Is er een jarig TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT VOOR IEDEREEN. Achter het raam. Texelsohe Berichten Gemengd Mfeuws Boekhandel Parkstraat Woensdag 28 Februari 1934. Lezers mijner poëzie! Dit zij inijn verlangen: Dat gij u verheugen inoogt In mijn kreupelzangen. Is 't niet altijd naar uw zin? Even goede vrinden. 't Valt veelal ook lang niet mee 't Rechte pad te vinden. 'k Heb gerekend op uw geest, Dat hij kan verdragen: Humor, spotternij, of soms Wat ondeugend plagen. Hier een streek en daar een steek. Die een tik, een prikje, Ieder krijgt zoo nu en 'dan Uit mijn pan een likje. Soms een beetje scherp gekruid, Dan weer eens wat minder. Net naar dat het noodig is, 'k Meen dat het niet hindert. Jan de Zuurpruim, Kees Sarcast, Mogen dat betreuren, Ik voor mij ga vroolijk voort, Laat hen sikkeneuren. Uw critiek aanvaard ik graag, Zij heeft mijn waardeering. Echte, zuivere critiek Strekt altijd tot kering. HUIB DE RIJMELAAR. Het raam open.Er achter eein lachende moeder die speelt met haar kleintje. Het dorp is overgoten door zon De voorbijganger ziet een armoedig in terieur. Die vrouw is schamel gekleed. Maar het geluk speelt zijn wonderlijk spel. Deze rnensch nu is voor dit oogenblik rijk. Ze draagt het jonge leven in de han den. Haar leven. De toekomst is van haar. Het raam opende zon buiten en binnen. Dit raam leert de voorbijganger het betrekkelijke; het betrekkelijke van veel leed en kommer en gebrek, het kindje lacht.. de zon schijnt.... geluk juicht in de huiskamer. O ja; het kindje zal aam die moeder zor gen geven en verdriet wellicht. Maar het brengt toch ook mede de gouden ,glans van het rijk van geluk, vanwaar het kwam, waarheen zijn roeping is. Gelukkig de moeder met liet kind, spe lend op haar knie. Gelukkig allen, die voorbij gaan en dit geluk kunnen verstaan. GEZELLIGE AVOND IN EBEN HAEZEfy Op Woensdag 21 Febr. j.l. was het Herv. Verenigingslokaal in de Juliana- straat overvol, toen Ds. Visser de „ge zellige avond" opende met het laten zin gen van een psalmvers en gebed. Daarna heette hij de aanwezigen hartelijk welkom op deze avond van gezelligheid en ernst. Ook dit laatste zou n.l. niet ontbreken., 't Meeste, wat er geboden werd, was wel muziek. Telkens vulden weer an dere musici het podium die allen blijk gaven van veel goede voorbereiding. Alle hulde aan de begaafde leider van dit alles. Jan Visser. Zijn mandolineclub maakt kranige vorderingen. Samen met zijn ver toefde mej. G. Kalf, en Martha Jonker, speelde hij stukjes voor piano en orgel. De dames Visser-Dewald en Bruin-Rab gaven met zijn begeleiding muziek van Corelli, terwijl een vioolclubje onder lei ding van Mw. Visser ook tweemaal op het podium verscheen. Wat klonk hun al ler muziek mooi. J. Wolters en Breg Dros zorgden voor de moodige afwisseling door het ten beste geven van eenige voordrachten, ter wijl na de pauze Chr. Jonge Mannen Ver. van den Burg een schimmenspel gaf, voorstellend een afschuwelijke beleving bij de tandarts. Gelukkig was het maar een droom. Onbedaarlijk werd er gelachen. In de pauze werden eenige artikelen verloot ten bate van de centrale verwar ming der N.H.Kerk, waarvan de laatste afbetalingssom in April moet worden ge stort. Verloot werden een mooi kleedje, gemaakt door mw. Witvliet-Brouwer, een taart, gebakken door Jo Hillen, een