BIJENTEELT OP TEXEL. 'Het was geen drukbezochte vergade- rig, welke de afd. Texel der Ned. Ver- eeniging tot Bevordering van de Bijenteelt Maandag in hotel Texel belegde. Toch was het een alleszins interessante en leer zame causerie, welke de heer Joh. A. Joustra, alg. secr. van bovengenoemde vereen., daar hield. Na een inleidend woord van de heer N. Kortenhoeven ving de heer Joustra zijn rede aan, welke we in korte trekken, hier weergeven Het bijenjaar loopt ongeveer van begin April tot eind Sept. Tegen Sept. begin- de bijen te overwinteren. Zij doen dat in de vorm van een tros, welke kleiner om vang krijgt, naarmate het kouder wordt. Om de warmte in de tros te handhaven, moeten de bijen voedsel tot zich nemen. Echter moeten we trachten voedselopname tot een minimum te beperken. Immers voedselopname leidt tot het opzamelen van afvalstoffen. Indien het weer uit vliegen toelaat, geeft dat geen last, (ge nerale reinigingsvlucht), maar als dewin- terzit lang duurt, bevuilen de bijen dz korf en wordt het volk onrustig. Het beste is: het volk met rust laten. Anders1 nemen ze teveel voedsel op. Storing van binnen uit kan ook veroorzaakt worden bij het „moerloos" raken van een volk. Dit moet dus voorkomen worSen. Er moet naar gestreefd worden, dat vooral jonge bijen in grooten getale overwinte ren en wel met een jonge levenskrachtige koningin. Het beste voer, dat we kunnen toedie nen, is suiker (geeft weinig afvalstoffen). Storing van buiten af kan worden ver oorzaakt door meezen, muizen, katten; ook door verkeerde plaatsing der korven of kasten (de zon mag iniet in het vlieg gat schijnen). In Maart moeten we de honingvoorraad inspecteeren. Blijkt het, dat de voorraad niet toereikend is, dan moet onmiddel lijk worden aangevuld, (borstplaat). Als drijfvoer dient het best overjarige stamp- honing. We zetten dat, met water aange- maakt, onder de korf. Spreker geeft aan, op welke wijze de volken in korven en kasten op gelijke sterkte kunnen worden gebracht. Heeft men liet zoo ver gebracht, dan onder vangt men tevens het op zeer uiteenloo- pende tijden uitzwermen. Begin Juni moe ten we zorgen, dat de volken gezwermd hebben en dat ze alle een bevruchte jonge levenskrachtige moer bezitten. Na de pauze geeft spr. een uiteenzet ting van de methodes, om het ontijdig zwermen tegen te gaan om daarop te be sluiten met eenige merkwaardige bijzon derheden van de „honingjaren" 1010 en 1023" (Hittegolf). Enkele personen maakten gebruik van gelegenheid tot het stellen van vragen,, welke door spr. die een eerste des kundige is op liet gebied van de bijenteelt op vlotte en afdoende wijze werden beantwoord. —De heer Joustra wees er nadrukkelijk op, dat import van volken van elders op Texel niet moet plaats vinden. Immers is de kans groot, dat men met de vreemde bijen ook bijenziekten in huis haalt Ge lukkig is het Nederl. bijenras uitstekend en staat het zelfs als „ziekvrij" bekend. In België, Duitschland en de Vereen, Sta ten echter komen ziekten voor als broed-, pest en mijt, die men liefst verre mag houden. Interessante biezanderheden wist spr. nog te vertellen van de „bijenwolf", een kwaadaardig insect, dat miljoenen bijen ten offer doet vallen. Het komt in Lim burg veelvuldig voor, maar is, meent men, op Texel niet bekend. Nadat de heer Kortenhoeven niet-leden nog had opgewekt tot de afd. toe te tre den (f 1,25 contributie per jaar; abomnu op Maandschrift plus recht op goedkoope suiker inbegrepen), en niet zonder eenig succes volgde sluiting met harte lijke dank aan de heer Joustra