TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. Het laatste blad. Gemeenteraad van Texel Texelsohe Berichten Zaterdag 30 December 1933. De dag is nog niet ten einde of we nemen het kalenderblad van morgen reeds tusschen de vingers: om de oplossing van een raadsel te weten; om een betere anecdote te kennen; om een nieuwe le ven sbemoediging te winnen; kortom: 0111 te zien „wat het morgen geeft". De avond is nog niet tot middernacht genaderd: toch scheuren we het oude ka lenderblad al af. Weer een blad dat valt. Zoo is liet leven, Was het heden prettig gauw kijken wat morgen brengt. Was het naargeestig: snel afgescheurd weg er mee. Wat zal het nieuwe bieden? Het leven is niet zoo gemakkelijk te lezen als het kalenderblaadje. Een groot geluk voor ons. Wat zou het vervelend en droef worden, indien de waarzegsters-in-armoed uit de advertenties van sommige bladen te vertrouwen waren indien we' ken nen hetgeen ons te wachten staat. Laten we spaarzaam zijn met ons ka- lenderblok. Al te veel dagen vooruit alles te willen aflezen maakt heel het blok los en onbruikbaar in ieder geval on-inte- nessant. Niet te veel dagen te voren alles willen weten. De hand die het blok op hing scheurt misschien Sint Silvester niet meer af. Zitting van 28 Dec. 1933, aanvangende te drie uur nam. Voorz.de heer W. B. Oort, burge meester. Secr.de heer C. Jonker, gem.-secr. Afwezig de heer Epe. Voorz. opent de vergadering en ver zoekt de secr. lezing der notulen. Goed keuring volgt. Voorlezing wordt gedaan van 1. Ingekomen stukken. Medeéeelingen. A. Verzoek van V.V.V. Den Hoorn, op gericht 15 Nov., om medewerkindg, lo. door aanleg van een weg naar het strand (paal 9lü), aansluitende op de Witte- weg; 2o. door verbeterina fietspad naar de Mok. Onderteekend door de heeren P. Riteco, A. Slegh, Jb. en IJ. Lap. Voorz.: Het verzoek inzake die weg stel len wij voor in handen van BenW te stel len. Wat het fietspad aangaat: dat is niet zoo slecht als beweerd wordt. Dhr Bruin: In Nov. was het slecht. Je breekt er je nek. Voorz.: Ex wordt steeds aan gewerkt. Dhr Lap: Ik dring op spoed aan opdat de weg er voor het sei zoen nog is. Voorz.: Dat kan ik niet. beloven. Wetli. Vlaming: BenW zijn bereid mee te werken, maar wij zijn van oordeel, dat het fietspad niet in desolate) toestand verkeert. B. Nota van Ged. Staten, waarin zij meededen voornemens te zijn op de sala rissen van Burgemeesters, secretarissen en ontvangers pensioen verhaal toe te pas- se. Reeds eerder werd een korting toege past van 6 pet. (niet op de eerste f 1000). Van iliet verhaal zal deze korting niet ge heven worden. Ged. Staten vragen hei- oordeel van de Raad. De Raad zegt er geen woord over, waarop de voorz. meedeelt .dat BenW voorstellen te be richten, dat deze maatregel, gez'en de tijdsomstandigheden, gewettigd is.- Deze woorden doen alleen dhr Kikkert een op merking maken en wel -deze, daarbij op zijn collega's doelende'k Geloof, dat ze allemaal in hun hum zijn, dat er een beetje afgaat. O. De Vereen, tot verwerking van uit nood geslachte dieren heeft over het ver streken boekjaar f94,15 te kort. -en ver zoekt, volgens overeenkomst, dit bedrag van de gemeente te mogen ontvangen. Voorz. stelt voor het bedrag toe te staan, maar tevens te verzoeken voortaan te trachten de rekening sluitend te maken. Dhr De Graaf: Kunnen BenW aange ven hoe b.v. bezuinigd kan worden? Voorz.: Dit ligt niet op onze weg. 1 Weth. Vlaming: Men zal meer uit de ver koop moeten h§len, maar ook hier spelen •crisismaatregelen wel een rol. Na dit punt is de raad geruime tijd be zig met diverse benoemingen. 