TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten S.V.G. in nieuwe banen. NIEUW LEVEN. Woensdag 14 Februari 1934. Ontworsteld aan de harde grond, Het sneeuwklokje haar lied verkondt. Door de nog doode dreven. Op 't ranke steeltje klingelt fijn, Gekoesterd door de zonneschijn, Zij 't lied van 't nieuwe leven. Als blankend sneeuwveld uitgestrekt, Heeft zij het dorre veld bedekt. Dat nu herkrijgt zijn sprake. En beiërend door de voorjaarswind Zij 't lied van de bevrijding zingt: Natuur gaat weer ontwaken. O, wonder klokje, nietig, klein, Maar toch zoo heerlijk, goddelijk rein, Hoe lieflijk is uw wezen. O mochten wij, die „menschen" zijn, Als gij, zoo need'rig, teer en rein Van ziel en leven wezem. Koppensbosch'ie, de lie van Sprokkelmaand. HU1B DE RIJMELAAR. SPORTNIEUWS. Zondag a.s. speelt Texel 1 tegen Alk maar 1. Dat belooft weer een spannende strijd. Korfbal. Verdo Nigro 0,K.C. 40. Om kwart over elf speelde V.N. de thuiswedstrijd tegen OKC. Beide partijen pakten direct flink aan. De aanval van O. was zeer goed, kreeg ook eeriige mooie kansen, :maar wist ze niet te benutten. Ook de aanval van V. gaf met Huib en Jan aan 't hoofd mooi samenspel te zien. Het duurde danook niet lang, of na 20 mini. wist Huib de stand op 1O te brengen., Na de rust weet Jan de stand voor V. te vergrooten 20. Na omruiling is V. meer in de aanval. De verdediging van O. is er nu niet meer tegen opgewassen. Piet E. weet danook tot 1 minuut voor het einde de stand tot 4—0 op te voeren. Hiermee eindigde deze mooie wedstrijd met een. 4—0 overwinning voor V.N. Scheidsrech ter D. Keijser leidde zeer goed. L.|B. Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N. Oosterend f5. VASTENAVOND. Het ging Maandagavond Vasten avond vroolijk toe in de Zwaan. Er werd voorgedragen cn gedanst en de stemming was zooals men die wenschte. Opgevoerd werd „Spreekwoorden", door de dames Corrie Gomes en Marie Graaf, en de heer G. Witte; en „Het Vaasje"j door de dames Lena Gieles, Trees Der- nison en de heeren W Rijk, G. Witte, Jn. Hin en D. Witte. De muzikanten Smidt EelmanSniederDe Jong (saxofoon, accordeons en slagwerk) deden danig hun best. —O Ook in De Oranjeboom kon naar har telust het feest van Vastenavond gevierd worden. De sfeer liet in de feestelijk ver sierde zaal niets te wenschen over. De organisatoren IJ. Witte en P. Kok kun nen tevreden zijn. Ook het Muziekgezel schap Gebr. Van Meurs, dat zoo in de smaak viel. De heer Silver, die voordrach ten ten beste gaf en de heer Horst, die het bal leidde, oogstten veel succes. TEX. ALG. WIJKVERPLEGING. Gisteravond vergaderde in café den Burg de Tex. Alg. Wijkverpleging. De vergad. werd door 15 leden bijge woond. Na opening door de voorz., de heer G. J. B. Mulder, en lezing der notulen door de sear., de heer W.N. Kelder, bracht deze zijn Jaarverslag uit, waaraan we het vol gende ontkenen: Uit financieel oogpunt bezien, was 1933 nog niet bepaald ongunstig, al deed de malaise op contributie en giften zijn in vloed gelden. Aan contributie werd toch nog ruim f 100 meer ontvangen dan ge raamd werd. Ook de bijdragen van zede lijke lichamen bleven f50 boven de ra ming. Van één kerkgenootschap werd niets ontvangen, aangezien het zelf in fi- nancieele moeilijkheden kwam te verkee- ren. De Geref. Kerk H.V. echter ver klaarde zich ongevraagd bereid tot we deropzegging f 10 's jaars te schenken. Het ledental bleef vrijwel stationnair. De giften bedroegen vrijwel het geraamde be drag, dank zij de extra