UiS! Wat wenschen w' U van harte toe In 't aanstaand nieuwe jaar Dat het U voor den wind mag gaan, Precies zoo goed als haar. Dat Mientje hier zoo glunder kijkt, Niemand, die dat verbaast: Wie naar Persil grijpt, weet vooruit! Ik „grijp er vast niet naast". Uif de Perst) klankfilm Wosch gemakkelijk, wasch voordeelig I" X-U-i HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Donderdagmorgen belegde bovenge noemde vereenigimg een vergadering in hotel „de Lindeboom". Voorz. C. Keijser Hz. kon een 17-tal lieden het welkom toeroepen. In 't biezon- der verwelkomde hij de lieer Frederiks, onze nieuwe veearts. Hij hoopte, dat de heer Frederiks de voetstappen van de heer Noordijk zou drukken. De heer J. Lap bracht de lieer Noor- dijk dank voor alles, wat hij voor Tiexels boeren deed. We bezitten hier, aldus de de lieer Lap, een prima veearts. Zelfs in buitenlandscne bladen is de naam van de heer Noordijk niet vreemd. We mogen ge rust zeggen, dat de heer Noordijk op ons eiland bemind is. Als de heer Frederiks ook die weg op gaat, zal er niets te wen schen overblijven. Ook de voorz. sprak in deze geest. De heer Noordijk bracht dank voor deze woorden. Naar zijn meening zou de heer Frederiks hier zijn weg wel vinden. Met de t.b.c.-bestrijding gaat het, vol gens de heer Noordijk, bijna nergens zoo goed als op Texel. T.b.e. is een zeer groote vijand van het vee. De bestrijding er van is een zeer groot belang en het is verheugend, dat de boeien nier hun belangen zoo goed inzien. Als het zoo doorgaat, zal lexel spoedig „vrij" zijn. Door secr. Keijser worden vervolgens de notulen gelezen. 21e worden goedge keurd. RATTEN VERDELG ING. Naar aanlei ding van een ingekomen brochure kwam dit punt in bespreking. Het krioelt hier van de ratten, aldus de 'heer Noordijk, jen men kan zje thans heel goed verdel gen. Er bestaat een serum, dat als er een paar ratten mee ingespoten zijn, een besmettelijke ziekte onder de overige doet uitbreken. De voorz. is van meening, dat dan eerst de gemeente maar eens moet beginnen met het opruimen van rattenkwcekerijien. als b.v. Diepwaal. Laatst constateerde een voorbijganger, dat niet minder dan 47 ratten heel genoeglijk samen van een: daar neergegooid kaasje zaten te smullen. Besloten wordt de noodige stappen bij B. en W. te doen. Meegedeeld wordt, dat liet nog onzeker is, of de HEFFING op schap en vleesch zal doorgaan en dat de Comm. voor de Gew. Varkensoemtrale alhier ook de belangen van de Crisis-rundvee-oentrale behartigt ('h.Jli. Zuidewind, Stoepker en Comman deur) Nog was een schrijven van de heer Govers ingekomen over LEZINGEN, die hier 10 jan. zullen worden gehouden. De heeren Govers en Mr. Langeveld zullen spreken over „Wat ons de schapenvleeseh- export naar Frankrijk leert" en „Vee-ar'oi- trage." Dan volgen besprekingen over de ge houden verg ad. van de besturen van Holl. Mij. en L.T.B. en de Arbeidersorganisa ties. De arbeiders wilden een COLLEC TIEF CONTRACT met vermelding van alle arbeidersvoorwaarden. Men is toen tot geen besluit gekomen, daar men de vereen, niet als een werkgeversbond be schouwde. Voorz. is van meening, dat de Holl. Mij. hiervoor niet in aanmerking komt. Aan de vaste wal zouden volgens de arb. organisaties wel zulke contraeten bestaan. In deze vergadering zou men er eenige toonen. Hiervan is echter niets ge komen. Over liet algemeen voelt men er niel veel voor. Men acht het voor Texel niet, noodig. De heer Koorn wil betalen naar prestatie. De afdeeling is echter niet bevoegd om over de zaak te beslissen. Koninklijke goedkeuring heeft zij niet. Ook wil nie mand tot de oprichting