Aanbesteding. De Eierveiling in 1933. De Bloembollenteelt in 1933 De 30 Polders in 1933. I ADVERTENTIES Zondag 31 December a.s. Feest Openingsavond Entree 40 ct Bal na. Uitvoering Fanfarecorps V.I.O.S. BAL NA. het bouwen van een woon- en winkelhuis WEGENAANLEG EN VERBETERING EB EB m eb er echter niet voor. De hoogst waarge nomen stand aan de zeesluis te de Cocks- dorp is geweest 1.60 M. -|- N.A.'P. Van daar dat de duinen en duingronden aan genoemde kust niet ernstig hebben gele den. Het staat echter te vreezen, dat het Eierlandsche Huis bij een stormvloed van eenige beteekenis zal worden overstroomd De heer P. Sluisman, directeur der P.T.V. Texel, verstrekt ons deze opgave van 'het aantal eieren, aangevoerd aan de veiling 'hier, in het tijdvak 5 December 1932 tot en met 4 December 1933. Het bedraagt 3,850,643. Opbrengst 108,977,37 gld. Ctemiddelde prijs over dit tijdvak per honderd eieren f2,83. Aantal eieren over 1933 minder aangevoerd dan over hetzelfde tijdvak van 1932 bedraagt 856,615. Minder in geldswaarde uitbetaald f34,679,38. Hieronder volgt ter vergelijking een overzicht vanaf 1925.' Jaar Aantal Opbrengst Gemidd. prijs p. 100 st. 1925 1.121.214 S0,166,80 7,15 1926 953,050 62,878.31 bijna 6,60 1927 1,853,895 114,337,77 6,247 1928 2,489,026 156,913,33 6,30 1929 3,594,503 238.722,02 6,641 1930 4,428,603 241,016,23 5,442 1931 4,664,096 207,949,87 4.459 1932 4,707,258 143,656,75 3.06 1933 3,850,643 108,977,37 2,83 De heer J. List, de Koog schrijft ons: Het vak heeft een veelbewogen jaar achter de rug: saneering door het stellen van minimum-prijzen voor binnen- én bui tenland en vernietiging va:n het teveel geschatte, te weten 20 pet. van Vroege Tulpen, 35 pet. van Darwin- en Late Tul pen, 35 pet. van Hyacinthen en 50 pet. van Narcissen, alles zonder eenige ver goeding. Weg de uitbreiding van voor gaande jaren, waarvan belasting moest worden betaald zoo, dat de tiende pen ning van Alva, hierbij vergeleken, in het niet valt. Zou het niet billijk zijn ge weest, indien de Regeering een gedeelte dier belasting had terugbetaald in de vorm vaai vergoeding van ingeleverde le verbare bloembollen Dat er wat moest gebeuren, om alles weer in goede banen, te leiden, is zeker. Het vak heeft er trouwens om gevraagd en de organisaties hebben de betreffende Minister een plan voorgelegd, dat echter geheel terzijde is geschoven. Wij kregen het huidige, waar weinigen blij mee zijn. Voor de toekomst zal de saneering zijn invloed niet missen en te verwachten is, /lat de prijzen over het algemeen wel zullen aantrekken. Wie op het moment voor 100 pet. voordeel van de saneeriog hebben genoten, zijn de Buitenlanders en zij .die in het buitenland kweeken. Zij immers behoefden net in te leveren en konden hun product voor de volle 100 pet. van de hand doen, des noods iets onder onze minimum-export prijzen, zoodat zij een voorsprong op de Holl. Exporteur hadden. Over het afgeloopen jaar werd er op Texel geteeld 125 H.A. narcissen, 6' L. H.A. tulpen, 1/2 H.A. hyacinthen en 15 H.