De Zuivelbereiding in 1933 De Visscherij in 1933. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend. Polder Eierland in 1933. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 111:111111 lllllllllllllllïÏÏ De (nieuwe motorreddingsboot Verscheen in Februari. De Cocksdorp is nu weer in staat Te 'redden uit de penarie. Dank zij een gift van T.E.S.O. kon De Ziekenauto komen. Ik wejisch een "ieder en mezelf Daar nimmer Tn te komen. Het Schapenpotje deed dit jaar Ook 'heel wat monden roeren. Het was het stokpaard, zeer geliefd, Van onze goede boeren. Gelukkig kwam het alles recht Want na veel lamenteeren. Kwam daar de boeren-gloriedag: De dag van potverteren., Dominé Visser had succes, Hij zag zijn werk bekronen, Dank zij de steun van menigeen, Mocht er verwarming komen. In Maart besloot onz' vroede Raad Een vliegterrein te stichten. Besloten werd het land bij „Vlijt" Daartoe fijn in te richten. Verheug u, lezer, nu al reeds Om een zoo hoog streven. Reeds zien wij Texels crisiswee De stratosfeer in zweven. April was de verkiezingsmaand; Wat was ide mensch aan 't sloven, Het werd een candidatenraoe, Een wedstrijd in 't beloven. Vergaderingen ihier en daar, Debatten allerwege. Ons land was één stuk politiek, Met haat en nijd doorregen. De heer S. Keijser had de eer Tot doctor te promoveeren. Ie weten in de letteren En in het „wijsbegeeren". Het Texelsch H.B.ü. herdacht Zijn zilv'ren Jubileum. Dit jaar was er een drug bezoek Aan 't Texelsche Museum. Ook kwam men met 't herstel gereed Van Burg's ge meen te toren. Men ziet nu weer hoe laat het is, Bij avond kan men 't hooien. Nu gaan we in de huw'lijksboot Eens even spelevaren. Het echtpaar Trap-Bremer herdacht Een trouw van zestig jaren. Het echtpaar KokKok vierde 't ook, Doüh vijf jaar daar beneden. En 't echtpaar Zijm-Maas was zoowaar Met vijftig jaar tevreden. De Oosterschool heeft groote kans Te worden opgeheven. We hopen, dat het niet gebeurt, Maar zal die hoop wat geven? Simjoro Birger Karlsson Verliet zes Juni Zweden, Om na een vlot verloopen reis CJns eiland te betreden.: vfraar hij ons Esperanto leert Op een biezond're wijze. Een ieder, die zijn lessen volgt, Die weet ze ook te prijzen. Prins Nic'laas van Roemenie kwam Dit jaar ook op ons eiland. Heert hij wellicht, de nood is groot, De Mok verzocht om bijstand? Bob Kuiper en Kees Keijser zijn 't Kanaal over gevaren. Was 't een bewijs van groote moed? Of van hun wilde haren Het badseizoen was ongekend, Bezoek als nooit te voren. Begfijp'lijk: wie maar eens hier kwam. Blijft Texels kracht bekoren. Ook zij hier een droevig feit vermeld: 't Saneenen vain 'de bollen. De klachten kwamen schier gelijk Een onweersbui aanrollen. Maar ook die storm is weer geluwd, Je went welhaast aan alles. Wat geeft het ot je klaagt of niet, Het eind is toch „de dalles". De Tesselaar deed ons bericht, Dat „Onrust" gaat verdwijnen. Verdween nu alle onrust maar, Dat zou ons beter schijnen. October gaf iets nieuws te zien, Men zag het allerwege Het was een wonder der natuur, Het was de sterrenregen. Tot dokter in de landbouwkund' Mocht Ir. Dijt promoveeren. Voorwaar eên feit. de moeite waard Om ihier te memoreeren. Men heeft het plan te Oudeschild De Dorpsstraat te verbreeden. Maar zoo ons bleek is ieder niet Met dit project tevreden. Toch komt er in dit donk're jaar Voor ons nog een verrassing: Het nieuwe jaar, dat brengt ons geen Verhooging van belasting. Dat is voor elk een