cMist. De Nieuwe Texelsche Courant No. 4802 47ste Jaargang Woensdag 3 Jan. 1934 Hoe naar BETER TIJD Van 'jveek tot week Hoera, wij leven nog Drie oorlogen Afnemend gevaar. Lichtpuntjes Texelsohe Berichten HOE BEKIJKT GIJ HET? "zaterdagavond"*" Uw advertentie m dit Blad op Texel huis aan huis gelezen TEXELSCHE COU is sinds 1 Juni 1930 fa) dit blad opgenomen. 'J1 TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lsui geveld cn De Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1losse nrs. 4 et. ADVERTENTIES: 1-5 regels 60 ct.- iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv voor viermaal ineens opgegeven, wordt driemaal berekend. STOOMBOOTDIENSTEN. Texel Den Helder v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7,50; 11,20; 2,35. Van den Helder: 6,50; 10,-; 12,20; 4,20. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7,30; 11,15; 5,20- Van den Helder: 9,12,20; 6,30. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer y» uur later.) 4 5 6 7 8 9 10 Jan 10,49 11.24 11,43 0,07 0,54 1,38 222 LICHT OP RI1WIELEN en R1ITUIGEN 4 27 De man, die wacht op beter tijd, Raakt, wat hij heeft, gestadig kwijt. Zijn klanten worden één voor één Bezocht, bepraat door iedereen, Die iedere dag iets nieuws verzint, En daardoor nieuwe klanten wint...,. De bakens dienen thans verzet, Wie 't niet doet, vischt achter liet net. De concurrentie laat niet af, Wie traag is, delft zijn eigen graf. 't Loopt tegenwoordig heel gauw spaak, Wees dus actief, let op uw saeck. De man, die moedeloos wordt, staat zwak, Want niets gaat van een leien dak. Wie futloos is en indolent, Is in vier weken insolvent. Plaats advertenties, keer op keer, En zit niet bij de pakken neer. De man die op de crisis bromt, En er geen stap door verder komt, Verspilt zijn tijd, zijn energie: De crisis is fait accompli! Wie wacht en talmt, verspeelt zijn kans Sta op de bres! is 't wachtwoord thans. Sta altijd klaar, sla altijd toe, Het doet er niets toe waar en hoe, Maar wees nooit uit baloorigheid Den man die wacht op beter tijd! Op de eerste dag van 1934 raakte de Marsdiep door mist bij Oude- schild aan de grond. Dan zien we nóch aarde, nóch hemel, Geen laag en geen diep en geen hoog, Wij zien geen nabijheid, geen verte, 't Is alles grauw, grijs voor ons oog. En zelfs het geluid laat zich vangen ln deze beklemmende sfeer; Een domper op licht en op leven, Een vijand van 't veilig verkeer. Wij tasten volkomen in duister, Géén licht, dat dit duister doorboort, De angstige stem van de schepen Wordt somber en dreigend gehoord. Dan leeren wij dubbel waardeerem Juist in zulk een mist, zwaar eii dik, 't Genot van de zon en het voordeel Van ruime, vooruitziende blik. HET JONGE JAAR. Het moge beantwoorden aan al uw redelijke verwachtingen. In do oranloband- bulojos van 20- tabl. 70 ets. on oranjeiakjos «on 2 tobt. A 10 cl*» Hier zijn de drie waarborgen voor de echte Aspirin het Bayer-kruis op elk tablet, de oranje band om de verpak king, het oranje zakje van de 2-stuks verpakking. Het zijn de drie waarborgen om zeker van pijn bevrijd te wor den, zonder schade aan hart, maag en nieren. Hoera, wij teven nog! De landen van Europa zijn ook in 1933 nog i,n staat gebleken de buitengewone sociale maat regelen te bekostigen, die de omstandig heden van hen eischen, en er is voor 1934' nog geen einde van dit vermogen in het zicht. De feesten van December zijn door een groot gedeelte van de bevolking nog waarlijk als feesten gevierd, al is men wellicht iets soberder en voorzich tiger geworden Jan vroeger. Het kerst- vervoer was dit jaar zjelfs biezonder druk. Onze voornaamste wegen vertoonden een opmerkelijk levendig autoverkeer he laas met de gevolgen van dienmaar die hooren niet tot het hoofdstuk malaise! Voor de noodlijdenden is heel wat kunnen geschieden. Kijken wij over onze grenzen, dain zien wij dat het internatio nale weeldeleven, ofschoon