voor zijn leerzame rede en de wensch, dat op de a.s. excursie onder leiding van de heer Joustra zou blijken, dat het besprokene in toepassing wordt gebracht. Zakennieuws. Voor rekening van de heer K. Mant je alhier wordt door architect Igesz aanbe steed de bouw van een woon- en winkel huis (schoenwinkel) aan de Hoogerstraat. Woningbouw. Door de aannemers Jm. Koorn en Zn. zal voor rekening van de dames Gez. Rab een woonhuis worden gebouwd aan de Schil- derweg aldaar, (naast perceel Gebr. Koorn.) L AND ARBEI DERSPLAATSJES. De landarbeiders Hendr. en Jan van Heer waarde Cz. (Eierl.), vragen ingevolge Landarbeiderswet te hunner beschikking te willen stellen een bedrag van resp. f2700 en f2650 voor de verkrijging in eigendom van 'm plaatsje. Beiden kunnen van de heer C. M. Verheul, Rozenburg, 0,75 H.A. land koopen aan de 2e Dwars weg in Eierland en wel voor f375. Dei te bouwen woning voor elk hunner wordt op hoogstens f2650 begroot. B. en W„ stellen voor, de aanvraag in te willigen, daar beiden aan de bij de wet gestelde voorwaarden voldoen. VOOR SLECHTHOORENDEN. Namens het Hoofdbestuur der Vereen, tot Bevordering der Belangen van Slecht- hoorenden deelt men ons mee, dat het in de bedoeling ligt op Texel binnenkort een tentoonstelling te organi9eeren, welke voor slechthoorenden van groot belang zal blijken te zijn. VERDO NIGRO KAMPIOEN. Verdo NigroS.V.C. 11-1. Men schrijft ons: Onder weinig belangstelling speelde V.N. Zondagmiddag haar laatste comp.- wedstrijd tegen SVC op eigen terrein. V.N. speelt van de aanvang af in een, snel "tempo, SVC echter speelt onzeker. Het is dan ook een eenzijdige vertooning,. V.N. weet de geboden kansen goed te be nutten en brengt de stand voor de rust op 30. Reeds enkele minuten na de her vatting vergroot VN de stand tot 60, De vakverwisseling is weer in het voor deel van VN. Toch gelukt het SVC de eer te redden 6—1. VN heeft hierna nog Vele kansen en voert de stand geleidelijk lop tot 11 1. Hiermee eindigde deze wedstrijd en behaalde VN het kampioen schap van dit seizoen. De heer Michels leidde deze wedstrijd zeer goed. Na afloop werden de leden van V.N. in „De Graaf's Lunchroom" verwacht, waar de heer De Graaf ze ter eere van het kampioenschap heeft onthaald, waarna nog eenige tractatie volgde. Het kampioenstwaalftal bestaat uit de heeren: H.Vermeulen, J. Kiewiet, P.Ver meulen, B. Zijm, S. Rijk, P. Eelman, (re serve B. Kiewiet) en de dames: N. Ver meulen, B. Lap, M.Dekker, A. Breesnee, A. Roeper, L. Bruin (reserve J. Vermeu len, R. Pen, T. Boers en A. de GxaaD Zijm.) L.B. Officieel veilingsberidht dear Ooop. P.T.V. „Texel". Evenals de vorige week gingen de ge veilde eieren Maandag vlot van de hand. De prijs was evenals elders een wéinig lager. Gemidd. werd van 10 tot 15 cent per honderd minder betaald. De prijs per Kg. varieerde van 41,5 tot 45 ct. Gemid delde prijs 42y2 ct. per Kg. De aanvoer nam over de at'geloopen week met bijna 9000 stu kstoe. POLITIERECHTER ALKMAAR. Wat niet te pas kwam: De Texelaar Jacob V. was Maandag niet aanwezig om tegen te spreken het hem ten laste gelegde feit, dat hij op 30 September 'onder een kwestie over 'm landhuisje zijn dorpsgenoot A. Eelman met donderende stem een oplichter en, een schurk had genoemd. Hij werd des wege tot f 10 boete of 10 dagen veroor deeld. Wijziging Handelsregister 20—26 Febr. P. Kaan, Havenstraat 5, Oudeschild, vrachtrijder. Bedrijf uitgebreid met: ver huur van luxe auto's. Giften voor (het Witte Kruis. N.N., de Waal f 1,50. VERHURING GROND. Nu de gemeente het resteerende ge