De Nieuwe Texelsche Courant No. 4814 47$te Jaargang Woensdag 14 Febr. 1934 Van week tot week De hachelijke positie van Oostenrijk. Frankrijk roert zich. Rust op de Balkan? Roosevelt en het goud. TexeSsohe Berichten Uw advertentie in dit Mad op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 ka dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. TeL 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 tegels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer y3 uur later.) 15 16 17 18 19 20 21 Febr 9,42 10.18 10,54 11,31 0,25 1.07 ZATERDAGAVOND. Bij herhaling worden via Duitsche zen ders propaganda-redevoeringen gehouden die voor Oostenrijk weinig goeds inhouden. Zoo althans oordeelt Dollfuss en de zij nen en zij laten danook niet na, daartegen te protesteenen. Het volmaakt vergeefsche echter van' de klachten van Oostenrijk te Berlijn heeft een, voor de rust in Europa heel beden kelijk politiek gevolg had. Het kabinet te Weenen heeft besloten zijn beklag in te dienen te Genève. Het statuut van de Volkenbond geeft Oostenrijk inderdaad het recht, de Volkenbond te verzoeken, zich met deze aangelegenheid te be moeien. De groote mogenheden zijn daar op echter heel weinig gesteld. Rome en Londen hebben er te Weenen uit alle macht op aangedrongen, dat men er van. zijn voornemen zou afzien. De Londen- sche pers maant Dollfuss uit alle macht tot voorzichtigheid aan. Zij heeft daartoe goede reden. Als Duitschland van de heele behandeling geen notitie neemt of vgrder alles blijft ontkennen, dan komt fnen niet verder, als men geen maatrege len van dwang wil nemen. Dergelijke maatregelen echter zouden een gevaar voor oorlog in Europa kunnen ontkete nen, dat ieder vermijden wil. Voor de Volkenbond zou het hoogst onprettig zijn als hij nu, na de machteloosheid die hij in de Japansch-Chineesche aangelegenheid aan de dag heeft moeten leggen, op nieuw zijn onvermogen om iets te doen, zou moeten demonstreeran. Dollfuss heeft zich niet zoo inschikke lijk getoond, als de groote mogendheden van hem verlangden. Hij heeft nu zijn gezant te Rome dringend laten verzoeken dat men daar toch niet zoo afwijzend zou staan tegen zijn actie. Zijn positie is dan ook zeer wanhopig op dit oogenblik. Zijn bondgenoot Starhemberg, terwille van wie hij onmogelijk hulp kan zoeken bij de in Oostenrijk zeer talrijke socialisten, zet hem nu het mes op de keel. Starhem- berg wil onderdrukking van alle poli tieke partijen, ook van de partij van Doll fuss zelf. Wil Dollfuss dat niet, dan zou Starhemberg zich niets meer van het lot der regeering aantrekken. Dan zou zij vrij weerloos staan tegenover de nazi's. Zelfs Mussolini heeft Dollfuss laten aan raden, de socialisten niet voor het hoofd te stooten. Zoo is de toestand. Maar als Starhemberg onhandelbaar blijft, ja, zelfs in*verzet mocht komen tegen de regee ring, wanneer deze aan de Italiaansche raad gevolg wil geven, dan heeft Doll- tuss tegenover de nazi's een zwakke po sitie. Qeen wonder dus, dat hij naar alles grijpt, wat op een reddingsboei lijkt. Diepe zoTgen drukken in deze dagen op Frankrijk. Het wantrouwen, dat de zaak- Stawisky en eenige andere, verwante ge vallen onder het publiek heeft ^gewekt, heeft in het openbare leven hevige schok ken teweeggebracht. Te Parijs hebben nu royalistisch-fascistische en communistische elementen rijkelijk gebruik gemaakt van de heerschende stemming om net publiek op te hitsen. De relletjes op straat, door royalistische en communistische jongelin gen veroorzaakt, maar in werkelijkheid toch gedragen door een breede ontstem ming in het publiek, hebben een merk waardige invloed gehad op de politiek. Het kabinet-Chautemps heert er voor moe ten wijken. Men verweet het