kistje sigaren, beschikbaar gesteld door de fa. Van Ham, een doos Bonbons, gekregen van Aart v.d. Slikke en drie worsten vani slager Visser, 't Kleedje verhuisde naar Oosterend. En mw. Geus veroverde de taart. Thee en chocolade werkte met deze verloting mee, om de pauze gezellig te maken. Veel te vroeg was 't laat. Heel wat nummers van het programma moesten nog vervallen. Ds. Visser sloot de avond met een korte wijding. Na het zingen van Ps. 100:1 las hij Mt. 6:16-18, waarna hij hiervan eenige gedachten afleidde aan- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll Mededeelingen lllllilUII llllllllllll van Texels Bioscoop-Theater lillllllilllUlllllllllillllllllllllllllllllllllllllllUilllllllllllllllllllll MOEILIJKHEDEN IN HET PARADIJS. Van deze film, welke deze week op het programma staat, schreef ,,De Groene Amsterdammer" (L.J.Jordaan) o.m.: An derhalf uur houdt Lubitsch het vol de toeschouwer" onder een stortvloed van verrassingen, geestigheden en spannende momenten de adem te benemen. De N. Rott. Crt noemt de film „een zonnig, werk". De Telegraaf: Lubitsch over treft in deze van begin tot eind voor name film zichzelf. Handelsblad: Een kostelijke comedie, een juweel van een film gaande het vasten, dat niet behoort te zijn een uiterlijk vertoon, maar een spontane reactie op het lijden van Jezus Christus. Daarna werd samen gebeden en gezongen van Ps. 100 het 4e vers. Samenvattende kunnen we zeggen, dat deze avond als avond van gezelligheidcn ernst inderdaad zeer geslaagd mag hee- ten. Kort na Paschen volgt thans de Kin- der-zang-avond van Jan Visser. In studie is genomen het zangspel „Roodkapje". BIBLIOTHEEK EBEN HAEZER. De Chr. Bibliotheek alhier is met een groot aantal nieuwe boeken uitgebreid. Een supplement-catalogus is in druk ver schenen. DE EENDRACHT. De nieuwe statuten, het huishoudelijk reglement en de instructie melkvervoer der C. Z. De Eendracht zijn thans in druk voor de leden verkrijgbaar. EXTRA HULP AAN WERKLOOZEN. Aan het Nationaal Grisis Comité is voor 1034 een rijksbijdrage verleend om aan de gezinnen van werkloozen, waar ten gevolge van langdurige werkloosheid met betrekking tot de aanschaffing van kleeding, schoeisel, beddegoed, e.d. ach terstand is ontstaan, voor zoover dit noodzakelijk blijkt, extra hulp te ver- Leenen in de vorm van verstrekking van genoemde goederen. N.C.C. doet uit deze rijksbijdrage uitkeeringen in die gemeen ten, waarvan de gemeenteraden een over eenkomstige bijdrage beschikbaar stellen. De uitkeering zal voor deze gemeente een bedrag van f 546 niet overschrijden, zijnde f2,10 per werklooze, waarvan het aantal gesteld is op het gemiddelde cijfer over de eerste 10 maanden van 1933 van, de geheel en gedeeltelijk werkloozen als werkzoekenden bij de plaatselijke ar beidsbemiddeling ingeschreven en voor deze gemeente 260 be tl ra gen de. Wil de Raad het mogelijk maken, dat de werk loozen in deze gemeente hiervan kunnen profiteeren, dan moet "besloten worden, dat door de gemeente eenzelfde bedrag ter beschikking zal worden gesteld. Het N.C.C. wil de uitvoering der rege ling zien opgedragen aan een comité, waarin zitting zullen hebben een lid van BenW als voorzitter en vertegenwoordi gers van de voornaamste plaatselijke vak centrales van werkgevers en werknemers. B. en W. stellen voor f546 voor deze extra