deelte van de gronden te den Burg, plm^ 80 A„ gekocht van de heer J.D.Roeper, aanvaard heeft, achten BenW, in afwach ting van verkoop, verhuring voor gras land de aangewezen weg. De heer Roeper wil een pacht geven van f125 per H.A., een bedrag, dat BenW van anderen niet rneenen te kunnen venvachten, daarvoor de heer Roeper de grond biezonder gun stig gelegen is. Vandaar het voorstel zijn aanbod te aanvaarden. COUPONBELASTING. Volgens de 25 Febr. a.s. in werking tredende couponbelasting moet deze be lasting, bedragende twee pet. van de rente, betaald worden door de schulde naar van de rente. Wegens 't verder bij de wet bepaalde, stellen BenW de raad1 voor te besluiten, de door de .gemeente van de opbrengst der effecten verschul digde couponbelasting bij de uitbetaling van die opbrengst aan de daarop rechl: hebbenden af te houden. VERKOOP BOUWTERREIN. De beer G. J. Garritsen, Eierland, wil van de gemeente bouwterrein koopen en wel een perceel, gelegen aan de Emma- laan, Z.W. van perceel J.C.Ran. Hij wenscht een perceel, breed 7,5 M„ diep 35 M„ voor f787,50, op naam. De heer G. is voornemens er een woning op te bouwen van minstens f 3000. BenW stel len voor op het aanbod in te gaan. CR1SIS-VARKENSWET 1932. Het bestuur van de Ned. Varkensoen- trale. besloot de datum, waarop tegen over leden van de Gewestelijke Varkens centrales zal worden opgetreden, op grond van overtreding van de bepalingen, van het maximum aantal gelijktijdig te houden varkens en fokzeugen, uit te stel len tot 1 Mei 1934, met dien verstande, dat deze uitzonderingsbepaling alleen geldt voor diegenen, die aan kunnen too rnen, dat zij sedert het tijdstip, waarop hun het cijfer van de toewijzing hekend was, geen varkens meer hebben bijgekocht en geen eigengefokte biggen boven 20 Kg. hebben aangehouden. Irtn de plaats van de heer H. J. Timmer werd tot merker benoemd de heer H.van Heerwaarde, Eierland. Deze heeft tot taak het blikmerk bij de biggen aan te brengen en de vereischte kosten, zijnde f0,30 per big, te innen. De heer Timmer zal nu op treden als controleurmerker. Hij brengt het tatoueeringsmerk aan en moet er te vens voor waken, dat de varkenshouders niet meer dan het hun toegewezen aantal mestvarkens of zeugen in hun bezit heb ben. CRISIS-RUNDVEE-CENTRALE. De heer H.J.Timmer werd door de C.R. C. aangesteld als kalverschetser. In de loop van een half jaar moeten alle kal veren, geboren na 1 Juli 1.1., geschetst worden. Bijna alle veebedrijven, zullen moeten worden bezocht. Veehouders, houdt u aan het u toegewezen aantal, hetzij varkens, of kalveren, want de Crisiswetten worden streng gehandhaafd en overtredingen wor den zwaar gestraft. SPORTNIEUWS. Korfbal. LJitslagen competitiewedstrijden den Burg: Verdo NigroSVC 11—1: de Waal: DTS—ELTO 1—6. De stand is nu: gesp. gew. gel. verl. P- p.v. p.t. Verdo Nigro 12 11 0 1 22 69 14 E.L.T.O, 12 10 1 1 21 59 9 DOH 12 8 0 4 16 43 22 Zwaluw 12 3 4 5 10 28 36 D.T.S. 12 3 2 7 8 22 46 O.K.C. II 1 1 9 3 8 45 S.V.C. U 1 0 10 2 6 63 Verdo Nigro heeft met één punt voor sprong op E.L.T.O. het kampioenschap van de T.K.B. behaald. VoetbaL Texel 2 speelde Zondag haar laatste thuiswedstrijd en won met 41, hetgeen een niet onbevredigend resultaat genoemd kan worden. Toch hebben we T. 2 wel eens beter zien spelen, maar de slechte terreingesteldheid en lichte bal zorgden voor de meest grillige wendingen, waar van ook de tegenpartij nogal eens last scheen te hebben. Om precies 2 uur laat de heer vjd. Heide aftrappen en vrij spoedig neemt T. liet spel in handen. Een goed