De Nieuwe Texelsche Courant No. 4806 47s,Jaargang Woensdag 17 Jan. 1934 ";T~^ Grepen uit de Omzet-Belastingwet. Van week tot week Een Financieel Schandaal. Dekking tegen Duitschland STALIN SPREEKT Wat President Roosevelt te vertellen had. Een leening van 10 milliard dollar. Texelsche Berichten is stads 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel ineer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer Va uur later.) 18 19 20 21 22 23 24 Jan 10,38 11.20 0,20 1,03 1,52 2 43 ZATERDAGAVOND. FRANKRIJK. In Frankrijk is men diep onder de in druk van het nieuwste financieele schan daal, waarvan de stad Bayonne het mid delpunt vormt. Madame Humbert en Oustric schijnen door de nieuwe „held" Stavisky geheel in de schaduw gesteld. Stavisky, die de eerzucht scheen te heb ben een Ivar Kreuger in oplichtingen naai de „kroon" te steken, is nu door zelf moord verdwenen. Maar niet alleen tie door Item veroorzaakte verliezen blijven over, ook het wantrouwen, dat o.p ver schillend gebied en tegen tal 'van open bare personen en instellingen is gewekt. De burgemeester van Bayonne zit in de gevangenis en het is zeer wel denkbaar, dat nog andere ambtelijke heeren zijn lot zullen deelen. Dalimier, de minister van koloniën heeft zijn portefeuille er om moeten neerleggen. En hij heeft dit niet vrijwillig, uit overgevoeligheid gedaan;de minister-president heeft hem met vrij harde druk uit het kabinet moeten weg dringen. Allerlei andere personen op hooge posten zijn in opspraak gekomen. Verschillende hunner hebben zich reeds van verdenkmg kunnen zuiveren, maar niet allen is dit nog gelukt. Veel droesem van wantrouwen, ook van ongezond wan trouwen, zal achterblijven. Zelfs voor de politie is de zaak niet bijster aangenaam, len het is te verwachten, dat belangrijke hervormingen ,'n l et Fransche politiewezen er het gevolg van zullen zijn. Frankrijk is nu eenmaal een conservatief land en men heeft er sterk de gewoonte, te wach-> ten met het dempen van putten tot er kal veren in verdronken zijn. Dit geval, dat wel met het beruchte Panama-schandaal vergeleken wordt, is blijkbaar erg genoeg om weer eens wat noodzakelijke hervor mingen mogelijk te maken. RUSLAND. Biezonder de aandacht trok in de afge- loopen week het bericht, dat Rusland en Polen samen aan de Baltische randstaten de onschendbaarheid van hun gebied had den willen waarborgen. Dit kan alleen betrekking hebben op een bescherming tegen Duitschland. Finland echter voelde niet de minste lust, zich zijin gebied door Rusland te la ten waarborgen. Een verdrag van non agressie bestaat reeds tusschen beide sta ten. Van geen andere zijde dan van die der Russen heeft Finland gevaar te duch ten. Het heeft op het oogenblik zelfs bie zonder veel last van zeer misdadige vor men van Russische spionnage. Men was dus te Helsingfors niet bereid, zich door Moskou (en Warschau) als pion in een spel tegen Duitschland te laten gebruiken. Ook in Estland en Letland nam men liever geen deel aan een politiek tegen het Duitsche rijk, waarmede men zeer levendige en voordeelige economische betrekkingen onderhoudt. Alleen de Lithauers, die op het oogenblik op slechte voet met de Duitschers staan, en werkelijk ernstig bevreesd zijn voor Duitsche pogin gen tot uitbreiding, waren zeer verheugd over het aanbod. Nu is het voorloopig van de baan. Maar te Berlijn zal men er in ieder geval, uit hebben geleerd, wat de „verzoening met Polen", waarmede men tegenover Pa- N.V. T. E. M. O Verdrijf de ergste kou in uw slaapkamer met een Straalkachel. Geen onaangename lucht, walm en vocht. ♦•❖et ret© rijs nogal gepronkt heeft, in werkelijkheid waard