N.V. T. E. M. Voorkom bevriezen van uw rui- ten door een electrische raamver- warmer. genomen, ten einde weer moed te ver zamelen, is ihet goed mee te deelen, dat er GEEN SPOOR VAN ALCOHOL aan boord werd gevonden, noch leege, noch gevulde flesschen. Tragisch was het in de kombuis. Daar stonden nog de potten en pannen en drinkkoppen, gedeeltelijk vol koffie, daar stonden de 'resten van de laatste maal tijd. 'Hier en daar dreven wat dingen van alledag rond. Wat vaatwerk, een schuim spaan, een paar appels. En zoo was het ook in de matrozenverblijven. Hier was weinig vernield. Dat is wel de indruk, die het heele schip maakt: het ziet er goed uit. Het is bijna geheel in tact ge bleven en vreeselijk is het, te bedenken,, dat de mannen nog zouden leven, waren zij slechts aan boord gebleven. Er hingen nog twee reddingbooten in de davits. De schipbreukelingen hadden blijkbaar de beste uitgekozen voor 'hun tocht, die zoo noodlottig is geëindigd, In een kast hingen nog wat jassen en kleedingstuklcen, ergens anders lagen een paar romans, wat brieven. Zoo vonden wij een brief van de' machinist, waarin hij zijn directie verzocht had hem op een ander schip te willen overplaatsen. In de stuurhut een zakboekje van de eerste stuurman. Smoughton heette de man en hij was 35 jaar oud. In zijn zak boekje zaten enkele kiekjes, die eigenlijk hartverscheurend waren. Er stond een kerk ie op, een Engelsch kerkje van witte steen en er voor stond een bruids paar met vier bruidsmeisjes er omheen. Alle vol levensblijheid en levenslust. De bruidegom was Smoughton. En dan die .brievenKerstgroeten, de beste wen- schen voor Nieuwjaar. Ellendig wordt het iemand te moede, die deze kleine dingen doorbladert, die de portretten ziet met aardige onderschriften, het hebben en houden van een zeeman. Op een andere plaats liggen een paar conduitestaten, inhoudende, dat de be trokkene een schitterende staat van dienst achter de rug heeft. DROEVE AANBLIK. Een droeve aanblik geeft dat alles aan boord van het eenzame schip in de bran ding van de Noordzee. Een schip heeft een ziel, een geschiede nis. Het heeft over zeeën gezworven, ha vens aangedaan, het heeft van allerlei meegemaakt en vol leven gezeten. Het spreekt nog van levenKleine dingen vertellen er nog van. De kombuis met koffieresten in de koppen, de ladingspa pieren, een paar brieven. Nu ligt het hier, na al die bewogen omzwervingen, op de Eierlandsche gronden en de bemanning slaapt voor altijd. De avond valt. De schemer legt zich over het eiland, de zon verdwijnt in het purper. Flauw lichten de vuurtorens. De vloed komt weer op. Het water wast en bruist weer krachtiger tegen de Oak- ford. De wind piept en fluit door het want ,'het is een naargeestig conoert op het verlaten schip. We moeten nu ver trekken. GROOTE BELANGSTELLING. De heele Zondag is de Cocksdorp het brandpunt geweest van een groot aantal belangstellende Texelaars. Reeds in de morgenuren zag men vele auto's en fiet sen rijden van en naar de vuurtoren. Groepjes menschen standen op de hoog ste duintoppen en tuurden naar de zee. Maar des middags werd het een ware stormloop. De vele wandelaars op de zee dijk konden één lange reeks auto's en fietsen langs de smalle straatweg naar de toren zien trekken. Het was danook voor een uitstapje een bij uitstek fraaie Zon dag. En waafbeen zou men nu anders gaan ,dan naar de Eierlandsche vuur toren, om de gestrande Oakford te zien, in welker nabijheid ziéh in de afgeloopen week zulk een vreeselijk drama had afge speeld. Daar lag het bootje, midden