f 2068,25 f 1121,55 187,50 f 1309,05 N.V. T. E. M. 9 9 Verdrijf de ergste kou in uw slaapkamer met een Straalkachel. 9 9 üeen onaangename lucht, walm 9 en vocht. Men liep storm, de boeken vlogen weg en spoedig ging het laatste. Een nieuwe zending verwachten we ech ter binnen enkele dagen. Bestellingen zul len worden uitgevoerd in volgorde van ontvangst. Bestelt vandaag nog want onze twee de zending kon wel te klein blijken te zijni De boeken zijn goed, groot, geïllu streerd en toch spotgoedkoop. NIET GOED? GELD TERUG. Schrijf vandaag nog aan Bureau Texel- sche Courant. HUISVLIJT. Het bestuur van Volksonderwijs vestigt er nog eens de aandacht op, dat in April een huisvlijttentoonstelling zal worden ge houden. ledereen kan inzenden. Fraaie prijzen zullen beschikbaar zijn voor ben (of haai"), die daarvoor door de jury in aanmerking worden gebracht. Huisvlijt kan op diverse manieren wor den beoefend. Het gaat er maar om, de vrije tijd op prettige wijze productief te maken. Veel geld hoeft het niet te kosten. Grondstoffen en gereedschap zijn iniet hoog in prijs. o— Iin verband hiermee maken we belang stellenden attent op een mooi staaltje van "houtsnijkunst, geleverd door de heer J.Boekhold. Het is te zien in Boekhandel Parkstraat. Gaarne is de heer Boekhold (Weverstraat 8) bereid, omtrent de door hem toegepaste techniek inlichtingen te verstrekken. Zijn houtsnijwerk onder scheidt zich van het meeste andere. De motieven zijn „en relief" aangebracht, waardoor het geheel een verrassend goede indruk maakt. Komt zelt eens kijken. Dan zal het u duidelijk zijn. DORUS RIJKERS FONDS. Naar we vernemen, treft het Doris Rij- kersfonds maatregelen om door het hou den van een grootsch opgezette loterij de kas te versterken van dit Fonds, dat zich zooals velen bekend is ten doel stelt steunverleening aan behoeftige red ders van schipbreukelingen en hun we duwen. We vertrouwen, dat van de loten die fl,per stuk zullen kosten en kans geven op fraaie prijzen er vele ook op Texel geplaatst kunnen worden. (Giro-nummer 21,602; Secr. Koninginne gracht 90, den Haag. FEESTAVOND L.R. TEXEL De Feestavond van onze Rijverecniging Zaterdag in hotel Texel gegeven, is bie- zonder goed geslaagd. De organisatiewas in orde. lm het Duo Noiret had het be stuur een uitstekende keuze gedaan. De zaal was feestelijk versierd. Ook de transparante paardekop, symbool van de Ruitersport, ontbrak natuurlijk niet. De heer Hendr. Kees-om, voorz., die een hartelijk welkomstwoord sprak, mocht spreken van groote belangstelling. Hij sprak zijn vertrouwen uit, in een vlot ven loop van deze avond, het succes waarvan voor een groot deel afhankelijk zou zijn van het Duo-Noiret. Laat er ons dadelijk op laten volgen, dat het Duo-Noiret aan de verwachtingen heeft beantwoord. Het weid een echt- gezellige avond, met zang en muziek, af gewisseld door een dansje en een geestig speechje of een „reuze-mop" van Louis Noiret. De refreintjes werden uit volle borst meegezongen. Liedjes als „Ik woon op de hoek van een straatje", „Ik zoek een schat voor mij alleen" en „Huwe lijksleven" vooral hadden daverend succes. In de pauze werden twee taarten en een, fruitmand verloot. Ze werden gewonnen door P. Geense, Eiarl.; G.Dros, den Burg; W. Boerser, Zevenhuizen. Hierna volgde prijsuitdeeling Paarden sport. Mevr. Kikkert-van Maldegem had zich verdienstelijk gemaakt door net vervaardi gen van een zestal op deze avond toepas selijke rijmen, die gezongen konden, wor den op bekende melodieën. Het werd een sucoes. Er werd gezongen