hulp uit te trekken. ULO-FEESTAVOND. Een feestavond voor jong en oud, die klonk als een klok, was de avond, welke gisteren door de leerlingen van de Ulo in Pen's Schouwburgzaal gegeven werd. Eerst sprak de heer W. J. Jouwersma een in'e'dend woord, waarin hij zijn vol doening uitsprak over de groote belang stelling. Niet alleen was nu de zaal zeer goed bezet, maar zelfs waren voor Don derdag reeds 200 kaarten verkocht. Ten deele meende spr. dit te moeten danken aan het feit, dat de heer H.Groenewold de operette van deze avond destijds met buitengewoon succes hier heeft opge voerd. Hierna volgde de opvoering van de tooneelschets „Buiten Werken" van Nolst Tremité. In deze schets maken we kennis met de student Frits van Haamstede (Jan de Waal), die ter wille van zijn studie zijn intrek neemt iin een logement) ten platte- lande. Er komt van de studie echter wei nig terecht, want iniet alleen komt zijn hospita (Trijn Koorn) hem gedurig las tig vallen, maar ook krijgt hij bezoek van zijn oom en diens twee dochters (Iwe Boon, Hens Klimp en Jopie Broek man). Bovendien komt een zoon van zijn hospita (Hein Keijser) hem storen. Deze werkt hij echter de deur uit. Wanneer hij dan zijn studie meent te kunnen voortzet ten, stormen drie vrienden binnen, stu denten (Nan Huisman, KL Kikkert en Fr. van Zeijlen), die hem trachten over te halen naar Utrecht te gaan, daar hij in de Senaat verkozen werd. Ook zijn vriend Frans (Theo Lap) tracht hem het hoofd op hol te brengen. Toch zou Frits aan hun aandrang weerstand hebben kunnen bieden, ware het niet, dat er in het dorp brand uitbrak. Frits gaat naar de groote stad terug. Van „buiten werken" blijkt toch niets te kunnen komen. Er werd aardig gespeeld en zeker door de student Frits. Namens de leerlingen werd de heer Kriek, onder wiens leiding gestudeerd was, 'n mand bloemen aange boden. Vervolgens werd opgevoerd de operette „De Woudkoningin", tekst en muziek van M. Schuil. In vorig nummer gaven we reeds een inhoudsbeschrijving. Van de medewerkende jongens en meisjes heb ben we daarin nog niet genoemd Trijn Plaatsman, Martha Jonker; de vrouw van de directeur, Tini Koppen; de zigeuner- dansers Mies Klimp, Frouwtje Kikkert, Henny Voigt en Theo Lap; de gewicht- heffer Hein Keijser; clown, Dick Dros; het zigeunermeisje Tini Buijs; en dan wa ren er nog twee lakeien en andere figu ranten. De opvoering liep voortreffelijk van stapel. Kleine fouten in de zang zinken in het niet bij de beoordeeling van het ge heel, dat onbetwist een zeer gunstige in druk heeft achtergelaten. Trijn Plaatsman, die wegens ziekte Jo van 't Hooft Ner ving, bracht het er ondanks een paar dagen studie kranig af. Een dankbare rol was Duwie Zoetelief als Selina toebe deeld. Ze had er met haai" lief stemgeluid veel sucoes mee. Betsy Roeper viel als ,de oude vrouw" op door haar goede spel terwijl Dick Dros echt grappig deed zoo als het een „clown" betaamt. Het waren vele mooie tafereelcn, welke de operette te aanschouwen gaf. Dat met de bonte zigeunertroep was zeker een der meest geslaagde. Zoowel de tooneelschets als de operette vielen biezonder in de smaak. Het applaus was langdurig en zeker oprecht gemeend. Wie weet, hoeveel voorbereiding een avond als deze wel eischt, moet wel waardeering hebben voor de organisators, die tijd noch moeite hebben gespaard