van een werkge versbond komen. BESTUUR. Penningm. J. Keijser Az. wordt niet 15 van de 17 stemmen herko zen. Tot léden van liet dagelijksch bestuur worden G. v. Santen en J. Keijser Dz. ge kozen. Aftredend, niet herkiesbaar waren N.Sdhumaker en Joh.Roeper Jz. Bij de eerste stemming werd H.J.Keijser be noemd, die echter bedankte. (Slot volgt.) ALLERLEI. De heer M.S.Langeveld deelt mee, dat hij op die Lichtkoog bij den Burg een goede ijsbaan van 1,25 H.A. hoopt te ex- ploiteeren. —o Termijn inzending Kerstpuzzel is ver lengd tot en met Maandag a.s. Uitslagen in volgend nr. Veel nieuws ligt in de adv.-kolommen. o De overname van rundvee door de C. R'.C. is bepaald op Vrijdag a.s. P.T.T.-Dienst. De Directeur van het P.T.T.-kantoor alhier, deelt mede, dat het kantoor op de Nieuwjaarsdag zal zijn geopend van S9 en 1314 uur. Van S9 is het kantoor geopend voor zegelverkoop, postwissels, spaarbank, telegraaf en telefoon, van 13- 14 uur alleen voor telegraaf en telefoon. Er zal die dag één briefpostbestelling' en één pakketpostbestelling worden "uit gevoerd. Examens. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. J. Bakker, thans te Rotterdam, slaagde voor het Candidaats-examen Flandels- Wetenschappen. Coop. Boerenleenbank. Van 1 Jan. af is de rentevoet der Boe renleenbank alhier als volgt: Voorschot 4,5 pet. (was 4,75). Crediet in Ioopende rekening 4,75 pet. (was 5). Spaargelden voor een jaar vast 4,25 pet. (was 4,5). Spaargelden dagelijks opzeg baar blijft 3 pet. De Kerstviering. De kerstviering heeft zich in onze ge meente in kerk en huiskamer naar oude trant voltrokken. We vatten het nieuws van onze correspondenten ontvangen, hier samen in een bericht. Er is Kerst gevierd in de kerken en veelal was de belangstelling groot. Voor het eerst sinds eanige jaren werd 't feest ook gevierd in de N,H. kerk te O'schild Bij het blijde licht der kaarsen in de schitterende Éerstboom die meer en meer ook in de huiskamers verschijnt, werd verteld en zongen de kinderen hun kerst liederen, om daarna hun kerstgeschen ken in ontvangst te mogen nemen. De Chr. Muziekvereen. Exoelsiór maak te le Kerstdag een rondgang door Oos terend en bracht op verschillende plaatsen in het dorp kerstliederen ten gelioore. Kovacs Lajos. Het Avro Comité alhier deelt mee, dat •de a.s. Avro-avond bepaald is op Donder dag 15 Febr. Kovacs Lajos komt met 18 man. De kaartverkoop vlot uitstekand. tiet Comité rekent op „uitverkocht". Spoedig koo; en is de boodschap. HEF JAAR 1933. In proza en rijm vinden de lezers in dit nummer een kroniek van hetgeen het oude jaar Texel bracht aan vreugd en leed. Ook mochten \vij wederom van een aantal deskundigen bijdragen ontvangen waarin van bepaalde bedrijven een over zicht gegeven wordt. Wij danken hierbij alien die ons zoo welwillend hu:n mede werking hebben verleend. Naar volledig heid hebben we niet gestreefd. Wel is gepoogd liet voornaamste hier te memo- nee ren. Moge het vele werk, hiertoe vei--' richt, bij onze lezers eenige waardeei-ing vinden. Die Zuivelbereiding in 1933. Het artikel in ons eerste blad over de Zuivelbereiding in 1933 danken wij aan ide heer H. Boer, directeur van C.Z. De Eendracht. Dit werd daarbij niet ver meld. OOSTEREND. Zanguitvoering „De Lof stem". De Chr. Zangveneen. j,De Lofstem", heeft onder leiding van de heer C. Bme- mer met medewerking van een vijftal mu zikanten, hier le Kerstdag een bovenmate goed geslaagde uitvoering gegeven. Het gebouw was tot de laatste plaats bezet., én velen moesten worden teleurgesteld. Te kwart voor acht opent de voorz-, de heer C. Bremer. Hij laat zingen Ps. 