zoete troost, De fiscus zij geprezen Doch eer dat jaar ten einde is, Zal 't wel weer anders wezen. Maar Ihoe het zij, wjj willen nu Niet pessimistisch wezen. Dus niet het nieuwe jaar straks in Met zonder grond te vree zen. Het oude jaar ligt achter ons, Nieuwjaar is haast verschenen, Laat ieder nu persoonlijk maar Zijn jaarbalans opnemen. En vragen: Gaf dit jaar mij scha Of was er iets te winnen Zoo ja, dan is het nieuwe jaar Om nieuw weer te beginnen. Leest, Tesselaars, het komend jaar Weer trouw uw Tesselaartje, 't Zij onder thee- of koppiestied, Ot bij een fijn sigaartje. De zakenman, dat spreekt vanzelf, Gaat dan weer profiteeren, Van 't juiste middel tot succes, Dus gaat hij adverteeren. Zoo zijn wij, lezers met elkaar, Het jaar weer doorgewandeld, En hebben we in deez' rijmkroniek 't Voornaamste weer behandeld. Veel voorspoed zij u toegewenscht In 't jaar, dat gaat verschijnen: Door de Redactie dezer krant, Haar wensch is ook de mijne. HU1B DE RIJMELAAR. Baisse daling in prijs (niet van de belasting.) Je maintiendrai ik zal hand haven. N V. T. E. M. Voorkom bevriezen van uw rui ten door een electrische raamver- w armer. Het is niet gemakkelijk in 't kort een volledig overzicht te geven van bovenge noemde tak van het volksbestaan in het; afgeloopen jaar. De belemmeringen van de zuivelexport waren zoo veelvuldig, en ingrijpend, dat meerdere malen de toe stand hopeloos leek. Behalve dat Duitsch- 'la-nd de invoerrechten van alle melkpro ducten verhoogde, ook de invoer werd sterk beperkt. Waar dit land tot voor .enkele jaren veel meer boter en kaas at- inam dan alle andere landen tezamen, is is een sterk belemmerde uitvoer naar Diiitschland de grootste slag, welke de, zuivelexport kon treffen, temeer omdat 1 .et tegenwoordig vrijwel onmogelijk is speciaal voor boter, om nieuwe afzetge bieden te verkrijgen. Frankrijk ging per 1 Juli over tot een belangrijke invoerbe perking van kaas. Dit bericht werd 30 Juni pas ontvangen en bet gevolg was, dat direct daarop veel kaas op de Alk- maarsche markt onverkoopbaar bleek. De gemldd. kaasprijzen waren daarna onge veer 30 pet. lager, waardoor de melk prijs ongeveer 1 ct. per Kg. minder werd. Zoo kunnen we doorgaan diet België, dat de invoer ven boter, en Engeland, dat die van gecondenseerde melk contingenteei'-, de. Waren dit nu alle maatregelen van, zeer tijdelijke aard, dan was het nog niet zoo heel erg ,maar al deze maatregelen zijn genomen om de zuivelindustrie in het buitenland 'loonende te maken, waardoor deze uitbreiding ondergaat en onze vroe gere afnemers meer zichzelf gaan voor zien, op dezelfde wijze dus als dit hier .met de tarwe het geval is. Dat dit systeem (autarkie) tot mindere welvaart leidt, om dat de voortbrenging niet meer in de daar voor door de natuur aangewezen gebieden plaats vindt, wordt algemeen toegegeven, en zal tenslotte (gelukkig) tocb weer leiden tot meerdere internationale uitwis seling van landbouw- en industriepro ducten. De moeilijkheden voor Texel in 1033 werden nog vergroot door de sterke droogte in Juli, Augustus en September. Sommige weilanden leverden totaal geen gras meer op. Het vee moest met hooi,, ingekuild gras ot ander voeder bijgevoe- derd worden. De melkproductie was zeer laag, terwijl de zuivelproducten niet in prijs stegen, mede doordat in andere dee- len van het land, vooral in het Zuiden,, de grasgroei belangrijk beter was. De ge middelde melkprijs zal evenals het vorige