verminderd, altijd nog merkwaardige afmetingen be houden heeft. Luxe-schepen doorploegen de zeeën van aangenaam klimaat, goed bezet met duizenden, die weelderige rust, en afleiding zoeken. Het vliegverkeer heeft in 1933 economisch een ongeken de ontwikkeling gekregen; het heeft in dat opzicht, ook zinnebeeldig, een vlucht genomen in een tempo, zooals men zich uit de jaren van welvaart niet herinnert. De beurzen altijd hoogste uitdrukking van de zenuwachtigheid der wereld zijn beter gestemd dan eenige tij cl ge leden. De menschheid gaat niet zóó on der haar zorgen gebukt, als men, naar het geklaag te oördeelen, zou meenen. Aan gevaar voor de vrede in Europa gelooft men oneindig veel minder, dan. nog maar drie maanden te voren. In het Verre Oosten moge de horizon met zware donderwolken bepakt zijn, in Europa ademt men lichter, omdat men het gevoel heeft, politieke moeilijkheden, die haast' onoverwinnelijk léken, voldoende te boven te zijn om 1934 met zekere kalmte tegemoet te kunnen zien. Wij kunnen .lit résumé niet heter eindigen dan met woor den van onze dolste en wijste Neder- landsohe dichter, Gerbrand Adriaensz. Bredero: Ten is so quaat Niet als gij 't meent. Ais wij de wereld in biezonderheden bekijken, dringen zich eerst niet minder dan drie oorlogen aan ons op. Het is een' goed ding, dat 1933 ze niet aan 1934 overdraagt. Columbiö en Peru zijn zoo verstandig geweest, bemiddeling van de Volkenbond te aanvaarden, vóór luim conflict over Leticia duur kon worden in goed en bloed. Bolivië en Paraguay heb ben, bij hun strijd om de Gram Chaco, diit inzicht niet bezeten. Eerst een groote overwinning van Paraguay en het voor uitzicht op nog grootere overwinningen der Paraguanen hebben Bolivië, dat zich eerst er tegen heeft verzet, rijp gemaakt) voor arbitrage, zoodat ook deze oorlog in liquidatie schijnt. Het derde gewa pende conflict, verreweg het belangrijk ste V au de drie, dat tusschem Japan er.' China, is sedert de wapenstilstand van. Tangkoe in een veel rustiger stadium; gekomen. Is het de stilte vóór de storm? De toestand in het Verre Oosten blijft meer dan gevaarlijk. Men zal het als een onverwacht geluk mogen be schouwen, als een oorlog tusschen Rus land en Japan uitblijft. Boven de Stille Ooeaan dreigen donkere wolken, waar uit weerkundigen een Japansch-Ameri- kaansch conflict voorspellen. Gelukkig weel men wat weervoorspellingen waard zijn. Desniettem n zijn de vooruitzichten verre van prettig te noemen voor de wereld van de Ooeaan, die men eens, de goden tartende, de Pacific genoemd! heeft. Wij Nederlanders hebben, terwille van Nederlamdsch-Indië, altijd hiezondere belangstelling voor deze wereld. Geen zorgelijker gedeelte van onze aardbol kan men aan liet einde van 1933 aan wijzen. 1933 zou 1933 niet geweest zijn als niet het bovenstaande al zijn rampen waren opgesomd. China vooral is in dit opzicht niet misdeeld gebleven. Hon gersnood, overstroomingen, burgeroor logen hebben het rijk zoo geteisterd, dat ondanks China's hoog geboortecijfer het getal inwoners toch in een eeuw niet is gestegen. De drie genoemde euvels zijn er traditie. De oude wijn is in nieuwe zakken gegoten, toen het banditisme, in, moderne vorm zich over Ch'na uitbreidde. Op het oogenblik is de Chimeesche regee ring in volle worsteling, zoowel met af- afvalligheid, als met het communisme. Rusland heeft de verschrikking gekend van hongersnood en ontberingen voor tientallen van mil boenen. Het gaat nu 1934 met wat betere vooruitzichten tege moet. Door opstand is Spanje geteisterd, en, tot zekere hoogte, ook Oostenrijk. In de Arabische wereld heerschen hevige onderlinge spanningen. Over Zuid—Ame rika, waar revolutie een normaler ver schijnsel is dan bij ons de vrieswinter,, zullen wij maar niet in biezonderheden! spreken. In Europa voelt België zich wei nig veilig, blijkens de groote extra-credfe- ten