2. Benoeming bestuursleden Algemeen Armbestuur. A. 1. G.Witte Pz. (aftr.), 2. Hendr. Hin. Benoemd no. 1 met 10 stemmen. B. 1. Jb. Eelman, Oosterend (aftr.), 2. L.Koppen. Benoemd no. 1 m!et 9 stemmen. C. 1. Mw. ZoeteliefGraaf (aftr.), 2. Mw. Zijmvan Heerwaarden. Benoemd ;no. 1 met 11 stemmen. 3. Idem Algemeen Weeshuis. A. 1. Alb. Dros Az. (aftr.), 2. A. J. Noordijk. Benoemd no. 1 met alg. st- B. 1. Jb. Bakker Az. (aftr.), 2. J. 'H.Kik kert. Benoemd no. 1 met alg. stemmen. C. 1. Mw. KeesomWitte (aftr.), 2. Mw. Van HeerwaardenVeeger. Be noemd nol 1 met 11 stemmen. 4. Idem leden Sdhoolcommissie. 1. C.Timmer Jz. (aftr.), 2. R. Bakker. Benoemd no. 1 met 10 stemmen 5. Idem commissaris van de N.V. T.E. M. en afgevaardigde naar de alge- in eene ledenvergadering in 1934 van de N.V. T E.M. 1. P. J. Verberne (aftr.), 2 I Vlessing. Benoemd no. 1 met S stemmen, (op 1. Vlessing 2). Tot afgevaardigde naar de TEM-aandeelh. vergadering wordt be noemd dhr H. Leber (S stemmen; 2 op Jb.Bruin, 1 Henkes, 1 S.Keijzer). Bij ac clamatie wordt dhr Jb. Kikkert tot plaats vervanger benoemd. Dhr De Graaf wil omschreven zien, welke bevoegdheid de afgev. heeft. Hij moet z.i de Verg ad. van de TEM kunnen beïnvloeden. In Eierland wordt meer en meer gedacht over het zelt opwekken van electr. stroom. Dit moet niet. Kapitaal krachtige menschen aan de Hoofdweg hebben reeds een eigen installatie. Er moet van de TEM meer kracht, meer koopmanskracht uitgaan. Binnen afzien bare tijd moest er in Eierland electr. licht komen. Voorz.: U begint met zwaar geschut maar praat zonder met de arbeid van de TEM in dezen op de hoogte te zijn. Het is makkelijk met dikke woorden in het pu bliek te schermen, maar u kent de conse- quenties iniet. U moet n.l. weten, dat dit onderwerp al zwaar aangesneden is. Dikke woorden gebruiken is eenvoudiger dan doen. Er zit veel aan vast, maar toch 'hopen we er te komen. Dhr Dros: In tegenstelling met de ervaring van andere afgevaardigden naar de TEM-vergad. is mij steeds volop gelegenheid gegeven om mijn gedachten kenbaar te maken. Even wel is mij geheimhouding opgelegd, zoo dat ik ook over Eierland niets mag mee deden. Dhr De Graaf: Ik wou niet kwetsen, alleen maar kracht bijzetten aan mijn woorden. Wanneer arbeiders gaan samenscholen om zelf electric, op te wek ken, gaat mij dat te ver. Met samenwer ken is meer te bereiken. Ik geloot niet te veel gezegd te hebben. Voorz.: Ik heb ook niets meer toe te voegen. Per soonlijk trek ik mij uw woorden niet aan. Ik sprak namens Raad van Comm. en Di recteur. Dhr Leber: De TEM moet rekening houden met de plannen van par ticulieren in Eierland. Weth. Vlaming: Laat ons hierover in comité verder spre ken. Dhr Lap: Laat de afgev. in de TEM vergad. de electrif. van Eierland ter sprake brengen. De TEM mag de vogel niet over het net laten vliegen., Laat ons de TEM de oogen openen. 1 Voorz.: De raad heeft de TEM niets nieuws verteld. De TEM heeft de oogen open en is waakzaam. Weth. Parlevlet: Ik wou aan afgevaardigde zeer ruime be voegdheid geven, 11.I. om op allerlei ge bied vragen te mogen stellen. Hiermee eindigt de discussie. Defini ief wordt in deze zaak niets besloten. 