>A. bijgoed (crocus, enz.). Deze herfst zijn deze getallen kleiner. Ze moeten vermin derd worden met het hierboven vermelde percentage, dat vernietigd is. Van de nar cissen zal 'wel niet veel anders zijn over gebleven dan Von Sion en Golden Spur en de toekomst zal leeren of de kweekers hier op het goede paard gewed hebbep. De jjroei van die narcissen was over het algemeen goed, doch de raap viel n:et mee voor zoover het eerste kwaliteit le verbaar betrof. Dubbele vroege tulpen matig. Enk. vroege tulpen goed, Darwin- tulpen goed tot best, crocus zoowel geel als soorten matig tot goed en een enkel partijtje best. Beste Von Sions vonden als steeds de laatste jaren een willige markt en wer den begin seizoen verhandeld voor Ï3,75 tot f4,50 per 100 om in het begin van de paktijd op te loopen tot f5.50f6. en daarna iin te zinken tot f2,50f3,.' mindere kwaliteit f0,50; Spurs le soort f2,7513,25, mindere kwaliteit f0,60. Andere soorten narcissen konden het niet verder brengen dan tot de minimum prijzen van 10 ct. per Kg. voot grove en 12 ct. voor fijne soorten. Gele crocus een doorsnee-prijs van f 15 per H.L., soortcrocus liepen op van 720—f 45, waar van Purpurea Grandiflora tot f 70. De uitvoer van bloembollen is dit jaar ongeveer 5 mill. Kg. mmder dan vorig jaar en is tot 1 December 41,600.000 Kg.; het bedrag is echter 267.000 gld; hooger en komt op 18,983.000 gld. (vorig jaar was de vastgestelde statistiekwaarde 40 ct. per Kg, nu 45). Van de vooruitzichten kan nog weinig worden gezegd, de eerstvolgende maan den zullen mede moeten beslissen, of de verkoop in het buitenland vlot gaat dan wel schroevend; krijgen de broeiers goed geld voor hun waar, dan zijn ze vlugger geneigd weer te koopen. In het tegen overgestelde geval voelen ze er niet voor. Op sommige plaatsen in het buitenland verwacht men goede prijzen voor de ge trokken bolbloêmen. Maar wat kan men van Amerika verwachten met zijn onsta biele valuta? De exporteurs zullen daar wel zeer voorzichtig zijn met verkoopen Duitschland was het afgeloopen jaar goed en staat er weer niet niet slecht voor.. Er mag weinig van gezegd kunnen wor den, de kweekers zullen toch voorzichtig doen door niet te vroeg te verkoopen. Er zullen straks handelaren komen, vermoede lijk zeer vroeg in't seizoen, die beste kwal. bollen willen koopen en dan zal later blijken, dat naar alle waarschijnlijkheid te laag is verkocht. De heer J. v. d. Pijl, opzichter, schrijft ons: Eind 1932 schreven we reeds, dat door het bestuur werd besloten met het oog op werkverruiming, tot aanleg van wegens over te gaan. In 1933 zijn van deze we gen gereedgekomen: 1. de weg langs de Hëmmerkooi naar de Oudeweg aan de Westerweg; 2. de weg van de Veen naar de Langwaalder- weg voor 2/3 gedeelte; 3. de weg door de de Mars (Waal de r\v eg - H a Ivoor 3 4 ge deelte. VERBETERING. Mei 1932 well besloten plm. 20 K.M, der voornaamste wegen door middel van afwalsen en afteeren te verbeteren. Vorig jaar is het grootste gedeelte klaargeko-. men. Dit jaar is de weg Waal-Oosterend, en Waal-Haven verbeterd, de Oosteren- derweg door uitbreken paardepad ver breed en behard, daarna afgewalst en tweemaal afgeleerd met Bristar „B'V De wegen welke vorig jaar zijn verbeterd door opwalsen en aanbrengen slijtlaag, zijn ook dit jaar alle voorz eil van een nieuwe slijtlaag. In totaal zijn bij het Wa terschap nu ongeveer 35 K.M wegen, voorzien van Teersteenslagdek (8 K.M.) en oppe rvl a ktet eh an de 1 ing. BRUGGEN EN DUIKERS. Houten bruggen over de tochtslooten in onderhoud bij het Waterschap zijn er nog twee, welke nog in goede staat ver- keeren. Evenwel is dit jaar in de weg Veen—1 Kadijk over de Ayes loot een nieu we betonbrug met een doorstrooming