TWEEDE BLAD TEXELSOHE COURANT DE BILT SEINT Texelsche Berichten Woensdag 31 Januari 1934. Wanneer we op reis gaan lezen we vaak met belangstelling het weerbericht We willen weten wat de Bilt seint. We hopen op mooi weerWe ver trouwen op mooi weer. We zeggen el kaar: Het wordt beslist mooi weer. Zoo ook in het leven. We \erwachten van de levensbarometer steeds: Mooi weer Intusschen moeten we in het leven maar liever het veelvuldige sein in het oog hou den: „Weest op uw hoede". Te allen tijde. Al lokt de zon, al zingt de wind, al vleit het uitspanselToch, toch „Weest op uw hoede". In het leven komen de stormvlagen, de onweersbuien maar al te dikwijls on verwacht. Denken we steeds aan de Bilt: „Weest op uw hoede". ALLERLEI. We herhalen: wilt gij van uw oud pa pier af? Wendt u tot W. O. Rijk Wz„ Jn. Hin of Joh. J. Keijzer. Zij verzamelen dat. De opbrengst is voor liefdadige doel einden bestemd. OMZETBELASTING. In antwoord op haar schrijven van 15 Jan. 1.1., door de Tex. Midd. Vereen, aan de Minister van Financ. gericht, inhou dende een verzoek om tegemoetkoming aan enkele bezwaren in verband met de Omzetbelasting (welk verzoek door de Kamer van Kooph. werd ondersteund), deelt Z.Exc. dato 29 Jan. het volgende mee Het is mij gebleken, dat bij de invoe ring der wet biezondere moeilijkheden worden ondervonden door handelaren, die bijkomstig fabrikant zijn en dus ook voorde levering van niet door hen voort gebracht goed belastingschuldig zijn. De ze categorie verkeert in een ongunstige positie tegenover hen, die uitsluitend han delaar zijn, met betrekking tot de op 1 Jan. 1934 aanwezige voorraad goederen. Ter tegemoetkoming aan deze bezwa ren heb ik deze regeling getroffen: Handelaren,, die bijkomstig fabrikant zijn, kunnen ook al voldoen >ijj niet aan de voorwaarden, gesteld in paragraat 1 der Uitvoeringsbesluiten, worden be schouwd a'ls fabrikant met een afzonder lijke handelsafdeeling als bedoeld is in 'art(. 4 der wet en wel onder deze voor waarden: A. De handelaar-fabrikant dient voor 15 Febr. '34 een daartoe strekkend ongeze geld verzoek in bij de inspecteur. B. De inspecteur kan de vergunning verleenen onder voorwaarde, dat uitslui tend de goederen, welke door de fabri kant niet zelf zijn geteeld, voortgebracht, vervaardigd, bereid of bewerkt, en op 31 Dec. '33 bij de fabrikant in voorraad wa ren, worden geacht te behooren tot de handelsafdeeling en die dus verder kun nen worden verkocht zonder betaling van omzetbelasting. C. De fabrikant is gehouden dagelijks een lijst van de xerkochte goederen, wélke onder deze vergunning vallen, bij te hou den, een en ander volgens de voorschrif-i ten en aanwijzingen door de inspecteur die de vergunning verleent, in verband met de aard van het bedrijf te bepalenj D. De vergunning vervalt 31 Maart'34; na die dag moet ook voor de goederen, welke tot de handelsvoorraad behooren, bij verkoop omzetbelasting worden gehe ven, behoudens het bepaalde in punt 2 van het eerste lid van artikel 18 der Om- zetbelastingwet. E. Bij gebleken misbruik kan de ver gunning door de inspecteur worden inge trokken. Handelsregister. i Ingeschreven van 2329 Januari deze nieuwe zaken: P. Visser, Warmoesstraat 54, winkel in radio-artikelen. Hotel-café „De Zeven Provinciën", (eig. D. C. Kooij) Oudeschild. J. Bruin, Steenenplaats 3. Rijwielhandel electricien. Uitvoering U.D.I. De aandacht wordt verzooht voor de adv. van de Rederijkers in dit nr. De belangstelling zal groot zijn en spoedig een kaart koopen wordt dus aangeraden. Wie voor een te houden verloting, mede ten bate van de Nutsbewaarschoól, een of meer prijzen wil afstaan, wordt vrien delijk verzocht, daarvan kennis te geven aan de heer H. J. Kraai. T.E.SO. De T.E.S.O.