75: 1 en gaat voor in gebed. De voorz. spreekt een kort openingswoord en heet allen hartelijk welkom. Het programma begint met liet Bonds lied, „Eene geest en streven". Dan vol gen „Wij zangers" en „Nederland". Elk nummer valt applaus ten deel. Een ern stig stuk wordt goed voorgedragen door Jm. Daalder. Het wordt met aandacht ge volgd. Flet stuk is getiteld „Belzasar" en geeft een bekend stuk Bijbelsc'he geschie denis wieer. Nu volgt een voordracht van S. Daalder, getiteld „De laatste nacht", ook een ernstige voordracht, maar niet zoo goed verstaanbaar als de vorige. Hier op volgen weer drie zangnummers, „In de Kribbe", „Welk een maar" en ,,'t Was nacht". Afwisseling brengt het kwintet van Excelsior, welks nummers met aan dacht worden gevolgd. Mej. S. Trap geeft een ernstige voordracht, „Rachel, liet Jodenmeisje". Het neemt 10 minuten in beslag en wordt geheel uit het hoofd, voorgedragen. Het wordt met aandacht gevolgd. Vervolgens draagt S. Daalder voor „Het nachtelijk schot". Een span nend geval voor het echtpaar Mikker, veroorzaakt door het springen van een Weckflesch in de kelder. Deze voor dracht wekte meermalen de lachlust op. Nu volgen weer 3 zangnummers. Mej. S. Trap geeft nu een luimige voordracht „Aan al die vrijgezellen". Ze brengt hier mee de lachspieren meermalen in bewe ging. De vrijgezel Jn. Daalder meent hier tegen een protest te moeten laten hooren. Hij doet dit in een luimig stukje, ,,'t Is Kasjeweel". Hij ontlokt een daverend ap plaus. Nu volgen de zangnummers „Zo meravondlied", „Wandellied" en „Kas tanjelaar". M. Kooger geeft een ernstige voordracht, „De actrice en de kranke", waarin aan het einde door mej. G. Vla ming een drietal coupletten worden ge zongen van „Neem de wereld, geef mij Jezus". Er werd goed voorgedragen en gezongen. Vervolgens kregen we enkele nummers van het kwintet, dat bij herha ling een mooie afwisseling gaf. Jn. Daalder gaf nog een luimig stukje proza, ,,'t Kan wel waare wezze". Het ideed schudden van het lachen, de lach salvo's kwamen niet van de lucht. Een drietal zangnummers kregen we nog en hiermee was 'het einde van het rijk gevari eerde programma gekomen. Over het algemeen genomen werd goed gezongen. Deze avond is een succes ge worden, ook al niet het minst door de groote belangstelling (ongeveer 200 ge schat.) De lieer C. Timmer Jz. sprak nog icen kort woord tot slot, waarin hij voor al de muzikanten dank bracht voor hun medewerking. Hij sloot de vergadering door te laten zingen Ps. 98:2 en ging voor in dankgebed. D. JUBILEUM EXCELSIOR. (Slot.) Ook de penningmeester Ju. v.d. Slikke is in zijn verslag zeer optimistisch. Met cijfers toont hij de groei van Excelsior aan. Het was met de tinanciën altijd zeer droevig gesteld. Er zijn jaren geweest, dat de totaal-inkomsten niet meer dan 25 gulden bedroegen. Bijna hetzelfde bedrag wordt tnans per maand door de leden aan contributie betaald. Ook verLeden jaar nog stond de vereen, er slecht voor. Door de groei en de onkosten voor nieuwe instru menten enz. zaten wij leelijk in de put en waren wij genoodzaakt enkele leenin- gen aan te gaan. Doch thans komt de penningm. voor de eerste maai eens een ander, een vroolijk wijsje zingen. Door de Bazar is in één slag aan al die narigheid een einde gekomen. Het resultaat was verbluffend, ver boven verwachting. Netto opbrengst f880. Zoodat de penn. niet ai- leen al de schuld kon betalen, doch nog f 350.overhield. Hiermede was het zakelijke gedeelte at- geloopen en werd de avond verder gevuld met samenspraken, enz., waarbij de aan wezigen op royale wijze werden getrac- teerd op chocolade, thee