van 3,50 M. bijgebouwd. Duikers zijn er dit jaar wel biezondeE veel bijgekomen en ook verbeterd. Dit is het gevolg geweest van nader te noemen nieuwe tochtslooten, doch ook zijn er ver schillende verbeterd of geheel vervallen. Eetonduikers met een doorstrooming van 1,20 M. zijn dit jaar aangebracht phn 80 M. Deze zomer is door het bestuur 'n besluit genomen om voor rekening van de Ingelanden, welke zulks mochten verlan- langen, op hun kosten door het bestuur betonbuizen te doen leggen, waarvoor zij dan de inkoopsprijs met kosten van ver voer en leggen betalen. De laatste maan den is hiervan een dankbaar gebruik ge maakt. Verschillende toegangsdammen nn de tochtslooten zijn voorzied van nieuwe betonrioleii, wel een bewijs, dat zulks door de Ingelanden op prijs werd ge steld. Tevens is het bestuur ervan ver zekerd, dat de buizen op voldoende diepte komen te liggen, waf soms mei gebrek kige hulpmiddelen bij hooger binnenwa terstand veel te wenschen overliet. AFWATERING. Ook dit jaar is evenals in 1932 op ge bied van afwatering veel verbeterd. De Ayesloot is nu geheel vanaf den Burg tot Dijkmanshuizen verdiept. De diepte wisselt van 1,80 beneden V.Z. tot 2,20 M. Lep eden V.Z. Vele tochtslooten zijn vergraven, een groot gedeelte hiervan in werkverschaffing waarvoor door de 30 Gem. Polders aan de gemeente per M3. vergraven grond vergoeding wordt gege ven. Als een groote verbetering in de wa- teiloozing mag de verbindingstochtsloot tusschen weg Burg-Oudeschild en Schild- sloot worden genoemd, welke begin De cember is tot stand gekomen, waarbij de volle medewerking van aanpalende land eigenaars is verkregen- Door het bagge ren van deze sloot is het mogelijk gewor den om, wanneer zulks noodzakelijk is, (bijna altijd, verschillen van 20 cM. in waterstand kwamen er geregeld voor), het water van het westelijk deel van het waterschap naar de Waaldersluizen te voeren.'*) Door deze sloot is 'het dus mogelijk geworden in beide deelen van, het waterschap hetzelfde peil te krijgen, terwijl het voor de oostzijde geen na- deelige gevolgen zal medebrengen. Bij harde Zuidwesten wind kunnen ni.1. ver schillende sluizen worden diohtgezet, wat ook noodzakelijk zal blijken te zijn en waarop danook voldoende is gerekend. Het opwaaien van het water is lang niet denkbeeldig. Een verschil in peil na harde wind van 40 cML o>\te|r 5 a 6 K.M. lengte is vaker opgenomen. Ook dient nog te worden vermeld, dat langs de nieuw aangelegde wegen nieuwe tochtslooten zijn gegraven, welke de af watering zeer ten goede komen. Deze tochten zijn aangesloten op de hoofdtoch- ten ais Ayesloot en Kooitocht door |2e Hemmer, zoodat het water eèn veel kor tere weg naar de sluizen heeft af te leg gen. In dit jaar zijn in totaal gegraven 3000 M. nieuwe tochtslooten, vergraven 10,000 M. tochtsloot. ZEEWERING. STORMSCHADE aan de steenglooïing is dit jaar hoegenaamd niet toegebracht. Wel zijn in de loop van de zomer ver schillende glooiïngvlakken herzet en ver sterkt door aanbrengen van perkoenpalen laan de teen der glooiing, ook door aan brengen van betonblokken aan de teen der glooiing. De meeste herstellingen zijn verricht tuschen de Oostersluis en de zeedijk van polder 't Noorden. Dit dijk vak was, tot de aansluiting der Zuiderzee een feit was, het minst aangevallene. Stormschade is hier de laatste 7 jaar hoe genaamd niet voorgekomen, doch