Uitkomste n van Texelsche Boerenbedrijven 289,00,00 251,00,00 1931 p. H.A. 1932 f 60,54 58,80 11,63 81,21 Van het Centraal Bureau voor 'Land bouwboekhouding van de L.T.B. ontvin gen we ©en uittreksel van de bedrijfsuit- komsten over Boekjaar 1932 (let wel: 1932), berekend per H.A. van 157 land bouwbedrijven in Noord- en Zuid-Hol land, waarvan de boekhoudingen door dit bureau werden bijgehouden. Het zijn 77 melkveehoudersbedrijven; 36 zuivelbedrij ven; 34 akkerbouwbedrijven; 10 bedrij ven op Ihet eiland Texel. Ter vergelijking met de uitkomsten over boekjaar 1931, zijn deze cijfers ge makshalve geplaatst voor de uitkomsten over boekjaar 1932. BEDRIJFSUITKOMSTEN 1932 VAN 10 BEDRIJVEN OP TEXEL. Alle bedrijven zijn omgewerkt in ge pachte bedrijven. De pachtwaarde van bet land voor eigenaars is berekend op f70 per H.A. Rente van die losse inventaris op 5 pet;. De huurwaarde van de woning is bere kend volgens de aanslag in de Personeele Belasting. Het eigen gebruik is geschat naar de grootte van het gezin en de verkoop waarde der producten. De hier bedoelde bedrijven op Texel zijn grootejideels gericht op de aatifok en afzet van jong vee. De schapenhouderij is een van -de hoofdbronnen van inkomen. RECAPITULATIE: 1931 1932 H.A. H.A. Oppervlakte bouwland 33,26,50 31,56,77 Oppervlakte grasland 255,73,50 219,43,23 Totaal oppervl. Ontvangsten Zuivelproducten Rundvee Varkens Schapen Pluimvee en e ie ten 20,69 150,31 20,37 12,72 36,03 22,45 Woningbouw. Voor retelling van d-e 'heer A. J. Huys- man. werd de bouw van een woonhuis aan de Koogerstraat na onderhandsche aanbe steding opgedragen aan: Bakkeren Koorn (timmerwerk); I.Voigt (metselwerk); P. Oele (Ioodg.); W.Bruim (schilderwerk); Jac. Bruin (electr.), allen te den Burg. T.ESJO.-CIJFERS 1933. Naar men ons welwillend meedeelt, wa ren de varvoercijfiers over 1933 als volgt (ter vergelijking plaatsen we de getallen van 1932 er naast): 1932 1933 Aantal rijwielen 25691 32346 Aantal personen 122691 141343 Aantal auto's, enz. 3779 3803 HANDEN AAN DE PLOEG. Deze getallen bevestigen opnieuw, dat 1933 ten aanzien vain het vreemdelingen verkeer een recordjaar is geweest. De propaganda heeft ook niets te wen- schen overgelaten. In het biezonder heb ben de artikelen, door de groote pers aan Texel gewijd, na het bezoek van een groot aantal journalisten aan ons eiland (op uitnoodiging van de Propaganda-Commis- sie der V.V.V.'s) een druk vreemdelin genverkeer in de hand gewerkt. We vertrouwen, dat ook dit jaar in een drachtige samenwerking weer krachtige pogingen in het werk zullen worden ge steld om het jaar 1933 zoo niet te over treffen, dan toch te evenaren. Het vreemdelingenverkeer is voor Texel een vrij jeugdige bron van inkomen, maar welke jaar op jaar milder vloeit. Óp ons allen rust de taak deze stroom te besten digen en aan te wakkeren, opdat bet Vreemdelingenverkeer voor Texel steeds meer vruchten afwerpt, hetgeen zoo brood- noodig is in deze tijden, waarin de pro fijten van zoo menige tak van bestaan: tot een minimum zijn teruggebracht. VOOR HET KIND. Vandaag kunt ge nog juist wat Wel dadigheidspostzegels en Prentbriefkaar ten „Voor liet Kind" inslaan. 'Hulp is dringend noodig. De nooa stijgt met de dag. Helpt gij ook een handje. In de periode Dec.Jan. 1931-'32was de opbrengst f135.000. Vele kleintjes maken samen een groote som. Laten uw penninkjes niet ontbreken als het even kan. BRAND IN HET DORP. Twee kamers uitgebrand. Den Burg, Zaterdagavond 11,20 uur. Klokgelui, druk geloop in de straat. En dat zoo Iaat op de avond daar moest iets biezonders aan de hand zijn. We spoedden ons naar buiten, waar een buur al spoedig te vertellen wist; „Brand) bij P. Dros in de Weverstraat". Er stond een vrij hevige wind. Brand in ©en hoog gebouw, staande midden in het dorp in een smalle straat. Dat kon kritiek worden. Weldra hadden we een goed plaatsje bemachtigd tegenover het woonhuis