Verloting Turner Turner rijwielen. ADMINISTRATIEKANTOOR bij den zakenman op TEXEL koopt, 1600 gulden Schapenkaas. PLAATSMAN een solide kinderbox, Schipper BRU JAC KILJAN, Een half ei is beter dan een ledige dop; doch wanneer ge kiest ge eieren voor uw geld en wel heele eieren. Texelsohe Berichten De Narcissencultuur. A D VERTENTIË N NEEN KAATJE vertrekt Dinsdag van Rotterdam. Een schat van lectuur! vertrekt Donderdag naar Rotterdam. Ontvangen 'n prachtcollectie Verschillende prijzen. VAN DER KOOi'S kend staande als Singel. (Deze naam zouden we niet willen aanbevelen. Er zal wel een passende naam te vinden zijn- Wie heeft een goed idee? Het woord „Singel" is hier zeker niet van toepassing. Red.) Dhr Henkes (schertsend): Maak er maar „Roode Singel" van Voorz. za'l over de naam overleg plegen. Wat het riool betreft, kon met het Rijk nog geen gunstige regeling worden getroffen. Weth. Vlaming: Er is reeds samenwer king. Binnen niet te lange tijd is de zaak voor elkaar. BUSDIENST. Dhr Lap vraagt het punt subsidie Busdienst tijdig in bespreking te willen brengen. Dhr Leber: Daarbij moet ook aan Eierland gedacht worden, dat er nu grootendeels geen gebruik van kan maken (110 gezinnen niet). Dhr De Graaf: Dat kan gemakkelijk. Weth. Parlevliet ontkent dit. WERKVERSCHAFFING. Dhr Henkes vraagt werkgelegenheid bij Oudeschild. Als 'het wulkenvisschen voorbij is, zullen er weer veel werkloozen komen. Dhr Bruin vraagt uitdieping van de slooten, welke uitkomen op de nieuwe tocht der Dertig Polders. Dan komt er meer water bij Oudeschild. Het stinkt er vaak ver schrikkelijk. Dhr Lap: Het is een noodtoestand. Door uitdieping der sloo ten komt er meer doorstrooming. Dhr Bruin: De Zes te den Burg stinkt ook.. Die moest in de Aye-sloot uitmonden. Weth. Parlevliet: Zeer veel schuld aan de slechte toestand te Oudeschild hebben de bewoners zelf. Ze maken voor een zeer groot deel de stinkboel zelf. Als het netjes was achter Oudeschild, liepen B. enW. vanzelf wél meer In de gaten. Lo gisch is .dat wij nu zoo hard niet loopem Veel Oudeschilders betalen niet meer aan de Gemeenteneiniging, zelfs mensclveiy die wel konden betalen. Daarover spreek ik mijn afkeuring uit. Wij willen de boel graag opknappen, maar dan meewerken. OPPASSEN. Dhr Kikkert klaagt er over, dat kinderen thuiskwamen met snoepgoed, dat zij in Diepwaal op de vuilnisbelt vonden. Voorz. heeft reeds maatregelen genomen. MAG DAT? Dhr De Graaf vraagt, of de personen, die hier ten bate van 't „Heldersch Reddingsfonds" venten, daar toe het recht hebben Voorz. ant woordt, dat zij geen vergunning noo'dig hebben voor dat doel. Er is hem echter van die verkoop niets bekend. Hierna volgt sluiting van de openbare raad (nam. half zeven), waarna dé bespre kingen in geheime raad worden voortge zet. Voor onze Texelsche bollenkweekers was het Woensdag zeker een leerrijke avond. De heer D v. Egmand Jr.,( be stuurslid der veilingsvereen. „Hillegom" te Hillegom, sprak in De Oranjeboom voor bijna een honderdtal personen over „De Narcissencultuur". Met spr. waren medegekomen de heer Angevaeren, veilingmeester „Hillegom" en de heer Noteboom. Spreker heet te even 8 uur allen wel kom, en spreekt de wensch uit, dat de causerie, die hij zal geven, wel leerrijks zal bevatten en nut zal hebben voor alle bollenkweekers op Texel. Vaak wordt gevraagd, aldus spr., hoe zullen wij ons Leege land betelen Spr. wil waarschuwen, weer niet te veel ero- cussen, gladiolen, lelie's en dergelijke te gaan planten, zoodat we weer overpro ductie zouden krijgen, en ook dat artikel na eenige tijd onverkoopbaar zou zijn. Weest voorzichtig en breidt niet uit, waar schuwt spreker. De ervaring is deze zomer opgedaan, dat onze