-dienst wordt met ingang van morgen uitgebreid op werkdagen: 17,35 van Texel, 18,55 van den Helder. IIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllHillllllllini llllllllllll Mededeelingen lllllllillll llllllilllll van Texels Bioscoop-Theater llllllllllll llllllllllllllillllilllllillililllillHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII A BEDTIME STORY. Een zeldzaam goede Chevalier-film brengen wij Zaterdag en Zondag. Een film, die het weer „doen" zal. Hebt ge „De zee roept" gezien? Een buitengewoon geslaagde film, zoowel naar de inhoud als naar de techniek. Eenzelfde succes moet „A Bedtime Story" worden, zij het op geheel andere gronden. Luxe enscèneering, vroolijk Parijs, mooie vrouwen vormen de achtergrond van deze film, die in binnen- en buiten land week aan week volle zalen trok en nog trekt. Hieronder een kiekje van baby Leroy, die zijn rol zoo „meesterlijk" speelt. Zaterdag zullen we iets uit de inhoud ver klappen. BABY LEROY. HUN LAATSTE REIS. Uit Amsterdam wordt gemeld: Met de vlag halfstok voer de motorboot van Schipper Zuidewind, voorafgegaan door de „Havenpolitie 1" over het woe lige water van het lj. De zon glansde op de bloemen, die aan boord van het schip lagen. Het was de laatste groet van ons land aan de ongelukkige bemanning van de „Oakford", het schip dat bij De Cocksdorp strandde. Tien looden kisten met zwarthouten omhulsel voerde de motorboot mee, Over de kisten lag een zwart laken en daarop dé Engelsche vlag. Op haar beurt werd deze weer gedekt door vier groote kran sen: van het gemeentebestuur van Texel, van de N.Z. Redding-Mij., van de consul- generaal en van de British Society ot Am sterdam. Achter de kisten stonden twee beambten van de havenpolitie op wacht. Aan boord van de „Havenpolitie I" be vond zich havenmeester W. N. van der Poll. Langzaam voer „De IJstroom" niet haar sombere vracht voort. De vlag half stok, evenals die van vele andere sche pen. Zoo nu en dan passeerden hooien.... zij gingen weer zeewaarts. Naar dezelfde- zee, die de dood veroorzaakt heeft van de tien mannen. Geluiden uit de haven klon ken, schrille fluittonen, geklop.... het leven gaat verder. Vijf kisten werden aan boord van s.s. „Vechtstroom" geheschen, dat Zaterdag avond naar 'Huil zou vertrekken. De En gelsche consul-generaal vergezeld van en kele andere heeren, waren "daarbij aanwe zig. De andere viit kisten zijn naar het s.s. „Marvin" gebracht, dat ook tegen de avond naar Londen zou varen. De kransen werden aan boord "gedragen en de kisten. De vlag van de „Marvin" ging halfstokin weinige minuten was het gebeurd. Zoo verlieten de ongelukkige Engelsche zeelui onze bodem weer, die hun zooveel rampspoed heeft gebracht VVVerblinding. „Wie verdelgd moest worden, wordt eerst ver blind". U wilt niemand verdelgen, maarwaarom dimt u dan niet? RIJDT VEILIG. MOOI TEXEL. Uit de vergadering van V.V.V. „Mooi Texel", gisteravond in hotel Texel ge houden, deelen wij hier de voornaamste biezonderheden mee. In volgend nummer komen we er op terug. De vergadering was slecht bezocht. Jaarverslag: 1933 gat een zeer druk vreemdelingenverkeer. De advertenties, de 5000 folders, de 3000 pensiongidsen en de ,,-journalistendag" (T.E.S.O). troffen doel. Museum: 1600 bezoekers ruim. Ont vangsten uit entrees en bus f 196,52. Uit gaven f 133,32. Batig saldo f63,20 plus t200 van T.E.S.O. Financ. Mooi Texel: Batig saldo van 1195 werd gestort in het Gidsenfonds, nu f650 groot. Begrooting 1934 werd aangenomen; ze sluit met f925. Plannen voor 1934: plaatsing adverten ties en uitgifte van 5000 folders en 4000 pensiongidsen. Inzage brievan voor leden kan vervallen daar de propag. comm. iedere aanvraag beantwoordt door 't zenden van de pen- siongids. Indien een vreemdeling ant woordt, dat het aangeschreven pension be zet bleek, verschaft de Propag. comm. een ot meer andere adressen in dezelfde prijsklasse. Salaris adm. Mooi Texel, tevens pen- ningm. Propag. comm. M. Bruijn zal f200 bedragen; dat van adm. Propag. comm. P.Fehrman f400. Naast Mooi Texel blijft V.V.V. Texel te de Koog apart bestaan. Het mocht niet gelukken V.V.V. Texel te bewegen een afd. van Mooi Texel te worden, zooals De Cocksdorp en den Hoorn. Afd. den Burg moet nog worden opgericht. Welke volgt De Propag. Comm. wordt gevormd door vertegenw. van Mooi Texel, „Texel" de Gemeente en TESO (van vier licha men dus). Statuten en Huish. reglement werden zonder discussie goedgekeurd. Bij de rondvraag