Voor de Gevangenen. Prijsvraag voor iedereen. Herdenkingsrede van J. Ravestein We schreven ireeds een opwekking tot steun aan het Ned. Genootschap tot Ze delijke verbetering der gevangenen. In ■aansluiting hierop nog liet volgende: Er is sinds de inwerkingtreding van de Voorwaardelijke Veroordeeling in 1915 door het Genootschap een uitgebreide voorlichtingsdienst georganiseerd, die ten dieele door vrijwillig werkende leden, ten idede door reclasseeringsambtenaren, in dienst van de afdeélingen wordt verzorgd. Hierdoor is het mogelijk den strafrech ter volledig in te lichten omtrent den per soon van den verdachte, zijn maatschappe lijke omstandigheden, karakter, aanleg, opvoeding, armoede, enz. In 1932 werden door het Genootschap niet minder dan 1396 rapporten uitgebracht, terwijl op 31 December van dat jaar 1224 voorwaarde lijk veroordeelden en voorwaardelijk in vrijheidgestelden onder het toezicht van het Genootschap stonden. Van dit groote aantal geneclasseerden kan verreweg het belangrijkste deel door paedagogische en economische middelen met behoud van vrijheid tot nuttige leden van de maatschappij worden opgevoed. Dit is niet alleen een moreele winst, doch ook een financieel©. De gevangenisbevolking neemt door de toepassing van de voorwaardelijke veir- oordeeling en de geldboetes gestadig af. De gelegenheidsmisdadiger heeft, doordat de neclasseering hem nog tijdig grijpt, minder gelegenheid tot recidive te verval len. In de laatste twintig jaar konden niet minder dan 15 strafgestichten gesloten worden. De gevangenissen te Goes, Zie- rikzee, Heerenveen, Alkmaar, Zutphem en Utrecht zijn opgeheven. De laatste werd slechts kort geleden gesloten men be denke welk een wonder het is, dat in het punt van de economische depressie de groote Utredhtsche gevangenis geheel bui ten gebruik kon worden gesteld. De reclasseeriing komt ten goede aan in dividu en gemeenschap beide. De maat schappij wordt beveiligd tegen den mis dadiger, de misdadiger tegen zich zelf. Wilt ook u ons helpen dit werk te kum men voortzetten? Het gironummer van het Genootschap is: 113779. N.V. T. E. M. 0 Verdrijf de ergste kou in uw slaapkamer met een Straalkachel. Geen onaangename lucht, walm O en vocht. ♦•❖eoO'C-©*© mogen meemaken? Tot voor enkele jaren slechts enkele beoefenaars van het Espe ranto op ons eiland. Tihams vele tiental len. Worden de Esperahto-cursussen, welke de Zweedsche Esp.-onderwijzer Birger Karlsson geeft, niet door bijkans 200 ingezetenen gevolgd? Trouw nemen zij aan de lessen deel, hetgeen pleit voor de juiste methode van de heer Karlsson, maar ook alweer voor ons onvolprezen Esperanto, dat voorbestemd is door ieder' zich „ontwikkeld" noemend mensoh ge leerd te worden naast zijn moedertaal. Met een inleidend woord van de heer T. Tiesen, voorzitter van K.N.V., werd de avond geopend. In het biezomder ver welkomde hij de heer J. Ravestein, van den Haag, en de hoeren Burgemeester' Oort en raadsleden, onder wie wij o.m. weth. ParLevliet opmerkten. Spr. sprak zijn waardeering uit over de steun van de zijde van het gemeentebestuur ondervon den en de aan de dag gelegde belang stelling. Mede dank zij die medewerking heeft de Esp.-beweging op Texel zoo'n uitbreiding verkregen- Hiervoor hartelijk dank. Hierop wordt staande door leden en cursisten het Esp.