naar hartelust. Nadat bij monde van de heer W. van der Wal nog een cadeautje was aangebo den aan de drie bestuursleden, volgde sitiiting van het officieele gedeelte. Geruime tijd hield hierna het bal de feestvierenden gezellig bijeen, onder de opgewekte tonen van Eelman's Band, ver sterkt met een accordeon-speler uit den Helder. NIEUWE TIJDEN, NIEUWE EISCHEN. Hedenavond zal de heer J. A. Schrama, directeur van de Haarlemsche veiling N.V. voorde leden van H.B.G. en Bloembollen cultuur in De Oranjeboom spreken over bovengenoemd onderwerp. In het kort geven we 'het betoog van, de heer Schrama hier weer: Spreker wijt de nood in het bloembol lenvak niet in de eerste plaats aan de internationale crisis maar aan de gewel dige overproductie. De export in 1923 bedroeg 24951000 Kg. In 1932 47438000 Kg. In 1933 zelfs nog 42500000 Kg. Het saneeringsplan kwam. Aan de teelt moest paal en perk gesteld worden. Ech ter had spr. gaarne gezien, dat hierbij re kening werd gehouden met de grootte der bedrijven, omdat het de groote bedrijven en niet de kleine waren, die overpro ductie in de hand werkten. Ondanks vernietiging van een zeer be langrijk gedeelte leverbaar, kon voor het overschot nog geen voldoend aantal af nemers gevonden worden. Zoo groot was de overproductie. "Er werd een Kweekers- en een Export- Centrale ingesteld. Het vak kwam als het ware order voogdij Toch heeft het Sa neeringsplan veei goeds gedaan. Het leerde, dat vrees voor overproductie niet denkbeeldig was, en dat we spoedig weer overproductie hebben, als we zelf geen maatregelen treffen. Hoe ©en nieuwe overproductie te voor komen? Antwoord: Doo'r een planmatige productie onder beheer van het vak zelf en gebaseerd op een practisch stelsel dat het initiatief niet lam slaat. Wij moe ten, aldus spr., direct na het buiten wer king stellen van het saneeringsplan, weer meester zijn over ons zelt en'kunnen be schikken over een apparaat, dat de teelt- regeling voor altijd in handen kan nemen, ©en apparaat, dat niet behoeft in te grij pen als het te laat is, doch een, dat uit-i sluitend preventief werkt en tenslotte een apparaat met vèr strekkende bevoegdhe den en dat zoo noodig dwingend kan optreden. Dat apparaat zou spreker willen noemen: Bureau voor de teeltregelingvan bloembollen en aanverwante artikelen, o.a. met in hoofdzaak tot taak: le. het per soonlijk initiatief niet al te zeer te be knotten; 2e. oriëntatie van de elk jaar be plante oppervlakte; 3e. door bekendheid met de beplante oppervlakte overproductie te voorkomen en 4e. in de jaren, waarin vraag en aanbod elkaar benaderen, de teelt vrij te laten. Indien het bloembollenvak er ooit in zo,u kunnen slagen het door ons naar voren gebrachte idee te verwezenlijken, dan zou het daarmee bereiken de uit han delsoogpunt zoo zeer aanbevelenswaardige vorming van een trust, een trust onder leiding van het Bureau, vorenbedoeld. Aldus de heer Schrama. Maar, gaat hij verder, dan moet eerst het organisatiewezen gewijzigd worden. Hij wil een Centrale Vereen, voor Bollen- cultuur stichten, met als onderafdeelingen 1. Bond van Kweekers, 2. Bond van Ex porteurs, 3. Bond van Trekkers, 4. Bond van Veilingen. Spr. zal er op wijzen, dat deze reorgani satie tot stand komt, zelfs spoedig, als men maar wil. Als men wil bereikt men een allen omvattende organisatie en een loonend bestaan. Wie er meer van wil weten, verzuime niet de vergadering bij te wonen. SPORTNIEUWS. Uitslagen 4e kl. KNVB, afid. I A. SucoesAlkmaar 11—1; Schagen-Alkm. Boys 3—5. Door deze overwinning is Alkin. Boys kampioen der a"Meeling ge worden. Het programma op ons terrein is geheel afgewerkt, al leek het er Zaterdag door het druilerige, natte weer, niet veel opc. Om even over 12 vangt de wedstrijd Texel 2Tex. BI. Ploeg onder goede lei ding van de heer K. Gieles aan. Beide ploegen hebben 10 man. Aanvankelijk ne men de B. het spel in handen. T.. 