Chautemps o.a., dat hij de, voor de nalatigheden aan sprakelijke ambtenaren niet afzette. Na Chauteinps is Daladier aan het bewind gekomen. Onder omstandigheden, die het GASTON DOUMERGUE Frankrijk Minister-President. van de aanvang af al reeds geen lang leven voorspelden. De verschillende revolutionaire groe pen, royalisten en communisten, hadden tegen 7 Februari groote betoogingen aan gekondigd. Op die dag zou Daladier voor de Kamer verschijnen. Men wist nu, wat in deze tijd betoogingen beteekenen, daar om had men zeer uitgebreide maatregelen genomen tot het handhaven van de orde. Niet alleen de heele politie stond gereed, ook de militairen van het garnizoen van Parijs, ja zelfs van garnizoenen in de buurt van Parijs waren voor alle moge lijkheden gereed gehouden. Misschien heeft men gehoopt door deze maatregelen de betoogers at 'te schrikken. Dit lechter is geenszins liet geval gebleken. In de late avond van 7 Februari hebben de rel letjes een zeer ernstig karakter aangeno men. Zonder 'hulp van de militairen had de politie de Kamer nauwelijks nog vol doende kunnen beschermen. Omnibussen zijn door de menigte vernield en in brand gestoken. Vele paarden zijn gedood. Zelfs in iregeeringsgebotiwen heeft man getracht brand te stichten. De ernstige, bloedige botsingen hebben onmiddellijk een einde gemaakt aan het bestaan van het kabinet- Daladier. Men staat nu voor groote par lementaire moeilijkheden. De heele toe stand wordt in Frankrijk als critiek be schouwd. Daarom had president Lebrun de 70-jarige ex-president Doumergue thans voor de formatie van een „groot kabinet"' naar Parijs ontboden, waarin hij geslaagd is. Een van de belangwekkende gebeurte- sen van deze week was het parafeeren van een Balkan-pact te Belgrado. In dit pact komen Zuid-Slavië, Roemenië, Grie kenland en Turkije overeen, elkaar niet aan te vallen, en elke deelnemer, die door een Balkanstaat aangevallen zou worden, gewapenderhand tegen deze vijand te hel pen. Dit lijkt dus op het verdrag van Lo carno, waarbij Italië en Engeland evenals de nog intiemere deelnemers onderling zich verbonden iedere staat aan de Duitsch - Firansch-Luxemburgsche - Bel gische grenslijn, die door een ot meer bu ren mocht worden aangevallen, daartegen te beschermen. Op de Balkan heeft het verdrag deze schaduwzijde, dat Bulgarije er buiten staat. Dit is echter de wil der Bulgaren geweest. Zij konden niet deel nemen, omdat een dergelijke garantie van de bestaande grenzen niet overeen te brengen is met hun voortdurend protes teeren tegen de grenzen, die het vredes verdrag^ van Neuilly daar heeft vastge steld. De anderen zijn er te minder in ge slaagd Sofia tot andere gedachten te brengen, omdat de betrekkingen tusschen Bulgarije en Griekenland, voor een be langrijk deel door het beleid der Grieken 'nog steeds heel slecht zijn, Bulgarije staat overigens niet onwelwillend tegen over het verdrag, een houding, die moge lijk is sedert zijn verzoening met Roeme nen en Zuid-Slaven. Roosevelt gaat met de moed der wan hoop te werk. Door zijn goudwet heeft hij voor de staat al het goud der banken van het federale systeem opgeëischt tegen de oude nominale prijs in papieren dol lars. Nadat dit was geschied heeft hij de prijs van het goud aanzienlijk ver hoogd, zoodat de schatkist bij dit zaakje een zoete winst van ongeveer 3y3 mil liard dollar heeft gemaakt, die nu voor de experimenten van Roosevelt ter be schikking staan. Het is een beleid van uiterste willekeur men zou het nog er ger naam kunnen geven. Roosevelt heeft eenvoudig, als een pokerspeler, alle kaar ten, dat wil zeggen al het goud, bijeen genomen om het nu weer, tot yoor'deel van de staat, als een spel kaarten, op nieuw uit te deelen. Men