jaar weer ongeveer 4 ct. per liter bedra gen hebben met inbegrip van het resul taat der Crisis-Zuivelwet. De kostprijs der melk werd hiermede niet bereikt; de bedrijven bleven in het algemeen behou- aen, hoewel leder ingewijde weet, dat ook dit jaar de reserve's weer kleiner, ot wan neer die niet meer aahwezig waren, de schulden grooter werden. Speciaal voor de boerderijen, belast met hypotheek, is de toestand kritiek. Teneinde de zuivelpro duct ie meer te doen aanpassen aan de afzetmogelijkheden, wordt dé veestapel beperkt. De levering aan de Crisisrund- veecentrale geschiedt tot dusver vrijwii-i lig. Tevens wordt de weg bewandeld om door middel van deze leveringen een ge zonde veestapel te verkrijgen. Dat daar door de controle op de t.b.c. van bet vee, mede door het besluit der beide Texel-, sdhe zuivelfabrieken, om alleen melk van gecontroleerd vee 'te ontvangen, hier zoo goed als algemeen wordt toegepast, is een gunstige factor, welke in de toekomst van veel belang zal blijken te zijn. Een kleine verbetering voor het veehoudersbedrijf waren de loonende varkensteelt en de betere prijzen voor het overtollige vee, dat werd afgezet. Tevens is aan het einde van (het jaar 't nieuwe Nederlandsch-Duitsche handelsverdrag vöo,r 1934, volgens offi- cieele mede dee lingen een verbetering, ver geleken bij het oude. Daartegenover staat echter, dat de binuenlandscbe markt, als gevolg van de mindere koopkracht hier te lande, vrij zeker minder zal worden. Aan het einde van het jaar heeft het potje van de f 5.per koe haar bestem ming bereikt. Het is goed hier mede te deelen, dat door de zuivelfabrieken vanaf December 1932 enorme bedragen moesfen worden toegezonden aan het Crisiszuivel- fonds, waardoor van Dec. 1932 tot Juli 1933 de melkprijzen gemiddeld ongeveer Va ct. per Kg. gedrukt werden. Er is toen gevormd 8 a 9 millioen gld met het doel een reserve te bezitten ,om een e.v. tijde lijke noodtoestand door te komen. Zóó slecht is het echter niet geworden en in plaats dat het bedrag weer wordt terug gezonden aan degenen, die het opbrach ten, heeft men een verdeeling over alle bij de veetellingen aangegeven melkkoeien dus oók aan zeer véle consumptiemelkers (die er niets aan betaalden en geregeld al een bevoorrechte melkprijs ontvingen) beter gevonden. Daardoor krijgen de fa- brieksleveranciers per koe nu f5.ter wijl het anders minstens f7.zou ge weest zijn. Komen we tot een conclusie, dan zou deze ongeveer zoo kunnen luiden, dat de zuivelbereiding ook dit jaar verlies gaf. De veehouders zijn de Minister erkente lijk voor de geboden steun; zij betreuren echter ,dat de uitvoering der Qrisiszuivel- wet, speciaal ten aanzien van de verhou ding botermargarine en bet consumptie- melkvraagstuk niet in and-ere banen is geleid. Voor de toekomst is de toestand inog altijd zeer onzeker, echter eenigszins hoopvoller door beperking van de veesta pel en d-e krachtige houding der Regee ring bij het tot stand komen van Handels verdragen met het buitenland. Beperking der veestapel beteekent echter minder melk aa-n de fabrieken met h oo ge re exploitatiekosten. Door samenvoegen van kleinere fabrieken zal dit nadeel echter we-er opgeheven worden en zelfs nog extra voordeelen kunnen opleveren. Voor al in deze tijd is „samenwerking" gebo den -en dienen alle krachten, ingeschakeld om de veehouders zooveel mogelijk te steunen. MIDDENSTANDERS lllll|||||||||||||||||||||||||||||||^ Een abonnement hij =f N.V. PROVINCIAAL BELANG 1 Sütllilllf Handelsinloimatie- en Incasso- H Bureau voor den Middenstand, 9 opgericht 1864, biedt u in deze H tja tijden groote voordeden. S Bj Een volledig prospectus waar- |i I uit zulks duidelijk blijkt met een I exemplaai van de veertiendaag- j§ 9 sche zeer verzorgde courant, 9 wordt oo scbriitelijke aanvrage 9 p.o. verstrekt. S 1 NV. PROVINCIAAL BELANüi Amstelstr. 