RADIO. 0 'W ji 1 TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT T.E.S.O.'s nieuwste boot. Gemengd Nseuws SCHATTING. Texelsche Berichten AAN DE KOP. Woensdag 17 Januari 1934. Er is een oud vertelsel van 'n berouw hebbende varkensdief, die bij zijn predi kant kwam met geld voor 'liet varken en hét verzoek liet aan de eigenaar 'te doen toekomen. Toen de dief voor de derde maal met dezelfde boodschap kwam, vroeg de predikant: „Waarom koop je liet dier niet direct. Dat komt immers op hetzelfde neer?" „Neem me niet kwalijk", was liet ant woord, „het onderscheid is tamelijk groot: koop ik liet varken van de boer, dan schat HIJ het; maai* steel ik het en zend ik hem, later het geld, dan schat IK het". Het zit 'm in de schatting. Doen we niet dikwijls als die dief? Neen, we willen niet stelen. We willen eerlijk wezen. Maar we willen onze eigen schatting toepassen. We willen gaarne an dermans bezit betalen niet naar het de eigenaar waard is, niet naar hetgeen het op de markt waard is, maar voor zooveel wij er voor missen willen. We schattenen schatten heel gaarne „naar ons toe". Als de eigenaar door nood gedwongen wordt, zich van iets te ontdoen, dan schatten we zelf wel. Wanneer in dagen van ellende men- schen tot ons komen om hun bezit ons te verkoopenlaten we dan denken aan 't vertelseltje en aan de beteekenis van „schatten". De „DOKTER WAGEMAKER". Naar men ons namens het bestuur van T.E.S.O. meedeelt, werd besloten aan T.E. S.O.'s nieuwste boot, welke thans te Rot terdam op stapel staat, de naam 'te geven van „DOKTER WAGEMAKER". Met ons zullen zeer veel anderen zich over dit besluit verheugen. De naam van T.E.S.O.'s grondvester zal nimmer uit het geheugen gaan, maar door dit besluit zal mede worden'bevorderd, dat die naam onverbrekelijk verbonden blijft aan de On derneming, aan de opbouw van welke wijlen dokter Aci-r. Wagemaker een deel van zijn leven verpandde. Reeds bij de geboorte van T.E.S.O.'s eersteling, werd de vraag gesteld, of „Dokter Wagemaker" niet een zeer ge paste naam zou zijn. Reeds verleenden de „Baron 'Rengers" en de „Minister Havelaar" aan T.E.S.O. haar diensten. De voorz. wilde daarvan echter niet we ten. Eerst zou moeten blijken, dat T.E. SrO. levensvatbaarheid zou hebben, al twij felde 'hij daaraan geenszins. Thans weten we, wat de N.V. T.E.S.O. voor Texel beteekent en is het verke nen van dokter Wagemaker's naam aan T.E.S.O.'s nieuwste boot volkomen gemo tiveerd. Giften voor het Witte Kruis. Fam. K. den Burg fl. ALLERLEI. Gij kunt niet op een enkele dag uw waren huis aan huis op Texel, aanbieden, zakenman, Het Tesselaartje kan dat wel en vraagt daarvoor slechts enkele dub beltjes. Gegarandeerde oplaag: meer dan 2300 exemplaren. Staatsboschbeheer zal binnenkort een houtverkooping houden. Abonnees in het buitenland, die hun abonn.-geld over'1934 nog niet'hebben be taald, verzoeken wij beleefd, dit voor 1 Maart te willen voldoen. Door de C.R.C. zullen Vrijdag weder om runderen worden overgenomen. (Zie adv.) In de stormachtige nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn de palen met lampen voor de electrische verlichting van de ijsbaan op de ELemert omgewaaid. Ver scheidene lampen lieten het leven. Een strop voor de beer J. Zoetelief, die de baan exploiteerde. Was dat een Texelaar? De heer H. Hylhema, te Soestduinen, schrijft ons: Naar aanleiding van 't bericht in uw blad van 10 Januari omtrent de toent van Houtman, vestig ik gaarne uw aan dacht op het merkwaardige feit, dat Pie- ter Dirksz. Keijser (een echte Texelsche naam) opperstuurman op die tocht was. In het geschiedenisboek van Dr. J. A. Wynne lees ik: Eenige kooplieden te Am sterdam hadden „een maatschappij van verre" (landen) opgericht. Dezen rustten vier schepen uit, om de tocht langs de Kaap de Goede Hoop te doen. (Men zocht de weg naar Indië). 