doorgege ven bal wordt door de linksbuiten, te lang vastgehouden. Dan krijgt Kees de bal op de rechtervleugel; hij wordt aangevallen, draait naar binnen en met een prachtig; boogschot van zijn linkervoet zorgt hij voor de eerste goal. S., dat tegen de krachtige wind inspeelt, iraakt wat op dreef en dikwijls volgen tegenaanvallen, die onze backs, die deze middag er goed in zijn, voor moeilijke problemen plaatst. S. is ook ongelukkig, Bram scharpelt raar imet de bal om en het is te zien, dat hij vandaag niet op stoot is. Bij een T-aanval trapt een back de bal tegen zijn hand, waarvoor de scheidsrechter straft (o.i. te zwaar) met een penalty, welke door Arie onhoudbaar wordt ingeschoten 2—0. Het spel gaat nu op en ineer, de partijen we gen tegen elkaar op. Aan weerskanten worden corners genomen, maar al deze leveren niets op. Het plaatsen laat te wen- schen over. Als T. een aanval opzet, waarbij de S-achterhoede in het nauw .wordt gedreven, kan de bal niet goed worden weggewerkt. Hij komt weer voor liet doel, waar de midvoor inschiet, een| S-back slaat de bal, vallende achter de staanpaal, weg, maar scheidsr. wijstmaar het midden3—0. S. onderneemt een aan val, schiet tegen de paal, de bal valt vlak voor het doel op de grond, Bram is te laat. \veer een schot, weer tegen de paal, totdat de bal achtergaat. Hier kruipt T. door het oog van .se naald. Rust. Na de hervatting blijkt, dat P.Br. niet meer mee kan spelen. Hij moet worden ver vangen, hetgeen na 15 min. pas gebeurt. Nu S. met de wind mee speelt, is zij sterker. In deze tijd wordt er beslist slecht gespeeld. Ballen half geraakt ver anderen eenvoudig van richting en zijn meestal in het bezit van S, S. weet hiervan niet te profiteeren en zij kan het doel in het geheel niet vinden. Opmerkelijk is, het, dat de bal zooveel buiten het veld' is. Het plaatsen bij T. is bepaald onvol doende. Voorloopig is liet de linkervleu gel, waarvan de doorbraken moeten ko men1. Arie en Bram breken nogal eens aardig door. Een goede voorzet van Br. wordt door de rechtsb. gemist en door Kees naast geschoten, terwijl even later eenzelfde kans wordt gemist. Volgt nog een goede voorzet van Kees, welke wordt doorgekopt en door Bram ingezet 4—01 Schagen neemt weer de aanval over, de midvoor breekt door, maakt goed vrij en met een prachtig schot redt hij de eer voor S. Vrij spoedig komt dan het einde. Ook deze middag ontbrak het niet aan technici langs het lijntje. Het is maar jammer, dat er onder zijn, die niet kun nen begrijpen, dat niet altijd alles gelukt. Texel 3 was de gast bij Held. Boys 2. Ze heeft haar reputatie gehandhaafd en Held. Boys eveneens aan haar zegekar ge bonden. Dit elftal wekt onze bewonde ring. Het eenige, wat ons spijt, is wel, dat zij iets te laat zijn begonnen, daar anders zeker het kampioenschap zou zijn veroverd. Voor de rust, met het voordeel van de wind, wist T. reeds een voorsprong van 2 doelpunten te veroveren. H. kreeg een penalty te nemen, die eerst door Dick gehouden, na overgenomen te zijn, wordt overgeschoten. T. is het meest in de aan val, zoodat na de rust tegenwind spe lend, de voorsprong wordt opgevoerd tot 4 doelpunten, terwijl H. slechts eenmaal weet te scoren^ door een misverstand. T. 3 slaat een goed figuur in de afd. De comp. begon met 3 thuiswedstrijden, die alle verloren werden. De allereerst^ wedstrijd was uit een nederlaag. Bij Oudeschild 2 kwam de ommekeer door een gelijk spel, waarna het steeds cres cendo ging. Thans zijn er 12 wedstrijden gespeeld, waarvan 16 gewonnen, 1 gelijk en 4 verloren, totaal dus 13 punten, het maximum te behalen aantal is 21 daar nog vier wedstrijden gespeeld moeten worden. Dit zou een prachtig resultaat zijn. De geest in deze ploeg is uitstekend. Daarom, jongens, gaat door en zorgt dat jullie wensch bewaarheid wordt en begint dan a.s. Zondag met te winnen van Wa tervogels 2, dat momenteel de 2e plaats bezet. Er moet dus gewerkt worden, maar wordt er gewonnen, dan is het succes zooveel te mooier. Uitslagen 4e kl. A KNVB: Andijk-Uit- geest 11; DTSAlkmaar 13. —o Zondag trektT. 