De Nieuwe Texelsche Courant TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten De Geluidsfilm van het Philips-bedrijf. De Oakford-ramp. Woensdag 24 Januari 1934. is sinds 1 Juni 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. TeL 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer i/3 uur later.) 25 26 27 28 29 30 1 Febr 4,03 5.2 6,21 7,18 8,08 8,44 9.21 Rl| WIELEN en R1 (TUIGEN 4 54 INBRAAK IN HET ST. JANSHUIS. In de afgeloopen week hebben een of meer onbevoegde personen zich toegang verschaft tot een lokaal van het St. Jans huis alhier, waarin de Parochiale Biblio theek gevestigd is en in een kast het kas geld bewaard werd. Het misdrijf kwam Zondag aan het licht toen weer boeken zouden worden uitge reikt. De heele kas bleek meegenomen, uitmakende een bedrag van plm. f 20, Vermoedelijk heeft men zich toegang verschaft door het ontsluiten van een open slaand raam. Door ee:i gebroken ruit heeft men de grendel kunnen overhalen. Echter is ook de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de indringer van een valsche sleutel ge bruik heeft gemaakt. De politie heeft de situatie opgenomen en stelt een uitgebreid onderzoek in. Tegen Crocus-saneering. Aan de oproep in de Tex. Courant gaven 173 personen met een opp. van 12469 R.R. crocussen gevolg. De lijst met namen van deze personen is aan de Commissie van Crocuskweekers, die pogingen in het werk stelt om de crocusteelt ook onder de sa- neeringsmaatregelen te doen vallen, toege zonden. Aan de Kweekers Centrale is hiervan een afschrift gezonden met het volgende schrij ven De Tex. Crocuskweekers spreken zich uit TEGEN saneering, o.a. op grond van de groote uitbreiding, die sommige produ centen herfst 1933 aan hun crocuscultures gaven, waardoor geen redelijke basis voor teeltbewijzen aanwezig is. In Texels Bioscoop Theater is gister avond een filmavond gegeven. E>e Phi lips Geluidsfilm maakte er de hoofdscho tel uit. Ze werd hier vertoond op verzoek van de Alg. Tex. Middenstandsvereeriiging jen vond een gunstig onthaal. De opkomst was niet bijster groot. In ihet jaar 1930 gat de N.V. Philips aan een jonge Nederlandsche cineast van toen reeds internationale bekendheid, Jo- rens Ivens, opdracht tot vervaardiging van een film, van de fabricage der radio-arti kelen, lampen, toestellen en luidsprekers, in haar uitgebreide fabriekscomplexen in Eindhoven. De bedoeling van Philips Radio met deze bedrijfsfilm was natuur lijk reclame; het ligt niet op de weg van industrieele bedrijven om op te treden als Maecenas voor een of andere tak van kunst. De film was bestemd om een scha kel te vormen in de reclame-campagnes voor de populariseering van het apparaat, dat in luttele jaren van ©en geheimzinnig laboratoriuminstrument geworden is tot een onmisbaar gebruiksvoorwerp, het ra dio-ontvangtoestel. Dat evenwel de op dracht gegeven werd juist aan Ivens, de verstgevorderde der Nederlandsche film-pioniers, getuigt 'ervan, dat men bij Philips zich niet blind heeft gestaard op het uitsluitend zakelijke, maar dat men in vertrouwen op de gezonde basis der mo derne filmkunst, een experiment heeft aan gedurfd. Zoo werd ook de cineast wat betreft de uitwerking van zijn onderwerp, vrijwel geheel vrijgelaten. De eenige be perking, die hem werd opgelegd was deze, dat de opnamen ^zich moesten afspelen binnen de fabriekspoorten, d.w.z. alleen ide wording van het product moest wor den gefilmd, niet het gebruik ervan, en de -de verspreiding