2 April *1595 lichtten Pieter Dirksz. Keijser, de opper stuurman, en Cornelis Houtman, de op- De radio-uitzendingen van het vertrek van de „Pelikaan" en eenige dagen later dat van de „Postjager" uit Batavia heb ben in Nederland groote belangstelling genoten. De radio-omroep heeft het zijne er toe bijgedragen om Nederland en Indië, zoo als dat heet „dichter bij elkaar te bren gen'. De vluchten van de beide vliegtuigen vooral die van de roemrijke „Pelikaan" hebben een prachtige psychologische uit werking gehad op het Nederlandsche volk. Met een ruk is men hier te lande wakker geschud. De aandacht is er op gevestigd, dat wij door snelle communicatiemiddelen bezig zijn een nieuwe Houtman-tijd te be leven in een tempo, dat bij onze voort varende eeuw past. Wij hebben allemaal Indië opnieuw ontdekt. Men vraagt zich af: Hoe ging dat nu toch wel in zijn werkhoe is"'t moge lijk, dat wij Indië's stem zóó duidelijk hoorden Het kan in een paar woorden worden gezegd: De Bataviasche radiovereeniging had voor een microfoon en een oogge tuige gezorgd op Tjililitan. Deze micro foon was verbonden (via een Indische telefoonlijn) met de studio van deze ver- eeniging aan het Koningsplein (Zuid) te Katavia. Hier werden de klanken gesplitst. perkommies, d.i. de vertegenwoordiger der handelsbelangenh, te Texel het anker en landden in Juni 1596 te Bantam (in N.W. van Java). Zaker.nieuws. Naar men ons meedeelt, is het woon huis in de Hoogerstraat, tot voor kort bewoond door de heer' Jb. Kikkert, thans overleden, onderhands gekocht door de Oreer K. Mantje. Het zal worden ge sloopt om plaats te maken voor een woon- en winkelhuis. Uitslag aanbesteding. Door B. en W. werd het vervoer van huisvuil, etc. aanbesteed. Laagste inschrij vers waren de beeren R. Kooiman en C. Boon Hz. B i jheltentooin stel I iing. Gisteravond is door Ds. A. A. v. d. Leer de Bijbeltentoonstelling geopend, welke door de afd. Texel van bet Ned. Bijbel genootschap in de N.H. Kerk alhier ge houden wordt. De afd. is er in geslaagd een groot aantal bijbels en andere schrifturen, plaat werken, enz., hierop betrekking hebbende, bijeen te brengen en vraagt daarvoor dam- ook van belangstellenden de volle aan dacht. Van de vele inzendingen, vooral ook van Texelaars, noemen we thans slechts zeer oude exemplaren van de bijbel, de bij bel in blindenschrift, in 't Esperanto en in tal van andere talen; een bijbeltekst in de 590 talen, waarin de bijbel is overge zet; tegels, gravures, schilderijen, enz. met bijbelsche voorstellingen; diverse leer middelen bij 'het godsdienstonderwijs, enz. Het was zeer druk gisteravond. Hedenavond 7.15 uur rijdt een autobus van Cocksdorp, half acht van Oosterend. Onder anderen deden ook burgemeester en wethouders van hun belangstelling blij ken. De toegang is vrij. Vandaag is de ten toonstelling te bezichtigen van 36 en 8 10 uur; Donderdag van 35 en 8- 10 uur. (Zie ook ons volgend nr.) OUDESCHILD. Vissdlierij-vereeniging. Zaterdag hield de Visscherij-vereeniging een zeer goed bezochte vergadering in „Ons Gebouw". Voorzitter Hen lees heette de aanwezigen welkom. Het te agenda punt betrof het HUREN van de AF SLAGRUIMTE, daar de overeenkomst door 'de kooplui per 1 Januari was opge zegd Na eenige discussie werd besloten op het voorstel in te gaan als de huurprijs redelijk is. Op die basis zal met B. en W. worden onderhandeld. ROYEMENT LEDEN: De vereen, be sloot eenige tijd geleden om de wulken niet meer via de Texelsche koopers tc le veren doch rechtstreeks aan de afnemers in België, om zoodoende prijsregelend te kunnen optreden en te zorgen, dat er niet te veel werd gevischt. Een viertal leden wenschte zich echter niet aan deze afspraak te houden 'en leverde toch aan de koopers. Op voorstel van het bestuur werd besloten aan deze leden te berich ten, dat zij binnen 4 dagen hun houding moesten herzien, daar zij anders geroyeerd zouden worden. ZUIDERZEESTEUNWET. De voorz. gat een