6. Benoenr'ng leden van de Commissie van toezicht op het Age Tschap der plaatselijke arbeidsbenr'Jridng. Deze commissie heeft een weinig om vattende en nog wel zeer eenvoudige taak, waarom BenW voorstel'-n, de le den van de Contact-Comm. (drie werk gevers, drie werknemers en een onpartij dige voorz.) hiertoe maar te willen be noemen. Dhr Bruin heeft liever een aparte comnrssie. Weth. Vlaming: De contact-comm. heeft haar sporen ver diend. Zij zal zeker ook als Comm. van Toezicht goed firn ctiownee ren. De ambte naar J.BTom is voor zijn taak uitstekend berekend. De Comm. zal een makkelijke taak hebben. Dhr Bruin: Ik krijg de idee, dat de Organisaties, aan welke om voordrachten is gevraagd, uitgeschakeld worden. Weth Vlaming: U zoekt, wat er niet inzit. Er is een geest en een letter van de wet. We houden met de Organi saties rekening. Dhr Bruin: Ik vind' WWassenaar voor ons het meest ge schikt. Weth. Parlevliet: Die is nog geen 23 jaar. Dhr Bruin: Ik beschouw het als gelijkschakeling. Ik bedank voor in het wilde weg stemmen. De zaak is voor mij te ernstig. Dhr S.Keijzer: Het wordt wel bespottelijk. Dhr Dog ger: Ik deel de meening van dhr Bruin niet. Men begrijpt elkaarniet of wil elkaar niet begrijpen. Achtereenvolgens wordt nu gestemd. Voorgedragen worden de leden der Con tact-Comm.: J. Parlevliet, Jb. Keijser Sz., P. Stoepker Sr., M.J.Veeger, R Schaap, J. H. Schraag en R. Smit Pz. Allen worden met bijna alg. stemmen herbenoemd. Voorz.: Dhr Bruin heeft de zaak ver keerd ingezien. Er is niets, wat tegen deze gang van zaken kan worden aan gevoerd. Dhr Bruin: Ik heb mijn zienswijze. Weth. Parlevliet: Volgens dhr Bruin zou de arbeider in de Contact- Comm. niets te zeggen hebben. Noem eens feiten. Dhr Bruin: waar de comra uit drie werkgevers en drie werknemers met weth. Parlevliet als voorz. bestaat is niet te verwachten dat de arbeiders veel hebben in te brengen. Wet'n. Parlevliet: Een wethouder zou dus geen voorz. kun nen zijn? Uw afgevaardigde beweerde, dat ik mij over de werkbeperking ver keerd uitgelaten had, en een belofte had gedaan, maar heeft beloofd, die woorden te zullen intrekken, omdat hij zich vergis!; had. Weth. Vlaming: lk vat niet, wat dhr Bruin op de samenstelling van de Comm. kan aanmerken. Dhr Henkes: Ik vat het ook niet. 7. Ontslag-aanvrage van C. D. Zaal als hoofd der o.l. school te de Koog. Dhr C. D. Zaal werd benoemd tot on derwijzer aan de Ulo te Zandvoort. Ont-i slag wordt eervol verleend. Datum van in gang bepalen BenW. Dhr Leber betreurt voor de Koog de veelvuldige wisseling van schoolhoofd, wat niet in het belang van het onderwijs is. 8. Verzoek van J. P. Rond 0111 over plaatsing van de o.l. sdiool te de Cocksdorp naar die te de Koog. Dep. van Onderwijs en Insp. keuren deze overplaatsing goed .waarom BenW voorstellen het verzoek in te willigen. Dhr De Graaf: Het verzoek is een over rompeling voor N. Texel. Indien de tijd niet had ontbroken, wanen zeker protesten tegen deze overplaatsing ingekomen. Het spijt ons zeer, dat dhr Rond maar de Koog wil. Hij is een uitstekend hoofd. Ik fe liciteer de Koog met hem, maar moet De C. condoleeren. In de vacature moet spoe dig worden voorzien. Dlvr Bruin breekt een lans voor dhr Zondervan, wiens school, te Oost, wel opgeheven zal wor den. Ook dhr Z. zou naar de Koog ge wild hebben. Weth. Vlaming: Ik on derschrijf, dat dhr Rond een goede kracht is. De C. kan echter best weer een goede kracht bekomen. Dhr Bruin: Dhr Rond zou niet naar de Koog gesollic. hebben,, indien bij geweten had, dat dhr Zonder- van dat van plan was. Weth. Vlaming: Dhr Z. heeft niet naar de Koog gesolli citeerd. Dhr Lap: We moesten maar iniet morrelen aan de school te Oost. In dien we de kapitein van liet schip halen, kon het wel spoedig zinken. Besloten wordt zonder z.h.st. het ver zoek in te willigen. 