HOLLAND -- INDIË. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT O Zoo! Wenschen voor 1934. Texelsohe Berichten Texels N 9. Kust bedreigd. Woensdag ,10 Januari 1934 VOETGANGER: 1 Wanneer iemand zijn eigen lof zingt, is hij gewoonlijk een toon te hoog. O Egoïsten zijn nooit zoo egoïstisch, dat ze hun moeilijkheden voor zichzelf hou den. Twee dingen groeien hard als men ze koestert, namelijk babies en zorgen. Vergeet niet: karakter is dat, wat ge zijt; reputatie, dat wat anderen van 11 denken. Onwetendheid is de stiefmoeder der meeste argumenten. BELASTINGBETALER: Ik heb weinig meer te wenschen, 't Is een feit hoor, alles went; Knijp maar uit! Ook aan citroenen Komt ten slotte ééns een end. GULDEN: Mijn devies voor vier-en-dertig Deel ik u hier héél graag mee: Dat ik blijf wat ik geweest ben, 't Motto is: Je maintiendrai. 'k Hoop dat ik in vier en dertig Niet te dikwijls wordt gekraakt. En mijn vrouw niet door een auto Tot mijn Weduuw wordt gemaakt. MINISTER: Dat men mij dit jaar niet eind'loos Met gevraag van vragen plaagt, Niet steeds vraagt: Wat ik mag vragen Vragen stelt en vragen vraagt. CADETJE: Dat men mij in staat ga stellen Dat 'k me aan mijn roeping wijd; Vóórdat ik een zeeinelap ben Versch en geurig aan 't ontbijt. STADSMUSCH: Dat de allerlaatste paarden Nog niet naar de vilder gaan; Als die óók nog gaan verdwijnen, Waar moet ik dan van bestaan NEDERLANDSCHE MAAGD: Vier-en-dertig brenge Neerland Door saamlioorigheid op streek. Het van ouds bekende middel Uit de Welvaartsapotheek. SPORTNIEUWS. KorfbaJ. Competitieuitslagen T.K.B. den Burg: Verdo Nigro-ELTO 3—0. Oudeschild: OKC^DOH 0-5 De Cocksdorp: SVCDTS 05* reglementair. De stand is nu: gesp. gew. gel. verl. P- p.v. p.t. Verdo Nigro 8 0 1 14 43 '2 E.L.T.O, 8 6 1 1 13 35 6 DOH 8 5 0 3 10 24 15 D.T.S. 8 3 2 3 8 17 24 Zwaluw 7 1 4 2 6 16 14 S.V.C. 8 1 0 7 2 3 41 O.K.C. 7 0 1 6 1 3 30 De vereenigingen gelieven er nota van te nemen, dat een verzoek om uitstel we gens gegronde redenen uiterlijk Donder dagavond moet zijn ingediend bij de com petitieleider. Handelsregister—Alkmaar. Wijzigingen: W. G. Rijk, Vischmarkt 6, den Burg, Groenten- en fruithandel. Handelszaak voortgezet door vennoot schap onder firma. Opheffingen: Burgermaatschap Gebr. Geus, den Burg, Warmoesstraat 51, tim merlieden, (zaak voortgezet, ieder voor eigen rekening.) FEESTELIJKE OUDERAVOND. Het was gisteravond in Pen's Schouw burgzaal een feest, dat klonk als een klok en bij jong en oud nog lang in prettige herinnering zal blijven voortleven. Het was de feestelijke ouderavond van de o.l. school alhier, welke volkomen geslaagd mag worden genoemd, tot groote voldoe ning stellig van het personeel der school, mevr. Kraai en mevr. A. v.d. Meülen, die zich voor deze avond zooveel opofferin gen hebben getroost. Na een kort openingswoord van de heer H. J. Kraai, hoofd der school, zong de schooljeugd, keurig opgesteld op het too- neel .met groen-zwarte vlaggetjes ge tooid, de talrijke aanwezigen een wel komstlied tóe. „Poppenmoedertje" volgde, een aardig zangspelletje, waarbij de meisjes van de 3e klas, ieder met haar pop ten tooneele kwamen (Annie van Dijk, Hanny Vlessing, Tinie Boekei, Willy Keijser, Truida Kik kert, Jannie Wetsteen, Dirkje Koorn, Neeltje. Room, Annie Keijser, Klaasje Knol en jannie Coevert.) Annie van Dijk heeft aardig gezongen. „Bij de tandarts' 'was een leuk tooneel- VOORHEEN EN THANS. Anno 1595: Corn. Houtman 447 dagen. Anno 1933: „De Pelikaan" 4 dagen. Holland-Indië in recordtijd verbonden door de „Pelikaan", de snelle K.L.M.