Tex. bollen nog vele. kwalen, hebben. De aanvoer op de veiling was groot. De telers moeten echter trachten hun bollen voor 100 pet. gezond aan de veilingen te brengen en kunnen dat door het bestrijden van de vele ziekten, welke spr. wil noemen en waarvoor zeer vele middelen bestaan. Reeds direct na het afdekken moeten de kweekers hun op gekomen bollen controleeren, alle weg blijvers uit de grond halen en aan een grondig onderzoek onderwerpen. De bo1- len mogen niet zonder meer worden weg gegooid. Door opensnijden kan men zien, of de bol door de narcisvlieg, aaltjesziek of bolrot is aangetast. Zoo noodig mo.e- ten direct maatregelen ter bestrijding wor den genomen. Spr .wil er de aandacht op vestigen, dat de NARCISVLIEG blijkens de vele bollen, welke door de Plantenziektenkun- dige Dienst op de veilingen werden af gekeurd, op Texel zeer veelvuldig voor komt Het gebeurde, dat 30 a 40 van de 100 bollen werden afgekeurd. Vooral de Sions en Spurren welke spn. een speci fiek Texels product noemt, hebben van de vlieg te lijden. De kweekers moeten gezamenlijk die vlieg bestrijden en zor gen gezonde gave bollen aan de veilingen te brengen. De hoofden bij elkander, raadt spr. aan en de narcisvlieg uitroeien, ver bannen tot de laatste toe. Ook tegen de KLEINE VLIEG wil spr. waarschu- schuwen. Haal de zwakke, lichtgroenge- streepte, gedraaide bollen uit de grond. Begraaf ze diep, tot in het water en be dek ze met ongebluschte kalk. Ga bol voor bol, regel voor regel, bed voor "bed uw teelt na; niet eenmaal maar driemaal zelfs. Spr. wijst nog op het z.g. „Smul", dat ook veelvuldig in Sions en Spurren voorkomt Ontdekt men die ziekte, haal de bol met grond en al er uit en vernietig deze. Smul is te kennen aan zwarte puntjes, die door de neus van de bol vreten. Jaar op jaar wordt de teelt zwakker, hoewel de bol wel blijft doorgroeien. aalTJESZIEK. Hoewel deze ziekte op '■ïxel heel weinig voorkomt, raadt spr. toch aan actief te blijven. Ook met de grond moet voorzichtig gehandeld wer den. daar deze door verstuiving de ziekte kan overbrengen. Driehonderd ziekzoekers hebben laatst aan een wedstrijd deelgeno men en 1000 ziekzoekers zijn er komen kijken. Velen zijn onbekend met het ziekte beeld. De heer Van Leeuwen is zeer scherp in het controleeren en geeft ook aanwijzingen, maar ziekzoeker is hij niet. Dat moet de kweeker zelf doen. Aaltjes- ziek is meestal kenbaar aan een droge, korrrelige bruine bol; iedere schub is aan gestoken. Bemerkt men zoo'm bol, zet er een stok bij, haal de grond in een flinke omtrek om de bol er uit, en spit de grond minstens één voet diep om. (voorzichtig met de grond). Iedere wegblijver is ziek. Doet kennis op en bestudeer de verschil lende verschijnselen. Doe het zelf. Laat het niet enkel op controle aankomen. La ten alle kweekers eendrachtig samenwer ken. De Plantenziektenkundige Dienst heeft een „pikje" op de Tex. bollen. Zorgt er voor, dat er binnenkort niet de minste reden kan bestaan de Tex. bol te wantrouwen. Vooral diegenen, die bollen als bijteelt hebben, moeten wakker ge schud. Ook zij moeten beseffen, dat het in het belang is vain allen, wanneer Texel, dat een wereldvermaardheid ver wierf op het gebied van bollenteelt, die naam kan behouden. BOLROT. Spurren, Sions, Spring Glory, Mad v. Waveren, King Alfred en vele Bic. soorten zijn voor deze ziekte biezonder vatbaar. Heeft men eenmaal bolrot, dan is er geen doorkomen aan,' De ziekte is kenbaar aan de witachtige: fschiminelrand aan de wortelkrans en wordt door een zwam veroorzaakt. Om bolrot te bestrijden en te voorkomen, moet men de bol luchtig laten afsterven en niet door de zon laten verbranden. In smalle, lange kratten!, 2 a 3 op elkaar met flinke tusschenruimte voor de wind, kan men ze optassen en met een kapje voor de negen afdekken. Hierna een behande ling van '21/? gr. Aratan op 100 L. water bij een hitte van 40 gr. C., 3 a 4 uu» koken. Nabehandeling: vlug afkoelen, di rect in kratten, luchtig uit de zon laten drogen, en als ze droog zijn, direct plan ten, liefst in Augbegin Sept. Op die manier behandeld, zal men bolrot kwijt kunnen raken. 