over de wereld. Verwacht kon worden, dat deze vrijheid van 'hande len bij het verwezenlijken der opdracht aan de film als zoodanig, aan de totaliteit der dikwijls zeer 'heterogene bestanddee- len, ten goede moest komen. Het resul taat heeft de verwachtingen niet be schaamd; dank zij de liberale houding der opdrachtgeefster, ontstond onder Iven's handen een homogeen, uit kunst zinnig oogpunt afgerond geheel, dat verre uitgaat boven het idee van reclame-film. Ivens maakte van de bedrijfsfilm van Phi lips Radio de filmische verwerking van het 2Ce eeuwsche gerationaliseerde massabe- drijf, een documentaire film in de beste zin van het woord. Tijdens de opname en bij de voorloo- pige montage der beelden, deed zich de wenschelijkheid gevoelen, om aan de visu- eele beelden een acoustisch element toe te voegen ter onderstreping en aanvulling. Zoo ontstond het plan, om de film na het gereedkomen te sonoriseeren. Ook hier toonde de N.V. Philips een open oog en oor te hebben voor de op dit terrein liggende mogelijkheden, door de op dracht hiertoe te verstrekken. Het sa menstellen der partituur werd toever trouwd aan een jong Nederlandsch kun stenaar Lou Lichtveld, en zoo ontstond' ten slotte de geluidsfilm van het Plii- lipsbedrijf, welke in talrijke landen dei- wereld is vertoond en allerwege met de grootste belangstelling voor dit zeer be langrijke experiment is ontvangen. Laten we thans even Ivens zelf aan het woord over de wijze, waarop hij zijn taak heeft opgevat. In een intervieuw zei hij hiervan: het publiek moet ge boeid worden door het bedrijf. De film moet ingang vinden in gewone theaters, zij wil geen speciaal publiek van technici veronderstellen, ze heeft als basis de al- gemeene interesse. Voor alles heeft men te vermijden, die vervlakking binnen te la ten, welke doodend voor alle aandacht is Wij draaien niet volgens een tot in fi nesses uitgewerkt draaiboek, maar vol gens een algemeen schema, dat niet veel meer dan een halve pagina bestaat, gaan we de fabriek door. Daardoor wordt het mogelijk tenslotte nog allerlei verschui vingen in de opzet te brengen, die voor het geheel noodzakelijk blijken. Ik volg namelijk niet de gang van het product door het bedrijf heen, maar veeleer zal ik trachten de idee, waarvan een bepaald onderdeel in het biezonder de zichtbare vorm is, naar voren te brengen. De be doeling is dus te werken met begrippen als orde, zorgvuldigheid, wetenschappe lijke voorbereiding, controle van het pro duct, enz. De partituur van Lou Lichtveld voor de Philips-bedrijfsfilm is geschreven vooreen klein jazz-orkest van zeven instrumenten, viool, cello, saxophoon, klarinet, trompet, piano en slagwerk. Volgens de componist leent een dergelijke bezetting zich goed voor het opnemen en biedt ze tevens veel mogelijkheden voor kleurverandering. 'Be halve de eigenlijke muziek zijn er nog ue gewone geluiden, L.v. van machines. Er zijn evenwel maar enkele passages, waar in de muziek geheel verdwijnt. Bij de fa- brieksgeluiden blijft bijna steeds de mu ziek als ondertoon aanwezig. De geheele muziek is dan ook gecomponeerd in het rliytme van de film. In sommige gevallen is bij de reproductie der geluiden afge weken van het naturalistische standpunt; hierbij is het geluid op hooger stand punt geplaatst, als eigen uitdrukkingsmid del, dat bij de toeschouwer de verlangde suggestie wekt. Nimmer echter vervult de muziek een essentieele taak, het ge luid blijft op het tweede plan als bege leiding van de cinematografische hande ling. De camera gaat voor, de muziek volgt. Van de uitgestrektheid der Philips- fabrieken gat de film een wondermooi beeld, alsmede van de zorg, de snelheid de regelmaat, waarmee de fabricage dei- vele apparaten en onderdeden plaats heeft. Tot beter begrip van deze ove rigens zeer prijzenswaardige film had 't ruimer gebruik maken van verklarende tekst echter veel kunnen bijdragen. 