- vogel met zijn kranige bemanning. Wat zouden de Heeren Zeventien, de bestuur ders der eenmaal zoo machtige Vereenig- de Oost-Indische Compagnie van een ver binding van vier etmalen hebben gezegd? Zij waren het eenigszins anders gewend. Cornelis Houtman deed er op het laatst der lbe eeuw 447 dagen over, om van Texel naar Bantam te komen. Dit was een eerste poging, maar zelfs in de bloeitijd der Compagnie duurde een reis van Am sterdam naar Batavia soms nog.... een jaar. Een reis, volbracht binnen acht maanden, werd beloond met een premie van 150 gulden, te verdoelen tusschen op perkoopman, kapitein en stuurlieden. Bij een reis binnen zeven maanden bedroeg de premie f300 en wanneer men binnen zes maanden te Bantam arriveerde, werd er zelfs een premie van f600 uitbetaald. Schipper Barend Fokkesz., met zijn gal joot op 3 Nov. 1677 uit Holland ver trokken, kwam 10 April 1678 te Batavia aan; fiij had de reis afgelegd in vier maanden en zeven dagen. Dit was een record en werd als zulk een prestatie be schouwd, dat men op het eilandje Kui per, in de Baai van Batavia, een stand beeld voor hem oprichtte, dat aan aTlen, die naar Batavia stevenden, in het oog moest vallen. Waarom die tochten zoo lang duurden Er was geen kwestie van motor-defect, olie- of benzinegebrek, van losgeraakte schroeven, gebroken starter of verstopte benzineleiding, maar van tegenwind en windstilte. Maar al zou men van de snelst varende schepen gebruik gemaakt hebben en al zou het Suezkanaal in die dagen gereed zijn geweest wie zou de strijd kunnen aanbinden met een vlieg tuig Soms waren de kapiteins niet zonder schuld. Tegen de voorschriften in liepen zij een of andere haven binnen aan de Afrikaansche kust, waarbij zij dan in het gebied der veranderlijke winden kwamen en wekenlang moesten worstelen om weer in het.gebied der passaatwinden te komen. Besmettelijke ziekten, vooral scheurbuik (scorbut), rukten soms de bemanning bij tientallen weg. Zoo ankerde het Com pagnie-schip West-Friesland, onder kap. stukje met zang, opgevoerd door Hanny Vlessing ,die zoo'n kiespijn had„en Maar ten Roeper, de tandarts, die met angst-' aanjagende instrumenten haar helpen zou. Er werd heel goeg „tooneel gespeeld". Het viel zeer in de smaak, evenals het gymnastieknummer voor meisjes, dat volg de. Een boot met visschers bracht het vol gende nummer voor het voetlicht. Het waren de jongens van de 3e klas, die zich zoo vlijtig op de vangst toelegden. Ze haalden menig vischje aan boord. (De vis schers waren Anton Broekman, Jan Kik kert, Corry Kuiper, Jan Schot, Lo Ver meulen, Wim Westdorp, Kees, Wim en Bert Koorn, Adr. Boerhorst, Maarten Roe per, Jan v.d. Pijl, Henk Mulder, Hans Boswijk en Jan Kok). „Appelenschillen" was niet minder een sucoesnummertje: Moeder zit appelen te schillen en de kindieren zitten rondom haar te spelen. Ze hebben hun appeltje al opgepeuzeld. Moeder is moe van haar zware dagtaak, haar hoofd zakt voor over en zoetjesaan begint ze te knikkebol len. De slimmerds weten het, gaan zacht jes naar