jubileumgift van de Begrafenisvereeniging V.I.O.D. ad f 40. Tevens werd als gift ontvangen f32,50 van Nieuw Leven te Oosterend. Een woord van hulde aan beide vereenigingen. Door ziekte van 2 der verpleegsters werd uit de ziekenkas ontvangen een be drag van f 197,90. Een der Zusters moest in het Ziekenhuis te den Helder worden opgenomen. De uitgaven bleven binnen de raming. De kosten der rijwielen zijn met f 15. verlaagd, terwijl voor 1934 werd overeen-* gekomen dat f40 per rijwiel zal worden betaald. De verpleegsters waren, als gewoonlijk, tot volle tevredenheid van het bestuur werkzaam. Klachten kwamen niet ter kennis van het bestuur, wel dankbetuigin gen. Uitgezonderd de bezoeken als huisbe zoekster der t.b.c.-bestrijding, werden in 1933 door haar afgelegd 5112 bezoe ken. Zr. Mulder legde 1549 bezoeken af; Zr. A. L. Meijer 1321 en Zr. A.A.J.Meijer 2242. Bovendien waren de Verpleegsters werk zaam in het Consultatiebureau voor zui gelingen, waarvoor de vereeniging de zus ters beschikbaar stelde. Een woord van dank dient hier gebracht aan de verpleegsters voor de vvijze waar op zij elkander hebben vervangen tijdens de voorgekomen ziekten. Kosten van 'n vervangster zou de vereen, bezwaarlijk hebben kunnen dragen. LINNENKAST. De linnenkast wordt afzonderlijk door mej. Langeveld beheerd. Het jaar 1933 werd aangevangen met een tegoed op de Boerenleenbank van f212,94, aan rente werd ontvangen f 6,3ö, zoodat het saldo op 1 Januari 1934 f 219,30 bedroeg. Am- koop van nieuwe goederen bleek niet uuodig. In de linnenkast was aanwezig een reserve-voorraad van 105 stuks. Bij Zr. Mulder was aanwezig 85 stuks en bij Zrs. Meiier 30 stuks. Van de linnenkast werd meer gebruik gemaakt dan in de afgeloopen jaren. Door Zr. Mulder werd in bruikleen gegeven 17 stuks en door Zrs. Meijer 10 stuks. De secr. brengt een woord van dank aan de Boerenleenbank, voor liet rente loos crediet en aan de Texelsche Courant voor het bereidwillig vermelden der ont vangen giften. Met de wensch, dat 1934 een gunstig jaar mag zijn en de vereen, mag werken tot heil van de zieken, eindigt seor. zijn jaarverslag. Aan de rekening antieenen we: Uitgaven f7526,SI; ingekomen f 6828,06, Nadeelig saldo f 698,75. Namens de Comm. van rekeningna-- zieners bracht de lieer P.Lieuwen verslag uit. Alles was volkomen in orde. De begrooting 1934 werd aldus vast gesteld: Uitgaven f 7338,31; Inkomsten f6638,25. Verm. nadeelig saldo f700,06. Volgde verkiezing bestuursleden we gens periodiek aftreden. De aftredenden mej. J.W.Dros en de heeren J.C.Visser, P.Stoepker en C.A.Keijser werden herbe noemd. Voorz. bracht dank aan de dames Lan geveld, Meijer en Mulder en aan de lieer Kelder, voor hun arbeid in het belang van de Vereen, en haar leden verricht. Voorz. deelde nog mee te acht uur een brief te hebben ontvangen van mej. De Haas, naar spr. zei de, de huishoud ster van de lieer C.Boon Pz., Veldheim.; (geen lid van de Vereen., volgens secr.) Behandeling ingek. stukken stond niet op de agenda. Op verzoek der vergad. wordt de brief voor kennisgeving aange nomen. De rondvraag levert niets op, waarna voorz. de vergadering sluit. Jeugdheiriiiergen. Namens de N.J.H.C. deelt men ons mee, dat te den Helder een Jeugdherberg-Ten toonstelling gehouden wordt op 14, 15, 16 en 17 dezer en wel in het Militair Tehuis. Spoorstraat. Zaterdag wordt de film „De paden op" vertoond Uitslag aanbesteding. Door de heer P. Dros werd aanbesteed de restauratie van zijn onlangs door brand