'Eenige andere films vulden het verdere deel van de avond. SPORTNIEUWS. —1 WandelsportLeest het artikel in volgend nummer. Uitslagen T.K.B.-competitie: De Waal: DTSELTO: 0—5*. Den Hoorn: De ZwaluwOKC: 71. De Cocksdorp: SVCDOH: 08. 'reglementair. Officieel veiiingsberidht der Doop. P T V. „Texel". De prijs der eieren was voor de groote Maandag een weinig minder. In doorsnee 10 tot 15 ct. per honderd stuks. De kleine konden zich op het peil der vorige week handhaven. De prijs per Kg. liep vanaf 61 tot 65 cent. Handelsregister. Het Handelsregister te Alkmaar geeft ons kennis van deze WIJZIGING: M. Koorn, Wilhelmana- laan 6367, Texel. Thans ook: garage bedrijf. En van deze OPHEFFING: Aardappel- selectiebedrijt C. J. de Lugt, Wilhelmina- laan 2, Texel, den Burg. Illlll^ Zeg, Kareltje, de hoeveelste 1111114' keer is het nu, dat je te laat komt? 1111114' Ik weet het niet, meester, ik I!Ü!I4> dacht dat u dat opschreef. ONGEWENSCHT BEZOEK. Vervolg van le blad. De motorboot, welke Zaterdag tegen het vallen van de duisternis een bezoek aan de Oakford bracht, is gebleken liet eigendom te zijn van de 41-jarige Siepko Teerling, uit Uskwerd (Gr.), die zicli met zijn vrouw en twee dochters aan boord be vond. De boot droeg één mast en had een lengte van 25 M. Zondagmorgen heeft men van 4 tot 7 uur uur van de vuurtoren af een licht gezien op of nabij de Oakford Men vroeg zich af, of de boot van leer ling zich wellicht weer derwaarts had begeven. In een onderhoud, dat de politie Zondag met Teerling had, nadat hij met zijn motor weer naar de Oakland koers had gezet, werd echter ten stelligste ont kend, dat hij 'smorgens weer op het ge strande schip zou zijn geweest. Wel gat hij toe, eenige goederen van boord te hebben gehaald, echter niet met booze bedoelingen, maar, naar bij verklaarde, „0111 ze te bergen". Wij vragen ons ech ter af, waarom hij daartoe dan gewacht heeft tot de avond viel. Wat door Teerling zooal geborgen werd? hl et waren twee scheepslantaarns, een paar nieuwe gummilaarzen, een zee kaart en een notitieboekje ten name van Desmond, lid der bemanning. Al deze goederen werden door de politie van bet motorbootje aan wal gebraciit en berusten thans met nog eenige koffers te den Burg, waar alles voor transport naar Engeland in gereedheid wordt gebracht. DANK. Een woord van lof mag niet onthouden worden aan de politiemannen, die met groote voortvarendheid hebben gearbeid, vaak tot diep in de nacht, om alle nood zakelijke gegevens te verzamelen en al hetgeen de omgekomen zeelui toebehoorde zorgvuldig bijeen te brengen, opdat het de nagelaten betrekkingen ter hand zal kunnen worden gesteld. Veel steun on dervond de politie van dokter Westerhuis, die hij liet opmaken van het signalement der slachtoffers zijn zeer -gewaardeerde 'hulp verleende. Ook hem wordt daarvoor dank gebracht. TRAGISCH. Van de tragische biezonderhedeUj welke bij het onderzoek aan boord aan het licht kwamen, noemen we nog de mededeeling, welke de vrouw van de stuurman haar man deed in een 6 januari gedateerde brief. Ze schreef daarin, dat ze binnen enkele dagen moeder hoopte te zijn. Nog enkele dagen een reisje naar Delfzijl nog slechts en de stuurman zou zijn „gelukshuisje" weer betreden. Het mocht niet zoo zijn. Met negen anderen heeft hij de dood in de golven gevonden. En moeder en kind wachtten vergeefs. Ei" is meer te melden, doch dit zal de le zer voldoende zijn.