Geweld-element DE STRANDING VAN DE „OAKFORD" No. 4808 47ste Jaargang Woensdag 24 Jan. 1934 Van week tot week HET SAAR-GEBIED. VLIEGRAMP. AARDBEVING. KNOEIERIJ. ARRESTATIES. WEER OPROER OP CUBA. Terug van een bezoe aan de „Oakford". Uw advertentie in dit Mad op Texel huis aan huis gele» ZATERDAGAVOND. In de zitting van de Volkenbondsraad werd deze week de Saarkwestie behan deld. De Duitsche Tegeering werd uitge- noodigd om een vertegenwoordiger te stu ren, maar wees dat bot af. Het Vredes verdrag bepaalt, dat na 15-jarig Volken- bondsregiem in het Saargebied een volks stemming moet plaats vinden over de vraag, of het gebied aan Duitsdhland zal terugkomen, onder VoLkenbondsregiem wil blijven, dan wel aansluiting bij Frank rijk zal plaats vinden. De Duitsche regee ring wil echter van een volksstemming niets weten en eischt onvoorwaardelijke teruggave. Frankrijk houdt vast aan de bepalingen van het Vredesverdrag en de Volkenbond schijnt geneigd, om in elk geval te be dingen .dat bij een eventueele teruggave levens en vrijheid blijven verzekerd van die Saarbewoners, die zich in de laatste 15 jaren niet vriendelijk jegens Berlijn hebben betoond. Maandag is in Frankrijk het groote vliegtuig „Eméraude" neergestort; de 10 inzittenden verbrandden allen. Qnder de slachtoffers -was Pasquier, gouverneur- generaal van Indo China. Het betrof hier een triumphale tocht vanuit Indo China. Duizenden wachtten reeds op het Pa- rijsche vliegveld voor een blijde huldiging, toen de ramptijding kwam, welke meer dere aanwezige vrouwen in weduwen-rouw stortte. Dezelfde dag was het eskader Vuillemin gehuldigd, dat met 28 vliegtui gen een trans-Afrikaansche rondvlucht van 25,000 K.M. had volbracht. De gehuldig- den zaten aan een banket, waarop straks ook inzittenden van de Eméraude werden verwacht .toen de droevy tijding het fees telijk samenzijn, dat aanstonds verbroken werd, verstoorde. Vreeselijker nog is de aardbevingsramp welke die dag Britsch-Indië teisterde.^ Het gebied van Noord-Bihar schijnt ver woest en ook Bengalen moet zwaar ge troffen zijn. Heele steden liggen in puin en ook vele Europeanen zijn omgekomen. Blijkens rapporten zouden er alleen in het gebied van Bihar en Orissa reeds 15000 dooden zijn. Het groote schandaal op financieel ge bied te Bayonne is nu pas goed en wel uitgebroken, of een nieuw schandaal be dreigt Frankrijk, ditmaal in het Noorden van het land te Rijssel. Een bouwmaat schappij, die werkt met steun van staaf en gemeente, moet tal van andere aan nemers niet hebben uitbetaald, zoodat reeds 36 aanklachten zijn ingediend. De vorderingen beloopen eenige tientallen millioenen Francs. In Rusland werkt de Swiss Control Company om in de Russische havens toe zicht te houden op de scheepsladingen, De leiders dier mij. aan de havens van de Zwarte Zee, de Belg Bemhard, de Oos tenrijkers Joseph en Karl Weinzetti, de Deen Wilhelm Larsen, de Duitschers Fleischle en Rohden, zijn nu gearresteerd. Bovendien zijn nog vier andere Duitschers in arrest gesteld, wier namen, in het be lang van het onderzoek, vooralsnog zijn verzwegen. Zij zouden kunstrubber, ver vaardigd volgens een zeer geheim Rus sisch prooedé, in hun bezit hebben gehad, en een monster daarvan naar Berlijn heb ben gestuurd. Maar van andere zijde vermoedt men, dat deze Duitschers zijn gevangen geno men als gijzelaars voor de drie Bulgaren, Dimitroff, Popoff en Taneff, die nog steeds niet in Rusland zijn aangekomen, na door het Rijksgerechtshof te Leipzig Vrijgesproken te zijn van brandstichting in de Rijksdag. Te Havana op Cuba blijft het rumoerig. Twee berichten vestigen daarop de aan dacht. Het eerste bericht vermeldt de af treding van de president van Cuba, Grau San Martin en de benoeming van de gene raal Carlos Mendrieta tot waarnemend president. Dit wijst in de