haar toe en vragen fluisterend om nog een appeltje. Als moeder dan knikkebollend „ja" knikt, beschouwen ze dat als een bevestigend antwoord en pak ken ze elk nog een appeltje uit het mandje. Yfke Jouwersma was het aardige moe dertje van de kindertjes: Gretha Uitgeest, Lies van Zeijlen, Coba Eelman, Herrit Broekman, Aug. Zegel en Wim Roeper. Anna Kraai las het gedichtje voor, dat de handeling moest verduidelijken. Na de pauze, waarin eenige verlotingen werden gehouden, werd een kinderope rette opgevoerd, getiteld „De tooverfee ot De betooverde poppen". Het spel ver plaatst ons eerst in een winkel, waar wel vijftig fraai uitgedoste poppen staan. Die poppen waren teerlingen van de le en 2e klasse. Een fee (Annie Prins) komt op bezoek, die ze aanraakt met haar toover- staf en levende menschen doet worden. Zij neemt de kinderen mee naar het bosch waar ze spelen en zingen, maar brengt ze weer thuis ook, waar de winkeljuffrouw (Willy Boon) en haar meisje (Tinie Krij- nen) in groote ongerustheid ha'dden ver keerd. Gelukkig komt alles weer goed te recht. Het was ©en buitengewoon aardig, fleu rig en kleurig kindertooneelspel dat de kinderen niet minder vreugd zal hebben verschaft dan de kijkers en de luisteraars. Voor wie als wij een kijkje „achter de ..schermen" mochten nemen, is het duide lijk ,dat alleen na langdurige, nauwge zette en geduldige voorbereiding een re- Jacob Jansz. Houtsnip, de 18e Mei 1657 uit Holland vertrokken op 27 Oct. in de Tafelbaai. Van de bemanning, bij het uit- izeilen 351 koppen sterk, waren er 72 •'gestorven en nog 150 lagen ziek aan scheurbuik. Dit was een lièel ernstig ge val. Andere schepen weer bereikten de Kaap zonder verliezen van beteekenis. Zoo ver loor het schip 't Hart onder Harrnen Ruyter in hetzelfde jaar slechts één doode. Uit de journalen van Malm, Van Noord, I' Hermite en vele anderen kan men ech ter zien, welk een noodlottige invloed het verblijf onder de Afrikaansche kust op hun bemanning uitoefende. Tot in het midden der 19e eeuw vergde een reis om de Kaap naar Intlië meestal 110 a 120 dagen. De bemanning van de "Pelikaan" heeft met een gewoon toestel van de lijn, dat Inormaal 9 a 10 dagen over de reis doet, de 14.000 kilometer verslonden in 100 uur en 35 minuten, dat is nqg eenige minuten minder dan de heenreis. Ondanks het feit ,dat het de bemanning van de „Peli kaan" in meteorologisch opzicht niet is meegeloopen 'boven liet vasteland van Azië en boven Europa hebben zij met sterke tegenwind en tenslotte met mist te kampen gehad. hebben zij het klaar gespeeld, de volgende dagtrajecten af te leggen Eerste etmaal BataviaAkyab: 4010 K.M. Tweede etmaal: AkyabDjask: 3778 K.M. Derde etmaal: DjaskCairo: 2888 K.M. Vierde etmaal: Cairo—Amsterdam: 3997 K.M. En de Vliegende Hollander van de 20c eeuw, Pander's Postjager? Die heeft zich door pech met de motor, niet laten ont moedigen. De verloren tijd niet meege rekend, is de afstand Amsterdam—Bata via, van 13,600 K.M., afgelegd in 45 vlieguren, een gemiddelde snelheid van 300 K.M. per uur. Vader Houtman, een pionier onder zijn tijdgenooten, zou het moeilijk kunnen gelooven. Maar wat zou hij voor oogen opzetten, als men hem bo vendien vertelde, dat Indië per radio heeft kunnen meeluisteren naar het verslag van de aankomst der „Pelikaan" op Schip hol? Er is nog aan de technische wonderen van onze tijd geen eind te zienj sulfaat, als deze avond te zien gaf, kan worden bereikt. Maar groot is dan ook de voldoening, wanneer alles zoo goed van stapel loopt. Dat alle kinderen der school in dit feestelijk optreden betrokken werden is mede als een verdienste van deze avond aan te merken. Het maakte de taak van de leiding we'I moeilijker, maar dank baarder tevens. Namens de ouders bracht de heer W. 