—Er is rouw in de gezinnen van tientallen aan de overzij van de Noordzee. Zegt niet: „Eigen schuld", want gij kent aller minst de omstandigheden, waaronder de bemanning haar noodlottig besluit geno men heeft. Oordeelt niet, want niemand beter dan die zeelui wisten, wie hun be houden thuiskomst met ongeduld ver beidden. Zij hebben de Dood niet gezocht, maar de Dood lveeft hen, onwetenden, gegrepen. HET STOFFELIJK OVERSCHOT NAAR ENGELAND, Maandag had de heer Burgemeester een telefonisch onderhoud met de Engelsche consul te Amsterdam. Van betrouwbare zij vernemen we thans dat het stoffelijk overschot van alle slachtoffers via Amsterdam naar En- geland za'I worden vervoerd. Vertrek van de Cocksdorp Vrijdag a.s. 12 u. met twee auto's, van Van den Berg en Dijksen. Schipper en bemanning van de redding boot Eierland zullen de auto's vergezel len. Voor hef vervoer van Texel naar Am sterdam is aangezocht de motorschipper J.Henkes te Oudeschild. Zaterdag heeft het vervoer plaats van Amsterdam naar Engeland. De inscheping te Oudeschild zal van eenige plechtigheid vergezeld gaan. De 'heeren burgemeester Oort, secr. N.Z.R.M. De Booij en, vermoedelijk, een predikant, zullen het woord voeren. Texelsch Fanfare zal naar alle waar schijnlijkheid treurmuziek ten gehoore brengen. E>e kisten zullen op het dek van de boot naast elkaar worden geplaatst en worden gedekt door 'n zwart kleed en twee vlaggen, 'n Hollandsc'he en 'n Engelsche. Het zal een indrukwekkende plechtig heid zijn. DE OAKFORD. Gisteren heeft een vertegenwoordiger van de ree de rij een bezoek gebracht aan de Bergings-Mij. Dros en Co. alhier, ten einde over event, vlot brengen te beraad slagen. Het schip is oud (34 jaar) en ta melijk lek. Eerst na een conferentie met Lloyds en assuradeuren wordt een be sluit genomen. ALLERLEI. Kaarten voor de a.s. Avro-avond zijn uitverkocht. Zaterdag ging de geladen wagen van de groentenhandelaar W. op het SchiT dereind er in z'n eentje vandoor, waar door de wagen kantelde en de sappige lading meest op de grond belandde. Rappe handen brachten alles weer in orde. De Oudercomm. der o.I. school al hier bestaat thans uit de dames Hellema en Room-Wilkeshuis en de heeren A. Broekman, H.Koorn en D.Dapper. U.D.I. voert 23 Febr. teil bate van de Nutsbewaarschool in Pen's Zaal liet blijspel „Een spelletje poker" op. Entree 6U ct. p.p. OUDESCHILD. ONTSLAGEN. De Eendracht heeft ontslag verleend aan de melkrijder V., daar hij hij herha ling veehouders blijkt te hebben bena deeld door melk te nemen uit bussen, melk, die hij voor hen naar de fabriek vervoerde. Zeemeeuwennieuws. Zeemeeuwen 1HRC 6: 5—2. Zee meeuwen heeft haar aanhang niet teleur gesteld. Om 2,15 uur brengt de H-inid- voor de hal aan het rollen en er ontwik kelt zich een felle strijd. H. is liet eerst aan bod, maar de bal wordt corner ge werkt, welke niets 0|ilevert. Dan gaat Z. tot de aanval over en met sucocs, want J'. Bruin doelpunt onhoudbaar 1—0. Lang plezier 'heeft Z. van deze voorsprong niet, want enkele minuten later is liet de Ft- rechtsbinnen, die de partijen op gelijke voet brengt. 