is. RUSLAND. Rusland heeft deze week nog voor een andere sensatie gezorgd. Stalin, de mach tige en niet bijster spraakzame auto craat van Rusland, heeft zich voor de New York Times later intervieuwen. Bij die gelegenheid heeft hij opmerkelijke dingen gezegd. Ten eerste heeft hij liet onwrikbare voornemen van de Sowjet-re- geering te kennen gegeven, om al haar financieele verplichtingen tot het uiterste na te komen. Hij wees daarbij op het slechte voorbeeld van Duitschland, dat Rusland zelfs tegenover de Duitschers zelf nooit zou navolgen. Verder verkon digde hij, dat wij met de crisis over liet ergste heen waren, en dat het kapitalisme nog volstrekt niet op zijn einde liep. Atet schommelingen zou de koers nu naar bo ven gaan, al'zouden wij ook waarschijnlijk het peil 1929 niet meer bereiken. Heel merkwaardig was ook, wat hij over de Volkenbond zeide. Hij verwachtte dat deze nu, juist na het uittreden van Japan en Duitschland, een rem tegen oorlogsgevaar en een vluchtheuveltje voor de vrede zou kunnen zijn. Mocht dit juist blijken, dan ware Rusland bereid aan de Volkenbond ondanks al zijn gebreken, zijn steun te verleenen. STALIN'S MOEDER. Ekaterina Dzugashviii, de moeder van de Russische dictator Stalin, die nog im mer haar bescheiden huisje in Tiflis (Georgië) bewoont. VEREEN. STATEN. Te Washington is het Congres nu bij een. De eerste ontmoeting met Roosevelt is vriendelijker geweest, dan men eenige weken geleden meende te moeten ver wachten. De laatste berichten in het oude jaar hadden danook veel hoopvoller ge klonken, wat de stemming tegenover de president betreft. Deze blijkt nog zeer populair in Amerika, ondanks de teleur stellingen, die hij zijn Amerikanen heeft bereid. Men waardeert echter nog steeds de man in hein, die iets heeft durven on dernemen en die in ieder geval de cata strofe, waar het land onder het passieve bewind van Hoover naar toe scheen te drijven, voorloopig heeft weten af te wen den. Hoe men ook het beleid van Roose velt moge critiseeren, men erkent dat het nu om pompen of verdrinken gaat, en dat hij met desperate ijver pompt. Intusschen 'heeft Roosevelt het congres in kennis gesteld met zijn politieke en zijn finan cieele boodschap, met zijn „troon- en zijn mil 11 oenen rede". De politieke boodschap was uiterst voorzichtig. Hij wilde blijk baar de zenuwen van zijn toehoorders sparen voor zijn financieele ontboeze mingen. Toch was hij nog revolutionnair genoeg. „Op de puinhoopen van het ver leden zou het nieuwe huis worden opge trokken, dat beter dan het oude op de eischen van de nieuwe tijd berekend moest zijn", zoo zeide hij. Uit de politieke bood schap bleek ook reeds, dat een stabilisatie van de dollar nog in lang niet te verwach ten is. VEREEN. STATEN. ER OP OF ER ONDER. Uitermate belangwekkend was Roose velt's financieele rede. Hij kondigde daar in het grootste financieele waagstuk aan, dat ooit in vredestijd in eenige staat ter TERUGGAVE VAN OMZETBELASTING. Het verkrijgen van de hiervoor genoem de vrijstelling is in de Wet opgenomen, om te voorkomen, dat de goederen, die bij het productieproces gebruikt of verbruikt worden, meerdere malen zullen worden belast, aangezien liefde bedoeling dei- Wet is, slechts van het eindproduct om zetbelasting te laten betalen. Behalve dan de vrijstellingen bestaat daarvoor een tweede manier n.I. het wa gen van teruggave der omzetbelasting van die goederen, waarvan reeds eerder om zetbelasting is betaald. Iemand, die dus als fabrikant grond- en hulpstoffen gebruikt, waarover hij eerst de omzetbelasting heeft betaald, kan deze omzetbelasting weer terugvragen. Nemen we als voorbeeld een banket