9. Benoeming hoofd der o.l. school te 'Oosterend. De voordracht vermeldt slechts één naam, n.l. die van S. Zuidema, op wacht geld staand hoofd der o.l. school te Westerwijtwerd, thans tijdelijk ondenv. aan de openb. ulo te Veendam. Dhr Lap: Ik hoop, dat BenW voortaan voor grooter keus kunnen zorgen. Voorz.: We deden ons best, maar zijn op wacht gelders aangewezen. We 'hadden er eer?' vijf. Weth. Vlaming: Als onze camdi- uaat voor Oosterend niet paste, zou ik aan zijn benoeming niet meewerken. Hij zal er op zijn plaats zijn. De heer Zuidema wordt met alg. stem men benoemd. Hierna gaat de raad drie kwartier in, comité. Dan volgt 10. Benoeming gemeente-geneesheer met de Cocksdorp als standplaats. Dokter G. Westbroek was voor drie jaar benoemd (tot 1 Jan. a.s.) em wil thans vertrekken. Hij genoot'als ge meente-arts f 1500 plus vrije woning. Thans wordt voorgesteld het bedrag op f800 te stellen. De practijk te de C. en omgeving heeft zich aanzienlijk uitgebreid Door auto en betere wegen wordt ver plaatsing over bet eiland gemakkelijker en minder tijdroovend. De practijk kan 1111 over een grooter deel van het eiland wor den uitgeoefend. In het Tijdschrift op Genecsk. Gebied heeft dokter W. een goede vooruitgaande practijk ter over name kunnen aanbieden. De voordracht luidt nu: 1. J.Westerhuis, A'dam; 2. K. Fuite, Geneinuiden; 3. P. C. Kok, Leiden, 4. J. W. Smeets, Leiden. Er waren totaal 26 sol lie. Benoemd wordt dokter J. Wester huis met 11 st. (één op J. Fuite), weder om voor 3 jaar. RONDVRAAG. Dhr Lap vraagt BenW zich in verbin ding te willen stellen met de Dertig Pol ders teneinde bet Voetbalwegje, dat veel te smal is, in goede toestand te brengen. Tevens zou dhr Lap gaarne zien, dat de afgev. naar de TEM-vergad. toestemming kreeg vragen te stellen op allerlei ge bied en daarvan rapport uit te brengen in de volgende raad. Voorz. ziet hierin niets nieuws, want dat recht heeft ieder afgevaardigde. Dhr De Graaf acht .een verbod van in voer van reactiedieren wenschelijk. Weth. Vlaming antwoordt, dat BenW dat punt al lang in bespreking hebben geno- nomen. Zij lieten zelfs reeds een aanspo ring in de Tex. Courant plaatsen, om ais lid toe te treden tot de Verleen, tot Be strijding der Rundvee-t.b.c., daar een in voerverbod, als boven bedoeld, te wach ten is. Dhr De Graaf heeft nog een klacht over de distributie van blikvleesch. Hier mee moet hij zich aldus de voorz., echter tot BenW wenden. De raadsvergad. is hiertoe de plaats niet. Hierna volgt sluiting. Op de publieke tribune drie, na de ver gadering in comité, nog twee belang stellenden. ❖Illillllllll Jannetje, je hebt deze <$>111111111111 maand meer gebroken, dan je *||ij||ij|||| salaris bedraagt. Wat moet ik nu ❖llllllllllll doen? ❖llllllllllll Mijn loon verhoogen, me- ❖llllllllllll vrouw. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIILI1JIIIIIIIIIII llllllllllll Mededeelingeji lllllillllll lliiiiiilili van Texels Bioscoop-Theater llllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll EEN SUCCES-PROGRAM. We zijn er weer in geslaagd voor drie voorstellingen beslag te leggen op twee unieke hoofdnummers. Ze zullen weer eenige uren van spanning en ont spanning waarborgen, aan ieder, die ons I I.eater bezoekt. Het le hoofdnummer is getiteld „Na- giana", het is een veelomvattend film drama, in wel acht acten, dat zich af speelt in Afrika's onherbergzaam binnen land. Rijk is deze film aan diep-ontroe- rende en sensationcele tafereelen. We gaan op expeditie met dokter Radnor en zijn Helpers en begeven ons te midden van de inboorlingen, om daar een besmet telijke ziekte te helpen bestrijden. Groote moeilijkheden dreigen, zelfs de dood. Too- venarij, krokodillen, brand we noemen slechts enkele gedeelten uit deze