'H.Lap hartelijk dank aan allen, die aan de ouders en de jeuga zulk een schoane avond hadden bezorgd. Hij sprak van be wonderenswaardige moed en volharding De heer Kraai dankte voor deze woor den en bracht de hulde voor het grootste deel over aan de dames der school en aan mevr. Van der Meuten, die zich voor deze avond wel het meest hadden inge spannen. (Zie ook .volgend nr.) Vrijdag wordt de uitvoering herhaald. Ze is dan tegen entree voor ieder toegan kelijk. (Zie adv. in dit nr.) ALLERLEI, Nog eenige personen kunnen als lid van Gemengd Koor toetreden. (Zie adv.) <>-- De gelegenheid tot inschrijving van teerlingen aain de Ambachtsschool te den Helder staat weer open. (Zie adv.) T.ESO-DIENST Met ingang van Februari reeds zal de dienst van TESO een uitbreiding onder gaan. We zulten als voorheen dan het eiland weer later op de dag kunnen ver iaten en 'bereiken. (Adv. volgt.) „Werken voor behoud te kost baar", luidt het oordeel van Ged. Staten. In antwoord op vragen van het Staten lid H. F. van Nuland omtrent de toestand waarin de bedreigde N.O. kust van Texel verkeert, deelen Ged. Staten het volgende mee: Reeds sedert geruime tijd worden jaar lijks door de Prov. Waterstaat ter plaatse opmetingen verricht. Dat het aangevallen kustvak in zijn ge heel „in steeds toenemende mate" door het zeewater zou worden bedreigd, kan niet worden gezegd; slechts op enkele waarnemingspunten is dit in de laatste jaren het geval. Gelet op de uitkomsten van de metin gen van de laatste jaren, is het evenwel niet uitgesloten, dat de afsluiting van de Zuiderzee tot dusver niet gunstig heeft gewerkt op het betrekkelijk langzaam ver- loopende periodieke at- en toenemen, het welk in de loop der tijden voor deze kusl is waargenomeri. Sedert 1926 worden de gronden van het ten zuiden van Rijksstrandpaal 34 gelegen poldertje ,,L>e Volharding" (oppervlakte plm. 20 H.A.) niet meer legen de zee verdedigd; in het tijdvak 1921-1933 is over het kustvak R.S.P. 32-R.S.P. 34 een duin strook met een breedte wisselend van plm. 20 M. tot plm. 140 M. en ter oppervlakte van ruim 13 H.A. verloren gegaan. Tijdens de in begin Nov. 1933 voorge komen storm is de in 1930 aangelegde zanddijk welke door de op 17, 27 eu 2S November 1932 gcheerscht hebbende stor men ernstig was aangetast, nog belangrijk verzwakt. Bij een vanwege de Prov. Waterstaat op 28 Nov. ter plaatse ingesteld onder zoek is gebleken, dat het lichaam van de zanddijk nog over plm. 180 M. van het zuidelijk uiteinde at in tact is; voorts dat het aansluitende dijkvlak over plm. 220 M. zoodanig is aangetast, dat geme ten uit de binuenkruinlijn nog een breedte wisselend van slechts 1,50 M. tot 6 M. aanwezig is, en tenslotte, dat het noorde lijk uiteinde van het dijklichaam over ongeveer 25 M. zoo goed als verdwenen is. De werken, welke tot behoud van de