'Na de pauze behandelt spr. BESPUI TEN TEGEN VUUR EN DE VOOR- EN NABEHANDELING (warmwaterbehande ling.) Sions en ook Spurren, zegt spr., heb^ ben veel last van vuur en ook deze ziekte neemt de laatste tijd groote afmetingen aan. Ontijdig afsterven en losse, zwarte bollen wijzen er op, dat de bollen met vuur besmet zijn. Neemt op tijd het voor-, behoedmiddel te baat. Treedt op als er nog geen vuur is. Door de heer H. Bruijn, vertegenwoor diger der fa. Kerlen en Co. N.V. Den Haag, was aan spr. het oordeel gevraagd over de bespuiting met Shirlan A.G., een nieuw middel tot bestrijding van vuur in tulpen .en andere bolgewassen. Spr. heeft echter nog geen proeven op narcissen in de bollenstreek toegepast gezien, doch bij tulpen waren goede resultaten verkregen. Het beste middel tegen vuur is, zegt spr., de narcissen vóór Sept. in de grond. Dan krijgt men het sterkste gewas tegen vuur. Spr. raadt echter aan, proeven te nemen en is bereid van voorlichting te dienen. Ook raadt spr. aan Agral toe te voegen aan de Bordeausche pap, daar dit het vocht beter op de bladen doet vastzetten en meer afdoende maakt. Hoe vroeger spuiten, hoe beter. Men beweert wel eens, dat de groei na het spuiten stil staat, zegt spr., doch dat kan heusch geen kwaad. De bol zal na de rust des te har-t der groeien. Aangeraden wordt niet meer daii een ^halve H.L. per zak naar de kokerij te 'brengen voor goede behandeling. Voor kleine narcissen wordt aangeraden 43''_ gr. C, 2 a 2'/s uur koken; voor grove narcissen 43y2 gr. Q, 3 a 4 uur. Liefst koken vóór half Aug., vluchtig afdrogen en dan planten. Met koken wordt wel de kleine vlieg vernietigd, doch niet ge heel de groote. Voegt men Aratan aan 't water toe, dan kan dit wel driemaal wor den gebruikt. Aangeraden wordt bollen ter veiling te brengen, welke voor 100 pet. gezond zijn. Dit is in het voordeel van veiling, expeditie en handel. Vooral in deze dagen van contingenteering is het raadzaam te zorgen, dat de bollen vrij zijn van ziekte, kwalen of zwammen. Men zal hierdoor het afzetgebied vergrooten. Aangeraden wordt ook le soort bollen G00 a ÖÜ0 per kist) aan de veiling te brengen. Niet alleen 2e en 3e soort. De exporteurs willen deze graag koopen. De heer P. Dahneijer, vertegeuw. veiling Hil legom, is gaarne bereid alle voorlichting omtrent veiling, etc. te geven. Tex. Sions en Spurren zijn op de veiling hard noo dig, zegt spr. Doet aan uw bollen, wat ge kunt. Texel heeft een nijvere en energieke bevolking. Werkt met onvermoeide kracht samen, om het specifieke Texel sche product, Sions en Spurren, de naam te doen behouden, die zij meeds hebben en werkt mede de Nederlandschc bloem bol over de geheele wereld bekend te doen worden. Op de vraag, wat spr. dacht van Ger- misan, antwoordt deze, dat Germisan zeker goed is, doch dat Aratan uitblonk. (5 ons op 100 L. water.) De vraag of bollen met koken besmet kunnen worden door bolrot, werd be vestigend beantwoord. Een besmette partij die voorafging, kan in énkel water zeker besmetting geven. Wanneer de bollen te dik zijn gedekt, zijn ze vatbaarder voor vuur. Vooral bij stroobedekking kan te dik dekken voor komen. Draaiers zijn niet altijd aaltjesziek. Don kergroen kruid, draai in kruid en steel wijzen er echter veelal op. Gewezen wordt op de hoopen