geteisterd woonhuis. Laagste in schrijvers waren: timmerman Van 't Hoog, metselaar Trap en schilders Vonk en Boon. LEESZAAL DEN BURG. Binnen een paar weken zal de nieuwe lokaliteit voor het Texelsch Museum ge heel gerestaureerd zijn. Dan heeft de ver huizing plaats en kan „Het Glazen Pa leis" als leeszaal in gebruik genomen wor den. Deze heugelijke feiten zullen met eenige plechtigheid gepaard gaan. Wie couranten, tijdschriften, enz. voor de leeszaal wil afstaag, deele dat even mee aan de heer H.J.A. Kraai. o De Tex. Courant bood ter gelegenheid van de opening van- de openbare leeszaal een filmvertooning aan (de „Texel-Film" en een reeks andere van populair-weten- schappelijke aard.) GOED EN GOEDKOOP. Gisteren ontvingen we onze tweede zen ding goede en goedkoope boeken voor jongens en meisjes van 1014 ^aar. Prijs; voor abonnees 25 ct. (ruim 150 blz. groot formaat, met platen). Koopt vandaag nog! DE COCKSDORP. Men schrijft ons: Het sportleven in de Cocksdorp was de laatste tijd met rassche schreden achter uitgegaan. Zoo zelfs, dat het voortbestaan der eens zoo bekende en bloeiende sport- vereen. ernstig bedreigd werd. Elders in dit nummer vindt men evenwel een ver slag van een gehouden vergadering van Vrijdag j.l., waar getracht werd nieuw bloed in de vereeniging te brengen en, wanneer we ons niet vergissen, zijn de Cocksdofpers daarin wonderwel geslaagd. Niemand minder dan de nieuwe dokter, de heer drs. Joh. Westerhuis, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap der vereen, op zich te nemen en mede door toevoeging van enkele bestuursleden, die op sportgebied hun sporen reeds verdiend hebben ,kan men thans in de Cocksdorp de toekomst met opgewekt hart tegemoet zien. En waarom zou men ook niet in de Cocksdorp een krachtige gezonde sport- vereen. in stand kunnen houden? Het heeft de laatste tijd aan leiding ontbro ken. De animo idaalde daardoor vrijwel tot nul, ondanks het feit, dat er in de Cocksdorp diverse goede sportlui te vinden zijn. Het was uit de aard der zaak vanzelfsprekend, dat ook de belangstelling van de zijde der dorpelingen gaandeweg taande. Maar thans kunnen we met nieuwe moed beginnen. Het bestuur zal zich volijverig aan de arbeid zetten om SVC in goede banen te leiden. O.m. zal de mogelijkheid onder het oog worden ge zien om het voetballend gedeelte te doen aansluiten bij de N.H. Voetbalbond, het korfballen zal beter beoefend moeten worden, getracht zal worden een gymma- stiekafdeeling te stichten, waarvoor de medewerking van het gemeentebestuur misschien noodzakelijk en in elk geval zeer gewaardeerd zal worden. Bovendien gaat men de athletiek beoefenen. Dat deze plannen moeilijkheden met zich brengen, valt licht te begrijpen en daarom is het wenschelijk, dat het leden aantal weer wordt uitgebreid. Ook het getal donateurs, dat schrikbarend is ge daald, dient opgevoerd te worden en de bevolking van de Cocksdorp wordt dan ook dringend aangespoord, haar gewaar deerde steun wederom fe gaan ver leen en. En waaneer de plannen eenmaal zijn uit gewerkt gelooven we wel, dat SVC weer haar oude plaats onder dé sportvereen. op Texel zal gaan innemen. Als algemeen secretaris fungeert de heer P. B. Koster, bij wie inen zich als lid kan opgeven. Ook bij mej. C. Kalis, de penningmeesteresse, kan men zich aanmelden, terwijl ook nieuwe donateurs aan dit adres wonden aangenomen. Het nieuwe bestuur heeft goede ver wachtingen voor de toekomst. Laten de Cocksdorpers thans hun vertrouwen weer schenken