in het Eierlandsche gat, op de hoogste zand bank, „buiten gevecht" gesteld door het woedende geweld der golven. De steven naar het strand gericht. Met een kijker kon men het vlakbij halen, want het zicht was buitengewoon helder. Aan de horizon gleden talrijke zeekasteelen voorbij. Som mige blinkend als witte meeuwen in de stralende winterzon. Van andere staken de meer donkere silhouetten scherp af tegen het blauwe, zacht rimpelende wa tervlak. Alles ademde weer rust en vrede, alsot er niets gebeurd was. ONGEWENSCHT BEZOEK. Behalve belangstelling van Texelsche zijde, was het gestrande schip de eer te beurt gevallen bezoek van elders te ont vangen en wel uit het Noordelijkste ge deelte der Waddenzee. Zaterdag tegen de avond (plm. 4,30 uur) verscheen er n.l. een motorboot bij het schip, welker op varenden, vier in getal, de Oakford meer van nabij in oogenschouw wenschten te nemen. Dit leek eenigszins verdacht en de politie, die steeds een oogje in het zeil houdt, had de heeren gauw in de kijker. Naar alle omliggende havens werd danook per telefoon en radio dadelijk be richt gezonden en verzocht de boot te onderzoeken, als ze een haven mocht aan doen en, indien er goederen van de Oak ford afkomstig, aan boord waren, deze in beslag te nemen. Zondag lag het be doelde vaartuig nog op eenige afstand van de gestrande boot bij de Vliehors. Toen een vlet van hier, bemand met eenige vis- scherlui, een assuradeur, een vertegen woordiger van de bergingsmaatschappij Dros—Doeksen en een dienaar van po litie in de richting van de Oakford voer, lichtte de motorboot ook ijlings het anker en stevende ze volle kracht op de stran dingsplaats af. Op korte afstand bleef ze echter liggen. De bemanning van de vlet begaf zich aan boord van de Oakford. Een wacht is op het schip achtergebleven in afwachting van wat er verder mee zal geschieden. (Zie vervolg in 2e blad.) OMZETBELASTING. De Kamer van Koophandel te Alkmaar maakt bekend, dat door de Minister voor tusschenhandelaren een regeling is ge troffen, waardoor zij met omzetbelasting ingeslagen goederen aan "fabrikanten zon der berekening van omzetbelasting op be- stelorders mogen afleveren. Inlichtingen verstrekt de Kamer van Koophandel. JAN P. STRIJBOS VOOR DE PHOHI. Een dezer dagen 'heeft de bekende or nitholoog, de heer Jan P. Strijbos voor de Phohi-zender (Holland-Indië; korte golf) een causerie over de Wadden-eilan den gehouden. Dat ons eiland daarbij niet in de laatste plaats in bespreking kwam, is duidelijk voor ieder, die de heer Strij bos kent. LEZING DR. M. D. DIJT. We vestigen er de aandacht op, dat Dr. M. D. Dijt Donderdagavond in hotel Texel een lezing zal houden. De heer Dijt zal spreken over de ver splintering van de Westersche cultuur en, in verband hiermee, over de opkomst van Japan en de invloed van Sowjet-Rusland. De plaats, welke Holland inneemt als exporteerende en koloniale mogendheid, zal de eminente spreker in het biezonder aan een beschouwing onderwerpen. Er ontbreekt nog veel aan de kennis van de structuur van de huidige samen leving. En toch is aanwezigheid van die kennis vereischt om te kunnen komen tot liet levendig besef, dat reorganisatie noodzakelijk is. In het afgeloopen jaar heeft de heer Dijt in tal van plaatsen in den lande le zingen gehouden, waarin hij in ruime mate gelegenheid vond om zijn ideeën ten aan zien van internat, samenwerking en maat regelen tot het banen van een uitweg uit de crisis kenbaar te maten. Gaande weg neemt de belangstelling in deze pro blemen toe, ook in de kringen