van de heer P.Dros, firmant o.m. van de be kende Bergingsmaatschappij Dros-Doek- Landbouwproducten Diversen Eigen gebruik Totaal-opbrengst per H.A. Uitgaven: Arbeidsloon Zaaizaad en pootgoed Veevoeder Meststoffen Diversen Rente v.d. losse invent. Pacht of pachtwaarde 23,93 31,70 12,03 26,96 23,35 18,34 f300,53 f210,53 f71,92 1,02 93,10 17,10 42,35 22,82 77,61 f 56,4S 1,24 70,13 8,86 34,99 14,10 67,90 Totaal-uitg. p. H.A. f325,92 1253,70 T otaal-opbnengst per H.A. f300,53 f210,53 Verlies per H.A. f 25,39 f 43,17 N.B. De huurwaarde van de woning was het vorige jaar niet onder de ont vangsten opgenomen, dit jaar echter wel. Opvallend groot is de teruggang van de ontvangsten voor rundvee en schapen (resp. een derde en de helft van liet toch1 al schrale jaar 1931). De vermindering der uitgaafposten heeft niet kunnen voor komen, dat toch nog ruim f43,- - per H.A. verlies geleden werd. —o Gaarne grijpen we deze gelegenheid aan, om nog eens op de noodzaak van een goede boekhouding de aandacht te vesti gen. Wie zelf de kennis en de gelegen heid mist, 'late die boekhouding door een ander verzorgen. Dat kost altijd nog veel minder dan u meer belasting moet beta len, wanneer geen ot heel slecht boeken worden bijgehouden. (Zie onze adv. ko lommen; leden van L.T.B. en Holl. Mij. van L. kunnen zich ook tot hun Boek- houdbuneau wenden, dat de kosten afhan kelijk stelt van -de grootte van het boeren bedrijf.) sen, in de Weverstraat, een fraai gebouw, 'hecht en sterk opgetrokken, maar, naar ons dadelijk toescheen, thans overgeleverd aan ihet grimmige vuur, dat reeds in de beide benedenkamers met groote snelheid zijn vernielend werk verrichtte. We schrijven „een plaatsje bemachtigd", want in enkele minuten was de Wever straat naar links en rechts, ondanks het late uur, met een honderd kop pi ge nieuws gierige menigte bezet. We waren getuige van de groote haast, waarmee ihet blusschingswerk werd voor bereid. Burgemeester Qort was reeds spoedig aanwezig, evenals brandmeester W. H. Lap, Dir. van Gemeenteweiken Tressen en politiepersoneel. EeTst zou water worden gepompt uit de Zes, waar inmiddels de motoirbr,andspuit was gearri veerd. Het koppelen van de vele slangen, noodig om het water over' zoo'n groote afstand te kunnen transporteeren, pain! veel tijd in beslag, maar nochtans slaagde men er omstreeks halt twaalf in de eerste stralen in de vuurpoel te richten. On middellijk nam toen de brand in hevigheid at en weldra was het ieder duidelijk, dat gevaar voor uitbreiding geweken was. In dien het blusschen ©enig oponthoud had ondervonden, zou de ramp vermoedelijk ,niet te overzien zijn geweest. We zagen hoe ide vlammen door de houten rolluiken een weg zochten, om hoog joegen en in enkele minuten de hou ten ballustrade van de eerste verdieping aangrepen. Dit was een hachelijk moment daar de kans van overslaan op het rechts naastgelegen peroeel van de farn. Brou wer niet gering was. Gelukkig beeft het tijdig ingrijpen van de brandweer dit verhoed.' Mede dank zij de motor-noirtan- pomp op de Groeneplaats, die in werking- werd gesteld, toen de Zes modder in- plaa|s van water verkoos te geven. Een gelukkige omstandigheid mag het heeten ,dat de houten plaiomds zoo lang weerstand 'hebben kunnen bieden*. Het vuur heeft de beide benedenkamers totaal uitgebrand, maar heeft maar de boven verdieping de weg niet kunnen vinden. Wel zijn de sporen van de groote hitte daar waarneembaar brand is er niet ontstaan. Door op het balcon te klimmen, (binnendoor werd de kans door een ver stikkende rook benomen) en zich na het stukstootem van een nut toegang te ver schaffen. tot de eerste verdieping, heeft men zich hiervan overtuigd. De brand, naar de oorzaak waarvan men in het duister tast, is omstreeks elt uur ontstaan. De heer 'P. Dros was met andere bestuursleden van T.E.SjO. in De Lindeboom in vergadering bijeen, mew. Dros had zich juist op de eerste