en de Cocksdorp gaat een bloeiend sportleven tegemoet. Heeren secretarissen van Sportbonden en -vereenigingen worden cr op attent gemaakt, dat alle stukken, bestemd voor SVC, thans gericht moeten worden aan de secretaris, de heer P.B.Koster, de Cocksdorp. K. De Oakford is gebroken. Bij een Maandag ingesteld onderzoek is gebleken ,dat de Oakford is gebroken. Men zal nu trachten er af te halen, wat er nog te halen is. Sportnieuws. SVCZwaluwen. Het eerste optre den van de korfbalploeg van SVC na de reorganisatie is weliswaar niet op een zege uitgeloopen, maar het resultaat stemt hoopvol. Werd in den Hoorn met 80 verloren, thans hadden de Zwaluwen moeite genoeg ,de beide puntjes te ver overen. Aanvankelijk leek het weer op 'n zware nederlaag van SVC uit te draaien, want met regelmatige tusscheopoozen voerde Zwaluwen de stand op tot 3—0, waarna mej. F. v.d. Kooij voor het eerste tegenpunt zorgde 1—3. Met deze stand ging de rust in. In de tweede helft zag het er even naar uit, dat SVC zou opha len; mej'. C. Slot verkleinde de achter-i stand. Zwaluwen pakte hierna flink aan met als resultaat een vierde doelpunt, waarmee het pleit beslecht werd. De nieuwe opstelling van S. voldeed goed en wanneer Inen beter aan elkaar gewend raakt en de spelers(sters) geregeld de training komen volgen, zijn betere presta ties te verwachten. A.s. Zondag speelt SVC tegen OKC te den Burg op het terrein van DOH. Aan schrijving volgt. OUDESCHILD. Vissdherij. Aangevoerd aan de v'schafslag alhier: 9 Febr.: 1948 Kg. wulken 1416 ct. 10 Febr.: 1488 Kg. wulken 1416 ct. 12 Febr.: 1630 Kg. wulken 1416 ct. Zeemeeuwiennieuws. Zeemeeuwen 1Helder 5 1—1. Onder de bekende goede leiding van de heer v.d. Heide werd deze wedstrijd gespeeld. De H-midvoor trapt af en dadelijk ont wikkelt zich een vlugge wedstrijd. Z. gaat tot de aanval over en het H-doel be leeft benauwde oogenblikken. De achter hoede weet echter stand te houden. De strijd gaat verder gelijk op met Z. iets in de meerderheid, doch Z. is voor doel zeer ongelukkig en op wonderbaarlijke wijze weet de H-doelman zijn doel" te zuiveren. Als de rust ingaat is de stand nog blanco. Direct na de rust begint Z. een geweldig offensief in te zetten. Het schijnt voor H. hopeloos maar de achter hoede keert alles. Als nog 7 min. zijn te spelen, komt eindelijk het dubbelver'diend succes voor Z. door J. Bruin 1—0. H. geeft zich nog lang niet gewonnen en 2 min. voor het einde rolt de bal, als voor-* zet bedoeld, tergend langs de paaT én de stand is 11. Als de scheidsrechter einde fluit, is deze spannende wedstrijd in een gelijk spel 'geëindigd. Z. speelde ma de rust ecu spel als nimmer te voren. Het H-elftal, voor deze wedstrijd blijkbaar danig versterkt, speelde eveneens een goede wedstrijd. Had fortuna met Z. ge weest, zeker was haar de overwinning niet ontgaan. Maar enfin, de kans op liet kampioenschap is behouden, cn wanneer er de resteerende wedstrijden gespeeld wordt als j.l. Zondag, dan kan succes niet uitblijven. J.D.iB. OOST. OPHEFFING DER O.L. SCHOOL. Ondanks alle pogingen om de o. 1. school alhier te handhaven, is toch van hüogerliand bericht ontvangen, dat per 1 April a.s. de school zal worden gesloten. De leerlingen zullen op andere scholen moeten worden ondergebracht. Hoezeer dit feit hier wordt betreurd, behoeft niet uiteen gezet te worden. Het onderwijs in deze eenmans-school wordt algemeen zeer gewaardeerd De lieer Zondervan werkt met ijver en er bestaat eon prettige ver houding