bakker-fabrikant. Deze heeft b.v. geen vrijstelling aange vraagd voor het inslaan van grondstoffen. Zooals we eerder hebben gezien, moet de banketbakker per kalender-kwartaal een aangifte verstrekken van zijn om/ét en daarover omzetbelasting betalen. Deze banketbakker kan nu een verzoek van voorgeschreven model bij de In specteur indienen, teneinde teruggave te verkrijgen, van de omzetbelasting tier over dat kwartaal gebruikte grond- en hulp stoffen. Dit verzoek moet uiterlijk binnen 3 maanden na afloop van ieder kalender kwartaal worden ingediend. Bij latere in diening is het recht op teruggave ver vallen. Verder bestaat ook nog recht op terug gave van omzetbelasting: le. van met omzetbelasting in rekening gebrachte goederen, die door de afnemer worden geweigerd. 2e. van met omzetbelasting in rekening gebrachte goederen, die door de fabri kant om een of andere reden hetzij ge heel, hetzij gedeeltelijk worden terugge nomen. 3e. van met omzetbelasting in rekening gebrachte goederen, waarvan om de een ot andere reden de prijs wordt ver minderd. EXe verzoeken om deze teruggave moe ten ook uiterlijk binnen 3 maanden ma af loop van ieder kalenderkwartaal worden ingediend. Het model voor die verzoeken is koste loos bjj de inspecteurs en Ontvangers verkrijgbaar. Begrijpelijkerwijze kan geen aanspraak op vrijstelling ot teruggave van omzetbe lasting worden verkregen door de ver vaardigers of bewerkers van niet aan de belasting onderworpen onroerende goede ren of die volgens aard of bestemming als zoodanig worden beschouwd. Op overtredingen van de in deze Wet gegeven voorschriften staan vrij zware straffen voorgeschreven en bij navorde-i ring van te weinig betaalde omzetbelas ting kan deze met het 9-voud der te wei nig betaalde belasting worden verhoogd. wereld is ondernomen. Om Amerika over de crisis heen te helpen wil hij niet min der dan 10 milliard dollar leenen, waar mede hij dan de staatsschuld van het land met bijna de helft verhoogt. Voor een dergelijk bedrag kan men heel genoeglijk een paar jaar lang op groote schaal oor log voeren. Zeven-en-een-half miljard, on geveer het dubbele van de normale be grooting, zouden in het komende jaar voor werkverschaffing en aansporing van het economische leven worden gebruikt, ter wijl geen andere dekking dan genoemde leening ervoor zou worden gezocht. Een zondvloed van kunstmatig ere diet en van kunstmatige inkomsten zullen dus over tie Vereenigde Staten worden ontketend. Roosevelt zet op deze manier alles op cén kaart. Want als hij met dit experiment niet slaagt, zal een economische ramp waarlijk niet te overzien zijn. Daarbij schijnt Roosevelt nog niet precies te we ten, hoe hij te werk zal gaan. Want bij behoudt zich het recht voor, zijn metho de nog te veranderen, als dat noodig mocht blijken. Hij gelooft in géén stelsel zoo vast als in het opportunisme. Hij zal geen moeite hebben, de vrije hand te krij gen voor zijn laatste, gigantische, en tege lijk fantastisch avontuurlijke poging. Want. wie hem in de weg wil treden, zou er iets anders op moeten wéten. Zijn critici ech ter kunnen wel heel goed zijn fouten, en vergissingen aangeven, maar wat er, ter redding, nadat men zoover gekomen is, zou moeten gebeuren, ja, dat kunnen zij ook niet zeggen. Zoo gaat het vaak in deze wereld. Critiek is makkelijk, kunst is moeilijk, heeft Destouches in 1732 al gezegd. En men beweert, dat hij het wist! FEESTAVOND S.V. TEXEL Een echt jolige, tip-top geslaagde avond was het, die S.V. Texel Zondag in de zaal van hotel Texel organiseerde. Het heeft veel studie en hoofdbrekens gekost al vorens bet daartoe kon komen, maar met tevredenheid