verdie ping ter ruste begeven, toen het vuur zijn vernielende loop begon. Ze werd wakker, doordat rook in de slaapkamer doordrong. In allerijl sne'lde zij naar be neden, "vvaarbii haar bleek, dat daar 'in beide kamers een brand van groote om vang woedde. Ze begat zich naar de wo ning van ue maasrwonende familie en hoorde kort hierop met luide slag de drie rolluiken vallen, waarvan de koorden door 'liet vuur waren verteerd. Dit lawaai en dat van brekende ruiten wekte de omwo- M. I. KALININ, voorzitter van het groote Russische partij congres, dat 22 januari bijeenkomt. EX-KEIZER WILHELM II. wordt 27 Januari 75 jaar. N.V, T. E. M. Verdrijf de ergste kou in uw slaapkamer met een Straalkachel. Geen onaangename lucht, walm en vocht. •♦»♦©♦©«-©♦ nenden, die zich voor eigen have en goed aanvankelijk niet weinig ongerust maak ten. Voorderamen van 't juist tegenover liggende perceel van mej. de wed. Lap werden als voorzorgsmaatregel planken aangebracht. Dank zij de brandweer bleef echter de schade tot de woning zelt be perkt. Wie in de Waalderstraat van de brand getuige wanen, hebben deze op zijn hevigst gezien. Daar. vooral liet zich de iramp ernstig aanzien. Vergeefs echter zochten de vlammen de weg naar boven, waardoor de kans op overslaan op belen dende peroeelen ook zooveel geringer was. Schade wordt door verzekering gedekt. Examens. Geslaagd voor het praktijk-examen boekhouden van de Veneeniging van Lee raren in Handelswetenschappen onze plaatsgenoot W. A. van Zeijlen Jr., al hier, leerling van de beer Boonstoppel te den Helder. Officieel veilingsberioht der Ooop. P.T.V. „Texel". In doorsnee waren Maandag de prij zen der eieren ©enigszins minder dan vo rige week. Veel lust tot koopen was niet aanwezig. Men verwacht eenige daling in ide prijzen en neemt daardoor een wachtende houding aan. De prijzen der kleine eieren waren van 5 tot 10 cent per honderd lager. Voor de groote ge middeld 10 tot 15 cent per 'honderd. FILM EN RADIO. Door tusschenkomst van de Alg. Tex. Middenstandsvereen. zal hier, blijkens adv. in dit nummer, binnenkort een biezonder belangwekkende populair-wetenschappe- lijte film worden vertoond. Het zal zijn de Radio-Film van de N.V. Philips te Eindhoven, waarvan de vertooning ge ruime tijd terug door genoemde N.V. reeds werd toegezegd. Ter aanvulling van het programma zullen nog eenige films op ander gebied worden vertoond. Er wordt voor deze avond groote toeloop verwacht, waarom speciale maatregelen worden getroffen om ieder gelegenheid te geven de films te gaan zien. Leest daar om aandachtig de adv. in dit en volgende nrs. van ons blad. JJan Jansen (f) Hij stak stak zijin rechterarm uit en fietste toen een linkerzijweg in. De chauf feur trof waarschijnlijk geen schuld. RIJDT VEILIG. SPORTNIEUWS. Korfbal. Verdo Nig.ro—ELTO. Zondag speelde Verdo Nigro een der zwaarste wedstrij den van de comp. tegen ELTO. V.N. stelt zich op met de wind mee. Er wordt van. beide kanten direct aangepakt. Toch is VN meer in de aanval en .na een kwartier spelen, kan 'J.Kiewiet VN de leiding be zorgen. Een stratworp voor VN brengt Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater J Deze weten vragen wij in bet biezon der voor ©en drietal films de aandacht van de bioscoopliefhebbers; 1. De Dieren temmer, circusdrama; 2. Hoe Jasper vader werd, dol-vermakelijk; 3. De grootste prestaties van de K.L.M.