van hoog geplaatste personen. Ete economen zijn het echter nog lang niet met elkaar eens, zoodat nog menig woord gewisseld zal moeten worden, alvorens de heer Dijt het genoegen zal smaken van ze allen te hebben overtuigd. (Lezingen werden o.m. gehouden te Utrecht, Den Haag, Rotter dam, Eten Helder en, Donderdag 1.1. nog te IJmuiden). De heer Dijt zal een zoo actueel en belangwekkend onderwerp bespreken en wederom op de hem eigen voor ieder be grijpelijke en boeiende wijze, dat op een druk bezoek zeker mag worden gerekend. (Zie adv.) OM UIT TE KNIPPEN. We geven hier de thans geldende dienstregeling autobus Alkmaar- Leeuwarden en bevelen onze le zers aan dit lijstje uit te knippen. Het kan te pas komen. ALKMAAR—LEEUWARDEN v.v. Van A. Te L. Van L. Te A. 8,50 11,40 7,30 10,20 11,500 14,40 10,30| 13,20 14,500 17,40 13,300 16,20 17,50 20,40 16,30 19,20 19,500 22,40 19,300 22,20 0 Zondags niet. O Alleen als boot- dienst Enkhuizen-Stavoren gestaakt is. SPORTNIEUWS. Uitslagen 4e kl. A. KNVB: Andijk— Schagen 2—5; Uitgeest DTS 0—1; Alk maar—Vrone 2—2; Alkm. Boys—Texel 7—1. Het is voor Texel 1 een slechte dag ge weest. Niet alleen dat ze zelt een gevoe lige, geflatteerde nederlaag leed, maar alle staartclubs verzamelden punten, waar door T.'s positie weer vrij wat minder gunstig is geworden. De volgorde is nu vermoedelijk: 1. Alk- maarsche Boys; 2. Succes; 3. Uitgeest; 4. Andijk 11 p.; 5. Schagen 11 p.j; 6. Alk maar 9 p.; 7. Texel 9 p.<; 8. DTS S p.|; 9. Vrone 5 p. Texel heeft nog een zwaai- programma. We hopen echter, dat op 11 Febr., als Succes op bezoek komt, ons elftal weer eens compleet mag zijn, want dit niet op voldoende sterkte uitkomen moet toch wel de oorzaak zijn van de minder gun stige uitslagen. Alkm. BoysTexel: Het is prachtig voetbalweer, een groot aantal toeschou wers is langs de lijnen geschaard en me nig Boys-supporter voelt zich lang niet rustig. De 2—1 uitslag op Texel is nog iniet vergeten en men verwacht een zwaar bevochten kleine zege voor de Boys. Het veld is glad en drassig, waarop onze jongens zich niet gemakkelijk kunnen be wegen. Het sein klinkt, de bal rolt. Texel aanval neemt over en vrij spoedig be leeft het B-doel benauwde oogenblikken. Een goed schot, de paal redt. T. komt terug en met moeite redt de uitloopende keeper. De B-aanvallen zijn verbazend snel maar Dirk en Jo geven niet thuis, terwijl Niek op de spilplaats eveneens een solide indruk maakt. Maarten heeft nog niet voldoende vat op de snelle linksbui ten, maar zijn herstellen is goed. Rein speelt op halve kracht, maar weet tot de rust voldoende zijn plaats te bezetten., Nadat eenige teeren het B-doel met veel geluk aan het gevaar is ontsnapt, krijgt de B-midvoor in buitenspel-positie de bal toegespeeld. Hij maakt onhoudbaar 10. Vrij spoedig benutten de B's een corner, 20. T's rechtervleugel gaat er vandoor, een goede voorzet volgt, Maarten stapt over de bal, Qommert eveneens en Winter profiteert van de goede kans en schiet onder de keeper door 2—1. Om beurten volgen nu aanvallen, bij T. lukt niets terwijl de B's het meestal niet verder brengen dan corner. Met deze stand komt de rust en zijn we vol goede moed'. Direct na de hervatting nemen de B's het spel in handen, terwijl bij T. de 'tut er voor een deel uit is. Vrij spoedig is het 31, een ver schot gaat via Jo's hoofd in liet doel, no. 4 en spoedig is het door een mistrap van Jaap 15. Rein geeft 'het op en wordt vervangen. De tegenaan valten van T. zijn niet gevaarlijk meer. Kort voor het einde komen nog een paar goede kansen, welke door de invaller omhals gebracht worden. Intusschen is de stand 17 geworden met welke stand het einde komt. Cte Boys hebben verdiend, maar geflat teerd gewonnen. Bij de B's liep alles mee, wat bij T. mislukte. Het ergste is echter, dat de activiteit van Oom en Maarten, toen het voor de hand liggende sucoes wegbleef, zoo sterk verminderde. Waarom nu niet gewerkt met volle ener gie tot de laatste minuut!? Dan alleen komt het succes. 