'achter hoede met keeper 'Bram zijn in vorm en geven niet thuis, terwijl de aanvallen van, B. dikwijls slectu worden afgewerkt. T. maakt door een snelle doorbraak 10. Ondanks de vele pogingen gelukt het B. niet vooir de rust de stand te doen ver anderen. Na de hervatting gaat het meen gelijk op. W. brengt de partijen op gelijke voet, maar T. neemt opnieuw de leiding. Weer vo'lgt de gelijkmaker. Bij B. vallen bij de veteranen teekenen van vermoeid heid waar te nemen, terwijl enkele spe lers zonder 'eenige ambitie verder spelen. Hiervan profiteert T. door 3 doelpunten te maken. B. weet enkele goede kansen te scheppen, maar doelpunten blijven uit. Kort voor het einde verkleint W. de ach terstand, zoodat met 53 voor T. 2 het einde komt. Drie kwart der wedstrijd werd behoorlijk gespeeld. T. 3 was tamelijk op schot en won met 6—0 van HRC 8. Dit was soms een ver makelijke vertooning. Zooals de uitslag laat zien, was T. het sterkste elftal. Tal rijke aanvallen werden ondernomen, maar ja elk schot is geen eendvogel. en zoo kwam de rust met een 20 voor sprong. Na de rust was T. steeds aan bod en vrij spoedig volgden no. 3, 4 en 5.- De tegenaanvallen waren ongevaarlijk, zoadat keeper en backs hun werk best af konden. Kees als spil sjouwde geweldig en liet geen doorbraken toe. Nog een maal laat T. de H-keeper, die wel de beste speler was van de Racers, visschen. Ziezoo, de puntjes zijn weer binnen. Dat zijn er dus 7 mannen. Gaat door zoo. Tex. ATex. B. werd door A. met 3-2 gewonnen. Na in zoo'n lange tijd niet ge speeld te hebben, kunnen we best tevre den zijn over het gepresteerde. De uit slag geeft de verhouding vrij goed weer. Nu maar trainen^ opdat onze elftallen goed ingespeeld raken. Wellicht brengt deze zomer dan weer eens wat .extra's In de medaillekast. Nu a.s. Zondag. Dat wordt een zeer be langrijke voetbaldag. Dan komt Sucoes op bezoek. Dit zijn twee oude bekenden. "5. bezet momenteel de 2e plaats en beschikt over een goede ploeg, waaraan T. de han den vol zal hebben. We verwachten voor deze match een biezondere belangstelling van de zijde van liet publiek. Indien het T. eens zou gelukken de puntjes binnen te halen, dan is de kans op de 4e plaats zeer groot. T. 2 gaat op bezoek bij HRC 5, aan vang halt een. Vertrek 11 uur. Hier be hoort gewonnen te woiden. T. 3 gaat eveneens naar den Helder om het 6e elftal van de club van die naam 'te bestrijden. 'Vertrek en aanvang als bij Texel 2. Van de elftalcommissie: Texel 1. Jb.Gras D.Zuidewind Jo Ran M.Koorn N. de Graaf R.Ran M.Vlaming Verheijen J.Gieles G.Witvliet Winter. Texel 2. A.Daalder Jac.Helsloot Jac.Geus H.Stolk A.Dros Bz. A.Dros Dz. C.Zuidema P.Bruin J.Bruiin A.Huizinga A.iedema. Texel 3 D.Visser D. Geen se J.Slikker G.Dros Dz. C.Keijser Lz. B.Stolk K-Linnhose M.Vonk A.Pem P.Neijens P. Kikkert Afberichten uiterlijk Vrijdagavond 8 uur Schildereinde 63, alleen om geldige reden. 9 N.V. T. E. M. Voorkom bevriezen van uw rui- ten door een electrische raamver- warmer. 