tusschcn hem, de ouders en de leerlingen. Het schoolgebouw is nog vrij nieuw en zal voor andere doeleinden niet licht ren dabel kunnen worden gemaakt. EIERLAND. Het wordt Idnte. Als een biezomderheid meldt men ons, dat deze week de lieer A. Schaatsenberg op zijn dak reeds een nest met vier jonge spreeuwen voind. Gered uit levensgevaar. Donderdagmorgen werden door plotse ling opkomend hoog water 75 schapen van de lieer Fr. Stark met levensgevaar bedreigd. Door zich tot de schouders in het water te begeven, hebben de hoeren Dirk Eelman (Prinsenhage) en Reijer Schaap alle dieren gered. Kranig werk. Van Te.vel naar Spanje*. De lieer R. Schaap, vogelwachter al hier, ontving deze week bericht, dat een 9 Juli 1.1. door hem geringde aschgrauwe kiekendief op 19 Sept. 7.1. te Fortuna bij Murcia (Spanje) gevonden werd. DEN HOORN. UITVOERING D.E.K (Dir. den lieer P. B. Riteco) Vrijdag- en Zaterdagavond gaf D.E.K. wederom een uilvoering in 't „Loodsmans Welvaren". Eerst werd hel muzikale ge deelte afgehandeld. Alle zes nummers wer den verdienstelijk ten gelioore gebracht. Na de pauze werd opgevoerd „Moppie als Kindermeid", klucht in één bedrijf. Mede spelers waren de heeren Jb. Kiljan, als dokter Plomper; M. Witte, als Moppie, zijn bediende; I. Bruijn als Rijken, rentenier R. Bremer als Stoffel, boerenzoon S. Hin als Stroppie, loopjongen cn C. Dekker als Kletser, handelaar. Moppie bleek een voor beeldige kindermeid voor de moederlooze kleine Plomper te zijn en tevens een goede huisknecht voor dokter Plomper. Stroppie was hiertoe minder geschikt. Dokter Plom per wilde weder in 't huwelijksbootje treden maar de vader van zijn uitverkorene, de heer Rijken, was dit eerst minder aange naam. Door toedoen echter van Moppie gaf deze later toch zijn toestemming, De klucht werd zeer goed opgevoerd. Het was voor de heer M. Witte eclitei minder aangenaam, dat hij zich onder het spelen zoodanig aan een stuk glas ver wondde, dat hij zich onder dokters behan deling moest stellen en eenige dagen rust moet nemen. Nog werd door eenige heeren opgevoerd „Het inhalen van de nieuwe burgemeester" een komische spectakel scène, welke „reu- zig" in de smaak viel. Beide avonden werd een verloting gehouden. Vrijdagavond werden de prijzen gewonnen door mej. Kiljan-Gieles, H Zijm en Jb. Kalis' Zater dagavond door K. Lap Pz., D. C. Drijver, Warning, J. Bakker en A. Lap Jbz. Be sloten werd met een gezellig bal. Directeur en werkende leden kunnen met genoegen op deze gezellige avonden terugzien. Uil de dagbladen van Zaterdag: FRANKRIJK. De nieuwe Fransche pre mier Doumergue heeft een proclamatie uitgevaardigd om de burgerij uit te noo- digen van iedere agitatie at'te zien en het belang van Frankrijk en de republiek bo ven alles te stellen. Het nieuwe mini sterie is gevormd; het is op breede grond slag gevestigd. Zoo hebben er zitting in Marin, die rechts staat en de neo-socialist Marquet. Doumergue is alleen premier en heeft geen portefeuille. Herriot en Tardieu zijn eveneens minister zonder portefeuille. FRANKRIJK. Over het geheel heeft het nieuwe kabinet een goede pers. Als eerste taak wordt beschouwd herstel van orde en vertrouwen. Gisteravond is 't te Parijs weer tot bloedige botsingen ge komen tusschen communisten en politie. Er vielen schoten. Eenige personen wer den gewond. DEN HAAG. De regeering overweegt een belasting op radiotoestellen, vermoe delijk f3,ook voor radio-oentrale— abonnees.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5