1 naar Schagen om de competitie te besluiten. Dit belooft een: spannende wedstrijd te worden. Suppor ters geven zich op voor Vrijdl^g S uur bjj G. Dros Dz., Weverstraat. T. 3, onze gouden ploeg speelt thuis tegen Watervogels 2. o Elftallen a.s. Zondag: T. 1 A.Daalder D.Zuidiewimd Jo Ran .GWitvliet J.Gieles N.de Graaf P.Bruin M.Vlaming Verheijen C.Zuidema W.Winter T. 3: D.Visser J. Slikker A.Stolk G.Dros Dz. C.KeijserLz. D.Geense K.Linnhose, M.Vonk A.Pen P.Neijens P.Kikkert Afbericht voor Vrijdagavond 8 uur, Schildereinde 63. AUTODIENST-REUVERS. De autobus Den Burgde Cocksdorp vertrekt voortaan op werkdagen niet meer om 8,55 v.m. van hier maar om NEGEN uur v.m. DE KOOG. Een gunstig voorteek en Hoewel eenige maanden ons nog schei den van het badseizoen, zijn reeds aan vragen voor gemeubileerde huizen op ons dorp ontvangen. Er zijn ook al huizen verhuurd. Moge dit een voorteeken zijn, dat ook deze zomer wie vacantiegangers zich naar onze badplaats, naar Texel, zul len begeven. OUDESCHILD. Visscherij. Aangevoerd aan de vischafslag alhier: 23 Febr.: 1463 Kg. wulken 1416 ct. 24 Febr.: 1723 Kg. wulken 16 ct. 26 Febr.: 10S Kg. wulken 16 ct. Zee mee u wennie uw s. Zeemeeuwen 1Schagen 3: 80. Z. 1 heeft S. een verpletterende ne derlaag toegebracht. De heele wedstrijd is Z. sterk in de meerderheid geweest en S. had het aan haar keeper te danken, dat ze, hoewel niet zonder geluk, voor nog grooter nederlaag is behoed. Z. had. met de :rust een veilige 30 voorsprong en wist na de rust nog vijfmaal te doel punten. De doelpunten werden gemaakt door Jn. Bruin 4, D.J.Blom 2 en Du inker en Gieles elk 1. Scheidsrechter Reinders leidde goed. Het 2e elftal speelde te Callantsoog tegen C. 1 en leed een gevoelige neder laag. De goede wil is eenmaal niet aan wezig en zal dit seizoen wel achterwege blijven. Maar enfin volgende comp. maar beter. J.D-B. OOSTEREND. NUT EN GENOEGEN. Bovengenoemde vereeniging heeft 1. 1. Donderdag de wintercampagne 1933-'34 besloten met de opvoering van „Als de poorten opengaan", tooneelspel in drie bedrijven, door Jos. Smits en Jac. Braun. Nadat te ongeveer 8 uur de voorz., de aanwezigen had welkom geheeten, inzon derheid de dames en heeren van den Burg, bij wie de opvoering berustte, werd met de afwerking van het programma een aan vang gemaakt. Al spoedig bleek, dat de rollen ingoede handen waren en dat aan de leiding de noodige zorg was besteed. Jammer was het, dat door ongesteldheid van een der medewerkende dames een der rollen moest worden gelezen, doch wij willen er direct aan toevoegen, dat de plaatsver vangster zich van die taak zoodanig kweet, dat dit op de uitvoering weinig of geen invloed uitoefende. Over het spel kunnen wij niets dan lof hebben en voor de zooveelste maal kunnen wij getuigen, dat de leiding bij de heer G.J.Logman in goede handen is. Over de inhoud van het stuk is reeds eerder geschreven, zoodat wij hierop niet verder behoeven in te gaan. Het daverend applaus na ieder be-

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 2