breedvoerige uiteenzetting over de gevolgen van de afsluiting der Zuider zee. Spr. was van meening, dat B. en \V. niet doortastend genoeg optreden. Het college schoot z.i. in vele opzichten tekort. Resultaten zijn niet bereikt, terwijl overal langs de Zuiderzee tot Wieringen toe steun verleend is. Het is absoluut 'n feit, dat de garnalenteelt geheel vernietigd is. De overheid behoort 'n redelijke vergoe- Eén deel werd gedirigeerd naar de In dische omroepzenders der plaatselijke ver- eenigingen (waarvoortelefoonverbindingen werden gebruikt). De klanken van deze zenders dringen echter niet tot Nederland door, weshalve voor de groote sprong het ultra-korte-golf-telefonie-station van het N.-I. Gouvernement te Bandoeng werd ingeschakeld voor de verwerking van het tweede deel der geluidsenergie van Tjili litan. Vóór dat de verbinding met het vliegveld volgde, sprak Bandoeng zelf nog een woordje, zooals men zich her inneren zal. De u.k.g. zendei' van Ban doeng stuurde klanken van Tjililitan over de bosschen, woestijnen en beschavings oorden, die Smirnoff en de zijnen inruim 4 dagen overvlogen, in iets minder dan 1/30 deel Van een seconde. Tegen deze snelheid kan geen „Zilver meeuw", „Pelikaan" of „Postjager" óp- vliegen. De klanken werden uit Indië ongevan gen door het regeeringsstation „NoRa", dat zijn naam ontleent aan zijn ligging: Noord wijk en aan zijn arbeid: Radio. „NoRa" is voor deze lange afstand- ontvangst schitterend uitgerust. De rest is duidelijk. „NoRa" distribu eert de Indië-klanken langs telefoonlij nen naar de Nederlandsche omroepzenders en deze dirigeeren ze naar de Nederland sche huiskamers. In eep fractie van een seconde is de ingewikkelde zigzagweg met de lichtsnelheid afgelegd. Heusch! Al zijn we misschien in een aantal zaken wat traag van doen: in twee dingen gaan wij aan „de kop". In vliegen enomroepen1 over een derde aardbol. Ois het onderspit, dat u delft, als u het op een onbewaakte overj weg met een trein aan de stok mocht krijgen. RIJDT VEILIG. ding te geven. Ook de Texelsche vissehers hebben recht op een mensclnvaandig be staan zeide spreker. Deze week zal de voorz. 'met w'eth. Parlevliet de verschillende Kamerfracties bezoeken teneinde aan te dringen op een spoedige behandeling van de Texelsche kwestie, daar ingrijpen beslist noodzake lijk is. RONDVRAAG. De heer W, Dijker ver zocht pennen te slaan in de groote meer palen langs de haven. De voorz. zeide, er reeds met de opzichter over te hebben gesproken. De zaak zou spoedig in orde komen. Hierna sloot de voorz. met een woord van dank de bijeenkomst. DE COCKSDORP. Kerknieuws. Het Kerknieuwsberichl in liet le blad onder „Oudeschild" (in een deel van onze oplaag) moest onder „De Cocks dorp" staan. TERSCHELLING. HET LUTINE-GOUD. Binnenkort zullen de bergingswerkzaam heden boven het wrak der „Lutine" met kracht worden voortgezet. De toestand is op het „Lutine-terrein" in de laatste tijd aanmerkelijk verbeterd, en men verwacht, dat die verbetering, waaraan mogelijk de afsluiting der Zuiderzee niet vreemd is, zal voortduren. Zoo is de groote en diepe kuil, welke men in October j.I. bo ven het wrak heeft gezogen, eenige weken gelleden, door bet .s.s. „Holland", dat peilingen verrichtte,, in bijkans ongewij zigde toestand terug gevonden, terwijl de in vroeger jaren gezogen kuilen in korte tijd weer verzandden, vooral na een peri ode van stormachtig weer. De zuigers, die men binnenkort (waarschijnlijk vol gende maand reeds) gaat gebruiken, on dergaan thans op de werf de noodige re paraties en worden speciaal voor het Lu tine werk gereed gemaakt. Het zijn de „Volharding", de „Nep- tunus", -de „Texel" en de „Bonnrif'i, Bovendien wordt de „Volharding" voor zien van een op de werf Conrad te Haarlem vervaardigde „steenvanger", die in het onderhavig geval dienst moet doen als kogelvanger. Bij de zuigwerkzaamhe- iden in het najaar