mogen bestuur, feestcommis sie en zijn (haar) talrijke medewerkers terugzien op deze feestavond, die de goede naam van onze S.V. op dat gebied weder om bevestigd heeft. De zaal was geheel bezet en leverde met haai- guirlandes en andere versieringen een feestelijke aanblik op. Te ruim acht uur sprak de heer D.Dap- per, voorz., een openingswoord, waarin ihij in het biezonder verwelkomde burge meester Oort, weth. Parlevliet, de eere leden en de vele ouders, die aan de uit- noodiging gehoor gaven. De avond zou voornamelijk met eigen werk en door eigen krachten worden ge vuld. Zeer verdienstelijk hebben zich vooral de leden Anton Verheyen en Niek Ran gemaakt. Eerstgenoemde schreef een aardig stukje, dat door de adspiranten zou worden opgevoerd. De heer Ran dichtte een „clublied" en een „Loflied op de S.V." Jammer, dat hij door ziekte ver hinderd was aanwezig te zijn. Voor te houden verlotingen waren be- LEED 3 JAAR AAN RHEUMAT1EK KON ZICH NIET BEWEGEN „Het kwam in eens, maar 3 jaar lang was het of ik die pijn in mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was mij te veel. Men zei mij dat ik rheumatiek had en daarvan wel nooit meer af zou komen. Toen werd ik opmerkzaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen ver dwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbalsem aan". Zoo schrijft ons de heef S. SI. te H. wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Kloosterbalsem kost per pot van 20 gram 60 cent en van 50 gram fl, en is overal verkrijgbaar. Onovertroffen bij brand- en snijwonden. Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij rheumatiek, spil en pijn lijke spieren. schikbaar gesteld: taarten van C.Moojen en Jb. Bakker, eau-de-cologne door Won der, worst door Ran, bonbons door „da mes, die onbekend wenschten te blijven", schilderij door N.V. Vlessing, fruitmand door Wetsteen en voetbalschoenen, shirt en brock door A. C. Rab. Met de wensch, dat het een prettige avond zou worden, opende de voorz. na deze mededeel ingen deze feestelijke bijeen komst. Dan verschijnen op de planken de jeugdige voetballers Dick Huizinga, Wim Mulder en Klaas Kikkert, die hun vriend Jan Rab eens komen opzoeken met het doel hem van het nut en genoegen van sportbeoefening, vain de voetbalsport in het biezonder, te overtuigen. De jongens doen dat op de juiste manier: het ont breekt hun niet aan overredingskracht en daarbij worden ze gesteund door hun col lega's, die in diverse tafereelen („stille beelden") Jan het aantrekkelijke en nut tige van de sport voor oogen stellen.. Hiertoe wordt een scherm weggeschoven, waarachter zich de jongelui hebben opge steld. Belichting met diverse kleuren licht doet die groepen aardig tot hun recht ko men. Het slot is, dat Jan zich laat in schrijven als lid en alle anderen het club lied aanheffen. Natuurlijk mag niet on vermeld blijven, dat de letters van de naam S.V. Texel door een achttal adspi- Iranten aan het publiek werden getoond, waarbij ieder van hen, een toepasselijk woord op rijm te vertellen had: S. is de Sport, op Texel bekend, Bij regen en wind is Texel present. S. is het sein, dat 't spel gaat beginnen Dan staan we in 't veld, met de wil om te winnen. V is de voetbal, die straks weer gaat rollen. Dan ziet men de jongens weer reuze- hard hollen. V is de vaste wil bij ons, om te winnen, Dan is met spelers alleen wat te beginnen. T is de toekomst, die Texel ons biedt Blind is een ieder, die dat nog niet ziet. T is de terugkomst, van d'overkant hier Is er gewonnen, dan is er plezier. ITEXELSCHE COURANT LICHT OP Rl|WIELEN en RI|TUIGEN 4 44 IV.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1