blom herkozen, terwijl er herstemming wastus- sclieu de heeren Vendel en Van der Meer. Laatstgenoemde werd gekozen. Rondvraag. De lieer A. Kramer vraagt, hoe liet met de baan staat. De voorz. zegt, dat het kanaal opnieuw is gehuurd, maar dat het nog niet betrouwbaar is. Er is een mooie haan Van plm. 400 M„ die bij door gaande vorst een praöhtgetegenheid voor de liefhebbers zal geven. Een ander deel, dat al wel houdt, is zeer hobbelig on niet te gebruiken. Het bestuur zal echter voor- loopig traéhten een ander haantje te krij gen om eenige wedstrijden te organ iseeren voor leden en hun kinderen, l iet bestuur denkt aan de Lunette, waarvoor reeds toe stemming aan het dijksbestuur is ge vraagd. Ook deelt de voorz. mee, dat van politievvege aangezegd is, dat er voor touw en ladders moet worden gezorgd, als er gereden wordt. Dus zal tot aankoop moeten worden overgegaan. Besloten werd om binnen een weck de contributie op te halen, welke weer op f0.50 is vastgesteld. Wie op de baan lid, wordt, moet t'l,betalen. De voorz. zegt nog dat liet aanbeveling verdient de lidm. kaart mee te nemen, als men elders gaat rijden, omdat de entree dan f 0,10 is. In zijn slotwoord dankte de voorz. 'liet aftre dend bestuurslid, Burger voor liet vele werk, dat hij had verricht. Ruwe huid met diepe voren Winterhanden, interooren Wintcrvoeien, winterteenen? Stukke armen, stukke beenen Weer in orde na 't gebruik Van Purol Purol is puik 1 DE WAAL. Ijsvermaak. Door velen is Zondag gebruik gemaakt van de baan op bet Kanaal in Eierland. Een tegenvaller was, dat 20 ct. entree ge heven wend. Evenwel zal liet polderbe stuur of de pachter van het vischwater daartoe wei verlof hebben verleend. Kerknieuws. De kleedimgstukkeji, die de gemeente leden in liet laatste jaar voor het Kerst feest der Zondagsschool gemaakt hebben, zullen voor belangstellenden te bezichti gen zijn in de loerkekamer op Woensdag 13 Dec. van half vier tot vijf uur en van half acht tot negen uur. Er is 'n schoone verzameling. DE COCKSDORP. Overplaatsing. Naar we vernemen wordt de heer Tj. Alderlieste, opzichter bij 's Rijkskustver- lic'hting te Eierland, overgeplaatst naar Hoek van Holland. DE KOOG. IJsclub opgericht. Ook hier is thans een IJsclub opge richt. We maken belangstellenden attent op de adv. in dit nummer, waarin de kos ten van het lidmaatsohap vermeld wor den. Secretaris is de heer A. Daalder. Verder zijn bestuursleden: C. Bakker, R. Smit, W. Hillenius en C. Bonne. Het bestuur zal maatregelen treffen voor event uee'ie wedstrijden. Een in uitzicht gestelde wedstrijd op de Muy kan wegens dooi iniet doorgaan. Onze beste wenschen voor 'de nieuwe club. De Muy zal als ijsbaan worden ge ëxploiteerd. DOOR DE VORST is groote schade aan de N.-Limburgscbe tuinbouw toege bracht. De te velde staande bloemkool is bevroren, terwijl de sla in de kassen groote schade beeft geleden. DE TWEEDE KAMER heeft bei wets ontwerp tot verhooging van de accijns op tabak z.li.s. aangenomen met aantaeke- ning dat de communisten en de heer Sneevliet tegen waren. BIJ EEN ONTPLOFFING in een sui kerfabriek te Linares in Mexico zijn 16 personen gedood en verscheidene gebou wen verwoest. TE ROTTERDAM is een 23-j vrouw, die te dicht bij een kachel kwam, in brand gevlogen en aan de verwondingen over leden.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 5