van 1933 is men n.l. met de zuigbuis tot op de kogelmassa door gedrongen, en heeft men ook een groot aantal "kogels opgezogen. Deze kogels beschadigden echter het mechanisme der zuiginstallatie. De kogelvanger maakt de kogels tijdelijk onschadelijk, terwijl het zand zijn gewone weg vervolgt. Ten slotte stellen de ondernemers zich voor te wer ken met ©en z.g. „polyp-grijper", zooals die boven het goudschip „Egypt" werd gebezigd en die duizenden kilo's met één enkele greep boven kan brengen. Deze polypgrijper komt echter eerst in werking als de kogels zooveel mogelijk zijn opge zogen en moet dus dienen om eventueele restanten van kogels, wrakstukken en, naar men vertrouwt, in laatste instantie, goud naar boven te brengen. Een drietal duikers zullen hun assistentie verkenen voor het dirigeeren van de grijper. Voor het" geval deze werkzaamheden niet het verwachte resultaat mochten opleveren, wordt een bergingswerktuig volgens een verbeterd systeem Beckers in petto gehou den, dat binnenkort in een Nederlandsche fabriek wordt gebouwd. „Telegraaf". BAAS BOVEN BAAS? Er bestaat een plan, om bij Parijs, de „lichtstad", een vuurtoren op te richten. Hij zou wel 700 M. hoog moeten worden (Eiffeltorcn 300 M.) Ons kiekje vertoornt twee ingenieurs, die zich met het plain bezighouden. EEN VROUWELIJKE MUSSOLINI. Mevr. R. L. Lintorn-Ormam is de leid ster van de fascistenorganisatie voor vrou wen in Engeland, welke in 1923 gesticht werd. Ze telt thans 50.000 leden. UIT AMERIKA. Prof. R. Moley is uit Roosevelt's „Her- senen-Trust" getreden ten einde zich te kunnen wijden aan een nationaal tijd schrift. We beelden hem (links) met zijn uitgever, Vincent Astor af. WEGENS DE BRAND op het Fran- sche s.s. Georges Philipar zijn 7 perso nen, onder wie de directeuren van de werf La Loire, wegens onvoorzichtigheid en veronachtzaming der reglementen, gear resteerd. HONGARIJE. Bij Debrcczin zijn iie- Iiumgasbronnen ontdekt. In Texas, On tario en Alberta (Canada) wordt al jaren heliumgas uit bronnen gewonnen en ge bruikt voor het vullen van luchtschepen. De eerste heliumgasbron in Europa werd ontdekt bij Russelsheim in 1928. Europa is nu voor helium niet langen' afhankelijk van Amerika. EEN SOLDAAT uit Sonderen stuurde op 15 Mei 1916 als krijgsgevangene uit Frankrijk een brief naar zijn te Sonderen wonende vrouw. Dezer dagen werd de briefkaart bezorgd. Het blijkt, dat de kaart ook in Engeland is geweest, doch als on bestelbaar werd teruggezonden. DENEMARKEN heeft voorgesteld dit jaar 60,000 ton Deensche haring te ver koopen voor 10,000 Poolsche paarden. TEGEN 400 ambtenaren van Russische regeeringsbedrijven is een vervolging in gesteld wegens het inhouden van ar- l.eidersloonentotaal 100 miljoen. DE SOVJET-regeering verleent ander half miljoen arbeiders vrijstelling van huur, pacht en belasting. Uit de dagbladen van Zaterdag: TE BRUSSEL hielden leden van liet Nat. Legioen een betooging. Zij werden door de Soc. en Comm. tegehbetoogers aangevallen. Er werden 12 betoogers ge wond. 30 betoogers en tegenbetoogers werden gearresteerd. OP WEG naar Rome is ©en Ital. mili tair vliegtuig van een hoogte van 50 meter neergestort. Zes officieren kwamen om. DOOR DE STORM werd het ijs op de Zuiderzee naar het noorden opge stuwd. Een groote schots ijs is op de afsluitdijk geschoven. De weg werd hier door versperd, maar is weer vrij gemaakt. De dijk is niet beschadigd. DOOL Door de plotselinge dooi ont stonden in de Argentijnsche provincie Mendoza groote overstroomingen. 60 per sonen verdronken. Het spoorwegverkeer is gestoord. BIJ DE CHESEPEAKE BAAI hield de Amerikaanscbe Marine schietoefeningen met granaten, die zeer veel fosfor bevat ten1. Ze kwamen in het slib van de baaj terecht, waardoor de modder vergiftigd werd. Duizenden eenden kwamen om. Men zal de baai uitbaggeren. vrcy

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5