9 Officieel vellingsberidht der Uoop. P.T.V. „Texel". De veiling van Maandag was "in prijs aanzienlijk lager dan de vorige week. De kooplust was zeer gering. Het gebruik is momenteel dan ook niet groot. Wellicht, dat het op deze verlaagde prijzen iets beter wondt. Doordat de uitvoer van weinig beteekenis is, moet alles in het binnenland worden verkocht. Dit had ten gevolge, dat de prijzen sterk terugliepen. Per Kg. werd Maandag besteed van 47'L tot 52 cent. Gemiddeld 48 cent. Wis liet water. Goed om te drinken of om er in te zwemmen. (Maar dan zonder auto: goede remmen voor komen zulk zwemmen.) RIJDT VEILIG. OUDESCHILD. ZIEKENFONDS OUDESHILD. Zaterdag vergaderde het Ziekenfonds Oudeschild in de Zeven Provinciën. De voorzv de heer T.Dogger, heet al lien hartelijk welkom. Spr. zegt, bijna altijd pessimistisch geweest te zijn. Thans echter is ondanks de slechte financieele toestand van de leden de toestand beter dan de laatste vijt a zes jaar. 'Hierna ileest de secr., de heer Joh. P. Dros ,de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. De nieuwe penningmeester, de heer C. Blom Jz. brengt vervolgens verslag uit over de FINANCIEN.' Het VERPLE- GINGSFONDS heeft een batig saldo van f759,20, voornamelijk verkregen door de wjeinige verpleegden in het 2e halfjaar. Ontvangen le halfjaar f 1160,09 Ontvangen 2e halfjaar 764,67 Premielot en kasgeld 143,49 Uitgaven le halfjaar- Uitgaven 2e halfjaar Het verschil in ontvangsten tusschen le en 2e halfjaar van bijna f400 is veroor-i zaakt, doordat een aantal verpleegden, voor wie alle ziekenhuiskosten waren betaald, een deel heeft terugbetaald. Er zijn in 1933 30 leden verpleegd met 423 verpleegdagen. Het ZIEKEN FONDS heeft ontvangen le halfjaar f3972,75 ontvangen 2e halfjaar 4032,43 Uitgaven le halfjaar uitgaven 2e halfjaar tekort 1932 f8005,18 f4009,48 3742,41 291,68 f8043,57 Een tekort aldus van f38,39. Het totaal aantal leden bedroeg 665 boven 18 jaar en 256 beneden 18 jaar. Overleden wa ren 8, bedankt 12, verhuisd 19, gevestigd en geboren 3S Vooruitgang één lid. De voorz. vraagt, ot de verg. niet met hem van oordeel iss dat de gang van za ken best te noemen is. Vooral wanneer we bedenken, dat door de gemoedelijkheid van het bestuur eind 1933 een contributie schuld was van plm. f 100 bij 9 gezinnen. (Tot eer van de Oudeschilders zij opge merkt: niet bij hen, doch alleen bij de buitenleden). Dit bedrag is in 1934 geïnd en dus heeft ook het Ziekenofnds feitelijk; een batig saldo. De voorz. "herdenkt het verlies, dat de vereen, leed door het overlijden van de vorige penningm., de heer F. BLOM, die steeds zijn beste krachten aan het fonds heeft gegeven. Hierna^ volgde de stemming van een COMMISSARIS, noodig wegens aftreden van de heer J.Henkes (niet herkiesbaar). Gekozen werd bij de 3e stemming de Jac. Pool met 25 van de 46 stemmen; tegen 20 op de heer Jac. Bruin. Hierna volgen mededeelingen bestuur. „VERANDERING VAN DOKTER kan alleen geschieden 14 dagen voord Januari en 14 dagen voor 1 Juli. In het afgeloo- pen jaar heeft het bestuur daarover eenige moeilijkheden gehad, toen deze be paling niet gold. Hieraan moet beslist de hand worden gehouden. CONTRIBUTIE. De voorz. memoreert, dat op de vorige vergad. was aangenomen een extra contributieheffing van 1 cent per lid per week, welke in 2 termijnen van 26 ct. werd geheven. Op die voorwaarde droegen BienW en de doktoren ieder de helft in een eventueel tekort bij. Na vele besprekingen met belanghebbenden heeft het bestuur verkregen, dat deze extra heffing nu vervalt, terwijl de overige voor waarden blijven bestaan. Het is slechts een klein lichtpuntje in deze slechte tijd. Doch wij mogen er toch tevreden over over- zijn. De voorz. vermeldt voorts nog een