voor de landsverdediging. En Zwitser land, dat 80 millioen francs voor militaire versterking heeft uitgetrokken, al even min. De Deensche regeering, regeering van ontvvapenaars, heeft het ontwapenen voorloopig geschorst. De ligging van deze drie landen wijst op een gemeenschappe lijke bron van onrust: Duitschland. Maar wij zeiden reeds, het oorlogsgevaar in Europa is aan liet verminderen. F.dat is fabelachtig. De snelheid van uw auto is ongeloofe- Iijk. Maar hoe harder u rijdt, hoe harder u ook eigens tegenop botst. RIJDT VEILIG. Polen ziet voor het eerst een Berlijn tegenover zich, dat niet te allen tijde, van zijn wrok spreekt. Het wantrouwige Frankrijk wordt vervolgd met Duitsclie verzoeningsvoorstellen. Nederland ont dekt een Berlijn waarmede, ondanks alle theorieën van autarkie (Help je-zelf) over een handelsverdrag te praten valt. Duitschland verklaart zicli bereid, zich in zijn bewapening vrijwillig te beperken, als de rechtsgelijkheid, die alle Duitsche re- géeringen hebben geëischt, maar verleend wordt. Dit zijn voor 1934 bemoedigende verschijnselen, wat er ook inwendig in Duitschland geschiedde. Dat Duitsclilnnd zicli steeds minder aan trekt van zijn financieele verplichtingen is hitter voor de schukleischers, maar maakt Duitschland's positie in de wereld niet sterker, dus niet gevaarlijker. Met wat meer gemoedsrust dan een halt 'jaar ge leden, kunnen wij de uitwerking van 'het experiment in Duitschland blijven bezien. Het einde van 1933 vertoont ons Duitsch land in spannende, maar geen onmiddel lijk gevaar opleverende positie. HOLL. MIJ VAN LANDBOUW. (Slot.) RONDVRAAG. De lieer J. Lap vindt, dat men met liet verstrekken van bon nen voor liet verkrijgen van BL1K- VLEESCH te royaal is. Er wordt bijna geen gewoon vleesch meer verkocht. Er komen mcusclien voor in aanmerking, die Ihiet in liet geheel niet noodig hebben. De schapenvlceschprijzen lijden er onder. Meerdere leden spreken in deze geest. De heer W.Zegel zegt, dat liet blikvleescli op moet. Volgens de lieer Noordijk hoeft men hier z.oo'n haast niet mee te maken, ln het blik zal liet vi-eeseh niet bederven. Besloten wordt liet Hoofdbestuur er mee in kennis te stellen en er met het gemeentebestuur over te spreken. INVOERVERBOD REACTIE-DIEREN De heer M. Koorn acht zoo'u verbod niet goed. „Vrije" koeien kan men aan de vaste wal wel koopen, maar dan moet er ook voor betaald worden. De heer Noordijk geeft toe, dat er met de handelaars weinig rekening is gehou den. In de toekomst zal men, aldus spr., beslist een afdeeling op de markt krij gen, waar t.b.c.-vrij vee wordt verhandeld. Spr. juicht een invoerverbod wel toe. Geen besmette koeien op Texel, 't Ge leurde hier, dat een boer niet een vrije stal een koe uit Alkmaar kocht. Deze was niet onderzocht en in tijd van een paar weken was 80 pet. van de sta-I be smet. Laten de boeren voorzichtig zijn. De heer W.Zegel vraagt, of liet niet mogelijk is, dat iemand, die een stal met veel reacjiedieren bezit, deze kan ruilen tegen bij de C.R.C. aangeboden gezonde koeien. Dan kan men zijn bedrijf gemak kelijk „vrij" maken. De heer A.Keijser spreekt over de on billijkheid van de komende verliooging der wegenbelasting (vrachtauto's). Deze drukt meest op de boeren. Voor Texel is liet een groote onbillijkheid, daar het gaat om de spoorwegen te steunen, die hier iniet zijn. Met de beurtvaart is dit precies zoo. Zoo was het met de wereld, ook met Texel gesteld, in het afgeloopen jaar. ,,'t Kan verkeeren", zong Breero ech ter en we hopen, danook van harte, dat een andere teekening van toepassing zal zijn op het jaar, dat nu juist op gang is. Draai ons plaatje eens onderste boven Als bij tooverslag zijn alle crisis-zorgen weggevaagd. 't Is maar hoe je 't bekijkt.' Zoo is het vaak in het leven. Laat ons dat wel in het oog houden. Heil 1934.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1