door de afsluiting is de zee hier en voor het Noorden veel ruwer geworden. Door de visschers. die hier met hun scheepjes liggen, is dit reeds verschillende malen opgemerkt. BESTORT1NG. De teen der glooiing is tijdens de uitvoering der dijkwerken met vrijkomende steen veel verbeterd, doch door achteruitgang aan de teen tusschen Nieuweschild en de Kaap, bleek daar over een lengte van 300 M. bestorting noodzakelijk te zijn, welke danook deze zomer is uitgevoerd. Verder waren geen hestortingswerken noodzakelijk. WATERBEZWAAR. Wegens de geringe regenval gedurende, het geheele jaar is geen overlast van wa ter ondervonden. Wel was er gedurende de zomer te weinig water, zoodat de sloo- ten en kolken droog werden. Gevolg geen heining, geen drinkwater. Eind Juli en be- g'n Augustus werd door vele Ingelanden m het Oostelijk dee? gevraagd om zee water in te laten, wat ook is geschiedi., Mede door afsluiting der Zuiderzee en betere afwateringsslooten naar de sluizen, mag worden aangenomen, dat overlast van water slechts in abnormale gevallen, te eonstateeren zal zijn. Opvallend zijn dit jaar geweest de lage ebstanden. Een peil van 1,75 a 2 M. beneden Velzee was niet zeldzaam. Zelfs een stand van 2,50 M. beneden V.Z. aan de Waaldersluizen heb ik dit voorjaar opgenomen. De sluis- vloer van de Groote Waaldersluis ligt 2,50 M. beneden V.Z. en lag bij deze eb- stand geheel droog, wat na de bouw niet meer was voorgekomen. ZEEGRAS. Zeegras is deze zomer in zeer geringe, mate aan de steenglooiïng aangespoeld. Bij nader onderzoek bleek, dat 2/3 ge deelte van wat men 'hier bij de sluis op-i visohte, met wortel en al was uitgerukt. Het leek, of de sterke stroom langs en over de wierbanken schelpen en zand medevosrden, waardoor de wortels wer den beschadigd en afbraken. Het zal voor een ieder wei duidelijk zijn, dat dit voor de 30 Polders en wierders een schadepost' beteekent. Een gevolg van niet aanwezig 'zijn van zeegras is ook wel het ruwe water achter Oost en het Noorden. ONDERZEESCHE OEVER. Bij peiling van de onderzeesche oever is gebleken, dat afwisselend verdieping en verdroging voorkomen, 'echter in zoo geringe mate, dat men hierover niet on gerust behoeft te zijn. Door de weg BurgOuJeschild wordt de 30 Polders in twee, vrijwel op zichzelf staande, waterstaatkundige deelen verdeeld, n.l. het Westelijk en Oostelijk deel. TEN AFSCHEID. Men verzoekt ons plaatsing van dit versje, dat kinderen van de o.l. school te Oosterend „meester Kikkert" toezon gen bij zijn afscheid als hoofd van die school. Wij leerden een liedje en hebben gevoeld, Het was voor het afscheid van Meester bedoeld. Het leek zoo ver nog, maar 't kwam al heel vlug, En nu denken wij aan de jaren terug Waren wij wel voor uw straf eens bevreesd Meest zijt ge ons tot een toevlucht geweest, Toevlucht bij vreugde, maar meer nog bij leed; Beseffen wij wel, wat gij voor ons deed m Waren wij stout eens of kibbelden wij, Vaak legde gij dan de twisten weer bij. Steeds deed gij meer dan de Wet van u vroeg, Want dat, goede Meester, leek u niet genoeg. Ruim 30 jaar waart gij de Texelsche jeugd Tot voorbeeld van liefde, van trouw en van deugd. Met al uwe goedheid, bewonderd geduld, Hebt gij al die jaren uw plichten vervuld. A Wel zingt er voor u nu de k.'inderensoliaar, Toch vS'j .het afscheid ons allen nu zwaar. Wij hopén, dat altijd een