film, welke ieder, die sensatie zoekt, zal wi'ilen zien. Aan het slot, wanneer dr. Radnor met zijn geliefde te nauwenioocr ontkomt laan de tanden van verscheurend ge dierte en de gevolgen van een hevige brand, heeft ,1c spanning haar hoogtepunt wel bereikt. Het '2e hoofdnummer is getiteld „De wittebroodsweken van twee millionnairs". Het is de levensgeschiedenis van een buttler en een dienstmeisje, die door hum o\?erieden patroon tot eenige erfgenamen, wonden benoemd. Ze stappen met elkaar in het huwelijksbootje, dat echter niet zonder ongevallen de levenszee bevaart. Na lieel veel wederwaardigheden echter wordt toch een veilige haven bereikt. Een film van lief en leed, maar met een slot, dat klinkt als een klok. Vleesdh-in-blik. Naar aanleiding van eenige vragen, doe len wij na te bevoegder plaatse inlichtin gen te hepoen ingewonnen mee, dat voor vleesch in blik in aanmerking kunnen ko ine: Armlastigen, bedeelden, steun trekken- den en werkloozen. De regeling berust op voorschriften van de Minister en wordt door de Gemeente zoo soepel mogelijk toegepast. Wie er meer van wil weten, steke ter gemeentesecretarie zijn licht eens op. Giften voor het Witte Kruis. B. L., P.H.Polder f5. Toónecluitvoering T.O P. T.O.P. gaf op 2e Kerstdag een zeer geslaagde uitvoering in Pen's Schouw burgzaal. De lieer IJ. Witte mocht daar liet welkom toeroepen aan wel 350 perso nen. De heer Witte zal, naar hij meedeel de, moeten aftreden als leider van de Dansclub, daar de bepalingen van de nieuwe wet onoverkomelijke bezwaren in de weg leggen. Als Toomeelclub zou T. Q.P. echter blijven bestaan. Als zoodanig diende zij zich deze avond ook aan en wel met een toomeelspel, getiteld „Als de Poorten opengaan", een niet gemak kelijk stuk, maar dat toch behoorlijk voor 'het voetlicht werd gébracht. Het brengt ons tafereelen uit het leven, van een fabrikant (A.Geus), die met zijn arbeiders wegens een Ioonkwestie over hoop ligt. Hij loopt daarbij geheel aan de leiband van zijn bedrijfsleider (A.- Daalder), die van bukken niet wil weten. Het stuk zit goed in elkaar. Het boeit de toeschouwer tot 'het einde, mits de rol len goed worden vertolkt en dit was hier wel het geval. Dat alles op zijn pootjes terecht kwam, wilt ge zeker wel aanne men. Het beste spel gat het echtpaar Geus (fabrikant en gouvernante, later zijnecht- genoote). Mede waren goede krachten A. Daalder (bedrijfsleider), Nel Eelman Kd. (schoonmoeder), W. Stiggelbout (be diende), en Neeltje Boen Hd. (zijn vrouw). Speciale vermelding verdient nog Geertie Frank, die de rol van Tilly zoo kostelijk1 speelde. Het stuk sloeg zeer goed in. Er werd luid en langdurig geapplaudiseerd. Een groot deel van het succes komt aan de regisseur G.J.Logman, toe, die geen ge ringe „kluif" had aan het instudeeren van dit ongemakkelijke stuk. De heer M. Moojen bracht alle mede werkers hartelijk dank. Vooral de heeren IJ. Witte en G.J.Logman, die resp. 15 en •13 jaar hun krachten Ieanen aan T.O.P. Geertje Frank mocht een aardig presentje in ontvangst nemen. De heer IJ. Witte bracht nog een woord van dank aan de spelers, alsmede aan de heer en mevr. Pen, waarna het bal aan ving, dat onder muziek van Smidt's Band ook uitstekend van stapel liep. RUNDVEE-T.B.C. Groot is de toeloop van nieuwe leden naar de Vereen, tot bestrijding van c'e Rundvee-t.b.c. alhier. Nog slechts enkele dagen staat de gelegenheid tot toetreden open. We maken u gaarne attent op c'e adv. in dit nummer. Vrijwel alle Texelscbe rundveehouders zijn thans lid van deze 1 zoo biezonder nuttige instelling.

Texelsche Courant | 1933 | | pagina 9