achter 't bedreigde kustvak gelegen gron den zouden moeten worden uitgevoerd, ZOUDEN VEEL MEER KOSTEN DAN HEI' LAND, dat eventueel zou moeten worden prijsgegeven, waard is. Met -deze omstandigheid rekening hou dende, alsmede met de verwachting dat, indien de zee toegang krijgt tot het duin- te rrc in benoorden de polder Eicrland, zulks voor de in 1904-1905 aangelegde in- laagdijk in de eerste jaren niet van na- deelige invloed behoeft te zijn, komt het onverwijld treffen van voorzieningen in deze aan Ged. Staten NOG NIET NOO- D1G voor. De zorg voor de verdediging van het betreffende kustvak berust bij de direct belanghebbenden, waartoe, naast de pol der Eicrland en de eigenaar van de gron den van het Eierlaudsche Huis, ook het Rijk, als onderhoudsplichtige van de aan gevallen duinen, dient te worden gerekend Plannen, welke tot een doelmatige be scherming van de bedreigde gronden kun nen leiden, zijn bij Ged. Staten NIET IN overweging. —o Tot zoover het antwoord van Ged. Sta ten. Wc zulten dus de waterwolf maar ongestoord laten knabbelen? DE KOOG. Woningbouw. Zaterdag werd in hotel. Texel door ar chitect Schermer voor rekening van de heer Alb. Eelman, den Burg, publiek aan besteed het bouwen van een woon- etn winkelhuis met (daarboven) dubbele zo merwoning te de Koog. De 'laagste in schrijvers waren: Timmerwerk: M. B'lotn. Oudeschild: metselwerk: Jb. Graaf, den Burg; schil derwerk: fa. Z. Graat, dén Burg; loodg. P. Oele. den Burg; etectr.: R. Daalder, de Koog. Het werk is aan deze inschrijvers ge gund. Staatsbosdh beheer. De tewerkstelling bij het Staatsbosch- beheer van ongeveer 250 werkloozjen geeft in de onmiddellijk omgeving yan ons dorp groote bedrijvigheid. Dagelijks wordt ge werkt in de dennenbosschen. Op de voor malige Kooger „Mient", thans een groot dennenbosch, staat ©en ruime houten keet, dienend tot schaftlokaal. De helmbeplan ting in de duinen is op ruime schaal ter hand genomen, waardoor op vete plekken zandverstuivingen zijn bedwongen, het geen de toestand onzer zeewering ten goede komt. Zoo wordt productief werk geleverd. Corr. OUDESCHILD. Crescendo en V.L'O.S. E>e aandacht wordt verzocht voor 'de annonce in dit nummer^ waarin bovenge melde vereenigingen een gecombineerde uitvoering aankondigen, te geven in De Zeven Provinciën. 'De 'Besturen hopen, dat een druk bezoek het bevvijs zal leve ren, dat zulk ©en optreden alhier op prijs wordt gesteld. Ook het te vertoonen schimmenspel zal zeker in de smaak vallen Vissdherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: 5 Jan.: 1082 Kg. wulken 25 27 ct. 8 Jan.: 2709 Kg. wulken 221/2 ct. Met de garnalenvisscherij is het nog steeds mis. De garnalen zijn geheel weg en het loont niet de moeite om uit te va ren. Vete visschers werken nu in de werk verschaffing. OOSTEREND. Esperanto. Een verrassing wachtte de Zweedsche Esp. onderwijzer B. Karlsson hier op zjjn eerste les in dit jaar. Hem werd n.I.; op de wijze van Tra la Arbar' door zijn cur sisten een Nieuwjaarswensch toegezongen, vervaardigd door Huib de Rijmelaar. Het lied trof onze Zweedsche vriend op aange name wijze. KKhet kruispunt. Zeker, zeker, wat van rechts komf, gaat voor. Goed zoo! Maaru moet tóch ook goed naar links uitkijken! RIJDT VEILIG.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5