-lied La Espero gezon gen (waarvan de tekst met vertaling op het program waren afgedrukt); uat was een Uitstekend begin. Hetzelfde lied staat immer op het programma der internat. Esp. congressen, waar het gezongen en begrepen wordt door Esperantisten uit 30 a 40naties. Dan volgt de Herdenkingsrede en daarna worden een vijftal films vertoond van de Esp. congressen te Parijs en Keulen en de daaraan verbonden ex cursies; van de Cóte d' Azur, van Den Haag en een Dienenfilmpje. Voor Esperantisten hadden de Congires- filrns ©en groote aantrekkelijkheid, alhoe wel ook de andere zeer in de smaak vie len. Als een biezonderheid valt te mel- |d©n, dat de heer Ravestein al deze films zelf vervaardigd heeft, hetgeen gezien de resultaten pleit voor zijn kennis en' vaardigheid op dit gebied. Uit technisch en artistiek oogpunt vonden wij de film „Den Haag in Beeld" en wel speciaal de tafereelen op het Hofje de meest geslaagde. Van de overige films viel „De Reis naar Parijs" door de aardige inklee ding van het filmverhaal biezonder op. Hoe dankbare objecten voor de filmer dieren wel zijn bewees opnieuw het filmpje uit de Dierenwereld, dat even eens zeer geslaagd mag worden genoemd. Van het Keulsche congres gaf de film ©enige welgekozen beelden, evenals van de sub-tropische plantengroei en de verma ken aan de Cóte d' Azur, de Z.-kust van Frankrijk. Dankbaar applaus vertolkte de heer Ravestein de gevoelens van waardeering welke zijn films bij het talrijk publiek hadden opgewekt. Ten besluite werden op gramofoonpla- ten nog eenige zangnummers ten gehoore gebracht door middel van de Bioscoop geluidsinstallatie. Na het wederom ge meenschappelijk zingen van La Espero sprak de heer T. Tiesen een slotwoord. Hij bracht dank aan allen, die tot het succes van deze avond hadden meege werkt en sprak de wensch uit, dat deze bijeenkomst tot het wegnemen van veel verkeerde begrippen omtrent Esperanto mocht hebben bijgedragen. De Herdenkingsrede zullen wij bij ge deelten opnemen, opdat de vele belang stellenden daarvan volledig kennis kunnen inemen. (Opname ineens zou te veel ruimte veneischen.) Zie elders in dit nummer. Kerknieuws. We brengen op verzoek in herinnering, dat heden in de N.H. Kerk de aangekon digde ADVENTSAVOND gehouden wordt. Wie deze avonden de laatste jaren bezocht, zal daaraan ©en goede herinne ring hebben bewaard. Het programma is een welverzorgd, dat belangstellenden ook ditmaal bevrediging schenken zal. Mede wordt de aandacht verzocht voor ue adv. in dit nummer, waarin melding wondt gemaakt van een TENTOONSTEL LING van goederen, voor de kerstuitdee- ling vervaardigd door de leden van Vrou wen- en Meisjesvereeniging. Sdhaatsen. Het Imgez. Stukje van het personeeL der o.l. school alhier, opgenomen in ons vorig nummer, heeft een gunstige uitwer king gehad. Verscheidene paren schaatsen mochten in ontvangst genomen worden, zoadat evenveel kinderen, welke zich het genot van schaatsenrijden moesten ont zeggen, daarmee verblijd konden worden. Wij brengen namens het personeel langs deze weg de gevers hartelijk dank en wekken ook anderen op, kinderschaatsen, welke niet meer gebruikt worden, te wil len afstaan aan het personeel van de school hunner keuze, opdat meerdere mis deelde kinderen zich in het heerlijk bezit daarvan zullen kunnen verheugen. SCHOONR1JDEN. Onder vrij groote belangstelling werd Zondaglniddag op de „Elemert" een wed strijd in het schoonrijden gehouden. Het ijs was in goede conditie, terwijl het weer uitstekend meewerkte. De leiding van de wedstrijd 'liet niets te wenschen over. Hier volgen de uitslagen: 1. P. Uitgeestmej. N. Boekei, 229 pt 12. E. Lap—mej. B. Lap, 226yo pt.3c J. W. F. Usimej. M. Langeve'ld, 226 pt. (Resp. f 10,f7,50; f5.