om beide stukken zoo goed mogelijk ten too- neele te brengen. "Het was een feest voor jong en oud, maar stellig het meest voor de jeugdige spelers en speelsters, die op zoo vaardige wijze hun rol wis ten uit te beelden. De avond zal nog iflng in prettige herinnering blijven voort leven. Aan het slot werden namens de leer lingen bloemen aangeboden aan mevr. Jouwersma, mevr. Van der Meulcn (pia no), mej. E.Dijt (cello) en I.Vlessing, die met de heeren Jouwersma en Kriek (viool) de begeleiding verzorgden. Bij de repetities kon men steeds op de steun van mevr. Van der Meuten rekenen. De lieer Jouwersma bracht ten slotte mede dank aan het muziekgezelschap en gaf de jeugd een pluim voor haar enthou siaste spel, dat zelfs op de generale repe titie zoo goed niet wou lukken. Morgenavond wordt de opvoering her haald. De toegangsprijs is slechts 40 ct. Gaat eens 'kijken. Ge zult er eenige prettige uren hebben door het blijde, on gedwongen spel,, dat daar wordt ver toond; door de bekoorlijke zang, waaraan de operette zoo rijk is. Examens. De heer J.Brommersma, voorhoen leer ling Z.V.S. alhier, slaagde te Batavia voor le stuurman groote stoomvaart. DE COCKSDORP. NAAR T.O.P. Blijkens een in dit nr. opgenomen adv. zal T.O.P. ook hier het tooneelspel voor het voetlicht brengen, dat elders op Texel reeds met zoowel sucoes werd opgevoerd. Een aansporing om deze avond te bezoe ken zal voor de liefhebber van goede amateur-tooneelkunst zeker overbodig zijin. DE KOOG. KIOSKEN. Naar het Bestuur van V.V.V. Texel ons meedeelt, zal het in een adres aan de Raad onder meer verzoeken het daarheen te willen leiden, dat de kiosken binneni drie jaar uit de Koog verdwijnen. Uit de dagbladen van Zondag: ONZE ZWEMSTER Willy den Ouden maakte met 1,05,4 een nieuw wereldrecord over 100 M. vrije slag. NEDERLANDS grootste meelfabriek, de N.V. Meelfabriek der Ned. Bakkerij verzoekt de regeering geen medewerking te verkenen aan contingenteering der maalindustrie. KAAPSTAD. Het eerste nummer van het orgaan der Zuid-Afrikaansche matio- naal-socialisten is verschenen. Inhoud vul. anti-Joodsche propaganda-artikelen. Redacteur is de leider der Z.-Afrikaansche „grijshemden", de voormalige barbier Weichardt, genaamd „Kleine Japie Hitier". IN BELGIE overweegt men de moge lijkheid van een nationale regeering, waar aan naast de liberalen en katholieken, die thans de regeering vormen, ook de socia listen zouden deelnemen. DE ITALIAANSCHE onderminister Suvich is weer uit Weenen vertrokken na een langdurige conferentie met bondskan selier Dollfuss, waarover geen mededee lingen werden gedaan. IN EGYPTE moeten onderwijzeressen een eenvoudig kapsel dragen en een zeer stemmig costuum. Japonnen zonder mou wen zijn streng wrboden, evenals lip penstift en rouge. HET IS MAAR EEN GREEP 0 Duizend-en-een artikelen, veel te 0 0 veel om door een opsomming 0 0 er eenig idee van de geven. 0 0 Zakkam in etui 15 ct. 0 0 Luxe vulpotlooden, 25 ct. 0 Talens' verfdoozen, gifvrij 24 c. 0 0 Postzegelalbums 15 ct. 0 0 Prentenboeken 2 ct. 0 0 Accurate brievenweger 90 ct. 0 „Kun je nog zingen": «ft 0 tekst van 159 liederen 25 ct. 0 0 Een penteekening van Sjoerd Ku- 0 0 perus, naar keuze, met maand- 0 0 kalender, 33 ct. 0 0 Mooie darnstcencn in etui 34 c. 0 0 Schooltasschen, sterk 135 c. 0 Passerdoozen, compleet 52'/s 0 0 Muziekboekjes, 24 pag. 9 ct. Doosjes kleurkrijt (6 st.) 5 ct. 0 Kleurboeken 6—78 ct., enz. 0 Boek met schabionen voor 0 0 stofversicring 75 ct. RUILEN is toegestaan. 