kan over deze methode denken zooals men wil, maar wij kunnen ons niet voorstellen, dat zij ooit in ons land als een geoorloofde methode zou beschouwd worden. Door zijn goud- politiek heeft Roosevelt ook verregaande verwarring gebracht op de internationale deviezenmarkten. Dat hij dat voorzien heeft, lijkt niet heel zeker, maar nti liet is geschied neemt men in Amerika een hou ding aan alsot dit welberaden beleid is ge weest. Mocht dit waar zijn welnu, dan valt het moeilijk woorden te beden ken, die scherp genoeg zijn om het finan cieel beleid der 'Amerikanen te kenmerken. Wat zou de wereld hebben gezegd, als de Russische bolsjewiki zich zóó gedragen hadden? Zoo vraagt zich de Haag- sche Post af. N.V. T. E. M. Voorkom bevriezen van uw rui ten door een electrische raamver- warmer. MUZIEK EN GYMNASTIEK. DIRECTEUR B. T. ZONDERVAN. Het was een genotvolle avond, waarop Muziekvereen. Vios, van Oost, en Oymn. Vereen. Texel een vrij talrijk publiek Za terdagavond in Pen's Schouwburgzaal ver gastten. Het was de eerste maal, dat het Ooster Fanfare hier musiceerde en we aarzelen niet te verklaren, dat het op fans, en zeer veel anderen, een goede indruk heeft ge maakt. De heer B. T. Zondervan heeft de teugels van het muzikaal bewind stevig in handen inlet alleen, maar beschikt ook als leider van de Gymn. Vereen., over lof waardige capaciteiten. Er bleek ons door 'muzikanten en gymnasten kranig ge oefend te zijn. Vandaar het succes, dat zij deze avond mochten boeken. De voorz. van Vios sprak een kort ope ningswoord, waarin hij in het biezonder verwelkomde de bestuursleden en leden van Tex. Fanfare. Tevens meende hij er de nadruk op te moeten leggen, dat Vios nog slechts in haar kinderschoenen staat en niet kan wedijveren met Texelsch Fanfare. De heer Eelman had gelijk. Vios heeft nog slechts de aanvallige leeftijd bereikt van drie jaar en mag dus niet op één lijm worden gesteld met oudere broers, die de 'kleuter- en lagere school reeds doorlie pen en nu voortgezet onderwijs ontvan gen. Maar dit in aanmerking nemende, pleit het toch voor Vios, dat het corps er vorig jaar reeds in slaagde op het con cours van de Westfriesche Bond in de 3e afd. een tweede prijs te bemachtigen. Als verplicht nummer moest toen worden uitgevoerd de ouverture van Delbecq, „Rihana", een zieer melodieus muziekwerk, maar niet „voor de poes". We hebben er deze avond met veel genoegen het oor aan geleend. De goede bezettiujg van. het corps, dat 25 man sterk is, deed deze compositie alle recht wedervaren. In korte trekken zullen we de nummers even de revue laten passeeren., 1. Vios-marsch, een pittig nummertje om het concert aan te vangen.. Werk van de directeur zelf, die hiermee zijn musi- caliteit welsprekend demonstreerde. 2. Rihana, ouverture, van Delbecq. Met bugelsolo van de heer Piet Burger. 3. La Dame de Coeur, ouverture van O. Duval. Met pistonsolo van de heer Jb. Eelman. 4. Fascination, wals van. L. Vermaelen. Een fijn nummertje, waarin de prettige cadens tot het einde bewaard bleef. 5. Drenthina, marsch van Alb. Kappert, een nieuw nummer van Vios, da+ nochtans goed tot zijn recht kwam, in te genstelling met de marsch van Lureman, 6. „Doorweer en wind", die een minder gelukkige indruk maakte. Het waren even wel slechts kleine tekortkomingen, die na enkele repetities zullen kunnen ver dwijnen. 