—). Opgaat van het aantal punten, aan de andere paren toegekend, volgt hier: D. du Portomej. J. Kloosterman, 170',I- p; S. Boon en echtgenoote 150p, p.; J.Buis—mej. M. Dekker 130Vs p.; C. J. Zoetelief—mej. G. Witte 124 p.; C. Keij- sermej. G. Kikkert 2121/2 P-; C. P. Drij vermej. T. Wilner 143Vj p.; N. Schermer mej. N. Mosk 1S5 p.; W. v. Heerwaar den—'mej. T. Eelman 152 p.; B. Beurnkes mej. W. Bruin 1771/2 p.; C. Troost mej. R. Nieboer 134Va p.; J- v.d. Aakster |mw. v. Lente-Boon 173 p.; M. Reuvers Imej. A. Nieboer 179Ve P-; J- Nieboer mej. K. Slot 159 p. De jury bestond uit de dames Noordijk- Muys, C. KeijserLap en R. Kikkert Nanmenberg en de hoeren J. C. Kagar en G. A. Dros. Dat de jury een verre van gemakkelijke taak had, blijkt wel uit het gering punten - verschil der overwinnaars. Over het alge meen luidde het oordeel der jury gunstig; de dames re'den veelal beter dan de hoe ren. De jury geeft voor volgende wed strijden nog deze goede raad: De streek niet te kort, 'de afzet niet te sterk en de knie daarna niet te lang gebogen houden, niet te veel aandacht schenken aan ijs ot schaatsen. Zooals gezegd, de leiding was in goede handen en mede dank zij de politie had de wedstrijd een regelmatig verloop. Men verzoekt <?ns niet te verzuimen, dank te 'brengen aan de heer J. Zoetelief, de ex ploitant van de baan, die tot de wedstrijd'! initiatief nam. De jury werd door hem op thee, koekjes en sigaren onthaald. SPORTNIEUWS. Hedenavond trainen voor a'dsp. als ge woonlijk. Tot 12 jaar aanvang 6,45 uur, oaarna ae ouaeren. Vrijdagavond repetitie gewone tijd en plaats. Plenteekeliingen van Texel. We maken er onze abonnees op attent, dat in diverse nummers van ons Zondags blad penteekemngen zullen worden opge nomen van de heer N. C. de Jong, te Heemskerk. Wij verzekerden ons de re productierechten van dit uitstekend werk en bevelen het in uw belangstelling aan. Wie zich vandaag nog op ons Zondags blad abonneert, ontvangt gratis de num mers van 23 en 30 Dec. en behoeft dus geen enkele reproductie van onze pentee- keningen te missen. Ernstige val op het ijsL Zondagmiddag kwam op Ijsbaan de Hemmer de 17-j. mej. Barbara Zijm, van den Burg, zoo ongelukkig op het ijs te vallen, dat zij eenige oogenblikken het bewustzijn verloor. Per auto is zij naar den Burg vervoerd. Zij bleek een hersen schudding te hebben opgeloopen. Later klaagde zij nog over pijn in de rug. Maandagavond was haar toestand van die aard ,dat de muziek op ijsbaan „Elemert" moest worden gestaakt. W. Onze plaatsgenoot, de heer J.Rijk Wz. kwam Maandagmorgen achter zijn wo ning zoodanig te vallen, dat hij ©en sleu telbeen brak. R. moest zich in het Zieken huis te den Helder laten behandelen. W. AVRO-CONCERT. Namens het Avro-Actie Comité alhier verzoekt men ons allen, die het a.s. Ko- vacs Lajos-Conoert (omstreeks halt Fe bruari) willen bijwonen, wel onder de aandacht te brengen, dat NU REEDS kaarten daarvoor dienen te worden ge kocht. Het laat zich aanzien, dat de zaal uitverkocht zal raken en laatkomers moe ten wonden teleurgesteld. OUDESCHILD. Vissdherssdhuit in het ijs. Zaterdag dreef voor de haven een klein Wieringer visschersschuitje, dat waar schijnlijk door het ijs van de Wieringer- kust was meegevoerd. Het was reeds 'eer der door het ijs op de waard gevoerd, waar men het had vastgelegd, doch toen de wind draaide, is het touw door de kracht van het ijs weer vernield. Schip per Ellen van de TX 14 heeft nog ge tracht het scheepje binnen te brengen, wat niet gelukte. Alleen een gebroken mast en de giek kon worden geborgen. IJs-pnet. Zaterdag