bollen, welke in de duinen achter den Hoorn liggen. Er moeten hiertegen maatregelen worden genomen. Ook de kuilen met sa neer ngsbollen leveren gevaar voor be smetting op. Spr. heeft ze gezien en zal aan de Kweekersoentrale zijn bevindingen hierover meedeelen, opdat maatregelen ter betere verdelging kunnen worden ge nomen. Om het beeld van aaltjesziek te leeren kennen, wordt aangeraden op een afge legen stuk land een proefveld aan te leg gen en gezamenlijk studie van die ziekte te maken Het vangen van vliegen met vlinder netje wordt aangeraden Spr. zegt echter, liever reeds de larve te verdelgen. Men heeft dan meer zekerheid, de vlieg kwijt te raken. Hierna sluit spr. met een woord van dank. Hij concludeert, dat het een leer zame avond moet zijn geweest. Ik hoop, zegt hij, dat deze "besprekingen heil en winst mogen afwerpen voor uzelf en ge heel Texel. T. C. EELMAN en geven hiermede kennis van hun voor genomen huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats hebben 17 Maart a,s. te Schagerbrug. De Koog, go ppK, iQaa DANKBETUIGING. Bij deze betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van deelneming, bij het overlijden en de teraardebestelling van onze innig geliefde man, vader, be huwd- en grootvader ondervonden. In het biezo.jder aan de Weleerw. Heer ds. Plug, de Edelachtb Heer W. B Ooit, burgemeester van Texel, de Weled. Heer H. de Booy voor de troostende en waar- deerende woorden tot on6 gesproken. Verder aan dragers en kleedoplegsters en alle anderen, die de overledene de laatste eer hebben bewezen. Uit aller naam Wed. J. BOON-Stark. De Cocksdorp, Maart '34. Wij plaatsen zonder prijsver- hooging advertenties voor u in ALLE andere bladen. BOEKHANDEL PARKSTRAAT DE NIEUWSTE MODELLEN BAROMETERS ESS in voordeeligen prijs H K. MANTJE, Warmoesstraat. Bij overeenkomst voor een jaar 9 kost zoo'n kleine advertentie maar 35 ct. Ge adverteert dan in IEDER nr. voor nog geen f 3 p. mnd. De naam RINGERS op de verpak king is waarborg voor le kwaliteit CACAO. Prijs 55 ct. p. pond. Banketbakkerij J. H. KIKKERT. Es wird zur allgemeinen kenntnis ge bracht, das 1. der Schlosser Carl August Hapko wohnhaft in Wilhelmshaven, Hollmannt!". 22 2. die Fijtje van der K o o y, ohne Bcruf wohnhaft in Texel, De Cocksdorp nr. 413 (Holland) die Ehe miteinander eingehen wollen. Wilhelmshaven, am 26 Februar IU34 Der Standesbcnmte In Vertretung Kneten. GEVRAAGD eerste hypotheek op een nieuw gebouwd huis. Brieven onder no. 5 aan het bureau van dit blad. niet met een naadje maar steekje voor steekje en draadje voor draadje breien wij de fijnste kousen zeer netjes voor u aan. Ook alle andere soorten wollen kleeding, kousen en sokken (voor nieuwwerk zijn wij no. 1. Vraagt onze schoolkousen, .sport kousen, visscherskousen, truien, enz. JAAP SNOR, den Helder (let op de gele winkel). Voor Texel Wed. BUIJSMAN.^ De prijs is verlaagd van f 1 25 op f 1,05 per KG., omzetbelasting inbegrepen. A. COMMANDEUR. (Getrokken door N. de Graaf). De prijzen zijn gevallen op 98 1 paar heerenschoenen 171 damesschoenen 21 pantoffels. Te den Burg is 1 Maart '.n portefeuille be schikbaar, bevattende Wereldkroniek, Eigen Haard, Aarde cn haar Volkeren, Hol) Lelie, Panorama, Nederland, Stui versblad, Groene Amsterdammer, Buiten en Mork*-magazijn. Voor al deze tijd schriften betaalt ge 16 ct. per weck (f2.- per kwartaal.) Adres: BOEKHANDEL PARK' TRAAT. TE KOOP- Adres te bevragen aan het Bureau van dit blad. Nieuweweg, Oudeschild. Weverstraat 70 - den Burg. Inrichten, bijhouden, controleeren van Administraties, opmaken Balansen, enz. C. j. VAN DER KOOI, Telefoon 30. ass. accountant. A. BRAK 't Zand, reDr' Iyj4' AUFGRBOT.

Texelsche Courant | 1934 | | pagina 3