0 0 ALLES is goedkoop in 0 BELGIE. Morgen beginnen 14000 ar beiders te Verviers een textielarbeiders- staking. SPANJE. De politieke toestand blijft géspannen; er zou ecu minister-crisis ont staan. In verschillende plaatsen hebben syndicalisten wanordelijkheden veroor zaakt. MINISTER Göbbels is het eereburger schap van Berlijn aangeboden uit dank baarheid, dat hij Berlijn van de „roode terreur en het Marxistische wanbeheer heeft bevrijd." Uit de dagbladen van Maandag: VOETBAL. KF.C. en Heracles wer den afdeelingskampioen. VIERHONDERD visschers en 190 paarden zijn op een ijsschots in, de Kas pische Zee afgedreven. De ijsbreker „Sta- iin" is uitgevaren om hen te zoeken, een vliegtuig met levensmiddelen is opgeste gen. STORMEN hebben in vele deelen der Ver. Staten wederom tientallen slachtof fers geëischt en groote verwoestingen aangericht. EEN AMER1KAANSCH verkeersvlieg tuig, dat sedert Vrijdag vermist werd, is in een nauwe kloof in het Wasatsch-ge- bergte gevonden; de acht inzittenden ge dood. BATAVIA. Het Hoog Militair - Ge rechtshof deed (in hooger beroep) uit spraak in de muiterij-zaak van korporaal Boshart c.s.de leider werd tot 10 jaaij veroordeeld (eisch was 12 jaar.) Uit de dagbladen van Dinsdag: D|IMlTROF, Popof en Tanef zijn in vrijheid gesteld en vertrokken lieden per vliegtuig maar Rusland. HET WINTERT geducht in Engeland. Toenemende vorst verwacht. DE PAUS heeft Anthony Eden, de En- gelsche lord Privy Seal (zie Week-over- zicht) in particuliere audiëntie ontvangen. WEENEN. Bij het onderzoek van de boeken van de „Arbeiterbamk" ,is geble ken dat ongeveer 5 millioen shilling naar het buitenland is overgeschreven, waar het voor een deel reeds is opgenomen. Tegen de leiders der bank wordt een strafvervolging ingesteld. De politie heeft beslag gelegd op geheime bankconto's van de sociaal-democratische partij tot een bedrag van ongeveer 4 millioen shilling. DE UITROEPING van het keizerrijk Mandsjoekwo zal morgen geschieden. MOSKOU. De op een ijsschots afge- drrevem visschers werden door vliegtuigen gevonden. De vliegtuigen wierpen pak ketten levensmiddelen op de schots. Na der wordt gemeld, dat 123 visschers in veiligheid zijn. Over het lot van de ande ren kan nog" niets worden medegedeeld. LIMBURG. Het eerste deel van het Julianakanaal zal 15 April e.k. worden opengesteld. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;;;;iiiiiiiii!iiiiiiiii llllllllllll ZOO SPRAK.llllllllllll iiiiiiiiiliiiiiniüüliiiiiiüiiiniiiiiiiiiiiiiiiliiinniiiiiii DE HAAGSCHE POST: De regeering is haar beloften van belangrijke bezuini gingen tot dusverre niet nagekomen. Toch zal zij het daarin moeten zoeken. De be-, lastingen zijn reeds lang over een punt heen waar zij onze geheele structuur op de meest gevaarlijke wijze ondermijnen, de atmosfeer der samenleving beginnen te vergiftigen. o De „ISWESTIA" (Sovjet-Rusl.)Het Roode Leger is onoverw:nnme!,ijk. Het leger der proletarische revolutie is het jongste en sterkste ter wereld,, slechts be doeld ter verdediging van de grenzen en van het socialisme. Het is het eenige le ger, dat niet naar oorlog streeft.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 5