zijn hier op liet ijs, bij de Lu- nette hindeiniswedstrijden voor school kinderen gehouden, waarvoor veef 'be langstelling bestond. De uitslag was als volgt: Meisjes van 1214 jaar: 1. Fi-en Dek ker; 2. Annie v.d. Vis. Meisjes van 8 —11 jaar: 1. In a Vlas; 2. Annie Kees; 3. Annie Geertsema. Jongens van 12—14 jaar: 1. Teun Eelman; 2. Hein Blom. Jongens van 8—11 jaar: 1. Henk Bruin; 2. Wirn Zuidewind; 3. Corrie Boekei. Voor onze Bewaarschool. De zangers (sters) voor de Bewaar school hebben een bevredigend succes 'gehad. Te den Burg bracht de collecte f63,85 en te Oudeschild "135,46 op. De tocht maar den Hoorn en Oosterend is wegens ongunstige weeromstandigheden niet doorgegaan. Het bestuur hoopt ech ter, dat dit spoedig kan gebeuren," en dat ook deze dorpen van hun medeleven zul len doen blijken. Ziekenfonds—'Oudeschild. Door het bestuur van 'het Ziekenfonds alhier, is bereikt, dat bezoekers aan pa tiënten, 'liggende in het Marinehospitaal, 's (middags met de boot van halt drie naar den Helder kunnen gaan en dan bijna een uur in het Marinehospitaal kunnen blijven, waarna zij met de boot van 4,20 weer naar Texel kunnen terugkeeren. Hier van 'mag ieder 'Texelaar gebruik maken. Tot 'nu toe ging men met de boot van 11,20 en moes;t bijna de heéle dag in den Helder worden zoek gebracht. DE COCKSDORP. Wedstrijden op het ijs. Vrijdagmiddag werd op de Roggesloot ©en wedstrijd in het hardrijden op de schaatsen gehouden. Er waren slechts een 7-tal deelnemers. Na vinnige strijd werd de le prijs (f6) gewonnen door de heer J.v.d. Bij; de 2e (f3) door de heer A., Boon Mz en de 3e (fl) door de heer J. H. Deen. Zaterdagmiddag had een dergelijke wed strijd plaats op het Kil in Midden-Eier- land. Hier waren 12 deelnemers. De le prijs (f7) viel ten deel aan de heer 'J.Hf, Deen; 2e (f4,50) aan de heer J.vjd.Bij; 3e (f 2,50) aan de heer J.v.d. Vis en de 4e (tl) aan de heer J. Slikker. Door de gevallen natte sneeuw en de daarop gevolgde vorst, heeft het ijs veel geleden. De banen op Roggesloot eni Kil zijn echter in uitstekende conditie. Met behulp van de sneeuwploeg, getrok ken door ©en éractor, heeft de IJsclub Eierland getracht het Kanaal berijdbaar te maken, doch dit is niet gelukt. Kerknieuws. Tot predikant bij de N.H. Gemeente alhier Werd beroepen de Weleerw. heer J. W. v.d. Meene, candidaat tot de EI. Dienst, thans hulpprediker te IJmuiden. Herkozen tot diaken de heer G. v.d. Kooij en tot ouderling de heer W. v. tl. Hoek. Tot kerkvoogden werden herkozen de heeren M. Reuvers en M. A. van Liere. DEN HOORN. IJsdub „die Geul". Maandagmiddag 'had op „de Geul" voor de schoolkinderen een wedstrijd op schaatsen plaats. De uitslag was: Jongens le en 2e klas: 1. Nettie Lap; 2. Aris, Troost; 3. Aide Koopman. Jongens en meisjes 3e en 4e klas: 1. Jan Koopman;. 2. Jan Kikkert; 3. Trijntje Kalis. Jon gens hoogste klasse: 1. Willem Duinker; 2. Willem Bakker Jz.; 3. Willem Bak ker Jz., P.H.Polder. Meisjes hoogste klasse: 1. Cath. de Jager; 2. Naan Bre mer en 3. Johanna de Porto. Het was een vermakelijk gezicht, ze te zien kamjaen, vooral 'de kleinen van de le en 2e klas. Door de motorbrandspuit van den Burg is Vrijdag en Zaterdag de baan onder wa ter gezet. Bij aanhoudend winterweer be schikt de ijsclub dus weder over een goede baan. DE KOOG. Sunderklaas met een staartje. In vorig nummer werd op verzoek een bericht opgenomen over een minder aan genaam avontuur, een „Sunderklaas" al hier overkomen. Hij zou van een ingezete ne ©en opstopper hebben gekregen, terwijl hij zich van geen