verklaarde de burge meester zich opnieuw tegen dansvergun- ning in het zomerseizoen. Het zou z.i. aan Texel juist zijn bekoring ontnemen. Op kampeerders zal strenger worden toegezien. TEXEL-F1LM. Als een biezonderheid mag zeker ver meld worden, dat door de Texelsche Cou rant een kleine film werd vertoond, welke o.m. in beeld bracht de aankomst van de Texelsche boot bij ijsgang in de haven van OudesChild en de plechtigheid, welke Vrijdag 1.1. plaats vond aan de haven bij de 'inscheping van de slachtoffers van de „Oakford". Het waren hechts amateur opnamen, 'doch door de vele bekende fi guren, welke in levenden lijve op hot doek verschenen, toch wel interessant. JUBILEUM. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer G. J. Logman, machinezetter ter drukkerij van ons blad, bij ons (fa. Langeveld en De Rooy) in dienst trad. Het spreekt vanzelf, dat deze dag niet onopgemerkt voorbij zal gaan daar de heer Logman voor zijn taak volkomen berekend is niet alleènv maar öSL ziin werk altoos mét iiver en toewijding ver richt. DE DIRECTIE. Zakennieuws. De heer K.Mantje zal in het perceel in de Hoogerstraat, onlangs door hein ge kocht, een schoenwinkel openen. TEELTBEWIJZEN. Verzoeken om overschrijving teeltbe— wijzen kunnen bij de Kweekersceritrale alleen nog worden ingediend VOOR 3 Februari. JAPANSCHE AVOND. Hedenavond treedt de heer G. Pilger voor het Nut alhier op. Aan perscritieken ontleenen we: De heer Pilger is een vlot spreker, een voordrachtkunstenaar. Hij beeft ons een interessante en humoristi sche avond bezorgd. Zijn opmerkings gave is groot, zijin voordracht pittig. Het was als waren wij bij de Japanners op visite. o— Uit het programma stippen wij slechts aan: Zeden en gewoonten, zang en mu ziek- het leven der Geisha's, harakiri of zelfmoord. Japansche vertelling, op Ja- pansche wijze voorgedragen, alles met lichtbeelden, waarvan vele gekleurd. Tot slot komische Jap. éénacter. Na de pauze optreden in authentiek Japansch cere- nioniecostuum. OUDESCHILD. Sportnieuws. KoirfbajT. Zondag werd alhier gespeeld de wed strijd OKCDTS. Scheidsrechter leidde zeer goed. OKC is direct in de aanval en weet al spoedig de leiding te nemen. O. blijft de eerste helft in de meerderheid 'en weet de stand op te voeren tot 30.| Na de rust pakt DTS geducht aan. OKC krijgt het kwaad te verantwoorden, doch weet goed stand te houden. Langzamer hand ontkomt OKC aan die druk. Beide partijen krijgen nu om beurten mooie kansen, doch doelpunten blijven uit, tot dat DTS 2 minuten voor het einde de eer weet te redden. Met deze stand komt, het einde van deze mooie wedstrijd, 'die in de beste verstandhouding werd 'ge- speeld. Het terrein was uiterst zwaar te bespelen. D.Bv Kerknieuws. Op 18 Febr. a.s. zal de eerw. heer G. W. Scholten, beroepen predikant alhier, zijn intree doen. DE KOOG. Feestavond Mod. Landarbeidersboinid. Zaterdag hield de afd. van de Moderne Landarbeidersbond hier een Propaganda- Feestavond. Om plm. S uur opende R. Kiewiet met een woord van welkom. Met de wensch, dat de Arb. Tooneelvereen. P.A.L.V.U. het gemis van 'een spreker goed zal ma ken, verklaart hij de feestavond voor ge opend. „PALVU" brengt dan „Waarom", een drama uit de mijnstreek voor :het voet licht. In het eerste bedrijf zien we Lien, een fleurige jonge vrouw, een buurpraatje bij haar tante maken. Geestdriftig vertelt Lien ,dat ze Zondag naar de Vrouwendag gaat .Ze is blij, dat ze eens een dag uit die dagelijksche sleur van zwoegen en tob ben bevrijd wordt, om met andere vrou wen een dag gezellig samen te zijn. Tante, die van de oude stempel is, z.ooals er nog velen zijn, kan dat niet begrijpen. Een vrouw behoort steeds thuiste zijn. Lien vertelt, dat Jan in de mijn en zij in huis werkt. Als Jan zijn vrije dag heeft, deelen zij het werk samen. Tante begint haar nu een beetje te plagen, maar ze worden gestoord door buurvrouw Bakker, die op zoek is naar een nootmuskaatje maar er nergens een kan krijgen. Zonder nootmuskaat lust haar man geen andijvie. Atopperend vertelt ze, dat er in dit gat niet een behoorlijke winkel is. Dit is vol