'In de beste stemming werd de terugtocht aanvaard. Texel 2 deed beter en sohoot met scherp. Met niet minder dan 8—1 werd 'Helder 4 naar huis gestuurd. A4en vertelde ons, dat voor de rust de gasten het meest in de aanval waren en, zelfs de leiding wisten te nemen. Met de rust was echter gelijk gemaakt. Na de rust verscheen als het ware een nieinv elftal in 't veld en op vlotte wijze werden de doelpunten gemaakt. Dat was goed werk, mannen. Voor a.s. Zondag geen competitiewed strijden. Echter ontvingen we een uitda ging van te Koogerwij kers, een stevige combinatie. Deze wedstrijd vangt om 2,15 uur aan. Om 12 uur spelen adsp. A tegen adsp. Zaterdagmiddag een wedstrijd tusschen de volgende adsp. ploegen; (Wit) Ab.Keijser H. Pen D.Huizinga C.v.Zutphen H.Boon A.Lap H.Mulder K.Kikkert W.Langeveld Jn.Rab D. Noordijk P.Keijser Joh.Kikkert I.Hillen W.Roeper H. Broekman J.Westdoirp N.'Huisman J.v.Huizen L.Kuiper Jb. Koonn (Groen-Zwart) L.Ooënga DEN HOORN. Sportnieuws. De Zwaluw'OKC. Direct na de aan vang was de thuisclub in de meerderheid en vrij spoedig wist M.Lap te doelen. Kort 'hierna was het Cupido die de stand op 20 bracht. Na de omruiling beschikte de OKC over een sterkere verdediging. Maar gesteund door goed middenvakspel kreeg de Z-aanval veel werk en P.Lap wist de stand op 30 te brengen. Even later vergrootte dezelfde speler de voorsprong Na deze omruiling ging het spel meer (over en weer en eerst kort voor de rust wist Annie Lap de stand op 5—0 te bren gen. Na de rust gaf Z., blijkbaar door de groote voorsprong, zwak spel te zien. Eerst na geruime tijd wist C.P.Drijver de stand op 6—0 te brengen. Ondanks de groote achterstand gat OKC de moed; niet op. Met een mooi schot wisten ze de eer te redden. Hierna wist Jb. Kalis nog eenmaal te doeten. Zoodat het einde kwam met een 7—1 overwinning voor de Zwa luw. DE COCKSDORP. Sdhoolnieuws. Ter voorziening in de vacature, welke door (het vertrek van de heer P. J. Rondj hoofd der school, naar de Koog, zal ont staan, hebben B. en W. sollicitanten op geroepen. In aanmerking komen alleen wachtgel ders en vaste hoofden van scholen, wier salaris door het Rijk wordt vergoed. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater DE ZEE ROEPT 1 Van deze uitermate sensationeele „Film van de Zee" geven we hier de inhouds beschrijving: Terje Wiggen is loods op het kleine eilandje Moon in de zeeboezem van Riga. Hij verafgoodt Antje, zijn klein vrouwtje slechts de liefde tot de zee is nog machtiger. Vergeefs smeekt Antje hem niet weg te gaan hij monstert op de tweemaster „Carola" aan. De „Carola" is in de wilde vaart. Het schip geraakt in een windstilte, het drinkwater vervuilt, de kapitein sterft aan de pest de manschappen verlaten alten het schip, op één na, Terje, die tot het laatst de kapitein verzorgd heeft en nu door zijn makkers genoodzaakt wordt achter te blijven. Hij mocht ook besmet zijn Lange tijd later verneemt Antje, dat de „Carola", na door de bemanning te zijn verlaten, schipbreuk heeft geleden. Terje's lot alleen blijft in duisternis gehuld. Dan breekt de wereldoorlog