14. Tel 32000 (6 lijn n) j= ff AMSTERDAM C g Voor Middenst. Federaties en Bonden 11 ff kan een speciale overeenkomst get- of-1| S fen worden ten behoeve hunner leden De lieer J. Henkes, te Oudeschild, schrijft ons: Januari, waarin gewoonlijk door een 30-tal schuiten aan de garnalenvisscherij. wordt deelgenomen, gaf dit jaar -een uit zondering te zien. Van Januari tot einde April werd deze visscherij door gemid deld tien schuiten uitgeoefend. Jan.-Febr. -Maart heel weinig vangst en zeer matige prijzen. April, wat ruimer vangst, prij- ,zen zeer laag, Mei idem. De vissóbers wa ren genoodzaakt door de geringe uitkom sten op te leggen. 15 Aug. werd er weer een begin gemaakt met garnalenvisschenf voor de puffabriek. Door de maatregelen voor fabrikant en visschers door de Mi nister genomen, w-erd 'het mogelijk ge maakt de puffabriek weer in werking (e stellen. Van 15 Aug. tot 30 Sept. wend, er bijna door alle visschers voor de puf fabriek gevischt. De uitkomsten waren gering. Sept. was iets beter, maar er was onvoldoende visscherij om voor de puf fabriek het bedrijf loonend te maken, op een enkele dag na, toen d-e vloot naar Petten voer, Daar was toen eon ruime vangst. Van 30 Sept. tot 24 Dec. werd er door 8 schuiten op garnalen gevischt ten dee Ie voor consumptie en voor de puffabriek. De prijzen in liet buitenland waren zeer laag. Uitkomsten zeer gering. Ook de wulkenvisscherij verliep niet gunstig. Waren voorheen in Januan on geveer v'ijt Texelsche schuitjes aa-n de wulkenvisscherij bezig, thans 25 schuiten, Zoo is het doorgegaan tot 30 April, zooa dat de inkomsten ook voor deze visschers ver van gunstig waren. Van 30 April tot 1 Oef. is het wulken- visschen bij de wet verboden, 1 Oct. werd het wulkenvisscbe-n met 28 schuiten be gonnen. De eerste week werd er een be hoorlijke besomming gemaakt, maar door het groote aantal schuiten in dit bedrijf,- werd de Belgische markt overvoerd, zoo- dat door de visschers besloten werd, de aanvoer te beperken. De besomming ook Van deze visschers iaat evengoed veel te wenscheo over. Door enkele schuitjes wordt de kreukel- visscherij uitgeoefend. Door het verdwij nen van het zeegras, was de bodem schoon, zoodat de kreukels ruim werden Laat uw EIEREN ophalen voor de Hoogere prijzen. Geringe onkosten. gevangen. De prijzen waren niet hoog, maar toch was deze visscherij bevredi gend. Als de teekenen niet bedriegen, zal net verdwijnen van het zeegras ook op deze visscherij geen gunstige invloed heb ben. Haringvisscherij was in het begin langs de Texelsche kust zeer slecht; heel wei nig vangst, terwijl aan de afsluitdijk van, liet IJselmeer zeer ruim werd gevangen. Naderhand werd de vangst ruimer, maar door de groote aanvoer elders werd de nrjis zoo gedrukt, dat de uitkomsten voor de Texelsche haringvisscherij zeer gering waaien. De palingvisscherij was iets ruimer dan in 1932, maar toch bleet deze vangst nog 50 pet. beneden het middelmatige De prijzen in den beginne varieerden van 18 tot 23 ct. per pond, naderhand liepen de prijzen iets