gens Lien hun eigen schuld, want wan neer ze samen willen, kan er toch best een coöperatie komen. Buurvrouw wil dit dit ook wel maarde geest van de men- schen deugt er niet voor. Lien vraagt zich at ,hoe sommige vrouwen toch zoo on prettig over haar man kunnen praten. Plotseling worden ze opgeschrikt door een langïirig getoeter uit de mijn. Druk geloop naar de mijn laat zich hooren. Buurvrouw Bakker komt exen later onder hevig snikken \ertellenk dat de lift naar benedien is gevallen, waarin juist de man van Lien zich bevond. Als versteend blijft Lien staan. Haar main, van wie ze zooveel nièddDoo'd. Het 2e bedrijf sjreelt een jaar later, We vinden Lien terug in een armelijk ka mertje, waarin ze met breien voor haai en de kinderen de kost tracht te verdie nen. Ze ploetert van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en nog mopperen haar klanten, dat het werk niet gauw genoeg at is. Tante tracht Lien wat op te beuren. Ze heeft zich er deze jaren flink doorge slagen en daarbij, ze heeft de uitkeering ook nog. Het is wei niet veel, want haar man verdiende weinig. Tante geeft haar de raad weer te gaan trouwen. Lien be dankt hiervoor echter. Ze heeft hooger idealen, dan een beetje gezelligheid. Ze wil hard werken, zelfstandig blijx'cn en de kinderen opvoeden voor een betere maat schappij, waarin man en vrouxv oen kans krijgen om door het werk van hun han den een eerlijk stuk brood te verdienen. Er werd over het geheel goed gespeeld. Het publiek de goede luisteraars niet te na gesproken moet echter nog lee- iren, de drama's goed te begrijpen.' Niet om grappige uitdrukkingen lachen, doch op het geheel letten. Terwijl 't tooneel veranderd wordt, de clameert Jannie Hemelrijk cenige gedich ten, waarmee ze een dankbaar applaus oogst. Om de klucht „De vrijstertjes van Oversehie" wordt flink gelachen. De middelste der koddige ouwe dames deed ons denken aan de xvolt in de klee- •ren van grootmoeder. In de pauze worden 2 taarten verloof welke gewon nen xvorden door D. Eel man, Ejerland en me[. K. den Braven,, de Koog, Na de pauze brengt PALVU de lach spieren in beweging met een kluchtig too- neelspel „De Weddenschap". Ook nu wordt goed gespeeld. Als Palvu haar taak zoo ernstig opneemt en flink repeteert, weet zij er werkelijk iets goeds van te maken. Het geheel werd besloten met 't tableau „Nooit meer Oorlog", wat een in drukwekkend slot aan deze avond gaf. De voorz. brengt 'een xvoord van dank aan allen, die meewerkten om deze avond te doen slagen en wekt allen op, om lid te worden van de Moderne Ar beidersbeweging. Alle arbeiders hebben één doel, één strijld, en dus ook één organisatie. "W. Woningbouw. Ter aanvulling van de adv. bouw pen sion H. Wuis moet nog worden meege deeld, dat bestekken en teeken Lijgen ver krijgbaar zijn bij de architect L. IGESZ. DE COCKSDORP. M. BOON Mz. f Oud-Schipper van de reddingboot. Maandagmorgen vroeg is alhier plot seling overleden, in de ouderdom van 66 jaar, de heer M. Boon Mz., in leven oud-schipper van de reddingboot. Boon behoorde reeds in 1887 tot de be manning van de reddingboot alhier. In 1906 xverd hij tot schipper benoemd. Me nige zware tocht is onder zijin bekwame leiding met sucoes volbracht. Vooral de redding van de bemanning van de op 23 October 1921 gestrande Duitsche schoe ner „Liesbeth" ging met buitengewone moeilijkheden gepaard. Na schier boven- menscheüjke inspanning gelukte het, na een urenlange worsteling, door de hevige branding de in Levensgevaar x'erkeerende bemanning van de Duitsche schoener van een xvisse dood te redden. Het was de laatste tocht die schipper Boon met de reddingboot maakte. H.M. de Koningin beloonde deze dappere daad met de gou den eerepenning voor menschlievend hulp betoon en loffelijk getuigschrift. Van de Duitsche regeering ontving Boon als her innering aan deze met levensgevaar vol brachte redding een gouden horloge met inscriptie. Van de N.- en Z.-Holl. Red ding-Mij. voor verschillende reddingen vier zilveren medailles. In de 37 jaren, dat Boon er met de

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5