schrijven van de Mij. voor Genees kunde waarin wordt meegedeeld, dat men heeft voorgesteld een crisisfonds te vor men, waaruit de contributie van WERK- LOOZE LEDEN voor een deel (50 a 60 pet) kam worden betaald. De bedoeling is, idat de doktoren hierin 21/2 a 5 pet) van hun salaris storten en de gemeente een zelfde deel. Minister Slotemaker de Bruine moet hieraan eerst zijn goedkeuring hech ten. Er schijnen echter nogal wat bezwa ren te zijn, want deze goedkeuring komt nog niet af. De heer C. Kaczor vraagt of dit oök geldt voor leden, die lange tijd ziek zijn. De voorz. meent va-11 niet. Wanneer ze niet in staat zijn te betalen, zullen ze zich; noodgedwongen tot het bestuur moeten wenden. Bij de rondvraag vraagt de heer Jac. Bruin, of in deze slechte tijd de DOK TOREN niet met minder tevreden kunnen zijn. Voorz. zegt, dat de doktoren reeds minder hebben, in.'l. voor de vergoeding voor extra-reizen, terwijl ze ook in een eventueel tekort bijdragen. Dan nemen ze met 65 pet. genoegen inplaats van 70 De heer Bruin meent, dat de dokters ook rekening moeten houden met de tijds omstandigheden. Vroeger kreeg de dok ter aan De Cocksdorp f1500, thans f 800 en toch waren er 28 sollicitanten. Ik juich dat niet toe, aldus spr., maar 1 wij worden ook telkens gekort. Wanneer de bode komt om 65 of 75 ct;., is dit erger dan een operatie. De heer Dog ger voelt deze argumenten zeer goed, doch ziet er toch bezwaar in, om weer mét een nieuwe loonsverlaging te komen. De heer Bruin zegt: We moeten hen het vuur na aan de voeten leggen. Dhr. Dogger: Wijs ons de weg. Dhr. Bruin: De heeren zijn machtig. Anderen dachten ook, dat ze machtig waren, doch er kwam een tijd ,dat ze terug moesten. Dhr. T.Bruin zegt: De Cocksdorp heeft een eigen dok ter. Waarom wij niet? De loonsverlaging van de doktoren zit alleen in de extra- ritten. Als er geen verlies is, houden ze hun volle 70 pet. Alles gaat toch omlaag? De heer P.Koorn zegt, dat de genees middelen etc. de laatste twee jaar 50 a 60 pet. zijn verlaagd in prijs. Dus feite lijk hebben de doktoren in deze slechte tijd nog meer dan anders. Dhr Dog ger ontraadt een actie van het Oudeschi'l- derfonds. Wanneer we er alles op zetten zouden we met een eigen dokter moeten komen, zooals dhr Bruin ook voorstelt. Maar hiervoor is ons fonds te klein. Wan neer alle fondsen waren samengesmolten tot een Ziekenfonds Texel, zouden we een macht kunnen stellen tegenover die dei- doktoren. Spr. stelt voor geen voorstel tot actie te doen doch aan het bestupr over te laten met de andere fondsen een en ander te bespreken en zoo noodig ge zamenlijk op te treden. De vergad. gaat hiermee accoord. Hierna sloot de voorz. met de wensch, dat 1934 voor het fonds en voor de leden een voorspoedig jaar zou mogen zijn, de vergadering. DE KOOG. 'Door slippen in een kolk geraakt Zaterdagavond geraakte de groenten- handelaar B. alhier, terwijl hij in de t>m- gevi-ng van ons dorp op weg was naar een klant, met zijn vrachtauto tengevolge van slippen in een kolk. Doordat de auto kan telde, brak een glasruit van de cabine, werd het linkervoorwiel ernstig beschu ldigd en viel een deel der 'lading in het water. Gelukkig kreeg de heer B. geen letsel. Met een paard heeft men de auto op het droge getrokken. Zoo is dit on geval zonder ernstige gevolgen afgeloopen Sdhoolnieuws. In afwachting van de indiensttreding van de heer Rond als hoofd der school alhier, is tijdelijk aan onze school werk zaam de heer Borst, van Purmerend.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2