plaatsje, hoe klein, Er voor onze school in uw harte zal zijn. Leef lang nog 'n v ede, gij k'nc'erenvriend, Geniet van uw rust, zij is meer dan verdiend. Waar eens ook ons scheepje, het anker neergooit, U, Meester Kikkert, vergeten wij nooit! ffl ffi □aCDCDCDCDtZlCDaaCDIZ! A1 GDtHCCCDCDCDtXlIXlCDLD If llTlCPIxU.TliTlaBa3tga3 V fritTirTimtTlclGLTlmroiJJ ffl EB EB WAT GAAT EN WAT KOMT. EB EB Naar stille, verre oorden, EB EB Zal 't oude jaar nu gaan, EB EB Oin/e oude smart en vreugde, EB EB Die volgen op zijn baan, EB EB Ons vreezen en mislukken EB EB En wat niet duren kon, EB EB Maar al wat echt ons eigen is, EB EB Blijft steeds ons eigendom. EB ffl A EB [fi Uit stille, verre oorden, EB EB Komt 't nieuwe jaar vannacht, EB EB Met nieuwe vreugd en droefheid, EB EB Met nieuwe troost en klacht. EB EB Laat ons 's welkom liceten, EB EB Want 't schoonst bezit voorwaar: ES EB Vertrouwen, hoop en menschenmin, (B EB Dat liet ons 't oude jaar! EB ffl 88 ffifflSBffifflüEBiSffliB y BBEBfflEBfBEBEBffiffiffl DIE ELLENDIGE RUGPIJN Wanneer ge 's morgens bij 'het opstaan gekweld wordt door pijn in uw rug, welke onuitstaanbaar is bij bukken, bij de ge ringste inspanning en d'« u steeds ondra gelijke last veroorzaakt bij u\v dagelijksch werk, toont dit aan, dat de onzuiverheden niet voldoende uit uw bloed gefiltreerd worden. Vooral ook, als zich daarnevens verschijnselen vertoonen, als voortdurende hoofdpijn, duizeligheid, wallen onder de oogen, een afgemat gevoel, enz. 'De orga nen, wier taak het is om het bloed te zuiveren van de erin voorkomende atval- stoflen, werken 'traag, of zijn verzwakt en verwaarloozing van deze verschijnselen kan voeren tot zeer ongewenschte ver wikkelingen. 184 Komt uw organen te hulp bij de eerste waarschuwende kenteekenen, dat zij niet in orde zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal middel voor bovengenoemde kwa len. Zij zijn wetenschappelijk samenge steld en beoogen slechts één doel: tiet opwekken tot gezonde werking der or ganen, die zorg dragen, dat uw bloea voortdurend gefiltreerd wordt en die ac onzuiverheden eruit afvoeren. En dat zij inderdaad volkomen voldoen "aan de eraan gestelde verwachtingen^ toonen de duizen den getui.gschriften uit alle deelen der wereld van dankbare personen, die hun gezondheid herkregen met bejiulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar bij apothekers en drogis ten cl f 1', f 1,75 en f3,- per doos. Let vooral op den juisten naam. fiUilEBUv Heden overleed onze innig geliefde vrouw, zuster, behuwdzuster en tante MARIA LAP in den ouderdom van 56 jaar. Uit aller naam, A DE WIJN Den Burg-Texel, 25 Dcc 1233. HET JUISTE ADRES voor de van ouds bekende TAAI-TAAi IS M. WITTE, Weverstraat 20. in de Zeven Provincial te Oudeschild. Optreden van de heer KOOI) Cabaretzanger. Beh goedkeuring van Burgemeester op 30 Decmber in het Wanen van Am- ste'd.im te Go-terend 'savonds 8 uur Toegang uitsluitend voor donateurs en genoodigden. Ondergeteekende is voornemens om op 6 Januari a.s, (beh goedk van B en W) namens zijn prim ipaal Alb. Eelman te den Burg. openbaar aan te best den met een dubb. zomerwoning met bijbeh»o- rende werken op een terrein aan de Koog op Texel. Bestek en teekening verkrijgbaar èf3, per stel (rest f 1,50) bij de architect N SCHERMER, Wilhelminalaan, den Burg-Texel.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 3