uit, die alle ver dere berichten verhindert. Óp zekere dag echter teert Terje terug en dolgelukkig sluit Antje haar doodgewaande man in de armen. Ditmaal zweert Terje haar nooit meer te zullen verlaten. In 1916 wordt het eiland door de vijan delijke Oostzeevloot geblokkeerd. Alle le vensmiddelentoevoer is afgesneden de hongersnood grijnst de ongelukkige be woners aan. Terje kan vrouw en kind niet langer zien lijden en vaart naar he"t vaste land om. zich levensmiddelen te ver schaffen. .Op de terugweg echter valt hij de vijand in handen. Vergeefs smeekt hij om genade voor vrouw en kind, die thuis verhongeren. Vijf ja rep harde ge vangenisstraf moet hij 'ondergaan. Als een gebroken man teert Terje vijf jaar later naar het eiland terug. Antje is dood, van verdict gestorven zijn kind, bij vreemden opgevoed, wil hem nietme'er kennen. Eén gevoel slechts tent Terje voortaan de wraakzucht. Wreken zal hij zich, wreken op de kapitein van de torpedoboot, die hij als de oorzaak van zijn ellende beschouwt. En eindelijk is het lot hem gunstig. In een stormachtige nacht, als hij een plezierjacht veilig naar binnen moet loodsen hertent hij in de eigenaar de bewuste torpëdoboot-kapitein, zijn doodsvijand. Man tegen man staan zij tegenover elkaar. Terje wil liet jacht op de klippen doen stranden. Een gewel dige worsteling om het stuurrad ontstaat. Terje blijft overwinnaar. Maar thans, uu het leven van de man, die zijn leven ver woest 'heeft, in zijn hand is, verdwijnen plotseling alle wraakgevoelens beseft Terje dat de wraakoefening hem toch geen voldoening zou schenken, 'hem niet gelukkig kan maten. Het slot van deze aangrijpende film zullen we u niet ver tellen. Ga zelf zien en luisteren. „De zee roept" is een filmwerk uit duizenden. N.V. T. E. M. e Verdrijf de ergste kou in uw 0 0 slaapkamer met een Straalkachel. Geen onaangename lucht, walm 0 en vocht. DE KOOG. Sdhoolnieuws. Het vertrek van de lieer C. D. Zaal, hoofd der school alhier, is bepaald op 27 Januari a.s. Wegens zijn benoeming te Zandvoort heeft de heer Zaal, die als no. 1 op de voordracht voor Dordrecht voor kwam, voor laatstgenoemde plaats be dankt. Hoewel in de vacature van school hoofd te de Koog is voorzien door be noeming van de heer P. J. Rond, van De Cocksdorp, zal n'aar verluidt, deze hier eerst in dienst kunnen treden, als voor De Cocksdorp een nieuw h.d.s. is aange wezen. OOSTEREND. ANTI-REV. KIESVEREENIGING Vrijdagavond hield de A.R. Kiesvereeni- ging alhier een vergadering. De opkomst was zoo groot, dat enkelen zich met een staanplaats moesten vergenoegen. De voorz., de heer H. Bolt, opende de vergad. met te laten zingen Ps. 84:6; waarna ge bed. Voorgelezen werd Ps. 146. Doordat de 'heer Chr. v.d. Heuvel verhinderd was, trad nu op de heer Frankenhuizen, van het Kuiperhuis te den Haag. Hij hield een rede over „In bewogen tijden". Er is veel verwarring in de wereld". Spr. behandelde achtereenvolgens de economische, de fi- nancieele, de geestelijk-zedelijke en de politieke verwarring. Uit de woorden cri sis en malaise blijkt wel, hoe groot de econ. verwarring is. Alleen de tuinbouw- export verminderde van 811/2 mill, in 1929 tot 48'/2 millioen in 1931. De gevolgen, Q.a. de groote werkloosheid, zijn zeer ernstig. De oorzaken van de malaise zijn vele. Voor ons land liggen die voor een groot deel in (het streven van alle landen; om geen buitenlandsche producten meer te koopen, liet autarchische streven. Niet tegenstaande er op alle manieren tegen-

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2