op. Ook van de groote motors van Texel, die hun bedrijf op de Noordzee uitoefe nen, zijn de uitkomsten ver van gunstig. De prijzen van de tong zijn zeer laag en, daar de bedrijfsuitgaven voor deze sche pen zeer hoog zijn, hebben ook deze visschers het moeilijk om hun bedrijf gaande te houden. De crisis drukt ook zwaar op deze visscherij. Zeegras is in het geheel niet aange voerd. Tot Aug. waren de zeegraswaar den geheel zonder zeegras. Naderhand is het op enkele waarden een weinig gegroeid, maar zoodra het op een zekere hoogte was, ging liet rotten, en zakte het naar de bodem. Het zeegras, voorheen een bron van inkomen voor Texel, van 70 a 80 duizend gld., levert thans niets meer op. Als de teekenen niet bedriegen, zal dit een verlies voor Texel blijven. Zoodra de kou intrad, waren de garna len van Texelstroom verdwenen. 'Dit is voorheen nimmer voorgekomen als juist 'na het sluiten van de Zuiderzee. De vis schers, die voorheen wél niet een rijk inkomen hadden, maar tocli op een be hoorlijke manier met zeegras, wulken ein garnalenvisscben hun brood konden ver dienen. zijn thans gedwongen naar de werkverschaffing te gaan, daar hun bedrijf geheel ten gronde is gericht. Als ik naga de inkomsten van de gar- ■nalenvisschers, gemiddeld over een vol jaar, voor zoover mij de gegevens zijn ver strekt uit zeer betrouwbare bron, bedra dragen deze per persoon f250.van wulken- en garnalenvisschers f400. Dit zijn grootendeels de zegeningen van liet afsluiten van de Zuiderzee. De lieer L. van Hoorn, opzichter Pol der Eierland, verstrekt ons deze gege vens: Verslag van de voornaamste gebeur tenissen de polder Eierland betreffende welke zich in 1933 hebben hebben voor gedaan. STICHTING NIEUW GEMAAL. De hoofdingelanden besluiten in haar vergadering, gehouden 4 Febr., tot op heffing van 't zuiggasgemaal en tot stich ting van een Dies-elgemaal. Op 17 Maart gaat de vergadering van, Hoofdingelamden over tot intrekking van, het op 4 Februari genomen besluit om, daarna te besluiten tot stichting van een, electrisch gemaal en tot het aangaan van/ een -overeenkomst met de N.V. T.E.M, voor stroomleveü'ing. Op 9 Mei heeft de openbare aanbeste ding plaats en wordt de levering en op stelling van het mechanische gedeelte ge gund aan Gebr. Stork en Co., te Hengelo en Dros' Ingenieursbureau te den Burg, Het bouwwerk' werd gegund aan de hee- iren J. W. Bakker -en C. Keijzer, te den Burg. PERSONALIA. Op 1 Maart was het 25 jaar geleden, dat W.v.d.Hoek als werkman in dienst trad van de polder. 24 Juni: de heer A. Garritsen herkozen tot Hoofdingeland. De heer C. J. Geense bij Kon. Besluit van 28 Juni no. 39, herbenoemd tot. Heemraad. 22 October: de oud-wegwer ker A. Boon op 75-jarige leeftijd ovierle- den. ONDERHOUD WEGEN. In de loop van de zomer, de Hoofdweg over een lengte van plm[. 9 K.M. van een nieuwe slijtlaag voorzien. ONDERHOUD HOOFDWATERINGEN Door machinale uitbaggering en han denarbeid zijn over een lengte van een-ige kilometers de hoofdwateringen uitge diept en-of verbreed. ONDERHOUD DUIKERS. Om tot een betere peilbéheersching te kunnen komen, is een begin gemaakt met ihet verruimen van duikers en aanleg van nieuwe duikers. TOESTAND NOORDOOSTKUST. Door de in het afgeloopen jaar ge- keerscht hebbende oostelijke wind, heeft aan -de noordoostkust de hoog- en iaag- waterlijn meer geleden dan het vooraf gaande jaar. Hooge stormvloeden kwamen

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 2