1 1. Als weer is afgetrapt wordt door Z. een sterk offensief inge zet en de H-achterhoede moet alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. Ze kan echter niet verhinderen, dat Du in ker no. 2 in liet H-doel deponeert 2il. Z. heeft blijkbaar de smaak te pakken, want uit een hoekschop, die goed wordt genomen, kopt Du imker schitterend in 3—1 1. Nog eenige wederzijdsclie aanvallen volgen en als tie scheidsrechter rusten fluit 'heeft Z. een veilige 31 voorsprong veroverd. Na de rust wordt door heide partijen weer flink aangepakt. HRC komt geweldig opzetten en de Z-achterhoede krijgt het zwaar te verantwoorden. Als 'n kwartier na de rust gespeeld is, wordt de bal de Z-linkshalf binnen liet straf scliopgebied tegen de hand geschoten. De scheidsrechter kent penalty toe, die schitterend door doelman Beumkes wordt gestopt. Nu is de beurt weer aan Z. Ben serie gevaarlijke aanvallen wordt onder nomen, waaruit 2 goede doelpunten wor den geboren door D.J.Blom en Tuinder, waardoor de stand op 51 is gebracht. Hierdoor werd de Z-zege een teil. Wel komt H nog even opzetten, maar de Z- achterhoede met Sikkelee en doelman Beumkes aan 't hoofd is niet te passee- reii. Toch komt voo,r H. nog onverwacht succes als uit een genomen hoekschop de bal in het doel verdwijnt 52. Ditnecl hierop fluit scheidsr. v.d. Heide, diedeze wedstrijd uitstekend leidde, einde -en is Z. weer 2 punten rijker. Het was een spannende wedstrijd. De Z.-aanhang, die in grooten getale was verschenen, heeft volop genoten. H. had een goed elftal en was een sportieve tegenstander. Het 2de veroverde ook een kostbaar puntje door met HRC 9 gelijk te spelen. Het was een aardig partijtje voetbal en de 22 uitslag gat de verhouding goed weer. Z. maakte 20 min. na de aanvang door P. Dogger 10, doch kort voor de rust maakte de H-linksbinnen 11. Na de rust zijn de eerste aanvallen voor H. en H. maakt 10 min. na de rust 21. Dat is Z. te erg en gevaarlijke aanvallen worden on dernomen. Als bij één daarvan een H- back de'bal met de hand bewerkt, kent de scheidsr. terecht penalty toe, die door P.Dogger in een doelpunt wordt omge zet. 22. Kort 'hierna fluit de scheidsr. einde. Een volgende week tegen HRC 8 nog beter aangepakt, dan rekenen we er op, dat de beide punten op Texel blijven. Het wordt tijd, dat jullie wat puntjes ver zamelt, opdat een behoorlijke plaats op de ranglijst wordt bereikt. Doe je best, man nen. J.D..B. „Inter Nos". Zondag heeft de R.K. Tooneelvereen. „Inter Nos" in de Volksbond alhier opge voerd het tooneelspel in 3 bedrijven„De Schaduw van het Oosten". De voorz., de heer P. Boom, zeide over de opkomst, gezien de slechte tijd, tevre den te zijn. Spr. gaf daarop een korle verklaring van het stuk. W>e hebben dit maal eens een Indisch stuk genomen, aangezien Indische toestanden ons zeer zeker mcelen interesseeren. De verhouding tusschen blank en bruin is in Indië lang niet ideaal en dit komt omdat een groot deel der blanken de Indiërs als minder-/ waardiger beschouwen en hen ook daar naar behandelen. Wanneer wij ooit Indië zouden verliezen, dan zou dit komen door dat de bewoners deze behandeling niet langer verdragen. Hierna was het woord aan Inter Nos. (Zie volgend nr.) Het stuk werd heel goed vertolkt. Het langdurig applaus was danook zeer op zijn plaats. Er waren zeer mooie spel momenten; vooral de strijd tusschen* di- LICHT OP KorfbaJ.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5