7. Belle Bergère, divertis sement pastoral, van Francois. Het vrije nummer van het concours. Een zeer wel luidende compositie, gansch vervuld van de lieflijkheid van het landelijke leven. Keurig vertolkt, opvatting onverbeterlijk. Een extra pluim verdiend. Op concours moet dit nummer wel een goede indruk gemaakt hebben. Niet minder gunstig was het effect van (8) La Belle Villageoise, wals van M.J.H. Kessels. Een nummer zonder groote technische moeilijkheden. Een eenvoudig stuk muziek, zooals we er van Kessels zoovele kennen, eenvoudig maar (of moeten we schrijven: „en daar door"?) niet zonder groote aantrekkelijk- Japans Minister van Oorlog. beid. Een der succesnummers van deze avond. Met Souvenir de Leeuwarden, marsch van J. Kalma, die er goed in zit en een waardig slot vormde, kwam tot einde. Eindconclusie. We zijn zeer voldaan. Met groote schreden is Vios het laatste jaar vooruitgegaan. Knap gedaan. Nu maar op volgend concours op de le prijs: in dezelfde afdeeling aan! Dat zal Vios wel verstaan! Jammer, dat een donkere wolk Vios be dreigt. De Ooster school is ten doodja opgeschreven. De lieer Zondervan zal Oost verlaten, misschien zelfs de ge meente? Dat zou voor Vios een tegenslag zijn; Voor wie daarin belangstelt, deelen we nog mee, dat het corps aldus was samen gesteld: zes bugels, drie pistons, drie trombones, twee altén, twee baritons, twee bassen, twee koirhoms, een alt-saxofoon, een sopraan-saxofoon, een tuba, een 'groote en een 'kleine trom. Wat we dezje avond op het gebied van. gymnastiek te zien kregen, heeft stellig aan veler verwachtingen beantwoord, ja, zal die hebben overtroffen. Er werd keu rig gewerkt aan het hoogrek en op de brug We hebben met be lang stcl ling de diverse manoeuvres gevolgd als daar wa ren: de kiep, hoogstand, schouderstand, schaarsprong, rol, enz. Het paardspringen ging vlot van stapel; de snoeksprong en overslag hadden onverdeelde aandacht, Halteroefeningen vormen altoos een dank baar onderdeel van een gymnastiekpro- giramma. Goed werk met halters vereischt veel voorbereiding, maar van succes daar- :mee kan men verzekerd zijn. In den be ginne lag de muziek met de gymnasten overhoop, maar eenmaal op gang zijnde, werd het een der mooiste nummers van het program. Met eenige fraaie standen werd beslo ten. De groepen werden beschenen met machtige schijnwerpers, voor welke trans paranten konden worden geplaatst. Het was een keurig slot. Namens de Oymn. Vereen, werd de di recteur een met bloemen fraai gevulde mand aangeboden, door de heer Jac. Ree- per Johz., die tevens dankte voor de pret tige en degelijke wijze, waarop <Te heer Zondervan de Vereen. leidde. Hij sprak de wensch uit, dat de Vereen, zijn steun nog lang zou mogen genieten. In de pauze werden taarten en worsten verloot. NIEUWE LEDEN. Oymn. Vereen. Texel zal gaarne nieuwe leden boeken. Ze telt er nu slechts acht en wel de heeren B. v.d. Berg, S. Bruin, C. Mets, Joh. Moerbeek, J. H. Kikkert, Qi. Koorn, Jac. Roeper en C. J. Zoetelief. Bij voldoende belangstelling zal er een adsp.-afdeeling worden opgericht. Aan melden s.v.p. bij Jac. Roeper, Witte Kruis- laan, den Burg. Er was een tijd, dat Gymp. Vereen. Texel trotsch kon zijn op een groot aan tal leden en adspiranten. Die bloeitijd is echter voorbij. Toch behoort gymnastiek tot een der meest aan te bevelen takken van sport. Ze wil door stelselmatige, al zijdige lichaamsoefeningen spierkracht,be hendigheid, gezondheid en wilskracht ver- grooten en heeft derhalve recht op de be langstelling van jong en oud. Een groot aantal liefhebbers moge aan de oproep gevolg geven. De leiding is bij de heer Zondervan in vertrouwde handen. De contributie zal een gering bedrag zijn. Er kunnen dus weinig of geen beletselen zijn om toe te treden. De uitvoering van Zaterdag heeft de waarde van gmynasti- sche oefening weer eens duidelijk in het licht gesteld Een gezellig bal besloot de avond;. De Smidt-Eelman Band zorgde voor goede muziek. TEXELSCHECOURA LICHT OP RI|W1ELEN en RI|TUIGEN 5 21 GENERAAL HAYASH1. O O

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 1