-vogel „Pelikaan" We geven van eerstgenoemde film een korte beschrijving. Dierentemmer Clyde Beatty is door John Whippe, eigenaar van een circus, in dienst genomen, om met 20 leeuwen en 20 tijgers voorstellingen te geven. Whip ple's bankier is er op tegen om het geld, dat voor de dieren betaald was, voor zulk een ,,'vertooning" te riskeeren, en ver klaart tevens, dat Beatty nooit in staat zal zijn, om dit tot een goed einde te bren gen. Whipple beeft echter vertrouwen in Beatty en de training der dieren neemt een aanvang, waarbij Beatty nu en dan geassisteerd wordt door Tim O' Hara, een oud-dierentemmer, die van drank niet af- teerig is. Ondertusschen is Lilian Langley, de be roemde luchtaccrobate gearriveerd. Zij is vergezeld door haar verloofde, Russ Pen- nion, een gewezen dierentemmer, die eens door de „katten" afschuwelijk verwond was. Terwijl Beatty zich voor de „groote dag" mei zijn dieren voorbereidt, is Tim O' Hara's zoontje aangekomen. Het ventje was van school weggekropen om naar zijn vader te komen zien, die in zijn oogen tie grootste dierentemmer ter we reld is. Terwijl Beatty de jongen bezig houdt, helpen ©enige mannen de dronken O' Hara in een uniform, om de jongen de indruk te geven ,dat hij nog steeds dieren temmer is. Ondier de invloed van de drank gaat O' Hara de kooi binnen. Hij wordt door de woedende dieren in stukken ge scheurd. Zijn zoontje wordt door een van de circuseigenaren geadopteerd. Er gaat geruime tijd voorbij, alvorens Beatty een proef neemt met leeuwen en tijgers in één kooi, maar éindelijk breekt de dag aan en een overvolle tent slaat de verrichtingen van Beatty met gespan- men aandacht gade. Alles gaat goed, tot dat een plotselinge onweersbui de dieren nerveus maakt. Zij gehoorzamen niet meer aan hun temmer en ©enige breken los. Eén der losgebroken beesten valt Lilian Langley aan, maar Russ schiet toe én redt 'haaiDe dolgeworden dieren rennen in d© arena rond maar niet bewonderens waardige zelfbeheersching weet Beatty 'hen in hun kooien terug te drijven en hij voorkomt zoo een verschrikkelijke ramp. geen verandering. Met een mooi schot brengt H.Vermeulen de stand voor de rust op 20. Met de wind in liet voordeel komt E.L. T.O. na de hervatting krachtig opzetten. E. mist tal van fraaie kansen, o.m. een strat'worp. Ten slotte weet P. Eelmain voor het einde met een onverwacht schot voor VN de stand te vergrooten; 30; waarbij het blijft. Scheidsrechter Kiewiet leidde de wedstrijd uitstekend. V.N. iheeft' nu de hoogste plaats weten te veroveren. L. B. Voetbal. Uitslagen 4e kl. A, KNVB, afd. 1: UitgeestSucces 02; Alkmaar—Scha- gen 75; Allan. BoysDTS 60; Vrone —Texel 2—1. Tiexel 3'JVC 2 3—0. Texel 1 is ihet nieuwe jaar- al heel slecht begonnen, en heeft, zij liet dan met een klein verschil, de punten bij Vrome gela ten. Hoewel Texel invallers had voor Gras, Jo Ran, Jn. Gieles en Nic Ran, waren zij toch niet minder sterk. V. wist de leiding te nemen, waarna T. het spel in 'handen nam, de gelijkmaker was het resultaat. Tot 10 mnt. voor het einde kwam de winnende goal voor V. nadat T, een 3-tal goede kansen had gemist. Ho pen we nu slechts, dat a.s. Zondag tegen Andijk beter partij zal worden gegeven. Texel 3 deed goed werk door de lei ders der afd. met leege handen naar huis te zenden. In de aanvang ziet het er niet naar uit, dat dit een overwinning zal wor den. Raar staan de kamthalts vooral te schutteren. Langzamerhand wordt dit be ter en wordt het spel wat meer verplaatst) en volgen enkele goede aanvallen. Een goede pass van links wordt door BramS. keurig ingeschoten. De j-aanvallen wer den veelal aardig opgezet, inaar de ach terhoede Arie en Henk zijn uitstekend en grijpt telkens goed in, terwijl Dick in het doel een solide indruk (maakt. Texel valt meer en meer aan, maar voor het doel wordt dikwijls te peuterig gespeeld en schoten blijven uit ot zijn makkelijk te 'houden. Een prima schot van Piet K. wordt juist uit de hoek gekrabbeld. Dan volgt een corner, die, goed voorgeplaatst,, via het lichaam van een back in het doel verdwijnt, liet is 20. Deze voorsprong wordt niet te hoog aangeslagen, daar T. vóór de krachtige wind spéélt. We ver wachten dan ook, dat T. het na de rust niet kan houden. Het gaat echter anders. Aanvankelijk is J. in de aanval, maar zij hebben 'het tegen onze backs en de zwoo» gende spil kwaad te verantwoorden. EI-

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2