kwaad bewust was en nog wel voor Wijkverpleging collecteerde. Van andere zijde vernemen we thans, dat de „Sunderklaas" zich aandiende bij een ingezetene, die nog nimmer Ouwe Sunderklaas op Texel meemaakte en dan- ook, evenals zijn echtgenoote, niet weinig schrok, toen een paar geinaskerden zich toegang verschaften. Hij heeft hen toen wat 'hardhandig verwijderd, maar bood zijn fexcuus aan, toen hem duidelijk was, wat er gebeurde. Hiervan wou dè „Sun derklaas" echter niet weten. Zelfs dreigde deze met „Ik moest je doodsteken". In dit licht beschouwd, ziet het geval er minder onsympathiek uit, dan liet eerst werd 'voorgesteld. OOSTEREND. „De Lofstem"!. De Chr. Zangvereeniging „De Lofstem" alhier, directeur de heer C. Bremer, is voornemens om op de 1ste Kerstdag een uitvoering te geven "in het Gebouw v. Ghr. Belangen. De zang zal worden afgewis seld door voordrachten. D. Raadt gij mee? Wie het aantal nieuwe abonnees, in de maanden Oct.Nov.—Dec. 1933 door ons geboekt (of nog te boeken) het meest benadert of zelfs juist raden kan, komt i(n aanmerking voor een mooie prijs. Onderstaande bon ontvangen we, inge vuld, gaarne vóór de Kerstdagen. Naam: Adres: Aantal nieuwe abonnees „Tesselaar" in liet 4e kw. 1933 geboekt is, naar schatting Ook wie thans nog abonnee wordt en ons blad tot 1 jan. dus gratis ont vangt raadt mee. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllüllillllllüil ESPERANTO. ||!tl||j|[|]l!|f||!|||H !lli:!l!Rilll!lllllllllllllIIIIIIIIII!i!lllllll!l!llllllilllillll Uitgesproken tje den Burg op 15 Dec. 1933. 15 Dec. is een gedenkwaardige dag voor ons, Esperantisten, n.l. de dag, waarop alle Esperantisten op de geheele wereld feestvieren, teneinde de schepper van de internationale taal te gedenken. Op deze dag worden niet de vlaggen overal uitgestoken, noch weerklinken sa luutschoten. doch op deze dag voelen zijn trouwe aanhangers iets vreemds, iets mysterieus, dat niet onder woorden te brengen is. Niet in één 'land viert men dit feest, maar in duizenden steden en dorpen in alle wenelddeelen komen heden de Es perantisten bij elkaar het hetzelfde doel: om te huldigen de man, die meer dan koningen en keizers, geliefd is door men sehen yan allerlei naties. Ik acht" het ©en verblijdend verschijnsel, dat het Es- perantisme ook begint door te dringen op Texel. Op 15 Dec. 1859 werd in het Poolsclie dorp Bialystok geboren ©en jongetje, ge liefkoosd door de blijde móéder, 'die het teere handje van de nieuwe wereldburger kustte. Zij was zich niet bewust, dat zij omklemde de Hand, die eenmaal aan de menschheid ©en onvergankelijk werk zou schenken, die later duizenden andere han den zou drukken van opgetogen congres sisten, gekomen uit alle deelen van de aarde. Zij vermoedde geenszins, dat een maal diezelfde hand zou acoepteeren het Kruis van het Legioen van Frankrijk en de Isabella-Orde van Spanje. Het was dezelfde hand, die later tijdens het bom bardement op Warschau, bevend schrééf aan de'diplomaten in vele landen om toch tot bezinning te komen en ©en einde te maken aan het bloedvergieten. Op de dag van heden herlezen dui zenden Esperantisten de edele woorden van de „Meester"; zij vergeten geschil len van rang ot stand, ras ot taal, lands grens ot godsdienst. Zij zingen gezamen lijk de Hymne, dat een nieuwe toekomst der wereld verwacht. Zij gevoelen, dat de innerlijke geest van het Esp. niet is een holle frase of ©en droombeeld van uto pisten, doch een werkelijkheid, die lang zaam maar zeker nadert. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2