en koekjes. Alles noemen wat wij deze avond ge zien en géhoord hebben, is bijna ondoen lijk. Wij volstaan daarom met de ver melding, dat alles zeer vlug en vTot van stapel liep, dat de samenspraken en voor drachten er zeer jjoed in zaten en daar door goed tot hun recht kwamen. Dat de aanwezigen er zeer van genoten hebben, getuigde het daverend applaus, dat tel kens volgde. Aan het eind brengt de heer Jn. Agter als tolk der aanwezige donateurs hun dank voor al het genotene, hij feli citeert de vereen, met haar jubileum en spreekt namens allen de wensdh uit, dat Excelsior haar naam eer moge aandoen en nog vele jaren in haar groei moge volhar den. Voorz. spreekt tot slot nog een woord van dank aan allen, die hebben meegeholpen om dit feest zoo wel te doen slagen. Na het zingen van de Avondzang sluit de heer C. Trap Jz. de vergadering met dankgebed. Allen keeren zeer voldaan huiswaarts. Het was inmiddels bijna 1 uur Afscheid Meester Kikkert. Ter aanvulling van het verslag van het afscheid van cle heer M. Kikkert als hoofd der o.I. school alhier deelen we nog mee, dat het Gemeentebestuur de heer Kikkert een prachtige bloemenmand 'heeft aangeboden. Tengevolge van de ijs gang ondervond de aflevering eenige ver traging. De Commissie van Toezicht deed schrif telijk bewijzen van waandeeying en sym pathie aan de lieer Kikkert toekomen. Daar ze niet tijdig van het afscheid van, de heer Kikkert op de hoogte was ge steld, was ze verhinderd persoonlijk daar bij aanwezig te zijn. OUDESCHILD. Feestavond in „Ons Gebouw". Een adv. in dit nummer vraagt de aan dacht voor het Oudejaars-avondfeest in „Ons Gebouw" alhier. Deze avond zal voor een goed deel zijn glans ontleenen aan het optreden van de door de radio alom bekende cabaret-zanger Willem van lependaal. We laten op verzoek enkele perscritie- ken volgen: Het Volk (A.M. de Jong): Zeldzaam echte volkskunst, die vaak het sublieme nadert. Vara-jaa-rverslag: Viel zeer in de smaak. De Baanbreker: Men raakt onder de indruk. De Fakkel: Ten zeerste aan te bevelen. Voorwaarts: Ben waarachtig volksdichter en zan ger. Twentsch Volksblad: Hij weefde arbeiders direct te pakken. De Bou wer: Niet genoeg aan te bevélen. Oor log en Vrede: Hij is eenig als dichter van en voor het volk. (Zie adv. „Kuhle Wampe". De belangstelling voor de film Kuhle Wampe was Zaterdagavond niet zoo groot als we gewoon zijn voor een film van de Mod. Arb. Beweging. De voorz. weet dit voor een deel aan de Tex. Crt., die ver zuimd had een tweede advertentie te plaatsen. (Wel werd een beschrijving van het stuk opgenomen). Spr. zeide, dat de T.B.B. zich niet alleen beweegt op eco nomisch, doch ook op cultureel gebied. De film die deze avond vertoond wordt, geeft een beeld uit het hedendaagsche leven, n.l. van de jammer der werkloos heid. Spr. hoopte, dat de aanwezigen er leering .uit zouden trekken. De inhoud van de film is reeds be sproken. Het was een moderne film met weinig tekst en snelle wisseling vaat beelden, hetgeen niet door alle aanwezi gen werd gewaardeerd. Velen verkiezen nog de logische volgorde zooals in de gewone films gebruikelijk is. Symbolische uitbeelding wordt door de middelmatige filmbezoekers niet begrepen. Het meest viel 'het laatste deel in dei smaak, waarin een reusachtige demon stratie van de Sportbond werd vertoond, het symbool van eenheid, waarvoor deze film een opwekking was. Uitslag aanbesteding. De levering van materialen, benoodigd voor drie schaftkeeten, hebben BenW. gegund aan de laagste inschrijfster, de firma Frans Zegel Kz. alhier.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 10