richting van een soort militaire dictatuur. Het andere bericht luidt, dat de stad Havana door nieuwe onlusten is bedreigd, en dat de gemeente-arbeiders in staking zijn gegaan, zoodat er geen licht en geen water meer was. Geheel Cuba schijnt door een op roerige beweging te zijn aangetast. Hij galmt door de lucht En hij giert over liet land, Hij geeselt de zee En hij fluit door het want. Hij ramt er de romp En hij beukt op de boot, Hij is assistent, Compagnon van de dood. Hij loert op zijn prooi En hij kent er zijn kracht, En neemt hij zijn sprong Niets komt meer uit zijn macht. Hij kent geen gena En hij hoort er geen bee, Zelfs niet het gebed Van de vrouw in haar stee, Want h ij is de Storm, Het geweld-element, Door 't machtigste mensch Als de Meester erkend! Want hij is de Storm En zijn hart is van steen, Men weet niet van waar En men weet niet waarheen. PER BOOT EN WADENDE. Met enkele woorden maakten we in ons vorig nummer reeds melding van een be zoek, dat we Vrijdagmiddag aan 'de Oakford brachten. Dat kon 's morgens on mogelijk-, want toen stond er zooveel zee, dat de golven somwijlen boven de schoor steen van het 600-tons schip uitkwamen. Toen de wind wat bedaarde en het water viel, is de reddingboot zoover als ze kon naar de Oakland gevaren. Het schip zit op een ,,bol" en er stond nogal eenige branding, zoodat de boot op eenige af stand moest blijven liggen. Daar, waar niet te veel water stond, heeft de heen Booy zich met nog drie man te water be geven om wadende het schip te bereiken, Eenige journalisten en fotograten, in een vlet van Wijsmuller door de Eierland op sleeptouw genomen, volgden. Flet was toen omstreeks 3,15 n.m. en over een halt uur zou de vloed opkomen. Dus moesten we spoed maken. De ijzeren wanden van het schip rezen hoog boven liet water uit. Het schip zag er van buiten goed uit. Het maakte onge veer tien graden slagzij over stuurboord. Aan boord was het eenzaam en doodsch. Een meeuw vloog weg. Geen geluid was hoorbaar. Slechts het ruischen van de zee en het eenzame slaan van de bran-: ding tegen de wand. Dat was alles. Het is een vreemd gevoel zoo over dat schip te dwalen. Ten deele beschreven we reeds hoe (het er uit zag. De brug was. geheel: intact, er was geen glas gebroken. Ook de kaartenkamer was nog goed. Op de tafel lag nog een kaart uitgespreid, de kaart voor -dit deel van de Noordzee en duidelijk stonden hierop de peilingslijnen aangegeven. Er stond een lijn van het vuurschip „Haaks" naar de Eierlandsche vuurtoren. De plaats van de stranding was juist aangegeven. De bemanning heeftdus zeer goed geweten waar zij was. Dit blijkt ook uit liet feit, dat het reddingshuisje op de Vliehors, de plaats waar zij zijn omgekomen, met 'n streep is aangegeven. De bemann ng heeft dus doelbewust met de sloep koers naar de Vliehors willen zetten, in de hoop, daar redding te vini den. Vergeefs werd thans gezocht naar een Bngelsche vlag om die halfstok te hijschen op het verlaten schip Een trieste wandeling over dit verla ten schip. Naargeestig piepte hier endaar een deur. Toch zag alles er vrij goed uit. De hut van de stuurman stond vol water. De kooien waren nog goed. In het water dreven wat papieren, wat etensresten. Ook in het achterschip is het water binnenge drongen, evenals in de machinekamer. In deze laatste vinden we nog het journal van de machinist. Daar er gemompeld werd, dat de be manning waarschijnlijk sterke drank had DE REDDINGBOOT EIERLAND keert terug van een tocht naar de Oakford, waar vrijwel alles in ordelijke toestand aangetroffen werd. DE REDDINGBOOT EIERLAND, waarin Schipper Van der Kooij en zijn wakkere mannen vergeefs hun leven waagden. Op de achtergrond: HET GESTRANDE STOOMSCHIP. TEXELSCHE COURANT ■?-, J M W. Mi AAN BOORD.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1